S)e Ccld6e(BotiAcmt Oud-SS'er Harster zou uit Nederland aanbevelingsbrieven hebben gekregen Was er brand aan boord? PRESIDENT BEN ZVI VAN ISRAEL OVERLEDEN Ben Goerion wil ingrijpen bij Jordaanse staatsgreep Amerikaanse zevende vloot waakzaam met oog op Laos DINSDAG 23 APRIL 1968 33e JAARGANG PRINS WAS No. 15.910 Directeur J. F J. M KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT St KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE PRINS NIET Telel. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20 826 - Klachten bezorging33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w., 2,80p mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. f 8,75. Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Een mededeling van de voorzitter van de Beierse afdeling van de SPD, Waldemar von Knoeringen, gisteren op een persconferentie in München gedaan, dat de vroegere SS-brigadeführer dr. Wilhelm Harster in 1956 van Prins Bernhard een aanbevelingsbrief zou hebben ontvangen om zijn intrede in Beierse staatsdienst te vergemakkelijken, is later op de dag door het Beierse ministerie van binnenlandse zaken tegengesproken. Het ministerie verklaarde, dat de aanbevelingen niet van Prins Bernhard, maar van diens voormalige verbindingsofficier, Prins geheten, afkomstig zijn geweest. Deze heer Prins, die volgens het ministerie tijdens de Duitse bezetting van Nederland plaatsvervangend territoriaal bevelhebber is geweest en dr. Harster uit eigen ervaring kende, had „in rechtstreeks contact" de indruk gevestigd, dat Harster er steeds naar heeft gestreefd zijn taak „binnen zijn grenzen rechtvaardig, correct en met begrip voor de nood van de Nederlandse bevolking" te vervullen, aldus het ministerie. naar aanleiding van de verklarin gen van Von Knoeringen. Zoals be kend is prins Bernhard op het ogen blik in Mexico. De heer Prins: „Het is mogelijk In een gesprek met een redacteur van het ANP in Botterdam heeft de heer P. Prins gezegd: „Ik wil niet ontkennen, dat 't mogelijk is, dat er een brief bestaat die in het bezit is van Wilhelm Harster of van de Bei erse autoriteiten, die door mij zou ge tekend zijn en die door hem of hen als een soort aanbeveling zou kunnen IN ELK GEVAL NIET VAN 1947 in Nederland tot twaalf jaar ge- worden beschouwd. Maar ik zou die vangenisstraf veroordeeld, maar is in brief eerst moeten zien. Persoonlijk PRINS BERNHARD 1956 Vrijgelaten. Tijdens de bezetting heb ik Harster nooit ontmoet of con- in Nederland was hij chef van de taot met hem gehad. Tijdens de be- Het Beierse ministerie van binnen- ^SS-Hauptstumrführer Erich zetttag heb ik veel contact gehad met landse zaken bevestigde maandag bij Paus Johannes zal volgende maand een bezoek brengen aan president Segni in het Quirinaal te Rome, ter beantwoording van het officiële be zoek, dat de Italiaanse president vo rig jaar aan het Vaticaan heeft ge bracht. Het is niet de eerste keer dat een Paus het Quirinaal bezoekt. Pius XII is ook eens naar het Quirinaal ge gaan, toen Hij namelijk het bezoek beantwoordde, dat de toenmalige ko ning en koningin van Italië na Zijn pauskeuze Hem hadden gebracht. Rajakovitoh. de Duitsers. Vooral in de laatste tijd Tegen Harster loopt sinds 1961 in van de oorlog bleken talrijke Duit- lineen van dp hêer Von KnoprinPPn München een onderzoek, samenhan- sers bereid ons te helpen en in som- volfpn, wpIWp gende met de deportatie van Joden mige gevallen hebben wij zelfs Duit- uit Nederland. De heer Von Knoerin- sers in ruil voor belangrijke medede gen was ten tijde van de terugkeer lingen laten onderduiken. Enkele van van Harster naar Duitsland voorzit- deze mensen hebben van mij brieven ter van de commissie voor kwesties gekregen, waarin feiten, die ten hun- vah binnenlandse veiligheid van de ne gunste zouden kunnen gelden, zijn Beierse landdag. vermeld en of deze brieven later De Rijksvoorlichtingsdienst kon gis- voor hen een steun zijn geweest was teen nog geen mededelingen doen een zaak, die buiten mij om ging". informatie overigens andere medede- volgens welke mgr. dr. Wechnen wij bisschop van Innsbruck-Feldkirch en de landraad voor culturele