$e&2idóe(Boti/fcct/iif HENNIE EN BOUDEWIJN VEROORDEELD 9 jaar met aftrek en ter beschikkingstelling <352> EWOUT KRIJGT 6 JAAR EN WORDT OOK TER BESCHIKKING GESTELD FEDERALE ARABISCHE STAAT GEVORMD Een Amerikaanse kernduikboot vermist Bijeenkomst van veiligheidsraad gevraagd „IK GA WEG" RAJAKOVIC IN OOSTENRIJK Dader loopt nóg vrij rond, maar gegevens hopen zich op Verf met voldoening Verschillende theorieën Conflict in Westduitse metaalindustrie Hoogwaterstanden DONDERDAG 11 APRIL 1963 53e JAARGANG Directeur J. F. J. M KOENS Hbofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 093 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20 8 2 6 - Klachten beiorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1,50 De rechtbank in Utrecht heeft vanmorgen de 19-jarige Hennie W. tot een gevangenisstraf van negen jaar met aftrek van voor arrest en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de re gering veroordeeld. Tegen hem had de officier van justitie, twee weken geleden, na een vijfdaagse rechtszitting een gevangenis straf van twaalf jaar met aftrek en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering geëist. Boudewijn H., tegen wie ook twaalf jaar was geëist met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling, werd even eens veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling. Ewout H., de jongere broer van Boudewijn, tegen wie zeven jaar gevangenisstraf was geëist, werd vanmorgen veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek, maar daarbij een onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Deze terbeschikkingstelling was door de officier van justitie niet geëist. HENNIE DANKT VOOR STEUN De verdachten hoorden hun ver oordelingen niet tegelijk aan. Er werd in elk van hun zaken apart uitspraak gedaan. Als eerste ver scheen Hennie W. voor de recht bank. Na het voorlezen van de uit spraak vróeg de president, mr. J. Gijsman, hem of hij het begrepen had. Hennie W. antwoordde beves tigend, hij voegde eraan toe, dat hij van deze gelegenheid gebruik wilde maken om degenen te danken die er voor hadden gezorgd dat mr. Fran cois Pauwels hem kon verdedigen. „Ik dank voor deze morele steun," zo zei Hennie W. Aan zijn stem was duidelijk te horen, dat hij onder de indruk was van de gewichtigheid van het ogenblik. Bij het verlaten van de rechtszaal verborg hij zijn gezicht voor de camera's der foto grafen. Toen Boudewijn H. de vraag van de president of hij de uitspraak had begrepen, moest beantwoorden, zei hij: „Zo ongeveer". Mr. Gijsman her haalde daarna in het kort de uit spraak. Het hoofd diep tussen de schouders en onzeker lopend ver dween Boudewijn uit de rechtszaal. Zijn jongere broer was ook al diep onder de indruk, nadat hij zijn ver oordeling had aangehoord. Hij poog de bij het verlaten van de rechtszaal nog met zijn advocaat, mr. H. C. Dietz, in gesprek te komen. De politiemannen, die hem begeleid den, verhinderden dit echter. Ook Ewout verborg zijn gezicht angst vallig voor de gretig toeschietende fotografen. De rechtbank achte het bewezen, dat Hennie W. in de nacht van 1 op 2 augustus 1960 in Baarn tezamen en in vereniging met Boudewijn H., op-, zettelijk en met voorbedachte rade Theodorus Petrus Adrianus Maria Mastwijk van het leven heeft be roofd. Zij oordeelt Hennie W. zowel als Boudewijn H. dan ook beiden schuldig aan het medeplegen van het misdrijf van moord. De rechtbank heeft Ewout H. schuldig bevonden aan medeplichtig heid aan het misdrijf van moord, omdat hij terwijl hij wist dat Bou dewijn en Hennie het voornemen hadden opgevat en het besluit had den