KVP-congres verre van somber gestemd over het afgelopen beleid van kabinet-De Quay Applaus voor prof. De Quay Dodelijk ongeluk onder Hazerswoude KVP-VOORZITTER: WONINGBOUW INDERDAAD TELEURSTELLEND MAANDAG 22 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 6 GESLAAGDE SYNTHESE VAN VELE TEGENSTRIJDIGE BELANGEN Zaterdagmiddag heeft de voorzitter van de Katholieke Volkspartij, mr. P. J. M. Aalberse, het congres van deze partij in Den Bosch geopend. Onder de gasten bevonden zich o.a. alle katholieke ministers en staats- sekretarissen in het kabinet De Quay. Prof. dr. G. P. M. Romme kreeg een zeer langdurig en warm applaus. Dat gaf de heer Aalberse daarna de gelegenheid de heer Romme toe te spreken. „Wij als partijbestuur missen u en wij missen u heel erg. Wij sullen trachten voort te gaan in de lijn, die u ons hebt voorgehouden en het voorbeeld volgen, dat gij hebt gegeven." over stijgingen van het nationale in komen (van 100 in 1958 tot 121 in 1962), van de nominale loonsom per werknemer in de bedrijven (ruim 2.7 procent) en van het werknemersaan deel in het nationale inkomen (met bijna 3 procent). In dezelfde periode stegen de prij zen met nog geen 8 procent, zo merkte hij op. „Ziedaar enkele cij fers als keihard bewijs voor het sla gen van het welvaartsbeleid van het kabinet-De Quay", aldus de heer Maenen. Een der kernpunten van het ko mende beleid dient zijns inziens doel bewust voortzetting van het industri alisatiebeleid te blijven voor het be houd van een hoge werkgelegenheid. Minister Veldkamp stelde, dat de KVP voor ogen staat het scheppen in onze democratie van gelijkheid van kansen voor iedereen. Wat in de afgelopen twaalf en een half jaar door minister Cals bijvoor beeld is gepresteerd, in het bijzonder op het punt van gelijke kansen voor het begaafde kind, noemde minister Veldkamp een van de grootste demo- Minister Klompging in haar rede uiteraard in op hetgeen het kabinet- De Quay bij zijn beleid om de samen leving voor allien leefbaar te maken heeft gedaan. In vier jaar is een stuk werk van de grond gekomen, waar 't buitenland naar komt kijken, zo zei Minister Klompé zei voorts, dat alle politiek ten doel heeft de mens te dienen. Het kabinet-De Quay heeft gedurende zijn beleid een synthese gezocht van de vele belangen, die veelal tegenstrijdig zijn. Het kabinet is daarin, zo betoogde zij, geslaagd. Welvaartsbeleid geslaagd. De heer Jan Maenen, Tweede Ka merlid, wilde niet volstaan met een verantwoording over het gevoerde beleid, maar ook een blik richten op die toekomst. Hij gaf een aantal cijfers cratische verworvenheden van onze tijd. Het is zijns inziens een stuk cul tureel, maar ook een stuk sociaal be leid geweest van de allergrootste orde. „Geen lokkend PvdA-perspectief" De minister herinnerde aan de pu- blikatie van „om de kwaliteit van het bestaan" van de Partij van de Arbeid. Die publikatie voldoet zijns inziens niet aan de eisen van de deug delijke doelstelling. „Zoals de cijfers van de publikaties er nu uitzien, betekenen zij, omgezet in een beleid, een somber en bepaald geen lokkend en wenkend perspec tief". Een perspectief, zo zei de mi nister, van een noodzakelijke beste dingsbeperking, „die slechts een ge ringe mogelijkheid laat tot een gun stig loonbeleid en een somber pers pectief voor de zware belastingdruk, waarbij de mogelijkheid daar iets aan te doen naar een heel verre toekomst wordt verwezen". De resultaten van de gevoerde loonpolitiek overziende moet men, in tegenstelling tot hetgeen de heer Suurhoff in het televisiedebat met de heren De Quay en De Kort heeft ge zegd, toch constateren, aldus minister Veldkamp, dat