Minister De Pous opende de nieuwe textielfabriek van „Parmentier" Dokkum Eerste Kamer: onteigening Gezamenlijke Militaire (Steun)-Fondsen doen weer beroep op de gemeenschap Boer Koekoek over het Landbouwschap TWEE INTERESSANTE LEZINGEN VOOR VIER OUDERCOMITé'S Prinses Alexandra bleekjesmaar me aanstekelijke lach BELANGRIJK VOOR OPLEIDING EN WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK Kleinzoon F och als OAS'er ontmaskerd WOENSDAG 24 APRIL 196J DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 PATER ROOTHAAN-HERDENKING De jaarlijkse herdenking van de sterfdag van pater Roothaan (8 mei 1853) zal dit jaar met meer dan ge wone plechtigheid gevierd worden. Zondag 5 mei zal mgr. dr. J. van Dodewaard in de kerk van de H. Franciscus Xaverius (de Krijtberg) te Amsterdam om 10.15 uur een Pon tificale Hoogmis opdragen en daar bij zelf spreken over deze grote Ne derlander en Amsterdammer. De Eerste Kamer heeft dinsdag middag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp goedgekeurd tot onteigening in het belang van de na tuurbescherming van percelen, erf dienstbaarheden en andere zakelijke rechten in het natuurgebied „Meijn- weg" in de Limburgse gemeente Me- lick en Herkenbosch. Het areaal, dat de staat daar als staatsnatuurreservaat „Meijnweg" in eigendom heeft, beslaat thans een op pervlakte van 360 hectare. Het wets ontwerp dat door de .Eerste Kamer is goedgekeurd, beoogt de onteige ning van een enclave van zestien hectare met het „Elfenmeertje" en een aantal kleine enclaves. DE VIJFDAAGSE SCHOOLWEEK FFN I? A DIP A T T? ^et ec^^€r als een incidentele beves- De minister van Economische Zaken, tiging van zijn mening dat het regio- drs. J. W. de Pous, opent de Dok- nale spreidingsbeleid in onderne- kumse fabriek van Parmentier door (JPIjOSSIJSG- merskringen is aangeslagen. De on- het laten zakken van een groot bord dernemers zijn z.i. veel meer dan met foto's van Leiden en de Leidse Dp Pftin heeft dinsdag het in 7«n vro&ger geneigd om vestigingen bui- fabriek. Hierdoor werden zichtbaar geheel uiTLeiden naar ^okkum oveN hem traditionele gebie- de foto's van de stad Dokkum. de eeolaatste bedriif van Johan Par- den seneus m beschouwing te ne- n.euwe fabriek en het wapen van geplaatste bedrijf van Johan Par mentier, textielfabrieken N.V. (Par ley-Wol), officieel geopend. De over- (foto N. v. d. Horst) plaatsing van de fabriek werd nood- De bewindsman noemde de keuze «oiraiiiir daar in i oid»n d* npnn van Parley-wol tevens een succes nieuwe machines. Volgens minister nooicvMi-ritanincr mnoiiiitrTiPdon^Kaar' voor Dokkum. Het is de eerste gro- De Pous mag Dokkum de gebeurte- de Er ziin thans 275 personen werk- vestiSin2 van buitenaf waarop de nis met voldoening gadeslaan, temeer ae. nr zijn mans aio personen werx premieregelinig van toepassing werd daar de gemeente door nog enkele verklaard. In het bedrijf is drie-en- Reeds kort na de afkondiging vier laar ««leden van het regionale smrei- een"half miljoen gulden geïnves- mans op een g« dingspel ei d voor de industrie maak- t6erd- waarvan twee-en-een-half in sis mag bogen, te Parley-wol plannen voor een al andere vestigingen en uitbreidingen thans op een gezonde industriële ba- geheel verplaatsing van het reeds sedert 1870 in Leiden bestaande be drijf naar een der aangewezen ont- wikkelingskernen. De keuze viel toen op Dokkum. Minister De Pous zag in het feit dat hierbij gebroken werd met een traditionele vestigingsplaats van de wolindustrie een der oudste in dustrietakken in ons land. 