Waar de tanden en kiezen Duinstreek Rijnstreek worden gebakken ZATERDAG APRIL 196S DE LEIDSCHE COURANT PAGINA S Brand bij Boltini SCHADE GESCHAT OP KWART MILJOEN Het circus Toni Boltini, dat zijn winterkwartier heeft in Soesterberg, is gistermiddag door brand getroffen. Twee aggregaten, die voor de stroom voorziening van het bedrijf zorgen werden door de korte maar felle brand vernield. De schade, die niet door de verze kering gedekt wordt, schat de heer Boltini op ongeveer een kwart mil joen gulden. Men vermoedt dat de brand ont staan is door het heetlopen van de kleppen van de dieselmotoren, die het aggregaat aandrijven. Daar Boltini direct een nieuwe electrische centrale voor het circus heeft besteld zal er de eerste voor stelling, die op 13 april in Zeist wordt gegeven, volgens programma kunnen doorgaan. Amerikaanse muziekprijs voor Nederlander De jonge Italiaanse dirigent Clau- dio Abbado uit Milaan heeft de eer ste prijs gewonnen op het tweede in ternationale concours, dat in New York is gehouden ter nagedachtenis van de dirigent Dimitri Mitropoulos. Tweede werd Pedro Ignacio, Bue nos Aires en derde Zoenek Kosler uit Praag. Zij kregen onder meer 'n con tract van een jaar als assistent-diri gent van het Filharmonische Orkest van New York. Drie anderen, die tot de finale werden toegelaten Mosje Atsmon uit Tel Aviv, Joop van Zon uit Amsterdam en Jacques Houtmann uit Mirecourt in Frankrijk kregen een geldprijs. Atsmon kreeg 3.000 dollar, Van Zon 1.500 en Houtmann 1.000. 54 Kandidaten uit 28 landen namen aan de wedstrijd deel. Wrakken in Wesermonding worden geruimd Het Westduitse ministerie van ver keer heeft thans toestemming van de eigenaars ontvangen de wrakken te lichten van het in 1959 gezonken Russische vrachtschip „Kholmogory" en de Britse vrachtvaarder „Harbo- rough", die in datzelfde jaar op de resten van het Russische schip stoot te en zonk. Beide wrakken liggen in de mond van de Wezer. Het Nederlandse passagiersschip „Maasdam" voer op 15 februari tij dens een feestelijke tocht op deze Haagse politierechter: Echtpaar op de „melkweg" Een echtpaar uit Katwijk aan Zee loste de financiële moeilijkheden die het had op, door des morgens vroeg op diefstal uit te gaan. Dan volgde het n.l. het pad van de melkboer en haalde de flessen melk, vla etc,, weg die de melkboer bij zijn klanten voor de deur zette. De man, een 29-jarige losarbeider, had zich in verband hiermee voor de Haagse politierechter te verantwoor den en bekende de feiten. De offiicer wees er op, dat het echt paar zich vrij duur had geïnstal leerd en alles op afbetaling. De las ten waren dus zwaar. De eis luide 2 maanden gevangenisstraf waarvan 6 weken voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. De politierechter liet clementie gel den en veroordeelde tot 3 maanden gevangenissrtaf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De lastige klant. Een klant in een restaurant te Lei den weigerde zijn vertering te beta len en daarover maakte de kelner zich zo kwaad, dat hij een vijl haal de en daarmee de bezoeker zodanig op het hoofd sloeg, dat de man met een hersenschudding naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. Van wege die mishandeling stond de kelner terecht. Hij gaf de feiten wel toe, maar beriep zich op het gedrag van de klant. De officier vond dit gedrag ook niet fraai, doch dat geeft de kelner geen recht om te mishandelen, zodat de eis luidde 100 boete en 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. De politierechter veroordeelde tot 75. boete en 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Amerika Ver. Staten van ss „Noor- dam" (10-4) Argentinië m.s. „Rio Chico" (8-4); ms „Alhena" (9- 4); Australië ms „Toledo" (8-4); Brazilië ms „Alhena" (9-4); Brits- Oost-Afrika ms „Pierre Loto" (10-4); Canada ms „Pr. Margriet" (10-4); Chili ms „Archimedes" (9-4); Ned. Antillen ms „Pericles" (9-4); Nieuw- Zeeland ms „Alaric" (8-4); Suriname ms „Ladon" (10-4); Z.