hetgeen in de periode tussen 1959 en 1962 bereikt is bijzon der gunstig afsteekt, bij hetgeen is bereikt in de periode 1952 tot 1958. Gelukkig geen parlementaire meerderheid. Dr W. L. P. M. de Kort, fractie voorzitter der KVP in de Tweede Kamer, merkte in zijn betoog op, te weten, dat de KVP niet de parlemen taire meerderheid bezit en dat zij die ook nimmer zal verwerven. „Hij acht dit „en het zal u wellicht verbazen", een goede, een gelukkige omstandig heid. „Een geestelijk verdeeld volk als het onze dient niet door ons alleen te worden geregeerd, evenmin al6 het door bijvoorbeeld alleen socialis ten - die zich dan progressief willen noemen - dient te worden geregeerd, indien alle christen-democratische partijen in Nederland tot één waren verenigd, zou nog van een duidelijke parlementaire meerderheid geen spra ke zijn. Maar ook dan acht ik het on gewenst die parlementaire meerder heid te begeren, als het maohtsmid- del, dat ons alleen ertoe brengt, het Nederlandse volk met een homogene uitsprak, betrok hij minister president rechtse regering te dienen." Een beeld tijdens de persconferen tie welke prinses Beatrix in Washing ton ten huize van de Nederlandse ambassadeur in de Ver. Staten, mr. J. H. van Roijen, heeft gegeven. Op de foto zien we de prinses met naast haar de ambassadeur op de voor grond het gehoor van de prinses: alle maal vrouwelijke journalisten. Oudste inwoonster van Nederland overleden Zondagmorgen is in Hilversum in het verpleeghuis „Orchidee" Neder lands oudste inwoonster overleden. Het was mevrouw K. Portier - Tan Kiet Nio, Chinese van geboorte, die vijf jaargeleden vanuit Indonesië naar Nederland kwam en direct in het verpleeghuis werd opgenomen. Op 13 mei zou zij 108 jaar geworden zijn. Hoewel ze de laatste tijd slecht at, was ze niet ziek. De meeste van haar familieleden wonen in Neder land: kleinkinderen, achter- en ach terachterkleinkinderen. Haar dochter, haar laatste kind, is enkele jaren ge leden overleden. De oudste inwoner van het ver pleeghuis is nu de heer W. Wels, 101 jaar, en oud-Atjehstrijder. SUIKER WORDT EEN CENT PER KG. DUURDER De suiker wordt met ingang van heden een cent per kilogram duur der. Bij beschikking van de minister van landbouw en visserij is namelijk met ingang van die datum de af-fa- brieksprijs van suiker verhoogd met ƒ1,per 100 kg. Dit blijkt uit de wijziging van de prijzenbeschikking suiker 1958 die in de Staatscourant van 22 april zal worden gepubli ceerd. De consumentenprijs voor suiker zal worden verhoogd van 98 cent tot 99 cent per kg. Deze prijsver hoging houdt verband met de me dio januari van dit jaar door de Mi nister van Landbouw en Visserij vastgestelde hogere garantieprijs voor suikerbieten van de oogst 1963. 40 eeuwen oude grafheuvel wordt blootgelegd Prof. dr. Modderman van de Leid- se Universiteit zal begin september met tien studenten in de archeologie een door de activiteit van de archeo logische afdeling van de oudheidkun dige kring Venray ontdekte grafheu vel, die tussen Oirle en de gemeente Meerlo ligt, komen blootleggen. De grafheuvel dateert vermoede lijk uit de tijd van 2000 jaar voor Christus. WADDINXVEEN Vrijdagavond jl. omstreeks half elf is de 60-jarige mevr. E. J. B.B., woonachtig te Waddinxveen, bij het kruispunt Zy de-Noordeinde-Roemer dodelijk verongelukt. Zij reed op haar bromfiets vanuit Boskoop in de rich ting van het kruispunt, waar zij links af sloeg, in de richting van haar wo ning. Vermoedelijk heeft zij bij deze manoeuvre geen richting aangegeven, want een achterop komende perso nenauto reed haar aan, waardoor me vrouw B.B. werd geschept en on der andere