BENFICA MET RUG TEGEN MUUR L m iÈMM: Cupwedstrijd bleef zonder doelpunten MOULIJN SCHITTERDE DAMMEN GELIJKWAARDIGE TEGENSTANDER FEIJENOORD MISTE ZEGE a a DONDERDAG 11 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 11 Benfica, de glorieuze Europese kampioen, die het keizerlijke Real Madrid eens op de knieën dwong, nu met de rug tegen de muur!! De verwoede Rotterdamse sup porter durfde er gistermiddag nog slechts van te dromen. Een ander, die niet zo hij het wel en wee van de rood-witte sterrenformatie betrokken is, zou er voor gisteravond nauwelijks in geloofd hebben. En toch heeft Benfica met de rug tegen de muur gestaan, gisteravond in dat Rotterdamse itadion, dat voor iedere tegenstander in dit ener verende toernooi om de Europa-cup een vlam mende hel werd. Wie onze bewering durft aan te vechten: hij brenge zich het eerste half uur van de tweede helft in herinnering. Benfica bleek slechts in staat tot paniekvoetbal in dit rumoerig nalfuur, waarin een uitgekookte Bennaers, de ongelooflijk harde sjouwer Kruiver en een Coen Moulijn-als-nooit-te-voren op het Portugese doel 5". .A vi afstormden. Een wedstrijd zonder doelpunten pleegt men een wedstrijd zonder hoogtepunten te noemen. FeijenoordBenfica was echter, on danks het doelpuntloze gelijkspel, één hoogte punt. Want laten we eerlijk zijn: Was men niet van mening, dat Feijenoord tot deze halve finale eigenlijk boven zijn stand geleefd had? Feijen oord heeft echter duidelijk bewezen, dat Rotter dam en Nederland een club rijk is, die met ere kan balanceren op de hoogste treden van het Europese clubvoetbal. oord, waarin vooral Hans Kraafl schitterde. Doelman Pieters Graafland onder brak enkele keren fraai de Portugese aanvallen en gevaarlijk mswingende hoekschoppen, maar men mag toch niet zeggen, dat Eddy Pieters Graaf land tot in het diepst van zijn ta lenten-arsenaal moest putten. De grote mannen van Benfica wa ren zonder twijfel spil R^oul, links half Coluna, die verdedigend en in de opbouw van de aanvallen een gro te rol vervulde zonder overigens aan zijn beruchte kogels a la Beer Kreijermaat toe te komen en dan tenslote Silva Eusebio. INCIDENTJES Eusebio maakte een prachtige in druk met zijn rushes en voorzetten, een bijzonder sportieve speler voor al, die steeds de eerste was om de gemoederen tot bedaren te brengen, wanneer door een incidentje het een en ander was uitgelokt. Nu we het over incidentjes hebben: scheidsrech- Door onze beide sportredacteuren 1 fe&'i Vorig jaar waren wij getuige van de onvergetelijke wedstrijd om de Europa-cup in het Amsterdamse stadion, tussen Real Madrid en Benfica. Het Benfica van gisteravond verschilde voor ons nagenoeg niet van het Benfica, dat vorig jaar de cup veroverde. Alleen schuilt het verschil in de swakte van Real Madrid, 'waardoor Benfica kansen kreegen benutte. De aanval van Benfica, hoe Eusebio ook zwoegde, hoe Aguas ook schoot, kreeg vrijwel geen enkele kans tegen het harde, maar faire en konsekwen- te dekken van de Feijenoord-verdediging. Scheidsrechter Kandlbinder tracht de verhitte gemoederen te kalmeren. ter Kandlbinder had het „spektakel" goed in handen en de beslissingen waren echt niet zo aanvechtbaar als de fluitconcerten deden vermoeden. Kortom als er foutjes gemaakt wer den, dan was dat wederkerig. UITKIJKEN! Als men het festijn nog eens over ziet, dan mag gerust gesteld worden, dat de Portugezen over enige weken goed op hun tellen moeten passen, want na hetgeen Feijenoord tegen de sterren uit Lissabon heeft laten zien is het duidelijk, dat Feijenoord in dit cup-toernooi niet boven zijn stand geleefd heeft Kruiver is in een kopduel gewik keld. Van der Gijp (links) en Mou- lijn (achtergrond rechts) staan ge reed om in te grijpen. I Zoek