VERDACHTE EN GETUIGEN VINDEN BEWIJSVOERING ALLEMAAL TOEVAL Kastelein: Om half twee stonden we nog te praten Eerste Kamer gaat schrootdebat houden KRO -commentator naar Indonesië Kardinaal Alfrink: eerste Concilieperiode geslaagd dank zij onvolkomenheden WOENSDAG 24 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 7 INBRAAK AC AD. ZIEKENHUIS VOOR DE RECHTER RADIO TELEVISIE W. van W. (51) is nog steeds de man van de opperste verwondering. De zaak, die giste ren tegen hem begon voor de Haagse recht bank is nog steeds voor hem - alias de Marine kraker, alias de Baron - de zaak van het pure toeval. Voor de vervolging is de zaak echter een zaak van keiharde feiten. In de nacht van 25 op 26 januari werd in het Academisch Ziekenhuis te Leiden een brandkast vakkundig gekraakt - „men zou er bijna bewondering voor hebben", aldus de heer D. J. Verzijden, hoofdinspekteur van po litie te Leiden, die als getuige was gedagvaard. De dag na de inbraak werd uit de Vliet onder Leidschendam een koffer opgevist, inhouden de twee zuurstofcilinders, een broek, een over hemd en een paar schoenen. De kleding droeg het wasmerk van Van W. Van W.'s foto kwam in de dagbladen en hij kwam twee we ken later boven water en meldde zich bij de Haagse politie, nadat hij zijn raadsman ge raadpleegd had. Het geld bleef spoorloos, ook nadat er een premie van 10 van de buit was uitgeloofd voor de tip, die de politie op het spoor van de vermiste salarissen kon zetten. Ook de inbraak in het gebouw van de Marinestaf, waartoe Van W. is veroordeeld is nooit geheel opgehelderd. De 190.000 die toen werden buitgemaakt zijn nog steeds spoorloos. Van W. heeft aan veroordelingen wegens in braken en diefstal reeds 13 jaar gevangenis achter de rug. Nadat Van W. de president van de rechtbank, mr. Schaafsma, met veel flair had verteld, dat hij de laatste tijd voor zijn arrestatie niet meer het beroep van metaalarbeider had uitgeoefend, omdat hij genoeg verdiende met de verhuur van zijn huis, kwam hij direkt met een verklaring, die hij tevoren nog niet had willen afleggen. Hij verklaarde namelijk, dat hij de avond van de inbraak een eindje om was gegaan tot half negen. Van kwart voor tien tot twaalf uur, was hij daarna naar 'n café gegaan. Na de sluiting van dit café was hij zich in een andere gelegenheid gaan ver pozen tot 1 uur. Met de kastelein was hij na sluitingstijd naar zijn woning gewandeld. Uitdrukkelijk wenste de verdachte te zwijgen, waar hij na de inbraak tot zijn arrestatie vertoefd had. „Het zou mijn kennissen in moeilijkheden kunnen brengen. "Met wie hij in een Leids museum had gewandeld enige dagen voor de inbraak wilde hij ook niet onthullen. De politie had dit namelijk ontdekt aan de hand van twee toegangs kaartjes, die men in zijn kleding had aangetroffen. ken van Van W. pasten hem wel niet, maar aan een overhemd had hij nog wel eens iets. GANGETJE 12 (Advertentie) Insider De Eerste Kamer heeft gisteren be sloten op 7 mei een openbaar debat te wijden aan de schrootfraude in de EGKS. Een speciale commissie uit de Kamer, onder voorzitterschap van mr. W. F. de Gaay Fortman, heeft 'n studie gemaakt van de schrootfraude Van W., de „baron", die op gezette de. Bang van zaken in Nederland tijden zyn garderobe eens opruimde? b« bet (^rechtelijk onderzoek en aan de Kamer geadviseerd een debat te houden in aanwezigheid van de mi nister van justitie, mr. A. G. W Beer man, en zijn ambtgenoot van econo mische zaken, drs. J. W. de Pous. deze verhoren besloot de De commissie die was ingesteld jm 2t onderzoek te verda- de Kamer te adviseren over een mei. Als getuigen zullen schrootnota die minister Beerman Verdaagd goed na of kijk naar de tafel van de president. Misschien zie je jouw schoenen er wel by staan". Hilariteit in de zaal. Pres.: „Nog één zo'n opmerking en