OUDE BOEKEN BLIJKEN VEEL GELD WAARD OP LEIDSE VEILING Q|39S. Tentoonstelling van „Ars" in Lakenhal van goed gehalte ZATERDAG 30 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 11 KOELE HOOFDKNIKJES IN „TEMPLUM SALOMONIS" In de „tempel van Salomon" is dezer dagen een boek voor 1150 gulden geveild. De direkteur, de heer J. P. Stam (die bijna 40 jaar in het vak zit) vindt dit niet ongewoon. „We hebben eens een complete serie tijdschrif ten geveild en die brachten niet minder dan f 12.000 op," zegt hij. „Gewoon een pak oude tijd schriften." In de afgelopen week is de direkteur van „Tem- plum Salomonis, op de hoek van de Kloksteeg en de Nieuwsteeg, iedere middag veilingmeester en „afmijner" geweest. Het was tijdens de voor jaarsveiling van hoofdzakelijk aniquarische boe ken. Dit is een Leidse veiling, die landelijk veel belangstelling trekt, vooral van de antiquairs en boekhandelaren, en waar levendig geboden wordt. Een atlas van West-Indië uit de zeventiende eeuw van J. de Laet, gedrukt door Isaac Elsevier, bracht woensdagmiddag 1250 gulden op bij een boekhandelaar, die daar zelf toch ook weer een „stuivertje" op moet verdienen. We hebben zo'n veiling bijgewoond. Met koele hoofdknikjes bieden de handelaren tegen elkaar op; onder leiding van de veiling-eerste, Stam, die soms zelf in opdracht van een cliënt meebiedt. ATLAS VOOR ELFHONDERD EN JAARGANGEN TIJDSCHRIFTEN VOOR TWAALFDUIZEND GULDEN „We houden een voor- en najaarsveiling en dat brengt pakken werk met zich mee." Als je de sta pels turven tegen de muur ziet opgetast is er weinig verbeeldingskracht nodig om dit te geloven. „We moeten selektie maken uit tienduizenden boeken." De voorjaarscatalogus van de veiling, die tot 29 maart werd gehouden, telde bij na 4000 nummers. „Daar gaat met 12 man personeel een titanen-arbeid aan vooraf." Het overgrote deel der vei- lingboeken is afkomstig van erfenissen van hoog leraren, van pastoors, boe kerijen en van seminaria, doubletten uit bibliotheken enz. Soms stelt de notaris of de executeur-testamentair zich met ons in verbin- om uit de enorme voor raad boeken een overzich telijke veilingpartij te doen samenstellen. Daar gaan vele dagen werk in zitten. Internationaal De handel in tweedehands en antiquarische boeken is internationaal. De erbij be trokken handelaars dienen dan ook internationaal van de stand van zaken op de hoogte te zijn, willen zij zich geen stroppen kopen. De reeds genoemde tijd schriften bijvoorbeeld, die voor 12.000 gulden ver kocht werden, vormden enige tamelijk recente jaargangen van „Revue de droit international". Zij werden zo duur gekocht, omdat de koper een her druk wilde laten maken. „In Amerika, waar univer- teiten en colleges als pad- de stoelen uit de grond komen, be staat een onlesbare dorst naar West- Europese standaard-werken op we tenschappelijk gebied. Als een serie niet meer wordt herdrukt, zitten er voor de boekhandel profijtelijke kansen in. Heel veel van wat hier fekocht wordt op antiquarisch ge- ied gaat naar het buitenland, in het bijzonder naar Amerika. CONTACTEN De handelaren zijn georganiseerd. Zij sturen elkaar de catalogi van veilingen, zodat zij weten wat de C'jzen van boeken in het buiten - d doen. De prijzen stijgen en dalenals op de beurs. Zelfs de politiek kan een rol spelen in de prijsvorming. „Zo heb ik enige jaren geleden al een verbetering in de betrekkingen met Indonesië voor zien. Het kan niet missen of ook de behoefte aan standaard-werken over het land zal in Indonesië groeien. Daarbij is men voor 99 op Ne- De veiling onder leiding van de Templum-directeur, de heer Stam. ziet men tegenwoordig niet meer." De belangrijkste openbare verkopin gen, die de heer Stam zich kan her inneren waren die uit de nalaten schap van de hoogleraren Blok en Fockema Andreae. Dan was het vei len eenvoudiger, omdat men te ma ken had met een afgerond geheel. „Ik veil nu wel voor