genomen om Theo Mastwijk van het leven te beroven, hen daarbij behulpzaam is geweest. President Kennedy heeft, traditiegetrouw, de eerste bal geworpen, om zo het nieuwe honkbalseizoen voor de Amerikaanse hoofdklasse officieel te openen. Als rechtgeaard Amerikaan had hij geen moeite om deze plicht naar behoren te vervullen. In Amerika vreest men, dat zich in de wateren van de Atlantische Oceaan, 350 km ten oosten van Bos ton, de ergste ramp in vredestijd met een duikboot heeft voltrokken. Sinds woensdag drie uur n.m. Ned. tijd mist men de door kernenergie voort bewogen onderzeeboot „Thresher", die 129 man aan boord heeft: 16 offi cieren, 96 bemanningsleden en 17 burgerlijke employes. Het vaartuig, dat 3.750 ton meet en 85 meter lang is, was na revisie- werkzaamheden vertrokken voor 'n proefvaart, waarbij het tot vrijwel zijn maximale diepte zou duiken in water dat in het betrokken gebied ongeveer 2500 meter diep is. ONDER DRUK ÊEZWEKEN IN DIEP WATER? De Amerikaanse marine heeft ver klaard, dat er een olievlek is waar genomen. Men vreest dat de „Thre sher" verloren is, maar hoopt dat het contact slechts is verbroken door een defect in de radio-apparatuur van de duikboot. De weersomstandigheden in het betrokken gebied maken het opspo ren door schepen, vliegtuigen en duikboten van de Amerikaanse ma rine moeilijk. Indien de duikboot zjjn maximale diepte overschrijdt, bezwijkt hij on der de druk. De diepte van het wa ter, waar hij wordt vermist is veel groter dan die, waartoe hij kan dui ken. Het type van de „Thresher" wordt als de modernste en beste aanvals- duikboot en tevens als het snelste en diepst duikende onderwater vaartuig beschouwd. De gezagvoerder van de „Thresher" is kapitein-luitenant John Harvey, die sedert drie maanden het bevel voerde en eerder o.m. dienst deed aan boord van de eerste kernduik boot „Nautilus". Admiraal George Anderson, chef marine-operaties, heeft meegedeeld, dat er beslist geen kans is op een kernontploffing of radio-aktieve be smetting. Hij sloot daarom gevaar voor de scheepvaart uit. Op een vraag over de mogelijkheid van sabotage zei hij, dat een raad van onderzoek alle omstandigheden van de ramp zal bestuderen. Reddingsschepen, opsporingsvlieg tuigen en andere duikboten door kruisen het betrokken zeegebied in de flauwe hoop nog een spoor te vinden of om er achter te komen of wellicht alleen maar de radio is uitgevallen, terwijl het schip on derweg is naar de haven. Deze hoop wordt op het Pentagon evenwel snel minder. HET BOMBARDEMENT EV SENEGAL Een woordvoerder van het Portu gese ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag formeel ont ken»., dat Portugese vliegtuigen dins dag een bombardement zouden heb ben uitgevoerd op een dorp in Sene gal. Het dorp, Boemak, ligt dicht bij de grens met Portugees Guinea. President Senghor van Senegal had onmidde Ijk de veiligheidsraad van het bombardement, waarbij een per soon zou zijn gewond, op de hoogte gesteld. De Portugese woordvoerder noem LEIDEN K A T W IJ K Breestraal Voorstraa (Advertentie) de het bericht verzonnen en propa ganda. De Portugese troepen in Afrika hebben strikte opdracht het territorium van naburige tarnden te respecteren, zo zei hij. Ook de Portugese delegatie bij de V.N. heeft met klem tegengespro ken, dat Portugese militaire vlieg tuigen op 9 april de Senegalese plaats Boemak hebben gebombar deerd. Senegal heeft gisteren officieel om een bijeenkomst van de veilig heidsraad der V.N. verzocht voor 't behandelen van een klacht tegen Portugal in verband met herhaalde schendingen van het Senegalese luchtruim en van