'n blijk van durf om problemen op radicale wijze aan te pakken. Tevens zag hij LEIDEN Ook verzet in Gameren? Van 29 april tot 4 mei zal in Leiden militaire pensioenen betaalt Wij ant en verre omgeving wederom de jaar- woorden hierop, dat de Militaire lijkse collecte voor de Gezamenlijke Fondsen niet alleen waar nodig steun Militaire (Steun)-Fondsen worden verlenen aan oud-militairen, hun ge- gehouden. zinnen en-of nagelaten betrekkingen, De traditie van deae collecte is maar dat zij ook helpen bij de moei- thans ruim 140 jaar oud. In 1820 gaf lijkheden, die vele van de damobili- koning Willem I een vergunning aan serende militairen bij hun terugkeer „het Fonds ter aanmoediging en on- in het burgerlijk leven ondervinden, dersteuning van den Gewapenden Wel tracht de Overheid deze moeilijk- dienst in de Nederlanden, jaarlijkse heden zoveel mogelijk op te vangen, eens een collecte langs de huizen van doch zij is gebonden door bepaalde De leider van de boerenpartij, de ane ingezetenen des Rijks met uit- normen. Doen zich bijzondere geval- heer H. Koekoek uit Bennekom, zondering van dezulken, welke aan len voor, waarin zij geen hulp kaïn heeft gisteravond in Sprang-Kapelle het fonds bijdragen, te mogen doen, verlenen, dan is men op particulier gesproken over het gevoerde land- mits dat de te doene Collecte alge- initiatief alléé aangewezen, bouwbeleid. meen in alle steden van het geheele Onder aanvoering van de comman- De geleide economie, aldus spreker plaats hebbe en op den bepaling, dant van de Leidse Koksschool, kol. heeft gefaald. Reeds van 1946 af heb- dat de tijd en wijze waarop dezelver Th. Wessels, benges taan door kapi- ben wij de vrije economie voorge- jaarlijks zal plaats hebben door de tein F. van der Reyden en velen van staan, omdat wij inzagen dat geleide Subcommdssiën met de Plaatselijke het kader, gaan de a.s. koks volgende economie geen stand kan houden als Besturen geregeld worden. Brussel, week op stap. Voor Valkenburg, Kat- de wereldmarktprijzen dalem Aan de den jg November 1820. Willem". wijk en Wassenaar zijn het de mam- _J_. nen van het vliegveld Valkenburg, Dte Stichting Gezamenlijk* Mill- ±e met goede moed uittrekken taiireFondsen, opgericht m 1948, heeft en -n Bodegraven komen de militai- Als de slechte tijden komen, zijn de traditie van het bovenvermelde ren Uu Schoonhoven, de fondsen echter op. Dit blijkt thans Fonds naar de datum van oprdch- wel met de pluimveehouderij, aldus timg als regel genoemd „Fonds 1815" Voor de huis-aan-huds collecte de heer Koekoek. overgenomen en heeft thans in hoopt men die burgers thuis te vinden Over het gebeurde in Hollandsche meer dan 600 gemeenten plaatselijke Veld zei hij, dat de boeren de gedu- commissiën, die jaarlijks trachten 1 Jvolledig schadeloos een huis-aan-huis-, dan wel een straatcollecte te organiseren voor het boeren werd gezegd: „Wij bieden u garantie er\ wij vormen fondsen voor de slechte tijden". peerden daar hebben gesteld. Dezer dagen zijn en- kele boeren in Gameren door een zuiver liefdadig doel, dat door deze deurwaarder uit Geldermalsen ge- fondsen wordt nagestreefd, die daar- maand binnen een week de heffing mede een nationale ere-plicht, die op aan het landbouwschap te betalen, alle Nederlanders rust, naar beste Ook deze boeren in Gameren zullen krachten trachten te vervullen, niet betalen. „Zij strijden voor ons Velen vragen zich wel en wij staan achter hen", zo besloot waarom hij zijn toespraak. deze collecte, gehouden wordt, aangezien het Rijk immers die De oudercomité's van de St. Bar- met het binnenhalen van de, ho- bara-, Don Bosco-, St. Jozef- en St. pelyk beide, personen. Enkele be- Petrusschool genoten gisteravond reidwillige dames en heren demon- gastvrijheid in het St. Lidwinahuis streerden hoe men een menselijke 29 april: Leiden. 