BRITTEN NEMEN ANTI- CASTROSCHIP IN BESLAG Donderdag ontvangst door keizerlijk paar SOEBANDRIO DANKT LUNS Dr. Sjarif morgen bij minister Luns Bidault mag naar Brazilië Fortuin lag in verwaarloosde flat Minister van buitenlandse zaken in Laos vermoord Hoogwaterstanden DINSDAG 2 APRIL 1963 58e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VOOR CASTRO NOG GEEN RUST Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 30015, 25594 - Advert. 3 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75, Adv. 18 et p. mm.. Telefoontjes 1,50 DE AMNESTIE IN HONGARIJE echter doorgaan Een Britse en twee Amerikaanse Hongaarse kranten berichten, dat de gevangenen, die onder de amnes tiebepalingen zijn vrijgelaten, over stelpt worden met aantrekkelijke aanbiedingen van Hongaarse bedrij ven. Het orgaan van de Hongaarse Aanvallen op Cuba zullen K verscherpt van Boedapest, de vrijgelatenen werk Evelio Duque had Cuba verlaten !n zelfs voorschot van om wapens en munitie op te halen ?a!'aris aangeboden. De vrij ge- schepen, begeleid door een vliegtuig, voor de feuerillastrijdere in het Ex- gevangenen kunnen rekenen hebben in de watereu van de Baha- oambray-gebergte. Hij is een der "^Ujke aXrite^n® blad, dat een beroep deed op het volk dezelfde houding aan te nemen. Minister Luns heeft een in de En gelse taal gesteld telegram van mi nister Soebandrio ontvangen waarin deze zegt: „Ik bevestig de ontvangst van uw attente boodschap, waarin medeleven tro-opstandelingen, dat naar Cuba Een woordvoer(ier van het Britse onderweg was, in beslag genomen, ministerie van buitenlandse zaken Dit is maandag door het Cubaanse maandag meegedeeld, dat de Britse regering al het mogelijke zal anti-communxstische leger in Miami doen om te verhinderen, dat tegen- meegedeeld. standers van het Castro-regiime ge bruik maken van Brits gebied in de Het Cubaanse schip, dat artillerie Caraibische zee voor „onwettige en machinegeweren aan boord had, doeleinden". telde veertien Cubaanse bemannings leden onder leiding van Evelio Du- CUBAANSE BALLINGEN que, een vooraanstaande tegenstan- GEARRESTEERD der van Fidel Castro. Een ander Cubaans schip wist te Zeventien Cubanen zijn zondag op wordt geuit in verband met de tra- ontkomen en zal met geweld moeten een eiland van de Britse Bahama-ar- gische nationale ramp van de vul- ioorden overmeesterd, indien men chipel gearresteerd en aan boord ge- kaanuitbarsting op Bali. Ik wens pogingen doet dit eveneens in beslag bracht van het fregat „Londonderry" diePe dank te uiten, ook namens de te nemen, aldus de mededeling. om naar de hoofdstad Nassau te wor- regering van de republiek Indonesië, den overgebracht, zo is op het Britse voor de vriendschappelijke bood- GEEN AMERIKANEN ministerie van marine vernomen. Het scbaP en voor de zeer waardevolle betreft hier, zo wordt van gezagheb- bu*P.' die het Nederlandsche Roode Een woordvoerder van het Ameri- bende zijde meegedeeld, een groep Kruis Per vliegtuig overbrengt, waar- kaanse ministerie van buitenlandse Cubaanse ballingen. door het lijden van hen, die door zaken heeft later, in tegenstelling tot Orlando Bosch, leider van 't tegen de .FamP getroffen worden, wordt wat in de Cubaanse mededeling was Castro gerichte anti-commundstische verlicht gezegd, verklaard dat aan de arres- Cubaanse leger, heeft maandagavond telegram was getekend: Dr. tatie der Cubanen geen Amerikaanse in Miami meegedeeld, dat een schip Soebandno, tweede plaatsvervangend eenheden hadden deelgenomen en van zijn organisatie op weg is naar Premier, tevens minister van buiten dat de opstandelingen volgens een Cuba. De kapitein had hem bericht, landse zaken, officiële Britse mededeling aan het dat hij nog 40 mijl van Cuba was. ministerie, op h)&t eilandje Norman Bosch zei voorts, dat de overvallen Cay in de Babama-arohipel waren op Cuba zullen