i - Nieuwe gemeente-hbs voor meisjes te Leiden ARTSEN MAAKTEN EXCURSIE NAAR DIACONESSENNIEUWBOUW Toch eervol ontslag voor gemeente-architect van Grootegast DE FRANSE STAKINGEN Zermatt gesloten ^iaandagj^PWLJW» Dl LEIDSCHÏ COURANT PAGINA 4 Dit Is de nieuwe gemeentelijke hbs ▼oor meisjes aan de Kagerstraat, die het oude schoolgebouw van de Ga- renmarkt gaat vervangen. Heden middag wordt de nieuwe school, die voortaan de Louise de Coligny-hbs aal heten, geopend door de commis saris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Het nieuwe schoolgebouw, dat vier miljoen gulden heeft gekost, biedt ruimte voor 500 leerlingen. Morgenochtend om negen uur ver trekken de meisjes en het leraren korps met muziek voorop van de Garenmarkt naar het nieuwe ge bouw. Guntrud Kristensen, een oud-leer ling van de school ontwierp voor de aula dit glas-in-lood-raam. (Foto's: „De Leidse Courant") Na een bewogen zitting heeft de raad van de gemeente Grootegast za terdagmorgen met 8 tegen 5 stemmen besloten de 52-jarige gemeente-archi tect J. Gelderloos eervol ontslag te verlenen. Het verslag is verleend met toekenning van een uitkering als be doeld in de wachtgeldregeling. Met dit raadsbesluit lijkt definitief een einde gekomen te zijn aan een bij- tonder onverkwikkelijke zaak die in Grootegast vele spanningen teweeg heeft gebracht. In eerste instantie was de gemeen tearchitect verdacht van malversa ties. De rechtbank concludeerde evenwel, dat de heer Gelderloos we gens „onvoldoende aanwijzing van schuld" ontslagen diende te worden van rechtsvervolging. Gezien de ge spannen verhoudingen, met name tussen burgemeester drs. K. Koster en de architect, werd wederzijds overeengekomen dat de gemeente- architect eervol ontslag zou krijgen. Vrijwel de gehele raad, alsmede de beide wethouders, stelden zich tegen over het standpunt van burgemees- Auto over de kop: 1 dode, 2 gewonden Op de Afsluitdijk in de gemeente Wonseradeel is zaterdagmorgen vroeg een personenauto door nog onbeken de oorzaak over de kop geslagen. De drie inzittenden werden eruit geslin gerd. Een van hen, de 17-jarige T. P. uit Oudebildtzijl, werd zo ernstig gewond, dat hy enkele uren later in het ziekenhuis te Harlingen is over leden. In dit ziekenhuis zijn ook op genomen de 27-jarige bestuurder H. S. uit Leeuwarden en zijn 19-jarige plaatsgenoot S. R. K., die beiden vrij ernstige verwondingen hebben opge lopen. De waarnemend groepscom mandant van de Rijkspolitie te Wit- marsum vraagt getuigen van dit on geval zich met hem in verbinding te stellen (05175-214) dan wel met de politie in de woonplaats. Steekpartij in Haarlem: een dode Vannacht om twaalf uur is op de Botermarkt in Haarlem een om streeks vijfendertig- tot veertigjarige man bij een vechtpartij met een sti letto gestoken. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de man over leden. Het slachtoffer is nog niet ge ïdentificeerd. De politie heeft van morgen om zes uur een man aange houden, die ervan verdacht wordt de dodelijke steek toegebracht te heb ben. ter Koster. Er werd een voorstel aan genomen, dat inhield, dat de burge meester een gesprek met de architect zou moeten voeren over de bestaande moeilijkheden. De burgemeester wei gerde dit gesprek. Drs Koster wilde wel met de architect spreken nadat deze zijn beslissing over het al of niet aanvaarden van het ontslag zou heb ben genomen. De raadsvergadering werd toen geschorst. Het betreffende agendapunt kwam zaterdag opnieuw ter tafel. De bur gemeester verklaarde, dat het aan nemen van het voorstel tot een ge sprek geen enkele betekenis had. „Dit