1 mei: Benthuizen, Hazerswoude D. Hoge Rijndijk, Koudekerk, Leider dorp, Leidschendiam, Moercapelle, Rijnsburg, Ter Aar, Stompwijk, Voorschoten, Zoetermeer en Zoe- terwoude. 2 mei: Alphen a. d. Rijn, Boskoop, Noordwij k, Oegstgeost, Waddinx- veen, Warmond, Katwijk, Valken burg, Wassenaar. 3 mei: Aarlanderveen, Alkamade, Bo degraven, Hillegom, H oogmade, Leimuiden, Lisse, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noordwijkerhout, Rijn- saterwoude, Oegstgeest, Voorhout, Warmond (straatcollecte), Wou- brugge, Zevenhoven, Zevenhuizien. te ketting in zee dient te vormen. Ook werd gedemonstreerd hoe men op de 4 (straatcollecte), meest efficiente wijze b.v. een ver- In tegenstelling tot hetgeen het loren_geraakt kind moet gaan zoe- programma vermeldde hield de heer ken. Deskundig antwoordde de heer M. P. Viool, lid van de Noordwijkse Viool op vragen uit de zaal. die dik- Reddingsbrigade, tevens voorzitter wij ls nieuwe gezichtspunten naar vo- van district West van de Kon. Ned. ren brachten. Bond tot het redden van drenke- Over een geheel ander onderwerp lingen, als eerste zijn voordrachta In- sprak na de pauze rector A. Rada- geleid door de heer A. H. Aalders schelders, die getooid was met de voorzitter van genoemde ouderco- rode tnlp van de St. Jonsdag. Er mité's hield de heer Viool een lezing zijn wel enige raakvlakken aan te onder de titel: „De gevaren van het R.K. Kapperspatroons Grote tevredenheid over resultaten iuii we. ew6e Met voldoening en dankbaarheid wijzen met het onderwerp van de kijk ik terug op het afgelopen sei- zwemmen aan zee Sn verband met vorige spreker. het '~S best® het naderende seizoenIn Neder- De rector sprak over de groei bestaangeweest. Deze woorden sprak land verdrinken jaarlijks ruim 800 naar vlowassenheid en de heer Viool de tevreden voorzitter van - u - had ook in het bijzonder de belan- Kapperspatroonbond, afd Leiden.de gen van de kinderen op het oog. heer E. M. Langezaal. Hij bad dan Voor dat rector Raadschelders over- ook alle reden tot tevredenheid, ging tot het eigenlijke onderwerp want alle activiteiten, en dat waren mensen. Veelal zouden deze onge lukken kunnen voorkomen als men wat beter op de hoogte zou zijn, voordat men in zee gaat zwemmen. men rekening mee dient te houden bij het zwemmen. Men stelle zich eerst op de hoogte van de bodem' >oraac men in iee gaat, zwemmen. Er zijn belangrijke factoren, waar stelde hij vast dat wij mensen ons er zeer vele, slaagden. Hetondertnge J— meer bewust moeten zun van het contact tussen de leden en de «jyer- wonder van het vader en moeder se besturen werd nauwer, terwijl de eerst op ae nougi* van umzem- zijn. Het is jammer, dat sommige aanwas van nieuwe leden groot ge- gesteldheid, de stroming'en) van ouders de liefde, die zij bij de ge- wees* is. „AfdLeiiJen heeft zich ont- P v 1nnhrantrnn nlzzf Wlkk^llJ tnt hllZOnder CCZOnde het water en de windrichtingen. Wanneer men aan de kust een continueren, drenkeling gewaar wordt is het zaak zo snel mogelijk te handelen. Langs boorte van het kind