Brief uit „Moederliefde'' uit een vernuftige machine Shift'' - gemoderniseerde van hemdjurk versie 0nder onó gezegd Proefnemingen waren een groot succes Mazelen is niet om te lachen Spelen is van bijzonder belang voor 't kind door* Revolutie op gebied kinderverzorging? Over niet te lange tijd zullen we het beleven, dat moeder niet meer behoeft op te staan als de baby midden in de nacht begint te huilen. Een druk op de knop is dan voldoende om het kindje weer in slaap te krijgen. Een bekende Amerikaanse specialist heeft namelijk een... „machinale moeder" uitgevonden, die binnen kort in de handel zal worden gebracht Het toestel, dat als één van de medische won deren van deze eeuw wordt beschouwd, geeft eenvoudig een nabootsing van de hartslag van de moeder. Het toestel wordt nabij het bedje van de baby neergezet en geeft een nabootsing van het ritme zacht en geruststellend als een rustig bespeelde drum. De machine is ongeveer zo groot als een flink radiotoestel. Volgens de uitvinder van het toestel, dr. Lex Salk, psycholoog en broer van de ontdekker van het polio-vaccin dr. Jonas Salk, belooft zijn vinding een revolutie op het gebied van de kinderverzorging te worden. Proefnemingen in Amerikaanse ziekenhuizen hebben namelijk aangetoond, dat zeven van de tien proefbaby's van de geboorte af in gewicht toenamen met behulp van deze onschuldige machine, ondanks het feit, dat baby's altijd gewicht verlie zen tijdens de eerste vier levensdagen waarop moeders hun baby's vasthou den en ontdekte, dat meer dan tach tig procent de kinderen vlak aan het hart houdt. Dr. Salk bracht ook een bezoek aan een dierentuin en bestu deerde een apin en haar kind. Van de 42 keer drukte de apin het jong 40 maal tegen haar hart. Dr. Salk was er toen zeker Van, dat hij op de goede weg was en riep de hulp in van enke le ingenieurs, die gespecialiseerd wa ren op het gebied van de electronen om met hen een machine te ontwer pen. Na 18 maanden kwamen zij voor de dag met een... moedermaohine, de „Securitone" MASSAPRODUKTIE Nu wachten moeders en ziekenhui- zeil op de dag, waarop men het toe stel in .massa-produktie zal vervaar digen^ Deskundigen op het gebied van de mèntale gezondheid verwachten veel van de machine. Zij denken, dat baby's die in hun eerste levensdagen zo'n toestel naast hun bedje hebben staan, later in hun leven minder last van zenuwinstortingen zullen krijgen. Hun conclusie is gebaseerd op twee recente psychologische ontdekkingen: 1. De eerste weken na de geboor te hebben een zeer belangrijke, zo niet beslissende invloed op de toe komstige persoonlijkheid van het jonge mensje. 2. Een hoofdoorzaak van geeste lijke stoornissen in het volwassen leven is een tekort aan moederliefde Doktoren hebben voorts na proefne mingen met dieren ontdekt, dat er een kritieke ontwikkelingsperiode be staat onmiddellijk na de geboorte. Kat ten tonen hun Verschil in persoonlijk heid een uur na de geboorte, afhan kelijk van de behandeling, die zij van het moederdier ondervonden hebben. Eén proefneming toonde aan, dat jon ge poesjes, indien zij de eerste vijftig dagen van de moeder werden geschei den, hun hele verdere leven een he kel aan hun mede-katten hadden De belangrykste proefneming was die met, kinderen, die permanent van hun moeders gescheiden werden. Of schoon zij in de meeste gevallen zeer goed verzorgd werden, gaven zij blyk van een grote aanleg voor ziekten en voor deze groep gold ook een hoog sterftecijfer GEE?J VERVANGING Als baby's zoveel voordeel onder vinden van de machine van dr. Salk ',ou deze dan niet als vervanging van Ie moederliefde dienst kunnen doen in 'ke gevallen? „Beslist niet," aldus Minder tranen Nog opvallender was de rust in de babyzaal. Er werd erg weinig gehuild en de baby's gaven vrijwel geen te ken van onrust. Ook hadden de klein tjes aanzienlijk minder maag- en darmklachten. Uit alles bleek de juistheid van de theorie, die dr. Salk al lange tijd huldigt, dat de hartslag van de moeder voor de baby het ui terste aan liefdé en veiligheid verte genwoordigt. Naar zijn idee moet de geboorte voor het kind als een schok komen. De baby komt in een wereld