ontspanning door I PAARDRIJDEN Strand-Duin-Langeveld MANEGE BAKKER Zeestraat 46b, Noordwijkerhout Telef. tol. 02533—2628 Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan onze damredakteur, de heer J. A. J. Wortman, Molenlaan 6, Hazerswoude. BIJ ONZE PROBLEMEN Het onderstaande vraagstuk is van de Leidse componist, de heer Geerlings. Het is moeilijk op te lossen en berust op een leerzame sLotstand. (Advertentie) De elf van Feijenoord begonnen mét 65.000 man de strijd, tegen het fa voriete Benfica, dat zondag nog zelf verzekerd bij de wedstrijd tegen BI. Wit had kunnen mompelen: „Dit Feijenoord is geen tegenstander voor ons". Het is allemaal anders uitgeko men. Had Feijenoord loon naar wer ken gekregen, dan hadden we een kleine Rotterdamse overwinning kun nen vieren. VERTROUWEN GROEIDE' Merkwaardig is overigens, dat zo wel de sterrenformatie als het pu bliek met weinig geloof in de^ eigen mogelijkheden aan de wedstrijd be- Sonnen. Het was opvallend stil ge urende het eerste kwartier. Het be faamde lied, dat zowel voor Servette, Vasas als voor Reims het laatste oor deel inluidde weerklonk slechts zel den en de aanval van Feijenoord liet het slechts bij enkele schoten en ac ties, waaruit duidelijk weinig ver trouwen in de eigen mogelijkheden sprak. Pas na een kwartier, toen het duidelijk werd, dat Feijenoord wel 'n tegenstander kon zijn, kwam er meer vaart in het spel van de Maasste delingen. En we schreven het reeds: een kleine overwinning heeft er daar na zeker ingezeten. STERKE VERDEDIGING Over de prestaties van enkele Rot terdammers schreven we reeds. Mou- lijn was weer de ster. Cavern had te gen de rappe Rotterdammer weinig of geen kans. Of Coentje nu binnen- of buitendoor ging, telkens volgde 'n goede pass naar zijn voorwaartsen, die zwaar gehinderd door de sterke Portugese verdediging een poging waagden om Feijenoord aan doelpun ten te helpen. Feijenoord slaagde daar niet in en dat is wellicht het enige sombere puntje aan de hori zon in Portugal: Ook Benfica heeft een enorm sterke verdediging. De architect van de Rotterdamse aan val toonde zich Rinus Bennaers. Wat Eusebio voor Benfica was, was Bennaers met meer effect voor Feij enoord. Ook Piet Kruiver speelde een voortreffelijke wedstrijd. Hij streed een gevecht van negentig minuten en zijn grootste verdienste was voor namelijk, dat hij door twee, soms drie verdedigers aan zich te binden, „le- bcnsraum" schiep voor Bennaers en Bergholtz. Bergholtz groeide met het verstrijken van de wedstrijd tot een grootse vorm. Opvallend was daar bij wel, dat hij zijn directe bewaker Cruz in zuivere snelheid bijna altijd de baas was. De enige zwakke stee in de voorhoede vonden wij Cor van der Gijp, wel een actieve speler, maar in het geheel niet opgewassen tegen de voortreffelijke spil Raoul. Jan Klaassens was door Fuchs kennelijk met een verdedigende taak het veld ingestuurd. Hij kweet zich daarvan uitstekend. Krijermaat was zowel voor als achter te vinden, want een uitgesproken defensieve opdracht zo als tegen Reims scheen niet gegeven te zijn. SPECIALE BEWAKING Zelfs de Portugese dwaalster Silva Eusebio de man was overal te vinden, waar dit maar nodig mocht blijken had geen speciale bewa king. Linksbuiten Silva, midvoor Aguas en de rechtervleugel Santana-Augus- to, die over het algemeen wel op hun plaatsen te vinden waren, werden uiterst kundig bedwongen door de gerenommeerde defensie van Feijen- Pech voor Kraay Grote vreugde kan snel verke ren in diep leed. Dat ondervond woensdagavond Hans Kraay, de sublieme stopper van Feijenoord. Nauwelijks had hij de vorstelijke premie gebeurd, toen hem op het officiële parkeerterrein van het stadiion een'teleurstelling wachtte. De grote achterruit van z'n gloed