MEER NEDERLANDSE HULP VOOR DE ONTWIKKELINGSLANDEN Meer dan veertig Tweede Kamerleden keren na I juni niet meer terug Waarom alleen directie van KLM weggestuurd? VRIJDAG 12 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 5 /=7 Q n fantastisch...! Kom kilken JJÏlj&S* m" 2 l"fc MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK Breestraat 171 (Advertentie) De dag nadat president Kennedy een proclamatie ondertekende, waarbij Sir Winston Churchill het Amerikaans ereburgerschap is verleend', werd deze proclamatie alsmede het bijbehorende Amerikaanse paspoort door de Amerikaanse ambassadeur in Engeland, de heer David Bruce aan de grijze staatsman overhandigd. Na de offi ciële overhandiging bood de ambassadeur Sir Winston de pen, waarmee de proclamatie was ondertekend, als mede een brief van president Kennedy aan. MOTIE IN TWEEDE KAMER AANGENOMEN „Met ingang van het komende be grotingsjaar zal de Nederlandse hulp verlening aan minderontwikkelde landen belangrijk moeten worden uitgebreid eh de organisatie en vorm van de hulpverlening zullen moe ten worden herzien". Aldus luidde een door de fractieleiders van alle grote partijen ondertekende motie, welke gisteren zonder hoofdelijke stemming door de Tweede Kamer werd goedgekeurd. Dit houdt voor het komende kabinet meteen een op dracht in. Minister Zijlstra (Financiën) zei de nieuwe formateur niet te benijden. „Inderdaad zal de hulp moeten wor den uitgebreid, maar het volgende kabinet zal moeten uitmaken, op welke manier dit moet gebeuren". Bij de behandeling van de begro ting van buitenlandse zaken had de Kamer gevraagd of de miljoenen die niet aan Nieuw-Guinea werden be steed ten goede zouden kunnen ko men aan andere ontwikkelingslan den. Echter bleven van de honderd miljoen, die voor N. Guinea waren uitgetrokken, slechts 27 miljoen over en het bleek niet mogelijk om deze 27 miljoen gulden zonder meer te besteden aan de ontwikkelingshulp. landse oom, de heer Alex Holle, die het grootste deel van zijn leven aan de Riviera woont. (Telegraaf). De president-curator van de Nij meegse Uuiversiteit, mgr. prof. dr. R. R. Post, heeft gistermiddag het eer ste beton gestort voor de palen, die het nieuwe curatoriumgebouw moe ten dragen. Prof. Post kondigde in zijn toespraak de bouw aan van een algemene bibliotheek op het landgoed „Heyendael". Het curatoriumgebouw zal drie bouwlagen, boven- en onder bouw, omvatten. De moord in Zuidwijk Recherche gebruikt bij onderzoek luchtfoto De moord in Zuidwijk plaatst de recherche, die met het onderzoek is belast, voor vele, schier onoplosbare problemen. Thans bestudeert men een luchtfoto om te trachten zo het gestelde doel te bereiken. Omstreeks de tijd, dat men de portefeuille van de vermoorde sigarenwinkelierster in de modder van de Waalhaven vond, is er namelijk een luchtfoto gemaakt van de Waalhaven. Er zijn aanwijzin gen, dat de portefeuille nog slechts korte tijd tevoren daar gedeponeerd was. Aan de hand van de luchtfoto wil men nu nagaan, welke binnen schepen er toen langs steiger 8 van de Rotterdamse Waalhaven lagen. De recherche wil de opvarenden van de schepen aan een verhoor onderwer pen, om te vragen, of zij destijds iemand hebben gezien, die iets in het water van de Waalhaven wierp. Totnutoe heeft men twaalf arresta ties verricht op grond van verden king van de moord in Zuidwijk, maar uiteindelijk bleken toch de meeste arrestanten weinig of in het geheel niets met de moord te maken te hebben. Wel zijn er door deze ar restaties enkele andere misdaden, hoofdzakelijk diefstallen aan het licht gekomen. Lof voor scheidemie fractie-voorzitters De Tweede Kamer-voorzitter, mr. Van Thiel, heeft gisteren afscheid genomen van meer dan veertig Ka merleden, die na de eerste juni wanneer de Staten-General ontbonden worden niet meer in de Kamer zullen terugkeren. Mr. Van Thiel wekte iedereen op, „de wedloop om de 150 zetels" op goed-Nederlandse wijze te houden: zo nodig hard en scherp, met gelijk respect voor el kanders goede trouw. De Tweede Kamer stond gisteren geheel in het