IN WERELDNOOD ONSVASTENOFFER giro 5850 ten name van Bisschoppelijke Vastenactie Utrecht Levenslang voor vrouwenmoordenaar 3É MAAtw wt DB LEIDSCHE COURAWT HEIMWEE IN MILITAIRE DIENST joarlijkfi enige honderden patiënten ontslagen bkjkt een, vooral In de ire dienst, veelvuldig voorko- >nd fenomeen. Per Jaar moet on- »er één bataljon militairen (tus- >00 en 400 man) de dienst ver- op grond van heimwee, leek daarom voor de leger- chologie van belang dit verschijn- aan een nader onderzoek te on- De heer Jurri-t Bergsma uit Buji- wtk schreef er een proefschrift over én promoveerde hierop aan de rijks- uimversiteit te Groningen, tot doctor Sh de letteren. Met bleek, dait de heimweepatiënt in het algemeen niet in staat is zijn aënpassing aan de militaire situatie te vinden. Mij heeft geen vrienden qn krijgt veel straffen. Ook buiten de dienst echter blijkt de heimweepa tiënt moeilijk aansluiting bij vrien den te vinden. Voor het merendeel zijn de heim- weepatiënten persoonlijkheden met neurotische kenmerken, waarbij met name infantiliteit en onechtheid veel vuldig voorkomen. De intelligentie blijkt gemiddeld iets lager te zijn dan bij de normalen. Grote invloed bleek te hebben een gestoorde ou- der-relatie, vooral in die gevallen, waarin deverhouding zowel met de vader als met de moeder gestoord genoemd moet worden. Het afkomstig zijn van stad of platteland bleek geen invloed te heb ben op het optreden van heimwee, terwijl evenmin duidelijk gesteld kon worden, dat bepaalde streken van het land meer of minder heim- weepatiënten opleveren. McNamara: Amerika wordt steeds sterker maakster van landsverdediging, Robert McNama- fx heeft, als gemeld, verleden week epn aantel belangwekkende verkla- afgelegd voor de ondercom missie voor de toewijzingen van bet huis van afgevaardigden, die giste- rjexi voor pubttkatie rijn vrij gege ven. Aan bet reeds gemelde kan nog worden toegevoegd, dat de minister ook zei, dat de Verenigde Staten het vermogen van hun gezamenlijke kernwapens op tenminste het drie voudige van de huidige kracht zul len brengen. De regering meent, dtot de veilig heid van het land in gevaar zou worden gebracht, indien het huis be snoeiingen zou willen aanbrengen in die militaire begroting. MCNamara onthulde ook nog, dat de gehele Amerikaanse weermacht, zowel wat betreft de kernbewape ning, als de onderdelen der strijd krachten, düe bij plaatselijke bot singen moeten ingrijpen, in al haar geledingen reeds is versterkt. McNamara zegt in zijn verklaring v<erdter, dat de Ver. Staten „verschei- diene duizenden kernwapens in Eu- rppa" hebben ondergebracht en dqt dteze zullen gebruikt worden om vi tale belangen te verdedigen wap- neer dit nodig mocht blijken. Br kan in de hoofden van de Sowjetrus- sisehe leiders geen twijfel bestaan aan de vastbeslotenheid van de VS de positie van de vrije wereld te verdedigen, zo zei hij. De Westeuro- pese bondgenoten hebben naar ver houding tot hun draagkracht aan merkelijke bijdragen voor de veilig heid geleverd. Italië heeft zijn de fensiebegroting vorig jaar me»t 30 procent verhoogd en de Westduitse verdediging is belangrijk versterkt. „De westelijke landen kunnen nog meer doen. De laatste twee jaar heb ben wij hierin belangrijke vooruit gang geboekt." Cuba komt met excuus voor Mig-aanval Cuba heeft de VS meegedeeld, dat cbe twee Mig-straaljagers die donder dagavond langs een Amerikaanse vrachtschip hebben geschoten, rich vermoedelijk hebben vergist, zo deelt het Amerrkanase departement van buitenlandse zaken mee. Mtet schip, de 4.060 ton metende Moridiian, is vrijdag in Miami aan gekomen. Het bevond zich tijdens de beschieting in internationaal water. President Kennedy heeft vrijdag een bijeenkomst van de nationale veiligheidsraad uitgeschreven ter be cking van de ineideniten van de tijd rond Cuba. De Sowjet-Unie heeft bij Amerika geprotesteerd wegens een "aanval aoor Cubaanse bannelingen op het Russische vrachtschip Bakoe, dins dag j.l. ten noorden van Cuba. Al esfrder hebben Cubaanse ballingen bij Cuba de Russische vracht.bc> Lgov aangevallen. De Sowjet-Unie stelt aioh op het standpunt, dat de