'T&tienka AEG BOUW KATHOLIEK ZIEKENHUIS IN UITHOORN WORDT VOORBEREID AEG turna wasautomaat Zwitserse politie bracht hem naar de grens DONDERDAG 11 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 13 Tehfehka met wol Zo'n pak van Terlenka, en-een pak minder zorgen. Wat is fijner en makkelijker, mooier en korrekter dan een kostuum dat dag in dag uit perfekt blijft, hoelang je ook zit reist of loopt. Zeg maar het pak van mijn hart. En... denk er om. dat etiket met de olifant, dat Is het GECONTROLEERD in vele prijsklassen (Advertentie! GROTE STREEK ZAL AANGEWEZEN ZIJN OP „AMSTELLAND" In Uithoorn zal binnen afzienbare tfjd een katholiek ziekenhuis verrij zen. Het ziekenhuis, dat zoals reeds uit de naam „Amstelland" blijkt een streekfunctie zal gaan vervul len, is bestemd voor opname van patiënten uit de gemeenten Nieuwer Amstel, Ouder Amstel, Abcoude, Vin- keveen, Wilnis, Mijdrecht, Zevenho ven, Rijnsaterwoude, Leimuiden, Uit hoorn, Aalsmeer en het oostelijke gedeelte van de Haarlemmermeer. Pezer dagen werd door het stich tingsbestuur van het ziekenhuis een aanvraag voor 150 bedden gedaan bij het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Het stichtings bestuur weet zich verzekerd van de volledige steun en medewerking van het gemeentebestuur van Uithoorn. Noodzaak. De plannen voor het ziekenhuis da teren van november vorig jaar, toen een commissie werd ingesteld, die de mogelijkheid en de wenselijkheid van een katholiek ziekenhuis in het ge bied rond Uithoorn moest onderzoe ken. Dit onderzoek toonde overdui delijk aan, dat in het Amstelland en in de Vechtstreek een katholiek zie kenhuis noodzaak was. In januari van dit jaar werd de stichtimgsacte sprookje van iedere dag... Thuis bij U de beste wasmachine uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toestellen in Europa. Centrale plaats. Het gebied, waarvoor het zieken huis „Amstelland" zal zijn, telt op het ogenblik vijftigduizend katholie ken, die zijn aangewezen op zieken huizen in Leiden, Haarlem, Amster dam, 't Gooi, Utrecht of Woerden. De keus voor het nieuwe ziekenhuis viel op Uithoorn, omdat deze snel groeiende plaats centraal is gelegen. Het stichtingsbestuur, dat het initia tief tot de bouw heeft genomen be staat uit mr. P. Blauwhoff (voorzit- Westberlijnse politiemannen heb ben op het in de Amerikaanse sector gelegen station Anhalt van de bo vengrondse stadsspoorweg twee on derluitenants der Oostberlijnse ver- voerspolitie aangehouden, die vol gens de Westberlijners buiten hun boekje waren gegaan. De twee onderluitenants hadden Westberlijnse burgers, die zij ervan beschuldigden het interieur van wa gons te hebben beschadigd, meege nomen voor een verhoor in hun bureau in het stations-gebouw van Anhalt. ter), drs A. Mutsaers (secretaris), mr. F. van de Donk (vice-voorzitter) en drs. J. van Eyden (penningmeester). Als medisch adviseur treedt op dokter J. Luykx. Ook burgemeester C. M. A. Koot van Uithoorn is bereid- ge vonden zitting te nemen in het be stuur. Pater Arcadius van der Hoeven OFM f Op 68-jarige leeftijd is overleden in het ziekenhuis te Woerden pater Arcadius van der Hoeven, geboren te Den Haag, en sinds 1958 gardiaan van het klooster der paters Minder broeders Franciscanen te Woerden- Pater van der Hoeven trad in 1917 in bij de orde der Minderbroeders Franciscanen en werd in 1924 te Weert priester gewijd. Hij was eerst korte