HET RIJMENDE PAARD VERGADERING VAN KON. ALG. VER. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR Benoeming Bisdom Rotterdam BONA FANCY FAIR EEN OVERWELDIGEND SUCCES Amusement in het weekeinde £iefde met een MaafdEeUet MAANDAG 22 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 WAARSCHUWENDE WOORDEN VAN JHR. VAN NISPEN TOT PANNERDEN In ce tuinzaal van het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem heelt Kon. Alegemene Vereniging voor Bloembol lencultuur zaterdag zijn algemene voor jaarsvergadering gehouden. De voorzit ter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. v. Nispen tot Pannerden, wees in zijn openings rede op de tegenstelling tot andere ja ren. Er is nu nog slechts sprake van een schuchter begin van het voorjaar. Een wel uitzonderlijk laat seizoen, dat ongetwijfeld tot gevolg zal hebben, dat alle werkzaamheden op de bedrijven zich ophopen en in snel tempo zullen moeten worden verricht. Waarschuwend woord In dat verband liet de voorzitter een waarschuwend woord horen. Dat snelle tempo, zo zeide hij, houdt grote gevaren in voor de juiste en zorgvuldige behan deling van de bloembollen. U zult de bollen moeten behandelen als eieren en ze met zorg en goed moeten afleveren aan de exportbedrijven en de veilingen. „Zulks is niet alleen", aldus jhr. Van Nispen, „van belang voor onze afzet in de toekomst en de goede naam van ons product, maarteven komt de tijd en deze is nabij, dat een goede verhouding met een exporteur, opgebouwd uit een stipte een goede levering nu wel eens meer waard kan blijken te zijn dan wat straks kan worden aangeboden, maar niet zo vlot meer als voorheen de be nodigde vraag zal kunnen voordoen". Mechanisering De voorzitter stelde verder, dat een goede bedrijfsleider ook een goed orga nisator zal moeten zijn. De knelpunten in de factor arbeid zullen gedeeltelijk door inschakeling van machines kunnen worden opgeheven en het vak mag zich gelukkig prijzen, dat de gelden, uit óe vakheffing besteed voor de uitbreiding en ontwikkeling van machines, als ook die voor het arbeidsmethodenonderzoek, thans reeds meer dan tienvoudig en wellicht honderdvoudig hun oorspronke lijke investering opbrengen. De arbeids- methoden zullen met name in een jaar als, het onderhavige nogmaals alle aan dacht moeten krijgen. Douane-tarieven rijk feit, dat de kwekers misschien niet direct op het bollenvak betrokken heb ben, n.l. het besluit van de Raad van Ministers van de EEG om voort te gaan met de verdere afbraak van de douane tarieven. Dat betekent, dat na de crisis, die in de Europese Gemeenschap was ingetreden, het dieptepunt bereikt en weer overwonnen blijkt te zijn. Er gaat zioh nu verdere opgang aftekenen. Voort zetting van het overleg over een ge meenschappelijk beleid van de tuin bouwsector lijkt thans weer zinvol. Ook het bollenvak zal zich moeten instellen op grote veranderingen, binnen enkele jaren. „Ons vak, zo betoogde hij verder, heeft de neiging om wat niet concreet, en als het ware tastbaar in geld of goed, wordt voorgehouc&n, als voorlopig nog niet zo belangrijk te beschouwen over te gaan tot de orde van de dag. Men zal echter het hoofdbestuur nooit kunnen verwijten, dat het de leden niet tijdig op die ontwikkeling gewezen heeft en er niet voor gewaarschuwd heeft, dat de wind van meer vrijheid, die gaat waaien, wel eens een harde wind en soms zelfs een storm kan zijn". Volgens de voor zitter zal er stormschade komen, daarom moesten de bedrijven financieel sterk gdfnaakt worden en een bedrjjfstechni- sche weerstand krijgen. VOORSCHOTEN Opening luchroom Zaterdag is de lunchroom van de heer J. N. Ligthart, Voorstraat 98, geopend. Deze moderne zaak is ondergebracht in een geheel ver nieuwd pand. Tijdens de eceptie gaven ook blijk van hun belangstelling de wet houders J. Schrama en J. Dekker. Het ligt in de bedoeling, dat op het tegel plateau voor de zaak een terras met zitjes komt. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Roterdam, heeft tot pastoor te Schip luiden benoemd de zeereerwaarde heer A. van der Vooren. Pastoor Van der Vooren is geboren te Woubrugge op 20 februari 1912. Hij werd priester gewijd op 11 juni 1938, waarna nij onder meer werkzaam geweest is in Hoogmade, Meye en Zegveld, Heiloo en Rotterdam. Sedert 23 februari was hij kapelaan te Delft (St. Hippolytus- parochie). Auto-wassen kan soms gevaarlijk zijn Wat lezers schrijven Leiden, 21 april '63. ONHOUDBARE TOESTAND. De overlast van de jeugdige kamp bewoners heeft er zondagmiddag toe geleid dat de met de leiding belaste jeugdleider genoodzaakt de compe titiewedstrijd Lugdunum-junioren B Docos-junioren B voortijdig te sta ken. Voor de aanvang hadden enkele manschappen van de Leidse> politie het terrein ontruimd. Na hun ver trek werd het voleindigen van de daarna begonnén ontmoeting onmo gelijk gemaakt. Ook zaterdagmiddag was reeds de hulp van de politie in geroepen, toen men weigerde een op een der terreinen opgezette kam- peertent te verwijderen. De over last is de laatste maanden zodanig dat zowel de leden van Lugdunum als die der bezoekende verenigingen zich afvragen wie of er nu eigenlijk de terreinen in gebruik heeft, de jeugdige kampbewoners, of de ver eniging. Indien de Leidse politie of de Sportstichting niet bij machte blijkt om binnen de kortst mogelijke tijd afdoende maatregelen tegen de reeds jaren heersende wantoestanden te ne men, zieit het bestuur zich genood zaakt zich tot hogere instanties te wenden. Bestuur „Lugdunum". wordt geput. Ook de televisie profi teert ervan, zoals jl. zondag middels een NTS-uitzending wel is gebleken. Een detective wil er altijd wel in, vooral op een zorgenvrije zondagavond. De beste spelers in dit in de KRO-gids reeds beschreven stuk waren stellig Frits Butzelaar, André v. d. Heuvel en Leo de Hartogh. De avond tevoren, bij de NCRV, hebben Kitty Janssen en Paul Cammerman het zevende deel van het t v.-feuilleton „Arthur en Eva" ge speeld, onder de titel „De blikopener". Het was een niemendalletje, waarin 't langademige verhaal boeiend werd weg gespeeld. In „Allegretto" hebben we met genoegen gekeken naar een moe dige groep Denen en naar Hetty Blok, ook nu vol mimiek en met een levende witte muis als blikvanger. De Lucille Ball show was er echt een van Ameri kaanse stijl. Lucille persoonlijk trad er in op, samen met haar partner Deal Ar- naz, in een hopeloze run om uranium. Men heeft ook nog Anneke Grönloh kunnen zien en horen, maar we schre ven al, dat het programma was opge nomen. Want Anneke ligt ziek na haar auto-ongeluk. Gezegd mag worden, dat haar liedjes ingang vonden. Parodie als afstraffing- Achter een van de zaterdagnamiddagen bekend bureau stonden in AVRO's Mu sic-hall de naambordjes Bob Trauma en Lammeke van Krampsweerde. De kijker zal spoedig hebben ontdekt in welke richting tekstschrijver Jan Mo raal met zijn parodistische scènes had gezocht. Aldus heeft de AVRO zichzelf niet gespaard, hetgeen misschien niet eens zo onverstandig is gebleken. Ron nie Bierman en Rijk de Gooyer imi teerden, misschien wat overdreven, maar toch trefzeker, de vaak zoetelijke en