nieuwe wagen bleek door een steen te zijn verbrijzeld De stro mende regen had vervolgens het fraaie, lichte interieur van de wa gen voor een groot deel bedorven. peka B (J. v. Dooyeweerd), tijd 2,55.6, km-tijd 1.26.9; 2 Zonnestraaltje; 3 Zel- da's Happiness. Tot.: win. 6.10, pl. 1.80 1.40 2.40 6.90, cov. 4.50. Merelprijs, afstand 2120 m: 1 Walter Hollandia (M. Vergay), tijd 2.53, km- tijd 1.21.6; 2 Quicksilver S; 3 Marseille. Tot.: win. 1.50, pl. 1.10 1.10 1.10, gek. 1.90, cov. 2.70. Zwaluwenprijs, afstand 2000 m, met autostart: 1 Yellowthroat S (P. R. R. Koppejan), tijd 2.51.2, km-tijd 1.26.6; 2 Zanto; 3 Yankee Erebus. Tot.: win. 13.90, pl. 3.30 1.90 1.90. gek. 13.80, cov. 6.40. Efcsterprijs, afstand 2120 m: 1 Zwa luw S (J. Wagenaar sr.), tijd 3.03.4, km- tijd 1.26.5; 2 Zus Scotch; 3 Zus v. Spen cer Gay. Tot.: win. 3.20, pl. 1.90 3.30, gek. 9.90, cov. 4.40. Totalisatoromzet ƒ76.540. m s m m m k E5 u m sm B K S m m w m u B S D -i B P ■«PB SCHAKEN PAARDESPORT KOERSEN DUIND1GT De uitslagen van de woensdag te Duindigt gehouden rennen luiden: Vinkprijs, afstand 1800 m: 1 Wilming ton (A.W. v. Dijk), tijd 2.01.9; 2 Cru sader; 3 Sir Carston. Tot.: win. 9.80, pL 4.40 11.30, gek. 87.30, cov. 11.60. Grote sprinters handicap, afstand 1330 m: 1 Willibald (F Delbrassinne), tijd 1.25.2; 2 Rex Mundi; 3 Be Happy. Tot.: win. 4.50, pl. 1.30 1.80 1.20, gek. 15, cov. 9.90. Fazaratenprijs, afstand 2040 m: 1 Aris- to Scotch (M. Vergay), tijd 2.56.8, km- tijd 1.26.7; 2 Xenia Scott P; 3 Zambesi. Tot: win. 2.40, pl. 2 3.30 2.50, gek. 5.30, cov. 17.40. Kievitenjprijs, afstand 2000 m: 1 Zato- B0TWINNIK ZIEK De wereldkampioen schaken Michael Botwinmik, die momenteel zijn titel ver dedigt in een tweekamp tegen Tigran Petrosjan, heeft woennsd'ag uitstel moe ten vragen van het spelen van de negen de partij. Hij is ziek. De partij zal nu zaterdag worden gespeeld. De stand in de tweekamp is 4V»3»/t in het voordeel van Petrosjan. ATLETIEK John Pennel springt hoger dan Nikula De 22-jarige Amerikaanse student John Pennel heeft woensdag bij atle tiekwedstrijden in Natchitoches het wereldrecord polsstokhoogspringen ver beterd en gebracht op 4.97 meter. Het oudie record stond sinds 22 juni van 't vorig jaar op naam van de Fin Pentti Nikula met 4.94 meter. Auteur G. Geerlings, Leiden le publikatie no. 86 Zwart: 7, 8, 9, 12, 26, 28, 32, 37, 40, dam op 45. Wit: 16 17. 19, 21, 23, 30, 35, 36, 39, 44, 49, 50. Wit speelt en wint. Het volgende vraagstuk is van de heer C. Verboom uit Alphen aan den Rijn; op fraaie wijze weet wit te win nen in een slotstand die in een opslui ting eindigt. I 8 I 1 M ■BW» 33 m p m □BBS O P B m B Bi Auteur C. Verboom, Alphen a. d. Rijn le publikatie 87. Zwart: 6, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 25, 26. Wit: 22, 24, 27, 28, 29, 30, 33, 34, 37, 40. 48. Wit speelt en wint. Vervolgens plaatsen wij een tweetal partij-fragmenten uit de borden wed strijden van de Hoornse Damclub uit Alphen a. d. Rijn. Wit: C. Slingerland- Zwart: Th. Wortman. GESPANNEN wachtte het Feijenoord-legioen op Benfica. Men was er niet gerust op. Volledig hadden de Feijenoorders op hun elftal vertrouwd, toen Vasas en Reims in Rotterdam speelden. Met hun stormachtige aan moedigingen hadden ze hun elftal naar de volgende ronden geschreeuwd. Maar de Europese voetbalkampioenen, met als topster Eusebio... Diep in zijn hart durfde geen Feijenoorder op een goede afloop te rekenen. Grootsprakig hadden ze in de café's rond de Feijenoord-kuip durven stellen, dat Benfica wel te verslaan was. Maar toen de lichten uitgingen op de tribunes en de in het rood gestoken stervoetballers van het machtige Benfica zich schrap zetten voor hun sprong naar de finale, toen bleven ze vergeleken met de