ballingen handelen ondier bescher ming van de Amerikaanse overheid. Dit wordt door Washington ontkend. Gaat Bidault naar Brazilië De Franse ex-premier en leider van de nationale verzetsraad, Bi dault, en zijn secretaris Ribeaud hébben persoonlijk bij de Braziliaan se ambassade in Lissabon een visum voor Brazilië aangevraagd. Een juridisch adviseur van de Bra ziliaanse president heeft verklaard, dat Brazilië bereid is Bidault politiek asiel te verlenen, op voorwaarde, dat hij zich met geen enkele politieke ac tiviteit bezig houdt. AMERIKAANSE KERNPROEF De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld, dat vrijdag in Nevada-woestijn een on dergrondse kernproef van geringe sterkte is genomen. Dit was de vier de Amerikaanse proef in dit jaar. Onrust in Guatemala Het Guatemalaanse ministerie van landsverdediging heeft het sluiten, op zondag, gelast van alle vliegvel den in Guatemala. Deze maatregel is genomen, nadat inlichtingen waren verkregen over een zeer veelomvat tend plan voor sabotage en oprui ing, dat in Guatemala zou worden uitgevoerd. De huidige rechtse regering onder president Miguel Ydigoras heeft, als gemeld, 25 dezer voor dertig dagen de staat van beleg in Guatemala af gekondigd, „teneinde uitbreiding van het communistische ondergravings- werk, dat thans in verschillende de- ljen van het land plaats vindt te voorkomen". Er zijn ook berichten geweest over botsingen tussen regeringstroepen en rebellen in noord-oost-Guatemala "<yaar, blijkens een regeringsmedede- lnig, een opstand is uitgebroken. Er zijn reeds verscheidene malen pogingen gedaan om de rechtse re gering onder president Ydigoras, die in 1958, na gehouden verkiezingen, aan het bewind is gekomen, omver te werpen. GEVECHTEN IN KONGO Volgens het Kongolese persbureau zign bij gevechten in Boma, aan de rivier de Kongo, tussen burgers en militairen van het Kongolese leger zeventien burgers om het leven ge komen. De V.N.-vertegenwoordiging in Leoppldstad had van V.N.-functio- naris een bericht ontvangen, dat meer dan zeventig mensen zouden zijn gewond. De gevechten zouden zijn ontstaan doordat een militair een Kongolese vrouw lastig viel. Er waren bij de gevechten geen Europeanen betr ok- ken. De nieuwe Indonesische zaakgelastigde in Nederland, dr. Mohammed SJarif, hier gefotografeerd tijdens een persconferentie, welke hij gister middag in Bonn heeft gegeven. OEGSTGEEST Propaganda-feestavond van Nazorgvereniging Als „Sempre-Avanti's" Jong en Jolig naar Oegstgeest komt om er op zo'n heerlijke, ongedwongen wijze „de boel muzikaal op stelten" te zet ten, dan is het voor de Vereniging tot Behartiging van de belangen van tbc-patiënten in Nederland. Bijzonder groot was gisteravond de belangstelling. De zaal van het pa rochiehuis was geheel bezet tot vreugde van het bestuur der afdeling Oegstgeest en zijn voorzitter de heer H. F. Medendorp, die het welkomst woord sprak. In het bijzonder tot de afgevaardigden van zusterafdelingen van het Wit-Gele- en Groene Kruis en alle genodigden. De na-zorg van de patiënten vereist grote financiële offers. De voorzitter dankte in het bijzon der de heer Breedijk voor de grote aktiviteiten, welke hij voor het wel slagen van de loterij ontplooid had. Programma Hierna zette Sempre Avanti zijn bes te „muzikale beentje" voor in een repertoire van fonkelende, spranke lende liedjes onder beheerste leiding van Koos Kukler. Solistische mede werking van Bert Brugmans, Lyda Spaans, Gerard Koolhaas en Nel de Vries en het koor en orkest op de achtergrond verleenden aan de lied jes een bijzondere charme, dat veel waardering vond bij het publiek, o.a. Nel de Vries, die het „zigeunerlied" van Joh. Strauss op werkelijk in drukwekkende wijze zong. Zo oogst te ook Sempre Avanti veel succes. Toespraak Het hoofdbestuurslid, de heer Polak uit Rotterdam, gaf in een toespraak nogmaals een duidelijke uiteenzet ting, welke nazorgbelangen de ver eniging behartigt. Nederland heeft het laagste aantal tbc-patiënten. Toch bewijzen de recente explosies van de gevreesde ziekte wederom, dat er nog veel werk te wachten staat. „Onze grootste zorg is het op vangen