nonchalante samenspraak van mevr. Van Lamsweerde en Bob Bouma in het jeugdjournaal. We zijn er zeker niet voor, dat bepaalde hebbelijkheden wor den afgestraft: maar de jongste parodie hield toch wel een les in voor 't twee tal, dat wel goede dingen laat zien, maar daarbij te „poezig" doet. Nog eens: politiek op het scherm De politiek op het beeldscherm is ook in de afgelopen dagen haar gang ge gaan. Zaterdag kwamen twee oud-vak bondbestuurders van tegengestelde rich ting naast elkaar te zitten: de anti-re volutionaire staatssecretaris Roolvink en oud-minister Suurhof van de PvdA. Deze laatste bleek ook nu ketting roker te zijn, maar hij was deze keer zeker niet fel. Was het omdat tegen over hem zat een wel vurig, in elk ge val zeer rechtschapen tegenstander? Des avonds tevoren bij de AVRO had Phi lippe la Chapelle jr. een uitgebreide reportage samengesteld over het spoe dig aftredende „kabinet zonder socialis ten". We hadden er meer van (rerwacht dan een serie uiteraard oppervlakkige journaalfragmenten. Vanavond heeft de PvdA de 10 min. gebruikelijke zendtijd en donderdag geeft Roelof Kiers een „profiel" van minister Luns. Komende uitzendingen Vanavond draait de uitgestelde film „Trouw nooit in Monte Carlo", van de bekende Engelse katholieke roman schrijver Graham Greene. De AVRO brengt dinsdag twee interessante uit zendingen: een reportage over Neder landers in Israël en een ballet over de vier temperamenten, wederom door een Duits ballet in de studio van Duiven- drecht. Woensdag praat de VPRO na over „Het woord" van Kaj Munk. Daar toe is wel aanleiding, omdat de uitzen ding wel wat moeilijkheden heeft op geroepen. We komen er nader op terug. Men kan verder luisteren naar de po pulaire Franse zanger Johnny Holliday. Het toneelstuk van donderdag heet „De indringer" met verschillende promi nente spelers. moeten er ook twee kanalen komen. Technisch ontwikkeld is de t.v. in Z. Afrika niet; toch denkt men er voor uit aan kleurentelevisie. In verschillende Europese landen tracht de heer Kruger „tijdloze" pro gramma's te kopen, die voor de toe komstige t.v. in Zuid-Afrika gebruikt kunnen worden. Verder is hij bezig met de bevordering van uitwisseling van radio-programma's. Die zijn reeds tot stand gekomen met Radio Nederland Wereldomroep en de Belgische BRT, deels ook met de NCRV. Zuidafrikaanse Kruger bij onze t.v. Jacht op Jodenvervolger Een verre neef van de bijna legenda rische president Paul Kruger van de Boerenrepubliek Transvaal in Zuid- Afrika is met zijn echtgenote gast in de bekende handweverij. „De Knip- soheer" te Laren (N.H.). Hij verblijft er als Europees vertegenwoordiger van de SAUK, de Suid Afrikaanse Uitzaai Korporatie, ofwel de Zuid Afrikaanse radio-omroep. De heer J. Kruger doet in het Gooi, voornamelijk te Hilversum en Bussum, voorbereidend werk voor de ontwikke ling van de televisie in Zuid-Afrika. „Wij kennen daar nog geen televisie", zegt hij ons. Als ze er echter wel komt, wordt dat een zeer kostbare zaak, want de uitgestrektheid van het land maakt de bouw van rond 135 zendmasten nood zakelijk. En vanwege de tweetaligheid De zondag op het Nederlandse scherm sloot met een actueel gesprek van de KRO-Brandpuntredactie in samenwer king met Achter het Nieuws van de VARA met ir. Simon Wiesenthal, die zojuist in ons land was aangekomen in verband met de arrestatie van Ra- jakowitsch. Vooraf ging een stukje Weense sfeer, waarna Han Mulder (KRO) en Leo Kool (VARA) vaak in dringende vragen op Wiesenthal af vuurden. Het is een lang gesprek ge worden, dat na het slot