IEDEREEN GELIJKE KANSEN DOOR AMERIKAANSE VERKOOP GOUDEN BRUILOFT VAN ECHTPAAR VAN DER VEN-GROEN IN 'T WOUD HUISARTS WIJT OVERLIJDEN VAN PATIENT AAN NALATIGHEID GGD BLINDE WORDT PRIESTER GEWIJD TV-kijken vertraagt leerplan Tijdens een ouderavond in Baarn heeft een schoolhoofd onthullingen gedaan over t.v.- kijkende kinderen en het (niet) nakomen van hun schooltaak thuis. Rond tachtig procent van de ouders van leerlingen waar het over gaat heeft een t.v.- toestel. Van die 80 procent kijkt ruim twee-derde van de kinde ren 's avonds naar het t.v.- programma, al wordt het na negen uur, ook wel tien uur. Nu heeft het bedoelde school hoofd door middel van een enquête vastgesteld, dat jon gens en meisjes een sterk ver zwakte opmerkingsgave, al thans enige verminderde op merkingsgave vertonen. Daar uit vloeit voort een over het ge hele cursusjaar sterk vertraagd leerplan. En dat mag toch ze ker niet door de t.v. te lijden hebben, zo zeggen de leer krachten in Baarn terecht in het stuk, dat him enquête be geleidt. De 29-jarige blinde seminarist Bernard Delaby, zoon van een mijnwer ker uit Sallaumines (Noord-Frankrijk), zal 28 juni priester worden ge wijd. Het schijnt de eerste keer te zijn, dat een blinde priester wordt. Paus Joannes XXHI heeft hiervoor speciale toestemming verleend. Op de foto zien we Bernard Delaby (links) in gezelschap van zijn medestudent Georges Houzet, die zijn vriend geleidt. Goederenverdeling voor Het Dorp" Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn hedenavond teruggekeerd van een korte vakantie, die zij in Lech in Oostenrijk hebben doorge bracht. Het koninklijk paar arriveer de omstreeks half zeven op Soester- berg. De prinsessen Irene en Margriet keren over enkele dagen terug.' NEDERLAND IN VN-COMMISSIE De economische en sociale raad van de Verenigde Naties (Ecosoc) heeft dins dag een aantal leden ven van zijn commissies en waarin zetels waren vrijgekomen. Nederland werd voor zes jaar gekozen tot lid van de bestuursraad van het spe ciale fonds van de VN en voor drie jaar tot lid van de VN-commissie voor de rechten van de mens. In totaal 14 Oostduitsers zijn tijdens de Paasdagen naar het westen gevlucht. Ondier hen bevonden ioh twee grens wachten. HAZERSWOUDE „Och meneer, wat valt er nu voor de krant te schrijven bij gelegenheid van ons gouden huwelijksjubileum; de mensen weten nu zo langzamer hand toch wel, dat je vroeger van de vroege ochtend tot de late avond in touw bent geweest om de eindjes aan elkaar te knopen en dat moeder de vrouw steeds in de weer was voor zo'n grote kinderschaar als waarmee wij gezegend werden". Dit, geachte lezers, was de eerste reactie van de heer Theodorus Jacobus van der Ven, toen hem en zijn vrouw, Johanna van der Ven-Gren in 't Woud, in zijn woning' enkele vragen werden ge steld bij gelegenheid van het vijftigjarig huwelijksfeest op 6 mei a.s. verhuisde hij naar de Molenlaan en voerde daarheen ook zijn bruid. Om nu de hongerige magen van zijn kin deren te stillen heeft hij bij verschei dene werkgevers allerlei aktivitei- ten ontplooid: vijfentwintig jaar op de boerderij van de heren P. en G. Heemskerk (achter het St. Bernar- dusterrein) als landarbeider, tien jaar jaar bij Kooreman in Leiden als koetsier (hierbij zowel de doden naar hun laatste rustplaats geleidend als feestvierende studenten in triomf door de Sleutelstad voerend) om ten slotte in „los verband" als grasmaai- end, sloot schietend en wegen ma kend bij de familie De Graaf in Lei den het „Dreesjaar" te bereiken. Niettemin lieten bruid en bruide gom, toen het denkbeeldige ijs een maal was gebroken, enkele gebeur tenissen uit hun leven los, die toch wel het releveren op deze plaats waard zijn. Om dan op de eerste plaats even binnen de woonst van Molenlaan 19 te blijven: het bruids paar zag hier zeven meisjes en vier jongens, opgroeien. (Ook