dcjeentn GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP AKKOORD MET NOODBESTUURSPOST NAAR ZON HET NIGE Behang Mevrouw de officier van Leids kantongerecht staat haar mannetje HET RIJMENDE PAARD £iefde met een MoafdCette WOENSDAG 1 MEI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Voor de aanvang van de raadszit ting, die maandag onder leiding van burgemeester Gallas werd gehouden zei deze, dat, hoewel het niet de ge woonte is een burger in de raad te herdenken, hij een uitzondering wil de maken voor de heer H. Brinksma- Met enige gevoelvole woordenl her dacht hij de overledene en herinner de aan diens eigenschappen ten dienstè van de gemeenschap. Bij de mededelingen was een be- /richt van Ged. Staten, dat die ge meente Leiderdorp een extra contin- fent van vier woningwetwoningen rijgt toegewezen ten behoeve van de huisvesting van gerepa tri eerden Hoewel z.h.st. aangenomen, bleken »»r aanvankelijk meerdere raadsleden bezwaren te hebben bij het voorstel van b. en w. inzake het inrichten van een noodbestuurspost in de niét meer in gebruik zijnde reinwater- kelder aan de Berkenkade. Enkele raadsleden, o.a. de heer Lolling, had den bezwaren tegen de kelder die hij Jiever in noodgevallen als waterkel der wilde gebruiken, anderen uitten meer bezwaren van technische aard. De heer Van der Sluis betwijfelde of men wel iets aan een dergelijke noodpost had. Bij radio-actieve neer slag moet alles binnen blijven en kan ®r toch niets gedaan worden. De voorz. antwoordde, dat hij wel be greep, dat men niet alles zo kan ma ken dat het voor 100 pet voldoet. Men moet van het standpunt uitgaan, dat men moet doen wat gedaan kan wor den- Uiteindelijk werd besloten het voorstel te aanvaarden, al merkte de heer Lolling op, dat hij niet tegen het voorstel was, maar wel tegen het gebruik van de kelder. Een ander punt dat een discussie vergde was de beplanting van de stroken grond ter weerszijden van het viaduct. De kosten zijn, voor de aanleg 7000.het jaarlijks onder houd 720.De rijkswaterstaat, die eigenaar is van deze grond, is bereid de helft vam deze kosten voor haar rekening te nemen. Dit voorstel leid de tot besprekingen over jeugd- recreatie-mogelijkheden, in feite ge legenheden waar de jeugd kan voet ballen enz. Men vreesde nl., dat de jeugd, indlien de stroken niet vol doende werden beplant, het als speelveld zou gaan gebruiken. De heer Van der Sluis was het niet eens met het voorstel o-mdat rijkswater staat toegezegd had voor een beplan ting te zullen zorgen. B. en w vin den deze niet afdoende en kwamen met dit voorstel, dat wel werd aan vaard, doch met de opmerking van de heer Van der Sluis dat hij een De laatste jaren gaan •r steeds meer Ne derlanders hun va kantie doorbrengen aan de stranden van het zonnige zuiden. Favorieten zijn hier g II Italië en Spanje, twee W I landen. waar men over het algemeen in -fr ons vakantieseizoen op goed weer kan rekenen. Daar staat echter tegenover, dat men ook een goede kans heeft, dat het er zo heet is. dat het onaangenaam is. Er is nu eenmaal een groep men sen. die niet zo goed tegen grote hitte bestand is en er is een groep, waarvan de huid geen dagelijkse sterke zonnestraling verdraagt. Voor deze mensen, waartoe u mis schien behoort, is het zaak er voor te zorgen dat de vakantiekleding w op berekend is. Mensen die het spoedig erg warm krijgen, hebben de neiging er dan maar luchtig bij te gaan lopen. Dit brengt weer met éich mee, dat een groot deel van hun huid onbedekt is en dat dit deel veel zonnestraling te verwer ken krijgt. Is de huid daartegen niet bestand, dan doen zich grote problemen voor. (Nadruk verboden) -fr Wil men geen grote narigheid krijgen dan doet men er goed aan, de huid te bedekken. Om nu de warmte te- D_ gen te gaan, kan men F N bchte kleding dragen, k ll waardoor de straling gekeerd wordt, «fr Een voorbeeld hier van is wel het leuke ensemble dat onze foto toont. Het is geheel vervaardigd uit „Orlon" en bestaat uit een leuke moderne pantalon met een grappig dessin, waarop een wit vest wordt ge dragen. Een dergelijk wit vest, dat overigens nog los gebreid is zit bij warm weer beslist niet zo warm als men wel zou denken. De grote hoed beschermt