RaiïTER! WU WETEN HET.. MGR. M. A. JANSEN DROEG H. MIS OP VOOR JUBILERENDE „AUGUSTIJNEN" BALLONVAART HOOGTEPUNT VAN VIERING KONINGINNEDAG TAS MET VERGIF VERLOREN sigaret WOENSDAG 1 MEI 1963 DE LETDSCHE COURANT PAGINA 12 „Gods communicatie zuiverste basis voor onze relatie met anderen" In de intimiteit van de St. Lode- wljkskerk aan 't Steenschuur te Lei den, met rondom de sobere schoon heid van dit kleine Godshuis, heeft de femeenschap van de R.K. Studen ten Vereniging „Sanctus August in us" in de viering var» het 14e lustrum een hoogtepunt beleefd rond de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, die vanmorgen een H. Mis opdroeg op de feestdag van de H. Josef. Deze viering van de H. Eucharistie, omge ven met een liturgie naar ideeën van dr. L. G. A. van Noort OSC, pastoor van de Leidse studentenparochie, en de heer C. Jansen, werd bijgewoond door onder anderen mgr. Guiseppe Beltrami, Pauselijk Internuntius in Den Haag, burgemeester mr. F. H. v. Kinschot en echtgenote en wethouder S. Menken. Mgr. Janeen, die aan het altaar ge assisteerd werd door deken W. P. M. H aring en kapelaan J. A. A. v. Well, OSC, betrok in zijn toespraak tot de Augustinus-gemeenschap het thema van de lustrum-studie, dat hij een actueel onderwerp noemde: de com municatie ailts basis van de menselij ke relatie. „Wij leven niet meer als eenlingen, maar met elkaar in een wereld, die steeds kleiner wordt, waardoor wij meer op elkaar zijn aangewezen", aldus de bisschop. Mgr. Jansen beval het lezen van de encycliek „Pacem in terris", die hij een Pauselijk Paasgeschenk noemde, de Augustijnen als het feestru moer weg geëbd is ten sterkste aan. De encycliek bevat heel concrete richtlijnen wat betreft communicatie op wereldniveau. In pastorale zin wees mgr. Jansen op de communica tie tussen mens en God en God en mens. „God heeft zich meegedeeld aan de mens en als hoogtepunt in de communicatie Zijn Zoon naar de mensen gezonden met een boodschap. Christus kwam niet alleen met een boodschap, maar Hij heeft zelfs zich zelf gegeven, bovenal in de Eucha ristie, waarin wij communiceren, en in de sacramenten, waarin Hij zich ieder moment vam de dag geeft". Wij zijn helemaal in Hem vervuld. Dat is Gods communicatie, zo zei de bisschop. Wij kunnen Christus ant woorden door 'n boodschap in woord en daad, te bereiken vanuit een diep geloof. Alleen zó kunnen wij God benaderen; dit is ook de zuiverste basis voor alle menselijke communi catie. „Op basis van die liefde, zoals God ons die heeft voorgehouden, moeten wij onze communicatie tussen de mensen gaan opbouwen. Men moet zich openstellen voor anderen, waar mee iedere communicatie begint, zo als Christus zich ontledigd heeft en een ander, een mens is geworden". Pastoor dr. L. G. A. van Noort OSC sprak de lezingen uit epistel en evangelie. Dames en heren van „Sanctus Augustinus" verzorgden de gezangen volgens een „tijdeigen" li turgie, met begeleiding van J. A. van Hegelsom, orgel, K. Tabbers, hobo, P. Gribnau, viool, en H. Siemers, cel lo. De muzikale leiding had de heer C. Jansen. Na de H. Mis verenigden bisschoppen, genodigden en Augus tijnen zich aan een „brunch". OEGSTGEEST DE PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere plagende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachetsl) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaaktl LANGERAAR Er werden verschillende kinder spelen gehouden en de schooljeugd werd getracteerd. Hieronder volgen de uitslagen der