„Minerva" heeft veel voeten in de aarde RUILVERKAVELINGSWERK IN DE RUN- EN GOUWESTREEK BEGINT AEG 2s m WOENSDAG 3 APRIL 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 Het spfèokje van iedere dag... Thuis bij U de beste wasmachine uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke 138 palen in Leidse Breestraat In het met een „houten gordijn" af gesloten werkterrein heeft de heer S. W. Schalm, praeses van de com missie voor de sociëteit, de eerste paal geslagen voor het nieuwe Mi nerva aan de Breestraat. De aanne mer moet een speciaal procédé voor het aanbrengen der betonfundering gebruiken. Er komen 138 palen. Bij het jacquet, dat de ernst van het moment gestalte gaf, droeg de heer Schalm een helm, waarop de leuze „moed, beleid en trouw" geschilderd stond. Ook zijn collega-commissie leden droegen zo'n helm of een hoge zijden. De heer Schalm heeft In een toe spraak, die deels overstemd werd door het verkeerslawaai van de Breestraat, nog eens benadrukt van hoeveel belang dit ogenblik was voor het Leids Studentencorps. De bouw van Minerva zal tenminste anderhalf jaar duren. Bibliotheek, restaurant, mensa en een kegelbaan staan vermeld op de bouwtekenin gen. Na de plechtigheid werd in de open lucht het glas geheven. Men zal zich herinneren, dat het oude Minerva in december 1961 bij een brand is vernield. Het Leids Studentencorps heeft voorlopig onderdak gevonden in „Het Gulden Vlies", aan de overzijde van de Breestraat. Bij onder e paal lijk uit twee in elkaar schuivende stalen buizen, die bij het; vormen van de paal een funktie hebben. Bij het inheien is de binnenhuis gevuld met beton. Zowel bij het uitstampen van de voet, als bij de opbouw van de paalschacht is het binnendringen van grondwater uitgesloten. Deze paal is uniek in de wereld en wordt vervaardigd door de N.V. Alpha- paal te Amsterdam, een zusteronder neming van De Waal's Industrie n.v., die vermaardheid verwierf door het systeem van de Waalpalen. Deze laatste palen zullen even eens in Leiden worden gebruikt. Hier gaat het om holle betonnen pa len, die hydraulisch in de grond worden gedrukt. Daardoor kan men werken bij kleine hoogten en ook daar waar de arbeid trillingsvrij moet geschieden. Bijvoorbeeld bij de aanwezigheid van een ziekenhuis of historische gebouwen, die door in storting zouden kunnen worden be dreigd. Deze De Waalpalen werden om die reden o.a. toegepast bij de res tauratie-werkzaamheden aan de Gro te Kerk van Monnickendam, de Poorten van het Rijksmuseum en de Beurs van Berlage. Op de foto: de heer Schalm in aktie onder leiding van een deskundige terwijl commissieleden toekijken. JAARVERGADERING K.N.T.V. Zaterdagavond hield de afd. Lei den van de Kon. Ned. Tooiakunste- naars-Vereniging haar jaarvergade ring in Hotel Central. Een verheu gend groot aantal leden was opge komen. De agenda vermeldde de gebrui kelijke punten. Van de altredende bestuursleden werd prof. dr. E. W. Schallenberg herkozen. In de plaats van de niet-herkiesbare selcretaresse, Marie Veldhuijzen, van wie de af deling een hartelijk afscheid nam, werd Pauline Zondag gekozen. Het bestuur van de afdeling be staat nu uit: I. Aribo, voorzitter; Prof. dr. E. W. Schalleinberg, 2e voorzitter; Pauline Zondag sekreta- resse; M. L. Opdam, penningmees ter; L. Stevens, alg. adj. De heren H. Briër en H. Haze- loop brachten als leden van de kas- commissie hulde aan de penning meester M. L. Opdam voor zijn fi nancieel beleid gedurende het af gelopen jaar. Vermiste jongen speelde toch bij het water Er zijn sterke aanwijizingen, dat de verdwenen achtjarige Haagse jon gen, Cornelis Wallard, toch bij de waterkant