opbrengen, niet wikkeld tot een bijzonder gezonde", aldus de voorzitter. H.M. de Koningin sprak bij de aan- Vervolgens stelde hij J. C. Duyn- de kustlijn in de beide badplaatsen vaarding van de kroon de woorden dam voor als de nieuwe penning- Katwijk en Noordwijk zijn kastjes „Wie ben ik dait ik dit mag doen'De mester. Na het voorlezen en de Katwijk HH0BII9HPP opgesteld waar materiaal in is opge borgen, o.a. een meterslange lijn waarvan het ene einde met de red- rector wenste, dat de ouders ook zo goedkeuring van de notulen van de lijn zouden staan ten aanzien van het secretaris J. F. Sauer, kon voorzitter opvoeden van hun kinderen. Zowel E. Langezaal bevestigend De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is niet voor nemens over te gaan tot de invoe ring van de vijfdaagse schoolweek op de rijksscholen. Het is hem niet duidelijk waarom invoering van de vijfdaagse schoolweek thans onont koombaar zou zijn, zo zegt hij tot de Eerste Kamer in zijn memorie van antwoord inzake de begroting van zijn departement voor 1963. Zelfs indien het lager onderwijs tot invoering zou overgaan behoeft dit nog niet te betekenen dat dit ook voor het VHOM zal geschieden. Van de minister is terzake geen stimu lans te verwachten. der in zee gaat terwijl het andere kinderen als ouders hebben het in den op de vraag of met-katholieke einde op het strand wordt vastgehou- vergelijking tot b.v. 50 jaar geleden kappers zich bij de Bond konden den. Men zjj wel zeer voorzichtig bepaald moeilijker. aansluiten. Hij wierp een blik voor- uit en zette de diverse op til zijnde activiteiten uiteen. Het probleem van de 5-daagse werkweek kwam ook ter sprake. Voorzitter kon geen enkele regeling bekendmaken, omdat de nieuwe CAO nog bij het college was. Wel meende de heer Langezaal, dat landelijk geen beslissing genomen kon worden of zaken maandag dan wel dinsdag sluiten. Voor Leiden stelde hij dan voor een openbare ver gadering voor alle kappers te beleg gen en daarbij de diverse problemen te belichten, waarna de K. v. K. een enquête zou moeten houden. De Leidse kappers zouden zich dan bij de beslissing, hieruit voortkomend, moeten neerleggen. Moderne verkoopmethodes De heer H. W. Mulder uit Eindho ven sprak vervolgens over de mo derne verkoopmethodes in het kap- persbedrijf. Ook ging hij nog even in op de 5-daagse werkweek, waar bij hij een beroep deed op de kap pers toch vooral ook rekening te houden met consumenten. MVM, Moderne Verkoop Metho des of zoals hij het liever stelde: Methodes, beter beleid controle en overzicht, Vakkennis Mannen; de ondernemer dient koopman te zijn. Vanuit deze stelling kan de kapper een hoger rendement bereiken. Hij noemde daarnaast nog: het op de hoogte blijven van de ontwikkelin gen door het lezen van vakliteratuur en grote onderlinge samenwerking. Hij stelde de fouten bij bepaalde kap pers scherp. Ook belichtte hij de vele daarmee samenhangende problemen helder. Jaar en drie maanden Leidenaar veroordeeld wegens diefstallen De rechtbank in Den Haag heeft gistermorgen de 23-jarige straatma ker A. van S. veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest we gens het plegen van tal van inbra ken en diefstallen in Leiden en om geving, alsmede een poging tot in braak te Soest. Bij de inbraken werd enkele malen een brandkast meegenomen, die dan later in de buurt van Leidschendam op een stille plek werd opengebro ken. De totale buit bedroeg ongeveer 10.000 gulden. De officier van justi tie had veertien dagen geleden tegen verdachte een jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaarde lijk met aftrek van voorarrest ge- eist. N.Z.H.