S)e &2id^(3oti/ïatit <352> Haiti verbreekt diplomatieke betrekkingen met Dominicaanse republiek Verf met voldoening Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 38 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 29 APRIL 1963 53e JAARGANG No. 15.915 Alom regende het weer lintjes Telef. 20935 Red. 20015, 35594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. S 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Na incidenten in Port au Prince DOMINICAANSE ren van president Duvalier. De kin deren bleven ongedeerd, dooh Haiti- aanse militiemannen zouden zes per sonen bij wijze van weerwraak heb ben gedood. De Dominicaanse ambassadeur bij de OAS, dr. Arturo Calventi, heeft voor de raad een beschrijving gege ven van handelingen, die de Haiti- aanse regering tegen de Dominicaan- Scharf herkozen tot president van Oostenrijk Dr. Adolf Scharf, de socialistische kandidaat voor het Oostenrijkse pre sidentschap, is bij de verkiezingen die zondag zijn gehouden, herkozen. Dr. Schaarf is reeds zes jaar presi dent. Hij behaalde een meerderheid van 600.0000 stemmen op zijn voor- VLOOT LIGT GEREED Haiti heeft de diplomatieke betrek kingen met de Dominicaanse repu bliek verbroken. Dit heeft de verte- - - genwooordiger van Haiti bij de or- republiek en haar onderdanen zou ganisatie van Amerikaanse Staten hebben bedreven, bekendgemaakt. De raad van de Or- ^r- Calventi zei ook, dat de rege- ganisatie der Amerikaanse Staten rm& van Haiti kortgeleden een over- (OAS) is zondag te Washington in eenkomst voor technische hulpver- een spoedzitting bijeengekomen ter lening met Tsjechoslowakije heeft bespreking van de door de Domini- gesloten, welke de weg zou openen caanse republiek geuite klacht over v°or communistische infiltratie in „bedreiging van de vrede en veilig- Haiti, heid" in haar land door het aangren zende Haiti. De minister van buitenlandse za ken der Dominicaanse republiek, An dres Feites, heeft een nota aan de regering van Haiti gezonden, waar in wordt geprotesteerd tegen een in cident, dat vrijdag jl. in de Haitiaan- se hoofdstad Port-au-Prince plaats heeft gevonden. Hierbij waren Hai- tiaanse politiemannen in het Domi nicaanse ambassadegebouw doorge drongen, waar zij Haitianen, die al daar een toevlucht hadden gezocht, hebben gearresteerd. VLOOT GEREED Radio-Santo Domingo meldt, dat de Dominicaan^ vloot gereed ligt om naar Port-au-Prince uit te varen, voor het geval de Haitiaanse rege ring de Dominicaanse eisen niet wil inwilligen. Het incident op de Dominicaanse ambassade volgde op het doodschie ten, op vrijdag jl., van de chauffeur en twee lijfwachten van de kinde- PRINS ALBERT DE LIGNE BIJ AUTO-ONGELUK OMGEKOMEN De 50-jarige prins Albert de Ligne, een vooraanstaand lid van de Bel gische aristrocatie en succesrijk za kenman, is zaterdagavond bij een auto-ongeluk bij Namen om het le ven gekomen. Hubert Anciaux gouverneur van de Belgische nationale bank die aan het stuur zat,, werd zwaar gewond. Het 12-jarige dochtertje van prins Albert, Wanda, liep eveneens ver wondingen op en het Britse kinder meisje van Wanda werd gedood. HARRIMAN NIET NAAR LAOS Averelil Harriman, de Amerikaanse onderminister van buitenlandse za ken, die vrijdag 3Vi uur lang met Chroesjtsjew heeft gesproken, is zon dagavond op doorrreis naar Londen even op Schiphol geweest, waar hij die geruchten tegensprak, dat hij per soonlijk naar die Laotiaanse hoofd stad Vientiane zou gaan om daar een in Moskou gemaakte afspraak, ten uitvoer te brengen. „Ik hoop, dat die invloed van Chroesjtsjew er toe zal bijdragen het bestand te stabilezeren", zo zei de Amerikaanse onderminister. „Ik kendie de Russische leider van vroe gere ontmoetingen. Laos is slechts een van de punten geweest, die ik met hem heb besproken: Óver de andere onderwerpen kan ik hier niets zeggen, behalve dan, dat ze voor Rusland en Amerika van gemeen schappelijk belang waren". Dinsdag 30 april, Koninginne dag, zal De Leidse Courant niet verschijnen en