kinderspelen. Ie klas meisjes: Blokjesrapen: Marjan v. d. Jagt le pr.; Willy v. d. Ploeg, 2de pr. Corrie van Zaal 3e pr.; Marjan v. d. Hoorn 4e pr. le klas jongens: Hardlopen met vlag in een fles steken: Wim v. d. Hoorn le pr.; Wim Heemskerk 2e pr.; Clemie Egberts 3e pr.; Joh. Sassen 4e pr.; Renee Hoogervorst 5e pr. 2e klas meisjes: Zaklopen: Nelly Hoogervorst le pr.; Marjan v. Tol 2e pr.; Marjan Vermeulen 3e pr.; Rina Koeleman 4e pr.; Marjoke de Ryk 5e Pr. 2e klas jongens. Zaklopen: L. v. d. Hoorn le prijs; Leo v. d. Pijl 2e pr.; G van Velsen 3e pr.; K. Mank 4e pr.; T. v. Egmond 5e pr. 3e klas meisjes: Bussensport: Joke Wijzenbroek le pr.; Dorethi Wassen- burg 2e pr.; Ineke Fransen 3e pr.; G. Slof 4e pr. 3e klas jongens: Dirk Sassen le prijs, Mary van Tol 2e pr.; Jani van Tol 3e pr.; Adrie Lek 4e pr. 4e klas meisjes, was ophangen: Brenda Droogh le pr.; Ria Koeleman 2e pr.; Ria Sassen 3e pr.; Ria v. d. Pijl 4e pr.; Lidy Koeleman 5e pr. 4e klas jongens: Balschieten: Henk Bader le pr.; Piet Heemskerk 2e pr.; Gerard van Tol 3e pr.; Theo Elstgeest 4e pr. 5e klas meisjes: Hoepelen: Monica Groenewegen le pr.; Els v. d. Zwaan 2e pr.; Mara van Rijn; 3e pr.; Ineke Lek 4e pr.; Annemarie Bader 5e pr. 5e klas jongens: Kruiwagenrace: Arie de Groot le pr.; Wim van Tol 2e pr.; Jos Valentijn 3e pr.; Jos v. Lammeren 4e pr. 6e klas meisjes: Hardlopen en fles vullen: Elly Kreuger le pr.; Rina v. Tol 2e pr.; Lida Lek 3e pr.; Annie Hoogervorst 4e pr. 6e klas jongens: Doelschieten: Hen Touw le pr.; Hans den Haan 2e pr.; Peter v. Eijk 3e pr.; Hein v. cl Pijl 4e pr. NIEUWVEEN Het comité „Viering 30 april" te Nieuwveen samengesteld uit verte genwoordigers van plaatselijke ver enigingen had voor deze dag een aardig programma samengesteld. Wy menen te mogen constateren, dat ze tevreden zullen terugblikken op deze dag, want de belangstelling en deel name aan diverse wedstrijden was bijzonder goed te noemen. De dag begon met een aubade van alle schoolkinderen aan 't Raadhuis. Door de plaatselijke muziekvereni ging „Crescendo", werden de kinde ren van de verschillende scholen ge haald en onder vrolijke marsmuziek ging het naar het raadhuis. Ook de traditionele vlaggenparade bleef niet achterwege, alsmede de toespraak van burgemester Kammenga. Hierna werden allen rijkelijk getracteerd, waarna de jeugd, voorafgegaan door Cresendo naar het sportterrein mar cheerde, alwaar de kinderspelen wer den gehouden. Fel werd hier gestre den om de prijzen, bestaande uit boekenbonnen, versnapperingen enz. Om twee uur hielden de Nieuw- veense Prins Bernardruiters op een terrein van landbouwer Ran wed strijden in hoogspringen, ringsteken en stoelendans, gevolgd door een de monstratie schoonrijden. OUDE-WETERING In het Koninginnefeest zoals dat de laatste jaren te Oudewetering werd gevierd werden ditmaal door het Oranjecomité ingrijpende veranderin gen aangebracht. Zo kwam de ge bruikelijke kinderoptocht te verval len en werd in plaats hiervan een aubade gebracht van vaderlandse lie deren. Verschillende van de volks spelen werden dit keer niet herhaald. Nieuw was een behendigheidsrit voor automobilisten en een korfbalwed strijd. Over het algemeen mag toch wel gezegd worden dat de feestelijk heden slaagden al wekte het winde rige koele weer niet in alle opzichten mee. Tot groot genoegen van velen was de traditionele toneelavond gehand haafd. Voor een stampvolle zaal bracht St. Pancratius uit Roelofa- rendsveen de klucht „Toen wy trouwden", 'n Prachtig gecostumeerd stuk op uitstekende wijze gebracht, dat een waardig slot vormde van een geslaagde dag. VOORSCHOTEN Uitslag van de kinderoptocht Grote groep: 1. E.E.G. (H.S.); 2. Reclame t.v. (P.S.); 3. Nieuwe kabi net (J.S.); 4. 