stop 'n tijger in uw tank KERKEN RONDOM BRAASSEMERMEER GAAN VESTIGING CHRISTENDOM HERDENKEN DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE EEN NEOMIST IN LEIMUIDEN Intocht van pater H. Noordermeer EERSTEE MIS KLEUTER IN RIJN VERDRONKEN ZIJN VROUW DEED VERTWIJFELDE POGINGEN HEM TE REDDEN PRINS BERNHARD NAAR MEXICO VERTROKKEN MET €SS0) BENT U BETER UIT! MAANDAG 22 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 „Gaat en onderwijst alle volken". Deze zinsnede uit de cantate „De Priester", welke zondagmorgen na de Plechtige H. Mis door de kerk schal de, was ook de leidende gedachte rond dit feest van de jonge priester. Het is 13 jaar geleden, dat de paro chie van St. Jan de Doper voor het laatst een jonge priester begroette, en thans staat voor de ouderlijke wo ning van pater H. Noordermeer een kolossale erepoort, precies op dezelf de plaats waar zij eens stond voor het priesterfeest van pater v. Egmond die op dezelfde boerderij werd ge boren. Vanaf vele huizen* wapperde zaterdagmiddag de vlag met wit-gele wimpel in het lente'zonnetje. Omstreeks half vijf arriveerde een open auto, bestuurd door pastoor C. Thomas, die de neomist had afge haald. Hierin hadden ook zijn ouders en pater Liberatus plaats genomen. Aan het einde van de Burg. Bakhui- zenlaan had zich een stoet opgesteld, die pater Noordermeer zou vooraf gaan voor een rijtoer door de beide dorpen. Voorop ging het corps van de Zeeverkenners uit Leiden. Daar achter jeugdleden van de Voetbalver. Weteringse Boys, de R.K. Gymnas- tiekver. ODI en de Tafeltennisclub Play Fair. Vervolgens een groep ver- Sierde fietsen, een deputatie van de jonge boerenorganisatie. Een aantal kleurrijke wagens achter tractoren vormde verschillende groepen, b.v. de misdienaars, de bruidjes en Play Fair. Een actuele uitbeelding was de missiegedachten „Welkom in Gha na". Tezamen met een lü-tal volg auto's vormde het geheel een lange rij. Ongeveer 7 uur werd de neomist door een haag van de verenigingen naar de pastorie geleid. Even later betrad de jonge priester de kerk, waar hij een kort Lof celebreerde. Hierbij werd hij geassisteerd door pater Guielmus als diaken en pater Carolus Borr als sub-diaken. De ge zangen werden uitgevoerd door het parochiële koor o.l.v. de heer J. P. Gordijn. Tijdens het Lof betrad burgemees ter B. Kammenga de preekstoel voor een welkomstwoord, dat gewoonlijk aan de grens van de gemeente plaats vindt. „Diep respect heb ik", aldus de burgemeester, „voor hem, die Gods woord gaat verkondigen". Ook pastoor C. Thomas begroette de neomist met 'n kort woord. Hierna kreeg pater Noordermeer de gelegenheid voor het eerst de pa rochianen te zegenen. Hiermede was de eerste plechtigheid ten einde, die werd bijgewoond door vele genodig den o.a. pater Diocletius Straathof, oud-pastoor J. Hofstede, pater Caro lus Borromeus v. Velzen, pater Libe ratus v. Velzen, burgemeester en me vrouw B. Kammenga, de gemeente secretaris J. W. de Ren en de beide predikanten van Leimuiden ds. Gijs- berts en ds. Baayens met hun echt genoten. Zondagmorgen was de kerk weer overvol, toen de neomist door de achterdeur de kerk betrad voor het opdragen van zijn eerste Plechtige H. Mis in zijn eigen parochiekerk. Achter de ouders, broers en zusters hadden plaatsgenomen burgemeester en mevr. B. Kammenga, dokter en mevr. J. Brinkhorst, de heer J. W. de Ren, het Kerk- en Armbestuur en confrater van de neomist. De jonge priester werd geassisteerd door ka pelaan A. Bakkum uit Nieuwe Nie- dorp als diaken, kapelaan W. v. Rijn uit Rotterdam als subdiaken, pastoor C. Thomas als presbyter-assistens en pater Liberatus v. Velzen als sere- moniaris. In het priesterkoor hadden plaats genomen oud-pastoor J. Hofstede, pater Silvanus v. d. Meer, pater Dio cletius Straathof, pater Carolus Bor romeus v. Velzen, pater v. Egmond, en frater G. Senne. Door het zang koor, onder leiding van haar direc teur, de heer J. P. Gordijn en de heer W. Maarschalk als organist werd de 8e Gregoriaanse Mis uitgevoerd met het 3e Credo. Deze keuze was op verzoek van de neomist. Na het Evangelie werd de feest predikatie uitgesproken door kape laan A. Bakkum, die als tekst geko zen had de gebeden uit de H. Mis van deze zondag. „O God, keer U tot ons en doe ons leven, dan zal Uw volk zich in U verheugen". Als bijzonderheid vermelden wij nog dat vier broers