zullen onze kantoren de gehele dag geslo ten zijn. DE DIRECTIE. naamste tegenstander, de katholieke kandidaat Julius Raab. Uitgebracht werden op Scharf 2.473.694 stemmen, dat is 55.41 pro cent, en op Julius Raab 1.813.787 stemmen, dat is 40.63 procent. Op de onafhankelijke generaal buiten dienst dr. Jozef Kimmel 176.649 stemmen, dat is 3.96 procent. Het aantal stemmen, dat een kan didaat op zich moest verenigen, om tot president van Oostenrijk te wor den gekozen, bedroeg 2.232.065. De R.K. Volkspartij heeft, in ver gelijking met de uitslag der vijf maanden geleden gehouden algeme ne verkiezingen, bijna tweehonderd duizend stemmen verloren. FRANSE TREILER IN KANAAL IN MOEILIJKHEDEN Na een sleepreis, van ruim tien uur is de IJmuidense zeesleepboot „Utrecht" zondagmiddag omstreeks zes uur aangekomen in Brest met achter zich de Franse motortreiler „Edmond René". De „Utrecht" had de treiler zon dagmorgen vastgemaakt op veertien mijl ten westen van Quessant, nadat de treiler in dichte mist was aange varen door een onbekend gebleven schip. Door de aanvaring had de treiler een groot gat in de machine kamer opgelopen. Bergingspompen van de „Utrecht", diep op de 412 ton metende treiler waren geplaatst, hielden het schip drijvende. Vliegtuig van pater Vergouwen OFM in Nieuw Guinea vermist Bij het missiesecretariaat van de paters Franciscanen te Weert is zater dagmiddag een telegram ontvangen, waarin mgr Staverman, apostolisch vicaris te Hollandia, meedeelt, dat sinds zaterdagochtend Nieuw-Guinea- tijd een Cessna-vliegtuig van de Franciscaner missie wordt vermist. Het vliegtuig, dat werd bestuurd door pater E. Vergouwen, is zoek geraakt ten zuiden van Hollandia. Nadat men zaterdag met zoeken was begonnen, is ook zondag op Nieuw Guinea het zoeken voortgezet naar het vermiste Cessna-vliegtuig. Een later telegram uit Nieuw Guinea meldde, dat het waarschijnlijk moet worden geacht dat het vliegtuig verongelukt is. Pater Vergouwen is zaterdagmor gen (Nieuw Guineatijd) van Hollan dia vertrokken naar die missiepost in de Sibilvallei. In een telefoongesprek van mgr. dr. M. Staverman, apostolisch vicaris in Holland, met de missieprocuur der paters Franciscanen in Woerden, heeft mgr. Staverman meefgedeeld, dat pater Vergouwen op 217 april 8.1i5 uur lokale tijd slecht weer heeft gemeld op zijn route naar Oksibil. Afgesproken werd dat pater Ver gouwen om 8.45 uur weer radio-con tact zou opnemen om gegevens om trent het weer te vernemen. Dit con tact is niet tot stand gekomen. Het is niet bekend hoelang na het uit vallen van het radiocontact pater Vergouwen in moeilijkheden is ge raakt. Mgr. Staverman deelde voorts nog mede, dat zeven toestellen za terdag en zondag intensief naar het missievliegtuig hebben gezocht. In de morgenuren van zondag werd het zoeken ernstig bemoeilijkt door de sleohte weersomstandigheden. Het zoeken zal vandaag (maandag) wor den voortgezet. Mgr. Staverman, die zelf in een der zoekende vliegtuigen is meege gaan, liet zich bijzonder prijzend uit over de accuratesse en de persoon lijke inzet van de vliegers van de zending NAF, van de eigen Miluva, en van de andere bij de opsporing betrokkenen. Pater Vergouwen, uit Voorhout, die 33 jaar is, werd in 1Ö56 tot priester gewijd. In diezelfde tijd haalde hij FIDEL CASTRO OP BEZOEK IN MOSKOU De Cubaanse premier dr. Fidel Castro is zondagmiddag per vliegtuig op het Moskouse vliegveld Vnoekovo aangekomen, waar hij o.a. werd ver welkomd door premier Chroesjtsjov en president Brezjnjov. De Cubaanse leider was zaterdag met een Russisch vliegtuig in Moer- mansk aangekomen. In een auto, gezeten tussen Chroesj tsjov en Brezjnjov, reed Castro naar Moskou langs een met vlaggen ver sierde route. Op het Rode Plein wa ren duizenden mensen samenge stroomd, onder wie talrijke Cubanen. Na een bezoek aan het Mausoleum, met het gebalsemde stoffelijk over schot van Lenin, volgde de officiële verwelkoming van de Cubaanse pre mier. Een harmonie-orkest speelde de twee