het gezicht tegen te intensieve bestraling door de zon. Zo'n lange pantalon kan juist in Italië en Spane worden aanbevo len, aangezien de bevolking daar veelal bezwaar heeft tegen 'het dragen van shorts. Allemaal din gen waarmee we rekening moeten houden, wanneer we naar het zon nige zuiden trekken Een dergelijk leuk. sportief ensemble is boven dien nuttig. -fr -JV ELLY MARTINS bedrag van 3500.uit de reserve te veel vond. De heer Va-n der Slui6 stemde tegen. Bij behandeling van het punt on- bewoonbaarverklaring van de wo ning Achthovenerweg 45 vroeg de heer Kleiss aan de voorz. of deze van mening is, dat alle bewoners van onbewoonbaar verklaarde wo ningen bij het gereedkomen van de woningwetwoningen een andere be huizing zullen krijgen. De voorzitter antwoordde dat dit wel in de bedoe ling t Enthousiast toonden zich meerdere raadsleden bij het voorstel van b. en w. om een bedrag van 10.000 be schikbaar te stellen voor het inrich ten van een speelterrein bij het Pa trimonium park. De heer Andrik juichtte het ten zeerste toe en be treurde het, dat men zich beperkte tot het genoemde bedrag en niet het door het bestuur gewenste plan uit voerde, dat weliswaar 15.000 kostte, maar toch doelmatig zou zijn. Nadat meerdere raadsleden zich hierover hadden uitgesproken werd ook dit voorstel, evenals alle overige, z.h.st. aanvaard. Nadat in de rondvraag nog verschillende wensen en verlan gens waren geuit, waarop de voor-, zitter in een volgende zitting ant woord zal geven, werd de zitting ge sloten. PUZZELRIT VOOR AUTO'S Als inzet op de Oranjefeesten werd zaterdagmiddag een puzzelrit verre den onder auspiciën van de Leider- dorpse Oranjevereniging en georga niseerd door en ten bate van de Leiderdorpse Padvinders. Deze tocht was door het echtpaar Groenen ver zorgd. Des avonds vond in het Dorpshuis de prijsuitreiking plaats, die ge schiedde door burgemeester mr. R. M. Gallas, voorafgegaan door een uitleg met vertoning van dia's van de rit door de heer Groenen. De uitslag was: 1. equipe Reyne- veld, Ter Aar, wisselprijs Rijn- en Zijlbeker, beschikbaar gesteld door het Leiderdorps Nieuwsblad; 2. C. v. Os, Bodegraven; 3. Zandbergen, Oegstgeest; 4. Geerlings, Alphen a. d. Rijn; 5. Schot. Leiderdorp, (Oranje beker): 6. Stalenburg, Alphen a. d. Rijn; 7. Van Ulden, Leiden: 8. Mulder, Leiderdorp; 9. v. d. Laaken, Leider dorp; 10. dames Carrière-Bekker- Da wissel poedelprijs werd gewon nen door het echtpaar Nieuw land. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR M. VAN WINKEL Maandag vond op het raadhuis de uitreiking plaats van de gouden draagmedaille van de Orde van Oran je Nassau, verleend aan de heer M. van Winkel. De heer Van Winkel is werkzaam bij het bouwbedrijf Van der Velden en De Jong en hei-dacht bij deze firma reeds zijn 50-jarig ju bileum. Ook was hij gedurende 13 jaar lid van de raad en vervulde enige jaren het ambt van wethouder. Hij werd op het raadhuis toegespro ken door de heer De Jong en burge meester R. M. Gallas, die hem de on derscheiding uitreikte. Holland Society of Netv York morgen in Leiden Morgenochtend zullen 140 leden van de „Holland Society of New York" een bezoek brengen aan Leiden. Zo als men weet, kunnen alleen zij, die in mannelijke lijn afstammen van Nederlanders, die voor 1675 naar Amerika zijn geëmigreerd, lid wor den van deze Society. Om half tien zullen zij in de Pieterskerk worden ontvangen door de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot. Na deze ontvangst zal het gezelschap een rondrit door oud-Leiden maken, waarna zij in de Burgerzaal van het stadhuis door het college van B. en W. zullen worden ontvangen. Bevolkingsonderzoek op tbc in Leiden Op vrijdag 3 mei zal er, in verband met het verplaatsen van de appara tuur, geen bevolkingsonderzoek op tuberculose zijn. Het onderzoek wor tuberculose zijn. 't Onderzoek wordt hervat op maandag 6 mei in het Waaggebouw aan de Aalmarkt, waar het nderzoek voorlopig zal voortdu ren tot 18 juni a.s. Ook daar wordt op een grote opkomst gerekend. Ten slotte nog deze wenk: neem goede kennis van de aanwijzigingen, die op de oproepkaart zijn vermeld. 