oenen Nieuw Eigen Huis van „Augustinus" Eerste paal voor bejaardencentrum „Roomburgh" de grond in „Augustinus" begrijpt zijn taak en faalde niet in het verleden Ernstig ongeval in Leiden B e li a n g d*3 W. J. ZIRKZEE Burgerlijke Stand Nieuwe gymnastiekzaal van de Prof. Van der Leeuwen-Ulo gistermiddag geopend VRIJDAG 26 APRIL 1963 DE LEID8CHE COURANT PAGINA 3 (Advertentie) De RKSV „Sanctus Augustinus" heeft grote plannen. De vereniging, die de laatste jaren haar aktiviteiten enorm heeft uitgebreid is uit het Eigen Huis gegroeid. Ir. Haffmans maakte daarom vbrig jaar een ontwerp voor een Eigen Huis-nieuwe-stijl, aangepast aan de behoeften, die de vereniging heeft. De voorlopige goedkeuring van b. en w. van Leiden op bet plan kwam onlangs af. De foto toont een maquette naar het ontwerp, gezien vanaf de Papengracht. Om het middelste pand te kunnen bouwen, zal een bestaand oud pand moeten worden afgebroken. Aan de Papen gracht komen het studentencafé, gedeeltelijk in het sousterrain gelegen, met daarboven de kapel van de «tudentenparochie. Achter de kapel is voorts een open mensa geprojekteerd. Een open mensa, toegankelijk voor alle studenten, omdat dit ten eerste overeenstemt met het karakter van „Sint Augustinus" en ten tweede, omdat men voor een open mensa kan rekenen op 100 subsidie bij de inrichting. Aan de Rapenburg-kant zal niets aan het Eigen Huis veranderd worden. Wel zal een moderni sering volgen en een herindeling voor het werk van commissies en disputen. De totale kosten worden door de bouwcommissie voorlopig begroot op 300.000. Het is ook waarschijnlijk, dat de bouw van de kapel ge subsidieerd zal worden. Voor de Augustijnen is dit ontwerp nog toekomst muziek. Men hoopt, dat men binnen enkele jaren de goedkeuring krijgt op het definitieve ontwerp, dat in grote trekken met het voorlopig ontwerp zal over eenstemmen. GEM. AANKONDIGING SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOKALITEITEN OP 30 APRIL 1963 De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing is verleend van het sluitingsuur voor vergunnings- en verlofslokaliteiten in de nacht van 30 april op 1 mei a.s. tot 01.00 uur. Houders van muziek vergunning en mogen gedurende genoemde nacht tot dat tijdstip muziek ten gehore doen brengen. (Adv.) VERKEER B. en W. van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Snouck Hur- gronjestraat met ingang van 1 mei a.s. voor de duur der bestratings- werkzaamheden zal worden afgeslo ten voor het verkeer met alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. (Adv.) PROF. S. DRESDEN BIJ BEGIN LUSTRUM: „Sanctus Augustinus heeft in de afgelopen jaren bewezen, dat een confessionele studentenvereniging haar plaats in de universitaire gemeen schap verdient". Prof. S. Dresden, rector-magnificus der Leidse universi teit, noemde daarom de eerste dag van de viering van het veertiende lustrum een gelukkige dag. „Het bestaan van de confessionele vereniging," aldus de rector, „is van belang niet om bestaande verschillen aan te tonen, maar om door openheid samen leven mogelijk te maken. Het gegeven is niet dat men samen moet leven, maar men kan samen leven en dit is alleen door openheid te bereiken," 'tp v -*' r en mogelijk naar nog meer verbete ring op dit punt, besloot de rector zijn rede, waarmee de lustrumviering ge opend was. De vierde lustrumvergadering in het groot-auditorium werd