offers heb ben de feestelingen in hun huwe lijksleven moeten brengen: drie kin deren (waaronder een tweeling heeft God weer tot zich teruggeno men). De zeven meisjes en de vier jongens nu stichtten in de loop der jaren allen een gezin, hetgeen weer tot gevolg had, dat vierenvijftig kleinkinderen en vier achterklein kinderen op 4 mei (want dan wordt het feest gevierd) ook in feeststem ming zullen zijn bij gelegenheid van het gouden feest. UIT DIENEN" De bruid (bijna 74) zag het le venslicht in Rijp wetering en moest op twaalfjarige leeftijd „uit dienen gaan". Leren melken, emmers boenen op de stoepsloot en alles wat zoal op de boerderij van pas komt, ging haar goed af in de Veense contreien en, later, in Alphen (in de Hoorn). Tot... haar trouwen uiteraard, toen zij de zorgen kreeg over het grote gezin aan de Molenlaan, in vroeger jaren een van de weinige zijwegen in de Groenendijk en gelegen ten noorden van de toen nog in volle pracht ma lende molen van Rademaker. DAGGELDER EN AAPJESKOETSIER Zoeterwouder van geboorte kan men de zevenenzeventigjarige brui degom een rasechte Groenendijker noemen. Reeds voor zijn trouwen Na maandenlange voorbereidende werkzaamheden is het bestuur van de stichting Het Dorp thans tot een definitieve oplossing gekomen in zake de verdeling van de enorme hoeveelheid goederen, die op zo spon tane wijze was bijeengebracht voor de Amerikaanse verkoop t.b.v. het Dorp. Deze oplossing heeft men gevonden in een Amerikaans verdeelspel, dat op 17, 18 en 19 april in de avondbladen en op 18, 19 en 20 april in de ochtend bladen via grote advertenties in het gehele land zal worden gepubli ceerd en waardoor iedereen gelijke kansen heeft om in het bezit te ko men van één of meer der tienduizen den artikelen. Door dit zogenaamde „Sleutedspel" aal men in de gelegenheid worden gesteld tegen betaling van één gul den mee te dingen naar de prachtige Weggelopen psychopaat pleegde zedenmisdrijf Te Eindhoven is op Eerste Paas dag het zesjarig jongetje A. S. door de 44-jarige J. R. uit Dieren aange rand. Het jongetje werd bewusteloos langs een bospad bij de Koudenho- venseweg in het stadsdeel Tongelre aangetroffen. Het was ernstig ge- Wond aan het hoofd. De dader is een ter beschikking ven de regering gestelde, die met proefverlof in een gezin te Dieren was geplaatst. Hij was op 8 april uit dit gezin weggelopen. De politie van 't bij Eindhoven gelegen plaats je Son heeft hem nu aangehouden. De man, die naar Eindhoven is over bracht en aldaar is ingesloten, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij zal voor de officier van Juistitie te Den Bosch worden geleid. De toestand van het jongetje ie be vredigend. prijzen, waaronder zich o.m. 26 auto's, 2 zeiljachten, 176 fietsen, diverse mooie bontmantels, kano's, kampeer- tenten en nog veel meer artikelen bevinden. Om enigszins een indruk te kunnen krijgen van de overstelpende hoe veelheid werk, die de Holleritih-af- deling van verschillende bedrijven in de afgelopen maanden heeft moe ten verzetten om de goederen te ad ministreren en zodoende zo snel mo gelijk een begin te kunnen maken met het verdeelspel, zou men de lijs ten der binnengekomen giften eene moeten inzien, die voorwerpen ver melden als bijvoorbeeld honderden badmutsen, damesshorts, uniform petten, herenhoeden, pocketboeken, talloze muziekinstrumenten (waar onder zelfs een oompleet drumstel), veiligheidsgordels voor auto's en zelfs opgezette vogels. De trekking der prijzen zal uiter lijk 31 mei a.s. in tegenwoordigheid van notaris van Erp te Hilversum ge schieden, terwijl de prijzen in de tweede helft van juni aan de geluk kige winnaars (-airessen) zullen wor den toegezonden. Ponypaardrijden voor gehandicapten Dezer dagen is te Urecht opgericht de „Stichting ponypaardrijden voor gehandicapten", die in Nederland wil komen tot