KAPT. VAN DER REIJDEN: „4 R.I. LEEFT NOG STEEDS 5S VROUWEN IN HABIJT WEEKELYKSE CRONYCKE IAG 13 APRIL 1963 DE LEID3CHE COURANT PAGINA 8 LEIDENAAR AAN HET WOORD: „Het 4 R.I. is een typisch Leids regiment. Het behoort bij Leiden, zoals de Morschpoort bij Lei den hoort; wanneer men over de Morschpoort spreekt, dan spreekt men over het 4 Regiment In fanterie". Zo karakteriseerde kapitein Van der Heijden ,^ijn" regiment, dat hij voor en tijdens de laatste wereldoorlog heeft gediend in de rang van sergeant. Hij is er trots op, zoals iedereen, die bij dit regiment heeft gediend: „Vroeger was zo'n regiment een onverbrekelijke eenheid, één familie eigenlijk, veel meer dan dit thans het geval is. We namen het collega's hoogst kwalijk, wanneer zij, ook al waren zij dan afgezwaaid, geen belang stelling meer toonden voor hun oude vaandel. Misschien is het juist daarom, dat er zoveel animo bestaat voor de reünisten-bijeenkomsten, die men voor dit oude onderdeel organiseert." Ja, het regiment is oud. Binnenkort gaat men het feit, dat het 4 R.I. 150 jaar geleden werd opgericht, luisterrijk vieren. Dit luisterrijke is volkomen te recht, want het regiment heeft geschiedenis ge maakt in de 136 jaar van haar bestaan. TYPISCH LEIDS REGIMENT Acties in de slag bij Waterloo Op 9 januari 1814 werd bij Konink lijk Besluit van de Souvereine Vorst besloten: tot de oprichting van het 5e Bataljon Jagers. Na de vereniging met België in het jaar 1814 werd aan het 5e Bataljon een aantal Belgen toegevoegd, bij welke gelegenheid het bataljon herdoopt werd in het 18e Bataljon Jagers. Onder Prins Frederik der Nederlanden heeft dit onderdeel deelgenomen aan de strijd bij Waterloo, waarbij het de verde diging van de rechtervleugel kreeg toegewezen. De mannen kweten zich met succes van hun taak, en namen na de slag deel aan de achtervolging van de Franse troepen. Tenslotte heeft het 18e Valenciennes belegerd, en de verhalen over de ontberingen die men toen heeft moeten verdra gen, leven nu nog bij de (uiteraard latere) 4 R.I.'ers. In 1815 werden de bataljons om gevormd tot afdelingen: het 18e werd met het 42e, 43e en 44e samenge voegd tot het Bataljon Nationale Mi litie, onder de naam: 14e Afdeling. Toen in 1830 België zelfstandig werd, vormden de Belgen uit de 14e Afdeling een eigen Belgische een heid: het „5 ième Regiment de Ligne". De Nederlandse rest van de 14e Af deling (ongeveer 650 man) werd ver volgens te Maastricht gelegerd. In 1840 vond wederom een naams wijziging plaats: de 14e Afdeling werd de 4e Afdeling, welke bena ming in het jaar 1842 weer werd ver anderd in „4e Regiment". Naar Leiden 1861, een heel belangrijk jaar in de geschiedenis van het 4 R.I.: het regiment komt naar Leiden, naar de Morschpoort-kazerne. Hier bleef het tot de laatste Wereldoorlog, maar dit wil niet zeggen, dat het regiment in Leiden zo langzamerhand is ingedut. Buiten de gewone oefeningen is het 4 R.I. nog vele malen handelend op getreden. Zo heeft het in 1903 de bewaking van de baanvakken Haar lemLeidenDelft op zich genomen, in verband met de beruchte spoor wegstaking, die toen de gemoederen van de anders zo nuchtere Hollan der aan de kook bracht. In 1917 heeft het te Amsterdam geholpen het oproer, dat ontstaan was door een tekort aan levensmiddelen, te onder drukken. Bovendien heeft het gedu rende de gehele Eerste Wereldoor log onze Noordzee-kust beschermd. Vliegveld Valkenburg heroverd Toen kwam de laatste