heeft gespeeld. Vrijdag middag na twaalf uur verdween de jongen, die de roepnaam Keesje heeft, spoorloos. Bij de politie zijn meldingen binnengekomen van men sen die zeggen, dat het jongetje ge speeld heeft bij de boten, die aan de Fijnjekade en de Leeghwaterkade liggen. Brandweer en politie hebben gisteren het dreggen langs de kaden voortgezet. De eerste melding, dat het jongetje langs de kaden gespeeld zou hebben kwam van een moeder. Haar zoontje, die Keesje van gezicht kent, vertelde dat hij Keesje op de Fijnjekade her haaldelijk van een schuit op de kade heen en weer heeft zien springen. gemiddelde inkomen van een boer (inclusief zaterdag- en zóndagarbeid en de werkzaamheden van vrouw en kinderen) kwam te liggen óp f 61300. En hierbij vielen dan nog enkele kos ten te berekenen." „Dat er inzake het probleem van de melkprijs geen oplossing is gevon den, valt voor een groot gedeelte te wijten aan de onderlinge verdeeld heid van de veehouders in West- Nederland", aldus de heer Hilhorst. Dit nu zei hij naar aanleiding van de bespreking die er tussen het pro- duktschap en de ministeries van Landbouw en Economische Zaken had plaats gevonden naar aanleiding van de situatie in de melkprijzenge- legenheid. „Het Landbouwschap richtte zich tot de volksvertegenwoordiging. Re sultaten waren nihil: Vijf procent van de bevolking is in de steek gela ten (Genoemd percentage immers maakt deel uit van de boerenstand ir. ons land.) Een gezamenlijke aan pak is van node en laat men geen verdeeldheid zaaien. Tijdens de dis cussie die hierop ontstond, voerde de heer Wijnja van de melkoriderne- ming Leerdam onder andere het woord. „De particuliere fabrieken staan achter de CMC, wanneer de meerprijs verhoogd kan worden, zo zei hij. Begrijpelijk was, dat de heer Hilhorst (zelf een CMC-aanhanger tot en met) hierop in felle discussie trad met spreker inzake het door hem naar voren gebrachte en de praktijken van de particuliere bedrij ven. Nog anderen voerden het woord. Enige vragen omtrent het Land bouwschap, het door genoemde in stelling tot stand gebrachte en de samenstelling van dit schap passeer den te remme. In elk geval beweerde de heer Hilhorst niet afkerig te zijn van een meer evenredige vertegen woordiging van de boeren in dit schap. Dat verschillende in de zaal zich niet altijd met sprekers visie konden verenigen valt overigens ook te begrijpen. AEG TURNA WASAUTOMAAT f 995.- Voorwassen, wassen en 5x spoelen geheel automatisch in roest vrij edelstaal. Heerlijk idee een trommel-was automaat te bezitten, waarbij zorg en set- vice, kwaliteit en be trouwbaarheid auto matisch samen gaan. BOUW VAN 32 BOERDERIJEN PLAN OMVAT ZEVEN JAREN De eerste paal, geslagen voor de nieuwe Minerva Sociëteit te Leiden, is een bijzondere. Hij bestaat name- Dief trok toog aan Gisteren is de Rotterdamse politie erin geslaagd, de 23-jarige Duitser J. W. A. E. te arresteren. Hjj heeft, behalve insluipingen in Rotterdam, Amsterdam, Antwerpen en Düssel- dorf, ook een poging tot beroving van een Spaanse zeeman in het zee manshuis „Stella Maris" te Rotter dam op zijn naam staan. E. had een priestertoog uit de sacristie van het zeemanshuis gestolen, en in deze ca mouflage trachtte hij de Spanjaard van zijn geld te beroven. Hij werd op heterdaad betrapt, maar wist te ontkomen. Toen de Rotterdamse po litie hem later op de dag in zijn kraag greep, bleek hij nog een groot aantal lege portemonnaies en porte feuilles in zijn bezit te hebben. Na aanvankelijk te hebben volgehou den, dat deze zijn eigendom waren, gaf hij toe, dat hij met zijn diefstal len ruim 3.000 gulden rijker gewor den was. Nederland