Waar eens de zandzuigers bromden jaagt nu de aalscholver ZATERDAG 18 APRIL 1088 DE LEIDSCHE COURANT IN WERELDNOOD ONSYASTENOFFER giro 5850 ten name van Bisschoppelijke Vastenactie Utrecht JONG LEVEN IN AVIFAUNA Advertentie) Jaren geleden moest er een Rijksweg worden aan gelegd, de Rijksweg 4 A van Amsterdam naar Den Haag, die via Leiderdorp loopt. Men had toen zand nodig, veel zand. Het vraagstuk, waar dit van daan moest komen, werd snel en radikaal opgelost: vlak langs het Rijn- en Schiekanaal („de Nieuwe Vaart", zoals iedere recht geaarde Leidenaar hem noemt) lag een groot stuk land, waar men mateeriaal in overvloed had, en dat bovendien nagenoeg op het trajekt van de geplande Rijksweg lag. Men heeft daar zandzuigers aan het* werk gezet. Lange tijd zijn enorme hoeveelheden* zand weggezogen, zó veel, dat ter plaatse een meertje is ontstaan. Naar alle waar schijnlijkheid hadden de ontwerpers van dit projekt geen idee van de grote mogelijkheden, die zij hier mee de natuur en de na- tuurliefhebers hebben ge boden. Toen de werkzaam heden aan de Rijkswég, waarvoor men het zand no dig had, achter de rug wa ren, verdwenen de zand zuigers, en verdwenen de mensen, die deze zandzui gers bedienden. Het werd stil op de plaats, waar kort geleden nog het gebrom van de zuiger-motoren weerklonk, men vergat de ze plek. De grond had zijn diensten bewezen, en nu had men die niet meer nodig. Men gaf zo de na tuur gelegenheid zijn rech ten te hernemen, en de na tuur laat zo'n gelegenheid Idyllisch stukje polderlandschap in Meerburger polder nooit voorbijgaan. Geen mens interesseerde zich voor zo'n leeggezogen stuk land, geen mens kwam er ooit. Langzaam ontstond 'n stukje wildernis, het meer tje kreeg een grillige om zoming van riet, gras en struiken. De oevers kregen het aanzien van een on doordringbaar oerwoud, 't meertje werd een geliefd oord voor allerlei vogels, meerkoeten, waterhoentjes, eenden, gansen en zelfs reigers, die hier een ideale, rustige broedplaats of jachtgebied vonden. Heel langzaam kreeg ook de mens aandacht voor dit kleine fenomeen: de mens had, zonder het te weten een schitterend reservaat je gevormd, waarin dieren en plant ennaar hartelust kon den groeien en leven. Na tuurliefhebbers ontdekten de serene woestheid van dit brokje, toevallig ont stane natuur. Maar de mas sa toont meer interesse voor georganiseerde recrea tie. Er gaan geruchten, dat men dit idyllisch stukje polderlandschap in de Meerburgerpolder gaat or ganiseren, gaat aanpassen aan de eisen, die het grote publiek stelt aan recreatie mogelijkheden. Dan gaat men het meertje, waar tal loze vogels een oase heb ben gevonden, waar zij on gestoord kunnen leven en zich kunnen voortplanten, „organiseren": het wordt netjes omzoomd met een grasperkje, er komen wel licht ook mooie boompjes langs de oevers en banken in het park. Wat er nog van het meertje overblijft, zal dan bevolkt worden met tamme eenden, zwa nen en ganzen, maar geen aalscholver, wilde eend of meerkoet, zal er nog iets voor voelen zijn woon plaats daar te handhaven. De rust en de stilte zullen op de vlucht gejaagd wor den door luid schetterende draagbare radio's de woes te schoonheid zal plaats moeten maken voor keurig aangelegde parkjes, die op mooie zomerdagen bevolkt zullen worden door een lawaaiige mensenmassa, die achteloos hun boter ham- en friteszakjes zullen rondstrooien. Er zullen bordjes komen: „Verboden zich op het gras te bevin den" en „Honden aan de lijn", papierbakken, die niet gebruikt worden, en zandbakken, waarin de kinderen kunnen spelen, zonder dat hun moeders bang hoeven te zijn, dat ze gevaar lopen in het water te vallen, of iets dergelijks. De mens gaat de natuur weer beroven van de rech ten, die hij haar een paar jaar geleden grootmoedig heeft teruggegeven, zonder het te weten misschien. Men gaat er „beschaving" brengen, maar heeft de natuur behoefte aan onze beschaving? Gevangenis voor kortgestrafte verkeersdelinquenten De minister van justitie heeft, met instemming van de centrale raad van advies voor het gevangeniswezen, de psychopatenzorg en de reclassering, met ingang van 1 april