JONGENS PANTALON KREYMBORG WOENSDAG KREYMBORG Modderkermis op het Schuttersveld na springen van waterleiding HET RUMENDE PAARD NU S." £iefde met een MaafdEettev DINSDAG 16 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 krotwijken, bewoond door dokwer kers en fabrieksarbeiders. Katholieke voortrekkers uit Hil versum en Den Bosch willen gedu rende de aanstaande vacantiemaan den in juli en augustus nabij Borde aux een bouwkamp met voldoende manbezettiftg organiseren, om te ko men tot het oprichten van een geheel nieuwe parochiekerk voor Bastille nabij Bordeaux. Op het ogenblik wordt druk gecollecteerd om het no dige geld bijeen te krijgen. Ledental van KAB gestegen Het Lente-Lunapark, een experiment van de Leidse V.V.V., dat gis teren ondanks de regen zowel voor organisatoren als voor de exploitan- tèn een goede start had, dreigde vandaag een grote mislukking te gaan worden. Gisteravond sprong in de hoek bij de „Lachstudio" een buis van de waterleiding. De directeur van de V.V.V., de heer Van Weelde, overzag vanmorgen het „ramptere in" en sloeg alarm om het kermisfestijn te redden, dat tot morgenavond zal duren. Om het terrein voor vanavond weer be gaanbaar te maken heeft hij sintels en zand besteld. In deze hoek begaf het gisteravbnd een buis van de waterleiding. Het gevolg was een modderpoeldie tot de enkels reikte. Kinderen vonden echter wel hun vermaak op de plan ken, die een optimistische eigenaar had neergelegd. AAN HERSTEL WORDT GEWERKT Vanmorgen was het Schuttersveld een grote modderpoel, die iedere be zoeker direct rechtsomkeer doet gaan. Troosteloos stonden de tenten in de regen, in afwachting van de mensen die niet zullen, maar ook niet kunnen komen. Slechts kinderen ra votten met hun rubberlaarzen door de grote plassen, die voor hen blijk baar een grotere attractie zijn dan de vermakelijkhedendie de exploitan- tek hun bieden. jJDe zomerse juffrouw op die facade vfki de „Lachstudio" staat tevergeefs te lonken en uit de aanprijzende taal van de exploitanten spreekt 'n grote teleurstelling. Verontwaardiging De heer A. Spierings, eigenaar van dé „ballentent", sprak zijn grote nood uit over de gesteldheid van het ter rein. Grote verwondering en veront waardig kig heerst er bij de exploi tanten over het feit dat er naast het haast onbruikbare terrein, dat hen beschikbaar is gesteld een groot be straat terrein ligt, waar de hele ker mis had kunnen staan. Toen de heer Spierings weer naar zijn tent terug keerde zagen we de modder rond en in zijn klompen golven. Ook andere Kardinaal Koenig (nog) niet naar Hongarije De berichten, dat kardinaal Koe nig van Wenen spoedig naar Hon garije zou gaan om met kardinaal Mindszenty te spreken, worden door „Kathpress", dat nauwe relaties met de kardinaal onderhoudt, als „louter onzin" bestempeld. Inderdaad zal kardinaal Koenig in nabije of verwijderde toekomst naar Hongarije gaan. Maar hij heeft tot op heden nog niet eens zijn visum aangevraagd. De termijn van zijn reis naar Hongarije staat in het ge heel niet vast. De kardinaal was zondag in Wenen en maandag in Salzburg, in tegenstelling tot som mige berichten, die hem al hadden laten vertreken. exploitanten zien in de terreinge- steld'hjaid een grote strop. Enige ten ten, diie geheel door het water waren ingesloten, waren zelfs door de eige naars gesloten. Van een droog plekje een paar stenen of een graspol, diie nog boven het water uitstaken overzagen zij de debacle. We weten, dat het kermisvieren in hoge mate belemmerd wordt door de regen, maar wanneer het terrein van die aard is, dat men zonder rubber laarzen aan te hebben de lokkende attracties niet kan bereiken dan ziet zelfs de meest begerige bezoeker af van dit vermaak. Voortrekkers organiseren bouwkamp in Bordeaux Temidden van alle narigheid stond vanmorgen de heer P. D. Bremer, ambtenaar van de vermakelijkheids belasting zijn fiscale plichten te ver vullen. „Het is een trieste taak in deze omstandigheden. Ik geef 't toe". Een onderneming, die enigszins ge lijkt op de werkzaamheid van de Bouworde, is die van de Hilversum- se voortrekkersgroep „Tarcisius" en een groep voortrekkers uit 's-Her- togenbosch. Samen stelt men zich voor iets te verzachten van de nood van een onderkomen parochie in Bordeau, hoofdstad van Zuid Frank rijk. In die havenplaats heerst werkelijke nood, zoals veel eerder werd onthuld door de journalist Hofwijk, die in 1954 een bezoek heeft gebracht aan de parochie, nu opnieuw in het nieuws gekomen. Gedurende een week was hij er getuige van het moeizame werk van vijf paters Con ventuelen, die nu al twaalf jaar lang belast zijn met de zielzorg in een desolate verzameling-trootsteloze Volgens officieuze cijfers hadden bij de Katholieke Arbeidersbeweging aangesloten bonden op 1 maart van dit jaar in totaal 429.554 leden. Ver geleken bij de stand per 1 oktober 1962 is er een nettowinst van 8.563 leden. De grootste nominale vooruit gang boekten de Kath. Bouwvakar beidersbond (2.386) en de Bond van Werknemers (sters) in Industriële Bedrijven (2.373). Van de middelgro te bonden waren het de Kath. Bond van Overheidspersoneel (551), de Kath. Bond van Vervoerspersoneel (532) en de Kath. Grafische Bond (475) die de grootste-netto-winst be reikten. Prinses Beatrix in San Francisco Prinses Beatrix is zondag van Ha waii naar San Francisco vertrokken na een verblijf van drie dagen op het eiland. Zij heeft daar geen offi ciële verplichtingen vervuld. Tot woensdag zal de prinses in San Frane'sco blijven. Daarna volgt een driedaags werkbezoek aan Washing ton. De prinses met haar gevolg wer den op het vliegveld van San Fran cisco, met met een officiële plechtig heid verwelkomd omdat er. naar ambtenaren van het Nederlandse consulaat meedeelden, „geen offi ciële of officieuze verplichtingen" in Californië op het programma staan. Prinses Beatrix zal in San Francisco de gast zijn van de Amerikaanse fi nancier James Zelerbach en diens echtgenote Zellerbach raakte be vriend met prins Bernhard, toen hij ambassadeur van de Verenigde Sta ten in Italië was. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek 7.20 Socialistisch strijd- lide. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr-,). (Om 7.35 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws en socialistisch strijd lied. 8.18 Lichte grammofoonmu- ziek. 8.40 Orgelspel: lichte muziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Kookpraatje, 9.15 moderne grammo foonmuziek, (9.35-9.40 waterstan den). VPRO: 10.00 inzicht en uit zicht, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw, 11.00 De Ramblers Bandshow, 11.35 Ope- rett emelodieën (gr.), 12.00 Voor het platteland. 12.05 Lichte grammo- foonmuziek, (12.30-12.33 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw), 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte muziek, 13.45 Gesproken portret, 14.00 Koorzang met Residentie-orkest en solisten: Gewijde muziek, 15.00 De komende verkiezingen, toespraak, 15.10 Voor de jeugd, 17.00 Amateursprogramma 17.30 Tenfoonstellingsagenda, 17.35 Licht instrumentaal trio, 17.50 Re geringsuitzending: Geven en nemen Tips voor weggebruikers, 18.00 Nieuws en commentaar, 18.20 Actu aliteiten, 18.30 Ramblers Hit Parade, 19.00 Paulus de boskabouter, 19.10 VARA-Varia en lichte grammofoon- muziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws, 20.05 Lichte orkestmuziek, 20,40 Kaf en koren, wekelijkse notities, 20.50 Onder de grond, sprookje, 21.50 Electronisch orgel- en pianospel, 22.05 Jazzmu ziek, 22.30 Nieuws, 22.40 Promenade orkest: amusementsmuziek, 22.55 Klassieke- en moderne kamermuziek (opn.), 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-be- richten, 7.10 Dagopening, 7.20 Klas sieke kamermuziek, (gr.), 7.45 Radio krant, 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek, 9.00 Voor de zieken, 9.33 Grammofoonmuziek; 9.40 Voor de vrouw, 10.10 Grammo foonmuziek, 10.15 Morgendienst, 10.45 Samenzang: geestedijke liede ren (herhaling van zondag 14 april j.l.11.10 Jaarvergadering C.H.U., 12.10 Lichte grammofoonmuziek, 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Accordeonorkest: lichte muziek, 12.53 Grammofoon muziek, eventueel actualiteiten, 13.00 Nieuws, 13.15 Licht instrumentaal ensemble. 