gepresi deerd door de heer J. M. P. B. van der Vorming van de katholieke student Namens de universiteit kon de rec tor mededelen,, dat de RKSV „Sanc tus Augustinus". in het verleden niet putten, praéfees van de lustrum-com- gefaald heeft. De vereniging heeft mjssie- Hij benadrukte nogmaals de haar taak begrepen en zo goed mo- „roeping" van „Sanctus Augustinus", felijk uitgevoerd. Met de wens, dat confessionele en wetenschappelijke anctus Augustinus naar handhaving vorming van de katholieke student, van dit principe zou blijven streven Allo aktiviteiten van de vereniging dienen hierop afgestemd te zijn. Niet alleen gezelligheid om de gezelligheid of sport om de sport, „al zou een roei vereniging ook „Kardinaal van Roeij" heten." De weg in het verleden was wel eens te smal. Men heeft daarom moei lijkheden gekend, maar een nieuwe koers, een bredere en open weg werd aangegeven. Op deze weg zal „Sanc tus Augustinus" moeten voortgaan. De korte vergadering werd 6«ge- woond door o.m. prof. dr. G. Seven- ster, honorair lid van de lustrumcom missie en enige honderden „Augustij nen". Na de vergadering in het Academie gebouw verzamelde de feestende ver eniging zich in het Eigen Huis, waar na de lunch het congres begon. Het thema voor dit congres was „Com municatie, basis der menselijke re latie". Achtereenvolgens spraken dr. J. van der Hoeven en drs. W. J. Berger. De dag zou besloten worden met een Lustraal Eigen Huis Feest. Geen voorrang verleend Hedenmorgen omstreeks tien uur is op het kruispunt Haagweg- Churohilil-laan te Leiden een 58-ja- rige bromfietser door een bestelauto aangereden. De bromfietser, die over het rijwielpad langs de Haagweg in de richting van de stad reed, kreeg bij het bovengenoemde kruispunt geen voorrang van een op de Churchill-laan het kruispunt nade rende bestelauto. De bestelauto reed vervolgens de bromfietser, de heer D. van Dijk uit Valkenburg (Z.H.), aan, waardoor het slachtoffer met vermoedelijk een schedelbasisfrac- tuur door de EHD naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd moest worden. De auto en de bromfiets liepen slechts geringe materiële schade op. Vanmiddag even na twaalven werd de eerste slag gegeven op de eerste van de ongeveer 300 palen, die de grondvesten van huize „Roomburgh", het nieuwe, uitrak-moderne katholie ke bejaardencentrum nabij de Room- burgerweg móeten dragen, Er woei een schrale wind, maar de zon droeg mede bij tot een feestelijke gebeur tenis, die vooral van officiële zijde veel belangstelling trok. Zo waren o.a. aanwezig de deken van Leiden, kanunnik W. P. M. Haring, pastoor H. C. A. M. Kouwenhoven van „De Meerburg", de gemeente-secretaris van Leiden, mr. J. Bool en zijn op volger dr. J. v. d. Poel, de wethou ders S. Menken en C. J. Piena, de voorzitter van de R.K. Stichting voor Bejaarden „Roomburgh", dr. M. A. van Dongen, en andere bestuursle den der stichting, de architecten ir. H. A. Oerle en de heer Schrama, en aannemer G. P. A. Niersman uit Voorschoten. Het heien van de eerste paal ging gepaard zonder officiële toespraken maar des te meer plezier hadden de beide achtjarige knaapjes Michiel v. Dongen, zoon van de voorzitter der stichting en Jan Tolenaar, wiens moeder, mevr. Tolenaar, ook zitting heeft in het bestuur. Beide jongens hielden de „touwtjes" in handen. Op de foto: naast mevr. Tolenaar, het enige vrouwelijke bestuurslid van de