van de neomist als misdienaar va« het altaar waren. Tijdens de Communie werd door het koor uitgevoerd: Jesu dulcis me- moria. Na de H. Mis werd de drie stemmige cantate „De Priester" voor treffelijk uitgevoerd. De orgelbege leiding hierbij was van de heer P. Heetveld, de bariton-solo J. v. Haas teren en de dirigent J. P. Gordijn. De neomist met zijn ouders bij de ingang van de katholieke kerk in Leimuiden. (Opname „Leidse Courant") RECEPTIE In de namiddag van 2 tot 4 uur was er in het parochiehuis gelegen heid de neomist en zijn familie geluk te wensen. Zeer vele parochianen, maar ook vele niet-parochianen heb ben hiervan gebruik gemaakt. Een verzameling kostbare geschenken, die de toekomstige missionaris bij zonder welkom zijn, stonden hier op gesteld. Om half vijf werd als slot van h kerkelijk feest een Plechtig Lof ge houden. Na het Magnificat kwam de jonge priester op de preekstoel om een dankwoord uit te spreken. Voor pater H. Noordermeer Missio naris S.V.D., zijn ouders en familie zullen deze dagen zeker nog lang een mooie herinnering blijven, omdat de parochianen van St. Jan de Doper op waardige wijze ?en jonge priester hulde hebben gebracht. Gistermiddag is een zoontje van de fam. Van der Horst, wonende aan de Hoofdstraat, in de Rijn bij het viaduct verdronken. Na langdurig dreggen door politie en burgers is om ongeveer half zes het lijkje van de 4-jarige Robbie opgehaald. Hoe het knaapje te water is geraakt, is niet bekend. Een meisje van plm. 4 jaar vertelde omstreeks 12 uur aan haar vader, dat zij een jongetje in de Rijn hal zien liggen. De vader is met het kind naar de politie gegaan. Toen Robbie van der Horst werd vernist en het meisje volhield, dat zij een jongetje met een blauw jasje en broekje in de Rijn had gezien, vrees de men het ergste. Men ging dreggen met het voornoemde gevolg. Generaal Franco heeft zaterdag geantwoord op het verzoek van Chroesjtsjov. In een telegram zei het Spaanse staatshoofd: „Het spijt mij u te moeten mededelen dat het onmo gelijk is het vonnis, uitgesproken door een bevoegde rechtbank, te verzach ten". Volgens Franco had Grimau, die alle middelen voor zijn verdediging ter beschikking had gehad, vreselijke misdrijven gepleegd, waarvoor de be wijzen onweerlegbaar waren. Deze misdrijven en de ondergrondse actie, die tot aan zijn gevangeneming werd bedreven, verzetten zich tegen het lenen van gratie, aldus Franco. In alle delen van Europa zijn be togingen georganiseerd als protest tegen de terechtstelling van Grimau. Daarbij werden in Zürich vier politie mannen gewond. In Londen werden acht personen gearresteerd. Ook in Rome, Lyon en in Hongarije werden demonstraties gehouden. De vrouw vón Grimau, die in Pa rijs woont, kreeg een flauwte toen zij hoorde, dat haar man was dood1» geschoten. Vrienden van haar zeiden, diat mevrouw Grimau drie dagen en drie nachten onvermoeid in de weer is geweest om te proberen haar man van het vuurpeleton te redden. Zij had vrijdagavond in een wanhopige laatste poging geprobeerd president Kennedy op te bellen, doch zij kwam niet verder dan een ambtenaar van het Witte Huis, die zei, dat hij haar boodschap zou overbrengen. Zij belde enkele malen het Vaticaan op waar zij met verschillende kardinalen 9prak. Mevrouw Grimau voerde voorts twee telefoongesprekken met de secretaris van de kardinaal van Toledo, aan wie zij vroeg bij de Spaanse autoriteiten voor haar man te pl ei/ten. Voor zijn executie weigerde Grimau te biechten of de communie te ont- ontvangen. Een priester bleef tot het laatst toe bij hem, voor het geval hij van mening zou veranderen. Hij deed dit echter niet. Nog bruin van zijn wintersport vakantie is prins Bernhard zaterdag middag van Schiphol naar Mexico vertrokken, waar hij als ere-voorzit- ter van de Nederlandse delegatie het congres gaat bijwonen van de inter nationale kamer van koophandel. De andere leden van de delegatie, onder wie voorzitter mr. D. A. Delprat, C. Verolme, ir. M. H. Damme en P. Dzn. Goedkoop, zijn reeds eerder naar Me xico City vertrokken. Prins Bernhard wordt op zijn reis vergezeld door zijn particulier secre taris mr. A. E. van Braam Houck- geest. Hij zal het congres in Mexico City toespreken en o.a. „enkele in stallaties bezoeken van Nederlandse scheepswerven, die samenwerken met Mexicaanse bedrijven". De prins liet op Schiphol