het Senegalese grondgebied door de Portugese luchtmacht. Adenauer zegt het nu zelf: Bondskanselier Adenauer heeft woensdag aan alle twijfel, die er nog over de datum van zijn heengaan bestond, een einde gemaakt door voor de* westduitse TV te verklaren: „Ik blijf bij wat ik al zo vaak ge zegd heb: ik zal in oktober of no vember 1963 mijn ontslag vragen". De bondskanselier zei voorts, dat hij president Kennedy zal vergezel len, wanneer deze in juni een be zoek aan West-Berlijn brengt. De bondskanselier zei taimelijk sceptisch" te staan tegenover de nieuwe Russisch-Amerikaanse „pol- siwgsgesprekken" over Berlijn. Des ondanks vond hij de gesprekken wel gerechtvaardigd, omdat de Sow- jetunie dan kon zien, dat het wes ten de kwestie-Berlijn nog steeds au serieux neemt. Adenauer is van plan zijn her inneringen te boek te stellen. VAR, IRAK EN SYRIË Luitenant-kolonel Ali Sabri, voor zitter van de uitvoerende raad van de VAR, heeft woensdag medege deeld, dat de VAR, Irak en Syrië overeenstemming hebben bereikt over de vorming van een federale staat, onder de naam Verenigde Ara bische Republiek en bestaande uit Egypte, Ifak en Syrië. Cairo zal de hoofdstad zijn. De nieuwe staatsvlag zal de vlag van de huidige VAR zijn: zwart-wit- rode horizontale banen, met drie sterren. Er zal één staatsburgerschap zijn. De federatie zal het beheer voeren over buitenlandse zaken, financiën, economische zaken en defensie. Er zal een hoge economische raad worden ingesteld, die de economi sche politiek zal bepalen en zich zal bezighouden met de handel met het buitenland, die tussen de drie lid staten onderling en valuta-aangele genheden. Een andere hoge raad zal zich belasten met het opstellen van plannen op het gebied van landbouw, industrie en verbindingen. De bevolking van de nieuwe Ver enigde Arabische Republiek omvat ongeveer 37 miljoen mensen. Een commissie, waarin vertegen woordigers van Egypte, Syrië en Irak zitting hebben, zal vandaag te Cairo beraadslagen over het opstel len van een grondwet voor de nieu we Arabische statenbond. De tot standkoming hiervan houdt onder meer in, dat Nassers Egypte voor de eerste maal rechtstreeks zal worden verbonden met een der voornaamste producenten van olieprodukten in het Midden-Oosten, namelijk Irak. De thans gevormde unie wordt ge zien als een basis voor een samen gaan met de andere „bevrijde Ara bische landen", Algerië en Jemen. Kortgeleden bracht een Algerijnse delegatie onder leiding van de minis ter van defensie, kolonel Boemadian, een bezoek aan de hoofdsteden der drie landen. Italiaanse politiefunktiona- rissen van Milaan hebben van morgen gemeld dat Rajakovic bij Buchs over de grens van Oostenrijk is gezet. Dijkstra treedt af als president van Ford Naar Henry Ford gisteren mede deelde zal de president van de Ford Motor Company, John Dykstra, de ze maand op zijn 65ste verjaardag zijn functie neerleggen. De heer Dykstra is van Neder landse afkomst, hij kwam als vier jarige jongen met zijn ouders naar de Verenigde Staten. Hij begon zijn loopbaan bij Ford als leerling-ma trijzengieter en klom geleidelijk op, totdat hij twee jaar geleden presi dent der maatschappij werd. Z.K.H. Prins Bernhard heeft woensdag in Brussel een rede gehouden aan een lunch van de Benelux-comité's. Op de foto vlnrt Prins Bernhard, prins Albert van Luik, en prins Charles van Luxemburg. Negen weken reeds duurt nu het onderzoek in de zaak van de zgn. dubbele roofmoord in Rotterdam- zuid, maar de dader loopt nog vrij rond. De recherche heeft echter het volste vertrouwen, dat de veelheid van gegevens, waarover zij nu be