R.K. Stichting voor Bejaarden „Roomburgh", staan Michiel v. Don gen en Jan Tolenaar, die in spanning de gedragingen volgen van de hei machine, die de eerste paal voor het nieuwe bejaardencentrum in de grond dreunt. Ze konden er echt niets aan doen, dat in het begin de stoom machine weinig animo tot slaan ver toonde. Na enige tijd echter ging de betonnen paal „als koek" de grond in. Over ongeveer twee en een half jaar hoopt men de bouw van het ge hele centrum te hebben voltooid. In augustus van het volgend jaar ver wacht men de 36 woningen voor 72 bejaarden gereed te hebben. Een jaar later moet het verzorgingscentrum, dat 142 bejaarden kan herbergen, er staan. Meer dan de helft van de 36 flatwoningen is al besproken. Het bestuur stelt alles in het werk, de prijs van de woningen zo laag moge lijk te houden. De voorzieningen in het toekomstige bejaardencentrum „Roomburgh" zullen niets te wensen over laten. ,a 79 cent per rol HAARLEMMERSTRAAT 111 TELEF. 23867 GORDIJNSTOFFEN Keuze uit méér dan 100 EXCLUSIEVE dessins GORDIJNVELOURS moderne kleuren. TERLENKA VITRAGES Textielhandel en woninginrichting v. 't Hoffstraat 77a Leiden Telef. 24610 MIDZA KATHOLIEK VROUWENGILDE In verband met de a.s. verkiezin gen voor de Tweede Kamer heeft mevr. A. de Wit-Kraakman voor de dames van het Katholiek Vrouwen gilde in Restaurant v. d. Heyden een tien-minuten praatje gehouden over. De vrouw en de politiek van nu. Mevr. De Wit-Kraakman wees de dames er op, dat met name de vrouw in de politiek een steeds grotere roJ ia gaan spelen. Een bewijs van deze emancipatie is wel onze minister voor maatschappelijk werk, mej. dr. Marga Klompé. De politiek is dus niet langer meer een zaak voor man nen alleen maar voor man en vrouw Mevr. De Wit-Kraakman duidde vooral op de grote garantie die de KVP aan de Nederlandse bevolking te geven heeft. De KVP heeft niet alleen een veelbelovend programma, maar brengt dit in het beleid ook daadwerkelijk in praktijk. Gezien de huidige resultaten van deze partij is het uitbrengen van uw stem op deze partij alleszins verantwoord en ge wenst, aldus mevr. De Wit-Kraak man. Na dit bijzonder leerzame praatje werd de Japanse film „Sa- toko en haar voddenrapers vertoond waarvan wij het verslag gisteren al hebben gegeven. BAZAR SPEELTUINVERENIGING „ZUID-WEST" Maandagavond 29 april a.s. zal om 19 uur in de hal van de Bevrijdings kerk aan de Montgomerystraat, door de heer J. Koldenhof, voorzitter van de speeltuinvereniging „Zuid-West", •en driedaagse bazar worden geopend waarvan de baten ten goede zullen komen aan heft speeltuinmateriaal- fondis. De bazar belooft zeer aantrek kelijk te worden en op enkele over zichtelijk ingerichte stands hopen de verkoopsters diruk werk te krijgen om de tal van kopjes op velerlei ge bied vlot van de hand te kunnen doen. Tegen een geringe vergoeding zullen jong en oud tevens in de ge legenheid worden gesteld om via speerwerpen, ballen gooien, hengelen, het rad van avontuur, een grabbel ton en tal van andere vermakelijk heden prachtige prijzen te behalen. Op een speciaal daartoe ingericht terrasje kunnen tegen billijke prij zen alcoholvrije consumpties worden genuttigd. De openingstijden zijn: Maandag 29 april van 19 tot 23 uur, dinsdag 39 april van 10 tot 23 uur en woensdag 1 mei van 2 tot 23 uur. Voor jeugdige bezoekers (sters) zullen zowel dinsdagmiddag (Konin ginnedag) als woensdagmiddag