79 cent per rol SCHOOLVOETBAL OP DE LUGDUNUM-TERREINEN Oegstgeest, 30 april Koninginnedag. Een vrije dag. Stralend weer, dus voor vele scho lieren een feest nu de schoolwed- strijden te kunnen spelen. Honder den jongens trokken' dus naar de velden aan de Haarlemmer Trek vaart en leefden zich uit in hun sportgenoegens en streden heftig voor de eer van hun school. Maar bij de ingang van het Lugdunumcom- plex werden ze in de middaguren verrast door ernstige misdragingen van jeugdige bewoners en bewoon sters van het nabij gelegen woon wagenkamp. Vriendelijke verzoeken om zich fatsoenlijk te gedragen of zich te verwijderen werden in de wind ge slagen. De leiders van de wedstrij den en van Lugdunum stonden machteloos. De politie moest worden opgeroepen om de ergernisgevers weg te werken. Het wordt daar rond het woonwagenkamp een droevige situatie, vooral omdat daar veel sport jeugd zijn vrije tijd doorbrengt Aether klanken In het kader van de emancipatie, die enige tijd geleden ook in de Ne derlandse magistratuur haar intrede deed. beleefde het Leidse kantonge recht een primeur. Voor het eerst in de plaatselijke historie van de recht spraak zat maandagmorgen namelijk naast de kantonrechter mr. R. de Bruyn een ambtenaresse van het Openbaar Ministerie achter de „groe ne tafel" en wel mej. mr. M. C. E Londonck, die uit hoofde van haar functie tevens de eerste Nederlandse „Mevrouw de Officier" werd. Het is alleszins begrijpelijk, dat de verdach ten zowel als de getuigen, die giste ren voor de balie verschenen, zicht baar verwonderd opkeken toen zij in plaats van „een man" ditmaal „een vrouw" in toga op de plaats van „Mijnheer de Officier" zagen zitten. Ook het feit, dat de requisitoirs dit maal door een overigens zeer pret- ttee^en: welluidende sopraanstem weRlen uitgesproken deed hen even eens zichtbaar vreemd aan ook al waren de eisen door deze stem uitge sproken „hard en rechts zakelijk" en recht „op de man" af. Het is even eens alleszins begrijpelijk, dat prac- tisch alle verdachten en getuigen geen raad wisten met de „aanspreek titel", die gisteren dan ook varieerde van „edelachtbare" tot doodgewoon „juf", naar gelang „de educatie" van de betrokkene. Behoudens uiteraard de kantonrechter, sprak de enige raadsman, die ter zitting war geko men mej. Londonck met haar juiste titel t.w. „Mevrouw de Officier" aan. Maar ja daar was hij dan ook „in sider" voor. Overigens heeft „Mevrouw de Of ficier" het niet al te zwaar gehad bij het stellen van de gebruikelijke vra- ge" en het nemen van haar requisi toirs, daar de zitting geheel in het te ken stond van de berechting van een serie „lichte verkeerszondaars". De „eer van de hoogste eis" die mevrouw de officier gisteren stelde viel een 24- jarige student uit Leiden te beurt, en omvatte 80.- boete subs. 18 dagen. Verdachte dankte dit aan het feit, dat hij op 4 februari jl. met zijn motor rijwiel over de Rijnsbi rgerweg had geraced en daarbij een snelheid van niet minder dan 85 km/u. had be haald. DONDERDAG 2 MEI 1963 HILVERSUM I 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Muziekprogramma, strip voor de jeugd en eventueel actualiteiten. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouwa 9.35 Wat.ertsandena 9.40 Schoolradio. 10.00 NCRV-iied. 10.03 Klassieke grammofoonmuziek. 10.15 Brood voor het hart, lektuuraktie van de Nederlandse Zendingsraad. 10.45 Gewijde grammofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Geestelijke liederen. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.04 Licht instrumentaal kwar- tèl en zangsolisten. 12.25 Voor de boe ren. 12.35 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.38 Lichte grammo foonmuziek. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte grammo foonmuziek. 13.40 Wissewassen, licht programma, (herhaling van zondag jl.): 14.00 Metropole-orkest: amuse mentsmuziek. 14.40 Moderne orkest werken (gr.) 15.30 Licht instumen- taal trio. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Klassieke kamermuziek. 16.50 Instru mentaal ensemble en zangsoliste (gr.). 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.40 Beursberichten. 17.45 Amusementsmuziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht instrumen taal kwartet. 18.50 Sociaal perspec tief, lezing. