N.V SLAVENBURG'S BANK Tweede Kamer wil prijzen Landbouwgrond niet meteen al weer beteugelen Moord te Amsterdam na vier jaar opgelost Vulkaanwerking op Lombok wekt bezorgdheid VLUCHT OVER DE ELBE V^JDAG5_APWi_iÖ« TM LEID6CHS COURANT PAGINA 9 Wijnwaterval in Groningen Personeel van de C.P.-fabrieken te Groningen, werkzaam op de afdeling wijntankopslag van het bedrijf, moes ten omstreeks negen uur ijlings de vlucht nemen voor een razendsnel opkomende witte landwijn stroom. Van een tegen de zolder aangebrach te polystertank scheurde namelijk plotseling de bodem - de oorzaak is niet bekend en de inhoud, 1600 liter witte landwijn stortte als een wijn waterval naar beneden. De wijnoverlast is groot. Witte landwijn staat centimeters hoog op expeditie-overafdeling en op de bin nenplaats. Men is momenteel bezig onder het waakzaam oog van perso neel van de dienst accijnzen de niet meer zo witte wijn in het riool te pompen. R D P de moderne Zig-Zag naaimachine MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK B reestraat 171 fantastisch...! Verlet ook met 2 naalden, {dijken. In de Mexicaanse ambassade in Den Haag heeft president Lopez Mateos van Mexico donderdag met zijn vrouw en dochter een ontvangst gehouden voor in Nederland wonende en werkende Mexicanen. Foto: in een lange rij passeerden de gasten op deze receptie de vriendelijk lachende en handen drukkende president en zijn echtgenote. Minister Marijnen ziet geen stijging De Tweede Kamer heeft gisteren beheersing. Van prijsopdrijving door een socialistische motie ingediend beleggers is niet gebleken, na een interpellatie van de heer Egas Uit de christelijke hoek werd dui- (pvda) waarin de regering werd delijk naar voren gebracht, dat een uitgenodigd, onverwijld maatregelen periode van drie maanden beslist te voor te bereiden om een duurzaam kort is om zich een meningte vor- opdrijven van de prijzen van de land- men over de gevolgen van een vrije bouwgronden te kunnen tegengaan, grondverkoopmen was hier van me- van de hand gewezen .De prijzen van ning, dat de ontwikkeling eerst eens de landbouwgronden zullen dus niet rustig afgewacht moet worden, er is opnieuw aan banden worden gelegd, een langere termijn nodig om con clusies te trekken, vond de heer Bie- Drie maanden na afschaffing van de wenga (AR), die de heer Droesen prijsbeheersing vond de Kamer het (KVP) op zijn hand had. nog te vroeg om vast te stellen, of er inderdaad sprake is van een abnor- De vinger bij de pols. male stijging van de grondprijzen.- Afgevaardigde Den Hartog (WD) bleef bezorgd, ongeacht het antwoord Minister Marijnen stelde zich tegen van minister Marijnen. Uit gegevens het socialistisch betogen teweer en van de Grondkamer valt een forse antwoordde de heer Egas, die met prijsstijging te constateren. „Als de cijfers was gekomen om aan te tonen, minister zegt, dat hij de vinger voort- dat in het zuidwesten van het land durend bij de pols houdt, dan kan ik zelfs een prijsstijging van honderd alleen maar zeggen", aldus verzucht- procent was ontdekt, dat er na het te de heer Den Hartog, „dat ik blij opheffen van de prijsbeheersing in ben, dat de geachte bewindsman mijn ieder geval niet meer grond is ver- huisarts niet is". kocht en dat er hier en daar wel uit- schieters zijn voorgekomen, maar dat het over het''algemeen heel soepel is KINDERBEDEVAART NAAR LOURDES. Uit Roosendaal is gisteravond de Nationale Kinderbedevaart naar Lourdes vertrokken. 200 Kinderen, 400 volwassenen uit alle delen van Van vergaande stijging van prij- het land maken deze 75ste Nationaie zen van landbouwgronden is geen Bedevaart mee onder de geestelijke sprake geweest Hogere prijzen wa- leidtn van j w M Bluyssen, ren enerzijds het gevolg van verkoop huipbissohop van Den Bosch, van grond aan de tuinbouw, waar- j)e Kinderbedevaart die tot spe- mee deze grond een hogere waarde ciale intentie heeft „dat alle kinde, kreeg, en verder was het grond die ren Jezus mogen leren kennen", voor recreatie was bestemd en dit keert dinsdag 9 april weer in Roo- vièl ook vroeger niet onder