je gaat er uit!" Onzekerheid D. J. Ver zijdent niet alleen Zoals wij in, een gedeelte van on ze oplaag gisteren nog konden ver melden, verklaarde inspekteur Ver zijden, dat de inbraak onmogelijk door verdachte alleen uitgevoerd kan zijn. Ook moet hij de beschik- Getuige A. H. Witte, scheikundige king hebben gehad over een auto °P het gerechtelijk laboratorium, omdat men autosporen gevonden werd gevraagd of hij gips - afkom- heeft by het A.Z. stig van tussen de wanden van de Gehoord werd voorts de heer H. brandkast - op de schoenen had aan- Laurier, hoofdboekhouder van het getroffen. Hij wist het niet. (Ook in- A.Z. Op het publikatiebord, aldus spekteur Hofstede van de Leidse deze getuige was bekend gemaakt, recherche had zich dit 's morgens wanneer de salarissen uitbetaald met kunnen herinneren.) Wel ver zouden worden. De heer Laurier klaarde hij, dat hij tussen de zolen vertelde ook, dat in de brandkast sporen van kalk had gezien met een 1200 gevulde loonzakjes lagen. 312 loep. Verdachte had 's morgens al Zakjes waren achtergebleven - een gesuggereerd, dat de kalksporen kon bedrag van plm. 75.000 - waar- den zijn uit de Annakliniek, waar schijnlijk omdat de inbreker het on- de schoenen opengesneden en on derste vak van de kast over het derzocht waren. „Op de Annakliniek hoofd heeft gezien. zit men volop in het gips." De schoe nen, zo bleek uit dit getuigenver- De heer A. Douw, orthopedisch hoor, waren op het gerechtelijk schoenmaker te Den Haag verklaar- laboratorium onderzocht na het on- de dat de afdrukken in de tuin bij derzoek in de Annakliniek. het A.Z. gemaakt zijn door de schoe- „Mijnheer Van W. was een goede nen, die uit de Vliet werden opgevist, klant. Eens per jaar kocht hij zeker De voetafdruk in de schoenen, die een kostuum bij ons," vertelde de Van W. toegaf gewoonlijk te dragen adjunkt-direkteur van een kleding- kwam overeen met de afdruk in de magazijn, de heer Hosman. Dit ge- schoenen, die gevonden waren. De tuigenverhoor had de verdediging heer Douw wilde echter niet uitslui- nodig om aan te kunnen tonen, dat ten, dat iemand anders de schoenen Van W. over een uitgebreide gar- De president wilde van H., die als een insider bekend staat, weten hoe lang het duurt, voordat men een brandkast-van-het-oude-type, zoals rechtbank het onderzoek te verda- de Kamer die in het Academisch Ziekenhuis ^en Ty nog worden gehoord baronesse Van vorig jaar mei desgevraagd by de stond, open heeft. e., die wegens droeve familieomstan- Kamer had ingediend, heeft zich in H. analyseerde de verschillende han- digheden was verhinderd en v.d. B., haar verslag aan de Kamer geen oor delingen: insluipen, ramen dicht- dm m het huis van bewaring in deel over het gevoerde beleid willen plakken, een tent om de kast bou- Leeuwarden, verdacht van inbraak, vormen. wen en het breekwerk. „Als je alles *s ingesloten. Zij heeft een zo kort en duidelijk alleen moet doen gaat er 41/» uur mogelijk overzicht van de feiten wil- mee heen." jLfddTlk&Ttj&S len £^ven voorbereiding van een De president vond het wel wat In het verslag staan niettemin eni- lang. „Hebt U ervaring bij inbraken Op 1 mei zal de officier, mr. Lulofs, ge kritische opmerkingen, van dit soort." ook zijn requisitoir houden. De ver- Zo heeft de commissie de indruk, Getuige: Na een bemoedigend dediging komt hierna aan het woord, dat bij de hantering van bepaalde knikje van mr. Langerwerf: „Vier of Ongetwijfeld zal mr. Langerwerf in- documten (de z.g. „derdelandenver- vijf." Getuige en president gingen de haken op de wandeling, die Van W. klaringen") niet voldoende samen- handelingen nog eens na. De presi- maakte met de kastelein en de ge- werking heeft bestaan tussen de or dent kwam tenslotte tot de conclusie, tuigenverklaringen, die probeerden ganen van de hoge autoriteit en het