aangele genheden van Tirol, prof. dr. Gam- per, de indiensttreding van dr. Har ster door de Beierse staat hadden ge steund. Het ministerie deelde mee, dat dr. Wechner en prof Gamper bij het be spreken van het voor en tegen van de indienstneming van Harster zich positief over Harster hebben uitgela ten. Beiden hadden dr. Harster tij dens zijn werkzaamheid voor de gestapo in Innsbruck leren kennen en verklaard, dat hij zich „steeds menselijk, rechtvaardig denkend en toegankelijk" heeft getoond. De SPD staat er in ieder geval op, dat deze zaak wordt opgehelderd, zo had Von Knoeringen verklaard. Chef van Rajakovitch De 58-jarige Oberregierungsrat werd vorige week op 17 april wegens ge bleken ongeschiktheid met ziekt» ver lof gezonden. Hij was gedurende de tweede wereldoorlog bevelhebber van de S.D. in Nederland en in deze positie verantwoordelijk voor het sa menbrengen van Nederlandse Joden in concencratdekampen. Hij werd in De Thresher De Amerikaanse marineraad van onderzoek naar het vergaan van de atoomonderzeeër „Thresher", die 10 dagen geleden met 129 man aan boord in de Atlantische Oceaan verdween, heeft zaterdag van een getuige-des- kundige te horen gekregen, dat een groot stuk plastic, afkomstig van de onderzeeër, brandsporen vertoonde. Het materiaal, dat gebruikt wordt om kernreactoren af te schermen, werd op duikboten van het type „Thresher" .toegepast. Een scheikundige verklaarde tij dens het onderzoek, dat er stukjes metaal in het plastic- waren gedron gen, hetgeen erop wees, dat het ma teriaal in aanraking was geweest met een vuurstroom. De grootte van dé stukjes metaal varieerde van een speldeknop tot 'n halve erwt, zei een der deskundigen. Het metaal bleek echter niet radio actief te zijn. President Ben Zvi van Israël is in de afgelopen nacht overleden. In 'n officiële bekendmaking werd gezegd, dat de president in zijn huis te Jeruzalem om vijf minuten over zes in de ochtend is gestorven. Vorige week zaterdag werd be kend dat president Ben Zvi, die 78 jaar is geworden, ernstig ziek was. De aard van zijn ziekte werd niet bekend gemaakt, doch volgens pers berichten leed hij aan kanker. GEBOREN RUS President Ben Zvi van Israël werd 6 dec. 1884 te Poltawa in Rusland geboren en behoorde daar tot de oprichters der socialistisch-zionisti- sche poolse Zionpartij. Na zijn studie aan de universiteit van Kiew kwam hij in 1907 naar Palestina, waar hij werkte als landarbeider en meehielp de verdediging van Joodse kolonies te organiseren. Tezamen met Ben Goerion, die thans premier is, ging hij in 1932 naar Konstantinopel voor een rechtenstudie. In de eerste wereldoorlog werd Ben Zvi door de Turken uit Palestina verbannen. Hij ging naar de Ver enigde Staten, waar hij, wederom in gezelschap van Ben Goerion, Joodse vrijwilligers aanwierf voor het Jood se legioen, dat aan de kant van de geallieerden aan de oorlog deelnam. In 1917 keerde hij naar Palestina terug, waar hij lange tijd deel uit maakte van de nationale raad van Palestijnse Joden. Van 1931 tot 1948 was Ben Zvi voorzitter van deze raad. Het was wederom Ben Zvi, die in de Tweede Wereldoorlog deelnam aan de organisatie van de Joodse bri gade. De Israëlische president heeft verscheidene boeken gepubliceerd op het terrein van de geschiedenis en de folklore van Palestina. Zijn boek over de Samaritanen is een stan daardwerk. PRESIDENT Ben Zvi werd op 8 december 1952 tot president van Israël gekozen, als opvolger van de overleden dr. Chaim Weizmann. Hij was de tweede presi dent van de jonge Joodse staat. Vo rig jaar oktober werd hij voor de derde maal gekozen. Het president schap heeft nagenoeg geen politieke betekenis in Israël. Ben Zvi een so cialistisch zionist, genoot het ver trouwen en de genegenheid van alle partijen en groeperingen in Israël. De Israëlische president bracht-in 1958 een bezoek aan West-Europa, tijdens welke reis hij ook Nederland aandeed. Hij werd toen door konin gin Juliana ontvangen. Het gezin Ben Zvi had twee zo nen, Amran en Eli. De laatste sneu velde in de bevrijdingsoorlog bij de verdediging van een door hem ge stichte kibboetz. Duitse moeder wint geding om Italiaans