BEWEGENDE DE TOREN BEELDENGALERIJ OP VAN HET STADHUIS „KOSTEN VAN ƒ25.000 VERANTWOORD" ZIJN Vertegenwoordiger uit Langeraar zorgde voor wereldprimeur in belang verkeersveiligheid ZATERDAG 30 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 13 B. EIS W. VAJS LEIDEN WILLEN LEIDSE TRADITIE HERSTELLEN: SUGGESTIES GEVRAAGD Daar het college van b. en w. gaarne op de hoogte wil zijn van het geen leeft onder de burgerij, ver zoekt het de Leidse ingezetenen met voorstellen te komen. Brieven met suggesties kunnen aan het college worden gericht. Een waardevol siervoorwerp wordt be schikbaar gesteld voor de tien inzen ders, die naar het oordeel van de carillon-oommissie, onder voorzitter schap van de heer Van Bergen, als besten worden aangewezen. Deze brieven dienen maandag aan- ^Dodenherdenking op twee dagen: 3 en 4 mei De dodenherdenking zal dit jaar op twee dagen worden gehouden. Dat wil zeggen op vrijdag 3 mei 's middags de nationale herdenking in de kerken en bij het nationale mo nument in Amsterdam zal zijn en dat op zaterdag 4 mei 's avonds de plaat selijke herdenkingen op de gebruike lijke wijze doorgang zullen vinden. Ook zal op zaterdag 4 mei 's avonds om acht uur twee minuten stilte in acht worden genomen. De ministerraad heeft hiertoe in zijn vergadering van gisteren beslo ten in overeenstemming met het ad vies, dat de regering aan de commis sie nationale herdenking had ge vraagd wegens de bezwaren, die by velen waren gerezen tegen de aan vankelijke beslissing der regering om de dodenherdenking dit jaar te verplaatsen van zaterdag 4 mei naar vrijdag 3 mei. De regering had tot deze verplaatsing besloten, omdat zij een groep Joodse landgenoten in de gelegenheid wilde stellen althan6 vrijdagmiddag aan de herdenkingen dele te nemen. 65-JARIGE MAG NIET BLIJVEN In antwoord op de schriftelijke vraag van het lid van de Tweede Kamer de heer Peschar (PvdA), of het werkelijk waar is, dat het ver zoek van een beëdigde klerk op het kantoor van de bewaarder der hy potheken, het kadaster en der scheepsbewijzen te Arnhem, om na zijn 65ste verjaardag nog twee maan den in dienst te mogen blijven ten einde zijn vijftigjarig dienstverband te voltooien, is afgewezen, heeft de Staatssecretaris van Financiën, dr. W. H. van den Berge, geantwoord dat een verzoek om verlenging van dienstverband na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd in overeenstemming met de algemene gedragslijn, die voor rijksambtenaren wordt gevolgd ongeacht de aan het verzoek ten grondslag liggende overwegingen slechts ingewilligd wordt indien het dienstbelang zulks bepaaldelijk vordert. In dit geval kon aan het verzoek niet worden vol daan. Gevallen, dat een ambtenaar kort voor zijn 40- of 50-jarig ambtsjubi leum de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, komen vrij veel voor. De B. en w. hebben zich door de caril- ACTUEEL lon-deskundige, Ewout van Bergen, en door Oud-Leiden laten voorlich- De carillon-marionetten hebben - ten over de figuren, die zouden moe- zjcy jn yet verre verleden altijd aan baande aan de portier van het stad- ten worden aangebracht. Voorlopig de actualiteit aangepast; zij waren huis ter hand gesteld te worden, denkt men aan een vast tafereel, een guitige toelichting op plaatse- Men word,t verzocht van c waarin 'n brokje Leidse geschiedenis gebeurtenissen en in die geest staand formulier gebruik te maken opnieuw tot leven komt: elk half redenerend bestaat er geen bezwaar en aan geven welk van de figuren ook