de prijs- gendaal terug. Geen vérgaande stijging. „STAATSSPOOR" BLIJFT. Minister mr. J. van Aartsen heeft bij besluit van 3 april 1963 het Haagse wederopbouwplan „Bezuiden- hout C", goedgekeurd. Een nieuw station Staatspoor mag worden gebouwd op ongeveer de zelfde plaats als het bestaande, waar mede samenhangt, dat het station Hollandse Spoor gehandhaafd wordt voor het doorgaande verkeer tussen Amsterdam en Rotterdam, doch een geringere betekenis zal krijgen dan het nieuwe station Staatsspoor. In samenhang met dit besluit heeft de minister zijn goedkeuring ge hecht aan onteigening van een aan tal panden tussen de J. P. Coenstraat en de Schenkweg. NED. „KWARTIERMAKER" NAAR DJAKARTA Het ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat drs. H. Leopold, die werkzaam is op het consulaat-generaal te Singapore, zich donderdag in opdracht van de Neder landse regering naar Djakarta heeft begeven om in afwachting van het tijdstip, dat drs. C. D. Barkman zijn functie als tijdelijk zaakgelastigde zal hebben aanvaard, contact te onder houden met de Indonesische regering en voorbereidingen te treffen voor de vestiging van een ambassade te Djakarta. De heer Leopold heeft de rang van eerste ambassadesecretaris. Nederlander verdacht van verduistering Voor de rechtbank in 's-Hertogen- bosch moest gisteren terechtstaan de 51-jarige Nederlander E. S., die er van wordt beschuldigd in 1959 in Venezuela 540 koeien of de tegen waarde daarvan in geld te hebben verduisterd ten nadele van de n.v. Jardines del Tuy. Hij ontkent echter zich aan ver duistering te hebben schuldig ge maakt, aangezien hij bij de oprich ting van de n.v. gebouwen had inge bracht, waardoor hij recht heeft zijn aandeel tien procent van het ge heel op te nemen. Volgens zijn raadsman is er een getuige, die dit zou kunnen bevestigen. Aangezien deze getuige momenteel in het bui tenland verblijft, werd besloten de zitting voor het horen van deze ge tuige, te verdagen tot donderdag 18 april. Donderdag hebben het Nederlands koninklijk paar en prinses Irene met hun Mexicaanse hoge gasten een bezoek gebracht aan de scheepswerf van Verolme op Rozenburg. Zij arriveerden hier met de salonboot „Pieter Caland" waarmee zij uit Rotterdam waren vertrokken. Een beeld van de aankomst op de werf: van links op de valreep: mevrouw Lopez Mateos, H.M. Koningin Juliana, mej. Ave Lopez Mateos en prinses Irene. Onder een truck met oplegger geraakt is gistermiddag het negen jarig meisje Johanne Tergouw uit Delft, toen zij, naar men vermoedt, bij het kruispunt Binnenwatersloot Phoenixstraat met haar fiets een bocht te ruim nam. Zij was op slag dood. Op de jaarlijkse Paasveetentoonstelling, welke gisteren in Amsterdam is gehouden, is een zes-tandige, 820 kg wegende, drie jaar oude vaars van de gebrs. A. en M. Lindt uit Zevenbergen tot „Miss Rund 1963" gekozen. Onder grote belangstelling werd de reeds enige malen eerder bekroonde éHchü een fraaie krans omgehangen, waarmee zij bereidwillig voor de fotograaf poseerde. Gistermiddag is de Amsterdamse politie erin geslaagd de man, die bijna 4 jaar geleden, op 16 mei 1959, een als „zwarte Judith" bekend staande 45-jarige prostituée J. B. heeft gewurgd, tot een bekentenis te dwingen. De dader is de 30-jarige tuinier J. V. P. die woonachtig is in de provincie Utrecht, waar hij woensdagavond door de politie is aangehoudenVan doorslaggevend belang is de steun, die de politie heeft ondervonden van de prostituée H. W. geweest. Zij kwam op 11 maart j.l. op het politiebureau vertellen, dat zij de tuinier, die haar regelma tig bezocht, verdacht van de wurging van ,#warte Judith". Op 16 mei 1959 vond een prostituée die samen met „zwarte Judith" in de Bergstraat te Amsterdam woonde, haar collega gewurgd op de grond liggen. Kort voor diezo ontdekking had „zwarte Judith" bezoek gehad van een ongeveer 27 jaar oude maai, van wie slechts bekend was, dat hij blond haar had en een lichtgrijs pak droeg. Deze man had eerder op de avond een bezoek gebracht aan H. W., die ook in de Bergstraat woonde. Het zoeken van