van oud-patiënten. In sa menwerking met consultatiebureaus en gewestelijke arbeidsbureaus ver leent de vereniging steun aan oud patiënten, die omscholing behoeven tot een ander beroep. Omscholingscursussen moeten be taald worden uit het ondersteunings fonds. De belangen van kleine zelf standigen, die vanwege een kuur iri een sanatorium de zaak moeten ver laten, moeten behartigd worden, de na-zorgpatiënten hebben extra voe ding nodig. In 1962 werd er door het uitvoerend comité 100.000 uitge keerd. Oegstgeest telt 450 leden," al dus het hoofdbestuurslid, „moge het er spoedig méér dan 500 zijn. Uw steun voor onze vereniging is hard nodig.'' Hierop nodigde de heer Me dendorp mevr. H. J. Weesenaar, lid van het uitvoerend comité, uit om voor het voetlicht te verschijnen. Hij overhandigde haar een cheque van 1000 gulden namens de afdeling. Mevrouw Weesenaar verklaarde bui tengewoon trots te zijn op de afd. Oegstgeest, die dit bedrag bijeen had gebracht. De bijzonder geslaagde feestavond werd besloten met een grote loterij. Het aantal prijzen, 360 in totaal, werd uit alle lagen van de Oegstgeester bevolking geschonken. LEEROPDRACHT PROF. DR. Th. J. G. LOCHER GEWIJZIGD Bij KB is de leeropdracht van prof. dr. Th. J. G. Locher, luidende de algemene geschiedenis, gewijzigd in de algemene geschiedenis, en de wijs begeerte der geschiedenis. Tijdens de viering van de 327e Dies Natalis van de Rijksuniversiteit van Utrechts is gisteren het eredoctoraat in de wiskunde en de natuurwetenschappen uitgereikt aan de Zwitserse professor dr. Ernst Hadorn, rector van de universiteit van Zürich. Op de foto zien we de onderscheidene in de stoet op weg naar de Domkerk bij het passeren van de erewacht welke gevormd werd door leden van de studentenweerbaarheid Een 69-jarige voormalige postdi recteur in de Oostenrijkse plaats Krems, Matthias Kindlinger, is vrij dag wegens moord op zijn derde vrouw tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Kindlinger was 36 jaar geleden veroordeeld wegens moord op zijn eerste vrouw. Hij werd nu schuldig bevonden aan de moord op zijn vrouw Margarethe, die hij op een nacht in april 1961 in haar hoofdkussen verstikte. Kindlingers eerste vrouw werd in 1927 door een kogel gedood op bed aangetroffen. Hij werd tot twaalf jaar wegens moord veroordeeld, maar na acht jaar vrijgelaten. De overige vier jaar moest hij echter uitzitten toen hij later wegens ver valsing werd veroordeeld. Twee andere vrouwen werden in 1936 en 1938 dood gevonden: zij wa ren gehangen. Kindlinger werd ver dacht maar er was geen bewijsmate riaal tegen hem. Zijn tweede vrouw overleed 10 jaar geleden aan een hersentumor. spoedig komen in' het nieuwe uitbrei dingsplan Boschgeest en wel aan de westelijke kant. Dit jaar zelfs nog! De premiewoningen en dit zijn flatwonin gen, komen in Adegeest, op de grond, gelegen tegen het sportpark. Dit zijn er 80. De bouwkas beschikt over een contingent van 12 woningen. Na de uiteenzetting was de onrust bij de raadsleden grotendeels weggeno men en men was dankbaar voor de uit eenzetting. Verheugd was men, dat dit jaar al in Boschgeest gebouwd gaat worden. De dames Stoker, de Waal Malefijt en de heer Plomp spraken hun waar dering uit over de snelheid, die was betoond bij het aanpassen van de nor men voor uitkeringen krachtens de Ar menwet. Er is hierbij een nieuw ele ment gekomen, een vakantiegeld. Deze uitkering krijgt de grootte van een uit kering van een week. Voor deze voor zieningen was een aanvullend krediet nodig van 14.500. (Wordt vervolgd1) SCHEEPSBERICHTEN ALAMAK pass. 29 bone n. Bei- roeth; BALI 29 v. Napels n. Genua; KERMIA-t 30 te Fredericia verw.; LOPPERSUM 29 dw. Key West n. Savannah; NAESS LION-t 29 te Paulboro; OLDËKERK 30 te Dar es Salaam verw.; OVERIJSEL p 29 Kp. Finisterre n. Antwerpen; PURME- REND p. 29 Ouessant n. Dakar, REMPANG 29 te Beira; CAMITIA (t) 29 v. Pta Cardon n. Durban, CART AGO 29 te Golf ito; CRANIA (t.) 29 te Curagau; DIEMERDIJK 29 v. Los Angeles n. San Francisco: GABONKUST p. 29 Finisterre n. Freetown; GANYMEDES 29 te Mo bile; GOOILAND 30 te Callao; KA- RAKORUM 30 v. New Orleans