"F JONGENS SHORT KREYMBORG WOENSDAG HET RIJMENDE PAARD KREYMBORG SENSATIONELE VINDING MAAKT HONDERDDUIZENDEN VROUWEN GELUKKIG NU 4.75 JHief.de met een Meafdlettei DINSDAG 23 APRIL 196. DE LE1DSCHE COURANT HAG1IS 2 Prinses Beatrix bekeek New York uit de lucht Prinses Beatrix heeft gisteren tij dens haar particuliere bezoek van vier dagen aan New York een tehuis voor Nederlandse zeelieden bezocht, de nieuwe pier van de Holland-Ame rika Lijn aan de Hudson bezichtigd en per hefschroefvliegtuig de stad in ogenschouw genomen. In het gebouw van de nieuwe pier, waar zij werd rondgeleid, werd de prinses ontvangen door directeur Van Houten van de H.A.L. In de ontspanningszaal van de be manning van de Nieuw-Amsterdam aanschouwde zij vervolgens een pro gramma van volksliedjes en -dansen, die door de amusementsgroep van de bemanning ten beste werden gege ven. Dit was een deel van het pro gramma, dat de passagiers anders te zien krijgen." De prinses liet de leden van de groep aan zich voorstellen en sprak met een vertegenwoordiger van het Nederlandse bureau, dat zich in de V.S. bezig houdt met de uit wisseling van studenten. Aan de pier liggen op het ogen blik de Nieuw-Amsterdam, de Noor- zag voerder van deze schepen werden aan prinses Beatrix voorgesteld. Bij haar aankomst aan boord van de Nieuw-Amsterdam had een stewar dess van het schip de prinses een boeket rose tulpen aangeboden. Prinses Beatrix heeft vandaag geen officiële verplichtingen. Morgen brengt zy een bezoek aan het hoofd kwartier van de V.N. en de perma nente Nederlandse delegatie. Donderdag vertrekt zij naar Mon treal (Canada). DE SUIKERPRIJS De minister van Landbouw en Vis serij, mr. V. G. M. Ma rijnen heeft in antwoord op vragen van de heer MeUema (CHU) over de suikerprijs voor de oogst 1063 medegedeeld, dat in afwijking van vorige jaren de suikerprijs af-fabriek voor de oogst 1963, rekening houdende met de in middels sterk gewijzigde omstandig heden is vastgesteld in een for mule, waarbij de dit jaar te ver bouwen oppervlakte suikerbieten be palen zal zijn voor de definitieve vaststelling van de suikerprijs af-fa briek. De in de overeenstemming met de bietwortelsuikerindustrie vastgeleg de formule is zodanig, dat bij 'n nor male opbrengst per ha de fabrieken de garantieprijs voor suikerbieten, die in januari 1963 is vastgesteld op 54 per 1000 kg bij een suikergehalte van 16 pet., gemiddeld aan de pro ducenten zullen kunnen uitbetalen. De reeds eerder vastgestelde ver hoging van de garantieprijs voor sui kerbieten zal moeten resulteren in een verhoging van de consumenten prijs voor suiker. Aangezien een directe doorvoering van deze onvermijdelijke prijsverho ging, zowel met het oog op een re gelmatig prijsverloop van de binnen landse voorziening als ter vermij ding of beperking van een groter prijsverhoging op een later tydstip, belangrijke voordelen biedt, heeft de regering besloten met ingang van 22 april 1963 een verhoging van de sui kerprijs met 1 cent per kg door te voeren. Snwkkelschip kwam uit Groningen Het Nederlandse binnenschip, dat in Olsene in Vlaanderen aan de ketting is gelegd, nadat de Belgische douane er beslag had gelegd op 5000 kilo clandestien ingevoerde boter, blykt uit Groningen afkomstig. De schipper Van B. en een tweede bij de smok kel betr x>kken man P. zijn ingeslo ten te Gent. De inspecteur van de invoerrech ten en accijnzen te Terneuzen spreekt de berichten als zou de Belgische douane het schip vanaf de grens ge schaduwd hebben pertinent tegen. Volgens hem was de aanhouding zuiver toeval. Beide Nederlanders verklaarden tegenover de Belgen, dat dit de eerste maal was dat zij boter smokkelden. VADER LIET ZOONTJE AUTORIJDEN: bedrijf verwoest Bij het onderzoek, dat de Hengelo se politie heeft ingesteld naar de ont ploffing die zondagavond een com- pressorenbedrijf in Hengelo gedeel telijk heeft verwoest, is komen vast te staan dat deze explosie geen ge volg is geweest van gasconcentratie, zoals eerst was aangenomen. Uit het verhoor van de eigenaar van het be drijf, de 62-jarige heer H. A. Wen- nink