volksliederen en er werden 21 saluutschoten afgevuurd. In een welkomstrede zei Chroesj tsjov: „We begroeten thans de held van het revolutionaire Cuba, onze vriend en strijdmakker, Fidel Castro. Zij die de vrede liefhebben zijn voor het nieuwe Cuba opgenomen en heb ben gewaarschuwd: handen af van Cuba". De Cubaanse eerste-minister, die vervolgens een rede hield, zei, ter wijl een tolk zijn woorden-vertaalde, dat „de imperialisten elke nationale bevrijdingsbeweging in Latijns-Ame rika zouden smoren als de Sowjet- Unie er niet was". Toen de Cubaanse leider zijn rede had beëindigd klonk langdurig ap plaus van de op het Rode Plein ver zamelde toehoorders. Ook Chroesj tsjov applaudiseerde en beide man nen verlieten arm in arm het po dium. ITALIAANSE ATOOMGELEERDE H.M. Koningin Juliana, die morgen haar verjaardag hoopt te vieren IN ENGELAND GEARRESTEERD Een 39-jarige Italiaan, Giuseppe Enrico Gilberto Martelli, is zaterdag, voor een rechtbank in de Engelse plaats Southend-on-Sea beschuldigd van overtreding van de wet op staatsgeheimen. Hij is tot 6 mei in voorlopige hechtenis teruggezonden. Dr. Martelli is een employé van Euratom. Een woordvoerder van de Britse autoriteit voor atoomenergie zei zon dagavond, dat Martelli verbonden was aan de „open inrichting" van het Britse gezagsorgaan en dat hij uit sluitend werkte aan niet-geheime onderzoekingen. Euratom is er officieel van op de hoogte gesteld, dat de Britse autori teiten volgens de bepalingen van de wet op staatsgeheimen de Italiaanse natuurkundige hebben gearresteerd. Hg was sedert 1962 in Groot-Bfdifcban- nië werkzaam. zijn vliegbrevet, waarna hij naar de Verenigde Staten vloog om zijn op leiding als piloot en vliegtuigdeskun- dige te voltooien. De missie-vlieg- dienst op Nieuw Guinea is onder leiding van pater Vergouwen tot stand gekomen. Pater Vergouwen, die reeds meer dan 2500 vlieguren boven Nieuw Guinea op zijn naam heeft staan, staat bekend als een er varen bush-piloot. Fidel Castro, de Cubaanse premier is in Moskou aangekomen. Hij zal misschien wel een maand in Rusland blijven. Op deze foto tijdens de begroeting in Moskou vlnr: Chroesjtsjov, Mikoyan, die Castra in Moermansk verwelkomde, en Fidel Castro. 100.000 W.-Duitse metaalarbeiders in staking Meer dan 100.000 metaalarbeiders in Baden-Wiirtemberg gaan vandaag in staking. Voorlopig zullen slechts de grote industriegebieden als Stutt gart en Mannheim door de staking getroffen worden waarvan men vreest, dat zij zich over heel West- Duitsland zal kunnen uitbreiden. De werkgevers in Baden-Würtemberg dreigen met een uitsluiting, die de 500.000 metaalarbeiders in het gebied zal treffen. De vakverenigingen eisen een loonsverhoging van 8%, maar de werkgevers wensen niet verder te gaan dan 6%. De salariscommissie van de bond van metaalarbeiders in Rijnland- Westfalen komt vandaag in Gelsen- kirchen bijeen om de mogelijkheid te bespreken van een staking in de metaalindustrie van het Ruhrgebied, waarbij 1.200.000 mensen werkzaam zijn. Ook in Hamburg en Bremen be staat kans op een staking der arbei ders in de metaalindustrie. Hartroerend eens over Laos Averell Harriman, de Amerikaan se onderminister van buitenlandse zaken, die vrijdag drie uur met pre mier Chroesjtsjov van de Sowjet- Unie heeft gesproken over Laos, zal zich waarschijnlijk een dezer dagen naar Vientiane in Laos begeven, zo wordt in welingelichte kring te Washington vernomen. Men meent te weten, dat hij daar uitvoering zal geven aan een te Moskou gemaakte afspraak. Amerika en de Sowjet-Unie zijn het erover eens, dat Laos onafhankelijk en neu traal moet zijn, zo blijkt uit 'n vrij dag te Moskou uitgegeven oommu- Spionage in Argentinië Tsjechische gezant persona non grata De Argentijnse regering, die een onderzoek heeft laten instellen naar wat enocomische spionage wordt ge noemd, heeft in dit verband de Tsjechische gezant in Argentinië, Jaroslav Skolca, tot persona non gra ta verklaard. Skolca had woensdag bij het Ar