de poitie naar de dader is wekenlang zonder resultaat gebleven. Wel werden verscheidene verdachten aangehouden, maar zij moesten weer worden vrijgelaten. Toen de prostituée H. W. op 11 maart j.l. bij de politie kwam met de mededeling, dat zij regelmatig bezoek kreeg van een man, die zij verdacht van de wurging, stond de politie aanvankelijk nogal sceptisch tegenover haar beweringen, vooral, omdat zij de verdachte pas twee- eneenhalf jaar na de daad weer zag. Desondanks stelde de politie een on derzoek in, waardoor een veelvuldig contact ontstond tussen de politie en de vrouw1, die de man tijdens zijn bezoeken steeds vooziohtig trachtte uit te horen. Toen zij zich op het laatst steeds meer bedreigd ging voelen door de tuinier, bleef zij bij de politie ha meren op een nader onderzoek. Dank zij de aanwijzingen van de vrouw werd de woonplaats van de verdachte aan de politie bekend, en toen ook zijn signalement bleek te kloppen, werd hij woensdagavond j.l. aange houden. De verhoren, d!ie de Amsterdamse politie hem af nam, hadden aanvan kelijk geen resultaat. Donderdag ochtend begon inspecteur Bremer opnieuw met het verhoor, doch nu in aanwezigheid van de vrouw, die dé tuinier verdacht. Ruim vier uur leng vuurden de rechercheurs, maar vooral ook dé vrouw, vragen op de verdachte af, hetgeen omstreeks drie uur in de middag tot zijn bekentenis leidde. De politie is ervan overtuigd, dat hier geen sprake is van een moord „met voorbedachte rade". Die man zou een sexuele aifwijfcing hebben, waardoor hij de wurging gepleegd zou hebben, en waardoor ook de prostituée H. W. verdenking tegen hem koesterde. Het onderzoek is echter nog niet afgelopen, want er zijn nog vele vraagtekens, die op een oplossing wachten. Aanvankelijk heeft de po litie deze moord in verband gebracht met een aantal nog onopgeloste moorden in de „rosse buurt" van Amsterdam, maar het is gebleken, dat de man hiermee niets te maken heeft. Aangereden door een hem ach terop komende auto is woensdag j.l. de 70-jarige wielrijder G. J. aan de Stegge uit Enter. Hij fietste op de Goorseweg en werd door de auto ge schept, waarbij hij zo ernstig gewond werd, dat hij ter plaatse overleed. Geen Nederlands vlees naar Frankrijk De Franse staatscourant van giste ren bevatte een mededeling aan im porteurs, dat de invoer uit Nederland in het Franse moederland en de over zeese departementen van varkens vlees en vlees van herkauwers om veterinaire redenen tot nader order verboden is, tenzij voor de invoer toestemming van het Franse minis terie van landbouw werd verkregen. De uitbarstingen van de vulkaan de Goenoeg Agoeng op het eiland Bali hebben in februari en maart aan meer dan 1500 mensen het leven ge kost en ongeveer 350.000 Balinezen dakloos gemaakt, zo meldde het In donesische persbureau Antara don derdag. Intussen wekt nu ook de ac tiviteit van een andere vulkaan, de Goenoeng Rindjani, op het ten oosten van Bali gelegen eiland Lombok, be zorgdheid, aldus Antara. TV-achterwand gebruikt als pagaai Vier jonge Oostduitsers, die woens dagavond naar West-Berlijn tracht ten te ontvluchten, werden door Oostduitse grenswachten gesnapt en gearresteerd. Meer geluk hadden twee gezinnen van tezamen tien personen in Neder - saksen, die op een eigengemaakt vlot onbemerkt de Elbe overstaken, met meevoering van een grote hoeveel heid bagage, waaronder zelfs een te levisietoestel. Toen het vlot te water was gelaten, begaf de buitenboord motor het, waarop de afgeschroefde achterwand van het t.v.