tijd leraar aan de Missiecollege te Sittard en sinds september 1928 gardiaan en rector te Ophoven-Sit- tard. In 1934 werd hij benoemd tot gar diaan te Venray. Van 1937 tot 1940 vervulde hij de functie van secretaris van de Minderbroeders-provicie te Weert. Hij was pastoor te Woerden van 1940 tot 1949, en te Gouda van 1949 tot 1958. Sindsdien was hij gardiaan te Woerden. De begrafenis zal plaats vinden op Goede Vrijdag op het kerkhof te Woerden. RECORD AUTOVERKOOP IN MAART J.L.: 20.032 PERSONENAUTO'S Het seizoen 1963 is voor de Neder landse autohandel goed ingezet. Na het uitzonderlijke koude begin, waar in ook de aflevering van nieuwe per sonenauto's stagneerde, bereikte de verkoop in de maand maart de nog niet gekende record-hoogte van 20.032 stuks (vorig jaar maart 16.174). Hiermede is de totale registratie van nieuwe personen- en combinatie auto's welke door de RAI wordt bij gehouden, sedert het begin van het jaar opgelopen tot 37.951, te vergelij ken met 37.765 gedurende de eerste drie maanden van 1962. f995-.- Voorwas;sen wassen a u to m aftsckc i n /roe 9f- vrij-«délstaal. Heerlijk- idee een frommêl-was- autómaat te bézitten, Waarbij zorg- ën; ser- vjóSt- kwajifeit én be- 1 tfo'wbaatffëiid aütti- matisch sarren cpan. Politiek scholierenforum in de Zuiderkerk Radicale vragen van jeugd konden politieke prominenten niet tot principieel debat verleiden Geslaagd initiatief van mr. Van Gennip Een voor Nederland unieke gebeurtenis vond gistermiddag plaats in de Leidse Zuiderkerk, waar een forum, bestaande uit prominente politici, ter instructie van de leerlingen van de hoogste klassen van twaalf middel bare scholen nlt Leiden en omgeving antwoord gaven op de door scho lieren gestelde vragen. In het forum hadden plaats drs. J. M. Aarden (KVP), drs. Boers (CHU), prof. mr. I. A. Diepenhorst (AR), dr. W. Drees (PvdA), H. J. Lankhorst (PSP) en prof. H. J. Witteveen (WD). Voorzitter van het forum was initiatiefnemer, mr. A. van Gennip, leraar staathuishoudkunde aan het Bonaventura Lyceum te Leiden en het Adel- bert College te Wassenaar. Ruim 1100 jongeren hadden zich in de Zuiderkerk verzameld, niet in de eerste plaats om de vragen be antwoord te horen, maar ook in de stille, overigens ij dele hoop, dat de vragen de forum-leden tot politieke debatten zouden overhalen. Het fo rum, dat de vragen onvoorbereid moest beantwoorden (de meeste vragen hadden ze echter wel ver wacht) verloren zelden, hoezeer de vragen ook erop gericht waren om discussies tussen de forum-leden te verkrijgen, het instructieve doel van de bijeenkomst uit het oog. Duide lijk bleek uit de vragen de grote en veelzijdige politieke belangstel ling van de Nederlandse jeugd. De kwestie commerciële t.v. ont brak natuurlijk niet. Drs. Aarden beschuldigde een groot deel van de Nederlandse pers van subjektiviteit bij de voorlichting over de commer ciële televisie. Als bewijs voerde hij aan, „het is opmerkelijk, dat juist die bladen die zich verbonden heb ben met de OTEM, TNV en TER al leen gewezen hebben op de moge lijkheden, die door deze orgainen verwezenlijkt kunnen worden." Bjjzonder scherp gesteld waren soms de vragen. Een leerling van het Adelbert College suggereerde, dat alle confessionele partijen over bodig waren en zelfs ondemocratisch. Voorts werd er gesuggereerd, dat kleine partijen overbodig zijn en op geheven dienen te worden; zelfs werd de