doorgaan. Wij over- geairresteerd, nadat zij daar waren treden geen Amerikaanse wet en wij vertrekken niet van Amerikaanse ba ses, zo zei hij. Maandagochtend is H.K.H. Prinses Beatrix van Schiphol naar Japan vertrokken. Het vertrek werd enkele uren vertraagd wegens een defekt aan een van de motoren van het vliegtuig, doch tegen het middaguur was het zover, dat de prinses in het vliegtuig kon stappen. Hier neemt zij afscheid van de heer Steensma, een van de officials van de KLM, die haar uitgeleide deden. Militair strafprocesrecht TTot de werkstukken die de Tweede Kamer deze week op haar agenda heeft staan, behoort een wetsvoor- PRINSES BEATRIX IN TOKIO De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, zal de Indonesische zaakgelastigde in Nederland, dr. Moh. Sjarif, woensdag ochtend ontvangen, aldus is gisteren vernomen. Dr. Sjarif heeft maandag op 't mi- Brazilië heeft Georees Bidault de nist£™ ™n buitenlandse zaken een K.L.M.-vliegtuig in Tokio aangeko- kio. de heer N. A. J, Voogd, zich aan stel, dat wellicht niet iedereen ge- pranse ex-premier en leider van de S^prek gehad met de chef van de men voor een officieel bezoek van boord van het toestel, om princes makkelijk zal aanspreken, laat staan Rationale veraetsraad» tegen De kabin? e" Protocol mr. F.. tien dagen aan Ja Beatrix te verWelkomen, van veel belang zal voorkomen, maar Qauye een inreisvisum toegestaan. baron van Lynden. Har niorrpm 1 n trortr trrn+o crrnorvovt gran Prinses Beatrix is vandaag per de Nederlandse ambassadeur in To- - I/ - - uauuc, ecu f jtu. ciovtatuii tucgcouittn. dat niettemin voor grote groepen van Volgens een woordvoerder van het Hef'J'e eooïïS miiüsterie van buitenlandse zaken in Het betreft een (voorlopige) po- Eio de Janeir0 betekent dit echter fff. ÜL ahtfir ?trafProcf'recht niet het verlenen van asiel. Bidault, aan de hedendaagse eisen aan te pas- die in Portugal verblijft, heeft n geen ,1Uf geen recht om asiil te vragen, aan- is, wanneer men bedenkt, dat de „;_v, mrf?itentotVan l814Uisge'»"".de»«re.fi- gebied, bevindt, aldus de woordvoer- ren! gcutcu UCViUUl, CUUUh uc wuwuvuci- terug te voe- der Men verwacht niet, dat Bidault terstond naar Rio zal gaan. .ikwil Bolletje/' De verschillende onderdelen wer den naar de zede van die dagen nog door de Soevereine Vorst opgesteld. Toen de regering in 1958 de nu aan de orde zijnde voorstellen tot moder nisering indiende, haastte ze zich dan ook terecht haar Memorie van Toe lichting met het wijzen op de ver ouderde inhoud van de bestaande wetten en op het daarmee samen hangend urgente karakter van de wijziging te beginnen. Sinds 1814 kwamen er wel enkele ondergeschik te wijzigingen tot stand, maar vol strekt in onvoldoende mate om de wetten nu nog geheel aanvaardbaar te doen zijn. De herziening van thans is helaas nog geen algehele en definitieve voorzover rechtsregels definitief kunnen zijn), want er staat juist zoals ten aanzien van ons Burgerlijk Wetboek een algehele nieuwe ver sie op stapel. Het valt echter toe te juichen, dat regering en Kamer daar op niet hebben willen wachten, maar alvast met het mindere zijn begon nen, omdat het meerdere nog wel veel tijd zal vergen. l_Iet voornaamste bezwaar tegen de oude wetten geldt welde vol komen onoverzichtelijkheid van de plichten voor de „doorsnee-militair", die zijn dienstplicht vervult. In een tijd als de onze. waarin alom van goede menselijke betrekkingen wordt gesproken en de afstand tussen „meerdere" en „mindere" niet meer als een absolute wordt gezien, dank zij ook de verbeterde verhoudingen in het particuliere bedrijfsleven, is het voor velen onbegrijpelijk, dat de regels die de verhoudingen in de militaire wereld bepalen, nog zo ach ter de tijd zijn. Daarmee is niemen dal afgedaan aan de gezagsverhou dingen, die er zonder enige twijfel voor het goed