-Afrika (Rep.) ms „Transvaal Castle" (7-4) en Z.- W.-Afrika ms „Algol" (10-4). Inlichtingen betreffende de verzen- dinsdata van postpaketten geven de postkantoren. wrakken, waarbij de bodem van het schip over grote lengte werd open gereten. Men zal nog eind van deze maand met de berging beginnen en men hoopt na het verstrijken van de zo mer daarmee gereed te zijn. Voor de verwijdering van het in dezelfde omgeving liggende wrak van het Argentijnse passagiersschip „Mai- pu", dat in 195r de Nederlandse bag germolen „Beverwijk" ramde en zonk is nog geen toestemming van de eige naars verworven. Kunst gestolen Dieven (zigeuners) vroegen advies aan kunstkenners De politie van München heeft zes van de zeven dieven achterhaald, die zich de laatste tijd veelvuldig hebben schuldig gemaakt aan diefstal van oude kunstvoorwerpen uit kerken in Beieren. Tijdens een razzia heeft men bij een Augsburgse handelaar in an tiquiteiten veertig kostbare schilde rijen en heiligenbeeldjes in beslag genomen. De antiekhandelaar be weert niet geweten te hebben, dat de kunstvoorwerpen waren gestolen. In een bos werd een waardevol Ma riabeeld gevonden, dat daar was be graven. Aan de hand van uitlatin gen van gearresteerde leden van een bende kunstdieven kwam de politie achter deze vindplaatsen. De bende bestond uit zeven zigeu ners, van wie er zes konden worden gepakt. Een 17-jarig meisje, dat eveneens werd gearresteerd, behoor de tot de medeplichtigen. Zij was het, die als „toeriste" de bende meldde waar en hoe men terecht kon. Na ontvangst van deze aanwijzingen lieten de rovers zich door kunstken ners eerst adviseren alvorens op strooptocht te gaan. De dieven, die per auto opereerden konden lange tijd onbekend blijven omdat ze over een flink aantal auto nummerborden beschikten. (Tel.) DE RUSSISCHE MAANRAKET Een programma van radio Moskou, getiteld „De maan geraakt", dat vrij dagavond zou worden uitgezonden, is zonder opgave van redenen niet uit gezonden. De radio gaf in de plaats daarvan pianomuziek en een literai re lezing. Het Britse observatorium Jodrell Bank heety sinds tien minuten over tien vrijdagavond het contact met de Russische Loenik verloren. Volgens sir Bernard Lovell werden er enige ingewikkelde handelingen uitgevoerd voordat de signalen zwegen. Hij zei nog niet te weten of dit inhield, dat het vaartuig op de maan is gebotst of dat het achter de maan is verdwe nen. tegen een aanmerkelijk hogere prijs aanbieden. Dit is ten enenmale onwaar. Wij hebben dit huis voor een re delijke prijs verkocht. Dat een parti culier dit huis weer door wil ver kopen gaat geheel buiten ons om en wij verlenen daartoe ook geen mede werking". TER AAR Raadsagenda. De gemeenteraad komt dinsdag 9 april des avonds om 8 uur in openbare vergadering bij een ten gemeentehuize. De agenda bevat o.m. de volgende punten ter behandeling: Benoeming lid bestuur Stichting Dorpshuis; verkoop van gronden in het uitbreidingsplan Lan- geraar II; verkoop van industrie- grond gelegen langs de Leidse Vaart; aankoop van gronden in verband met de aanleg van een ontsluitingsweg