de gevange nis Norgerhaven in Veenhuizen mede aangewezen voor de opneming van mannelijke gevangenen, wier wette lijke straftijd niet meer dan zes maan den bedraagt. Het is nl. de bedoeling, dat in het gesticht „Bankenbosch 2" van deze gevangenis zullen worden ondergebracht, die wegens 'n schuld- misdrijf, met name wegens een ver keersdelict, zijn veroordeeld tot ge vangenisstraf van twee weken of meer tot maximaal zes maanden. Der gelijke gevangenissen kent men ook in andere landen. Het regiem in Bankenbosch 2 ver schilt in geen enkel opzicht van dat in andere gestichten voor kortge straften. De behandeling zal in het bijzonder worden gericht op het sti muleren van verantwoordelijkheids gevoel. Gisteren konden wij reeds melden, dat in het Alphense vogelpark Avifauna zeven struisvogels zijn geboren. De jonge dieren, emu's uit Australië, maken het uitstekend. Met behulp van een kunstmoeder zijn de vogels uitgebroed. Op deze foto het jonge leven, dat een extra ver zorging krijgt van het personeel in het park. (foto: „Leidse Courant") Stemmen bij volmacht op 15 mei Indien men op 15 mei vermoedelijk niet in staat is aan de stemming deel te nemen wegens ziekte, bevalling, verblijf buiten de stad (schippers, zeelieden, militairen, piloten, studen ten, vakantiegangers, enz.) kan men bij volmacht stemmen. Uiterlijk op 1 mei dient men dan op een gratis ter gemeentesecretarie ver krijgbaar formulier een verzoek om bij volmacht te mogen stemmen in dienen. (Het formulier kan zowel mondeling als schriftelijk worden aangevraagd). Op het formulier wor den persoonlijke gegevens van de volmachtgever en van de gemachtig de ingevuld. Het formulier moet door beiden worden ondertekend. Inleve ren bij of toezenden aan de gemeen tesecretarie. WIE KAN GEMACHTIGD ZIJN? a. Huisgenoten (zij die op hetzelfde adres wonen). b. Bloed- en aanverwanten tot en met de derde graad; dus ouders, grootouders, overgrootouders, kinde ren, kleinkinderen, achterkleinkinde ren, ooms, tantes, broers, zusters. De echtgenotes van al deze familieleden en al diens familierelaties. c. Echtgenoot of echtgenote, de echt genoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager. De gemachtigde moet zelf aan de stemming mogen deelnemen (23 jaar zijn op 2 april en op deze datum de zelfde gemeente als de volmachtge ver woonachtig zijn). Elke kiezer mag slechts twee aan wijzingen als gemachtigde aannemen Men kan op 14 mei ook aan de verkiezingen deelnemen, indien men in een andere stad verblijft. De kie zer, die in die andere gemeente wil stemmen, moet tussen 2 april en 1 mei persoonlijk ter gemeentesecreta rie daarvan mededeling doen. Na in vulling en ondertekening van een formulier, krijgt men toestemming. Oproepingskaart ontvangt men op het adres in de andere gemeente, die men heeft opgegeven. Kiezers, die van deze regeling ge bruik kunnen maken, ontvangen geen toestemming om bij volmacht te stem- BABY IN VUILNISVAT De concierge Sam Hick van een school in Bradford, in het Engelse graafschap Yorkshire, deed in een op de binnenplaats van de school staande vuilnis bak een zeldzame vondst, nl. een baby. Het was 'n jon getje, slechts gewikkeld in wat toiletpapier. Het schepseltje zag blauw van de kou en was naar schatting pas twee uren oud. De zoon van de verbaasde concierge bracht het kind ten spoedigste naar 'n enkele hon derden meters verder gelegen ziekenhuis, waar het wichtje met veel liefde wordt ver pleegd en ook weer op verhaal komt. Ondanks helderziende: Voorburgs jongetje nog steeds zoek Volgens een helderziende, die de familie Slee in Voorburg heeft inge schakeld bij het zoeken naar hun sinds donderdagmiddag vermiste zes jarige zoontje Wimpie, moet er „on der zand" worden gezocht. De politie heeft talloze bergen zand gekeerd. Met hulp van twee speurhonden werd speciale aandacht geschonken aan het vroegere terrein van het wa terleidingbedrijf aan de Parkweg, vlakbij de Vliet. Het water van de Vliet is door de politie geheel afge- dregd. Ondanks de grootscheepse speurtocht, waaraan ook gisteren weer vele burgers deelnamen, is het zoeken tot nu toe vruchteloos geble- Brand