vorige cupwedstrijden muisstil op hun plaats zitten. ven. Bergholtz en Kruiver tastten reede met verre schoten de Portugese defensie Kreyermaat verlaat met de ba GEEN ANTWOORD Tien minuten lang heeft Benfica laten zien, dat het met recht de Europa-cup in zijn pryzenkast heeft staan. Het was slechts een kort Portugees vuurwerk. Spelers èn supporters schudden het Idee van een betere tegenstander van zich af. Het Rotterdamse team nam de aanval van de Portugezen over. Het was nog een aftasten van de kracht van Benfica, maar men kwam uit het eigen verdedi- gingsblok. Aüigstiig wachtte men op de tribunes nog wat het antwoord van Benfica zou zijn. Betekende het offensief van Feijen oord de prikkel voor hernieuwde, niet te stuiten aanvallen? De Portugezen leken nog de meesters van het veld. Wat speels, maar doelbewust gingen zij steeds op het Rotterdamse doel af. EEN VOETBALLES Benfica had genoeg van de eerste schermutselingen. Feijenoord ging met de rug tegen de muur. De Portugezen moesten een naam ophouden en met deze in het Europese voetbal onbetekenende tegenstander zo moesten ze toen nog gedacht hebben bon je nog een kwar tier geduld hebben, maar dan moest het gebeurd zijn. Maar de kansen begonnen te keren. De schaarse Portugezen op die tribunes wreven zich de ogen uit. Was hun won- derclub niet bij machte Feijenoord naar Welke hij wist te bemachtigen, het een nederlaag te spelen? Het leek of het Wld op weg naar de kleedkamer. elftal zelf moeite had overeind te blij- af. De Portugezen raakten geprikkeld. Moesten z(J zich door deze tegenstander in de verdediging laten r'rukken. Hun trots was nóg niet geknakt. Ze dachten aan een uitstel van executie voor Feijen oord. Hoe bedrogen zijn zij uitgekomen! Tenslotte waren ze zelfs blij met een ge lijk spel, dat ze met heel veel geluk uit het vuur sleepten. In de laatste minuten speelde een vermoeide Aguas onnodig de bal terug op zijn doelman, blij dat het 00 was gebeven. Benfica had een les gekregen, een heel gevoelige. Na het kwartiertje Benfica, waarin Feijenoord werkelijk niet anders dan stug verdedigen kon laten zien, keerden de kansen. Met open, fris spel bestreed de voorhoede van Feijenoord beter in vorm dan tegen Reims de Portugese verdediging. MOULIJN IN VORM Santana miste bij een van de Portugese aanvallen, die er in de eerste helft nog talrijk waren, een prachtkans. Maar ook de Feijenoord-voorhoede .wist zijn kan sen niet te benutten. Moulijn was echter grandioos. Hij was weer voor honderd procent de lieveling van het Rotterdamse publiek. De toch al zwaar op de proef gestelde Cavem werd door het puibliek afgestraft met een fluitconcert, toen hij het voetbalidool tegen de grasmat werkte. Moulijn zelf was nog bet minet ge schokt. Zijn voorzetten werden voor de Portugese defensie steeds moeilijker op te lossen. Maar er was niemand om deze sublieme voorzetten van Moulijn goed af te werken. Bergholtz schoot van uit een moeilijke positie inderdaad naast het doeL Kort daarop miste dezelfde speler weer. Nu werd hij gelanceerd door Kreijermaat, maar opnieuw smoorde zijn sohot in het hekwerk naast het doel. EUROPESE TOP Na een half uur spelen had Feijen oord zich naar het peil van Benfica ge speeld. Er stonden toen twee volkomen gelijkwaardige tegenstanders in het veld. Het eerste gezang vulde het stadion. Ook op de tribunes voelde men, dat zélfs Benfica voor Feijenoord niet te hoog gegrepen was. De 1 overwinningen in de achtste en kwartfinale waren geen toevalligheden geweest. Feijenoord had zich naar de top gewerkt en het bewijs daarvoor werd nu tegen de Europese be kerhouder geleverd. Benfica voetbaltrots van Portugal móest in die verdediging. Voor enkele minuten maar, want weer kwam dat elastische elftal