S)e CcidóeSoti/ttmt VIERDE RUSSISCHE RAKET NAAR DE MAAN Moskou nodigt Peking uit voor topgesprek GREEP NAAR DE MACHT IN ARGENTINIË Na eerste verwarring schijnt regering toestand meester Verf met voldoening WOENSDAG 3 APRIL 1963 53e JAARGANG No. 15.894 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Amerikanen lanceren nieuwe satelliet Telef. 2 0 9 3 S - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 11.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p mnd„ 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Protest tegen huwelijkswetgeving in Engeland In een gemeenschappelijke verkla ring hebben de leiders van de voor naamste christelijke kerken in Enge land - dr. Ramsey voor de Angli caanse kerk, mgr. Grimshaw voor de R.K. Kerk, de predikant Ithel Jo nes voor de Presbyteriaanse kerk van Schotland en dr. A. R. Vine na mens de federale raad van vrije ker ken - zich met kracht gekeerd tegen een voorstel tot wijziging van de huwelijkswetgeving in Engeland, dat in het lagerhuis is ingediend door het labourlid Abse. Abse heeft voorgesteld om echt genoten, na zeven jaar gescheiden leven, de mogelijkheid te geven ontbinding van hun huwelijk te ver krijgen na wederzijdse toestemming. De leiders van de kerken zeggen in de verklaring, dat zij „ernstig bezorgd" zijn over dit voorstel, dat afbreuk doet aan de onontbind baarheid van het huwelijk. 89 cm. groot is, draait rond in een baan liggend tussen 249 en 933 km. van de aarde. „ZACHTE LANDING?" De directeur van het ruimte-ob servatorium te Jodrell Bank, sir Bernard Lovell, zei dinsdagavond te verwachten dat de Russische raket De „Loenik-1" werd op 2 januari een „zachte landing" op de maan 1959 gelanceerd en woog 361,3 kilo- zal maken. Zo gauw de golflengten gram. Het toestel passeerde de maan bekend zijn zal de telescoop op het op een afstand van 6900 kilometer ruimtevaartuig worden gericht, en kwam daarna in een baan om de Uit een bekendmaking in de Iz- zon. De „Loenik-2", die op 12 sep- westia blijkt achteraf, dat, de kunst na SmviPt-ïTniP hppft Hinsdac- ppn tember 1959 werd gelanceerd, was maan niet van een ruimtestation is vierde onbemande raket met be- de eerste raket. die °P de maan te" gelanceerd. De laatste trap was eerst stemming d^ maan eelancewd De rechtkwam. De „Loenik-3" werd op in een baan om de aarde gebracht rakTwfrd a™/evuufd vanaf een 4 oktober 1959 afgeschoten. en daarna op weg naar de maan ge- kunstmaan die tevoren in een Dar- maakte> als eerste, foto's van de voor zonden, een andere methode dus dan keerbaan" om de aarde was ge- ons verborgen kant van de maan en by het lanceren van de Mars-kunst- bracht. Alle toestellen aan boord zond die naar de aarde' maan- werken normaal en het „automati- AMERIKAANSE SATELLIET Een Russische specialist op het ge- sche maanstation zal, als alles vol- bied van radio-techniek en electro- gens plan verloopt, over drie-en-een yan Qape Canaveral is dinsdag- nica, Vladimir Siforov, heeft gezegd -halve dag in de omgeving van de avoncj een satelliet van het type dat met de „Loenik-4" scherpere maan Jcon*e"; 4M®n heelt niet mee- yerkenner" gelanceerd. De „Explo- foto's van de maanoppervlakte zul- gedeeld, of het de bedoeling is dat rer yj", een 186 kilo wegende kunst- len worden gemaakt en de hoogte de raket de maan raakt of dat zij maan van chroomstaai, moet metin- van de maanbergen en de diepten eromheen moet gaan cirkelen. Het gen verrichten in de bovenste laag van de kraters precieser gemeten maanstation „Loenik-4" geheten, - - -■ weegt ongeveer 1422 kilogram. Om 14.00 uur Nederlandse tijd dinsdag middag bevond het zich op een af stand van ruim 50.000 kilometer van de aarde. De Russen hebben, zoals bekend, reeds drie raketten naar de maan gelanceerd. Een daarvan vloog er langs en zette haar tocht in de ruim te voort, een vloog op de maan te pletter en de derde cirkelde erom heen en zou foto's van de donkere van de atmosfeer. De satelliet, die zal worden. Kant naar ae aarae neooen gezon- ik den. Dit is (links) generaal Federico