13.45 Klassieke kamermu ziek (gr.), 14.30 Filmmuziek (gr.), 14.50 Grammofoonmuziek, 15.00 Klassieke- en moderne muziek, 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd, 16.00 Voor de jeugd, 17,15 Vrije tijd.... wel besteed! 17.30 Lichte grammo foonmuziek, 17.40 Beursberichten, 17.45 Saxofoonensemble: lichte mu ziek, 18.05 Dameskoor, 18.30 Het Spectrum, lezingen, 18.45 Nieuwe grammofoonmuziek, 19.000 Nieuws en weerpraatje, 19.10 Op de man af, praatje. 19,15 Leger des- Heilskwar- tier, 19.30 Radiokrant, 19.50 Licht instrumentaal kwintet, 20.10 liepor- tage interland voetbalwedstrijd Ne derland-Frankrijk te Rotterdam, 22.00 Metropole orkest, 22.30 Nieuws 22.40 Avondoverdenking, 22.55 Lich te grammofoonmuziek, 22.30 Licht grammofoonm. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S 17.00 VARA: Voor de kinderen. NTS: 17.45-17.55 De Verrekijker, in ternationaal Jeugdjournaal. AVRO: 19.30 Commentaar: critisch bulletin. NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. AVRO: 20.00 Televizier. 20.30 Populaire liedjes en melodietjes, 21.20 Rondo sinfonico: Residentie orkest. NTS: 22.30-22.35 Journaal. Waarborg-kwalltelt. Denim in de nieuwste kleuren. Met ritssluiting. Alleen geldig 17 april a.s. voor leeftijd 8 jaar kl. stijging p. m. Haarlemmerstraat 143 - Leiden (Advertentie). BEKEURINGEN OP RIJKSWEG 13 De Delftse verkeerspolitie heeft gedurende de Paasdagen strenge con trole uitgeoefend op het gedeelte van rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) ten oosten van Delft, waarvoor sindé kort de maximum-snelheid, van 70 kilometer geldit. Met de elektroni sche snelheidsmeter werden 194 overtredingen geconstateerd. In deze gevallen werd proces-verbaal opge maakt. De politie nam een ruime marge en bekeurde slechts wanneer de snelheid boven de 80 kilometer Overreden door een achteruitrij den-de melkauto werd gisteren te Apel doorn het anderhalf-jarig meisje W. Bronkhoret. De chauffeur, die zijn wa gen op het erf van haar ouders had ge parkeerd, had, voordat hij instapte, de kinderen van de auto gejaagd, maar het meisje is klaarblijkelijk weer achter de auto gelopen, toen de chauffeur was ingestapt. Een vierjarig jongetje is zater dag aan de gevolgen van een aan rijding in de Ursulakliniek te Wasse naar overleden. Het kind, M. N. van Rijn kwam vrijdagmiddag onder een personenauto, toen het op de hoek van de Schalkenburgerstraat en een zijstraat overstak. I Vertaling: I J. A. W. VAN HACHT 17.) zij net gehoord had. Wat klonk dat Hij leunde achterover, terwijl hij allemaal romantisch. Die Spaanse •an zijn pijp trok. zeeman, die schipbreuk leed tijdens Meg zuchtte. een onmeedogende oorlog tussen twee Het is een aardig verhaal. En landen, gered werd door zijn vijan- hoe heette die familie het moet den en verliefd werd op de dochter wel een Spaanse naam zijn? van zijn redder. En zich daar vestig- De oude man schudde het hoofd, de om zelf een Engels geslacht te Neen dat is het nooit ge- grondvesten. Het was iets, dat meer weest. Aangezien hij hier onder de dan eens gebeurd was, maar het was mensen van Cornwallcis kwam le- opwindend te bedenken, dat dit ver ven, veranderde hij zijn naam. Her- haal verband hield met Fernacre, het landez of iets dergelijks, heette hij huis, dat zij was gaan liefhebben, oorspronkelijk Hü zweeg plot- FERNACRE. Een volkomen En- seling. gels-klinkende naam. Was die ook ge- En hoe is die naam nu? vroeg kozen, om de verandering naar een Meg nieuw leven in een nieuw land te Kapitein Trevose stond met een ruk benadrukken? op. Kapitein Trevose kwam naar haar Weet het werkelijk niet meer. terug, met het pakje, dat zij hem Iets, dat op Herlandez lijkt, maar het net gebracht had, in zijn hand. klinkt heel anders. Die verdraaide Bedenk daar op eens, dart de pup wil maar niet trekken wat jonge Harlyn ergens beneden by de kan dat zijn? Hij liep naa het dres- de haven zal zijn. Hij is vanmorgen uit vissen geweest. Bracht mij daar Meg dacht na over het verhaal, dat straks een deel van zijn vangst en zei, dat hij met