150 jaar koninkrijk der Langs het Watertje in Zoeterwoude marcheert op deze foto het plaatse lijke muziekkorps, een afdeling van de traditionele Oranje-optocht. (Foto „Van Bemmelen"). Nederlanden (H.S); 5. de 16 kevertjes (J.S.); 6. Jacoba van Beieren (G.S.); 7. Hansie Pansie Kevertje (V.S.). Midden groep: 1. Sjoukje Dijkstra (M.S.); 2. Groene draak (P.S.); 3. Kleine draak (M.S.); 4. 150 jaar ko ninkrijk der Nederlanden (M.S.); 5. Catootje (H.S.); 6. De kwebbelkrans (P.S.); 7. Verkiezingen (M.S.). Kleine groep: 1. De moriaantjes (M.S.); 2. Twistmode (.M.S.); 3. De kloper (M.S.); 4. Koning Saoed (V.S.) 5. De 3 zigeunermeisjes (F.S.); 6. Klederdrachten (H.S.); 7. De ratten vanger (P.S.); 8. Ruimteraket (P.S.); 9. De 2 boerinnetjes op klompen (M.S.); 10. De brandweer (P.S.). Individuele groep: 1. De Spaanse dames (V.S.); 2. Bikini (P.S.); 3. De badmeester (P.S.); 4. De vliegende fakir (G.S.); 5. De ruimtevaarder (P.S.); 6. Wiedermeisje (H.S.); 7. Ha- wai-meisje (H.S.); 8. Okki Trooy (F.G.); 9. Sneeuwpop (F.S.); 10. De kunstschilder (V.S.). Prijswinnaars kinderspelen Meisjes 6-7: 1. Marjo Lamboo; 2. Gerrie van Alfen; 3. Erica Faber; idem: 1. Els van Rigteren; 2. Nanny Rijsdijk; 3. Lilian Bruinink. Meisies 8 en 9 jaar: 1. Clementine v. d. Kooy; 2. Ankie Zonneveld; 3. Annemarie Waayer. Meisjes 10 en 11 jaar: 1. Annemieke Geerts; 2. Yola Bruno; 3. Els Dijk man. Meisjes 12 en ouder: 1. Annelies de Wolf; 2. Nettie Smit; 3. Marrie de Ridder. Jongens 6-7: 1. Martien Kusters; 2. André Verseput; 3. Hans Treuren. Jongens 8-9: 1. Dirk Molleman; 2. Fred v. d. Berg; 3. Jan de Krijer. Jongens 10-11: 1. Jan Molleman; 2. Gerard Duynisveld; 3. Koos Solleveld Jongens 12 jr en ouder: 1. W. Dros 2. Gé Zweekhorst; 3. R. Bolhuis. NOORD WIJK Een fietser heeft hedenmorgen op de route VoorstraatSluistraat te Noord- wyk/Binnen een fietstas verloren. In de tas zaten enkele zakken met giftige stoffen, die In de landbouw gebruikt worden. Bij inwendig gebruik zijn deze levensgevaarlijk. Een ieder, die inlich tingen kan verschaffen wordt verzocht zich te wenden tot de politie Noordwijk, tel. 2020. BOSKOOP Geboren; Martinus Andreas z.v. A. H. Stolwijk en A. M. v. Rijn; Gijs- bertus Gerardus Ignatius z.v. A. J. Houtman en M. Th. v.d. Laan; Cor nells Jacob z.v. G. Kooij en G. v. d. Bosch; Lothar z.v. H. Meertens en G. Schut; Josephina Adriana d.v. C. P. Vrolijk en Th. J. de Rooij. Gehuwd: Hendricus Theodorus Linthorst en Cornelia PetronelQa Houdyk. Overleden: Dirk v. Veen 80 jaar; Saakje Kramer-Langeveld 57 jaar. Onder de roepletters „PH-BOX" staat de grote waterstofballon .Oxygenium' in de naamlijst van Nederlandse luchtvaartuigen geregistreerd. Het was deze oranjekleurige ballon, die gistermiddag van 't sportterrein van Endegeest opsteeg met aan boord de heer J. Boesman en een tweetal pas sagiers, de burgemeester van Oegst- geest, H. L. du Boeuff en de heer A. D. de Koster. Dit geschiedde even over half vijf en vormde een magni fiek hoogtepunt van de feestviering op Koninginnedag, waarvan honder den enthousiaste aanwezigen getui ge waren. Volgens het door de heer J. Boes man opgestelde vaartplan bleek hij van plan te zijn via Leiden, Gouda naar Gorkum te varen. Het Leidse Jeugdorkest „De Burcht" gaf deze zonnige middag een hartverwarmen