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Politieke uitzending. 19.20 Gewijde muziek (gf.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Oude grammofoon muziek. 20.00 Lichte grammofoonmu ziek. 20.20 De jeugd op eigen wieken, hoorspel. 20.50 Militair orkest (opn.). 21.20 Op de man af, praatje. 21.25 Promenade orkest en zangsoliste: Opera- en operetteklanken. 22.00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nieuws en S.Ö.S.-berichten. 22.40 Avondover denking.- 22.55 Boekbespreking. 23.00 Nieuwe grammofoonplaten. 23.35 pro gramma gewijd aan de wijsgeer SÖ- ren Kierkegaard (III). 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Programma-overzicht aansluitend lichte grammofoonmuziek. 9.00 Och tendgymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke gram mofoonmuziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookkunst. 11.15 Klassieke grammofoonmuziek. 11.45 Levenskunst, lezing. 12.00 Licht orkest. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Dansorkest en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursbe richten. 13.30 Promenade-orkest 14.00 Bariton en piano: klassieke liederen. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Lichte grammofoonmuziek. 15.80 Voordracht. 15.50 Viool en piano: Klassieke en moderne muziek 16.20 Lichte gram mofoonmuziek voor de jeugd. 17 00 Voor de jeugda 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitzending politieke partijen. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Licht in strumentaal trio. 19.00 Voor de kleu ters. 19.05 Carrousel: licht program ma. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte gram mofoonmuziek. 20.10 Interland voet balwedstrijd NederlandBrazilië. 22.00 Lichte grammofoonmuziek. 22.30 Nieuws en mededelingena 22.40 Ac tualiteiten. 23.00 Sportactualiteiten. 23.19 Nieuwe grammofoonplaten. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NCRV: 14.30 Voor de vrouw. 15.15 Pauze. 15.3015.45 Voor de kinderen. 19.30 Veteranen op wielen, documen taire. 19.45 Kunstveiling, korte film. 20.30 Camera in Kameroen, reporta ge. 21.30 De opstelprijs, TV-spel. 22.35 Dagsluiting. NTS: 22.45—22.50 Journaal. 29) Zy groef er met haar nagels omheen, zodat zij de richel beter zou kunnen vastgrijpen, terwijl zij tegelijk een nieuw steuntje voor haar voeten zocht, iets verder omlaag. Heel aar zelend en voorzichtig liet zij de struik buiten de opening los, vurig hopend, dat de steenrichel stevig ge noeg zou blijken te zijn. Met een ziekmakend gevoel van angst voelde zij de richel onder haar hand bewegen. Zij greep wan hopig naar andere stenen naar de vochtige aarde maar vergeefs. Zij begon af te glijden te vallen en met een waarschuwende kreet liet Meg zich in het pikdonker om laag ploffen. Het was meer een glijpartij dan een directe val. Denkend aan het wat zich maar voordeed, greep zij naar stenen, wortels naar alles wat zich maar voordeed, in haar pogingen om de val te breken en terzelfdertijd probeerde zij zich zo dicht tegen de I Vertaling: J. A. W. VAN HACHT kant van de put aan te drukken als maar mogelijk was. Onder haar klonk een slepend geluid, alsof iemand moeizaam probeerde uit de weg te krabbelen. Zij kwam met een plof op de bo- dam terecht, welke haar de eerste ogenblikken de adem benam. Haar ogen wendden aan de duisternis. Bo ven haar hoofd wierp een cirkel van grauw licht een schaduwachtige weerschijn in de schacht en in dit uiterste vage licht kon zij een zwar te massa op de bodem van aarde zien liggen. Zy krabbelde pijnlijk overeind, haar armen en be.nen mas serend, waarbij zij zich er duidelijk van bewust werd, dat haar handen overdekt waren met bloedende sne den en krassen. Het was nog een won der, dat zij niet boven op de hond was terecht gekomen, en dat zij geen armen of benen had gebroken. Zij bewoog zich omzichtig naar het onbekende dier, zachtjes lieflozend: arme ouwe jongen wait is er dan. Arme brave hond heb je je pijn gedaan? Twee glinsterende ogen keken uit een pikzwarte kop naar haar op. Een zwak kwispelstaarrten en een zacht gejank antwoordden haar. Meg staarde in toenemende her kenning omlaag. Jet. Maar JET? De lange staart kwispelde wanho piger, de rose tong