persoonlijkheden van vandaag en r,OOT> HBj orv,oab' ol" uur springt onder ach en wee geba ren van toeschouwers een kruit- gisteren aan het publiek te presen- scheepje uit elkaar. Op de hele draait de andere helft van het me chaniek voor en hierbij heeft men voorlopig gedacht aan burgemeester teren. uw smaak het best als carillon- marionet in aanmerking komen. Dit enquête-formuliertje gelieve u in te sluiten. Om de belangstellenden een indruk te geven wordt vanaf maan dag aanstaande in de hal van het De heer Van Bergen noemt in zijn Van der Werf, die zijn rechterarm advies bijvoorbeeld het lied „Geen stadhuis een kleine tentoonstelling aan de hongerende burgerij van Lei- w00rden maar daden" (dat ook door Behouden van marionettenfiguren den aanbiedt. en van he het stadhuis-carillon te Rotterdam men reed wordt gespeeld), met als illustratie gemaakt Het bedrag van 25.000 gul- kende tweekleurige shirt. men en Zn., te Ginneken, biedt ex- een Feijenoord-figuurtje in het be- tra mogelijkheden. Waardevolle voor stellen zijn hierover ook reeds ge daan door de stads-archivaris. Zo is het zeer goed mogelijk, tij dens het feest van 3 oktober of in de bloemenweek begin augustus be kende Leidse figuren van verleden of heden een plaats te geven in de beeldengalerij. Genoemd zijn reeds: Rembrandt van Rijn en Saskia, Lu cas van Leiden zijn „Laatste oor deel" schilderend, en Jantje van Lei den, de wederdoper. Maar ook be kenden van recente tijdperken, zo als Thorbecke, prof. Kamerlingh On nes (op het punt, dat hij een tempe ratuur van min 260 graden bereikt), Boerhaave, college gevend en Bloe- menbertha. den zal in een periode van twintig jaar op de gemeentelijke rekening afgeschreven worden. Aan het college van b en w. te Leiden Hierbij doe ik de suggestie voor de volgende figuur of beeldengroep: 000°OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXOOOOOOOOOOOOOOOOOCX>>X>OOOOOOOOOUTCOOOOCXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX Opname van de Stadhuistoren. De bewegende beeldengroep komt in en rond de galmgaten onder de klok. B. en W. van Leiden hebben bij de raad een voorstel ingediend tot het aanbrengen in de stadhuistoren van een bewegende beelden groep. De kosten worden geraamd op ƒ25.000. Gezien de aantrek kingskracht, die zulk een voorziening op toeristen uitoefent, achten B. en W. dit bedrag verantwoord. In hun toelichting op het voor stel zeggen b. en w., dat Leiden bij steden als Alkmaar en Gouda achterblijft, waar het een bewegende beeldengroep op de transen van de toren betreft. Historisch gezien herstelt het gemeente bestuur een oude toestand, want in de zeventiende eeuw maakten elk half uur verschillende marionetten hun houterige bewegingen rond de galmgaten van Leidens raadhuistoren. Daaronder waren bekende figuren als ridder Van Duyvèndrecht, die met de bul in de hand een buiging maakte voor Ada van Holland. Met zeven tiende eeuwse vrijmoedigheid werd dit figuurtje „Jan met de blikken pet" genoemd. overweging, dat het treffen van een bijzondere regeling weer nieuwe grensgevallen zou doen ontstaan, heeft daarvan doen afzien, zo voeg de Staatssecretaris hieraan toe. SIGARETTENROKERS OP LAGERE SCHOOL Twintig procent van de kinderen in de eerste klas van de lagere Parel- school in Amsterdam rookt meer dan twee sigaretten per week. Zes procent van deze zesjarigen krijgt elke zondag van vader een sigaret Dit is gebleken uit een rookonder- zoek dat het hoofd van de Parel- school heeft ingesteld naar de rook gewoonten