drinkt steeds meer bier Nederland drinkt steeds meer bier: dat bleek uit wat mr. H. J. M. Loeff, voorzitter van het produktschap voor bier, meedeelde in een vergadering van dit produktschap. Het bierverbruik per hoofd van de bevolking is in 1962 opgelopen van 26,4 liter tot 27,4 liter. Er is dus per Nederlander een liter bier meer ge dronken. Bij België en Duitsland ver geleken ligt Nederland ver achter. In die zelfde periode werd daar resp. 115 en 101 liter per hoofd van de bevolking gedronken. Van alle EEG-landen wordt in Lu xemburg het meeste bier gedronken. Italië staat onder aan de lijst: zes liter per hoofd van de bevolking. In opdracht van de plaatselijke commissie Ruilverkaveling Zwammer- dam is de -Nederlandse Heidemaatschappij begonnen met de uitvoering van een groot ruilverkavelingsplan, dat gebieden omvat te Alphen a.d. Rijn, Zwammerdam, Bodegraven en Boskoop, dat in zijn geheel circa 1500 ha grasland, circa 100 ha tuinderijen en boomkwekerijen betreft en waarin o.m. nog voorzien wordt in de bouw van circa 32 boerderijen. Het zal naar raming ongeveer 7 jaren duren alvorens alle betrokken land- en tuinbou wers in staat gesteld zullen zijn hun bedrijfsvoering voort te zetten op een economisch geordend en gelegen bedrijf. De totale kosten zijn voor lopig begroot op circa acht miljoen gulden. Start van plan Toen over een breed terrein de zienswijze van de hiervoor in aan merking komende agrariërs en tuin ders was gepeild, is men in oktober 1958 officieel gestart met de voor bereidende werkzaamheden in defi nitieve vorm. Het sein daartoe is gegeven in de eerste officiële bij eenkomst van de voorbereidingscom missie onder voorzitterschap van burgemeester C. G. van Dobben de Bruyn van Zwammerdam. Na de l3e vergadering in deze aangelegenheid werd op 22 mei 1962 de stemming gehouden, die doorslaggevend is ge worden voor de definitieve realise ring van het plan. Tweederde van het aantal betrokken land- en op- stalleneigenaren en -pachters bleek zich toen hierachter geschaard te hebben, mede als gevolg van een voorlichtingsbijeenkomst, die van het provinciaal bestuur uitging en ge presideerd werd door Ged. Deeren- berg in de grote Nutszaal te Alphen a.d. Rijn. De leiding van de werkzaamheden ligt nu in handen van de op 25 ja nuari dit jaar geïnstalleerde Plaat selijke Commissie (P.C.), die na en kele besprekingen zonder veel tam tam nu de daad bij het woord heeft gevoegd en de desbetreffende uit- Het is niet altijd van een leien dakje gegaan, alvorens de eerste spade in de grond gestoken kon wor den aan de Groeneweg onder de ge meente Boskoop ten behoeve van de nieuw aan te leggen weg, die vanaf de Gouwe in oostwest-richting zal lopen tot aan de Oud-Bodegraafse- weg, ongeveer 700 meter ten zuiden van de spoorlijn Alphen-Bodegraven over Alphens grondgebied. Dank zij een redelijke financiële bijdrage in dit gigantische werk van de gemeente Alphen a.d. Rijn, Bode graven, Boskoop en Zwammerdam, alsmede van de provinciale staten van Zuid-Holland, zal het mogelijk zijn aan deze weg een voornaam aanzien en een belangrijke funktie toe te kennen. Hij krijgt o.m. een rijbaanbreedte van plm. 5 meter op een fundering van 6 meter. Aan deze weg zullen vele van de te bou wen nieuwe boerderijen komen te staan, ten behoeve van de land- en tuinbouwers, die in dit plan deelne men. Snel tempo Met de aanvoer van het funderings materiaal hoopt men kort na Pasen te beginnen. Het zal bestaan uit slak- kenzand, een afvalprodukt van de staalfabrikage. Het is proefondervin delijk bewezen, dat dit een bijzonder geschikt bouwprodukt is, vooral als het gaat om een