een samenvat ting in het Nederlands kreeg. Wiesenthal zeide te hopen op ge rechtigheid en „moralische Wiedergut- machung", zoals hij het noemde. Intus sen werkt zijn documentatie-centrum in Wenen op volle toeren, zoals de beel den reeds aanwezen. Er zijn zondagavond in de gymzaal van het Bonaventuralyceum vele ma len zuchten geslaakt, toen de klok elf wees, maar het waren zuchten van tevredenheid en voldaanheid. De jaarlijkse Bona-faicy fair 1963 is een overweldigend succes geworden. Toen vrijdagavond prof. mr. W. L. G. Lemaire zijn openingswoorden sprak, meende hij zich te moeten af vragen, of Nederland nog wel zo missie-minded was als vaak wordt beweerd. Die zelfde avond echter bleek spoedig, dat deze fancy fair moest slagen. En zondag is de klap op de vuurpijl gekomen. De opkomst was zo groot, dat de leiding zich ge dwongen zag de aanwezigen meer dere malen te verzoeken even ge duld te betrachten. De diverse stands met hun lieftallige dames kon de drukte eenvoudigweg niet meer aan. Het rad van avontuur stond rood gloeiend en de ene serie loten na de ander ging de overvolle zaal in. Onvermoeibaar stonden de heren Castelein en Fisser de missie te „ver kopen", onvermoeibaar ook was me vrouw Fisser steeds in de weer met het uitzoeken van prijzen. Rondwan delend over deze fancy fair konden we goed merken, dat de enveloppen- stand van Margie Ball en het kur- kenbord van Maud van Dongen ge weldige belangstelling genoten. Jon ge militairen en aanstaande recru- ten beproefden vanzelfsprekend hun geluk bij de schiettent, terwijl be daagde lieden hun kopje koffie ge noten in de „bar" van juffrouw An nie. Om goed tien uur vond de trek king plaats van de grote verloting. Als bijzonderheid mag worden ver teld, dat de 6000 loten lang niet de behoefte hadden kunnen dekken. Al weken waren zij door de nijvere Bo- na-mannen en -vrouwen verkocht. Elf uur kwam dan het einde in zicht. Pater Jozef Demmers OFM en de organisator van dit festijn Pater Gelauff dankten in de eerste plaats alle medewerkers, die dagen van hard werken in deze Paasvakantie en daarvoor hadden gegeven om deze fancy fair te doen slagen. Over de hoofden van de nog talrijke aanwe zigen richtten zij zich ook tot hen, die al vroeger dit festijn hadden ver laten en hun moede hoofden te ruste hadden gelegd. Vooral Pater Gelauff sprak woorden van grote dank tot alle Leidse mensen, die spontaan de vele prijzen hadden beschikbaar ge steld en daarmee loterij en fancy fair gemaakt hadden tot wat zij ge worden zijn: de grootste in de ge schiedenis van het Bonaventura-ly- ceum. Want wij kunnen u nog niet precies de opbrengst meedelen, Boekhouding en onkostenrekeningen moeten nog afgesloten worden. Vast staat in ieder geval dait de netto op brengst een goed stuk hoger ligt dan die van 1962. Bona en Bogor, Mgr. Geise met zijn missionarissen en Pa ter Gelauff,en zijn medewei"kers zijn allen die dit mogelijk gemaakt heb ben, heel, heel dankbaar. Zoals is aangekondigd volgen hier de nummers van de grote verloting, waarop prijzen gevallen zijn. Deze prijzen blijven gedurende drie maanden na heden ter beschikking van de prijswinnaars en zij kunnen rpe douwen Konlmleren de tuide \Ue firn moe Sausen- Hmmuse etat Toen de Amsterdamse autobezitter, de heer A. H., jl. zaterdagmiddag be zig was met het wassen van zijn auto, kreeg hij, toen plotseling de motor van zijn auto begon te lopen, de schrik van zijn leven. De auto, waar van de heer A. H. het contact niet had afgesloten, reed de stoep op, ver nielde enige fietsen en een bromfiets, maar