vol onaangename gewaarwordingen - koude, honger en lawaai. „Volgens my veroorzaakt dan het plotselinge gemis van het constahte ritme van dehartslag jvan de. moeder gelyk met het aanpassen aan de nieuwe dingen van de wereld, een onplezierige span ning, die zelfs het evenwicht op latere leefty'd ongunstig kan beïnvloeden," aldus dr. Salk. Een studie van baby's die bij de moeder zijn weggehaald, heeft aangetoond, dat deze kinderen niet alleen voedingsmoeiiykheden heb ben en vaak huilen, maar dat 2y ook de neiging hebben met hun hoofdjes heen en weef te rollen alsof zy zich zelf wiegen. BIJ HET HART Dr. Salk leidde hieruit af, dat zij naar een soort ritmische stimulans zochten. Hy bestudeerde de manier, Twee misvormingen van het mense lijk gelaat hebben altyd op de lach spieren gewerkt, namelijk een blauw oog en een aanval van mazelen. Men sen, die de ziekte zelf niet hadden, hebben mazelen al amusant gevonden sinds 1598, toen de ziekte voor het eerst beschreven werd. Mazelen is een ziekte waarbij de virus zijn weg vindt in klieren van het gezicht. In trek zyn vooral de oorklieren. De andere klieren bevin den zich onder de tong of net onder de kaak, aan elke kant één. Als de virus zich eenmaal in zo'n klier ge vestigd heeft, duurt het nog drie we ken voordat de uitslag zichtbaar wordt Deze lange periode maakt het moei- lyk verspreiding van de ziekte tegen te gaan want in deze periode kan de patiënt de infectie doorgeven aan an deren, zelfs aan een hond of een kat. Honden en katten kunnen namelijk door mensen aangestoken worden doch kun nen de ziekte waarschijniyk niet aan mensen doorgeven. De ziekte is meestal niet ernstig en niet schadelijk, doch er kunnen com plicaties optreden gelukkig slechts in zeldzame gevallen, die tot sterili teit kunnen leiden. By mazelen heeft het speeksel de neiging op te drogen, zodat de patiënt veel drinken nodig heeft en dikwijls gebaat is by een ouderwetse mond- spoeling van glycerine en thymol. Zure voedingsstoffen zoals rabarber, fruit of azyn verergeren meestal de pijn en dit geldt ook voor vlees. De patiënt kan het beste enige dagen op een eenvoudig, licht en vrij monotoon dieet gehouden Worden. Dit enige dieet vermeerdert het gevoel van verveling bij de patiënt nog. Er wordt dan ook heel wat geëist van het geduld van de verzorger of verzorgster van de zieke. De uitslag neemt na enige da gen weer af. Medicijnen hebben weinig nut, maar verwarming van het gelaat vermin dert vaak de pijn en een aspirientje voor het naar bed gaan kan voor een kind wel eens uitkomst brengen. Zwel lingen in het gelaat, by voorbeeld in de omgeving van de oren, behoeven niet altyd te duiden op mazelen. Een ontsteking aan een tand of kies kan ook de oorzaak zyn... dr. Salk. „Geen enkele machine kan ooit de warmte en liefde van een moe der vervangen maar de „Securitone" kan een goed hulpmiddel zijn." De machine zou het verschil kunnen zijn tussen een emotioneel labiel kind en een gezond, normaal kind, vooral als moeder en baby enige dagen van el kaar gescheiden zouden moeten wor den. Als het kind ouder wordt en zyn moeder als persoon zou leren kennen dan zal de macht van de machine ver dwijnen. TIPS VOOR DE HUISVROUW BALPENVLEKKEN Balpenvlekken kunnen vcrwyderd worden met brandspiritus. Men kan het echter ook vaak met gewone eau- de-cologne doen. Bet de vlekken met een watje, gedoopt in eau-de-cologne en,was het kledingstuk daarna. NYLON Nylon-ondergoed mag nooit gewas sen worden tegelijk met ander ge kleurd goed. Nylon heeft namelijk wel eens de eigenschap kleuren aan te trekken van ander goed Adviezen van een schoonheidsspecialiste Zelfs het mooiste gezichtje maakt geen indruk indien men geen moeite doet behoorlijk recht te staan of te lopen of indien men onverschillig in een luie stoel hangt. Heeft u een afspraak met iemand, die te laat is? Laat niet uw nele gewicht op één been ï'usten terwyl u ongeduldig staat te pruilen. Sta op beide voeten en laat uw gewicht gelyk over beide onderdanen verdeeld zijn. (Stop ook met pruilen als u geen on derkin wilt hebben). Bij het lezen, schrijven, naaien of eten behoort u uw voeten niet om een