dat een inbraak, als men hulp heeft duidelijk te maken, dat de gehele Nederlandse ministerie van econo- en men van te voren een tent ge- kennissenkring van Van W. liep met mische zaken. maakt heeft, hooguit 21/» uur behoeft „afdankertjes". De Haagse schroothandelaar L. te duren. (De heer Verzijden had De vraag is dus of de vondst uit De Worms, die indertijd de schrootfrau- 's morgens verklaard, dat het hele Vliet geen „afdankertjes" zijn van de aan het licht bracht, is niet door gebeuren in het A.Z. geen drie kwar- Van W., maar het wettig en over- de commissie gehoord. Hij had er tier had gevergd.) tuigend bewijs. aanvankelijk wel om gevraagd, doch dit verziek later weer ingetrokken. De commissie heeft zich beperkt tot de gang van zaken bij het scheeps- sloopschroot, omdat bij ander schroot in Nederland geen onregelmatighe den waren gepleegd. Minister Cals ter observatie opgenomen De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, is ter observatie opgenomen in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" in Den Haag. Hij zal waarschijnlijk enige tijd rust moeten houden. Als minister ad interium treedt op mej. dr. M. A. M. Klompé minister van maatschappelijk werk, die bij 't waarnemen van deze taak wordt bij gestaan door de beide staatssecreta rissen, mr. Y. Scholten en prof dr. H. H. Janssen. Het secretariaat van de technische hogeschool Twente in Enschede deelt in aansluiting hierop mede, dat de aanvankelijk op 1 mei voorgenomen eerste steenlegging door de minister van de studentenhuisvesting op de „Campus" van de Hogeschool, en de daaraan verbonden plechtigheden, in verband met de ziekte van de minis ter, tot nader te bepalen datum zijn uitgesteld. Woensdag a.s. vertrekt van Schip hol naar Indonesië, de journalist Th. C. Droogh. De heer Droogh zal on geveer vijf weken in Indonesië blij ven, om o.m. reportages en gesprek ken op te nemen voor het KRO- radioprogramma. Hij zal tevens de kwestie der Maleise federatie in zijn werkzaamheden betrekken en een bezoek brengen aan Malakka. De heer Droogh is, naar de KRO mede deelt, de eerste radio-commentator, die na het herstel van de diploma tieke betrekkingen, een visum krijgt voor Indonesië. 13-jarige jongen pleegde joy-riding Bij de Nijmeegse politie is onlangs aangifte gedaan van de diefstal van een personenauto. Reeds korte tijd later kwam bericht binnen van de politie in Ede, dat de auto daar was aangetroffen en dat men ook de dief al te pakken had. De dader bleek een dertienjarige jongen uit Vught te zijn, die met vakantie in Nijme gen was en die zei behoefte aan een verzetje te hebben gehad. „Bij de voorbereiding van de eerste zittingsperiode van het Concilie loof namelijk, dat het vertrouwen is een aantal manco's naar voren gekomen, die als zij niet verholpen «rA t i.» zouden worden - het Concilie in een impasse kunnen brengen. Er zijn bUmen de K"k bfonder sterk evenwel gunstige vooruitzichten, die er op wijzen, dat deze onvolko- groeien' wanneer uit alle delen van menheden opgelost zullen worden, zodat wij mogen vertrouwen, dat het de Kerk bekwame mensen worden Concilie tijdens de tweede periode voltooid zal worden. Men zou zich uitgenodigd aan deze taak mee te overigens kunnen afvragen, waarom er vóór het Concilie geen sanering werken". is doorgevoerd. Hierop weet ik geen antwoord te geven. Maar wel lijkt het mij zeker, dat wanneer men deze sanering vóór de opening had willen doorvoeren het Concilie onmogelijk in 1962 geopend had kun- Een apdere tekortkoming noemde nen worden. Misschien is dat de reden geweest, om een verdere voorbe- 4® kardinaal het gebrek aan coör- reiding achterwege te laten. Thans zien wij, dat het een voordeel is ge- tJJssen de verschillende voor lest, dat wij bij de sanering die nu wordt doorgevoerd, kunnen profi- Jus, dTt in