een aantal leuke attracties worden geor ganiseerd. J. v. d. MEJ 25 JAAR BIJ DE NEM Gisteren werd bij de N.V. Neder- landsche Elektrolasch Maatschappij wederom een jubileum gevierd. Het was thans de heer J. v. d. Mey, die de dag herdacht, waarop hij 25 jaar ge leden bij genoemde maatschappij in dienst trad. De jubilaris, die reeds geruimte tijd werkzaam is in het filiaal van die NIEM aan de Zijlsingel alhier, werd omstreeks 4.39 uur in gezel schap van zijn echtgenote, door de directie op het hoofdkantoor aan de Zoeterwoudseweg ontvangen, waar mevr. v. d. Mey een boeket werd aan geboden. De heer Hofman, directeur van de NEM dankte de jubilaris voor het geen hij gedurende de afgelopen 25 jaar voor de maatschappij had ge daan en bracht daarbij zijn kwalitei ten als vakman naar voren. Bij deze gelegenheid ontving de heer v. d. Mey het gebruikelijke couvert met inhoud en een prachtig bloemstuk. De voorzitter van de Jubileum commissie, de heer Derogee, voerde het woord namens alle collega's van de jubilaris. VVD belegde te Leiden forum-avond De V.V.D. is van oordeel, dat er onder de volkshuisvesting in ons land een economische basis moet worden gelegd. Zij staat wat het woningbouwprobleem betreft, een zo groot mogelijke doorstro ming voor en zij acht ook het bouwen in de vrije sector van groot belang voor de oplossing van dit vraagstuk. Het huidige kabinet heeft aan de accentuering van deze doorstroming her haaldelijk meegewerkt omdat het zich ervan bewust is, dat er meer ruimte vrijkomt, ook voor grote gezinnen, wan neer bijv. bejaarden die over veel woon ruimte beschikken, kleiner gaan wonen. Blijft de nieuw te vormen regering aan de kwestie van de doorstroming de nodige aandacht schenken, dan zou de woningnood in de komende vier jaar voor een belangrijk deel opgelost kun nen zijn. Dit zei het Eerste Kamerlid, mr. J. de Wilde, gisteravond op een regionale forumavond van de Volkspartij voor Vrijheid en democratie in Leiden. In het politieke forum hadd enverder zitting mevr. mr. J. M. Stoffels van Haaften en de heer J. C. Corver, beide lid van de Tweede Kamer, en mr. F. Portheine, lid van de Leidse raad enkandidaat voor de Tweede Kamer. Het forum kreeg behalve de kwestie van de woningbouw nog vragen te be antwoorden, die ondermeer betrekking hadden op de waardevastheid van de ambtenarenpensioenen, het gevaar van de splinterpartijen en de verjonging van de V.V.D.-bestuurders. Geboren: Maria Helena d.v. A. Ver boon en A. A. v. d. Erve; Hennie Hei- ma d.v. D. J. J. Klijzing en E. G. M. v. d. Zwet; Marcel René z.v. H. de Wa ter en H. Goudriaan; Jan z.v. A. de Best en W. v. d. Meij; Laura Johan- nette Marie Louise d.v. J. Kersbergen en L. van Sparrentak; Gerrit Jan z.v. A. Kroes en M. E. Harteveld; Ronald Werner z.v. G. Wielinga en G. M. Die- mer; Johannes Arnoldus z.v. J. A. Meij er en S. J. H. Bennink. Gehuwd: H. J. O verdijk en J. Hes- husius; J. Viele en W. Guldemeester; H. Fasseur en C. van Tongeren; J. Wen- teler en H. M. Speel; C. J. M. Duiven voorden en J. C. M. v. d. Post; J. H. Lardée en C. M. van Zoest; H. J. Ka mer en M. A. Jansen; R. Boon en R. W. 