doorschemeren, dat daarmee gedoeld werd op een werf van Wilton Feijenoord en op een wat kleinere, die Verolme in Mexico wil gaan bouwen of al aan het bou wen is. Voorts zal de prins in de Mexicaan se stad Monterrey de nieuwe nylon- fabriek van de AKU, genaamd Fibras Quimicas S. A., openen. (Van een onzer redakteuren) De kerken - protestant zowel als katholiek - rond het Braasse- mermeer gaan negenhonderd jaar christendom in dit gebied her denken. Dit zal gebeuren met een reeks van feestelijkheden, die worden geleid vanuit het landelijke Leimuiden. Deze herdenking zal samenvallen met de Braassemweek, die dit jaar wordt gehouden van dertien tot en met zeventien juli. Het is geen toeval, dat Leimuiden hierbij een centrale rol zal spelen en ook de keuze van de data is geen toevalligheid. Volgens een oor konde uit het jaar 1063 gaf de bisschop van Utrecht het beheer over de kerken in Leimuiden en Rijnsaterwoude aan de abdij van Echternach. Daarop is de stelling gebaseerd, dat eeuwen daarvoor in dit gebied het christendom is gebracht door St. Willibrord, die in Echternach is gestorven. Een vrij vaag bewijs en dat vindt pastoor C. W. Thomas van Leimuiden - initiatiefnemer tot de herdenking - zelf ook wel. Voor hem gaat het er echter om, dat de bevolking rond het Braassemermeer zich het voorrecht van christen-zijn eens goed bewust is. Bovendien zullen de vele toeristen, die zich in de Braassemweek op en rond de plassen ophouden, een afleiding vin den 's avonds in deze groots opgezette herdenkingsfeesten. de jeugd. Dit zal beperkt blijven tot de jeugd van Leimuiden en Rijnsa terwoude. Eerder had men gedacht de jeugd van de andere plaatsen, die bij de herdenking zijn betrokken (alle dorpen uit de gemeenten Alkemade en Woubrugge), ook hiervoor uit te nodigen, maar voor zoveel kinderen is in Leimuiden geen terrein te vin den. De jeugd zal zelf ook iets moeten doen. Voorlopig is er een plan op gezet voor een toneelstukje en voor het maken van werkstukjes. veel mogelijk dorpen hierin te be trekken. Hetzelfde zal gebeuren op het land, dan met versierde wagens, die getrokken worden door tractors. Het bestuur van de Braassemweek heeft zich bereid verklaard volledig mee te werken. AANBIEDING CARILLON Ter gelegenheid van deze herden king zal de Domkerk van Rijnsater woude worden voorzien van een ca rillon, een lang gekoesterde wens van burgemeester Kammenga. Het was nog even een probleem hoe het geld daarvoor bijeen te brengen. Met een collecte denkt pastoor Thomas echter dat deze hindernis ook wel te nemen is. Op zondag 14 juli vindt de kerke lijke viering plaats met een kerk dienst in alle kerken rond het Braas semermeer. Er is daarbij zelfs ge dacht aan een uitwisseling van pre dikanten. De katholieke geestelijken zullen dan in de protestantse kerken preken over St. Willibrord en de do minees zullen dit doen in de katho lieke kerken. De Domkerk in Rijnsaterwoude, die voorzien zal worden van een caril lon. Dit wordt een hoogtepunt in de herdenking van de vestiging van het christendom in het gebied rond de Braassem. Carillon voor Domkerk in Rijnsaterwoude In de gezellige Leimuidense pas torie heeft pastoor Thomas ons dezer dagen verteld hoe het co mité deze viering heeft gedacht. Met ds. D. H. Gijsbers van Lei muiden heeft hij de eerste plan nen opgesteld. Definitief zijn deze plannen nog niet, daarvoor zijn ze ook te veel omvattend. Zeker hebben de geestelijke leidsmannen van Lei muiden de medewerking van iedereen, maar bij het uitwerken van plannen ontmoet men nu eenmaal altijd onverwachte pro blemen. Vooral de kinderen worden betrok ken in deze herdenking. Met alle onderwijskrachten is een bespreking gevoerd over een sportmiddag voor GONDELVAART Een van de hoogtepunten van het feest wordt een gondelvaart over het Braassemermeer, gevolgd door een spel op het water. Op de versierde boten zullen gebeurtenissen uit het leven van St. Willibrord worden voorgesteld. De eerste dag zou deze tocht op het water b.v. kunnen star- I ten in de Wetering en een tweede keer b.v. vanuit het Paddegat in Roe- lofarendsveen, om op die manier zo- Voor miljoenen automobilisten heeft benzine maar één naam: Esso Extra! 't Is de benzine die opvalt door meer activiteit en zuinigheid. LEIDERDORP Reacties op de dood van Grimau

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3