GROOTVORST DER BEREN ONDER BESCHERMING VAN DE WET <ék)bliiffit..Jk)i blijfjong..mDblijJfiL.<&*efiets! Kinderen hebben belangstelling voor onze windmolens VRIJDAG 5 APRIL 196» DE LEIDSCHE COURANT PAGINA tr Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelfl Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar (Advertentie). Donderdagochtend arriveerde de Engelse filmster-zanger Adam Faith op de luchthaven Schiphol. Hij zal vrijdag avond optreden in de Rudi Carrell Show. Na aankomst kon hij al dadelijk handtekeningen uitdelen. De jeugd heeft ook hier de toekomst GESLAAGDE EXCURSIE IN Z.-HOLLANDS POLDERLANDSCHAP DAT DE LAGERE school-jeugd belang stelt in onze windmolens is mij dinsdag 2 april j.l. overduide lijk gebleken. Toen namelijk was ik in de gele genheid een molenexcursie voor een zesde klas (meisjes van de St. Li- duinaschool te Den Haag) te organi ses Let wel, hier is geen sprake van een schoolreisje. Het is een les waar in hetgeen op school verteld is, in natura bezichtigd wordt. Speciaal voor deze school is een project ontworpen, waarin de Hol landse molen danig aan de tand is gevoeld. Toen de kinderen met de realiteit „molen" in contact werden gebracht, bleek veel enthousiasme losgeslagen te zijn. Door verschillen de activiteiten rond de „molen" te groeperen (aardrijkskunde, -geschie denis, taal, expressievakken) heeft het kind veelzijdig van het onder werp kennis genomen. Toen zijn we een dag langs „Mo- lenland"! ingetrokken. GASTVRIJ ONTHAAL De tocht voerde over rijksweg 4a naar de Hoogmadese poldermolen, uitstekend voor ons doel. Molenaar Van der Pouw Kraan toonde zich een goed onderwijzer, toen hij, staan de op het kruirad van zijn wip, op originele wijze een molenles weggaf. Ook de molenaarsvrouw vertelde over het leven op een molen. WIJ KWAMEN niet alleen kijken op de Hoogmadse „wip". De leiding had voor observatie-opdrachten ge zorgd. De 35 meisjes werden in 4 groepen verdeeld t.w.: Landschap, Werking molen, Wonen, Geschiede nis. Iedere groep werkte o.l.v. een leerkracht. Onder het observeren maalde de molen speciaal voor de kinderen. 's Middags volgde een bezoek aan de twaalfkante stenen poldermolen van de Veender- en Lijkerpolder, die bemaald wordt door een broer van de vorige molenaar. De 13 m. lange vijzel maakte een geweldige indruk op de bezoekertj es Ook hier werd de molen van binnen bezichtigd. We derom trof ons de gastvrijheid van het molenaarsgezin. Op de terugweg passeerden we o.a. de driegang van de Driemanspolder bij Stompwijk. CONCLUSIES Brengt men een gemiddeld kind in contact niet ons molenbezit, dan blijkt het hiervoor open te staan. Aan het begin van het project (toen er nog niets over de molens gezegd was) moesten de kinderen een vraag beantwoorden, waarin geïnformeerd werd naar eigen kenis van zaken. Het antwoord was maar al te vaak: „Ik vind een molen mooi, maar ik weet er zo weinig van" of „Ik ken een molen alleen van een plaatje" Wij durven te stellen, dat het molen- behoud (een zaak van volwassenen) gegrond moet zijn op een voldoende voorlichting aan de kinderen. De jeugd heeft ook hier de toekomst. Molenbehoud op zich biedt geen perspectief, als de volgende genera tie niet vertrouwd wordt gemaakt met de vaderlandse molen. Het ad dertje „techniek" schuilt immers on der het gras". Het project „Molen" en vooral de excursie in Leidens plassengebied heeft ons de ogen geopend. Er liggen geheel eigen waarden in onze vader landse molens. Laat ieder in zijn omgeving ons Molenland bewoonbaar houden. Wil hij zich oriënteren in deze materie dan staan de verenigingen, die op dit gebied werkzaam zijn („De