dochtertje De president van het Amsterdamse rechtbank heeft vanochtend in zijn vonnis van het kort geding van de 28-jarige simultaan vertaalster Vere- na Scholz uit West-Berlijn tegen haar ex-man, de 48-jarige Italiaanse con sulaire ambtenaar Giuseppe Strazzeri uit Amsterdam, bepaald, dat hun 8- jarige dochter Giuliana, die in af wachting van een definitieve voor ziening door de Amsterdamse politie rechter bij een gezin in Zuid was ge plaatst, aan de moeder moet worden afgegeven. Deze verkreeg bij dit vonnis de machtiging daartoe de hulp van de sterke arm in te roepen. De president voldeed met dit vonnis aan hetgeen de moeder van dit Italiaanse meisje ha dgevraagd, nl. het op 6 januari jl. door haar gewezen echtgenoot uit Berlijn „ontvoerde" meisje weer aan haar toe te vertrouwen. De vader werd veroordeeld tot de kosten van het geding (ƒ275. Dr. Sjarif spreekt voor studenten De Indonesische zaakgelastigde, dr. Sjarif, heeft zich bereid verklaard op een nog nader vast te stellen datum voor de Nijmeegse studentenvereni ging „Diogenes" zijn eerste officiële lezing in Nederland te houden, waar bij hij zal spreken over de betrekkin gen tussen Indonesië en ons land. Deze vereniging zal de eerste helft van mei haar eerfcse lustrum vieren. De gouverneur van Suriname heeft de heer J. Pengel verzocht, zich te willen belasten met de vorming van een Surinaamse regering. De heer Pengel heeft de opdracht aanvaard. Hij zal zich thans naar Nederland be geven, waar hij a.s. maandag wordt verwacht. Het is zijn bedoeling hier besprekingen te voeren met perso nen, die eventueel zullen worden aangezocht om deel te nemen aan de nieuwe regering. VLIEGVELD BRITS GUYANA GESLOTEN Vanaf zondagnacht 24.00 uur is het internationale vliegveld van Brits Guyana „Atkinson Field" voor alle verkeer gesloten. Dit is een van de gevolgen van een algemene staking. Het is uiteraard niet bekend wanneer vliegtuigen weer zullen landen op „Atkinson Airfield". Erhard grootste kanshebber voor kanselierschap Het bestuur van de Christen-De mocratische bondsdagfractie in West- Duitsland heeft zich maandag uitge sproken voor professor Ludwig Er- hard, d$ minister van economische zaken, als opvolger van bondskanse lier Adenauer. Vandaag zal de volledige fractie, bestaande uit 242 afgevaardigden, over deze aanbeveling stemmen. Ver wacht wordt, dat Erhard met grote stemmenmeerderheid zal worden ge kozen. Zoals bekend legt dr. Ade nauer in de herfst zijn functie neer. Het besluit van het fractiebestuur betekent een nederlaag voor de bondskanselier, die zelf liever de mi nister van buitenlandse zaken, dr. Gerhard Schroeder, als zijn opvolger ziet. Adenauer heeft nog getracht het kiezen van zijn opvolger uitgesteld te krijgen tot na de zomervakantie, maar hij is daar niet in geslaagd. De kandidaat van dr. Adenauer, Schroeder, behoorde tot degenen die Erhard steunden. Erhard is 66 jaar. DE AMERIKAANSE KERNWAPENS In de afgelopen twee jaar is het aantal atoomkoppen waarover de Amerikaanse strategische strijdkrach ten beschikken, verdubbeld, zo heeft de Amerikaanse minister van defen sie, Robert Mcnamara, zaterdag op de jaarlijkse bijeenkomst van de Amerikaanse vereniging van dag bladredacteuren gezegd. Ook deelde hij mee, dat de Verenigde Staten in dezelfde periode de tactische kern strijdmacht van de NAVO in West- Europa met zestig procent hadden vergroot. Een beeld van de aankomst op London Airport, maandagmiddag, van de Nederlandse prinsessen Irene en Margriet, die woensdag in Londen aan wezig zullen zijn bij de voltrekking van het huwelijk tussen prinses Alexandra en Angus Ogilvy. Foto: Een harde rukwind heeft prinses Mar griet (rechts) van haar hoed beroofd. Prinses Irene liet zieh niet verrassen maar drukte haar hoedje vast op het hoofd. Volgens gewoonlijk welingelichte bron zal David Ben Goerion, de Is raëlische minister-president, vandaag proberen de goedkeuring van het parlement te verkrijgen om moge lijk tot actie over te gaan wanneer de Jordaanse monarchie omver zou worden geworpen. Israël zou de aanwezigheid van president Nasser in Jordanië of zijn macht over dat land als een ernstige