s^ZSS'gêvaUen teren van de ervaringen, die de eerste zittingsperiode heeft opgeleverd, ling overleg energiek werd gewei- Het werk zal waarschijnlijk gemakkelijker zijn en vlotter verlopen. On- gerd. „De H. Vader heeft zelfs de danks de gebreken (misschien dus: dank zij de gebreken) heeft de eerste stoot gegeven aan het op gang bren- periode de Kerk en heel de wereld met vreugde vervuld. Een „felix Sen van de nodige coördinatie. Het culpa", een gelukkige schuld; een wonderlijk slagen ondanks menselijke LÜkt onmogelijk 't Concilie voor tekorten". wel eens gedragen zou kunnen heb- derobe beschikte. „Ik weet goed, dat lol/c. ben. Van W. bij ons klant was, want Van ren 0p een persconferentie, uitgaan- Dr. L. A. Straater, orthopedisch was een bijzondere man. Altyd de van het Documentatie Centrum chirurg, kwam na voetonderzoek van moest er vanwege zyn bijzondere Concilie, te Utrecht een blijmoedige de verdachte tot de conclusie, dat maat iets aan de broek .veranderd vjsie op een conciliair verleden en men wel zou kunnen aannemen, dat worden. een hoopvolle toekomst. Wat betreft de geconstateerde tekorten noemde de kardinaal als eerste de grote mas- De zuurstofflessen, zo was ge- ga materiaal, die tijdens de eerste pe- bleken, waren afkomstig uit een^ iode aan de orde is gewee0t. dumpzaak aan het Waterlooplein Meermalen werd daarom naar J11 Amsterdam. De handelaar, de voren gebracht, dat veel van heer A. Polak» kende echter de deze materie niet door het Concilie heer Van W. niet. „Ik weet ook behandeld zou moeten worden, maar wie de flessen ver- door andere organen van de Kerk kocht heb, want ik heb er enige ter hand zou moeten worden geno- honderden van verkocht. men. Er zal 'n selectie moeten plaats- sy i -w vinden, zou het Concilie niet jaren Garderobe en gaan duren. Z. Em. schat, dat in de eerste zittingsperiode nau welijks een tiende deel van de gepre- Van W. had een uitgebreide gar- pareerde materie aan het Concilie in Kastelein De Kruiff bevestigde, derobe. De vooraad schoenen op de handen is gegeven, dat de verdachte in de bewuste nacht tafel kon in dit opzicht wel iets in zijn zaak was geweest. Na sluiting bewijzen. Van W. was echt niet ka- Internationaal waren zij naar huis gewandeld en rjg. Zo had de timmerman Van der Tnmir)jolc - aan de deur van zyn woning had hij Drift wel eens kleren van Van W. wTJJ" nog een gesprek over koetjes en gekregen. of commissie ingesteld die het ker- kalfjes met hem gehad. „Het zal Pres.: „Deze broek bijvoorbeeld," Deze reiSt^tot^vèlCT half twee geweest zyn, toen wy af- hem de broek uit de Vliet voorhou- v™dT^ fntemati^al tarakto- scheid namen." dend.Getujg^.Het zou wel eens de tweede maal te laten ontdekken, dat de noodzakelijke coördinatie niet is geslaagd." De kardinaal sprak voorts z'n hoop uit, dat de schema's van de consti tuties van de theologische commissie tegen het herbegin van het Concilie Aldus gaf kardinaal Alfrink giste- staat met blinde liefde. Hoe ook Ro- de t>riënt^ie bebben gevonden, waar- - mein", aldus de kardinaal, „ik hen ™or hrt Concilie zich tijdens de eer- ow» rtAri/"tn<o 7/1 HmHzaliilr hoen tii+rro- altyd nog meer „katholiek". Ik ge-, GUNSTIGE VOORUITZICHTEN OP VOLTOOIING NA TWEEDE ZITTING ste periode zo duidelijk heeft uitge- sproken. Prof. dr. J. C. Groot gaf een boei ende uiteenzetting van een ontwerp- schema over de Kerk, zoals dit gro tendeels door mgr. Philips is iutge- werkt en duidelijk het ware gelaat van de Kerk van Christus toont. Dr. F. Thijssen hield in een vurige toe spraak de publiciteitsmensen voor, dat zij, die een Concilie „verslaan", zin dienen te hebben voor „zelfstu die" om te komen tot vorming van de nodige „background" voor een juiste berichtgeving. Enige studie is men verschuldigd tegenover het pu bliek, dat door hen wordt voorge