snelle ingebruikne ming van de weg. Direkt na het storten van een laag van ongeveer 3050 cm kan men over de weg rijden. Dit is vooral ook van groot belang omdat men in een snel tempo de boerderijen wil doen verrijzen. Het zal nu ongeveer acht jaar ge leden zijn, dat de eerste organisato rische stappen werden gezet op de weg naar de realisering van dit prachtige plan, nadat de onderschei den polders de wens hiertoe te ken nen hadden gegeven. Voor wie enigs zins bekend is met de resultaten, die de ruilverkavelingswerken in en om Roelofarendsveen tot resultaat heb ben gehad, baart het geen verwon dering dat zulk een economische „ordening" toch wel vrij spoedig na volging vindt in de Rijn- en Gouwe streek, die bekend is om de grillige ligging van de landerijen, de hoe kige afscheidingen en urenlange af standen tussen de boerderijen en de uiterste uithoeken van de daarbij behorende weilanden. Voor diege nen kost het ook geen ingewikkelde berekeningenom zich te realiseren, dat een verkaveld gebied uitermate economische werkgelegenheid biedt dan de bestaande huidige toestand. voerende organen heeft gemobili seerd, die, ondanks het feit, dat de hal als gevolg van de langdurige strenge vorst nog circa 30 a 40 cm diep in de grond zit, met de eerste graafwerkzaamheden is aangevan gen. Zolang de werkzaamheden duren doen de betrokken agrariërs en tuin ders het beste met hun bedrijfsvoe ring ongeremd door te gaan. Ook de pachtverhoudingen blijven on veranderd tot aan de overdracht van de nieuwe verkavelde gebieden. Iedereen krijgt tijdig bericht. Contactadressen Eventuele schade wordt aan het ein de van elk jaar vergoed. Alvorens men echter wijzigingen in het ge bruik van zijn land voorstaat, daar op bijv. een loods of iets dergelijks wil laten bouwen of dat men voor nemens mocht zijn het grasland te scheuren, dan doet men in eigen belang er goed aan zulks in overleg te doen met de Plaatselijke Commis sie, wier toestemming men daartoe beslist nodig heeft - op straffe van verbeurdverklaring van al zijn rech ten en aanspraken op schadevergoe ding. Correspondentie-adres hier voor is de heer A. Reyneveld, Spoel- wijkerlaan 1 te Reeuwijk, die sekre- taris van de P.C. is. Een ander gemakkelijk contact punt, dat ook telefonisch bereikbaar is onder nr. 01726 (Zwammerdam) toestel nr. 2952, is de direktiekeet aan de Steekterweg nr. 70 a te Al phen a.d. Rijn. Na enige regeling van afspraken zal een lid van de P.C. een of meer dere dagen per week daar aanwezig zijn om belanghebbenden tewoord te staan en van advies en raad van dienst te zijn, tot wederzijds begrip en tot welslagen van deze cultuur technische werkzaamheden. Gratis naar de Lisser markt De middenstand van Lisse is vastbe sloten de maandagmarkt, welke 8 april voor het eerst wordt gehouden, te doen slagen. De winkeliersorganisatie heeft daar toe een aantal bussen van de N.Z.H. en van Maarse en Kroon gehuurd, die op de maandag 8, 22 en 29 april en op 6 mei langs drie verschillende routes 't publiek gratis naarhetmarktterrein zullen brengen. - De plaatsen die van deze service pro fiteren zijn Noordwijk, Noordwijker- hout, Voorhout. De Zilk, Hillegom, Ab- benes, Nieuw-Vennep en De Kaag. De bussen vertrekken om half twee van de eindpunten in Noordwijk aan Zee, De Zilk en Abbenes ep kprqj^orp .j, 17.00 uur van Lisse weer térug* Oo)c dje; 4 terugrit wordt de bezoekers van de l markt te Lisse gratis aangeboden. ...i ;V- Na de eerste vier maandagen ver trouwt men dat de belangstelling voor de markt in Lisse zo gegroeid is, dat 't publiek er een retourtje per gewone Houwaard en P. Guyt. Cornelia dr lijndienst voor over