schikt, uiteindelijk noodlottig zal worden voor degene, die de 38-jarige weduwe en haar 8-jarige zoon om het leven heeft gebracht. „Er zijn er nog verschillende bij, waarop ver der gewerkt kan worden," zei van morgen hoofdinspekteur C. M. J. van der Weijden, die de leiding van het onderzoek heeft. De recherche heeft nu bijna 1200 tips minutieus onderzocht en 1500 mensen, van wie kon worden aan genomen, dat zij iets met de zaak te maken hebben, zijn verhoord. OPRUIMING Het onderzoek heeft voorlopig al leen nog tot resultaat gehad dat een opruiming is gehouden onder aller lei duistere figuren. Twaalf perso nen werden gearresteerd voor diver se misdrijven: acht inbrekers, die ge zamenlijk 18 inbraken pleegden, twee havendieven, een oplichter en een souteneur. De recherche houdt nog vast aan de oude theorie, dat de da der afkomstig moet zijn uit de om geving van het Brekelsveld. Mocht deze theorie niets concreets opleveren, dan zal het onderzoek verlègd worden in meer westelijke richting, namelijk de strook tussen het Brekelsveld en de Waalhaven, waar de enige „stille getuige" de portefeuille met inhoud, is gevonden. BINNENSCHEPEN Een nieuwe ontwikkeling in het onderzoek is, dat nu de alibi's zullen worden nagegaan van de beman ningen van de binnenschepen, die op het tijdstip van de moord vastgevro ren lagen in de Waalhaven. Het gaat daarbij om 87 schepen, waarvan men op een luchtfoto afbeeldingen heeft. De politie heeft bij dat onderzoek flinke steun van de reders en de be drijven in de omgeving. Aan de stei ger, waar de portefeuille werd aan getroffen, lagen 48 binnenschepen. Het team van rechercheurs, dat zich dag en nacht met deze zaak bezig houdt, is inmiddels ingekrompen tot 12 man. Voor Vol-automatische wasmachines IEMCO N.V. (Advertentie) De loononderhandelingen tussen de Westduitse mebaalarbeidersbond en de werkgevers zijn gisteren mislukt. De leden van de bond zullen bin nenkort stemmen over het al of nipt in staking gaan. De werkgevers willen niet verder gaan dan een loonsverhoging vain 3,5 procent, terwijl de bond 7 procent eist. 1 Van de kamt van de werkgevers is verklaard, dait zij een staking niet vrezen en dat ongetwijfeld tot uit sluiting zal worden overgegaan. De 15-jarige jongen A. v.d. Voort uit Eindhoven is gistermiddag na een verkeersongeval op de Boschdöjk in zijn woonplaats overleden. Hij reed met zijn fiets plotseling op het weggedeelte be stemd voor snelverkeer en werd aan geraden door een vrachtwagen. Een produkt van de Sikkens Groep. (Advertentie) IETS KOUDER De Bilt donderdag 10 uur Het KNMI deelt mede: Boven West-Europa bevindt zich een lagedrukgebied, waarvan het hoofdcentrum in het zeegebied tussen IJsland en Schotland wordt aange troffen. Deze kern beweegt langzaam naar het zuidoosten. Aan de achter zijde ervan staat een noorderstorm, die bijzonder koude lucht uit de pool streken via IJsland naar het zuiden blaast. Op IJsland was de tempera tuur vanmorgen 10 tot 15 gr. onder nul. Op zijn weg naar de Britse eilan den ondergaat deze lucht evenwel een aanzienlijke verwarming, terwijl de lucht daar bovendien veel lang zamer stroomt. De voorste begren zing van de arctische lucht kan in de loop van morgen Nederland met zuidwestelijke winden bereiken. Het wordt daarom iets kouder, terwijl er ook -enkele buien mogelijk zijn. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 12 April: v.m. 5.09; n.m. 17.25. KORRELTJE „Nooit zal er vrede zijn, wanneer die niet in ieders hart zijn intrek heeft genomen" Paus Johannes in „Paoem dn torris".

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1