een schedelbasisfractuur opliep. Levensgevaarlijk gewond is zij vervolgens naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar zij na aankomst aan de opgelopen verwon dingen is bezweken. WASSENAAR Overleden: wed. E Nolting-Nolte, 75 jr; Elisabeth P S. Voorwald, 9 jr (Schiedam); M. C. Kraaij-Schuur man 70 jr; Cornells J. Riemmerswaal, 81 jr. De wereldberoemde pianist Arthur Rubinstein heeft zaterdagavond in Nijmegen een recital gegeven voor Duitsers. Rubinstein weigert namelijk al dertig jaar om Duitse bodem te betreden. Op de foto zien we de kunstenaar terwijl hij de (half gevulde) zaal dankt voor het applaus. Zo spoedig mogelijk tweede tv (reclame)-net In de toespraak, waarmee hij za terdag het congres van de KVP in Den Bosch opende, heeft de heer Aalberse onder andere opmerkingen gemaakt naar aanleiding van de kri tiek op het woningbouwbeleid van de thans zittende kabinet. De heer Aal berse wilde duidelijk en onomwon den constateren, dat de resultaten van het woningbouwbeleid in de af gelopen jaren teleurstellend en ver ontrustend zijn geweest. Spreker wilde echter ook de objec tiviteit opbrengen begrip te hebben voor een aantal omstandigheden die in de afgelopen jaren belemmerd hebben gewerkt. De heer Aalberse zei o.a.: „Bij zijn optreden heeft dit kabi net de toestand kennelijk te optimis tisch beoordeeld. Wanneer men ech ter vooral van socialistische zijde de regering hiervan een zwaar verwijt maakt, dient men zich wel te beden ken, dat het niet de eerste keer is dat een prognose werd gesteld, welke achteraf volkomen onjuist is geble ken. Men zwijgt er in alle talen over, dat van 1946 tot september 1951 een socialistische bewindsman aan het hoofd heeft gestaan van het ministe rie van wederopbouw. Minister In 't Veld, had als uit gangspunt voor zijn beleid een mati ging in de bouwactiviteit, aangezien een te snelle expansie tot gevolg zou hebben, dat binnen enkele jaren in Nederland werkloosheid onder de bouwvakarbeiders zou ontstaan. Wij kunnen ons nauwelijks voor stellen, hoe deze bewindsman ooit een dergelijke kijk op de ontwikke ling heeft kunnen hebben". Sprekende over het complex van maatregelen, die nodig zijn om de woningnood te leningen, zei de heer Aalberse, dat de produktie moet wor den verhoogd door een sterke stimu lering van arbeidsbesparende bouw methoden. Het standpunt van de partijraad van de KVP over reclame in de te levisie toelichtend, zei de heer Aal berse, dat het partijbestuur de wen selijkheid heeft uitgesproken, van een zo spoedig mogelijk ter beschikking komen en in gebruiksneming van een tweede t.v.-net, waardoor een keuze mogelijkheid in de Nederlandse pro grama's wordt bereikt. Van dit twee de t.v.-net zullen omwille van een open t.v.-bestel naast de bestaande omroepen ook nieuwe zendgemach tigden gebruik kunnen maken uiter aard zonder aanspraak te kunnen maken op een bevoorrechte positie. NEDERLANDS SMOKKELSCHIP AAN DE KETTING IN BELGIë De Belgische douane heeft het af gelopen weekeinde weer een goede slag geslagen in de strijd tegen de smokkel van Nederlandse boter naar België. Een uit Zeeuws-Vlaanderen afkomstig schip, „De Vier Gebroe ders", werd in Ólsene aan de ketting gelegd op het moment, dat vijf dui zend kilo smokkelboter werd overge laden in een vrachtauto. Twee Ne derlanders, w.o. de schipper, werden aangehouden. De Belgische douane had de vorige week een tip gekregen, dat vijf ton boter ergens in Zeeuws-Vlaanderen was ingeladen om met de „Vier Ge broeders" naar België te worden ge smokkeld. Het schip werd op zijn tocht door het Kanaal van Terneuzen naar Gent geschaduwd en kon onge hinderd de douanepost