terug. Het had nog vol ledig vertrouwen in eigen capaciteiten. BIJNA NOODLOTTIG Dit vertrouwen had echter ook Feijen oord. De vrees voor de grote tegen stander was verdwenen; in het veld, maar ook op de tribunes. Haarscherpe combinaties tussen Bennaers en Moulijn van wie vooral de laatste schitterde, waren het gevolg. Bijna was zo'n glan zende combinatie de Portugezen nood lottig geworden. Tik-takkend schoten de twee Feijen oorders doo? de verraste defensie van Benfica. Dit moest het eerste doelpunt zijn! Doch als een duvel uit een doos schoot hallspeler Umiberto naar de doel lijn en net vóór het stadion een vreugde- gehuil kon aanheffen, werkte hij de bal van de doellijn. Geen doelpunt, maar wat wae Benfica geschrokken. GEEN TACTIEK Het leek de nieuwe taktiek van Ben fica na rust: in de verdediging en dan met onverwachte aanvallen doelpunten forceren. Het was geen taktiek, maar bittere noodzaak. Benfica moést ver dedigen, een half uur lang. De Europese voetbalkoningen kregen een les, een kei harde. Dertig minuten lang hebben ze met elf man staan verdedigen tegen een team, dat zij zelf als verliezei hadden getipt. Steeds vloeiender werd de combinatie tussen Moulijn en Bennaers en steeds paniekeriger ook werd het ver dedigen van Benfica. Herhaalde malen moest men z(jn toevlucht nemen tot on eerlijke methoden, maar daarbij kon Feijenoord zijn tegenstander geen ver wijt maken! Monlijn werd zelfs geman geld tussen twee spelers, maar Coen wist deze avond van geen ophouden. Hij toonde een incasseringsvermogen, dat wij van hem niet voor mogelijk hadden gehouden. Bergholtz en Kruiver pure strijders vochten om het winnende doelpunt. Vrije trappen, kopballen, scho ten, één groot stuk vuurwerk voor het Portugese doel, waarbij Benfica was ge degradeerd tot waterhaler om dit Rotter damse vuur te blussen. TEGEN DE MUUR Er moest een doelpunt komen .Het publiek weg uit de Benfica-bam schreeuwde zich de keel schor Wat was het elftal im vorm. Dit sublieme spel tegen zo'n tegenstander moeet beloond worden met een doelpunt. Benfica stond met de rug tegen de muur. Vaak vanuit de moeilijkste posities werd door de Rotterdammers geschoten, maar Benfica had het geluk mee. Het doel bleef dicht. De Portugezen begonnen zich in het laatste kwartier gesterkt door het vele geluk, dat zij in deze felste minuten van de gehele wedstrijd hadden gekend aan de druk te onttrekken. Het werd zelfs nog even gevaarlijk voor het doel van de Feijenoorders, toen achter elkaar een paar vrije schoppen genomen wer den. Maar ook dBf Portugese vuurwerk bleef zonder resultaat. Er vielen geen doelpunten. Vanaf de achterlijn zag een géblesseerde Santana de laatste minuut van de wedstrijd verglijden. Wit aan zet en won a.v.: 1) 15-10, 4x15, 2) 30-24, 19x30, 3) 39-34, 30x28, 4) 37-32, 37x28, 5) 42x4, en won, wel niet zo moeilijk maar men moet het toch maar zien. In het volgende fragment laat de heer Slingerland zien hoe gevaarlijk hij voor zijn tegenstander kan zijn Wit: F. A. J. Wortman, Zwart: C. Slin gerland. Zwart speelde 15-20, hopende op 38- 33. Daarna had zwart de volgende com binatie uitgevoerd: 1) 24-29, 33x15, 2) 18-22, 27x29. 3) 16-21, 26x17, 4) 11x44, 49x40,5) 14-20,15x24,6) 19x48, in de partij speelde wit 28-22 en het feest ging niet door. Oplossing 82/85: 82) 46-41, 38-32, 27x 38, 26-21, 37-32, 29-24, 24x31. 48-42, 50- 44, 45x34, 35x2; 83) 17-12, 16x7, 38-33, 37-31, 21x34, 35x2 84) 34-29, 45x43, 47- 42. 49x38, 21x3, 26x17, 29-23, 23-18, 19x8, 24-19. 14-10, 3x2; 85) 17-12, 49x43, 33-29, 50x30, 45x34, 35x2. Goede oplossingen ontvangen van C. Spanjaard en H. W. L. de Ridder. Goede oplossingen kunnen worden ingezonden aan het bovenstaand adres.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11