Toranzo Montero, voormalig opperbevel hebber van het Argentijnse leger, die dinsdag aan het hoofd van eenheden van dat leger een greep naar de macht in Argentinië heeft gedaan, naar men aanneemt, met de bedoeling de terugkeer van een Peronistisch be wind in het land mogelijk te maken. Peronistisch-gezinde delen van de Argentijnse land-, vloot- en lucht strijdkrachten hebben gisteren, onder leiding van de generaals Menendez en Montero een greep naar de macht gedaan. De rebellen schijnen zich te hebben kunnen meester maken van een tweetal radio-stations, die onop houdelijk oproepen uitzonden tot de strijdkrachten, om zich bij de be weging aan te sluiten. De andere stations werden met bombardementen bedreigd, als ze niet op de rebellenzenders overschakelden. Toch bleef het vrij rustig. In de hoofdstad Buenos Aires waren de enige tekenen, dat er iets bijzonders aan de hand was, afdelingen regeringstroepen, die zich in vechttenue op verschillende punten van de stad concentreerden. President Jose Guido bevond zich in zijn officiële verblijf ten noorden van de stad. mewt van kolonel Aufranc te Mag dalen a en tegen infanterie bij Bahia Blanca. De regeringsautoriteiten behielden echter hun kalmte. President Guido deelde mee, dat de opstand „een op ziahzelf staande actie van kleine be wapende groepen" was, die er in wa ren geslaagd drie radiozenders te be zetten. De actie wordt niet door de strijdkrachten gesteund en er zijn geen gevechten geweest, aldus de president. De bevelhebber van de grondstrijd krachten, generaal Ongania, zei dat marine en luchtmacht aan de zijde van de regering staan en dait zijn troepen een algemeen offensief tegen de opstandelingen in La Plaita en Buenos Aires waren begonnen. PRINSES BEATRIX BEZOCHT MUSEUM IN TOKIO Sowjet-Unie deze voorgesteld 15 mei er diepgaande meningsverschillen op naar Moskou te komen voor een bij- ideologisch gebied zijn tussen haar en eenkomst op hoog niveau tussen ver- de communistische partij van Zuid- tegenwoordigers van de Rissische en Slavië. Zij acht het daarom noodza- Chinese communistische partijen. kelijk hierover van gedachten te wis- Het centrale comité van de Russi- selen met de Zuidslavische kamera- sche communistische partij stel o.m. den en kritiek uit te oefenen op die voor, dat besproken zullen worden opvattingen, die zij onjuist acht. kwesties aangaande de verdere ver- sterking van de macht van het inter- Prinses Beatrix heeft vanmorgen nationale socialistische stelsel en in Tokio een onverwacht bezoek ge- kwesties van de strijd voor vrede en bracht aan het nationaal museum. De het vreedzaam naast elkaar bestaan. Nederlandse kroonprinses zou oor- Geconstateerd wordt, dat alle com- spronkelijk de ochtend in het ver- munistische partijen onafhankelijk en blijf voor officiële gasten doorbren- gelijkwaardig zijn. gen, maar dinsdagavond gaf zij de wens te kennen, dat zij graag zou Ideologische en tactische verschil- willen kennismaken met de Japanse len mogen onder geen beding ge- „.„„.„„ere kunst, waarop het bezoek aan het bruikt worden voor 't doen ontvlam- geiracnt nei particuliere museum^werd ingelast. men van de nationalistische eevoe- vliegtuig van de Canadese toneel-en Sow jets beschoten vliegtuig in corridor Twee Russische straaljagers heb ben dinsdag in de Berlijnse lucht- corridor getracht het particuliere vliegtuig van de Canadese toneel- en televisiester Hughie Green tot lan- Minister van marine afgetreden In een kort communiqué werd dinsdagavond meegedeeld, dat de Ar gentijnse minister van marine, vice- admiraal Garzoni, is afgetreden. De reden hiervan werd niet bekend ge maakt. In de Argentijnse hoofdstad bleef het kalm, doch in het zuidoosten van de provincie Buenos Aires was de toestand nog verward. De opstande lingen gingen via radio La Plata en Puerto Belgrano voort meit het uit zenden van communiqué's over „mi litaire operaties" tegen het tankregi- gj - dwingen. Zij gaven ee'est met die het een en ander toelichtte ter- gï land™, iLar toe™'deie doowtooT""- wijl