GALABAL IN KOKSSCHOOL BUITENGEWOON CONCERT IN DE STADSGEHOORZAAL Oranjewandeltocht zonder uitvallers Recepti ie „De Linie" wordt „De Nieuwe Linie" Muzikaal feest op Pieterskerkplein WOENSDAG 1 MEI 1968 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 De Koksschool heeft dit jaar wel voor een zeer luisterrijke inzet gezorgd van het Koninginnefeest. Door de officiersvereniging van de Koksschool werd op de vooravond van de verjaardag van H.M. de Koningin een groot galabal georgani seerd, waarvan behalve door vele hoge militaire autoriteiten van de Leidse burgerij en de Academische gemeenschap werd deelgenomen. Aan het bal ging eerst een ceremoniële vlaggenparade vooraf op het binnenplein van de Doelenkazerne. Het eigenlijke vlaggeceremoniëel het strijken van de vlag door de officier van piket viel in een concert van militaire muziek door de roemruchte Koninklijke Mili taire Kapel onder leiding van kapelmeester Van Bruggen. Na de parade verzamelden zich de genodigden vele honderden in de manschappencantine, die door het personeel van de Koksschool was omgetoverd in een feeërieke balzaal. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. generaal G. J. de Jong, inspecteur van de Intendance, generaal Hinrichs, territoriaal bevelhebber west, kolonel Th. H. Wessels, commandant Koksschool, de garnizoenscommandant, kolonel Van Schendel, burgemeester F. H. van Kinschot, prof. dr. S. Dresden] rector-magnificus der Leidse Universiteit, ir. J. van Hoek, namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heer J. Dreeuws, commissaris van politie te Leiden, de heer S. W. Hagendoorn, commandant van de Leidse brand weer, de heer J. J. A. Harteloh, voorzitter van WV-Leiden, mr. P. J. de Ruyter De Wildt, en deputaties van het Leidse Studenten Corps en de WSL. Onder de mili taire genodigden voorts de kaptein ter Zee, vlieger Sjarp, commandant van de Marine-vliegkamp Valkenburg en de heer W. A, Dregmans, raadsadviseur van het ministerie van Defensie. Tegen twaalf uur verstomde het feestgedruis even. Kolonel Wessels richtte ïpet een korte rede aller aandacht op de verjaardag van de Koningin. Nadat men een toast had uitgebracht op H.M. de Koningin zongen de aanwezigen het eerste couplet van het Wilhelmus. Het duurde tot twee uur, voordat dit prachtig ge slaagde eerste na-oorlogse bal-nieuwe-stijl was afgelopen. Van het wandelaarsdefilé op de Breestraat maakten wij deze opname. Een lid van de Koninklijke Militaire Kapel tijdens de plechtigheden in de Doelenkazerne. „AHOY" OP DE KAASMARKT Tambourcorpsen en marsmuziek zijn op Koninginnedag een onmis baar element geworden van de feest viering. In hoeverre ze hiertoe bij dragen bleek 's middags wel op de Kaasmarkt waar honderden mensen met genoegen hebben kunnen luiste ren en kijken naar de luisterrijke show, die gegeven werd door het Tambours- en trommelcorps „Ahoy" uit Rotterdam. Op het afgezette plein marcheerde dit vijftig man sterke corps op de klanken van vrolijke soms swingende muziek. Niet alleen om de opwekkende muziek maar ze ker ook om het perfect marcheren en die kleurrijke uniformen bood deze show een prachtig schouwspel die vaak wanneer de muzikanten in per fecte orde en maat allerlei figuren liepen enthousiaste reacties aan het publiek ontlokte. Voor jong en oud een ware attractie en een interes sante bijdrage aan de Leidse viering ven Koninginnedag. rvrr concert door de drie samenwerkende zangverenigingen, die