stelling geponeerd, dat godsdienst in de politiek tot fata lisme zou kunnen leiden. Op de vraag of de christelijke par tijen niet beter samen één confes sionele partij zouden kunnen vor men antwoordde prof. Diepenhorst, dat hij daar een vurig voorstander van was en dat hij als die dag nog zou komen zeker een feestje zou ge ven en de aanwezigen zou trakteren. De zaal reageerde hierop met een warm applaus. Drs. Boers (CHU) achtte de tijd voor een samengang nog lang niet rijp en toonde zich bo vendien afkerig van christelijke blokvorming. Dr. W. Drees, duidelijk nog steeds dezelfde doorbraaksman in politieke zaken, kreeg grote waar dering voor zijn standpunt inzake eenzijdige bewapening. „De waar borgen voor een vrede liggen in col lectieve bewapening," aldus dr. Drees. Spontaan reageerden de jongelui op de antwoorden van het forum en leverden zelfs kritiek op de onvol ledige, of in het geheel niet beant woorde vragen. Het eerste politieke scholieren forum mag een groot succes ge noemd worden en alle lof komt in de eerste plaats de initiatiefnemer, mr. A. van Gennip, toe, die op bij zonder vlotte en geestige wijze mèt de andere forum-collega's de in structieve bijeenkomst begunstigd heeft. Vlnr: drs. Boers, prof. Witteveen, prof. Diepenhorst, mr. A. van Gen nip, dr. Drees, drs. Aarden en de heer Lankhorst. AMSTERDAM met dë producten AHG. Téjefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis SKIP voor beter wassen en spdelèn. Het schuimt precies 'genoeg én is veiligvoor machine - én was.' Vraag hei voorctelig'e Ship Service- pak. (Advertentie) Rajakovic is nergens gewenst In Brazilië heeft zich een ernstig verkeersongeluk voorgedaan. Een bus, die de verbinding tussen Recife (de hoofdstad van de staat Pernam- buco) en Maoeio (hoofdstad van Alagoas) onderhoudt, kwam in bot sing met een vrachtauto, geladen met balken. Zestien mensen kwa men om het leven en veertig wer den zwaar gewond. De"* balken drongen over de gehele lengte in de bus door. weinig mogelijk joden aan deporta tie ontkwamen. Hij is ook lid geweest van een curatorium, dat het ingeleverde Joodse vermogen in ons land be heerde en administreerde. In september-oktober 1941 kreeg Rajakowic een eigen afdeling, „Son- der-referat Jude". In de herfst van 1943 verdwijnt hij uit Nederland en neemt dienst bij de Waffen-SS. Er is nog een briefje van hem gevon den van 25 mei 1944, een vriend schappelijk briefje, dat hij aan Rau- ter schreef. Rajakowic kende Rauter uit Oostenrijk. Rajakowic kon bij zonder goed met Eichmann opschie ten. WIM SONNEVELD SHOW Nederland zal op het komende fes tival van Montreux vertegenwoordigd worden door de Wim Sonneveld- show, die het vorige jaar op 5 de cember door de KRO werd uitgezon den en daarna als NTS-programma nog eens op Oudejaarsavond. De in zet van het festival, dat van 26 april tot 3 mei voor de derde maal wordt gehouden, is wederom de „Gouden Roos", die vergezeld gaat van een geldprijs van Zw. fr. 10.000, terwijl de tweede en derde prijs weer be staan uit resp. de „Zilveren Roos" en de „Bronzen Roos". -— Aan de gevolgen van een botsing, die gisteren op de Amersfoortseweg te Huis ter Heide tussen een vracht auto en een trekker met oplegger plaats had, is vanmorgen in het Zeister Ziekenhuis overleden de 18- jarige Gerrit Bouman uit Slikker veer. De chauffeur van de vracht auto moest bij het passeren van de trekker