zij aandachtig prachtige doeken, Chinese '«aersworatooknog ^e t Russische straaljagers vier schilderijen en vazen bekeek. In het sproken «ZurfjSlg*. of vyf sch„ten naar het toestel. De museum kreeg de prinses ook voor wat Albame betreft z.egj;m de Rus- Canadees hield echter 2ijn koers en het eerst voorwerpen te zien uit de sen dat zy m februari ae AlDanezen dd vci[„j ta Gatow tijd, dat de eerste Nederlanders zich hadden voorgesteld een bilaterale v s ualow- in Japan vestigden. Er werd haar ^6r,a?dare Een Britse zegsman verklaarde, dat een houten beeld van Erasmus ge- rae Lhadd™ kn'^era!d™bayDk dit het eerste incident van deze aard toond, dat afkomstig was van het ,?p deze ..kameraadschap- sedert vete jaren Van westeijjke eerste Nederlandse schip, dat Japan peujae ®<«*P by het Berlijnse luchtverdedi- aandeed, „De Liefde". Dit schip wierp De Russische partij besohouwt gj„,g80eMruin geprotesteerd, in 1600 zijn anker uit in de Beppoe- Zuid-Slavië als een socialistisch land baai. Grote belangstelling had prin- en de Sowjet-Unie streeft dan ook Green had zijn vldegplan aan het naar toenadering tussen Zuid-Slavië centrum, dat de luchtvaart in de drie Berlijnse corridors coördineert, voor gelegd. De Russen hadden bezwaar /it jn a a 1VTC17 tegen een vlucht van een particulier \jUD-/V/Vilvliegtuig door de 'corridor, maar de westelijke vertegenwoordigers wezen dit van de hand. ses Beatrix ook voor vergeelde Ne' dierlandise boeken, die destijds het land waren binnengekomen. Als de prinses volgende week naar Nagasaki gaat, zal zij in de gelegen heid zijn plaatsen te bezoeken, waar de Nederlandse Oostindische Compag nie in de eerste helft van de zeven tiende eeuw factorijen liet oprichten. Toen de Nederlandse ambassadeur President Guido heeft een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de orde in alle Argentijn se provincies hersteld is, de stad La Plata inbegrepen. Dit wordt bevestigd door een ver klaring van de minister van oorlog, generaal Benjamin Rattenbach. Deze liet na een onderhoud met president Guido weten, dat „de zaken voor treffelijk gaan". Voorts verklaarde de minister van defensie, Jose Asti- gueta, dat „de regering de toestand vast in handen heeft." Hij zal voor lopig optreden als minister vain ma- Volgens nog onbevestigde berichten zou de leider van de opstand, gene raal Benjamin Menendez, met een aantal aanhangers aan boord van een schip gegaan zijn. Zij zouden een nieuw hoofdkwartier willen inrichten op de basis aan de monding van de Rio de la Plata. De strijd was gisteren voor het grootste deel beperkt tot aanvallen van de luchtmacht en vliegtuigen van de marine. Er zouden maar weinig slachtoffers gevallen zijn. In zieken huizen in La Plata, de hoofdstad van de provincie Bupenos Aires, werd een twintigtal gewonden binnenge bracht. SPI IT Green, die in de oorlog piloot was, i.iu^ciucul De Cubaanse reeerine heeft dins- verklaarde later zeer verrast te zijn in Japan, de heer N. A. J. de Voogd, dag bij het Amerikaanse ministerie R^J^he ^ote^tiiden^de' onrUw diie de prinses bij haar bezoek aan van buitenlandse zaken haar spijt be- het museum vergezelde, haar lachend tuigd over de aanval van twee Cu- 5fddf™ °°'d vroeg" of zij het, originele beeld van baanse Mig-straaljagers, die donder- J medaille zou krijgen. Erasmus kon onderscheiden van een dag geschoten hebben in de buurt nagemaakt exemplaar, dat ernaast van het Amerikaanse vrachtschip stond, wees prinses Beatrix onmid- „Floridian" ter hoogte van Cuba. cbellijk het juiste beeld aan. Een In de nota, die aan het ministerie woordvoerder van het museum zei werd overhandigd zegt Havanna te- na afloop van het bezoek, dat de vens te hopen dat de Verenigde Sta- prinses ook zeer geimteresseerd bleek ten alles zullen doen om verdere aan- te zijn voor oude Boeddha-beelden, vallen van Cubaanse ballingen tegen Latei* op de dag woonde prinses te gaan, voordat de toestand uit Beatrix een receptie bij op de Ne- handen loopt. derlandse ambassade in Tokio voor Het Amerikaanse ministerie