-TRAMBOYS VIERT VEERTIG JARIG BESTAAN De Leidse bedrijfsvoetbalclub. van de NZH, de NZH-Tramboys, viert in mei haar veertigjarig bestaan. NZH-Tramboys is ontstaan uit in de 1923 door leden van het werkplaatsper- soneel te Rijnsburg opgerichte Sport vereniging NZH en de zeven jaar later ontstane voetbalvereniging Tramboys van het rijdend personeel te Leiden. Het jubileum zal worden gevierd met een op woensdag 1 mei van 19 tot 21 u. in café-restaurant „Old Dutch" aan de Steenstraat door het bestuur te geven receptie en op donderdag 14 mei te Katwijk te houden voetbaltournooi, waaraan zes andere voetbalclubs van vervoerbedrijven uit het westen en midden van het land zullen deelnemen. Na afloop wordt de deelnemers aan dit tournooi in het St. Antoniusclubhuis aan de Mare een feestavond aangeboden. Er was eerst de rijzige gestalte van de glimlachende, rustig wuivende bruidegom, die vergezeld was van de „bestman", z(jn vriend Peregrine Fairfax, die hem tot aan het altaar moest bijstaan en hem zonodig op zijn gemak stellen. Ogilvy kreeg een hartelijke ovatie. Het was 10 over 12 toen de auto verscheen, waarin Koningin Eliza beth, Prins Philip en Prins Charles zaten, voorafgegaan en gevolgd door een stoet van behelmde e® bepluimde Household Cavalry met zijn in het zonlicht schitterende kurassen en hun als spiegels glimmende hoge gelakte laarzen. Deze bereden koninklijke lijfwacht op hun nerveuze donkere paarden, bood ook thans weer een fantastische aanblik. Het gejuich daverde. In de verte nieuwe uitbarstingen van vreugde en opwinding. De bruid, vergezeld van haar broeder, de Her tog van Kent, was even tevoren uit Kensington Palace vertrokken en moest de langste afstand afleggen, welke grotendeels door Hyde Park ging. Daardoor hebben vele duizen den prinses Alexandra van naby kun nen zien. Het was de Hertog van Kent, die de rol van hun beider va der vervulde. Het was zijn taak de bruid „weg te geven", n.l. haar hand in die van de aartsbisschop te leggen op het ogenblik van de huwelijks sluiting. Prinses Alexandra, hoewel ietwat bleek en zenuwachtig, straalde en haar aanstekelijke lach ontbrak ook thans niet. Het publiek ving de eerste glimp op van de prachtige bruidsjapon, welke als een staatsgeheim tot het aller laatste moment verborgen moest blyven. De toejuchingen daverden. „God bless you", „the best of luck" (heel veel geluk), „good old Alex", zo klonk het spontaan van alle kanten. Bij de ingang van de kathedraal sten den Prinses Anne en de andere bruids meisjes en -jonkers gereed. Zij na men voorzichtig de 4 meter lange sleep op en aan dearm van haar broer betrad Prinses Alexandra de kerk, terwijl fanfaremuziek klonk, speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd door de hofcomponist, Sir Arthur Bliss. Zichtbaar aangedaan, maar toch kalm en met opgeheven hoofd, wandelde de bruid over de eindeloze blauwe loper door het lange schip van de kathedraal tussen de brede hagen van gasten door, die van hun smalle, vergulde stoeltjes waren op gestaan, naar de treden van het sacrarium waar haar bruidegom wachtte en waar ook de leden van de Britse koninklijke familie, de ouders van de bruidegom en een aan tal buitenlandse vorstelijke personen hun plaatsen hadden. Prachtig klonk tijdens deze glorieuze entree van de bruid de psalm: „Holv. holv. holv! Lord God Almighty!" (Heilig, heilig, heilig, Here God Almachtig!). By het sacrarium aangekomen, overhandigde Prinses Alexandra haar bruidsboeket aan Prinses Anne en nam zy naast de bruidegom plaats. De aartsbisschop van Canterbury en de andere geestelijken hadden al eerder hun plaatsen in het sacrarium ingenomen. Na het uitspreken van de voorge schreven formules vroeg de aartsbis schop op de klassieke manier het ja woord. Beiden gaven dit duidelijk, de bruid iets zachter dan de bruidegom. Daarna volgde de eigenlijke huwe lijksvoltrekking, waarbij bruidegom en bruid elkander om beurt de hand geven en verklaren dat zij elkaar tot echtgenoot nemen en in voor- en tegenspoed elkaar zullen liefhebben „tot de dood ons scheidt". De bruid beloofde volgens de oude formule de bruidegom „gehoorzaamheid." Daar na schoof de bruidegom zijn bruid de ring aan de vinger, welke eerst door de aartsbisschop was gezegend. De bruidegom zei hierbij tot de bruid: „met deze ring trouw ik u". De dienst werd besloten met gebe den, psalmen en liederen, waaronder het volkslied. De predikant van de kerk van Kensington las het dertien de hoofdstuk van de eerste brief van Paulus aan de Corinthiërs voor <het „hooglied van de liefde"). Na de ondertekening van het huwe- lijksregister klonk opnieuw een fan fare. Voorafgegaan door kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders en ge volgd door hun naaste familieleden begaven de jonggehuwden zich naar de uitgang van de kathedraal. Tot de genodigden behoorde ook de werkster van de bruidegom, die nog altijd in zijn Londense woning de boel schoonhoudt. De kathedraal was op eenvoudige wijze met voorjaarsbloe men o.a. seringen, versierd. Later op de dag is het bruidspaar per vliegtuig naar Schotland gegaan voor het eerste deel van de huwe lijksreis. Het ging logeren op het koninklijk landgoed Balmoral, n.i in het daartoe behorende landhuis Birk- hall. Wanneer zij volgende maand terugkeren zullen Prinses Alexandra en haar echtgenoot voorlopig hun in trek nemen in een klein huis in het Londense district Mayfair, waar de Ogilvy de laatste drie jaar heeft ge woond. Zes weken daarna zullen zij naar het landhuis in Richmond Park verhuizen dat zij hebben gehuurd van de Hertogin van Sutherland en dat thans voor hen in gereedheid wordt gebracht. De koninklijke en andere1 gasten zouden zich vanavond op verschil lende manieren vermaken, o.a. op een groot liefdadigheidsbal. Officiële opening Reactor Instituut Delft De minister-president, dr. J. E. de Quay, heeft vanmiddag de officiële opening verricht van het „Reactor Instituut" in Delft en gelijktijdig de „Hoger Onderwijsreactor" (HOR) van het instituut officieel in wer king gesteld. De bewindsman deed dit door de plaatsing van een splijt stofelement in de reactorkern, die - naar wordt verwacht - vanavond nog kritisch zal worden, dat wil zeggen dat er dan een zichzelf onderhou dende kettingreactie optreedt. Het reactorinstituur in Delft heeft een universitair karakter en is daar mee een novum: het instituut staat open voor alle universiteiten en ho gescholen in ons land. De reactor is van het agn. bassingtype en is de gemodificeerde reactor, die in 1957 op de tentoonstelling „Het Atoom" stond. Veel wijzigingen werden aan gebracht om hem geschikt te maken voor het doel: hulpmiddel te zijn voor onderwijs en opleiding. Met name heeft het instituut tot taak het verzorgen van opleiding en het verrichten