plotseling naar rechts uit wijken voor tegemoetkomend ver keer. Gerrit Bouman die als bijrij der fungeerde raakte bij de aanrij ding in de cabine bekneld. Zwaar ge wond is hij naar het ziekenhuis ver voerd. Dr. E. Rajakovic, de medewerker van de beruchte Eichmann als Joden- vernietiger, die ook in Nederland zijn praktijk heeft uitgeoefend, kreeg tot gisteren gelegenheid uit Lugano in Zuid-Zwitserland, waar hij in zijn landhuis verbleef, te vertrekken. Deed hij zulks niet, dan zou hij door de politie uit het land worden gezet. Intussen was nlt Rome reeds bericht, dat Rajakovic, die tot dusver in Milaan had gewoond, niet meer in Italië mag terugkeren. Later werd Rajakovic door politie in bnrger naar de Zwitserse grens gebracht, hoewel alle aan Zwitserland grenzende landen geweigerd hebben hem toe te laten. Behalve Oostenrijk, omdat dit land de toelating van Rajakovic niet kan weigeren. Hij heeft namelijk nog steeds de Oostenrijkse nationaliteit. Dat neemt niet weg, dat een verblijf in Oostenrijk voor de gewezen SS-officier óók niet aan trekkelijk is, omdat de zaak in Wenen door de Joodse recherchedienst aan het rollen is gebracht. Waar hij thans verblijft was vanmorgen niet met zekerheid bekend. ONDERZOEK IN NEDERLAND Het ministerie van Justitie in Den Haag is van oordeel, dat het thans beschikbare materiaal over dr E. Rajakowic niet voldoende is voor het doen van stappen om tot diens berechting te komen. Maar het be vat zoveel aanwijzingen, dat de mi nister .van justitie, mr A. C. W. Beerman, zijn ambtgenoot van bui tenlandse zaken, mr J. M. A. H. Luns, heeft gevraagd het buitenland te willen meedelen, dat in Neder land gegevens worden verzameld en de betrokken autoriteiten te ver zoeken indien mogelijk maatregelen van conservatoire aard te nemen met het oog op een eventuele be rechting. Tot dusver waren bij het ministe rie vrjjwel geen gegevens betreffen de Rajakowic en zijn handelingen in Nederland tijdens de bezetting aan wezig. Hij werd dan ook niet door de Nederlandse justitie gezocht. Rapport. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie te Amsterdam heeft een rapport van 16 pag. samengesteld over de rol, die dr Erich Rajakowic heeft gespeeld bij de jodenvervol ging in Nederland. Op een perscon ferentie is een mondelinge samen vatting aan de pers van dit rapport gegeven. Het is gezonden aan het joodse documentatiecentrum in Wenen en aan de Oostenrijkse justitie. De di recteur van dit céntrum, ingenieur S. Wiesenthal, heeft een klacht tegen Rajakowic ingediend. Ing. Wiesenthals activiteiten heb ben, naar bekend, indertijd in be langrijke mate bijgedragen tot de arrestatie van Eichmann. In april 1941 werd Rajakowic door de leider van het Reichsicherheits- haupamt, Heidrich, naar Nederland gestuurd met de taak een Zentral- stelle für Judische Auswandering op te richten, die als voorbeeld moest dienen voor de oplossing van het jodenvraagstuk in alle door Duits land bezette Europese staten. Seyss Inquart, die wel voor de jodenver volging was, wilde deze echter in eigen handen houden en er ontstond een intrige-spel tussen hem en Raja- kowitsch. Seyss Inquart won voor lopig de strijd maar Rajakowic, die ressorteerde onder de Befehlshaber der Sipo en SD in Den Haag, dr. W. Harster, ging verder met zjjn eigen weck. Hijj zorgde er voor, dat zo (Advertentie)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3