Paradijsweg - Westkanaalweg; ver goeding pachtontbinding van in het uitbreidingsplan Aardam II gelegen gronden; aanvrage van het bestuur van de R.K. kleuterschool voor het treffen van voorzieningen aan de r.k. kleuterschool te Papenveer. LISSE BLOEMBOLLENCULTUUR De afd. Lisse van de Kon. Ver. voor Bloembollencultuur heeft vrijdagavond in de Witte Zwaan te Lisse een voor het bloembollenvak zeer belangrijke vergadering gehouden waarin drs. A. F. Slootweg gesproken heeft over de Prak tijkafdeling van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek. Ook andere be langrijke zaken zijn aan de orde ge weest. waarbij de toekomst van het bloembollenvak in het geding was. Voorzitter W. Segers heeft om te be ginnen een openingsrede gehouden voor het bollenvgk. Hoewel de kwekers klap pen hebben gekregen door de vorst, valt het over het algemeen erg mee met de vorst- en waterschade. De verkoop in het buitenland loopt goed, waarte genover staat de belangrijke teeltuit breiding. Voordat hij zijn rede hield, herdacht hij in welgekozen woorden de onlangs overleden oud-voorzitter en 't ere-lid, de heer A. Verduyn jr., die bui tengewoon veel voor het bollenvak be tekent heeft. Secretaris Th. E. v. Werkhoven bracht uitgebreid jaarverslag uit. Deelname aan het Bollencorso Het Bollencorso-comité heeft vastge steld, dat de praalwagens na de rit door de bollenstreek in de Hobaho zullen worden tentoongesteld. De afd. Lisse van Bloembollencutuur heeft ter wille van principieel bezwaarden verleden jaar de praalwagen buiten de tentoon stelling (op zondag nl.) weten te hou den, doch het Corso-comité staat dit nu niet toe en ontzegt de premie van 300 indien de wagen er buiten gehouden wordt. Dit wordt door de afdeling zeer betreurd en met nagenoeg algemene stemmen werd besloten om voor de toe komst (1964) niet meer aan het corso mede te werken indien men met de eigen wagen der afdeling niet doen mag wat men zelf wil. Men wil de zeer goede sfeer in de afdeling niet ter wille van het corso schaden, want dat is het hele corso niet waard, aldus de heer Tegelaar jr. Naar de algemene vergadering te Haarlem werden afgevaardigd de heren G. C, Tromp en Wm. Roos; plaatsver- vangenden zijn de heren P. Segers en H. de Vroomen. Drs. Slootweg hield vervolgens zijn inleiding over „Cultuurtechnische pro blemen in verband met de Practijkaf- deling van het Lab. voor Bloembollen- onderzoek". Hij gaf een heldere uiteen zetting over de betekenis van de proef tuinen en de proeftuinstations en de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst in al haar facetten. In de kamende jaren zijn grote pro blemen te verwachten door de Euro- markt. Het zal alleen door hoge kwali teitseisen bol te werken zijn. De EEG staat voor de deur. Wat staat ons dan te wachten? Hij kon niet sterk genoeg op samenwerking in alle sectoren aan dringen. Het kwaliteitsonderzoek is zeer belangrijk en de kracht van het bloem bollenvak is in het sortiment gelegen! Fotoclub „Bollenstreek" Vrijdagavond heeft de Amateurfotogra- fenvereniging „De Bollenstreek" een goed bezochte vergadering gehouden in de filmzaal van het laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse. Voorzitter J. Snijders uit Hillegom was goed gestemd over de belangstel ling. Het was "hem voorts een bijzonder genoegen om deze avond als spreekster welkom te mogen heten mevr. Sprey- Hacquebord uit Amsterdam. Deze hield een belangwekkende causerie over de kleurenfotografie met een uitgebreide serie dia's, die de beste uit haar col