een revalidatie waarbij het paardrijden het voornaamste hulpmiddel is voor het reactiveren van ledematen van patiëntjes, die aan kinderverlamming, spastische, reumatische of dergelijke aandoenin gen lijden. De hiervoor in het leven geroepen stichting heeft thans besprekingen gevoerd met het gemeentebestuur van Maasbree om zo mogelijk het GEHEIMZINNIGE KIDNAPPING IN BELGIë De 16 maanden oude Pierre Longpre is in het Belgi sche stadje Auvelais op mysterieuze wijze uit zijn wan delwagentje verdwenen, terwijl zijn moeder inkopen deed. Links: mevr. Longpré met haar vierjarig zoontje Dominique, rechts het wagentje, waaruit de baby is verdwenen. kasteel „d'Erp" te Baarlo aan te ko pen. De stichting ziet wegens de ligging van dit centrum ten opzichte van België en Duitsland mogelijkheden om aan dit revalidatiecentrum even tueel een internationaal karakter te geven. Het zou de bedoeling zijn op het kasteel ,,'d Erp" een instructie centrum in te richten voor leiders, die reeds een bepaalde medische vooropleiding hebben gehad. ANNEKE GRöNLOH TOCH OP DE BEELDBUIS De Amsterdamse huisarts J. Sorg- drager heeft een schrijven gericht aan de directeur van de gemeente lijke geneeskundige en gezondheids dienst, en copieën daarvan aan de Kon. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en de landelijke huisartsenvereniging, waarin hij het van deze .„.I I. jiiiiii wiJG dat zti*1 patiënt de heer P. P. D. f1 Valkhoff thuis is overle- JU Daags tevoren had dokter Sorg- BB - drager de spoedopname gevraagd van deze patiënt. Deze leed aan nierste- V nen en een gal-aandoening en had I ^4"mËiËaÊÊmMiÊÊÊim^^B.*H£ 4 juist een hevige aanval gehad. Een >v controlerend arts van de G.G. en G.D., die de heer Valkhoff kort na BT JkSÉÊjS^ fk, dit bezoek bezocht, rapporteerde dat - opname nog diezelfde dag, uiterlijk BSLV X ■KST. r' de volgende dag moest geschieden. ochtend van de 6e april, ^ort -jHf lij^- gisteravond met een lijntoestel van Pf^j verder reizen naar de Mexicaanse r ypÜr hoofdstad Mexico-City waar hij als s jig lid van de Nederlandse delegatie van I li ^4* ij iS: JPfiÉ iSa JpII genbezoek zal brengen aan de Mexi- IBBr P ÉiiltlInK^K mHBS caanse president Lopez Mateos. Zo- jr* i |J| '|U|ijJ|M| 'I I T< als bekend was er enige tijd geleden sprake van een eventueel te bouwen P s$ 8* a§§$ SSws m «ÜPl -êÊmim tóBSTO werf in Mexico. De Mexicaanse pre- Vrijdagavond presenteert de Avro weer een uitzending van het programma „Musichall". Doordat het program- s*dent Bij zijn recent bezoek ma op beeldband is vastgelegd, kunnen de kijkers toch Anneke Grönloh zien en horen. Zoals bekend, moet de deneer Verolme ee^maauette Tf" zangeres enige weken rust houden, omdat ze bij een auto-ongeluk 'n lichte hersenschudding heeft opgelopen, studeerd. e e- voor hij naar het ziekenhuis zou wor den overgebracht, overleed de heer Valkhoff. Blijkens een nog dezelfde ochtend in het Wilhelminagasthuis verrichte sectie op diens stoffelijk overschot, is hartinfarct de doodsoor zaak. De patiënt had zich over het wegblijven van de ambulance nogal opgewonden. Volgens de huisarts zou de man bij tijdige opneming een kans op over leven van zijn kwaal hebben gehad. De directeur van de G. G. D., dokter K. Ittman, heeft meegedeeld, dat er op 5 april geen plaats was in het zie kenhuis doch dat zo spoedig mogelijk opneming vaststond. Dokter Ittman meent, dat de huisarts in gebreke is gebleven: deze had zich van de toe stand van zijn patiënt op de hoogte moeten blijven houden en zich er ook van moeten vergewissen of deze in derdaad werd opgenomen. Mevr. Valkhof onderzoekt de moge- lijheden een actie tot schadevergoe ding tegen de G. G. D. in te stellen. Prinses Beatrix zal HAL-pier bezoeken Prinses Beatrix zal tijdens haar verblijf in New York ook een bezoek brengen aan de nieuwe pier 40 van de Holland-Amerika Lijn