van ledien van de Japans-Nederlandse buitenlandse zaken beschouwt het in- vereniging en in Tokio wonende Ne- cident met de „Floridian" als geslo- derlanders. ten. Een produkt van de Sikkens Groep. (Advertentie) Twee in West-Duitsland gestatio neerde Franse eenheden gevechts bommenwerpers zullen binnenkort worden uitgerust met onder Ameri kaanse controle staande tactische kernwapens, aldus hebben de ge zaghebbende kringen in Washing ton medegedeeld. De regelingen voor de bewape ning van Franse vliegtuigen met kernwapens zijn gelijk aan die, wel ke met verscheidene Navo-landen, o.m. Nederland, zijn getroffen op grond van in 1957 gemaakte af spraken omtrent de opstelling van NAVO-strijdkrachten. Frankrijk heeft met dit plan inge stemd, omdat het geen inbreuk maakt op de politiek der Franse regering om niet toe te staan dat onder Amerikaanse controle staande kern wapens zich op Frans grondgebied bevinden. De kernkoppen, die in verschil lende NAVO-landen in silo's zijn op geslagen staan onder controle van op luchtbases in die landen gelegerde Amerikaanse strijdkrachten. Volgens de Amerikaanse wetge ving kan het sein voor gebruikma king van deze wapens uitsluitend door president Kennedy worden ge geven. NEDERLANDSE POLITIE IN DE VS In New York is dinsdag een groep van 144 Europese politiefunctionaris sen aangekomen, die een reis van een maand door de Verenigde Staten zullen maken om zich op de hoogte te stellen van het Amerikaanse poli tiewerk. De bezoekers, zowel mannelijke als vrouwelijke leden van de sterke macht, behoren tot de politiekorpsen van Nederland, West-Duitsland, Bel gië, Oostenrijk, Italië, Engeland en Zweden, zijn lid van de internationa le politievereniging. ZOEKT U EEN gouden armband v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft het Grote keuze in alle prijzen. (Advertentie) CHURCHILL AMERIKAANS EREBURGER NTS naar Bali De Amerikaanse senaat heeft dins dag met algemene stemmen het wets ontwerp aanvaard, dat beoogt sir Donderdag vertrekt van Schiphol Winston Churchill het ereburger- een filmploeg van de Nederlandse schap van de Verenigde Staten te Televisiestichting naar het rampge- verlenen. Het ontwerp, dat reeds bied op Bali voor het vervaardigen door het Huis van Afgevaardigden van een documentaire filmreportage, was goedgekeurd gaat thans naar waarvan flitsen zo spoedig en regel- president Kennedy, die had gezegd matig mogelijk in het NTS-journaal er van harte mee in te stemmen, zullen worden opgenomen. De ploeg bestaat uit redacteur- Het Witte Huis maakte later be- verslaggever Jan Gerritsen, camera- kend, dat Churchill volgende week man Didier van Koekenberg en pro- dinsdag het ereburgersohap zal ver- ducer J. B. van der Kolk. De ploeg werven tijdens een plechtigheid in zal waarschijnlijk veertien dagen op een tuin van het Witte Huis. Het des- Bali werken. betreffende wetsontwerp zal dan De NTS kreeg van de Indonesische door president Kennedy getekend autoriteiten de volle medewerking, worden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's LUCHT VAN DE NOORDZEE De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Ten westen van Schotland is een nieuw hogedrukgebied tot ontwikke ling gekomen, waardoor koudere lucht van de Noordzee ons land gaat binnenstromen. In deze stroming komt nog veel bewolking voor, waar uit hier en daar wat regen valt. Bo ven het koude water vormen zich ook mistvelden, die met de wind van zee een eind het land binnendrijven. Het nieuwe hogedrukgebied bij Schotland blokkeert nu de doortocht van nieuwe oceaandepressies. Een secundaire storing ontwikkelt zich echter in de omgeving van De nemarken. In verband daarmede neemt de wind in ons land iets in kracht toe. Hoogwaterstanden 4 April: v.m. 12.29. ZON- EN MAANSTANDEN 4 April: zon op 06.11, onder 19.17; maan op 14.19, onder 04.54. KORRELTJE De aankomst van H.K.H. Prinses Beatrix op het vliegveld van Tokio, waar zij werd opgewacht door de Ja panse kroonprins, Akihito.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1