van zijn leerlingen. Het bleek dat in de zesde klassen onge veer 43 procent der kinderen nooit rookt, 25 procent rookt matig (min der dan tien sigaretten per week), 32 procent rookte meer dan tien si garetten, maar minder dan drie pakjes per week. KOPLICHTENCONTROLE ALS El VAN COLUMBUS ZOUDEN er veel automobilisten zijn, die zich dermate om het welzijn van zichzelf en dat van anderen bekommeren, dat zij 's avonds achter het stuur van hun auto zich voortdurend zitten af te vragen, of de koplampen het wel doen? In de regel is het toch zo, dat men start, de verli'chting inschakelt en wegrijdt. Daarmee is doorgaans de (verlichtings)kous af. Wie met deze sleur twee jaar geleden brak was de heer G. H. Borst (36) te Langeraar, die als hoofdvertegenwoordiger in landbouwwerktuigen dagelijks op en langs de weg zit met zijn wagen. Destijds kwam hij tijdens een dichte mist in Friesland tot de ontdekking, dat een van zijn koplampen het niet deed. „Heel toevallig eigenlijk," zegt nu de heer Borst, „dat ik toen mijn wagen uitging om naar de lampen te kijken." Op de lange rit over de Afsluitdijk is hij daarna - de mist was inmiddels opgetrokken - in het avondlijk duister nog minstens zes keer zijn auto uitgeweest om zich ervan te overtuigen, dat het daar voor wel „goed zat". Op zo'n manier rijd je natuurlijk niet rustig en geen wonder, dat je er na een urenlange tocht schoon genoeg van begint te krijgen. Sinds dit voorval is de heer Borst gaan nadenken: twee jaar lang nadenken, weer eens een maandje rusten, en dan maar weer nadenken en experimenteren: hoe kan ik direkt, van achter mijn stuur, constateren, dat mijn koplampen beide funktioneren? De heer Borst heeft nu zekerheid. Hij kan thans in het donker rijdend vanaf zijn stoel net zo goed dé kop lampen in de gaten houden als zat hij er met zijn neus boven op. Zonder dat hij het wilde heeft de heer Borst gezorgd voor een wereldprimeur op het gebied van de verkeersveiligheid. Een pri meur en een vinding als het ei van Columbus; ongelofelijk een voudig, maarje moet er maar opkomen. De heer G. H. Borst uit Langeraar Iaat zien waar de lichtspiegel op de kap van een Volkswagen gemonteerd moet worden. GOETHE-MEDAILLE VOOR Dr. L. POLAK Dr. Leon Polak uit Den Haag is vrijdag door de ambassadeur van de Duitse bondsrepubliek in ons land, dr. Josef Loens de zilveren Goethe- medaille uitgereikt. De medaille wordt verleend door het Goethe-instituut in München. De onderscheiding werd dr. Polak toege kend op grond van zijn verdiensten voor het onderwijs in de Duitse taal en literatuur, als leraar aan het Haagse gymnasium Haganum, als docent aan de school voor taal- en letterkunde in Den Haag, en als pri vaat-docent aan de Leidse universi teit. Een maand dezelfde lucht ingeademd Drie jonge Amerikaanse vliegers, 18, 20 en 29 jaar oud, hebben donder dagmiddag hun bijna negen meter lange cabine op de luchtmachtbasis in Dayton verlaten, na dertig dagen lang dezelfde lucht te hebben inge- amend. Zij hebben een maand lang in de cabine doorgebracht om de appara tuur te beproeven die bestemd is voor toekomstige ruimtevaarders en waarmee de uitgeademde lucht op nieuw bruikbaar wordt gemaakt. Een groep specialisten heeft via een tele visienet onafgebroken waarnemingen verricht, terwijl psychiaters de reac ties van de opgesloten vliegers be studeerden. Grote interesse voor reflexieglaasjes r\at jaren piekeren en proberen heeft de heer Borst, behalve veel teleurstellingen en opnieuw be ginnen, een decoratief