heeft. van A. C. Geijteman en C. van der Bent. Johanna W. dr van J. Ultee en W. Braakman. Jacob zn van J. Rem- melzwaal en M. van Duyn. Johannes AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis SKIP voor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies 'genoeg en is veilig voor machine en was. Vraag het voordeligeS Service- 1 (Advertentie) KATWIJK Geboren: Michael zn van H. A. van M. zn van H. Vooys en L. v. Tilburg. den Berg en A. J. H. van Voorst. Cor- Ondertrouwd: C. van Duyn en M. nelis H. zn van J. Jonker en J. van van Schie. H. Berkheij en L. A. van der Bent. Willem J. zn van W. J. van der Bent. L. Haasnoot en A Kerpers- Duyvenvoorde en W. C. van den hoek. Oever. Nelly dr van L. Hellenberg Getrouwd: J. Freke en D. A Spie- en C. Haasnoot. Robert J. zn van J. renburg. J. van Egmond en W. Guyt. H. Cöhrs en L. Hensen. Cornelia J. D. Schoneveld en W. C. Schonenberg, dr van C. J. Koetsier en K. Hasenoot. Overleden: wed. L. Schaapgeb. Cornelis zn van C. Kuyt en E. de Zwanenburg 88 jr, vr. J. L. C. van Jager. Margaretha Ar dr van C.'Meij- Hees 87 jr m. E. Wiersmageb. Aart- vogel en A. J. van Beelen. Maria C. sen 43 jr, vr.; J. van der Marei 71 jr, L. dr van J. W. P. van den Ham en man. P. Nuveen 90 jr, man. H. Kip, L. L. Pullis. Wilhelmina dr van A. J. 81 jr, man. Drie veehouders-organisaties kwamen in Hazerswoude bijeen NIET LANGER BERUST IN LAGE MELKPRIJS De positie van de West-Neder landse consumptiemelker is buiten gewoon moeilijk. Er mag niet lan ger berust worden in een melkprijs welke in vergelijking tot overige Nederland veel te laag is. Dit nu vormde het hoofdmotief, waarom zovele leden van de CNTB, de Hol landse Maatschappij van Land bouw en LTB uit Hazerswoude en Koudekerk aan de Rijn gister avond in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw in het dorp Hazerswoude acte de présence ga ven en gretig luisterden naar het betoog van de heer A. P. Hilhorst uit Soest, lid van de veehouderij - commissie van het Landbouwschap n en plaatsvervangend bestuurslid van het produktieschap zuivel. Spreker ging tot de kleinste details in op de voorgeschiedenis van de toe stand, waarin de boer anno 1963 zich bevindt. „Na de oorlog", zo zei hij, „genoot de industrie van meet af aan prioriteit. Aan de bouw van wonin gen werd gretig subsidies toegekend ten einde de industriëlen aan zoveel mogelijk arbeidskrachten te helpen. In onze branche werd een zuivel- fonds in het leven geroepen, in 1958 werden wij gebonden wat de prijs stelling van de melk betreft, maar al met al moeten we achttien jaar na de tweede wereldoorlog in gebondenheid onze produkten afzetten. En dit geldt dan vooral in de veehouderij - en wel in het westen". De heer Hilhorst wees op de invoe ring van de standaardisatie van de melk tijdens de Duitse bezetting. „Dit zou, naar later bleek, een blijvend onderdeel van de melkafzet vormen. Door de gebondenheid van de boeren aan de overheid heeft een en ander geen vruchten afgeworpen". Voorts besteedde spreker aandacht aan het feit, dat in 1958 in West- Nederland de melkprijs twee cent hoger lag dan in de overige gebieden. „Onderlinge verdeeldheid was er de- betaan, dat aan deze situatie een eind kwam. Het gevolg was: de prijs kwam hier tweeëneenhalve cent la ger dan elders te liggen. Ofwel: het H.K.H. Prinses Irene heeft dinsdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam een concert door Yehudi en Hephzibah Menuhin bijgewoond, dat werd gegeven ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het gebouw. Foto: de prinses komt bij het Concertgebouw aan.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4