stoelpoot te kronkelen alsof zij klim op waren. Plaats de voeten naast el kaar en de knieën tegen elkaar. Op deze wijze voorkomt u extra Werk voor uw beenspieren. Rijdt u auto of reist u per bus? Hang niet voorover. Zit rechtop, haal diep en regelmatig adem en bemerk hoeveel prettiger u zich voelt. Bent u nerveus? Zo ja, dan zal iedereen dit kunnen constateren wan neer u rusteloze handbewegingen maakt of met handschoenen of hand tas zit te spelen. Leg beide handen plat neer, laat elke vinger rustig lig gen, ontspan u en leg alles, waarmee u kunt „spelen" ver buiten bereik. „RUG" BORSTEL Een voortreffelyk en zeer nuttig instrument, waarvan nog veel te wei nig gebruik gemaakt wordt, is de zgn. „rug"-borstel. Met deze borstel kan de huid uitstekend gemasseerd wor den, wat bevorderlijk is voor een goede bloedsomlopp Onze kinderen en wij Het werkwoord „spelen" heeft verschil lende betekenissen als het in verband wordt gebracht met volwassenen en kinderen. Voor een volwassene betekent spelen ontspanning maar voor het kind is het spel een middel om zich te ont wikkelen en de wereld te leren kennen Na enkele maanden reeds speelt de baby met één hand, daarna met beide. Het kind ontdekt ze als het ware en naarmate het ouder wordt, ontdekt het al spelende de wereld. Zo zal het kind later liever met de potten en pannen van zyn moeder spelen dan met zyn eigen speelgoed. Het is immers veel leuker voor het kind te spelen zoals de grote mensen want een pan is voor het kind grote mensen-speelgoed. Men mag het spel van het kind niet onderschatten. De kleine, die zijn krui wagen voor zich uitduwt of de grotere, die over de rand van het trottoir probeert te lopen zonder er af te vallen, oefenen beiden hun evenwichtsgevoel en hun vaardigheid. Wanneer het gezamenlyke door volwassenen georganiseerde spelen betreft, lijkt het normaal, dat het kind naar de volwassene luistert, zich dus onderwerpt aan een wil, die sterker is dan de zyne. Interessanter is het echter het spel te observeren, dat spontaan door een groep kinderen wordt georganiseerd. Men zal dan ontdekken, dat hierbij altyd een zgn. „leider" is, wiens overwicht men erkent, die men bewondert en wiens bevelen men opvolgt. Voorts zijn er de spelregels, waaraan zy zich moeten houden en tenslotte moet er een keuze gemaakt worden uit de spelletjes, hetgeen veelal bij meerder heid van stemmen gaat. Geeft dit niet een goed beeld van de tucht en de organisatie, die onze samenleving kenmerken Of het nu een individueel of collectief spel betreft, of het nu gaat over mooi speelgoed of over doodeenvoudige stukken hout, die voor speelgoed door gaan, het spel draagt er in belangryke mate toe bij, dat het kind zyn „technische" woordkeuze uitbreidt en in het geheugen vastlegt. Zo zal een meisje, dat tot haar pop spreekt, het byv. al spoedig niet meer hebben over een rokje met ruitjes maar over een Schots-rokje. Elektrische treinen, bouwdozen, vele buitenspelen vergemakkelijken het aanleren en het gebruik van woorden, die er verband mee houden Heeft U wel eens een kind gadegeslagen, dat speelt? Is het U daarbij niet opgevallen hoe ernstig het ermee bezig is Voor het kind is het echt iets, waarin hy zich verdiept en dat hem helemaal in beslag neemt. Het is dus noodzakelijk het spel van het kind te eerbiedigen. Men mag het niet storen zonder geldige reden en men mag ook niet de waarde van het spel onder schatten. Ook moet men nalaten van een kind, dat graag speelt, te zeggen: „Hy denkt alleen maar aan spelen!" Een kind namelijk, dat lang speelt, dat afwisseling in zyn spelletjes brengt, dat er steeds weer nieuwe uitvindt en dat er volkomen in opgaat, is in vele gevallen intelligenter dan het kind, dat niet van spelen houdt want dit laatstgenoemde kind weigert in feite het zo noodzakelijke oefenen van lichaam en geest, dat voor kinderen zo belangrijk is Wist Udat? v//////////a\\\\\\\\\\V n Vele modellen zijn mouwloos Nu de grote modeshows voorlopig weer verleden tyd zyn, vragen de Parisiennes zich af wat ze moeten doen. Zal het waar zyn, dat alle Pa- ryse japonnen splitten hebben van de hals tot beneden de taille zo vra gen zij zich