onder de ge waardeerde leiding van Louis van Wijngaarden studeren en een mooie uitvoering hebben gegeven van hoog staande muziek. Hier werkten dus samen het mannenkoor: „Kunst na Arbeid", aan alle Leidenaars bekend, het Hervormde gemengd koor „Zang zij onze Leus", uit Voorschoten en het Christelijk mannenkoor „Jubila te". Bet orkest Euterpe uit Den Har^ waarvan Bert Esser de dirigent is, leidde het gevarieerde, maar tooh stijlvolle programma in met de ou verture „D diur" van Handel. Deze componist is een van de voorname figuren van de hoog-barok geweest en wij hebben op deze avond mogen constateren dat Euterpe Handels diepte van geest heeft willen aan vaarden, evenals diens majestueus vormschoon. De klank van het orkest heeft ons in de aanvang enigszins teleurgesteld evenals het koper, niettegenstaande dit, mogen wij toch niet anders zeg gen, dan dat Euterpe verdienstelijk werk heeft gedaan. Voor een ama teurorkest is begeleiden veel moei lijker dan een symfonisch werk ver klanken, maar bovenal op gebied van secunderen heeft Euterpe zijn sporen op deze avond verdiend, evenals bij 't spelen van het continuo. Er werk ten twee vocaal solisten mede n.l. Dita Kemner (sopraan) leerlinge van Willem Mazéa en Rijkje Wolleswin- ked alt. De gezamenlijke koren deden zich horen in 't prachtige Gloria van Vivaldi, waarvan het Continuo uit gewerkt was door Cor Backers. Vi valdi handhaaft een strenge trans parante opbouw in zijn werken en zijn melodie is diep, weelderig en temperamentvol: soms meditatief, maar altijd edel en voornaam. Wij prijzen Louis van Wijngaarden dlie de drie koor-ensembles tot 't mooi zingen van zulk een hoogstaand programma als deze avond werd uit gevoerd, heeft gebracht, en wij zijn er van overtuigd, dat de koorleden bij het instuderen ervan heus geen rustig reniteniersbestaan geleid zullen hebben, maar hard hebben gewerkt, om 't zover te brengen. De beide solisten maakten veel in druk. De beide vrouwenstemmen kleurden goed samen, maar in het duet heeft de alt met haar uitzon derlijk sterke stem ervoor te waken, dat zij niet domineert. Een goede keuze was het Concerto a cinque op. 7 no. 5 van Albinoni voor twee hoboën en strijkers; mu ziek van gehalte gelijkwaardig die van Corelld en Vivaldi. De interpreta tie van de beide dames hoboïsten, Jo- keriet van der Lem en Dia v. Galste- ren, was het beluisteren zeer waard. Van te voren in 't orkest reeds in gespeeld, ontwikkelden zij een mooie toon, gaven prijzenswaard samenspel en wisten de spanning voortdurend te behouden. Dan was Mozart vertegen woordigd met „Dir, Seele des Welf- alls" voor mannenkoor, sopraansolo en orkest. De dirigent heeft de parti tuur van deze „Weltliche Kanfate" tot zijn geestelijk bezit gemaakt. Ook hij heeft in zijn wedergave de spanning bewaard, door een illustratieve uit werking, die hij wist aan te bren gen; en de charme, die hij met mi nimumbeweging oproept. Het man nenkoor heeft zich bijgestaan door het orkest uitstekend van z'n taak gekweten, evenals de sopraan-soliste, die met muzikale bewogenheid zingt. Zij heeft een welluidende stem van voldoend groot volume. Misschien is het1 geluid nog niqt absoluut geëgali seerd en de adem nog niet geheel ge traind, maar zij zingt intens, muzi kaal, volledig, overgegeven en ook daardoor, zeer sympathiek. Uit het fabelachtig oeuvre van Franz Schubert was „Nachtgesang im Walde" gekozen voor mannenkoor, begeleid door