-apparaat en een deksel van een koffer als pa gaaien werden gebruikt. Jn het midden van de rivier, d»«i de grens tussen Oost- en Westduits ge bied vormt, werd het gezelschap, waartoe vijf kinderen behoorden, op gepikt door twee Westduitse douane vaartuigen. „Der Stellvertreter" niet meer op repertoire „Der Stellvertreter", het gerucht makende toneelstuk van Rolf Hoch- hut over wijlen paus Pius Xll en de jodenvervolging door de nazi's, wordt 16 april afgevoerd van het repertoire van het theater aan de Berlijnse Kur- fürstendamm. Dit heeft de regisseur Erwin Piscator meegedeeld. Als re den geeft hij op, dat hij niet op zo'n succes had gerekend. De meeste spe lers hadden dan ook tegen die datum reeds andere verplichtingen op zich genomen. Ook de technische uitrus ting is dan niet meer beschikbaar vanwege de opening van het Huis van het Vrije Volkstoneel. POPULARITEIT DE GAULLE GEDAALD De populariteit van president De Gaulle is blijkens de resultaten van een opinie-onderzoek van het Franse instituut voor publieke opinie, tij dens de mijnwerkersstaking scherp gedaald. De volgende cijfers kwamen uit de bus: tevreden: 42 procent, on tevreden: 40 procent, geen mening: 18 procent. Op 1 maart, toen de sta king begon, was 55 procent van de ondervraagden nog tevreden met hun president, 27 procent was onte vreden en 18 procent bleef het koud. In januari waren deze cijfers nog gunstiger: resp. 64, 22 en 14 procent. De 73-jarige architect dr. J. J. P. Oud indertijd een der grondleggers van de „nieuwe zakelijkheid" in de architectuur, is vannacht in Wasse naar overleden. Tot zijn voornaamste werken behoren het Bio-vakantie oord in Arnhem en het hoofdkantoor van Shell Nederland in Den Haag. Ook was hij ontwerper van het Na tionaal monument in Amsterdam. De crematie heeft op 8 april om 15.00 uur plaats oip WestetrvelcL De Israëlische onderminister van defensie heeft in Washington be sprekingen gevoerd over Israëlische aankopen van „Hawk" luchtafweer- raketten voor Israël. Over de meeste punten is „in principe" overeenstem ming bereikt en de zaak zal verder via de normale diplomatieke kanalen worden geregeld. De Verenigde Sta ten hebben erin toegestemd aan Is raël de raketten te leveren om „de grote Sowjetrussische leveranties van moderne straaljagers aan de Verenig de Arabische Republiek" te compen seren. KONING SAOED IN PARIJS Koning Saoed van Saoedi-Arabië is met een talrijk gevolg, waaronder een aantal haremvrouwen, uit Nice in Parijs aangekomen, waar hij op het vliegveld Orly door talrijke offi ciële personen, onder wie de ambas sadeur van Pakistan, en zijn parti culiere dokter is ontvangen. De ko ning zal in Parijs een medische be handeling ondergaan.Tijdens zijn rit naar het ziekenhuis stonden alle Pa- rij zenaars langs zijn route voor hun ramen om een glimp van een der laatste koningen van de 1001-nacht op te vangen. In een groot hotel bij de Place de l'Etoile is een hele suite met talrijke kamers afgehuurd. De hotelrekening van de koning in Nice bedroeg 400.000 frank. Dat er op deze hoge rekening toch niet met dubbel krijt geschreven is, dankt de koning aan de intendant van het ko ninklijk huis, die alle nota's nagaat en onder meer gevraagd heeft, waar om voor de maaltijden meer gere kend is dan op de spijskaart vermeld staat. De directeur heeft hierop ge antwoord, dat de leden van het ko ninklijk gevolg een bijzondere eet lust bezitten. Een van de hovelingen heeft bijvoorbeeld op een maaltijd twaalf coteletten achter elkaar op gegeten Het Frans-Duitse verdrag krijgt (Duitse) inleiding Veertien leidende politici van de West-Duitse regeringspartijen, de Christendemocratische Unie (CDU) en de Vrije Democraten (FDP), zijn het donderdag in het vakantiever blijf van bondskanselier Adenauer aan het Comomeer verrassend snel eens geworden over de ratificatie van het Frans-Duitse verdrag van samenwerking. Het staat thans vast, dat aan het verdrag een inleiding zal worden toegevoegd, die spreekt van de Westduitse wil geen afbreuk te doen aan de verplichtingen van de bonds republiek in de NAVO of aan haar banden met de Europese Economi sche Gemeenschap. De uiteindelijke formulering van de inleiding zal door het parlement geschieden, dat het verdrag op 25 april in eerste lezing in behandeling neemt. Onder de groep, die zich in het vakantieverblijf van de bondskanse lier had verzameld, behoorden de ministers van buitenlandse zaken, van economische samenwerking en van bijzondere taken, beneven» dt liberale leider Erich Mende. KORT RAPENBURG 20, TELEFOON 26405 (Advertentie) r

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9