teken van het afscheid, een laatste maal. De voorzitter ac centueerde deze situatie door uit drukkingen als: „Ik geef, waar schijnlijk voor de laatste maal, het woord aan de heer Van Leeuwen", of ook „Wil de here Oud voor de laatste maal rapport uitbrengen over het wetsontwerp Ook de heer Welter, die door mr. Van Thiel de nestor van de Kamer werd genoemd, vestigde nog eens aller blikken op zich, toen hij aan het slot van zijn veelbewogen poli tieke carrière als een oude man moei zaam het spreekgestoelte beklom om zich voor een laatste maal tegen een voorstel te verklaren. Velen gaan heen, mr. Vam Thiel kon er slechts enkelen noemen. De dames die vertrekken zijn mej. Nolte, mevr. De Roos, mevr. Teilegen en mej. Knol. Dan waren er onder de scheiden de mannelijke Kamerleden een paar fractievoorzitters, die bijna niet meer zijn weg te denken uit het parlemen taire leven, gedurende tientallen ja ren vaak. De heer Tilanus zat meer dan de helft van zijn leven in de Tweede Kamer, bijna 15.000 dagen was deze CHU-er lid van de Kamer. Tweede Kamer aanvaardde Bitter gestemd unaniem waardevaste ambtenarenpensioenen MOTIE-BEERNINK VERWORPEN De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp waardoor de amb tenarenpensioenen gekoppeld zullen worden aan de salarissen van de nog werkende ambtenaren met 105 stem men vóór en geen enkele stem tegen goedgekeurd. Tevoren was een motie van de CHU-afgevaadrigde Beer- nink met 96 stemmen tegen en slechts 10 stemmen voor verworpen. In deze motie had de heer Beer- nink gevraagd, dat de korting op de AOW-uitkeringen aan ambtenaren niet weer zouden worden terugge bracht op 80 pet., maar zouden blij ven op maximaal 56 pot. Minister Toxopeus had er vóór de stemming op gewezen, dat als de mo- tie-Beernink zou worden aangeno men, alle ambtenaren, die voor 1963 zijn gepensioneerd, ruim 500 gulden meer zouden gaan ontvangen dan de gepensioneerden na hen. Dit zou een duidelijke discriminatie zijn. Als de motie-Beernink werd uitgevoerd zou zij de staat 80 miljoen gulden per jaar gaan kosten. Als de heer Beer- nink zijn zin zou krijgen, zo liet de minister duidelijk blijken, zou het hele wetsvoorstel voor de waarde vaste pensioenen verdwijnen. Met algemene stemmen werd voorts nog een voorstel van de vaste Ka mercommissie van Binnenlandse Zaken aanvaard. De 'commissie stelde voor, na de totstandkoming van de wet na te gaan of betere waarbor gen geschapen kunnen worden, dat de ambtenarenpensioenen inderdaad spoedig en geheel aan de wisselingen in de ambtenarensalarissen zullen worden aangepast. Ruimere toelagen voor groot-seminaries Drs. Ruygers (PvdA) toonde zich hierover bitter gestemd. Prof. Zijl stra vond voor deze bitterheid geen enkele aanleiding. De minister re kende de heer Ruygers voor, dat over 1962 voor de ontwikkelingshulp 16,5 miljoen gulden meer was uit gegeven. De motie vond geen gunstig ont haal bij de heren Welter (KVP), Van Dis (SGP) en Geertsema, Vis ser en Van Leeuwen (VVD). De heer Weiter zei nog nooit een blanco che que te hebben afgegeven in zijn lange leven en hij zou dit ook niet doen aan het einde van zijn parle mentaire loopbaan. Dat de hulp moet worden uitgebreid, stond evenwel ook bij hem vast. Mr. Geertsema vond het te voorbarig om nu al uit te spre ken, dat de ontwikkelingshulp voor het volgende kabinet de allerhoog ste prioriteit zal moeten hebben. Stiefzoon van prins Aschwin gast van koninklijke familie Het koninklijk gezin is woensdag in Lech aangekomen. Evenals de vo rige keren heeft het koninklijk gezin een paar gasten uitgenodigd om ge zamenlijk de Paasdagen door te bren gen. Een van de gasten is de 19-jarige stiefzoon van prins Aschwin, Thilo van Watzdorf. Dinsdag werd hij door prinses Margriet van Schiphol ge haald, die hem met een hartelijke kus verwelkomde. Prins Aschwin is .een tiental jaren geleden getrouwd met mevrouw Si- mone van Watzdorf, de dochter van een Frans marine-officier. Mevrouw van Watzdorf had twee zoons uit haar eerste huwelijk, de thans 20-jarige Stephan en Thilo. Stephan is kort