de show ten beste, waarin o.m. een „blues" op voortreffelijke wijze werd vertolkt. Dit corps onder leiding van de heer Vam der Mark kreeg 'n groot applaus. De Leidse luchtvaartclub gaf voorts demonstraties met 'n aan tal modelvliegtuigjes (lijnbestuurd), waarbij echter een radiografisch be stuurd toestelletje zeer de aandacht trok. Er werden een drietal kabelopstij gingen uitgevoerd en aan de voorzit ter van de Oranjevereniging, de heer N. van Weizen, en de wethouder van onderwijs de heer N. v. d. Voet viel de eer te beurt het eerst omhoog te gaan. Aan de deelnemers vam de ka belopstijgingen werd een certificaat uitgereikt, ondertekend door de heer J. Boesman. Even voordat de eigen lijke ballonvaart een aanvang nam bracht de heer Boesman dank aan de Oegstgeester Oranjevereniging voor de voortreffelijke organisatie. Hier bij overhandigde hij het bestuur eni ge geschenken als aandenken. Ook Oegstgeests enige, echte ballonvaar der, burgemeester H. L. du Boeuff sprak vanuit het „mandje" nog en kele welgemeende woorden van af scheid. De start verliep nogal wat moeizaam, maar nadat men de juiste hoeveelheid ballast had gelost, steeg de „Oxygenium" snel op onder luide toejuichingen van het publiek. Lampionoptocht Maandagavond tijdens de traditi onele lampionoptocht regende het, maar Pluvius verkeek zich toch op het enthousiasme van de kinderen. Zij stoorden zich er niet aan en gin gen, het slecht^ weer trotserende, met hun lampions de straat op om met medewerking van het Christelijk Muziekgezelschap „Concordia", de R.K. Harmonie „Triumph" en de Paulu'sbamd een lichtstoet te forme - HILLEGOM AANBESTEDING LAGERE TUIN BOUWSCHOOL Architect T. W. A. Zwegers uit Breda heeft namens het bestuur van de onderwijs vereni ging van de LTB de bouw van een drieklassige R.K. Lagere Tuinbouw school met handvaardigheidslokaal aanbesteed.. Voor deze aanbesteding schreven zestien aannemersbedrijven in. Dat waren van hoog naar laag: W. Hennipman, Leiderdorp f 469.000; Gebr. van Leur, Utrecht f 465.000; W. F. Nijman en Zn., Hillegom f 463.000; P. van der Schoot, Tilburg f 462.525; Firma Mulckhuyse jr., Nieuw Vennep f 458.500; N.V. de Lintvoeg, Amster dam f 458.000; H. Bakker, Nieuw Vennep f 453.500; Gebr. Tuin, 't Zandt f 448.000; M. van der Bent, Wassenaar f 443.002; N.V. Erven J. F. P Jansen, Nieuw Vennep f 443.000; Janzen's Aannemersbedrijf, Velp f 442.000; N.V. Bovri, Santpoort f 441.000; V. de Vries' Bouwbedrijf, Haarlem f 439/000; Firma Nulckhuyse sr, Nieuw Vennep f 433.200; De gun ning is nog aangehouden. VOORHOUT ZELFSPEELDAG De door de KAJ en VKAJ georga niseerde Zelfspeeldag is een groot succes geworden. De deelnemers kwamen uit Hillegom, Lisse, Voor- .hout, Sassenheim en Noordwijk. Hillegom bracht een drama: „Een gezegend schot". Het werd prima ge speeld, maar in de zaal had men toch wel iets stiller kunnen zijn. Na afloop werd onder leiding van Ed Williams gedanst. Hierna had de prijsuitreiking plaats en een verlo ting. Het was een prachtig geslaagde dag. De prijswinnaars waren: Dammen: 1 T. Deutekom, 2 P. v. d. Lans. Schaken: 1 J. v. d. Berg, 2 J. Ven- ne. Klaverjassen: 1 A. v. Nobelen en V. v. Tuin; 2 A. Rodenburg en V. v. Meulen; 3 Van Dijk en Van Haaster. Tafeltennis: Th. v. d. Ploeg, M. Turk, S. Gielen. Biljarten: 1 N. van Dam, 2 R. Cas- pers, 3 A. Smit. ren, die de moeite waard was. Op het feestelijk marktterrein rond het Wilhelminapark, het raadhuis was prachtig geïlumineerd, had men zon dag j.L wel het vuur weten te