in Manhat tan. Dit onofficiële bezoek is vastge steld op 22 april op welke datum de „Nieuw Amsterdam", de „Noordam" en de „Oranje" van de maatschappij Nederland, aan de pier gemeerd zul len zijn. Het zeëliedenverblijf op de pier is een van de punten die de prinses zal bezoeken en het vaste ca baret van de bemanning van de „Nieuw Amsterdam" zal daar enke nummers voor haar opvoeren. Tussen deze bedrijven door („Op zesentwintigjarige leeftijd verdiende je negentig cent per dag!") maakte de heer,Van der Ven zich ook ver dienstelijk voor het maatschappelijk leven. In 1919 was hij in de Groenen dijk een van de oprichters van een St. Deus Dedit-afdeling, zoals bekend Katholieke Bond voor Land- én Tuinbouwers. Jarenlang zwaaide hij de voorzittershamer over de afdeling terwijl de leden in hem ook een tijd lang een voortreffelijk schatbewaar der troffen. En degenen die zich de aanwezigheid van de personen met het lint „Eerbied in Gods huis" in de Groenendijkse Scheepjeskerk zul len herinneren, weten dat Dirk van der Ven een van dei voortreffelijke regelaars was bij bijzondere plech tigheden en wat dies meer zij. Ten slotte mag ook niet onvermeld blij ven, dat hij vele jaren een trouw en actief persoon was, wanneer de vrij willige brandweer van de Rijndijk onverhoeds moest uitbreken. FEEST Vandaag, 17 april, zullen voor de gouden feestelingen, die vijftig jaar op ons dagblad zijn geabonneerd, „de bruidsdagen" beginnen. Tien kinde ren zullen, tezamen met hun echtge noten, hun ouders in de bloemetjes zetten. Neen, niet alle elf kunnen zij present zijn, de dochter in Australië zal slechts in gedachte aan de Mo lenlaan vertoeven. Een andere ge huwde dochter is inmiddels uit Nieuw-Zeeland overgekomen om met de negen Nederlander-binnen-de- grenzen-gebleven broers en zussen acte de présence te geven. Op 4 mei aanstaande volgt dan het „grote fes tijn" in het Groenendijkse parochie huis, maar voordien zullen allen in de parochiekerk van de Heilige Ber- nardus, tijdens een plechtige Heilige Mis om 9.30 uur, God danken voor de vele gaven, die Hij hun ouders in deze halve eeuw deed toekomen. Be langstellenden kunnen het echtpaar 's middags van 3.00 tot 4.00 uur feli citeren in het parochiehuis. B. en w. van Leiden brengen kwestie vermakelijkheidsbelasting in raadsvergadering Naar de wethouder van Finan ciën, de heer Harmsen, te Leiden op een persgesprek heeft meege deeld, zal de kwestie van de ver makelijkheidsbelasting voor bios copen te Leiden de volgende maand in de Leidse raad behan deld wordenDe Nederlandse Bi oscoopbond heeft zich de zaak voor de Leidse exploitanten aan getrokken. Zoals men zich zal herinneren verzetten de Leidse exploitanten zich tegen een ver makelijkheidsbelasting van 25 procent op alle films met uitzon dering van die films die z.g. cul tureel (artikel 1) gekeurd zijn. Daar de zaak in behandeling komt, is een verlaging te ver wachten. De gemeenteraad van Haarlemmer meer heeft inmiddels besloten tot een verlaging van het tarief van de vermakelijkheidsbelasting op bios coopvoorstellingen. In afwijking van het voorstel van het College van B. en W., waarin een nieuw tarief van twintig procent werd bepleit, besloot de raad tot een verlaging van de ver makelijkheidsbelasting tot vijftien procent. Het oude tarief in de ge meente Haarlemmermeer bedroeg 25 procent. Zoals bekend dreigden Leidse ex ploitanten met sluiten. Noorden wil zetel Gasunie in Groningen De Kamers van Koophandel en Fa brieken in de drie noordelijke pro vincies hebben in een telegram aan de minister van Economische Zaken met klem gevraagd de hoofdzetel van, de Gasunie in Groningen te ves tigen en het noorden door tenminste éen vertegenwoordiger by het be stuur van de Gasunie te betrekken. W^E. INSDAG IT APRIL 1069 DE LEIDSCHE COURANT

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7