is gisteren gebleken, dat zijn auto in brand is gevlogen. Als ge volg daarvan zijn enige zuurstoffles- sen ontploft. De heer Wennink reed zondagavond zijn bedrijf op met zijn tienjarig kleinzoontje op de schoot omdat het kind zo graag auto wilde rijden. De wagen is daarbij eerst tegen een paar balken onder een afdak gebotst. Waarschijnlijk heeft de heer W. toen op de gaspedaal in plaats van op de rem getrapt. De auto schoot eerst naar links, ramde een paai- zuurstof- flessen, en reed vervolgens tegen de achtermuur van het gebouw. De auto vloog hierdoor in brand. De heer W., wetende dat er in de autostalling enkele gevaarlijke fles sen stonden, sprong uit de brandende wagen en holde met zijn kleinzoon naar de straat. Daar aangekomen ontploften achter hen de zuurstof- flessen, waardoor de brand werd aan gewakkerd. Dr. Wiesenthal dankbaar voor ontvangst in ons land Voor hij gisteravond per vliegtuig van Schiphol naar Hamburg vertrok heeft dr. Somon Wiesenthal, de 54- jarige directeur van het Joodse do- sumentatiecentrum in Wenen, die zo'n belangrijke rol speelde bij het opsporen van Rajakowitsch te Am sterdam een onderhoud gehad met de procureur-generaal, mr. H. R. de Zaaijer, met wie hij tot nu toe over de zaak Rajakowitsch uitsluitend schriftelijk contact had gehad. Het zelfde gold voor het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, dat hy 's ochtends opzocht en waar hij voor het eerst dr. L. de Jong ontmoette. „Ik heb veel gereisd in de wereld," zei de onvermoeide speurder naar oorlogsmisdadigers op Schiphol, „maar nimmer en nergens ben ik met zoveel echte vriendelijkheid en vriendschap ontvangen als hier in dit land. Het is overweldigend geweest en dat meen ik eerlijk. Ik voel, dat ik in dit land onder werkelijke vrien den ben." Registratierecht woningwetwoningen De inspecteurs van de registratie en successie hebben opdracht gekre gen de in het verleden bij gevorderde registratierechten bij de overdracht van woningwetwoningen, waarvan de waarde door de inspecteurs hoger was geschat dan de door de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid goedgekeurde verkoopprijs, te rug te betalen. Dit deelt staatssecre taris Van den Berge, mede namens minister Van Aartsen, mee. in ant woord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamer-leden Jan Maenen (KVP) en Van Heivoort (KVP). Rijksaccountantscorps is aan het vergrijzen De salarisregeling voor jongere rijksaccountants maakt het beroep nog onvoldoende aantrekkelijk, wat leidit tot vergrijzing bij de verschil lende accountantsdiensten. Dit zei gisteren de heer P. Tjeltsma uit Rot terdam, de aftredende voorzitter van de vereniging van Rijksaccountants, die gisteren in Scheveningen de jaar lijkse algemene vergadering heeft ge houden. De heer Tjeltsma merkte nog op. dat deze vergrijzing de harmo nische opbouw van de accountants diensten in het gedrang brengt. Ove rigens was hij verheugd over de over eenstemming die het vorig jaar na een strijd van zes jaar over de sa- Hard leidingwater nu zo zacht als meiregen Alom in het land klagen de huisvrou wen over het harde leidingwater, dat hun wasgoed zo stug maakt, en vaak zo moeilijk schoon te krijgen. Vroeger gebruikte men regenwater. Tegenwoordig echter doet niemand dat meer, en gebruikt men leiding water, dat uit de grond wordt opge pompt, en dat hardmakende bodem zouten bevat. Dat leed is nu achter de rug. In de laboratoria van Castella te Nijmegen is een nieuwe, radicale wateronthar der ontwikkeld, Antical-3 genaamd. Dit poeder is toegevoegd aan het nieuwste Castella Wasmiddel: Actief Blauw. Actief Blauw maakt elk was water zo zacht als meiregen. Uw tex tiel wordt gespaard. De was wordt duidelijk veel schoner. Geen wonder dat Actief Blauw zo'n enorme opgang maakt! (Advertentie) Waarborg-kwalltelt. Poplin met glanseffect. In grijs, bleu, groen en bruin. Alleen geldig 24 april a.s. voor leeftijd 7 jaar kl. stijging p. m. Haarlemmerstraat 143 - Leiden (Advertentie) Jatin utttnusmmMM J.& Mernl! \iiirMnm!3rifMhtr. 