bedreiging van de Israëlische veilig heid beschouwen, wat Israël zou ver plichten tot actie over te gaan. PERSCAMPAGNE Aan de vergadering van het kabi net, die gewijd is aan de toestand in Jordanië, nemen ook de chef van de generale staf en het hoofd van de inlichtingendienst deel. De Israëlische pers heeft een hef tige campagne ontketend, die naar het schijnt aan zekere richtlijnen be antwoordt. Gezegd wordt, dat het bewind van koning Hoessein van Jordanië de toe stand meester zou kunnen worden als het krachtiger door de Verenigde Staten zou worden gesteund en als de vrees voor een Israëlische reactie Het Monegaskische prinselijke gezin brengt op het ogen blik een bezoek aan Philadelphia, de vroegere woon plaats van prinses Gracia in de Verenigde Staten. Hier zien we 't paar bij de opening van een reis- en vakantie tentoonstelling in Philadelphia, waar het door een paar levensechte Indianen werd begroet. Bi Washington is officieel meege deeld, dat de Amerikaanse zevende vloot in Zuidoost Azië bij wijze van voorzorg bepaalde bewegingen heeft uitgevoerd. Enkele schepen zijn naar de Golf van Siam gezonden. Andere sche pen van de zevende vloot waren daar al. Van Amerikaanse militaire zijde is maandag te Washington verklaard, dat de leiding van de Amerikaanse zevende vloot meer schepen naar de Golf van Siam zal zenden, om de daar reeds aanwezige eenheden te versterken. Volgens die Pathet Lao zijn de neu- tralistisohe troepen in de Vlakte der Kruiken in het afgelopen weekeinde versterkt met eenheden valscherm troepen, die dieel uitmaken van de strijdkrachten, onder de rechtste ge neraal Poemi "Nasavan. De Pathet Lao heeft verder aan gevoerd, dat een aantal op de neu- tralistisohe troepen van Kong Lae veroverde stellingen thans worden bezet door eenheden onder kokmei Douane, een afvallige officier dier neutralisten. De Pathet Lao zegt nu, dat de militairen van Douane geen communisten zijn, zodat hier niet kan worden gesproken van een opmars dier communisten. De regeringen van Frankrijk en Amerika nemen eenzelfde standpunt tegenover de toestand in Laos in, zo wordt van gezaghebbende Franse zij de meegedeeld. De enige weg is krachtige steun aan premier Soevan- na Phoema en streven naar een poli tieke oplossing van het vraagstuk. Couve de Murville, de Franse mi nister van buitenlandse zaken, heeft maandag een uur over Laos gespro ken met de afgezant van president Kennedy, Averell Harriman. Harriman zet dinsdag in Londen het overleg over Laos voort. de aanhangers van Nasser zou nopen zich te matigen. Volgens de Israëlische pers is al leen het huidige Jordaanse bewind in staat de veiligheid van Israël te verzekeren en bijgevolg de vrede in het hele gebied. „De beste manier om Washington te overtuigen is, ko ning Hoessein te steunen en aan te tonen, dat de val van zijn bewind aanleiding zou zijn tot uiterst ern stige ontwikkelingen, die een ver sterkte terugkeer van de Russische invloed in het midden-oosten moge lijk zouden maken", aldus de me ning van de Israëlische pers. De Indonesische vertegenwoordiging De Indonesische zaakgelastigde in Nedeidand, dr. Moh. Sjarif; zal eer lang zijn intrek nemen in een villa aan de Rijksstraatweg 789 in Wasse naar. Deze villa wordt niet aangekocht, zij was reeds in het bezit van een Indonesisch onderdaan. De vestiging daar is voorlopig en zal duren tot men een definitieve vestiging heeft. MINDER ZONNIG Een oceaandepressie, die in de Golf van Biscaje storm heeft gebracht werd vanochtend aanzienlijk minder diep. Samenhangend daarmee ver dween het stormveld geleidelijk. De restanten van de depressie bewegen langzaam in noordoostelijke richting. In verband hiermee wordt het min der zonnig en neemt de kans op re gen toe, voornamelijk in het zuiden en midden van het land. De tempe ratuur zal morgen tot minder hoge waarden oplopen dan vandaag. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 24 April: zon op 05.26, onder 19.51; maan op 06.16, onder 20.45. Hoogwaterstanden 24 April: v.m. 3.21; n.m. 15.42. KORRELTJE Zeg niet alles wat ge weet, maar weet wat ge zegt!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1