lectie genoemd mochten worden. Men heeft er buitengewoon van genoten. NOORD WIJKERHOUT RAADSAGENDA De leden van de raad zijn voor dinsdagavond 9 april a.s. te 7 uur bijeen geroepen. Als een der eerste punten staat op de agenda een voorstel van b. en w- tot verkoop van gronden in het uit breidingsplan St. Victor 2. Woningbouw Voor de realisering van 't woning- bouwcontingent 1963 dienen gronden beschikbaar te worden gesteld. Dit contingent bestaat uit de bouw van 16 zg. maisonettes, 2 flats, 5 wonin gen voor bejaarden en 10 eengezins woningen. Dit complex zal worden gebouwd door de r.k. woningbouw vereniging „St. Antonius van Padua". Verder stellen b. en w. voor tot ver koop van grond aan dr. H. G. de Groof, voor de bouw van een woning met praktijkruimte en aan de heer J asperse, econoom van het seminarie „Leeuwenhorst" voor de bouw van 'n woning op de hoek Kerkstraat-Duin doorns traat. Wijziging uitbreidingsplan Het uitbreidingsplan in hoofdzaken der gemeente, vastgesteld in 1943, eist dringend herziening enerzijds door het vaststellen van het streekplan bollengebied en anderzijds in ver band mist de realisering van de pro vinciale weg nr. 1 met een tracé, dat belangrijk afwijkt vqp dat, wat in 1943 in het uitbreidingsplan werd op genomen. De raad wordt voorgesteld te bepalen, dat een' herziening van het bestaande uitbreidingsplan in hoofdzaken wordt voorbereid. Sportcommissie In aansluiting op de nota, welke in een vorige vergadering aan de raad is uitgebracht over de sport in het algemeen en over de verbetering van het sportcomplex in De Zilk in het bijzonder, leggen b. en w. de raad thans een verordening, regelende de samenstelling en de werkwijze van een sportcommissie ter vaststelling over. Deze commissie zal het gemeente bestuur bij de behandeling van aan gelegenheden, de buitensport betref fende bijstaan. De zittingsduur van de leden is gelijk aan de zittingsduur van de raadsleden, voorzover zij uit de raad zijn gekozen en de overige leden treden om de 3 jaar af. De commissie is bevoegd om voorstellen, welke zij in het belang van de buiten- sportbev^fening nodig acht, bij b. en w. in te dienen. Verder dient de raad te besluiten over een aantal onderwijsaangelegen- heden en rechtspositieregelen voor 't gemeentepersoneel. WASSENAAR RAADHUIS „DE PAAUW" KUNSTTEMPEL VOOR WASSENAARSE SCHILDERS EN BEELDHOUWERS Een gedeelte van Raadhuis „De Paauw" is sinds gistermiddag tot en met 16 april kunsttempel. Waar ge woonlijk de vroede vaderen vergade ren, waar de commissie's, bijeen ko men en huwelijken gesloten plegen te worden is nu plaats gemaakt voor werken van Wassenaarse kunste naars: schilders zowel als beeldhou wers. In totaal zijn 100 werken ge- exposeerd, van 29 schilders en 9 beeldhouwers, die ofwel in Wassenaar wonen of er hun atelier hebben. De beeldhouwers Dick Bus, Theo van de Nahmer en A. C. Roth bijvoorbeeld wonen niet in Wassenaar maar heb ben hun werkplaats op Wassenaars gebied, op Clingendaal en in Ooster beek. De tentoonstelling werd gister middag geopend door de echtgenote van de commissaris der Koningin, mevrouw L. H. A. Klaasesz-de Bruij- ne. nadat burgemeester mr. W. J. Geertsema er namens het gemeente bestuur zijn vreugde over had uitge sproken, dat zovele kunstenaars aan de uitnodiging van het gemeentebe stuur om iets van hun werk te ex poseren gevolg hebben willen geven. Mevrouw Klaasesz hield een geesti ge toespraak, waarin zij sprak over de vroegere romantiek van het kun stenaarsatelier, ebt de functie ver vulde van