'T^TjiitmuoW De vergadering heeft de heer T. M. H. Bekman uit Amsterdam gekozen tot nieuwe voorzitter. VARKENSPEST TE HEEZE Op het bedrijf van landbouwer A. S. te Heeze (Noord-Brabant) is var kenspest uitgèbroken. Alle varkens op dit bedrijf zijn afgemaakt. Mies Bouwman wint kort geding De president van de Almelose rechtbank, mr. I. Dufour, heeft gis teren zijn beslissing bekend gemaakt in het kort geding tussen Mies Bouw man en de N.V. Spanjaard, welke in haar reclamecampagne gebruik maakt van de naam Mies Bouwman op grond van het feit, dat Mies Bouw man de verbindende tekst heeft ge sproken voor een op vier grammo foonplaatjes vestgelegd sprookje. Mr. Dufour is van mening, dat de rechten die de N.V. Spanjaard meent verkregen te hebben, moeten worden getoetst aan de omstandigheden van 1962 toen de grammofoonplaatjes werden gemaakt. Het staat haar niet vrij om heel andere omstandigheden de populariteit van Mies Bouw man is buitengewoon groot gewor den zonder haar toestemming de naam van Mies Bouwman in een juist begonnen reclamecampagne in te schakelen op een wijze zoals dat ge beurd is. De gedaagde, aldus het von nis, is in haar optreden te kort ge schoten bij het zorgvuldig in acht ne men van de belangen van eigen recht, waardoor zij zich schuldig maakt aan een onrechtmatige daad. Op straffe van een dwangsom van 50.(WO wordt de N.V. Spanjaard verboden bij haar reclamecampagne de naam Mies Bouwman te afficheren. Hoe rustig reist een president Gedurende de rondreis van zeven dagen, die president De Gaulle vandaag is begonnen en waarbij hij een groot aantal Franse streken, steden en dor pen zal bezoeken, zullen langs de route op korte afstanden militairen en politie in velden en bossen verdekt zijn opge steld. Deze tocht is de eerste van de president sinds de aan slag, die vorig jaar augustus op hem werd gepleegd. De rondreis zal in Sedan, aan de Frans-Belgische grens, be ginnen en op zijn bijna dui zend kilometer lange tocht zal De Gaulle de departementen Ardennes, Marne, Aube en Haute-Marne bezoeken. Hij zal in zestien steden redevoeringen houden en in een groot aantal dorpen korte tijd vertoeven. Toen de president rond het middaguur in zijn trein uit Pa rijs vertrok reed een apart treinstel, waarin zich landmijn deskundigen van het leger be vonden, vooruit. Gedurende het bezoek zijn zeventien van de eenentwintig grensovergangen in de Ardennen gesloten, ter wijl de vier, die open blijven, extra worden bewaakt. J (Advertentie). Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.). Om 7.35 Van de voorpagina, praajte). 8.00 Nieuws en socialistisch strydlied. 8.18 Lichte grammofoon- muziek. 8.40 Orgelspel. 9.00 Gymnas tiek voor de vrouw. 9.10 Kookpraatje. 9.15 Oude kamermuziek (gr.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. VP RO: 10.00 Inzicht en uitzicht, praat je. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Specialiteiten radioshow. 12.00 Voor het platteland. 12.05 Lichte grammofoonmuziek (12.3012.33 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw). 13.00 Nieuws. 13.15 Meisjeskoor en instrumentaal kwartet. 13.35 Grammofoonmuziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugd- concert: moderne lichte muziek. 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15.00 Een politiek voor de vrede, toespraak. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Promena- öe-rokest: oude amusementsmuziek. 17.30 Tentoon9tellingsagenda. 17.35 Licht ensemble. 17.50 Regeringsuit zending: Geven en nemen Tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actua liteiten. 18.30 Dansorkest en zangso listen. 19.00 Paulus en boskabouter. 19.10 VARA-Varia en lichte gram mofoonmuziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Toernooi van het lichte lied. 21.00 Kaf en koren, werkelijkse notities. 21.10 Operafragmenten. 22.05 Licht instrumentaal kwartet en zangsolis ten. 22.30 Nieuws. 22.40 Jazzparade. 23.30 Weerklank, muziekrevue. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 8.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-be- richten. 7.10 Dagopening. 