Mensen leven negen meter onder ijs KLEIN DORP WERD GEBOUWD ONDER IJS Een enorme trein op massieve rubberwielen brengt voor- Enorme tractoren aan het werk bij het stntten van de gangen. raden voor het ondergrondse dorp-laboratorium. Geen mijnwerkers doch qswerkers, die met zware iuchtdrul hamers gangen in het |]s maken. Ergens In het noorden van Groenland is een klein dorp gebouwd, negen meter onder een dikke ijskorst Het is het Amerikaanse Camp Century. Het lijkt daar een zeer koude bedoening maar het valt allemaal erg mee. Het is er zelfs bijzonder gezond om daar te leven want de lucht daar is wel zeer zuiver; zonder bacteriën namelijk. De meer dan 150 mannen van het Amerikaanse leger, die hier zyn gestationeerd voor het doen van allerlei wetenschappelijke onderzoekingen, doen er overigens wel allerlei merkwaardige ervaringen op. Het zuivere mine- raalvrije water daar is bijvoorbeeld het zachtste water ter wereld. Zeep wordt dan ook maar spaarzaam ge bruikt door de daar gelegerde mannen. Het zeepschuim verdwijnt trouwens reeds na een kwartier spoelen Het voedsel voor de 150 mannen moet voorts eerst „opgewarmd" worden in een gewone koelkast zoals wy die kennen, voor het geschikt is om gekookt te worden. Ook stof kent men er niet Dit zyn ontsnappingstorens, die boven de in- en uitgangen van het ijsdorp worden geplaatst. De hoofdtunnel, die ongeveer 400 meter lang is, wordt gestut met staalplaten om instorting te voorkomen. Geen landmeters maar „\jsvlakte-meters" aan het werk in het heldere doch weinig afwisselingrijke landschap. De deur van de toren, die toegang geeft tot het ijsdorp, is altijd open. Kleine reactoren voorzien het ijsdorp van licht en warmte.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 14