voorstel is naar mijn mening door mijn weigering voor mij van de baan", aldus de burgemeester. De heer Overzet (AR), die het voorstel had ingediend, meende daarentegen, dat het hier een raadsbesluit betrof en dat de burgemeester zich daar aan had te houden. Drs. Koster: „Dient u dan een motie van wan trouwen tegen uw burgemeester in". Maar zover kwam het dus evenwel niet. Namaak-Turken krijgen 1-april-prijs Vier studenten in Nijmegen hebben zondag lang en breed met elkaar be sproken of zij een uitnodiging om naar Zandvoort te komen, zouden aanvaarden. Nog steeds menende dat zij met een een-april-grap te maken hadden, bestegen zij zondagavond aarzelend de stoep van hotel Bouwes, maar er viel een pak van hun hart toen zij door het zogenaamde „l-april--comité" werden ontvangen. Het was twaalf minuten over twaalf, dus al 1 april, toen burgemeester mr. H. M. van Fenema het woord nam en onder hilariteit vaststelde, dat de badplaats weer eens in het nieuws was. De initiatiefnemer van de Zand- voortse een-april-mop, de beeldhou wer Edo van Tetterode, maakte hier na bekend, dat de prijs voor de beste grap door een eenstemmige jury voor de eerste keer is toegewezen aan de vier studenten van de Keizer-Karel- Universiteit, die op 28 juli 1961 tij dens de Vierdaagse in Nijmegen zichzelf aankondigden als een verte- woordiging van het Turkse leger, be staande uit een kapitein en twee le den van de veiligheidsdienst van dit leger. Vastgesteld werd dat de grap Ferdi Berger, Willy de Gruyter, Pe ter Kragh en Marcel Rietberger niet negatief was en dat deze door de lei der van de Vierdaagse, achteraf, zeer is gewaardeerd. Max Tailleur reikte namens de jury aan een van de stu denten onder meer een fles met zui ver zeewater uit als herinnering aan Zandvoort. OP 'T NIPPERTJE GERED UIT BRANDENDE AUTO De drie inzittenden (het echtpaar K. uit Den Haag met hun driejarig dochtertje) van een auto, die zater dagmiddag in de buurt van het ver keersplein Oudenrijn kantelde en in brand vloog, hebben zich ternauwer nood in veiligheid kunnen brengen. Zij konden nog juist uit de auto kruipen, voor deze een prooi werd van de vlammen. De wagen, die uit de richting Arn hem kwam, raakte van de weg toen de chauffeur zo schrok van een ach ter hem rijdende claxonnerende auto, dat hij plotseling naar rechts uit haalde. Door deze manoeuvre kan telde de wagen en vloog hij in brand. Vandaag verlaat de heer P. A. van de Broeke, behalve technisch hoofd ambtenaar eerste klas aan de techni sche Hogeschool te Delft luchtvaart pionier, de hogeschool wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Van den Broeke, maakte bijna veertig jaar geleden als 26-jarige werktuigkundige bij de KLM de eerste vlucht naar het toen malige Nederlands Oost-Indië als lid van het driemanschap, dat verder bestond uit eerste piloot Van der Hoop en tweede piloot Van Weerden Poelman. „BEDRIJF" OVER HALF JAAR IN WERKING Ruim 100 artsen, leden van de Kringen Leiden en Alphen a. d. Rijn van de Kon. Maatschappij ter be vordering der Geneeskunst, hebben zaterdagmiddag een excursie ge maakt naar het in aanbouw zijnde Diaconessenhuis aan de Houtlaan. Het gezelschap werd door prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, voorzitter van de Christ. Vereniging voor Ziekenverpleging, „Het Diaco nessenhuis", welkom geheten in wat straks de eetzaal van de zusters zal zijn, nu nog een kale, betonnen ruim te. Prof. Bakhuizen van den Brink zette uiteen, wat met de bouw van dit nieuwe, ultramoderne ziekenhuis wordt beoogd. „Voorop staat, dat wij vrij willen blijven om datgene