een sociëteit, waar niet al leen de kunstenaars maar ook het kunstlievend publiek elkaar ontmoet te. Misschien ligt er wel 'n taak voor het gemeentebestuur, aldus mevr. Klaasesz om bijvoorbeeld in 'n oude boerderij, iets diergelijks te vestigen, een werk- en ontmoetingruimte, waar kunstenaars en kunstminnen den el kaar ontmoeten. Mevrouw Klaasesz hees, ten teken dat de tentoonstelling geopend was, die nieuwe Wassenearse gemeente- vlag aan een in de hal geplaatste mast. WILDE HOND DOODGESCHOTEN Vrijdagmorgen heeft de politie op verzoek van de eigenaar een grote bouvier doodgeschoten, die de ei genaar en zijn vrouw en volwassen zoon ernstig had gewond. De hond, eigendom van de fam. de W., die op het landgoed Voorlinden woont, had eerst mevrouw de W. ernstig gewond. Toen de heer de W. en zijn zoon te hulp kwamen werden ook zij zo danig door het dier gebeten dat zij hun huis uitvluchtten na het dier daarin opgesloten te hebben. De poli tie werd gewaarschuwd, die de hond eerst van buitenaf onder meer door de brievenbus trachtte te do den. Nadat de hond twee treffers had gehad bleef hij echter nog zo wild, dat besloten werd 'n politie man, gekleed in een leren pak, naar binnen te laten gaan om de hond het genadeschot te geven. Hoewel men niet gelooft met honds dolheid te maken hebben werd 't stof felijk overschot van de bouvier toch opgezonden naar het Rijk Serum In stituut. NOORDWIJK Geboren: Catharina M. d.v. A. H. Duivenvoorden en M. A. v. Gijlswijk; Adrlana d.v. A. Zuijderduijn en A. E. Leenheer; Jacoba J. d.v. F. C. A. Brou wer en A. C. Aartman; Atty d.v. W. C. v. d. Niet en A. Haasnoot; Jacobus A. z.v. A. v. Beelen en H. H. Smeets; Ru- dolf W. M. z.v. J. J Hoogeveen en M. A. J. v. Steijn. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Roelofje d.v. B. Hoving en K. v. Gosliga; Marcellinus Hendrikus Petrus Theodorus z.v. Th. A. van Eg- mond en H. E. J. Dongelmans; Hermina d.v. LJ. Tuinenburg en Z. Reumermann; Cornelia Anna Catharina d.v. J. C. de Bruin en C. C. M. v. Vliet; René Wille- brordus Gerardus z.v. J. W. Schouten en M. G. v. d. Berg; Cornelis Johannes z.v. J. Martens en S. P. Slootjes; Pieter z.v. M. Meijer en J. E. Ravensbergen: Leendert Peter z.v. A. J. P Verduijn en G v. Gaaien; Richard Emiel z.v. R. E. Taubert en A. v. Donselaar: Aartje Ja coba d.v. J. Verkerk en A. J. v. Ofwe- gen; Albertus z.v. J. Uithol en J. Koele- wijn; Robert z.v. P. C. Wolters en M. E. Begemann; Onno Adrianus Maria z. v. P. J. M. de Heij en M. W. C. v. Hol. stein; Johanna Cornelia d.v. M. In 't veld en J. C. v. Loenen; Dirk Otto Ul- rich z.v. D. v. d. Plas en G. A. L. Schwarzkopf; Engelina Theresia Maria d.v. L. P. Hoogervorst en A. M. v. d. Wereld; Marcel z.v H. M. Groenen- diaal en J. W. Nijdam. Ondertrouwd: A. J. van Kempen 27 j., rietdekker, Hazerswoude, en Wilhel- mina M. Looijenstein 19 j., werkster; Wilhelmus G. Brand 23 j., verkoper, en Maria J. Moerings 22 j., z.b. Gehuwd: J. P. Kaltenecker 25 j. en M. v. Delden 21 j.; A. M. Groendijk 27 j. en E. M. G. v. d. Loo 27 j.; F. J v. d. Heuvel 20 j. en W. Boon 18 j.; Jelle Post 38 j. en Theodora E. v. Blitters- wijk 23 j. Overleden: Leendert v. Nood 86 j. ALKEMADE Geboren: Yvonne W. M. d.v. J. P. Koot en B. Th. Wesselman; Lucia T. C. d.v. P. J. Loos en Th. Th. Hille- naar; Edwinus G. M. z.v. J. N. Bak ker en J. H. Pouw; Adriana P. G. M. d.v. P. W. van Schadewijk en A. G. N. van den Boogaard; Johannes Th. J. z.v. A. A. van den Ing en A. W. van der Fits; Margaretha B. d.v. Q. J. Wesselman en