blus sen in een speelgoedtent, die in brand geraakt was, maar de regen zag geen kan het vuur te blussen, waarmede men genoot van de talrijke vermake lijkheden. Aubade Nadat gisterochtend voor het ge meentehuis de vlag gehesen was werd door 450 leerlingen der lagere scholen een aubade gebracht aan de burgemeester, die met echtgenote, beide wethouders, talrijke gèmeente- raadsleden en het voltallige bestuur van de Oranjevereniging, op het bor des van het raadhuis aanwezig wa6. Het geheel stond onder leiding van de heer Chris Hanegraaf, terwijl mu zikale medewerking werd verleend door een viertal koperblazers vart „Concordia" uit Leiden. Ditmaal werd ook door de vele omstanders vaak uit volle borst medegezongen. Na afloop bracht de burgemeester dank aan alle jongens en meisjes voor de indrukwekkende zanghulde. Hij besloot met een driewerf „Hoera" op H. M. Konigin Juliana. Voor de leerlingen van de vijfde en zesde klassen klassen van die la gere scholen werd een filmvoorstel ling gegeven in de recreatiezaal van Endegeest. Grote belangstelling van de jeugd voor een werkelijk voor treffelijk programma. Vele tientallen kleuters vormden samen een grote oranje-rood-wit- blauwe stoet, welke zich met mede werking van „Triumph", „Concordaa" de Paulus- en Franciscusstam een weg door de Oegstgeester lanen baan de naar het Patronaatsgebouw, waar alle ukkepukken op een kindervoor stelling onthaald werden. Kinderspelen Aan de Louise de Colignylaan wer dén een aantal kinderspelen met groot enthousiasme beoefend. Vlag- genrace, wasophangen, karfcrekken, allemaal spelen die een bepaalde graad van behendigheid vereisten en waarvan de kinderen genoten. Velen gingen dan ook met mooie prijzen naar huis. Een pluim voor de Oegst geester Oranjevereniging die er voor gezorgd heeft dat alle kinderen echt bij het feest werden betrokken. Het aloude volksspel „het tonknuppelen" werd op het terrein naast de Willi- brorduskerk beproefd. De heer Van der Luit liet de tonnetjes bezwijken en won daarmede de eerste prijs, zijnde vijfentwintiggulden en een ex tra prijs van zeven gulden vijftig. Na al deze festiviteiten concen treerde zich alle belangstelling op en rond het feestelijk marktterrein aan het Wilhelminapark. Zo het met alle feesten gaat, het werd besloten door een groot vuurwerk, dat door hon derden werd gadeslagen. Hulde aan het Oranjebestuur en aan adjudant Coerten welke met het personeel van de Rijkspolitie er voor gezorgd heeft dat deze feestdag voor Oegst- geisst werkelijk een feestdag was. Ballontocht eindigt in een sloot De burgemeester van Oegstgeest, mr. H. L. du Boeuff is gistermiddag in de gondel van de ballon van de heer J. Boesman uit Den Haag in een sloot in Ommeren, gemeente Lien- den geland. De ballonvaarders moes ten tot hun knieën wadend van de gondel op het droge klauteren, waar bij zij werden geholpen door toege schoten Na een reis van ongeveer honderd kilometer werd de landingskabel ge vierd, die achter prikkeldraad bleef haken, en de ballon naar beneden trok, en waardoor het onmogelijk werd de sloot te ontwijken. De bal- lonvaarders werden nog door bur gemeester mr. J. G. R. Vos van Lien- den ontvangen. HIMiMI M I 11 (Advertentie) WILT l IETS WETEN Uit het rijksasiel dr. S. v. Mesdag te Groningen is een gevaarlijke psycho paat ontvlucht. De ontvluchting werd vanmorgen ontdekt. De ontvluchte is de 34-jarige ten B. uit Voorschoten. Hij was ter beschikking van de regering gesteld. Hij heeft zich met behulp van een