Holland- sche Molen", Reguliersgracht9, Am sterdam en de „Rijnlandsche Molen stichting", Breestraat 29, Leiden), klaar met informatie-materiaal en waardevolle adviezen. Er zijn bespre kingen gaande om de gegevens, die het project ons verschafte te gebrui ken in een landelijke actie. De pa piermolen werkt langzaam, maar de opvoeders kunnen nu reeds „van top" malen! NICO VREESWIJK Stompwijk Schenking voor Eindhoven TOCH TELEVISIE BIJ N.S. De mededeling van de Spoorwe gen, dat er bij Harderwijk een trein- waarnemingspost per gesloten televi siecircuit in gebruik zou worden ge nomen mag dan een goed geslaagde 1-april-grap zijn geweest, televisie komt er bij N.S. De voorlichtingsdienst van de Spo rwegen heeft thans een „serieu ze" proef met bedrijfstelevisie aange kondigd. In Eindhoven zal met in gang van de nieuwe dienstregeling (26 mei) bij wijze van experiment een tv-installatie voor treinaanwij- zing worden toegepast. Aan een per ronzijde zal een televisiescherm worden opgehangen, dat dezelfde taak krijgt als de moderne perron- aanwijzers in de hal van het Utrecht se station. Op dit scherm zal men de bestemming en vertrektijd kunnen aflezen van de eerstvolgende trein op het betrokken spoor. Met de instal latie van de apparatuur wordt vol gende maand begonnen. Winst op tv-toestellen valt wel mee, zegt minister De gemiddelde gezamenlijke winstmarges, bij groothandel en kleinhandel in televisietoestellen, be dragen ongeveer veertig percent, maar voor meer gangbare typen ligt het percentage meetal belangrijk la ger. Dit heeft de minister van economi sche zaken drs. J. W. de Pous giste ren in de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op mondelinge vragen, hem gesteld door mevrouw G. P. de Roos-Oudegeest (PvdA). Deze had de minister gevraagd of deze marges niet dermate hoog zijn, dat daarvoor de consumentenprijs van televisietoestellen op een uit het oogpunt van algemeen belang te hoog niveau wordt gehandhaafd. Uniform model verkeersschijf Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is thans, naast de bij Kon. Besluit vastge stelde borden voor parkeerzones, een voor het gehele land uniform model parkeerschijf vastgesteld. Deze schijven bestaan uit een hoes van 16 bij 18 centimeter, waarin de eigenlijke schijf kan ronddraaien. De schijf is in twintig segmenten verdeeld van witte, blauwe, rode, groene en zwarte kleuren. Ieder seg ment geeft een half uur aan. De automobilist, die in een zone gaat perkeren, stelt de tijd van aankomst voor een uitsparing op de schijf in en hangt deze zodanig in zijn wagen dat controleurs er van de rijbaan of duidelijk zicht op hebben. De controle kan zo op „tijd en kleur" plaats vinden. De gebruiker kan voor de onder de grote parkeerzoneborden aange geven tijdsduur parkeren. Indien die toegestane tijd een half, een heel of anderhalf uur is, dan kan hij het ogenblik van verplicht vertrek ach ter de schijf aflezen. Indien in een parkeerzone gebruik wordt gemaakt van een parkeer schijf, dan is onvoldoende zicht baarheid strafbaar, evenals het on juist aangeven van het uur van aankomst, het overschrijden van de parkeertijd en het tijdens die parkeertijd verstellen van de schijf. De uniforme parkeerschijf kan voor reclame-doeleinden gebezigd wor den. Zoals men weet is verleden jaar de wet op de motorrijtuigenbelasting zodanig veranderd, dat het de ge meenten ook is toegestaan parkeer- meters tegen betaling te plaatsen. Onder het motto „Voor ieder een eigen sport" heeft het staatsbosbe heer een aantal gidsen ontworpen van verschillende bossen. Deze gidsen willen niet slechts een nuchtere op somming geven