het kerende tij naar huis zou terugzeilen. Hij trok een enorm zilveren horloge uit zijn vest- zakk. Het tij is zo dadelijk gun stig. Denk dat U hem nog wel zal vinden, indien U direkt onder zeil gaat. Hij duwde haar het pakja in haar hand. Meg keek hem besluiteloos aan. Weet U zeker, dat hij er zal zijn? Misschien loop ik hem mis. De kapitein duwde haar naar de deur. Ik zal de koers voor U uitzetten, zodat U niet aan de grond loopt. Meg volgde hem de stoep af en naar de overzijde van de kade. Ze zei:Is mr. Harlyn dan visser? Kapitein Trevose fronste het voor hoofd, terwijl hij in de verte voor zich uit staarde. Ja en neen, zoudt U kunnen zeggen. Een ding is zeker hij is een echte gentleman, mr. Harlyn. Hij schudde het hoofd. Heeft een stormachtige reis doorgemaakt. Hij strekte zijn arm uit. Daar, mi6s, recht voor U. Voorbij die trap. Ach ter die grote botter met de bruine zeilen. Ziet U haar? Een wiifcte boot met blauwe rand. De MORGEN STER. Dank U, zei Meg. Tot ziens, kapitein Trevose. Bedankt voor het tonen van Uw schatten en voor het vertellen van de geschiedenis van Fernacre. Zij aarzelde. Mag ik mag ik U nog eens komen opzoeken? De verbleekt blauwe ogen namen haair onderzoekend op. Ja, doe dat. Het zal een eer zijn U te ontvangen. Hij glimlachte. Misschien heb ik dan wel weer een verhaal voor U. Meg glimlachte terug. U moet er massa's kennen. En ik zou ze graag allemaal horen. Tot ziens. Tot kijk, missie. Zij zag hem dwars over de straat terugstrompelen naar zijn huisje. Meg was van hem gaan houden. Hij was een type, en zijn dappere pogin gen om alleen te wonen en van nie mand afhankelijk te zijn, ontroer den haar. Zijn huis en zijn bezittin gen betekenden alles voor hem. Zij hoopte maar, dat hij nooit gedwon gen zou worden dit alles op te ge ven. Dat zou wreed zijnonmoge lijk, dacht Meg, terwijl zij langs de haven in de richting van de MOR GENSTER wandelde. Ja, daar lag zij op het getij deh nend rukkend en trekkend aan de lijn, waar zij mee vastgemeerd lag. Meg staarde omlaag in de kleine ka juit. Er was geen spoor van Guy Harlyn te bekennen. Aarzelend draai de zy het pakje in haar hand om en om, zich afvragend, of zij het pakje in de kajuit zou gooien in de hoop, dat Guy het zou vinden. Voetstappen op de kade achter haar deden haar zich omdraaien. Zij stond tegenover Guy Harlyn. Even bracht zijn uiterlijk haar in de war. Hij staarde haar fronsend aan zo dreigend, dat de donkere wenkbrauwen de helblauwe ogen in het bruine gelaat half bedekten. Hoog torende hij boven haar uit een sobere figuur in zijn donkere vis- verskleren. Wat wilt U? snauwde hij. Meg staarde hem aan, terwijl de begroeting op haar lippen be stierf. Zij stak hem het pakje toe. Ik her is uw pakje. Dat dat U in de bus hebt laten vallen. Hij staarde naar het pakje, dat zy hem voorhield. Wat voor pakje? Zijn bruine hand schoot uit en greep het. Hy uitte een gesmoord geluid, dat zo wel een lach had kunnen zijn als een enkele uitroep. DAT. Ik heb het niet meer nodig nu- niet en nooit niet. Zijn arm beschreef een boog. Zij staarde hem met open ogen aan. Het pakje vloog in een wijde boog over de kade en verdween dan in het water van de haven. Meg kon hem slechts aanstaren. Haar verbazing ging over in veront waardiging, terwijl zij het pakje nog even zag bovenkomen om dan voor goed uit het gezicht te verdwij nen. Welk een ongelofleijk manier van doen. Om het pakje, waarvoor zij zo veel moeite had gegeven, op die manier in zee te slingeren. Waar om moest hij het kwade humeur, waarin hij kennelijk verkeerde, op haar spuien? Er was geen enkele rechtvaardiging voor een dergelijk ge drag. Bij uitzondering kreeg Meg's verontwaardiging de overhand over haar gewoonlijk zo zachte humeur. Zy draaide zich met een ruk om en liep, zonder een woord te zeggen, van hem vandaan. Wat had kapitein Trevose ook over Guy Harlyn gezegd? „Een ding is zeker: Hij is een echte gentleman". Kapitein Trovese moest zich vergis sen. Geen echte gentleman zou zich voorzeker op een dergelijke manier gedragen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2