geleden nog in ons land geweest,- tijdens de zilveren bruiloft van het koninklijk paar. Prins Bernahrd is niet het enige familielid van mevrouw Watzdorf, want zij heeft ook nog een Neder- Op een persconferentie in Boston wijst kapitein Blish Hills, commandant van het eerste Amerikaanse marine- distrikt, op een kaart aan, waar de „Thresher" zich bevond, toen men voor 't laatst iets van de bodem vernam Eten op stations is te duur Een aantal leden van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting 1963 van het de partement van Verkeer en Water staat heeft bezwaren tegen de kwali teit van de in de stationsrestauraties ter beschikking gestelde consumpties. Dit blijkt uit het Voorlopige Verslag van de commissie. Dezelfde leden zijn van oordeel, dat ook in de treinen de verzorging van de passagiers te wen sen over laat. P.T.T. geeft zegel van 24 cent uit De PTT is overgegaan tot uitgifte van een frankeerzegel van 24 cent. De zegel vertoont de beeltenis van H. M. de Koningin „en profil", naar het ontwerp Hartz 1953. De kleur van de zegel is reseda-groen. Indertijd heeft de PTT het fran- keertarief van de brieven met een gewicht boven 20 gram - dat toen 25 ct. was - met 1 cent verlaagd. Er was namelijk gebleken, dat een groot deel van het publiek op zulke brie ven twee postzegels van 12 cent plak te Een tijdlang hebben ze daarvoor strafport moeten betalen. De PTT heeft zich nu maar naar de gewoon te van het publiek gevoegd, en een officieel zegel van 24 cent uitgege ven. Prins Bernhard zal als erevoor zitter van de Nederlandse delegatie op zaterdag 20 april a.s. van Schip hol naar Mexico vertrekken om het tweejaarlijkse congres bij te wonen van de internationale Kamer van Koophandel, dat daar van 22 tot en met 26 april zal worden gehouden. Bij een ongeval is de 16-jarige Meindert Wiersma uit Bant in de Noordoostpolder om het leven geko men. De landbouwtrekker die de jongen bestuurde sloeg achterover. Aan de trekker was een eg gekop peld die bleef haken. De jongen kwam onder de trekker terecht en was op slag dood. De liberale fractieleider prof. Oud was bijna 12.000 dagen volksverte genwoordiger. Prof. Oud werd ge roemd als een figuur, die steeds in herinnering zal blijven als een zeer strijdbare persoonlijkheid, een gebo ren docent. De heer Van Thiel noemde de heer Tilanus de man, die altijd een bin dend element is geweest. De derde fraotie-leider die heengaat is de heer Bruins Slot van de AA: „dat het hem grote moeite heeft gekost afstand te doen van het Kamerwerk, hebben wij allen beseft", aldus mr. Van Thiel. Tenslotte herdacht de voorzitter zijn grote voorganger, dr. Korten- horst, die, volgens mr. Van Thiel gisteren eigenlijk „een sprankelende afscheidstoespraak" had moeten hou den. Op 1 juni zal in de nieuwe vleu gel van het Kamergebouw een por tret van dr. Kortenhorst en een gedenkplaat worden geplaatst, herin nerend aan het feit, dat hij het ini tiatief heeft genomen tot uitbreiding van het gebouw. Nieuwe methode van levensmiddelen verduurzamen IN VIJF MINUTEN KLAAR IN DE PAN In Den Bosch is een nieuwe metho de van conservering ontwikkeld. De levensmiddelen zijn daarmee langer dan een jaar houdbaar, zelfs in een tropisch klimaat. Het procédé wordt sublimaatdro- gen genoemd. De huisvrouwen krij gen de producten in plactis verpakt. Zij behoeven niet méér te doen dan het voedsel vijf tot tien minuten in water te laten staan. De heer Seffin- ga, uitvinder van de methode, heeft uiteengezet, dat de verste producten bij zijn werkwijze eerst worden in gevroren. Daarna worden de ijs kristallen van vaste vorm in een dampvormige fase overgebracht in een luchtledige ruimte. De heer Sef- finga heeft reeds voor de conserve ring van bloedplasma deze methode ontworpen en met succes toegepast. Voor levensmiddelen zal over een jaar de uitvinding gebruikt worden. Grote bedrijven hebben reeds hun belangstelling getoond. In Den Bosch is een N.V. opgericht, die tot doel heeft het vervaardigen van deze ver- dururzamings-installaties. Limburgse wethouder gearresteerd