van bezienswaardig heden en toeristische routes, maar bieden ook een beschrijving van de natuur en het landschap om de ge bruiker nader te brengen tot wat er leeft en groeit in de bossen. Met het uitgeven van deze gidsen treedt het staatsbosbeheer in het voetspoor van dr. Jac. P. Thijsse, die in brede lagen van de bevolking zo veel belangstelling voor de levende natuur heeft gewetk. Daarom ook noemt het staatsbosbeheer zijn nieu we uitgaven „Voetsporen". Voor het vakantieseizoen zullen er acht „Voetsporen" verschijnen die betrekking hebben op een gebied van 11.000 hectare. Van de 260.00 hectare bos die Ne derland bezit, is 35 procent in han den van gemeenten en rijk. Daarvan heeft het staatsbosbeheer de zorg over 70.000 hectare. Tegen een tegemoetkomende bestelauto reed gisteravond de 48- jarige bromfietser, de heer Simons uit Geleen, toen hij bij het passeren van een autobus bij de brug over het Julianakanaal te Urmond teveel naar links uitweek. Hij kwam fron taal in botsing met de bestelauto en was vrijwel op slag dood. Het slacht offer was gehuwd. De burgemeester van Eindhoven, ir. H. B. J. Witte, heeft gisteravond tijdens de raadzitting meegedeeld, dat de heer en mevrouw Philips-van Lennep aan de gemeente Eindhoven een bedrag van 1-1/4 miljoen gulden hebben geschonken voor de aankoop van een 18 hectare groot terrein, ge legen in het stadsdeel Strijp en voor de aanleg van een park op dit ter rein. Zowel de burgemeester als de frac tievoorzitter van de KVP, de heer P. Timmers, die zich tot tolk maakte van de gehele ji aan, spraken hun vol doening en dankbaarheid uit over deze schenking. Jachi mei de camera is altijd open Wekenlang op het spoor van de sterke rakker (Bijzondere medewerking) Op de in Alaska voorkomende kodiak-beer na is de grizzly de sterkste en gevaarlijkste beer ter wereld. Hierin school voor mij een grote verleiding om er een te „schieten" zonder het dier naar de „eeuwige jachtvelden" te ver drijven. Het lukte! JA, daar naderde hij. Een reusachtige beer! Eindelijk had ik hem in de zoe ker van mijn camera. Eigenlijk ging het nog heel 9impel. Een druk op de sluiter en ik had mijn eerste beer „ge schoten". Het was waarlijk geen klei ne jongen. Toch, of misschien juist daarom, scheen de oude aartsvader in zijn dikke pels geen belangstelling voor mij te hebben. Hij snuffelde aan het aas, dat ik had neergelegd. Daai hij bijziende was, was de kans, dat hij mij in het vizier zou krijgen, niet groot. Vermoedelijk zou het gevaar heel wat groter zijn geworden, .als de wind was gedraaid. Wel had ik van vele zijden gehoord, dat de beren in de streek van Alberta, waar ik was, in de regel de mens niet aanvallen, maar ja, een grizz ly blijft een grizzly en ik was er dus niiet helemaal zeker van, dat ik geen uitzondering zou zijn. WITKOP-ADELAAR HEEL vaak had ik de gehanteerd, alvorens ik mijn grizzly „schoot". Honderden foto's had ik geno men tot in de verborgenste hoekjes der wildernis toe. Mijn belangsteilling was vooral uitgegaan naar vogels. Mijn be langrijkste „buit" was een witkop-ade laar geweest. Dagen achtereen had ik de vogel gadegeslagen. Ik had opgemerkt, dat hij een zeer nauwkeurige daginde ling volgde, 's Middags tegen een uur of drie ging hij een dutje doen. Dan streek hij steevast neer op een uitste kende punt van een zeer steile, ja bij kans loodrechte rotswand. Eerst maakte hij toilet. Zorgvuldig werden de veren een voor een in orde gebracht. Vervol gens dommelde hij tot ongeveer half vijf. Tegen dit uur maakte hij zich ge reed voor de avondjacht. Die rotspunt was mijn kans. Op een ochtend liet ik mij met behulp van tou