tot stand te kunnen brengen wat ons voor ogen staat; wij hebben daarom ook geen subsidie gevraagd. Wij stre- ,ven naar een groot, harmonisch ge heel," aldus de voorzitter. Prof. Bakhuizen van den Brink kon zijn gasten alleen nog maar de vor men laten zien die hun vulling apparatuur en werk nog moeten krijgen. Hij wees op de enorme ver groting die het werk heeft onder gaan en nog zal moeten ondergaan. Over een hal jaar zal men op deze plaats een totaal ander beeld kun nen zien, als de bouw voor 't groot ste deel voltooid zal zijn. Het Diaco nessenhuis heeft een zware taak op zich genomen, maar spr. vertrouwde, dat de artsen, die zo nauw met dit ziekenhuis zijn verbonden, him vol le medewerking zullen geven. Ten slotte zei hij te hopen, dat het toe komstige ziekenhuis aan de steeds toenemende behoefte zal kunnen voldoen. Verdere uitbreiding Een technische inleiding tot de ex cursie werd gegeven door de archi tect, ir. J. E. Kruisheer, die o.m. wees op de mogelijkheid tot even tuele uitbreiding van de 317 bedden tot een capaciteit van 450 tot 500 bedden; ook kan er nog een tweede zusterhuis worden gebouwd. Op het ogen/blik hebben zo'n 50 zusters al hun gerieflijk thuis in de hoog bouw, die bekroond is met een ju weel van een recreatiezaal op de ne gende verdieping. De zusters heb ben dit zonnige dakterras, dat aan vankelijk gepland was als bergruim te voor kleding, gedoopt tot „aqua rium". Men kan hier volkomen tot rust komen bij een kostelijk verge zicht over stad, duinen en plassen. De econ.-directeur van „Het Dia conessenhuis", mr. J. W. Filippo, gaf een beschouwing over het vraag stuk van de tarieven. Het groter aantal zusters per ziekenhuisbed brengt een verhoging van de zieken huistarieven met zich mee. Dat een eventueel gebrek aan belangstelling voor het beroep van verpleegster te wijten zou zijn aan een té lage sala riëring achtte spr. ongegrond; de aanvangssalarissen zijn al geenszins onaantrekkelijk meer en bovendien staat een verdere verhoging voor de deur. Mies Bouman krijgt „gouden sloep" De televisie-gastvrouwe Mies Bouwman zal als teken van bewon dering en waardering voor haar ma rathonuitzending „Open het Dorp" de „Gouden Sloep" van de Vlaamse TV- pers ontvangen. Aan de Belgische tv-sterren Georges Konen en Yvonne Lex is een „Zilveren sloep" toege kend. De „sloepen", symbolen varj vaart en( vaardigheid, zullen tijdens de „tweede grote nacht van de pers" van 5 op 6 april in de Kursaal van Oostende worden overgedragen. Voorafgaande aan dit feest wordt een voetbalwedstrijd tussen journa- listenploegen van twee grote Brus selse kranten, „Het Laatste Nieuws" en „Le Soir", gespeeld. De franse ac trice Frangoise Arnoul zal de aftrap geven. Vele sterren uit de wereld van film en kleinkunst hopen de uitreiking van de gouden en zilveren sloepen bij te wonen, onder wie Eddy Constanti- ne en Belga Andersen. BINNENWEGEN AFGESLOTEN ROND BAARLE-NASSAU Buiten medeweten van de gemeen tebesturen Minderhout en Wortel (in België) en zonder kennisgeving aan het gemeentebestuur van Baarle- Nassau heeft de Belgische douane aan de Nederlandse-Belgische grens te Castelre twee wegen aan het weg verkeer onttrokken. De maatregel, waarvan d rechts geldigheid in twijfel wordt getrok ken, zou zijn genomen in verband met een verscherping van dfe strijd tegen de botersmokkel. FRIDA KATZ OVERLEDEN Op 77-jarige leeftijd is te Aerden- hout overleden mevrouw dr. C. F. Baronesse Mackay-Katz, die als Frida Katz een bekende figuur is geweest in de Nederlandse politiek, de Vrou wen- en de Vredesbeweging en de advocatuur. Bij het