vier hoorns. De tekst van koorlied werd heel juist gekarak teriseerd en de hoorns geven een waardig melodische ondergrond. Na die pauze hoorden wij Euterpe weer onder leiding van Bert Esser Schubert's Unvollendete Symphonie spelen „Mit Piünktlichkeit und Gründlichkeit" is er gestudeerd aan deze niet gemakkelijke symphonie, die de dirigent opmerkelijk goed ligt en de wedergave getuigde van be grip voor de scheppingskracht en me lodie-rijkdom, die Schubert ook in deze symphonie tot uiting heeft ge bracht. Tot besluit werd de beroemde Alt Rhapsodic met koor en orkest van Brahms uitgevoerd. Een zware opgaaf voor het orkest, dat zich met alle toewijding heeft ingezet hiertoe. De De traditionele Oranje wandeltocht, georganiseerd door de Vereniging „Koninginnedag" in samenwerking met de Wandelkring Leiden en Om streken, de Gemeentelijke School sportcommissie en de Leidse Jeugd- actie, vormde ook nu weer - voor de negende maal - één van de hoogte punten in het middagprogramma van de Leidse Koninginnedagviering. Er heerste gistermiddag in „Den Burcht" - de startplaats van de tocht - dan ook weer de gebruikelijke en gezellige drukte van afmarcherende groepen en zich op de weg begeven de individuele lange -afstand- tippe laars, onder wie zich - haast van zelfsprekend - wederom de 75-jarige heer C. W. Oostveen als nestor be vond. Daar de organisatoren op de lof waardige gedachte waren gekomen om ditmaal - naast het gebruikelijke parcours van 15 km - eveneens een 10 km-parcours uit te zetten t.b.v. de jeugd van 8 tot 11 jaar, startte om streeks half drie voor het eerst in de Oranje wandeltocht-historie een lang gerekte stoet van jeugdige wandel- sportliefhebbers (sters)-in-den-dop, nagewuifd door vele belangstellende ouderparen. GROTE DEELNAME Toen de laatste deelnemers (sters) om circa drie uur waren vertrokken, hadden 29 groepen met een totaal van 565 deelnemers (sters) en ruim 480 individuelen zich op pad bege ven om via een prachtig parcours - De Kooi - Leiderdorp - Hoge Rijn dijk - hun sportieve wandeling te maken en met een prestatie-beloning in het vooruitzicht. De traditie-ge trouw verzamelden alle deelnemers (sters) zich ook nu weer op de Hoge Rijndijk teneinde de laatste kilome ters gezamenlijk af te leggen. Om precies half vijf marcheerde de lange met enkele honderden vlaggen opgeluisterde stoet achter de Harmo nievereniging „Nieuw Leven" af op weg naar „Den Burcht", waar de prijsuitreiking plaats vond. Voor het echter zover was bereikte de Oranje- wandeltocht-1963 zijn hoogtepunt en wel toen „Nieuw Leven" voor het stadhuis halt hield en front maakte en de wethouders C. J. Piena en S. Sannes, alsmede het voltallige be stuur van „Koninginnedag" op de Stadhuistrap verschenen om het voorbij trekken van de fleurige stoet gade te slaan. GEEN UITVALLERS Vermoeidheid deerde toen opeens niet meer en maakte plaats voor een gevoel van trots, omdat ook dit jaar zonder uitvallers de Oranjetocht is geëindigd. Ook de kleine wandelaars (sters) van 8 tot 11 jaar, die ruim 300 in ge tal waren en aldoende „hun tocht" ongetwijfeld een vaste plaats in de komende jaren hebben gegeven. Aan de finish hield de heer W. de Gast, voorzitter van „Koninginne dag" een kort afscheidstoespraakje, waarna hij met een toepasselijk voordracht van Rijkje Wolles winkel met haar alles-overheersende kracht was van aandringend, dramatisch ver mogen. Evenals zij iegge zich toe op tekstbeleving