zeventig eige naren. Elk boek is minstens zeven keer in handen geweest. Tijdschrif ten moeten worden uitgezocht, de catalogus wordt nauwkeurig voor bereid. Geen wonder dat we hier maanden mee bezig zijn. Alles staat tjokvol met boeken. On langs nog heb ik uit de nalatenschap van een Delftse antiquair 16 ton boe ken gekocht. Dat is zestienduizend kilo. Slecht een beperkt deel daar van is bruikbaar, want met romans en belletrie houden we ons bij voor keur niet op. VERRASSINGEN Sprekend over verrassingen in de internationale handel, vertelt de hr. Stam nog, dat onlangs twee collega's naar Amerika zijn gereisd voor een verblijf van drie maanden. Niet voor de verkoop, maar om in te kopen. Tengevolge van de jodenvervolging in het Nazi-Duitsland zijn vele anti quairs uit West-Europese landen in de dertiger jaren met hun boeken- voorraad naar Amerika gevlucht, met als gevolg dat er daar boeken zeer laag staan genoteerd, die hier niet meer te krijgen zijn. De opge kochte voorraden zijn voor West- Europa van belang. Van hoeveel belang? „Ik heb mijn reis er al uit," zei een van de col lega's een week na zijn terugkomst tot de heer Stam. Je moet er oog voor hebben Gemeente Haarlem breidt molenbezit uit Religieuze Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710-22889 Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen (Advertentie) Haarlem krijgt er twee molens bij: „de Eenhoorn" aan het Zuiderbui- tenspaarne (thans nog gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude) en „de Adriaan" aan de Papentoren- vest langs het Spaarne, die zal wor den herbouwd. Een en ander is mo gelijk door een schenking van de vereniging tot behoud van molens in Nederland „de Hollandse Molen", die het zogenaamde Adriaanfonds, dat is gesticht om een bijdrage te leveren in de herbouwkosten van de gelijk namige molen, aan de gemeente heeft afgestaan en door de verkoop door dezelfde vereniging van de andere molen aan de gemeente Haarlem voor f 500. De desbetreffende voorstellen n o n de moderne Zig-Zag naaimachine fantastisch...! Kom kilk.n v.£.%Ï.S°k 2 MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK Breestraat 171 worden in de gemeenteraadsverga dering van woensdag 3 april behan deld. Het Batakse handschrift op boom schors geschreven, dat de Universi- teisbibliotheek elfhonderd gulden waard was. derland aangewezen, omdat de eco nomie en cultuur in belangrijke ma te bepaald, resp. beïnvloed is door de Nederlanders." KLEIN BEGONNNEN „Templum Salomonis" bestaat nu reeds zeventig jaar. Niet onvermeld mag blijven, dat de huidige direk teur een vennoot heeft die voor hem „een hulpe de man gelijk" is. Het is zijn echtgenote, die de leiding heeft van de afdeling nieuwe boeken, wel ke evenals het antiquariaat vrijwel geheel op wetenschappelijk terrein ligt. Zelf is hij veertig jaar geleden be gonnen als jongste bediende' in het bedrijf onder leiding van de heer Niersman. In de loop der decennia is het vak voor hem een open boek geworden. „En toch staat men steeds voor verrassingen. Een boek, dat je inzet op zes gulden, brengt soms vijftig gulden op. Dat heb ik vanmiddag nog meegemaakt, terwijl je denkt, dat je na 40 jaar toch wel in staat bent om een prijs vrij nauwkeurig te schatten." DE VEILING De sfeer in het zaaltje van „Tem plum Salominis" is rokerig en gezel lig. Doorgaans bezoeken zo'n veertig tot vijftig geïnteresseerden de vei ling, die 's middags en 's avonds wordt gehouden. Onder hen zijn ook afgevaardigden van bibliotheken, musea en instituten, veel handelaars en voorts studenten, die hopen voor een prikje een onmisbaar naslag werk of curiositeit op de kop te tikken. Een van de „gedelegeerden" kocht woensdag voor de Leidse uni versiteitsbibliotheek een Bataks ma nuscript „Pustaha", geschreven op boomschors en als een harmonica gevouwen. Hij betaalde er 1050 gul den voor. Andere belangrijke kopers zijn musea en