apparaatje opgeleverd, dat een heleboel ellende op de weg, ongelukken en bekeurin gen, kan voorkomen. Hij sprak er zonder meer eens over met instan ties hier en daar, maar men dacht te maken te hebben met een on bruikbaar en waarschijnlijk te duur object, waaraan allerlei controleren de lampjes, draadjes en schakelaar tjes te pas moesten komen die op hun beurt weer controle van node zouden hebben. „Te ingewikkeld," vond men. „Maar dan mo;t u eens kijken," was het wederwoord van de Langeraar- se vinder. Men kwam en. zag (het was in Den Haag) en de heer Borst overwon: zonder enige moeite slaag de hij erin, deskundigen van de ANWB, de KNAC en het Verbond voor Veilig Verkeer domweg en thousiast te maken. Eenvoudiger kan het niet In plaats van een ingewikkelde, in genieuze apparatuur met discreet verborgen draadjes en moertjes, die een mens kriegel kunnen maken, vonden de heren op de neus van de heer Borsts Mercedes twee alleraar digste oranje reflexglaasjes, sim pele miniatuurspiegeltjes, die bij een demonstratie s avonds de kritische gelaatsuitdrukkingen snel deden ver anderen in fijne glimlachjes van be wondering en verbazing: „Verdraaid, dit is 't nou eigenlijk, hè moe ten de heren van KNAC en ANWB perplex gemompeld hebben. Het gaat hier om een apparaatje de heer Borst noemt het gemaks halve „orgaan" dat niet meer is dan twee reflexle-vlakjes die met el kaar een hoek van 90 graden nor men. De glaasjes, stukjes profielglas, waarop aan de onderzijde kwikzilver aangebracht is, zijn gevat in 'n glan zend armatuurtje van verchroomd metaal. Als dit „orgaan" of lichtspie- geltje op de voorkap van de auto is gemonteerd! dit gebeurt op een lijn achter de beide koplampen bij de Volkswagen kan Uat zelfs 20 cm zijn) ontwaart de nachtelijke autobestuur der, zonder dat hij zijn blik van de weg naar het dashbord hoeft te ver plaatsen, vóór op zijn wagen het ge schitter van een paar „diamantjes". Dat geeft hem de zekerheid, dat zijn groot-licht of gedimd licht het naar behoren doet En als er een lamp mocht zijn uitgevallen, kan hij met een zijn maatregelen nemen. Het schitterend effect wordt mo gelijk gemaakt door z.g. „strooi- licht", diffuus licht van de lamp dat door het koplampglas gebro ken is en voldoende kracht heeft om door de glaasjes gereflecteerd te worden. Er is dus geen sprake van eenteruggekaatste naar achter of naai- opzij lichtbun del, die bovendien de autobe stuurder nog zou kunnen ver blinden of minstens hinderen. Een uitkomst KNAC, ANWB en Veilig Verkeer be zien de vinding van de Langeraarse vertegenwoordiger met welgevallen. Niet in het minst denkt men aan de soms levensgevaarlijke situaties op donkere wegen, waar een tegenlig ger met één lamp een motorfiets kan zijn, maar net zo goed een auto, waar van een koplicht is uitgevallen. Le vensgevaarlijk. inderdaad. En als van direct gevaar nog niet gesproken kan worden, dan loert ergens de wet, die bij monde en geschrifte van de politie de in gebreke zijnde auto bestuurder onverhoeds van een dure bon voorziet. Bij een licnten- controle op 't verkeerscircuit Ouden rijn bij Utrecht werd geconstateerd, zo heet het van politiezijde, dat bij 30 pet. van de auto's de verlichting niet deugde. Octrooi De heer Borst ziet een grote toe komst weggelegd voor zijn „licht spiegel", waarop hij octrooi aan vroeg. Uit een onderzoek is ge bleken, dat nergens ter wereld een dergelijk bruikbaar appa raat, dat niet door een arbeids loon vergende vakman gemon teerd hoeft te worden en