en bewogenheid, want ontroerend is de klacht: Ach, wer heilet diie Schmerzen, des, dem Bal sam zu Gift ward? Waarna de zoete vertroosting, welke het mannenkoor als slot zingt en da op Brahms is. De dirigent heeft van begin tot einde zowel vocaal als instrumentaal zich In de morgenuren nam burgemees ter jhr. mr. F. H. van Kinschot, als vertegenwoordiger van de Koningin, in de burgezaal van het stadhuis de gelukwensen in ontvangst van verte genwoordigers uit de Leidse burgerij. Op deze stemmige receptie waren alle kerkelijke en wereldlijke hoogwaar digheidsbekleders uit de stad Leiden, vele vertegenwoordigers van organi saties en verenigingen aanwezig, waarmee zij hun trouw aan het Oran jehuis betuigden. DEMONSTRATIE VAN TURNVERENIGINGEN Het enthousiasme van de gymnas- tiekbeoefenaren, die in de morgen uren een demonstratie gaven op het Stadhuisplein was groot. Het deed tenminste de kilte vergeten, waar door een bijzonder hoogstaande spor tieve prestatie niet mogelijk was. Enige honderden waren naar het Stadhuisplein gekomen; velen onder braken hun wandeling door de stad om even de jongens en meisjes aan het werk te zien. Voor de memonsfcratie traden de Leidse keurploegen aan, meisjes en jongens van DOS en dames van Brunhilde. Het programma begon met een vrije oefening van de jon gens van DOS. De dames -keurp loeg bracht het nummer evenwichtsbalk en de heren-keurploeg de brug. Een ensemble-oefening op de brug werd gebracht door jongens van DOS. Een woord van lof voor de keurige hoe peloefening, die werd gebracht door de rythmische groep van Brunhilde. Aan de brug ongelijk werkte de dames-keurploeg. De geslaagde en vlotte demonstratie werd besloten met een spectaculair gezamenlijk op treden van de beide Leidse keurploe gen op de lange mei. ingewilligd geweten. Er is goed en mooi gewerkt. De stemverhoudingen lagen heel gunstig; en de aandacht en toewijding leidde tot beschaafde koorzang waarin de dirigent zijn en semble is voorgegaan. De toehoorders niet zo talrijk als wij vermoed hadrden betoonden zich telkens weer tegenover beide dirigenten geestdriftig en tevreden. Veel mooie bloemen en als toegift een gedeelte lijke reprise van de Alt Rhapsodie uit Goethe's „Barreise im Winter". J. KORTMANN Het katholieke weekblad „De Li nie" zal vanaf zaterdag 4 mei ver schijnen naar een vernieuwde opzet in een nieuw formaat, het zogenaam de weekend-formaat, en onder de ge wijzigde naam „De Nieuwe Linie". Vandaag gaat officieel de benoe ming in van de nieuwe hoofdredac teur, de heer G. v. d. Boomen. Hij volgt in die functie drs. J. Arts s.j. op, die aan de redactie van „De Nieu we Linie" blijft verbonden. In af wachting van de benoeming van een nieuwe directeur blijft dr. S. Maas s.j. deze functie voorlopig vervullen. woord tot de prijsuitreiking over ging. De organisatie van het geheel was weer bij de heer G. Steinbach met assistentie van de heer C. Ver straten (wandelkring-bestuurder) in vertrouwde handen. De deelnemers (sters) die de tocht voor de eerste maal volbrachten, ont vingen een fraaie herinneringsbie- daille; de overigen kregen een bron zen jaarcijfer. De groepsprijzen toe gekend door een deskundige jury gingen naar: schoolgroepen: Chr. Nat. School (Storm Buysinghstr.), wisselbeker en lauwertak; Du Rieu- school, lauwertak; Kon. Julianaschool lauwertak; Chr. Nat. School II (10 km), medaille; Chr. LTS, medaille; Wandelgroepen junioren: „De Stevi ge