7.20 Oude muziek (gr.). 7.45 Radiokrant. 8.00. Nieuws. 8.15 De 15e internationale Tulpenralley. 8.25 Lichte grammo foonmuziek. 8.30 Lichte grammofoon muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Grammofoonmuziek. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Grammofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Samen zang: geestelijke liederen. 11.15 De jeugd op eigen wieken, hoorspel. (Herhaling van 18 april j 1.11.45 Lichte grammofoonmuziek. 12.05 Gitaarspel (gr.). 12.10 Licht instru mentaal trio. 12.30 Mededelingen t.b. v. land- en tuinbouw. 12.33 Gewijde muziek. 12.37 Alle-Dag-Kerkdienst in de Engels Hervormde kerk te Am sterdam. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal ensemble met zangso listen. 13.45 Moderne grammofoon- muziew. 14.50 Wie luistert mee?, lessen in het muziekbeluisteren. 15.20 Hobokwartet: klassieke en moderne muziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Jazzrubriek 17.40 Beursberichten. 17.45 Roemeens orkest. 18.05 Geeste lijke liederen. 18.30 Het spectrum, le zingen. 18.45 Nieuwe grammofoon- foonplaten. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Mededelingen of gram mofoonmuziek. 19.15 Leger des Heils- kwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muziek. 20.10 Op de mai af, praatje. 20.15 Groot koor, concert gebouworkest en solisten: Gewijde muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Lichte grammo foonmuziek. 23.20 De 15e internatio nale Tulpenralley. 23.30 Nachtmu ziek. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 11.2513.15 Eurovisie: Re portage van de huwelijksinzegening van Prinses Alexandra van Kent en de heer Angus Ogilvy in de Abdij van Westminster. VPRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.3517.45 De Verrekijker, internationaal jeugd journaal. VPRO: 19.30 Nabeschou wing over het toneelstuk Het Woord van j.l. donderdag. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VPRO: 20.20 Iets voor niets, praatje. NTS: 20.25 Filmreportage van het optre den van Johnny Hallyday op 31 maart j.l. VPRO: 21.15 Ziek zijn, be ter worden. 21.50 Poëzie in 625 lijl nen. NTS: 22.3522.45 Journaal. 23) Je vergist je, zei Meg. Haar stem klonk koel. Zij mocht Guy graag, en zij had medelijden met hem, maar zij kon niet toestaan, dat hij zo un fair over Hugh oordeelde. Mr. Warren heeft kapitein Trevose een heel behoorlijk bedrag geboden voor zijn huisje, veel meer dan het waard is, heb ik begrepen. Hugh Criffel is enkel de tussenpersoon geweest bij de onderhandelingen. Ik geloof niet, dat er sprake is van pogingen, om kapitein Trevose er uit te zetten. Guy lachte onvriendelijk. Onderhandelingen. Je bedoelt, dat ze die arme oude man dag en nacht hebben lastig gevallen hem het gevoel hebben gegeven, dat hij niet meer weet waar hij aan toe is, zodat hij dood ongelukkig is. Aan zijn hoofd gezanikt, dat hij veel beter in een Tehuis voor Oud-Zeelieden kon gaan. Jij noemt het onderhandelen? Ik noem het de duimschroeven aan zetten. I Vertaling: J. A. W. VAN HACHT Dat is nie twaar, protesteerde Meg, terwyl zij probeerde de herin nering aan kapitein Trevose's ver wilderde uitdrukking, nadat Hugh met hem gesproken had, uit haar herinnering te banen. Er is geen sprake van dat iemand kapitein Tre vose wil dwingen. Hoe weet je dat? vroeg Guy. Jij hoort enkel Criffels lezing van de situatie, maar ik ben toevallig een vriend van de kapitein en ik boud er niet van de ouwe knaap zo te zien plagen. Meg zweeg, heen en weer geslin gerd tussen haar warme verdediging van Hugh en haar gevoel van sym pathie en medelijden voor de kapi tein, gelukkig temidden van z(jn ge liefde bezittingen. Ze zei langzaam: Het is niet fair, Hugh Criffel de schuld te geven. Tenslotte is het mr. Warren die het huisje wil kopen. Ik verwijt het Warren even zeer, antwoordde Guy. Hij staarde fronsend vor zich uit. Ik kan me niet indenken, dat hij met een huisje in Polrennick wil. Meg aarzelde. Het het is voor zijn dochter. Een vacantieverblijf. Guy keek nog steeds verbaasd. Hoe kwamen zij op Polrennick? Het is een