W. G. Castelein en Antonius J. M. z.v. A. Th. van Klink en C. M. Th. van der Meer. Ondertrouwd: A. G. Th. v. Klink en C. A. M. van der Meer; A. M. van Noord en P. M. Kuiper; F. M. Roebroek en G. Turk en H. C. Aniba en Th. J. Keijzer. HAZERSWOUDE Schrijven uit bouwwereld. Door Stikvoorts Bouwbureau te Voorscho ten is het volgende schrijven gezon den aan burgemeester en wethouders van de gemeente Hazerswoude. „Na lezing van het verslag om trent uw laatste raadsvergadering verzoeken wij u in uw volgende raadsvergadering de zaak aangaande het opnieuw te koop aangeboden huis in Hazerswoude-dorp duidelijk te willen stellen. Het dagbladartikel vestigt de in druk dat wij het huis voor de 2e maal ER KOMT HER WAT KIJKEN, VOORDAT ONZE KUNSTTANDEN EN KIEZEN BIJ EEN TEMPERATUUR VAN NtET MINDER DAN 1350 GRADEN CELSIUS HUN LAATSTE BEHANDELING ONDERGAAN. (van onze verslaggever) Bergen op Zoom (P P) - „Jaren lang hebben we gezocht en ge tobd", vertelt ons de heer Smagge, directeur van de eerste Neder landse Tandenfabriek te Bergen op Zoom. „Er zijn op de hele we reld misschien maar een twintig fabrieken die elementen maken voor gebitprotesen. En indertijd toen wij begonnen als eerste en enige in Nederland, waren er nog minder. Elke fabriek houdt uitep aard zijn procédé geheim, met als gevolg dat we zonder een basis moesten gaan zoeken naar de wijze waarop we kunsttanden en kiezen konden maken, die de toets der kritiek met het buitenlandse fabrikaat konden doorstaan. Het is een tijd van pionieren geweest, maar we hebben het geklaard. Ons produkt kan wedijveren met elk ander produkt ter wereld en dat blijkt ook wel uit de hoge export cijfers die wij hebben. Zelfs naar landen die van ouds in dit werk thuis waren, zoals Duitsland en de Verenigde Staten, exporteren we". Er zijn veel mensen die een gebitprotese hebben, maar waarschijn lijk weten de meesten niet hoe hun tanden en kiezen worden ver vaardigd. Het leek ons wel interessant daar i®*- meer van te weten. Een uiterst fjjn maal proces. De voornaamste grondstoffen dóe worden gebruikt, zijn veldspaat, por- celeinaarde en kwarto-, De laatste 2 betrekt men reeds in poedervorm maar de eerste, vledspaat, komt aan in grote brokken. Er is alleen reeds een hele afdeling nodig om deze veldspaat te verwerken, te bre ken en te malen kortom te vergrui zen tot een uiterst fijn poeder, dat geschikt is om dienst te doen als grondstof voor deze industrie. Ingenieus uitgedachte molens, veelal van eigen ontwerp, stellen dit be drijf in staat veldspaat tot de ge- wentse korrelgrootte te vermalen. Want de korrelgrootte speelt een bi zonder belangrijke rol. Via ragfijne zeven wordt het poeder uitgeleefd, zodat men er zeker van is. materiaal van de juiste Vorrrfgrootte te ver krijgen Lagen en kleuren. Nu moet men naet denken dat hier mee de zaak is opgelost. Oh neen, het wordt nog verf moeilijker dan we ooit hadden durven denken. Het blijkt dat een kunsttand uit vier ver schillende lagen bestaat. En wel de snij rand, het binnenste, de voor kant en de achterkant, allemaal ver schillend van samenstelling, wat de menging van de grondstoffen betreft. De moeilijkheid ven het geheel is, dat al deze lagen van verschillende aamenstelling toch weer zo moeten zijn. dat ze wanneer de tand ktanr k> één geheel vormen, zonder dat door krimping ad. de kene Inatmat dat de tand barst. Dan zijn er nog twaalf verschillende kleuren die door de grondstoffen ge mengd worden om tanden in ver schillende tinten te krijgen, waar door de kunsttand aangepast