Wereldoor log, die tevens een van de grootste daden in het vaandel van het 4 R.I. schreef. In de eerste dagen van de oorlog werd, zoals nog vele Leide- naars zich zullen herinneren, vlieg veld Valkenburg door de Duitsers veroverd. Maar de vijand vergat, dat er nog zoiets als een 4 R.I. bestond. Het 4 R.I. viel aan, en wist de supe rieur bewapende Duitsers van het vliegveld te verdrijven. Deze presta tie mag men met een gerust hart uniek noemen, want iets dergelijks is in die eerste fase van de oorlog niet meer voorgekomen. Bij de capi tulatie moest het regiment het vlieg veld wel weer uit handen geven, maar' zij hadden het zo grondig ver nield, dat deze luchthaven gedurende de rest van de oorlog voor de vijand van geen enkele militaire waarde meer is geweest. Opgeheven, maar traditie voortgezet Het 4 R.I. werd voor de duur van da oorlog ontbonden, en vele R.I.'ers verdwenen in Duitse krijgsgevangen schap. Na de oorlog werd het regi ment bij de heroprichting van het Nederlandse leger weer in zijn oude glorie hersteld, maar bij de reorgani satie van 1 juli 1950 werden het eer ste tot en met het elfde Regiment Infanterie opgeheven. De roem, die het 4 R.I. vergaard had, zou echter niet verloren gaan: het Garderegi ment Prinses Irene zet de traditie van „ons" Regiment voort. Dat ook de overheid bewondering koesterde voor de prestaties van dit oude regi ment, blijkt wel uit de tekst van het Koninklijk Besluit van 4 oktober 1951, nummer 27: „Aan de opschriften, welke voor komen op het Vaandel van het Garderegiment Prinses Irene, hetwelk voortzet de traditie van het voormalige 4 Regiment In fanterie zal worden toegevoegd „VALKENBURG 1940". Zulks omdat bij de gevechten rond het vliegveld Valkenburg, tijdens de oorlogshandelingen in 1940 het 4 Regiment Infanterie het voornaamste aandeel heeft gehad, en dank zij zijn acties dit vliegveld na de onverhoedse aan val in de morgen van 10 mei 1940 voor de vijand niet meer van militaire betekenis is geweest". Velen zullen zich" nog de laatste commandant van het 4 R.I. herinne ren: lt.-kolonel H. D. Buurman, die bij de capitulatie van het Nederland se leger zijn vaandel heeft verbrand, om het niet in handen van de vijand te laten vallen. Dit is tekenend voor de geest, die heerste in de gelederen van dit beroemde Leidsp regiment: „zij vochten als leeuwen, tot het niet meer mogelijk was, en zij gaven hun vaandel, hun trots, waarvoor zij al les over hadden, aan de vlammen prijs, liever dan lijdelijk te moeten toezien, hoe het door de schennende handen van de vijand bedoezeld zou worden". De goede geest van het 4e R.I. leeft nog steeds: er wordt hard gewerkt aan de voorbereidingen van het grote feest, waarmee men de 150ste ver jaardag van i het Morschpoort-regi- ment hoopt tie gaan vieren. Binnenkort zullen wij aan deze voorbereidingen de aandacht beste den die een dergelijk, typisch Leids evenement ongetwijfeld verdient. Foto: H.M. Koningin Wilhelmina neemt op 4 april een défilé af van het 4 R.I. te Noordwijk. Naast de Koningin, met sabel kolonel Buurman, de laatste, onlangs overleden commandant van dit roemruchte regiment. (foto Van Vliet). Uoor ons ligt 'n voor- treffelijk uitgevoerd, plaatwerkje „Vrouwen in habijt" 1). Dit foto boek, van het slotkloos ter der Clarissen „Sint Jozefsberg" te Megen, samengesteld door de fotograaf Guus Bekooy uit Best, zal voor velen een openbaring zijn. Waarom die publici teit? Het is geen boekje