straks in een net doosje met montage- schema voor een lage prijs te krijgen is, bestond. Nu al is de Langeraarse vinding tot ver over 's lands grenzen in de be langstelling komen te staan en dit geldt voor verschillende automerken, waarvoor het „orgaan" in gevariëer- de uitvoering beschikbaar komt als over enige tijd de produktie (in een Nederlands bedrijf) op gang komt. Aan een apparaat, dat zoveel zeker heid biedt in een steeds toenemende verkeersstroom, bestaat grote behoef te, heeft men de heer Borst vanuit Duitsland verzekerd. In Nederland, waar het met de dag én met de avond op de weg onveiliger wordt, zal deze behoefte beslist niet minder zijn. IFa. GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG (Advertentie) Baarnse politieman disciplinair gestraft Ernstige kritiek op korpschef Bij het politiekorps in Baarn is een agent disciplinair gestraft. Hij was betrokken bij de ontvluchting van 'n Oostenrijkse iongen uit het Baarnse politiebureau. Deze jongen had zich verdacht bij het paleis Soestdijk op gehouden en was opgebracht naar het Baarnse politiebureau. Daaruit is hij ontvlucht waarvoor de agent thans verantwoordelijk wordt ge steld. De agent moet gedurende tien dagen twee uren straf-dienst doen. Tegen deze straf gaat de betrokken agent in beroep. Dit is de tweede maal in korte tijd, dat uit het politiebureau in Baarn een arrestant is ontvlucht. De eerste maal was het mr. H. W. Over- beek, de officier van justitie by de rechtbank in Utrecht, die verant woordelijk was voor de ontvluchting van Boude wijn H., een der hoofdver dachten in de Baarnse moordzaak, zoals hij zelf heeft erkend. Verontschuldiging De straf die de agent door de korpschef van de politie in Baarn, de heer G. A. Backer, is opgelegd heeft grote verontwaardiging onder het politiepersoneel in die plaats te weeg gebracht. Temeer waar de be trokken korpschef tegen de verdach te hoofdagent heeft gezegd, dat in dien hij geweten had dat de man in beroep zou gaan tegen zijn straf hij hem voor ontslag zou hebben voorgedragen. De laatste jaren er ernstige kri tiek op het beleid van de korpschef van de Baarnse politie waardoor spanningen onder het personeel zijn ontstaan. Er zijn klachten ingediend bij de procureur-generaal, mr. H. R. de Zaaijer, en er is een voorlopig onderzoek ingesteld. DEURWAARDER GESCHORST Naar ons door de officier van justi tie te Leeuwarden wordt bevestigd is de deurwaarder bij de belasting aldaar, de heer V., uit zijn functie geschorst. In de loop van een aantal jaren eigende hij zich wederrechte lijk geld toe, zuiverde dat ook ge deeltelijk aan, maar bleef zijn prak tijken doorzetten. Hij is uit zijn func tie geschorst. Proces-verbaal is opge maakt en een strafvordering wordt tegen hem ingesteld. Naar verluidt zouden zijn hande lingen een tekort van 12.000 a 13.000 gulden hebben opgeleverd. De offi cier van justitie zeide slechts, dat het lager is. DE 20 GRAM PAKJES BOTER De „Gouden" pakjes roomboter van 20 gram met de produktie,, waar van de Achterhoekse zuivelfabrikan ten begonnen ten behoeve van de hotellerie, blijken het best te doen. Ook in het buitenland bestaat er be langstelling voor. Met behulp van een speciale apparatuur worden er momenteel een kwart miljoen pakjes per week gemaakt. Dit beeld van 't controle-apparaatje krijgt de autobestuurder als hij ach ter het stuur zit. Men ziet de twee reflecterende glaasjes vlak onder 't embleem op de motorkap; een uit komst en een sieraad

Leidse Courant | 1963 | | pagina 12