passeren. De douane sloeg pas toe in de plaats 01- sene, waar op de kade een vrachtwa gen gereed stond om de kostbare smokkelwaar af te voeren. In het slotwoord dat mr Aalberse De Quay, die zich onder luid en langdurig applaus naar het podium begaf. Prof. De Qauy merkt op, dat deze dag voor vele verrassingen heeft ge zorgd, maar dat deze voor hem een bepaald bijzondere verrassing was, namelijk het op het podium roepen. „Het geeft de aanwezigen gelegenheid mij te zien en te horen". Hij leidde uit het applaus af, dat men waarde ring heeft voor het feit, dat ik met veel van de moeilijke mensen van vandaag redelijk heb kunnen om gaan" (hilariteit) en hij voegde daar aan toe „en dan hebt u minister Luns nog niet eens voor u gezien" (zeer grote vrolijkheid, vooral van minister Luns en de andere katholieke leden van het kabinet). In de twee gebouwen van deze foto-combinatie zullen prinses Alexandra van Kent en haar a.s. man, Angus Ogilvy, die volgende week woensdag in Londen trouwen, hun wittebroodsweken doorbrengen. Het jonge paar neemt eerst zijn intrek in Birkhall (boven) een groot buitenhuis met witte muren bij Balmoral in Schotland. „Bonny Birka" zoals de volksmond het noemt, is nu eigendom van de Engelse koningin-moeder, ook de hertog en de hertogin van Kent hebben hier na hun huwelijk enige tijd doorge bracht. De langste tijd zullen prinses Alexandra en haar toekomstige echtgenoot doorbrengen in het historische kasteel Cortachy, dat is gelegen op 10 kilometer van Kirriemuir in het Schotse graafschap Angus (foto onder). Cortachy is uit 't Gallisch afkomstig en betekent „besloten plaats". Prof. De Quay herinnerde eraan, dat hij ongeveer vier jaar geleden in dezelfde casino-schouwburg afscheid nam. Hij had bij de eerste algemene opgemerkt, dat de fanfares toen nog politieke beschouwingen in de Kamer niet schalden. Het is beter, dat zij schallen aan het eind van die periode, zoals hier „al heb ik ze op het Bin nen/hof nog niet horen klinken". Wij hebben geprobeerd, zo besloot hij, het voor iedereen zo goed moge lijk te doen, en het welzijn een stukje verder te brengen. Hij hoopt, dat de te doen en op deze weg voort zullen gaan". De botententoonstelling in West-Berlijn trok de aan dacht van de watersportminnende Berlijners en hun uit alle delen van de wereld afkomstige gasten ,door een geheel nieuwe attraktie: een Duitse firma presen teerde de eerste boot, waarmee de moderne water sportliefhebber zich zonder de geringste moeilijkheden zowel boven als onder water kan voortbewegen. Het is een soort miniatuur-onderzeeër voor iedereen, ge heel volgens het principe van de grote marine-duik boten gebouwd. En als men de enthousiaste tentoon stellingsbezoekers mag geloven, dan schijnt zich de toekomst van de watersport van nu af waarachtig on der water af te spelen. Gedurende de eerste drie ten- toonstellingsdagen werden reeds vierhonderd koop contracten ondertekend bij een prijs van 5700 D-Mark en een levertijd van drie maanden en ondanks een omstandigheid, die bij het afsluiten van zakelijke transakties in het algemeen zeer onaangenaam is: over gegevens inzake praktische ervaringen van kopers beschikte men niet. „Delphin E 24" - zo heet de duikboot officieel - biedt in zijn sierlijke romp slechts plaats aan één persoon. De lengte bedraagt 2,22 meter, de breedte 54 centimeter en de hoogte - zonder schnorkel - 1,15 meter. Een elektromotor, die wordt gevoed door loodaccumulato- ren, maakt het mogelijk zowel voor- als achterwaarts en bij een topsnelheid van acht kilometer per uur maximaal acht uur te varen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6