ijzerzaag uit zijn cel op de eerste ver dieping van het asiel in het oude ge deelte, waar indertijd een kortstondig opstandje heeft gewoed - bevrijd en is daarna via de hoge buitenmuur ver dwenen. EED. Hoe luidt de eed welke door een advocaat en procureur bij de aan vang van zijn ambt wordt afgelegd en ten overstaan van welke instantie ge schiedt deze, vraagt S. S. Antwoord: Artikel 3, lid 2 van de Advocatenwet, bepaalt: Zij leggen de volgende eed of belofte af: „Ik zweer (beloof) getrouwheid aan de Koning, gehoorzaamheid aan de grondwet, eer bied voor de rechterlijke autoriteiten, en dat ik geen zaak zal aanraden of verdedigen, die ik in gemoede niet ge- love rechtvaardig te zijn". Zijn de ad vocaten tevens procureur, dan wordt hieraan toegevoegd „alsmede dat ik mijn plichten als procureur getrouw zal vervullen". De eed voor de procu reur niet tevens advocaat luidt: „Ik zweer, dat ik mijn plichten als procu reur getrouw zal vervullen". Een en ander volgt uit artikel 63 van genoem de wet. Lid 1 van artikel 3 luidt voorts: „De advocaten worden bij de recht bank waarbij zij verlangen te worden ingeschreven op requisitoir (vordering) van het Openbaar Ministerie beëdigd. Kijkgeld. Is er in Nederland geen wet op het betalen van kijkgeld, vraagt C. T. Antwoord: U hebt min of meer ge lijk. De wet op het kijkgeld stel. n.l. niet-betalen niet strafbaar. Nu kan de* dienst Luister- en Kijkgelden wel over gaan tot verzegeling van het toestel, doch als de "bewoner de toegang wei gert, zou de politie eigenlijk hulp moe ten verlenen. Dat doet deze echter niet, omdat het feit niet-strafbaar is en dus geen proces-verbaal behoeft te worden opgemaakt. De enige mogelijkheid is het instellen van een civiele vorde ring, doch dat kost ook geld. U ziet, dat er wel een betalingsverplichting is, doch maatregelen zijn bij onwil moei lijk te nemen. Mocht u zelf dit pad op willen gaan dan kunnen wij u ver tellen, dat dat u weinig vruchten zal opleveren. De tweede kamer heeft n.l. recent toegestemd in een wijziging van genoemde wet: niet-betalen wordt wel strafbaar. Bovendien wordt het toestel zolang er niet betaald wordt verze geld, desnoods met behulp van de sterke arm. Betaalt u dus heel nor maal door, want anders trekt u toch aan het kortste eind. Polders. G. O. stelt ons een vraag betreffende polders Antwoord: Veel later dan in Noord- Holland is men ten zuiden van het IJ begonnen met het droogmaken der meren. De oudste is de Zoetermeerse meerpolder van 533 ha in 1614. Achter eenvolgens nu: in 1646 Polder Wilde- venen bij Moerkapelle 585 ha; in 1668 Driemanspolder bij Zoetermeer 980 ha; in 1700 Achterhoef Voorhoef bij Bleis- wijk 220 ha: in 1706 Klappolder bij Bleiswijk 625 ha; in 1730 Tweemans polder bij Zevenhuizen 450 ha; in 1741 Griet en Vriezekoopsepolder bij Zeven huizen 450 ha; in 1752 Eendrachtspolder bij Zevenhuizen 985 ha; in 1765 Ach- terofsepolder bij Waddingsveen 980 ha; in 1765 Hazerswoudsepolder bij Hazers. woude 2710 ha; in 1771 Zoetermeerse polder bij Zoetermeer 685 ha, en daarna nog een aantal kleine poldertjes tussen 10 en 100 ha. Vee] later tussen 1825 en 1841 volgt de Zuiderplaspolder van 4000 ha bij Waddingsveen. Dus in on geveer 150 jaar tijds was dit gebied drooggemaakt, uiteraard met windmo lens. De diepte van de grote polders was 2 tot 5 m beneden NAP. De bodem bestond uit zeeklei en meermolm, een mengsel van zeeklei en veen. Het wa ren dus geen moerassen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 12