functioneren van onze krijgsmacht behoren te bestaan. Maar wèl de strekking van de nieuwe ont werpen onderschreven, die terecht een aanpassing aan de moderne vor men wensen. Liet is jammer, dat de regering op een vraag van de Kamer in de schriftelijke voorbereiding op het de bat van deze week heeft te verstaan gegeven, dat voorshands nog géén wijziging van het eveneens zeer ver ouderd „reglement betreffende de krijgstucht" op handen is. Men heeft meegedeeld, dat er wel een toelich ting in de maak is, die het voor de gewone militair wat gemakkelijker maakt de artikelen van genoemd stuk te verstaan. Hopelijk dringt ook de Kamer er op aan, dat het opvullen van dat hiaat zo spoedig mogelijk zal worden gewerkt. Het siert de in Zuid-Rhodesië is de nationalisten-leider Joshua wettenmakers, dat ze stelselmatig Nkomo, die kortgeleden in zijn land terugkeerde na het verouderde onder handen nemen besprekingen in New York met Oe Thant, in Londen gen, Toals'dSf week°™kVTaaf ™et Tanganjika president zien van de armenwet-1912" ge- Nyerere, door de rechtbank in Rusape tot zes maanden beurt! dwangarbeid veroordeeld wegens het verstoren van Meer dan 150 duizend dollar zijn zondag gevonden in een zeer verwaarloosde New York- se flat van twee bejaarde zus ters, waarvan er een zaterdag was gestorven. De overlevende zuster, de 75-jarige Nelly Cor- rigan, had haar zaterdag dood in de hall buiten de flat aan getroffen. Wezenloos roepend om „haar 23-jarige zusje Mary" werd Nelly gevonden door 'n parochiegeestelijke, die teza men met de politie was geko men om de begrafenis van Ma ry te regelen. Men vond de flat in een on beschrijflijke toestand. Nellie zelf liep rond in vodden, ze was broodmager en kennelijk ondervoed. Zij had een canvas- zak bij zich en enkele agenda's, die uitpuilden van het geld. Be halve contanten bestond het fortuin verder uit effecten en ndet-geincasseerde pensioenchè- ques. Het vliegtuig landde om 13.00 u. Kaboeki-theater met klassiek Japans toneel en een tocht naar Toba in Midden-Japan, waar zij zaterdag 'n plaats zal bezoeken waar parels worden gekweekt. In de volgende dagen wordt de prinses rondgeleid in Kioto en Nagasaki. Na een bezoek aan Hak one ten zuidwesten van Tokio vliegt de prinses op 11 april naar Honoloeloe op Hawaii. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. 4. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het. De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. Advertentie) Ton ruwe opium - waarde 90 miljoen - Quinim Pholsena, minister van bui- in beslag genomen Enkele ogenblikken later ver- plaatselijke tijd op het vliegveld van scheen de prinses, lachend en ge- v J J 6 kleed m een elegante blauwe japon Tokio, onder mooi weer. Onmiddel- en beige mantel, boven aan de uit- lijk daarna begaven de grootmeester gangstrap van het vliegveld, aan de - Tvoet waarvan de Japanse kroonprins van het ceremonieel van het Japan- Akihito haar opwachtte. Nadat de se hof, Ken Harada, als vertegen- nationale volksliederen waren ge- woordiger van keizer Hirohito, en sPeeld> stelde de kroonprins andere leden van de keizerlijke familie aan prinses Beatrix voor. Daarbij ont brak prinses Michiko, de gemalin van de kroonprins, die vorige week een operatie heeft ondergaan. Ver der waren ter begroeting aanwezig o.m. de deken van het diplomatieke corps in Tokio, de ambassadeur van Afghanistan, de echtgenoten van de tenlandse zaken in Laos, is maandag- Japanse minister-president en de avond voor zijn huis in Vientiane minister van buitenlandse zaken, doodgeschoten. Zijn vrouw werd ge- alsmede een delegatie van de Ne- wond. T__.derlandse kolonie in de Japanse Quinim Pholsena behoorde tot de waarde geschat wordt óp 25 miljoen hoofdstad. Vanaf het terras van het neutralistische vleugel van de Laoti- dollar (90 miljoen gulden) is in