kan worden aan de persoon die hem moet dragen. Twaalf verschillende kleuren maal vier verschillende lagen geeft achtenveertig versch "-mde samen stellingen. Maar bij de tanden blijft het niet. De kiezen bestaan uit twee sooren porcelein ook weer in twaalf verschillende kleuren. Men heeft dus in een dergelijke fa briek wel heel wat grondstoffen udt elkaar te houden. Bovendien luiste ren alle mengingen uiterst nauwkeu rig. Daartoe heeft men ook speciale mengapparaten gebouwd, die de ga rantie geven, dat alle grondstoffen op de juiste manier worden dooreen- De bevestiging. Wanneer de tandarts of tandteohni- ker zx>'n element zomaar in de kunst stof moest zetten, dan nou de pro- teoe niet bepaald stevig worden. Daarom wordt er in elk element minstens één (en waar he4 mogelijk is twee) gouden stiftje gomonteeerd, die later als verankering van het' element in de kunststof die het gebit vormt, dienst kunnen doen. Bij het vormen van /.e tanden en kiezen moet er met het plaatsen van deze stiftjes reeds rekening worden gehouden. Wanneer we echter zien hoe fantastisch klein dit allemaal is, dan staan we tooh wel verwonderd over het feit dat het eindprodukt tenslotte zo correct tot op onder delen van millimeters af is. De metalen vormen worden in de fabriek zelf gemaakt. In deze vormen smeren de meisjes de pasta. Bij tan den dus in vier lagen en voor rfke laag een ander mengsel. Dan gam de twee delen van de vorm op el kaar en worden ae onder druk ver hit. De manier waarop dit gaat lm zeer efficient en de apparMuur hier voor fe een eigen vind-mg van de fb- briek. Hierna worden de elementen uit de vormen geklopt en gesor- komen de meisjes aan de beurt die de stiftjes er in plaatsen, een precisiewerk je met de pincet. In *b kleine oven worden de stiftjes, die onder aan een sotdeerpuntje Tanden en kiezen <Se rover gevor derd zijn in hun wordingsproces, worden netjes gesorteerd en uitge legd op vuurvaste schalen op een bed ven korrelkwarts. Deze schaal tjes gaan nu naar de bakkerij. Hier staat een aantal oven* op een rij. De eerste levert een tempera tuur van omstreeks duizend graden Celsius en is slechts bestemd om di verse organische stoffen uét de ele menten te branden Met een lange tang wordt het scheel tje in de geopende oven gezet. Nog even laat man voor ons de oven Wi«hee< komt bet schaaltje mei tanden uit de eerste oven, om fa de tweede b(J een temperatuur van 1350°C definitief te worden gebakken. Een nauwkeurig werkje. Mei een pinset het meisje d« gronden stif tjes In de tanden en kienen. open, zodat we ar in kunnen kijken. Langzaam worden de tanden op het schaaltje, cbe een lichte vleeskleur hebben, donkerder, zelfs tot zwart toe en dan.... met een doffe zachte explosie vliegt heit schaaltje met tan den fa brend. De oven wordt geslo ten, aHe verkeerde stoffen branden er nu uit en na een poosje wordt de oven weer geopend, het enorm hete echaaitje wordt met een lange tang aangepakt een overgezet m de echte bakoven, die een temperatuur van 1880 graden Cedrfus heeft. Htenn worden de «tementen deffaütef ge bakken. Later komen de schaaltjes keurig op rijen in geïsoleerde hokjes te staan om af te koelen en dan zien we de ons bekende kunsttanden en kiezen, kewig natuurgetrouw, als of ze echt rijn. We zsen ze in verucbü lende tan- ten, de gouden stiftjes er keurig reebtop in, klaar om door de tand arts of tandteohniker gebruikt te worden. Wie had gedacht dat ze een dergelijke wordingsgeschiedenis more

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5