buitengewone toevallig heid. Niet zo buitengewoon, wanneer je bedenkt, dat de Criffels Fernacre gehuurd hebben en dat Hugh Criffel bij hen logeerde toen hem ge vraagd werd uit te zien naar iets geschikts voor mr. Warren. Het is logisch, dat hij iets in Polrennick zou vinden. Het is hier charmant en onbedorven. Kan zijn, gaf Guy toe. Ik hoop maar niet, dat de situatie hier té gecompliceerd zal worden. Ik kwam hierheen om om alleen te zijn. Om te proberen de problemen met mezelf uit te vechten. Het aller laatste wel verwachtte ik zyn ge laat verzachtte toen hij haar naam uitsprak. Iris en haar vader hier te ontmoeten. Ik zal mijn best doen hen te ontlopen, maar het zal niet ge makkelijk zijn. Vooral niet, nu Crif fel maar achter de ouwe Trevose blijft aanzitten om te proberen zijn huis voor Warren te kopen, Je bent erg onrechtvaardig jegens Hugh, protesteerde Meg har telijk. Guy richtte zijn blauwe oogen op haar. Ik zie wel, dat je hem door een sterk rose gekleurde bril bekijkt, merkte hij droogjes op. Hij schijnt een sterke indruk op je te hebben gemaakt. Pas maar op, dat je niet op hem verliefd raakt. Meg bloosde tot aan de wortels van haar licht bruine haar. Doe niet zo belachelijk. Ik ik ben enkel goede vrienden met Hugh. Maar ik kan niet toelaten, dat je volkomen onjuiste beschuldigingen aan zyn adres uit. Guy keek haar vragend aan Kijk eens hier, Meg, je bent een heel aardig, goed kind, maar je weet ni^t goed, waar je over praat. Ik geioof niet, dat je precies weet wat je aan Hugh Criffel hebt. Hij is een type man, dat zijn kans weet te grij pen. En Warren vertegenwoordigt voor hem een heel tastbare kans. Hij is een schatrijk man. wiens zaken op het gebied van bouwen en vaste goe deren liggen. Zie je niet, welk een waardevol cliënt hij in de ogen van Criffel moet zijn? Natuurlijk is hij er meer dan normaal op gebrand aan Warrens wensen te voldoen en ik geloof niet dat hij daarbij zou te rugschrikken voor een hindernis in de persoon van de oude Trevose. Guy's mond werd harder. Ik zie hem er zelfs toe in staat jacht te ma ken op Iris, indien hij dacht, dat hy maar een halve kans by haar maakte. Meg draaide zich met een ruk naar hem om. De reden van je vooringenomen heid tegen Hugh Criffel is enkel, dat je jaloers op hem bent. Omdat je zelf nog verliefd bent op Iris. Je bent zelf zo—- zo ongelukkig en bit ter, dat je het slechtste van ieder een denkt. Zij zweeg plotseling, ontsteld over haar eigen woorden. Guy keek haar ijzig koel aan. Hij zei kort: Dit argument schynit volkomen doelloos. Hij liep naar de deur en trok-die poen. Ik wil niet zeggen, dat je te lang bent geble- men, maar zoals je kunt zien, is het tij voldoende laag om naar huis te kunnen wandelen. Meg ging langzaam naar de deur. Zij aarzelde even. Het het spyt me, Guy. Ik wilde niet Een ieder heeft recht op zijn eigen mening, verklaarde Guy effen. Het spijt me, maar ik ben niet in een stemming om langer naar de jou we te luisteren. Hij legde zijn hand op Jets halsband om haar tegen te houden, en staarde voor zich uit, naar een punt, ergens boven Megs hoofd. Adieu. Hij wilde haar blik niet ontmoeten. Er viel niets meer te zeggen. Enkel Adieu. Zij hoorde de deur van het huisje met een doffe bons dichtslaan. Zij voelde zich ellendig. Hij was af schuwelijk, wat zij tegen Guy ge zegd had. Zij had het niet werkelijk gemeend. Maar zijn aanval op Hugh had een woedende reactie in haar ontketend. En meer dan zijn kritiek op Hugh. Zijn opmerking, dat Hugh jacht maakte op Iris. Het had Meg geraakt op een heel kwetsbare plek. Omdat zij,, ondanks haar ontken ning tegenover Guy, reeds meer dan een beetje verliefd was op Hugh. Och had zy medelijden met Guy. Zij kon zich voorstellen, hoe hij het conflict uitvocht tussen zijn levens lang gekoesterde drang om te schil deren en zijn liefde voor Iris. Iris was het soort meisje, op wie iedere man verliefd moest worden. Mooi en charmant en met die aura van ro mantische vrouwelijkheid, welke steeds het hart van een man ver overde. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2