Tur- vliegveld zwaaide een duizend-kop- aanse regering. Hij heeft een groot kije in beslag genomen. Het is de menigte met Japanse vlagget- gezin. Kinderen van hem studeren in grootste hoeveelheid die ooit in dit ies- Peking en Moskou, land in beslag genomen werd. Met een boeket rode rozen in de minister heeft koning Savang arm, dat haar bij aankomst was aan- Yatthana vergezeld op de reis die De opium zou naar Syrië verzonden geboden, slóeg de prinses even later deze kortgveden heeft gemaakt naar worden, daarna naar Frankrijk met vanaf een verhoging het voorbij- ne8en van de dertien landen, die de als eindbestemming Amerika. Bij de trekken van een Japanse erewacht overeenkomst van Genève over de overval werden 4 boeren gearresteerd, gade. Daarna nam prinses Beatrix neutraliteit van Laos hebben gete- diie vergunning hadden opium te ver- met kroonprins Akihito plaats in 'n ke"d- bouwen en te leveren aan de rege- auto, waarmede de rit naar de resi- uf dader is een lid van de lijf- ring. Zij hadden in een periode van dentie voor staatsgasten werd on- Yfacht va" de minister- Hij schoot vijf jaar een ton weten achter te dernomen. Quinim Pholsena neer, toen deze met houden. De inbeslagneming vond zijn echtgenote van een receptie-van plaats in Beysehir in Centraal Ana- Naar de keizer. koning Savang Vatthana terugkeerde tonië. zijn woning wilde betreden. De Donderdag zal onze kroonprinses roestere werd getroffen door 18 ko- in Tokio door keizer Hirohito en eels- keizerin Nagako worden ontvangen.r £„Zt1Wee„ Dit beitaat uit 12 pagina'. Een ton ruwe opium, waarvan de dent en mevrouw Ikeda haar een noenmaal aanbieden. Andere punten op haar Japanse programma zijn een bezoek aan een Vijf Nederlandse bewinds lieden in Brussel VERANDERLIJKE BEWOLKING de vrede. Nkomo, wiens verdediger beroep zal aante kenen, is op borgtocht vrijgelaten. De foto Iaat zien hoe hij bij het verlaten van het gerechtsgebouw temidden van juichende volgelingen een wilde rondedans maakte. De Bilt, het KNMI deelt mede: Van midden Rusland, over Frank rijk naar de Golf van Biscaye hand- Vijf leden van het Nederlandse ka- haaft zich een langgerekt hogedruk- binet zijn vandaag in Brussel om deel gebied. Ten noorden van deze gor- te nemen aan de besprekingen in de del komt een levendige depressie-ac- ministerraad van de EEG. Het zijn tiviteit voor met vanmorgen een sto- de ministers Luns, Zijlstra, De Pous, ring tussen IJsland en Noorwegen en en Marijnen, welke laatste ook aan- een volgend halverwege Ierland en wezi zal zijn op de afzonderlijke New Foundland. vergaderingen van de landbouwmi- Ons lan<j ligt in het hogedrukge- nisters in de EEG, en staatssecretaris bied op zodanige plaats, dat wolken- Van Houten. velden van d« oceaandepressie zich tot over ons land kunnen uitstrekken. Als voornaamste punten vpn de Uit doze bewolking valt hier en daar agenda staan Vermeld een Duits ver- ook wat regen, maar deze neerslag zoek voor een gedachtenwisseling is van weinig betekenis, over het „toekomstige beleid van de EEG", een verdere bespreking van het associatie-akkoord met de 18 Afrikaanse landen, een bespreking van het standpunt voor de conferen tie met de Verenigde Staten over de wederzijdse verlaging van de invoer- tarieven en de uitvoering van het ZON- EN MAANSTANDEN reeds eerder genomen besluit van de ministers tot een verdere versnelde 3 April: zon op 06.13, onder 19.15; afbraak van de onderlinge douane- maan op 13.12, onder 04.21. tarieven voor industriële produkten in het handelsverkeer in de EEG en de daarmee gepaard gaande verdere aanpassing van de invoerrechten van de zes EEG-landen aan het toekom stige gemeenschappelijke tarief voor derde landen. 3 April: v.m. 11,02; n.m. 23.56. KORRELTJE Angst ie altijd een slechte raad geefster.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1