benen" (Strijen), wisselbeker en lauwertak; „De Rippers" (Rijpwete- ring), lauwertak; „WIK"; „De Rip pers" (10 km) lauwertak. De grote triomfater was de heer Oostveen, die de 15 km-tocht voor de zesde ach tereenvolgende maal goed had vol bracht samen met de 67-jarige heer J. v. d. Fluit, die het derde jaarcij fer in ontvangst mocht nemen. ZOETERWOUDE Om 8 uur gistermorgen reden vier herauten te paarden naar alle richtingen van de gemeente om de feestelijkheden aan te kondigen. Om 9 uur kwamen de schoolkinderen van alle scholen tezamen in het pa tronaatsgebouw aan de Schenkelweg. Van hier uit werd de optocht gefor meerd welke bestond uit zeer ori ginele groepen en personen. Versier de wagens, fietsen en kinderen trok ken in een lange rij vanaf de Schen kelweg naar het raadhuis, waar bur gemeester J. A. Detmers een zang- hulde in ontvangst nam. De drum band en St. Jansfanfare openden en sloten de stoet. De eerste prijs werd toegekend aan Groep 11, voorstellen de een groep Perziërs, de tweede prijs aan Groep 27 „De Noordbuurt" en de derde prijs aan groep 39 „De Openbare school". Twee eervolle ver meldingen waren voor de groep „Tranendal" en „Zuidbuurt". Na de optocht werden de kinderen ruim getracteerd. Om 11 uur verzamelden op het SJZ-terrein de buurtploegen zich om tegen elkaar te voetballen. Om 14 uur was er een hindernis-race voor dames en heren en na een felle strijd won Wim Kraan de eerste prijs, Jan van Klink de tweede en Joke van Velzen de derde prijs. Tijdens de rust van de voetballers werd ook nog een kruiwagenrace voor dames en heren van alle leef tijden gehouden. Hier won de eerste prijs de heer P. van der Geest; de tweede was voor Jan v. d. Ham; en de derde voor Leo Olijerhoek. Om half vijf was het tijd voor de finale van het voetbaltoernooi. De strijd ging tussen de ploegen van de „Wei poort" en de „Zwetkade", welke met 2-0 door de „Zwetkadenaren" werd gewonnen. Om half 9 was er nog een lampioonoptocht, voorafgegaan door de drumband en begeleid door de „St. Jansfanfare". Hiervoor be stond grote belangstelling. Het Rotterdamse trompettersgeaelschap „Ahoy" gaf een show op de Leidse Kaasmarkt. Wij maakten daarvan deze foto. Om half negen precies, dus zonder het beroemde Leidse kwar tiertje deze keer, begon het laatste maar beslist niet slechtste on derdeel van de viering van Hare Majesteits verjaardag. Midden op het slechts door een schijnwerper verlichte Pieterskerkplein blies een trompetter het beginsignaal voor een schitterende muziek- show, die gegeven werd door alle Leidse Harmonie- en Fanfare korpsen. Van de korpsen, die een. eigen nummer brachten ver melden WIJ slechts het jeugdkorps van „Kunst en Genoegen dat met een eenvoudig, doch voortreffelijk uitgevoerd nummer de harten van het talrijke publiek, dat het plein omzoomde, stal. Lr wera goed gebruik gemaakt van de schijnwerpers, hetqeen aan ™L?e7bTen een feestelijk tintje gaf. Het geheel stond onder leiding van de heer De Wolf, die in de nummers, die door beweeïPSen gemeenschaPPelVk werden uitgevoerd, zijn kwaliteiten Het is ons bij deze gelegenheid duidelijk geworden, dat het Pieters kerkplein zich bijzonder goed leent voor een dergelijke show De achtergrond, die gevormd wordt door de Pieterskerk, is bijzonder lrfnl'f ak°estlek VOO/treffelijk, terwijl het plein zelf de juiste afmetingen heeft. Als het aan ons lag: meer van deze showsl

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9