instituten. „Vroeger maakten we belangrijke veilingen uit één nalatenschap; dat TVE TENTOONSTELLINGEN, die U het Leidse schildersgenootschap „Ars aemula naturae" in De Laken hal bij tijd en wijle pleegt te houden, bewegen zich wat het artistieke ge halte betreft, nog steeds in stijgen de lijn. De expositie, die door wethouder Sannes werd geopend, is daar weer het bewijs van. Een zeer goede se lectie en minder „dilettantisch" werk, dan wij wel eens eerder op een Ars-tentoonstelling hebben ge zien. Enkele nieuwe namen prijken in de catalogus naast de bekende oude, onder welke laatste er echter zijn, die met een soms geheel nieuw genre voor het voetlicht komen. Julia Braendle b.v. heeft een zeer merkwaardig, sterk decoratief werk opgehangen, een combinatie van olieverf en glas, dat zij op het pa neel plakt (cat. nr. 6). Ze heeft er de naam „Plantengroei" aan gege ven. Goed afgewogen kleur en een sterke compositie maken het werk zeer aantrekkelijk. Nieuwe namen in de Arsfamilie zijn Gerrit de Wit, die enkele maanden geleden zijn Leidse debuut maakte met een eigen tentoonstelling in de Boerhaavezalen en toen grote be langstelling trok. Hij is met 'n vier tal sterke prenten vertegenwoordigd, waaronder vooral het weidse ge zicht op Antwerpen (61) dient ge memoreerd. Nel de Kier (mevr. P. H. Schutte-de Kier) treft door twee gevoelige tekeningen in rood krijt, een landschap (36) en balletmeisje (37). Van H. J. v. d. Veer hangt er een sterk gecomprimeerde linoleumsnede „Frans dorpje" (49). De voorzitter van Ars, J. B. Volkers, exposeert 'n drietal prenten in zijn bekende, iet wat ruwe doch wel indringende lijnvoering. We noteerden speciaal „Bereklauw achter hek" (54). Merk waardig zijn de stillevens van H. G. Milikowski - de Raad. Fele kleurno- ten in goede harmonie. Mooi vonden wij „Vruchten van het land" (25). Mooi van sfeer is „Bij het kanaal" van v. Weerlee (56) alsook „Heren gracht", een aquarel van Kees van der Kwast (18). Ter vergelijking wijzen we dan op een olieverf van W. A. Nederlof, met hetzelfde on derwerp. C. Sirks-Byvanck laat een mooie aquarel „Tulpen" zien (38) en zeer mooi is „Groene fles" (58) van C. M. Weidner-Ballego. Lucy Steinbach heeft twee sterke prenten opgehangen, die de afbraak van Minerva tot onderwerp hebben (42 en 43) en van Kees de Jager hangt er een gevoelige prent „Rapen burg" (16). „Zonnebloemen" van Ben Mone (27) is naar onze smaak wat erg ruw en de kleur wel ge waagd maar niet altijd composito risch fraai. In het kleine kabinetje heeft W. H. Tweehuysen een vijftal prenten uit Bretagne hangen, waarbij ons voor al troffen „Vissershaven" (48) en „Gezicht op Dinan", tekening van W. H. Tweehuysen (cat. nr. 47). „Gezicht op Dinan" (47), waarvan wij een foto hierbij plaatsen. Zeer mooi zijn een drietal minu tieus uitgevoerde doeken van W. H. Mühlstaff. Prachtig van sfeer is „Ou de Huizen" (28), maar onze persoon lijke voorkeur gaat uit naar „Schaal met peren" (38) door de prachtige kleurentegenstelling van wit en geel. De olieverven van G. Arnold Smith zijn wat „mistig" en het portret ook wat vlak. B. Herfst zond o.m. 'n zeer gevoelig meisjeskopje in (14) en fijn-genuanceerd is- een aquarel van Ben Haver „Bloemen" (12). Last but not least moeten we wij zen op de doeken van E.D.L. Lech- ner-Oosterman, fijn-peinture in soms wat zeer dunne toets. „Schutting" (21) vonden wij het mooiste staal van de drie. Tenslotte zonder de niet genoem den tekort te willen doen - moeten we wijzen op een prachtig naakt, een prent van de vorige week over leden Haagse schilder F. Reitman. Zijn nagedachtenis werd geëerd door een kleine krans, die onder de prent was opgehangen. Er waren drie plasstiekjes: een ge voelig meisjeskopje in chamotte van G. v. d. Post, een geestig beeldje „De oude klerk" en een „negerkunstach- tig" voorwerp, de beide laatsten van Van Laere.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11