onder meer af. Schrik maar niet, want dat is hé- slist niet waar. Laaguitgesneden creaties hebben telkens weer opzien gebaard, vooral als het ontwerpen waren van beroemde mannen, madr zy worden niet algemeen aanvaard. De grote nawerking van de voorjaars mode heeft veel meer betrokking op de „shift", een gemoderniseerde meer gestyleerde uitvoering van de hemd jurk. Confectiefabrieken in de gehele we reld haasten zich al een flinke collec tie „shift"-japonneh gereed te maken en vrouwen uit de hele wereld zullen deze shifts met plevier dragen. De „shift" laat het figuur goed Uit ko men, doch zit zo losjes en piettig, dat vrouwen in alle maten ze kunnen dragen. LINNEN VOOR DE DAG De verhoogde tailielyn biyft nog hoofdzakeiyk beperkt tot de cocktail- en avondjaponnen, die byna weer in Empirestijl zyn uitgevoerd. Overdag mogen we er evenwel wat natuurlijker uitzien. De „shift" is voor de dag meestal altyd gemaakt van linnen, een kwa liteit samengesteld uit natuurlijke vezels en kunstvezels, die goed ge wassen kan worden en kreukherstel- lend is. Voor 's avonds zijn er „shift's" gemaakt van chiffon, zijden organdi en fijna batist, met fladderende pan den en Japanse kimonomouwen. TERRAS-JAPON Wat de vrijetydskleding betreft hebben de originele ideeën van Mare Bohaii ongetwijfeld een goede weer klank gevonden. Vooral de „terras japon", een linnen „shift" die tot aan de enkels reikt, en rykelyk bedruki is met bloempatronen. Net beneden de knie zyn de gedrukte bloemen be dekt met kunstbloemen die passen in het dessin. Een gemakkelijk te topië- ren idee. Als u niet het type bent van de laag1- uitgesneden hals, dan is de „traan- hals" de beste oplossing voor" u, zo wel voor japonnen als voor jumpers en bloesjes. Vele modellen zijn ook volkomen mouwloos. Zelfs de schou der is by vele japonnen gedeeltelyk uitgesneden. Links: shift ensemble, bestaan de uit een losvallend lijfje, een ceintuur om de heupen en een rechte rok. Let eens op de bre dere schouders en de „traan- hals" van dit confectiemodel, dat in de Paryse winkels te koop ls. Het hoedje is ook hieuw achter op het hoofd gedragen met teruggeslagen rand. Rechts: Shift-blouse van Jer sey met blote schouders en armen. Al zit de blouse losjes om het lichaam, op d|e heupen sluit deze goed aan op de strakke rok. STOF Let er by het stofzuigen op, dat er niet teveel stof aan de haren van de stofzuigerborstel blyft zitten. Dit ver hindert de goede zuigkracht. De bor stels moeten regelmatig worden schoongemaakt en dit kan men het beste doen met een in zeepsop bevoch tigde kam PANEERMEEL Paneermeel kan men zeer voorde lig zelf maken. Men bewaart dan de broodresten en men roostert deze in een oven. Daarna zorgvuldig verkrui melen en de kruimels in een plastic- zak doen ZEEP Zeep valt vaak uit elkaar als er na veelvuldig gebruik een klein stukje van overgebleven is. Deze restjes worden meestal weggegooid maar ze kunnen nog heel goed gebruikt wor den indien men ze in een klein zakje gemaakt van een oude nylonkous, doet KOELKAST Na veelvuldig schoonmaken kan een koelkast aan de buitenkant haar mooie glans verliezen. Het glansje komt er echter spoedig weer op in dien men de „huid" van de koelkast wat oppoetst met autowas. De kast blinkt dan weer als nieuw FLESSEN Flessen ot kristallen karaffen kun nen er flonkerend Uitzien indien men ze schoonmaakt met een klein beetje ammoniak. Een theelepeltje ammo niak is daarvoor al voldoende. Van zelfsprekend moeten de flessen oi ka raffen daarna heel góed gespoeld worden. Eerst een paar maal met lauw en daarha mei koud water BRILLEN Brillen zullen niet meei aanslalan Zelfs niet bij. een stomende ketel in dien men de gluzen opwrijft met een zachte doek, die men vooraf bevoch tigd heeft met een mengsel van gly cerine en water KRAAI ENPOOT.J ES Kraaienpootjes kunnen vermeden wor den indien men de buitenlijn van de ogen 'masseert. Licht drukkend be weegt men de wijs- en middelvinger van de neus af naar de slapen en via de wenkbrauwbogen komt men dan op het uitgangspunt terug. Het is aan te bevelen dit driemaal achtereen te doen voor elk oog 1

Leidse Courant | 1963 | | pagina 15