n. Mobile; KARIMUN 29 v. Le Havre n Cristobal; KATWIJK 29 v. Bilbao n. Rotterdam; KENNEMERLAND 29 dw Finisterre n. Amsterdam; LIBER TY BELL (t) 29 te Ummsaid. In het ziekenhuis aan de Zuid- wal in Den Haag is overleden de 78-jarige heer J. H. Staal, die op 7 maart, toen hij ojj de Loosduinse- weg fietste werd overreden door een vrachtauto waaraan hij geen voor rang had verleend. VOORSCHOTEN Seminarie van Montf or tanen bestaat 121/2 jaar Het klein-seminarie der paters Montfortanen, waarvan de eerste drie klassen sedert 1955 in huize Beresteyn te Voorschoten zijn on- denben in Beresteyn. Men heeft er dergebracht, viert 1 aprU rijn 12'/,- de drie laa«sta kksse" van het nasium en een brugklas voor leer- jarig bestaansfeest. lingen, waarvan de overgang van de lagere school naar het gymnasium Voordat de seminaristen hun in- ^e groot is. Het onderwijs wordt ge trek namen in huize Beresteyn geven door 8 paters, bevoegd onder dat voorheen het klein-seminarie der wijs, want het seminarie werd on paters Capucijnen was waren en- langs wettelijk erkend. Na Bere- kele klassen ondergebracht in Hei- gteyn vervolgen de leerlingen het loo en een jaar later het klooster onderwijs aan het gymnasium in van de paters Montfortanen aan de Schimmert (L.). De foto geeft een Haagsche Schouw. beeld van de kapel, die is ingericht Op het ogenblik studeren 65 stu- in de vroegere gymzaal. Op het ogen- blik word't een actie gevoerd voor het inzamelen van gelden voor een nieuwe kapel, zodat men weer de beschikking kan krijgen over de Raad van Voorschoten ingelicht over stand woningbouw NOG DIT JAAR „BOSCHGEEST" In een voltallige raad van de gemeente Voorschoten, de heer E. P. Bakels was hersteld en werd welkom geheten, wer den gisteravond 19 agendapunten afge handeld. Alle fractievoorzitters brachten in het openbaar hulde aan de vrijwillige brand weer naar aanleiding van het verslag van de activiteiten in 1962. Dat het uitstapje van de leden van de vrijwil lige brandweer om financiële redenen het afgelopen jaar niet kon doorgaan, vond de heer De Groot onverdiend en daar moest tqch eigenlijk wel een modus voor gevonden kunnen wordien. De heer Fortander persisteerde bij zijn mening, dat het noodzakelijk is de ligging van het tennispark aan te geven. De argumenten van b. en w. om het niet te doen vond hij weinig steekhou dend'. Hij bereikte, dat het al of niet aanbrengen van borden nogmaals door het college zou worden bezien. B. en w. waren er geen voorstander van uitbreiding te geven aan de ver bodsbepalingen inzake het fietsen in het burgemeester v. d. Hoevenpark. De raad had hier verschillende meningen over. De een wilde het fietsen absoluut verboden hebben, de ander was een voorstander alleen in het weekeinde geen fietsen. Ook deze materie zal nog eens opnieuw in de bespreking komen. Met woningbouw achterop De mededeling van b. en w. inzake het aantal toegewezen aantal woning wetwoningen en het aantal premiewo ningen door de overheid en wel 64 resp. 90, onder de voorwaarde dat 8 krotten zullen worden ontruimd en dat 40 pre miewoningen voor de marine zullen zijn bestemd, ontlokte bij de diverse fractie voorzitters vele vragen inzake de stand van zaken met de woningbouw ter plaatse. De nota van bouwbeleid werd er bij betrokken. Zijn we ver achterop geraakt, raken wij nog niet verder ach terop? De toewijzing werd teleurstellend geacht en wat kan gedaan worden om hierin verandering të brengen. De voor zitter nam de taak op zich alle gestelde vragen zoveel mogelijk en zo concreet mogelijk te beantwoorden. De woningen voor de marine gaan niet ten koste van het eigen contingent. Die krijgen wij er boven op. Wij zijn wel wat achterop geraakt op ons schema, helaas, doch door een flexibilé politiek te voeren, zullen wij er toch uit halen wat er uit te halen valt. 340 woningen zijn in aanbouw of komen spoedig in aanbouw en dit zijn dan woningen, die ten goede komen aan Voorschotense ingeschrevenen. Het col lege zal al zijn best doen om het con tingent zoveel mogelijk op te voeren. 57 woningwetwoningen zullen al heel

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9