van wetenschappelijk onderzoek. Deze onderzoekingen zijn merendeels van zuiver wetenschap pelijke aard of bepalen zich tot het onderzoek van de fundamentele as pecten van technische werkwijzen. Het reactorinstituuit beschikt over 4 laboratoria. Vooraleer de officiële opening van het instituut werd verricht spraken achtereenvolgens dr. ir. F. Q. den Hollander, voorzitter van het col lege van curatoren van de Techni sche Hogeschool, prof. ir. J. P. W. Houtman, wetenschappelijk directeur van het instituut en ir. C. J. van Daatselaar, technisch directeur van het instituut. Conventionele zaken moeilijker Ir. C. J. van Daatselaar gaf 'n over zicht van de vele voorbereidende werkzaamheden, die aan de totstand koming van de reactor zyn vooraf gegaan. Hij herinnerde er aan, dat bij de bouw niet alles zo voorspoe dig is gegaan als de toekomstige ge bruikers van de reactor wel wens ten. Er waren veel moeilijkheden te overwinnen. „De bouw van dit in stituut heeft ons opnieuw geleerd dat conventionele zaken meer moeilijk heden veroorzaken dan de nucleaire, die goed overdacht zijn". Sprekende over de problemen van psychologische aard, die zich bij de bouw van nucleaire centra en kern energiecentrales voordoen, merkte ir. Van Daatselaar o.m. op te hopen dat in de toekomst kan worden aan getoond, dat nucleaire bedrijven niet gevaarlijker zijn dan gewone fabrie ken. Dreigende staking half miljoen Duitse metaalarbeiders In de Westduitse staat Baden- Württemberg zullen op 29 april een half miljoen arbeiders in de metaal industrie het werk neerleggen, als niet op het laatste ogenblik nog een akkoord wordt bereikt -»ver hun eis tot een loonsverhoging /an acht pro cent. Het hoofdbestuur fan de West duitse metaalbewerkersbond heeft gisteren te Frankfort zijn toestem ming tot de staking ;egeven. De duur ervan zal door de leiding van de bond in de genoemde staat worden bepaald. In de staat Noordrijn-Westfalen zouden vandaag de georganiseerde metaalarbeiders in een stemming be slissen, of zij ook bun eis voor een loonsverhoging met ucht procent des noods met een staking zullen door- Van de naar schatting 3.3 miljoen arbeiders in de Westduitse metaalin dustrie is ongeveer 1.9 miljoen geor ganiseerd. Hun bond is de machtig ste van het Westduitse vakverbond. In Noordrijn-Westfalen met het Ruhrgebied zijn 1.2 miljoen mensen in de metaalindustrie werkzaam. De metaalindustrie heeft de eis tot loonsverhoging afgewezen omdat vol gens haar een loonpauze nodig is ter vermijding van een terugslag in de conjunctuur. Terwijl het staatshoofd, generaal De Gaulle,, gisteren op zijn propa- gandatournee door de Ardennen ver klaarde. dat de OAS nu wel defini tief was u'tgeschakeld, arresteerde de militerre veiligheidspolitie weer een lid van het Geheime Leger: ko lonel Fournier-Foch. De kolonel, die sedert eind vorig jaar het commando voert over een infanterieregiment in de stad Blois, is een kleinzoon van maarschalk Foch, de opperbevelhebber der ver bonden legers in de eerste wereld oorlog. De naam van de kolonel, of beter zijn pseudoniem, was door de poli tieke recherche aangetroffen in een zakboekje van een andere OAS-lei- der, Jacques Roy. die al enkele we ken eerder werd gegrepen. De kolonel moet het Geheime Le ger diverse militaire geheimen in handen hebben gespeeld, terwijl hij bovendien de „verantwoordelijkheid" droeg over Parijs en het departe ment van de Seine.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4