bij Pia Beek „Vurige bewonde raartjes" van Pia Beek hebben gistermiddag hun affec tie getoond door brandende stukken papier door een ventilatorgat van haar nachtclub „De Vliegende Hol lander" aan het Gevers Deynootplein in Scheveningen, te gooien. Het vuur nestelde zich in een bank en enig ander meubilair en een rook pluim uit het vemitiilaitorgat deelde dit aan voorbijgangers mee. De brandweer rukte met veel en groot materieel uit, omdat de situatie in het kantoren- en nachtclubs-com plex aan het Gevers Deynootplein tamelijk brandgevaarlijk is. Eén ne velspuit was echter voldoende om aan het vuur een einde te maken. Toch was zo terloops voor een vijf a zesduizend gulden schade aange richt. Dit is de 6-jarige Wimpie Slee uit Voorburg, die sinds donderdagmid dag half vijf spoorloos is. In de nacht van donderdag op vrijdag heb ben velen naar het jongetje gezocht, doch tevergeefs. Gistermiddag overleed op 76-jari ge leeftijd mej. dr. Nicolette A. Brui ning, ere-voorzitster van de VPRO. Vanaf de oprichting van de VPRO in 1926 tot 1955 is zij voorzitster van de ze omroepvereniging geweest. Superjacht van Ford op eigen kracht oceaan over? Het superjadht vam Henri Ford, dat zaterdag j.l. op De Kaag te water is gelaten, zal misschien op eigen kracht deze zomer de oversteek naar Amerika maken. Ford zal deze zaak bespreken met de kapitein van het jacht, de heer G. E. Hargrave, die sinds de bouw in Den Haag woont en gisteren naar Amerika is gevlo gen. De kapitein van de „Santa Ma ria" vertelde, dat dit niet de eerste keer zou zijn, dat hij een dergelijke ovesrteek met een jacht maakt. Hij achtte het wel onwaarschijnlijk, dat de heer Ford zelf de avontuurlijke reis zal meemaken. Voorlopig geen Spanjaarden meer De Staatsmijnen zullen voorlopig geen Spanjaarden aantrekken die voor de Nederlandse mijnen reeds zijn aangeworven on in deze dagen klaar staan om naar Nederland te reizen. De Staatsmij npolitie stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de eventuele aanwezigheid van Span jaarden in Maastricht, die daar woensdag zouden zijn achtergebleven. Volgens de Voorlichtingsdienst der Staatsmijnen zouden zich daar enkele „raddraaires" onder bevinden. Justitie legt beslag op wilde dieren De officier van justitie te Maas tricht heetf donderdag j.l. te Ubach over Worms beslag laten leggen op een groot deel der wilde-dieren-me- nagerie, die tot voor kort eerst in Geulle en daarna te Simpelveld was ondergebracht. De menagerie, die heeft toebehoordaan de heer Blok ker, had indertijd te Simpelveld een tijdelijke vergunning. In die tijd ont snapten er herhaaldelijk dieren, waardoor zelfs de Lagere School van Geulle enige tijd gesloten is geweest. Toen de termijn van de vergunning verstreken was (eind vorige maand), wist de heer Blokker een nieuw on derdak te vinden voor zijn dieren in de schuur van een eenzame boer derij in de omgeving van Huls-Sim- pelveld, waar hij geen vergunning nodig had, aangezien deze gemeente geen verbodsbepaling in de APV heeft ten aanzien van het houden van wilde dieren. Enige tijd later deed de heer Blokker zijn gehele menagerie over aan de heer Mulder uit Kerkrade, die de wilde dieren liet overbrengen naar een leegstaan de limonade-fabriek te Ubach over Worms, welke gemeente echter wel een dergelijke verbodsbepaling heeft. De officier van justitie heeft ver volgens opdracht gegeven tot het controleren van de gezondheid van de dieren en het in beslag nemen van 10 dieren. Thans moet worden nagegaan, wie de wettelijke eigenaar is van de menagerie, en wie ejus aan sprakelijk gesteld kan worden. Voor lopig zijn de in beslag genomen die ren toevertrouwd aan Klants dieren park te Valkenburg. De heer Blokker heeft zich inmid dels geheel gedistanciëerd van de verantwoording voor de menagerie. Hij is van plan, in te gaan op aan biedingen van een Duitse circusdi rectie om als dresseur be gaan op treden. Bij de voetgangersdoorgang voor inwoners van de Bondrepubliek aan de zonegrens met Oost-Berlijn stond vrijdag een lange rij te waohton om familieleden to kannen besoeken.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 17