licht. Jongetje gered door mond-beademing Te Waalwijk is gisteren een kind van de verdrinkingsdood gered door de mond-op-mondbeademing. De chauffeurs van twee elkaar tege moet rijdende autobussen werden door kinderen in paniek gealarmeerd en ontdekten in een bermsloot langs de weg Waal wij k-Heusden het be wusteloze 3-jarige jongetje Louis Kuypers uit Waalwijk. Bij hun afwis selende pogingen, het kind te red den, zoals zij dit van de televisie en uit kranteberichten hadden geleerd, slaagden de chauffeurs er na gerui me tijd in, het jongetje weer tot be wustzijn te brengen. Het kind maak te het gisteravond goed. Ter verduidelijking werden een collectie schoenen - ongeveer 15 paar - op de tafel voor de president uitgestald, afkomstig uit het huis, dat Van W. bewoonde. Aan mr. Langerwerf en de ver dachte \ivas gistermiddag de taak het materiaal en de verklaringen, die de onberispelijk geklede Van W. op zijn gemak zittend met een schou derophalen of een glimlach had aan hoord, aan te vechten. Hilariteit kunnen zyn maar ik weet met waar n verwacht dat ook voor de tk hem gelaten heb hakkelde de bearbeiding van de verdere materie getuige toen de pres het woord mogeiyk gehee, de Kerk Verdachte maakte een goed ge- ™de heer P. Vink, die als beroep JJjgf bruik van de gelegenheid tot vragen vishandelaar ^af, wist te vertel- Romeinse apparaat dat im^ers oveT stellen Zelfverzekerd stapte hij op len, dat Van W. goedgeefs was. Op ZQveel voortreffelijke t*. de 44-jarige kelner B. af, die men een avond was hy by Van W. op schikt m zich kan uit preventieve hechtems uit Leeu- bezoek geweest. Toen zy samen wat lete niet bjj machte warden (verdacht van inbraak) naar gepraat hadden was Van W. met hem zij d; werk bevredigende wijze zyn vaderstad had geleid om te ge- de trap afgegaan met een bundeltje volbrengen tuigen. „Vertel die geschiedenis eens, kleren onder zijn arm: „Misschien 6 toen wij op een terrasje in Utrecht kan ik er een arme seen ple- Naar aanleiding van deze opmerking van schoenen wisselden." zier mee doen. „Geef mij ze, ik weet zei kardinaal Alfrink, dat. een Itali- Getuige B. herinnerde zich, dat hij er wel iemand voor, had Vink gezegd aanse krant, die naar het schijnt met en Van W besloten hadden van en hij had de kleding doorgegeven een bepaalde Romeinse groepering In Coevorden is dinsdag de nieu- druk te leggen op het belang van schoenen te wisselen omdat Van W. aan een koopman, die toevallig goede betrekkingen onderhoudt heeft we Duitse rijksweg 403 officieel in deze nieuwe verbinding tussen Mun- Diin in ziin voeten had Getuige had zwaar zat". geschreven, dat de kardinaal anti- verbinding gesteld met het Neder- ster en Groningen. We zien hier aan de schoenen aangehouden* nooit meer De koopman A. van der Voorn: Romeins zou zijn. „Wie mij echterlandse wegennet i.e. de rijksweg de grens het overhandigen van een aan Van W teruggegeven, maar „Hij heeft een hart van goud". Al zyn kennen, weten, dat ik Romein ben in naar Groningen. Foto: aan de nu oorkonde tussen (links) generaal J. wanneer het precies geweest was kleren geeft hij weg! hart en nieren. Maar zij zullen ook gezamelijke grenspost Schoone- van Rabenhaupt, die in het ramp- wist hii niet meer te vertellen De kelner H. had ook wel eens weten, dat deze gehechtheid hoe beek Elichheim kwam ener histori- jaar 1672 de leiding had van de Verdachte: „Denk dan maar eens kleding van Van W. gehad. De broe- rteek rif ook mag rife ntot gelijk sobe figuren aan te pee om de na- Staatee troepen in het Noorden, en (rechts) de bisschop van Munster, Christoph von Galen, beter bekend als „Bommen Berend", in het ramp jaar hoofd van de Munsterse troe pen, die Nederland binnenvielen. De heren hebben met geen woord meer over die nare tyd gerept

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7