reed door. Een vijftienjarig meisje werd door de spookauto aan gereden, maar liep geen letsel op. De heer A. H., die inmiddels de achter volging had ingezet, wist door een ruk aan het stuur een groepje spe lende kinderen voor een aanrijding te behoeden, maar moest het stuur weer loslaten, toen hij merkte, dat een botsing met een rij geparkeerde auto's dreigde. De bestuurder-loze auto ramde vervolgens drie auto's, die aan de zijkant enige deuken oplie pen. Tenslotte stuitte een vierde stil staande auto de vaart van de nu deer lijk beschadigde auto. De eigenaar was W.A. verzekerd. Enkele jaren geleden is de roman schrijver W. H. van Eemland gestorven en heeft toen een serie boeken nage laten, waaruit sindsdien in kranten feuilletons en op andere wijze dankbaar afgehaald worden bij de Missieclub van het R.K. Lyceum, Mariënpoel- straat 6 te Leiden, waar ook de vol ledige trekkingslij sten verkrijgbaar zijn. 3755 (goederen t.w.v. 100, hoofdprijs) en verder 119, 3758, 4132, 947, 3696, 4662. 5951, 2827, 3079, 3972. 2220, 4127, 5869, 738, 3400, 5719, 3962 459, 611, 1522, 2508, 5577, 1545, 985, 262, 3628, 1462, 370, 2382, 3002, 5832, 4165, 5529, 2399, 5865, 2870, 5720, 5591 en 2723. Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 402 M. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtends gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon- muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Program ma-overzicht. Aansluitend: Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgewij- ding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Italiaans ensemble en zangsolist. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelin gen. b.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Dansorkest en zangsolistem. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ensemble. 14.00 Moderne kamermu ziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar. 15.30 Pianorecital: moderne muziek. 16.00 Actualiteiten. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateurs programma. 17.55 New York Calling. 18.00 Beursberichten. 18.15 Actuali teiten. 18.20 Grammofoonmuziek. 18.30 Radio-Volks-Universiteit: De westerse mens in de Arabische we reld, door Cor Huisman. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Orgelspel. 19.20 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lezing. 19.35 Lichte orkestmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Amusementsmuziek. 21.00 Wat ons bezig houdt, forum. 2J .40 Klas sieke kamermuziek. 22.00 Feest avond t.g.v. 50-jarig bestaan van de Nederlandse Politie Sportbond. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Ac tualiteiten. 23.00 Venster op de he dendaagse muziek, muzikale lezing. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgen gebed. 7.15 De 15e internationale Tulpenralley. 7.25 Muziekprogramma, programma voor de jeugd en even tueel actualiteiten. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammo foonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw, 9.40 Lichte grammofoonmuziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Klassieke grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmu ziek. 11.50 Volaan Vooruit, praatje. 12.00 Middagklok nood klok. 12.04 Lichte grammofoonmu ziek. 12.30 Mededelingen ten behoe ve van land- en tuinbouw. 12.33 Lich te grammofoonmuziek. 12.55 De 15e internationale Tulprewralley. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.30 Metropole-orkest en solisten. 14.10 Populaire grammofoonmuziek. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Tierelantijnen, gevarieerd program ma. (Herhaling van zaterdag j.l.). 15.45 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.45 Beurs berichten.. 17.50 Regeringsuitzending: De Nederlandse Antillen in de his torie, door W. Meyer. 18.00 Licht in strumentaal trio. 18.20 Kaarten op tafel, gesprekken over actuele pro blemen. 18.30 Lichte grammofoonmu ziek. 18.50 Van klanken en wanten weten, vragenbeantwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Cantemus Domino, beschouwing over Gregoriaanse gezangen. 20.20 Harp- duo. 20.45 Klein taaigeding. 21.00 Promenade-orkest en solisten. 21.45 Kerkorgelconcert. 22.15 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Medaillon: fragmenten uit klas siek en romantisch repertoire (gr.). 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.45 De 15e internationale Tulpen ralley. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. AVRO: 19.30 Mirakels, licht pro gramma. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Televiziar. 20.30 Mv ziek Mozaiek. 21.15 Nederlanders in Israël, filmreportage en interviews. 21.45 Israëlische liederen. 22.00 De vier Temperamenten, ballet. NTS: 22.3022.35 Journaal. 22) Een combinatie van al die din gen, denk ik. Meg knikte. Je bezit al die gaven, Guy. Die steken niet enkel in de beenderen van je rechter hand. Je hebt ze in Jezelf, en het enige dat je te doen hebt is oefenen en oefenen en oefe nen, totdat je linker hand geleerd heeft voor jou uit te drukken, wat vroeger je rechter hand kon. Ik pro beer je niet te troosten. Het is de waarheid. Dacht je? Guy schudde het hoofd. Ik heb dat ook eens ge dacht. Ik hoopte het. Ik wilde, dat Iris het zou voelen, maar dat deed zij niet. Ze zei, dat mijn carrière als schilder ten einde was. Op Megs ge mompelde uitroep van schrik, zei hij: O, ze was er niiet onaardig over. Ze was heel lief en vol medelijden. Wij waren verloofd, zie je, en ze beweerde heel verstandig dat ik aan onze toekomst moest denken. I Vertaling: I J. A. W. VAN HACHT Ik kon maar niet tot het onemdige blijven doorgaan met het klodderen met verf, zonder iets te bereiken, zonder enig spoor van verbetering. En dus verbrak zij de ver loving? vroeg Meg aarzelend. Hij knikte grimmig. Min of meer. Je moet weten, dat Iris wilde, dat ik in de zaak van haar vader zou komen hij is een heel rijk man. Met alle tien zijn vin gers in de onmetelijke hoeveelheid pap en hij kon mij de nodige kansen bieden. Als ik mijn kaarten goed uit speelde, zou ik het zelfs tot een soort directeursbaantje kunnen brengen. Maar ik kon het niet met dezelfde ogen bezien als Iris. Het is niet zo eenvoudig plotseling over te stap pen op een geheel andere carrière eerlijk gezegd heb ik geen zaken- knobbel. Ik stond er op eerst mijn uiterste krachten te beproeven om weer te leren schilderen. Hij zucht te kort. Als ik er op terug kijk, geloof ik niet, dait Iris ooit veel ver trouwen in mij had als schilder. Ik had het nog niet heel ver gebracht, toen wij elkaar ontmoetten. Vertoef de nog in de laagste rangen, om zo te zeggen, hoewel ik al geëxposeerd had. Iris vond, dat' ik minstens een Graham Sutherland of een Edward Seago moest zijn. Na het ongeluk met mijn hand maakte zij mij vol-, komen duidelijk, dat zij vond dat ik mijn tijd verknoeide, en dus hij haalde de schouders op waren wij op dood spoor geraakt. Wij gin gen uit elkaar. Meg zweeg. Zij voelde, dat er ach ter Guy's korte, bijna spottende ver klaring een verdriet school, dat die per zat dan hij wilde tegeven. Ze zei: Het spijt mij heel erg. Je moogt