De wethouder van de Middenlim burgse gemeente Melick-Herken- bosch is door de rijkspolitie gearres teerd en op last van de officier van Justitie in Roermond in het huis van bewaring opgesloten. Hoewel over de aanleiding tot deze arrestatie een waas van geheimzinnigheid hangt staat toch vast, dat de arrestatie in verband staat met een ongeveer ze ven jaar oude kwestie, waarbij spra ke zou zijn van een poging tot dood slag. Kort na de dood van een inwoner van Melick-Herkenbosch, een zekere K., is tegen de wethouder een on derzoek ingesteld omdat er tussep beide personen een grote vete zou hebben bestaan, waarbij zeven jaar geleden al sprake zou zijn geweest, dat de wethouder de heer K. naar t'„ leven stond. De wethouder zou toen gepoogd de heer K. met zijn auto dood te rijden. De verzekeringsmaatschappij heeft lang geaarzeld de weduwe- van de heer K. de levensverzekeringspen ningen uit te betalen. Zij heeft toen bij de justitie om een onderzoek ge vraagd. Dat onderzoek leidde tot de arrestatie van de wethouder. de moderne Zig-Zag naaimachine GEDENKPLAAT VOOR DR. KORTENHORST Een motie ingediend door pater Stokman (KVP), waarin van de re gering wordt gevraagd om, los van de kwestie hoe in het algemeen de opleiding van bedienaren van de godsdienst moet worden gesubsi dieerd, in elk geval de geheel ver ouderde regeling van 1876 aan te passen aan de nieuwe omstandighe den en derhalve de uitkeringen te verhogen, is gisteren door de Tweede Kamer aanvaard. Oude groot-semina ries zullen waarschijnlijk dank zij deze motie spoedig ruimere toelagen krijgen. De enigen, die tegen stemden wa pen de communisten. „Ik heb geen zin, geld te blijven sterten in de bodemloze put van de tanende ker kelijke instellingen", zei de CPN- woordvoerder Bakker ironisch. Zijn ironie werd evenwel niet door de andere afgevaardigden overgeno men en de motie werd aangenomen. De motie kwam aan de orde bij de bespreking van een wetsontwerp, waardoor de faculteiten der godge leerdheid van de bijzondere univer siteiten uit de overheidskas kunnen worden bekostigd en de door die fa culteiten te verlenen graden wor den erkend. Het wetsontwerp werd •veneens aanvaard. RAPPORTEURS RAAD VAN COMMISSARISSEN BLEEF Met „een zekere bevreemding" heb- der het bewind van de afgetreden di- ben verscheidene leden van de com- recteuren heeft plaatsgevonden. De missie van rapporteurs uit de Eerste vraag wordt gesteld, of de minister Kamer geconstateerd, dat bij de h.i. van oordeel is, dat de raad van com- spectaculaire wisselingen in het be- missarissen van de KLM zijn taak stuur van de KLM de raad van com- naar behoren heeft vervuld, missarissen behoudens een uitzon- Ook is gevraagd, of het juist i£ dering intact was gebleven. dat tot gedelegeerd commissaris ie mand is benoemd, die zijn werkkring Dit blijkt uit het gisteravond ver- en woonplaats in de Verenigde Sta- schenen voorlopig verslag van deze ten heeft. commissie over de begroting 1963 van „De verantwoordelijkheid voor de het departement van Verkeer en Wa- ingetreden situatie bij de KLM kan terstaat. Naar het oordeel van deze bepaald niet uitsluitend aan de vóór leden moet deze raad volledig van de bestuursreconstructie met de lei- de gang van zaken bij de KLM op ding belaste directie worden toege- de hoogte zijn geweest en draagt hij, schreven", aldus de opvatting van naar hun oordeel, de volle verant- vele leden van de commissie van woordelijkheid voor datgene, wat on- rapporteurs. Een hal van een zich in aanbouw bevindend complex van het speelgoedimporthuis Otto Simon n.v. te Almelo is ingestort. De hal, die dichtbij de spoorlijn Almelo-Deventer staat, was voor een groot deel gereed en zou half-mei betrokken worden. Men was bezig geweest grint aan te brengen op het dak. Blijkbaar heeft het gebouw deze last niet kunnen dragen, want het dak, dat steunde op een staalconstructie, zakte in en trok de muren scheef. Het terrein is afgezet, omdat gevaar voor verdere instorting niet alleen denkbeeldig is.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5