'Jansen; J. van Wijngaarden en C. C. W. van Berge Henegouwen; J. Bont je en H. Buseman; T. Koster en H. J. Ubink; J. Rommelswaard en H. M. R. Rijsbergen; T. H. van Oort en S. Kühn; W. C. Aben en C. H. Janssen. Overleden: B. Swets, 62 jaar, man; W. A. van Summeren, 58 jaar, man; E. C. M. A. van der Schoot, 78 jaar, man; W. H. E. A. van Leeuwen, 76 jr, wed. van J. H. Genang; J. Hoek, 64 jaar, echtgen. van A. Hasenoot; M. Hoogerdijik, 69 jaar, echtgen. v. P. v. d. Bent. UNIEK VOOR LEIDS LAGER ONDERWIJS „Er wordt de laatste tijd een ver heugende activiteit ontplooid in de nieuwbouw van scholen en de daar bij behorende sportzalen. Enige tijd geleden mocht ik het imstruotiebad van de Louise de Coligny-HBS ope nen, nu is het de beurt aan deze fraaie gymnastiekzaal." Met deze woorden uitte de Leidse wethouder van Onderwijs, de heer S. Sannes, zijn vreugde over de nieuwste aan winst voor het Leidse gymnastiek onderwijs, de nieuwe zaal van de Prof. Van der Leeuwen-Ulo aan de Van den Brandelerkade. De wethou der was echt niiet tevreden over het feit, dat dit pas de 5e zaal is, die sinds de laatste wereldoorlog in Lei den voor gebruik opengesteld wordt. Er bestaat in Leiden een tekort van 12 gymnastiekzalen, zodat deze nieu we zaal in een grote behoefte voor ziet. Vele Leidse scholieren zijn lan ge tijd onderweg naar een zaal, om daar een uurtje gymnastiek-onder- wijs te ontvangen, zodat de lichame lijke opvoeding deerlijk in de knel komt. Ook de leerlingen van de Prof. Van der Leeuwen-Ulo zijn hiervan het slachtoffer geweest. Vanaf het ogenblik, dat zij tien maanden ge leden het nieuwe gebouw aan de Van den Brandelerkade betrokken, tot de opening van de nieuwe zaal, die gisteren plaatsvond, moesten zij' voor ieder uurtje gymnastiek op en neer naar de oude, gebrekkig inge richte zaal aan de Pieterskerkgracht. Wethouder Sannes feliciteerde allen, die bij de bouw van deze voor het Leidse lager onderwijs unieke zaal betrokken zijn geweest. Er zijn kos ten nog moeiten gespaard, om van deze zaal iets moois te maken. De zaal is uitgerust met heteluchtver- warming en een vloer van kurkli- noleum. Nadait de architect, de heer Land man zijn dank had uitgesproken voor de hem destijds verleende opdracht, gaf hij een overzicht van de schit terende outillage. Bovendien wees hij op de kunstversieripg op steen, naar een ontwerp van de Oegstgees- ter kunstenaar H. Dijkstra. Anneke van der Lugt en Gerda van Es van de gymnastiekvereniging „Nieuw Brunhilde" geven een de monstratie op de trampoline in de nieuwe, gisteren geopende gymnas tiekzaal van de Prof. Van der Leeuw- Ulo aan de Van der Brandelerkade. De heer Voortman, hoofd van de Prof. Van der Leeuwen-Ulo, uitte zijn erkentelijkheid voor deze twee de aanwinst voor zijn school in nog geen jaar tijd. Helemaal tevreden was hij echter nog niet: het kleine materiaal zou hij graag aangevuld zien, welke wens door de heer W. P. Leenen, die sprak als vertegenwoor diger van de Leidse gymnastiekon- derwijzers, nog werd onderstreept. De genodigden hadden hierna de gelegenheid de zaal te bezichtigen. Twee dames van de gymnastiekver eniging „Nieuw Brunhilde" gaven een demonstratie op de trampoline, een van de meest opvallende attribu ten van de nieuwe zaal. De gymnas tiekzaal, die geheel los van het ge bouw van de Prof. Van der Leeu wen-Ulo is gebouwd, heeft twee kleed- en waslokalen, voorzien van warm en koud stromend water. De palen voor de rekstokken kunnen, wanneer zij niet gebruikt worden, in putten in de vloer verdwijnen. De bouw- en inrichtingkosten bedragen ongeveer een kwart miljoen gulden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3