er Iris op geen enkele manier ook maar enig verwijt van maken, merkte Guy haastig op. Ik ben de enige, die alle blaam treft. Ze zei dat ik, als ik haar werke lijk liefhad, haar op de eerste plaats zou doen komen. En misschien had ik dat ook wel moeten doen. Het was niet, dat ik haar niet liefhad, maar ik kon iets, dat ik mijn hele le ven geprobeerd had, niet zo opeens de rug toekeren. De hoop opgeven schilder te worden om een cement fabriek te leiden. CEMENT. Hij streek met zijn hand door zijn dikke, zwarte likken. En toch vraag ik me af, wanneer ik die monstrureusi- teiten hier zie, of ik Iris niet heb laten lopen voor een holle droom. Hij schudde het hoofd tegen Meg, ter wijl er een moeilijk glimlachje om zijn mond kwam. Ik voel me als een schizophreen; verward, gemar teld, een grondig gespleten persoon lijkheid. Het was niet mijn bedoe ling aldus over mezelf te praten. Het spijt me. Daar is geen reden voor, ant woordde Meg. Ik vermoed, dat je het allemaal te lang in jezelf hebt opgesloten gehouden. Hij glimlachte nu wat vrijer. Ja, ik had niemand met wie ik kon praten. Hij keek Meg strak aan. Wat zou jij in mijn plaats gedaan hebben? Meg aarzelde. Dat is moeilijk te zeggen. Ik weet niet, hoe sterk de aandrang om te schilderen in je was, of hoe veel je hield van z|j aarzelde even, al vorens de naam uit te spreken. Iris. Ben je hou je nog altijd van haar? Ja, zei Guy langzaam. Ja, ik geloof het wel. Ik weet, dat er nooit iemand anders voor mij zal bestaan. Zij is een allerliefst meisje zij zelf en om te zien. Zijn blik ken richtten zich weer op het por tret. Zoals je wel kunt zien. In werkelijkheid is zij zelfs nog mooier, zei Meg. Met een ruk draaide hij zich om een blik vam verbazing op zijn ge laat. In werkelijkheid Ken je haar Iris? Heb je haar ontmoet? Meg knikte. Ja. Ze kwam een paar dagen geleden naar Fernacre, met haar va der, en ik werd aan haar voorge steld. HOOFDSTUK VI. Maar dat is ongelofelijk. Ik be grijpt het. niet. Wat deed zij daar op Fernacre. Hij zweeg, als aarzelde hij meer te zeggen. De grote, fel blauwe ogen leken door Meg heen te kijken. Kwam zij Z zocht zij mij? Noemde zij mijn naam? Meg schudde het hoofd. Neen, niet voor zover ik weet. Langzaam vervolgde zij: Maar in dien je met haar verloofd bent ge weest, zal zij toch wel weten, dat je hier in de buurt woont? Iris wist, dat mijn mijn fa milie van Polrennick kwam, ant woordde Guy langzaam. Dat is al les. Je moet weten, dat wij elkaar voor het eerst ontmoetten toen ik in Londen was. Zij en haar vader brachten daar heel wat tijd door. En ik bezocht hen in Bristol. Hij keek nadenkend voor zich uit. Het lijkt me ongelofelijk, dat zij hier in Pol rennick geweest zou zijn. Ik kan er niet bij. Indien wij elkaar ontmoet hadden. Hij zweeg, vervolgde dan: Is zij een relatie van de Cr if fels? Ik geloof niet, dat zij mrs. Crif- fel ooit eerder ontmoet haa voor zij en mr. Warren op Fernacre kwa- cmen lunchen. Nee, ik weet zeker, dat dat niet het geval was. Mr. War ren heeft beide huisjes gekocht naast dat van kapitein Trevose, verklaar de Meg. Hij laat ze helemaal res taureren en Hugh Criffel is toeval lig de architect, die dat voor hem doet. Misschien herinner je je wel, dat ik jullie aan elkaar heb voor gesteld? Ze zweeg bij het zien van Guy's sombere gelaat. Criffel. Dat is de kerel, die zijn uiterste best doet om de ouwe Tre vose uit zijn huisje te Laten zetten, omdat hij dait hoekterrein wil heb ben. Ik kan zijn nek wel omdraaien, zei hij driftig. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2