hing ver uit de geopende bek, terwijl Jet overeind probeerde te krabbelen. Met een on derdrukt gejank viel zij weer terug, terwijl een poot in een verdacht le lijke hoek onder haar lichaam lag. Meg knielde naast de hond neer. Zij aaide het fraaie dier zachtjes over de kop, zeggend: Arme Jet arme, oude Jet. Je poot gebroken, hè? Maar alles komt nu goed we zullen je hier wel uithalen. Weldra ben je weer helemaal in orde. HOE? Hoe moest zij de hond hier uit krijgen? Dat was de vraag. Te laat begon Meg haar dwaze, over haaste reddingspogingen te betreuren haar impulsieve afdaling in de mijnschacht. Zij had terstond toen zij Jet hoorde naar de anderen terug moeten gaan. Maar het zielige gejank, de wanhopige klank vol pijn en angst en eenzaamheid had haar aan gezet tot onmiddellijk handelen. Hier zat zij nu. Zij-stond op en begaf zich naar de wand van de put, waar zij in het flauwe licht rondvoelde naar enig spoor van houvast, waarlangs zij omhoog zou kunnen klimmen. Zij on dernam enkele pogingen, enkel om buiten adem terug te vallen op de ruwe grond. Elke keer dat zij suc ces leek te hebben en een paar voet omhoog wist te klimmen, strompelde Jet overeinde jankend en huilend van pijn, kennelijk doodsbang, dat Meg haar in de kuil zou achterla ten. Meg kwam tot het besluit, dat zij moest proberen de aandacht van de anderen op hun wanhopige situatie te vestigen. Er was een kans, dat de professor of Hugh haar, op hun te rugweg van de stenen, zouden horen. Zij begon te roepen. Haar stem echode griezelig in de put, en klonk vreemd gedempt en dof. Zou men haar wel OOIT horen? Zij begon hees te worden en moest telkens langer wachten tussen twee pogin gen. Zij zat naast Jet, het dier over de kop aaiend en zo goed mogelijk proberend de pijn te verlichten. Zij keek op haar horloge, maar de wijzers waren niet verlicht en het was te donker om te kunnen zien hoe laat het was. Zij had het gevoel, alsof zij hier al uren zat. Zij zouden haar toch zeker wel missen? Phyllis zou zeggen, dat zij Hugh en de pro fessor was tegemoet gegaan zij zouden overal naar haar gaan zoe ken, bang dat zij in een verrader lijk moeras was geraakt. Zij stond weer op en riep en riep tot zij geen stem meer over had en dan plotseling, heerlijk, wonderlijk, klonk een zwakke kreet van: Meg Meg, waar zit je? Zij hervatte haar geroep en de antwoordende stemmen kwamen al dichter en dichter. En dan klonk plotseling uit de cirkel van daglicht boven haar hoofd professor Criffels stem: Meg ben jij daar? Wat is er gebeurd? Ben je gewond? Vlug vertelde Meg wat er gebeurd was. Zij hoorde de professor tegen iemand praten en even later kwam Mughs stem: Meg ben je daar?. Probeer nog even vol te houdena Ik ga terug naar de wagen om een paar kettingen te halen, die ik in de kof ferruimte heb liggen. We zullen er een naar je laten afzakken en je dan optrekken. Hoe moet het met de hond? Breng een paar plankjes mee, of takken, die niet buigen en iets om er omheen te binden. Shawls, zakdoe ken, wat je maar wilt, zei Meg na een kort nadenken. Ik kan een pri mitieve spalk aanbrengen. En Hugh breng de plaid mee uit de wagen daar kunnen we Jet in ophalen. Zij zweeg even. En waarschuw Guy. Jet is zijn hond. Er volgde een periode van stilte, alsof zij weer waren weggegaan. Maar even later klonk de stem van professor Criffel weer van boven. Hy was achter gebleven om met Meg te praten en om te proberen het beste plan uit te werken om Jet naar boven te brengen. Het leek eindeloos lang te duren voor Meg opnieuw het geluid van voetstappen boven haar hoofd hoor de, maar te oordelen naar Hugh's gehijg, had hy heen en terug ge hold. Uit de weg, Meg. Ik ga de ket ting omlaag vieren. Harlyn is niet hier Iris zei, dat hij Jet al gemist .had en naar de hond was gaan zoe ken. Zij zit in de wagen te wachten met Phylllis om het hem te vertellen zodra hy terug komt. Wy zullen daar waarschijnlijk eerder zijn dan hy. De ketting, welke Hugh gebruikte als sneeuwkettingen of om een wagen te slepen, wanneer dat nodig was, kwam heen en weer slingerend naar beneden. Meg greep het uiteinde en Hugh riep vervolgens weer omlaag: (Wordt vervólgd).

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2