wen en een vriend op het „slaap-pla- teau" zakken. Ik stelde er een „zelf- sluiter" op. Toen de vogel 's middags neerstreek, maakte hij meteen een por tret van zichzelf. Dit succes in de vo gelwereld deed mij verlangen naar nog groter wild. BEREN NU, het grofste wild van Noord-Ame- rika is zonder twijfel de beer. En on der de beren is de grizzly bijna de grootste. Een kennis in Alberta had mij uitgenodigd om bij hem te komen loge ren. Ik besloot, met de logeerpartij een camera-jacht te verbinden. En ik wilde „op de beer" gaan, want beren komen in Alberta veel voor. In het noorden van deze provincie ligt een gebied van circa 20.000 km2, dat rijk is aan beren en waar men de ze dieren niet mag doden. Hier, in dit gebied, wilde ik proberen, een grizzly op de filmstrook vast te leggen. Voor de minder grote en minder gevaarlijke zwarte en bruine beren had ik weinig belangstelling. Het ging mij om een grizzly, van de soort, die men in de vlakten vindt en die nauw verwant is met die, welke in de Rocky Mountains voorkomt. Toen de eerste kolonisten in Noord- Amerika aankwamen, wds de grizzly talrijk op de vlakten en prairies des lands. Zijn voornaamste jachtbuit was de bison, die toentertijd bij miljoenen op de prairies leefde. Geleidelijk wer den de beren teruggedrongen. De bi sons werden bijna uitgeroeid. Er dreig de voedselschaarste voor de grizzlies. Bovendien maakte de mens veel jacht op hen, want hun pelzen zijn kostbaar en hun vlees is zeer goed eetbaar. Zo kwam het, dat de „vlakte-grizzly" een zeldzaam dier werd. Tegenwoordig kan hij zich eigenlijk in Alberta alleen nog maar handhaven in het (hierboven aangeduide) beschermde gebied. Op de kodiak-beer - bewoner van de wouden en barre vlakten van Alaska - na is de grizzly de grootste, sterkste en bovendien gevaarlijkste beer ter we reld. Een oude mannetjes-beer haalt gemakkelijk een gewicht van 750 pond. De klauwen van zijn voorpoten hebben een lengte van bijna 15 cm. De grootste grizzly, die ooit werd geschoten in Alberta (Leser Slave, 1955) woog zelfs ver over de 800 pond.. De grizzly, waarvan een jachtopzie ner mij de sporen vertoonde, deed be slist niet veel onder voor die zwaar gewichtkampioen. Zijn „prent" (voetaf druk) had een bijna angstwekkende grootte. Niettemin besloot ik, mijn ca mera-geluk op die „grootvorst der be ren" te beproeven. Ik besefte heel goed, dat het fotograferen van een kolossale beer heel wat anders is dan een prent je te maken van een roodborstje. Wat ik echter niet wist - al ontdekte ik het vrij spoedig na het begin van mijn jacht - was, dat een grizzly een soort zesde zintuig heeft, dat hem in staat stelt, „onzichtbaar" te blijven. Hieraan schrijf ik het toe, dat het veel dagen duurde, aleer ik die oude,, blijkbaar zeer argwanende knaap „onder schot" kreeg. En dan hoort men wel verkon digen, dat de grizzlies in de streek van Alberta, waar ik was, minder schuw zijn dan elders, waar wel op hen wordt gejaagd! Ik heb in de tijd, die ik doorbracht op het spoor van de oude rakker, vee] geleerd over het leven der wildernisbe- woners van klein tot groot. Het was niettemin een zeer grote voldoening, dat de beer zich tenslotte toch liet „schieten". Zijn conterfeitsel zal steeds een glanspunt vormen in mijn collectie wildernisfoto's. Het allerbelangrijkste vind ik echter, dat de grizlies thans onder bescherming van de wet staan, zodat mijn „9chot" nooit een, einde had mogen maken aan zijn berenbestaan en hij - ijs en weder dienende - voorlopig de wildernis van Alberta niet zal be hoeven te verwisselen voor dte Eeuwige Jachtvelden. NTV ANO I

Leidse Courant | 1963 | | pagina 17