gentijnse ministerie van buitenland se zaken geprotesteerd tegen de ar restatie van de Tsjech Jiri Vitek. In totaal werden vier Tsjechen en twee Argentijnen aangehouden. Zij zouden hebben behoord tot de groep die eco nomische spionage bedreef. De Tsjechische gezant had na in diening van het protest tegen ver slaggevers gezegd, dat hij de gear resteerde Tsjechen niet had mogen bezoeken en dat een dergelijke hou ding een bedreiging vormde voor de economische betrekkingen tussen Ar gentinië en Tsjechoslowakije. Reeds 255 aanvragen voor „Het Dorp middellijk overgebracht naar het Cen traal Militair Hospitaal „Oog in Al" te Utrecht en van daar werd hij overge bracht naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis, waar hij bij' inkomst over leed. Onderluitenant Klokke van Steenwijk maakte deel uit van een groep onder officieren, die pistoolschietoefeningen hield. Ieder moest vijf schoten lossen. Het vijfde schot uit zijn eigen pistool trof de onderluitenant. De man, die in Maarssen woonde, was gehuwd en had twee kinderen. Hij diende bij de school Technische Dienst in Utrecht. De Ko ninklijke Marechaussee stelt een onder zoek naar het gebeuren in. (Advertentie) Tot vandaag hebben 255 mensen een verzoek ingediend om in „Het Dorp" te mogen wonen. Uit een voorlopige analyse is geble ken dat het grootste aantal van hen minder valide is, veelal met eenzelfde spastische aandoening. Allen zijn niet ouder dan 55 jaar. De selectie wordt thans intensief aan gepakt. Dit zei zaterdagmiddag de waar nemend-directeur van „Het Dorp" te Arnhem, dr. A. Klapwijk, tijdens een zeer druk bezochte vergadering van de Bond ter Bevordering van Belangen van Spastici in Krasnapolsky te Am sterdam. Het dorp. aldus dr. Klapwijk, stelt zich open voor blijvend invaliden, van alle gezindten en van alle leeftijden. Al degenen die behoefte hebben een aanvraag in te dienen, moeten dit be slist niet laten. Wel was hg van mening dat, wanneer het door het treffen van voorzieningen mogelijk is lichamelijk gehandicapten in de vrije maatschappij te doen verblijven, huisvesting in het dorp niet of nog niet aan de orde ge steld dient te worden. Ook leek het, dr. Klapwijk verstandig de leeftijdsgrens niet te hoog te stellen, omdat er in de bejaardensector in Nederland ook voor de minder-validen, de nodige voorzie ning worden getroffen of nog zullen worden getroffen. Onderluitenant door schot uit eigen wapen getroffen en gedood Op de schietbaan Fort in De Bilt bij Utrecht heeft zich zaterdagochtend rond elf uur een ongeluk voorgedaan, dat de 51-jarige onderluitenant-wapenherstel ler A. Th. Klokke van Steenwijk het leven heeft gekost. Door tot nu toe on opgehelderde oorzaak is de man name lijk door een schot uit zijn eigen pistool ia het hoofd getroffen. Hg werd on- Een produkt van de Sikkens Groep, (Advertentie) Dit nommer bestaat uit 16 pagina't Iets minder somber Vochtige oceaanlucht, die zondag van het westen uit ons land binnenstroom de, heeft het weer een somber karakter gegeven. Bij het binnendringen ervan viel zondagmorgen nogal wat regen. In de vochtige lucht kwam ook veel nevel en mist voor. De temperaturen waren dank zij het dikke wolkendek in de afgelopen nacht vrij hoog. Zuid-Lim burg meldde zelfs een minimum-tem peratuur van 12 graden. Over Enge land naderde vanmorgen een koufront, vergezeld van wat regen. Achter het front stroomt met westelijke winden iets drogere en koudere lucht naar ons land. Daarin komt echter toch vrij veel bewolking voor, maar er zijn ook enkele opklaringen. Na het wegtrekken van het front is morgen overwegend droog weer te ver wachten. ZON- EN MAANSTANDEN 30 April: zon op 05.14, onder 20.01; maan op 11.00, onder 02.23. 1 Mei: zon op 05.12, onder 20.03; maan op 12.08, onder 2.58. Hoogwaterstanden 30 April: v.m. 7.53; n.m. 20.33. 1 mei: v.m. 9.03; n.m. 21.47. KORRELTJE Zelfkritiek is zo nodig, omdat an- döwnaiM kritiek: veelal te laai komt,

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1