oversteken van rijksweg 15 in de gemeente Sliedrecht is in de nacht van zaterdag op zondag de 44- jarige fietser H. van dier Vlies uit Sliedrecht om het leven gekomen. Hij wend gegrepen door een personen auto. Palmen, netten en vissen verlenen een extra feestelijk karakter aan het „aquarium", dat de verpleegsters in het in aanbouw zijnde Diaconessen- huis tot recreatieruimte dient. Op de negende verdieping van de nieuw bouw kan men in het licht baden en de zusters hebben er een schitterend vergezicht over de stad Leiden en omgeving. Ook in de week, die vandaag be gonnen is, zullen de arbeiders van de Franse energie- en vervoersbe drijven waarschijnlijk weer verras singsstakingen houden. De vertegenwoordigers van de ar beiders in de gas- en elektriciteits bedrijven zullen vandaag met rege ringsvertegenwoordigers overleg ple gen over de lonen. De arbeiders heb ben gedreigd weer verrassingssta kingen te houden als er geen rege ling komt. Het Franse publiek heeft meer last van deze stakingen dan van de staking van de 240.000 mijnwer kers. Zowel de vakbonden van de mijnwerkers als de regering hebben laten weten dat zij bereid zijn tot Tiieuw overleg, mits de tegenpartij het initiatief hiertoe neemt. De laatste 150 gasten hebben thans - op het hoogtepunt van het winter sportseizoen - de Zwitserse plaats Zermatt verlaten. Een medische af deling van het leger en rode-kruis- personeel blijft de strijd tegen de hier uitgebroken tyfus-epidemie voe ren. Ten aanzien van een verband tussen een lekke waterleidingbuis in het centrum van de plaats en de epidemie heeft men nog niets defini tiefs kunnen vaststellen. Zermatt zal voor toeristen gesloten blijven, totdat de plaats vrij van ty fus is verklaard. De laatste dagen zijn in Zwitser land 30 nieuwe tyfusgevallen ont dekt. Er zijn nu 200 gevallen bekend. In Engeland hebben zich zaterdag twee nieuwe ziektegevallen voorge daan. Daar zijn nu in totaal 50 pa tiënten. „PACEM IN TERRIS" NIEUWE PAUSELIJKE ENCYCLIEK Paus Johannes heeft in een tele gram aan de vicaris van Rome, kar dinaal Micara, de openingswoorden van de encycliek waaraan hij werkt, onthuld. De openingswoorden van encyclieken zijn de woorden waar mee een encycliek volgens de traditie wordt aangeduid en zijn in dit geval „Pacem in terris" (vrede op aarde). Verwacht wordt dat de encycliek vóór Pasen het licht zal zien. Art Blakey and bis Jazz-massengers traden zaterdagnacht op in de Amsterdamse Apollohal. Tijdens het op treden werd de bijgaande foto van de befaamde jazs-musicus gemaakt. In Venlo heeft de Austria-expres zaterdagavond bijna een uur vertra ging gehad als gevolg van een bot sing. De trein, die op weg was naar Oos tenrijk, verwisselde, zoals te doen gebruikelijk is bij de Nederlands- Duitse grens, van lokomotief. De Ne derlandse elektrische lokomotief moest plaats maken voor een Duitse stoomlokomotief. Nadat deze wisse ling had plaatsgevonden, kreeg de machinist van de Duitse lokomotief het sein veilig door, waarop hij ver trok. De Nederlandse lokomotief be vond zich door moeilijkheden bij het rangeren echter nog op hetzeflde spoor. Een botsing was het gevolg. Er werd niemand gewond, maar de stoomlokomotief werd zodanig be schadigd, dat zij op haar beurt weer plaats moest maken voor een ande- Terwijl twee zusjes getuigen waren is zaterdagmiddag het 5-jarige dochtertje van de familie J. L. Reyn- ders uit Horst (L.) in de Kabroekse- beek gevallen en verdronken. Nadat zij alarm hadden geslagen duurde 't nog een half uur voordat het meisje werd gevonden. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4