om leden te werven, om jonge meisjes, die roe ping gevoelen voor het kloosterleven, te ani meren in te treden bij de Clarissen. „Er be staat bij de verschillen de religieuse orden een behoefte getuigenis te geven van enerzijds het waarom van hun leven en anderzijds de wer kelijke gang van zaken binnen de muren. Niet om zieltjes te winnen voor de communiteit, maar om een antwoord te geven op onjuiste meningen en sensationele verhalen en om een eer lijke banier te plaatsen voor hun ideaal. Dat het hier Clarissen betreft, en wel die uit Megen, is in feite niet belangrijk." Aldus heet het in een ten geleide. IVflet deze „bekentenis" is de ver- schijning van dit boekje naar ons gevoelen alleszins gerechtvaardigd. Het vertelt ,een verhaal als 'n per petuum mobile, de immer voortdu rende gang tussen leven en dood in het klooster". Het laat de leek zien dat deze „eeuwige beweging" ge richt is op een zo groot mogelijke verbondenheid met God en dat men dit doel nastreeft in een sfeer van volledig mens zijn, mens met zor gen en moeilijkheden, met pijn soms, maar ook en wellicht vooral met vreugde. „Vrouwen in habijt" geeft van dat leven een eerlijk beeld zonder franje en romantiek. 1) „Vrouwen in habijt". Te be stellen bij de Zusters Clarissen van Megen. (postgiro 107.34.90 - ƒ425). 't Is Paesen. Elck gedacht richt sich weer op het voorjaer en elckeen soeckt de son al is de wind nogh koud. Er moeten bloemen syn, een jubelende vooghel, die met de bouw beghon van 't nest in 't bottend hout. Nix van dat all. We kleumen nogh in jas en opgesette craegh, de handen bibberblauw en criebel in de keel. De bollen laeten gaen versteek. De crocussen alleen die bloeyen in een tuyn. Maer geen narcissen geel, die proncken op het veld of staender soet te wiegh'len, gestoocken de trompet tot Hollandsch grooten loff. Alleen de Duytschers syn in drommen weer gekoomen: Jawohl, sind wieder da in „unserem" Keuckenhoff. ReKgieuzt Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 leiden Tel. 01710-22889 Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen (Advertentie) Foto midden: Een Molotov-cocktail is vrijdag morgen-vroeg geworpen naar 't huis „Te leven in gehoorzaamheid, zon- te Clarksdale in de Amerikaanse der eigendom, in zuiverheid en in staat Mississippi, waar het congres- lid Charles Diggs een neger ver- ftet 9lot blijft. Niemand werd gewond. Diggs is drie dagen geleden naar Mississip pi gekomen om een onderzoek in te stellen naar de rassenrelletjes aldaar. Zoals bekend eisen de negers stem recht. Er is geen klacht tegen de aan slagplegers ingediend Foto onder: Oude nonnen aan het aardappel- pitten. Een tafereeltje zoals Breu- Ihel het bad kunnen schilderen. WAT WEET DE LEEK VAN HET KLOOSTERLEVEN Gapende zuster in de koorbank. 111 at weet de gemid- delde leek af van het kloosterleven en dan nog in het bij zonder van het leven en werken der vrouwe lijke religieusen? Wij hebben daarbij niet het oog op die non nen, die door haar werk als onderwijzeres, ziekenverpleegster of maatschappelijk werk ster te midden van ons staan in het burgerlijke leven van alle dag. Met hun werk komen we dikwijls in aanraking. Wat weten we echter van b.v. de slotzusters, die het ora et labora, het bid en werk tot hun levensdoel hebben ge maakt in zijn hoogste consequentie? Laten we eerlijk zijn: we weten er over het algemeen maar bitter weinig van.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 16