S)e CeidieSou^a/iit TWAALF JAAR TEGEN BOUDEWIJN EN HENNIE; ZEVEN TEGEN EWOUT GEEN OVERWINNAAR MEER BU EEN KERNOORLOG Direoteur J. F J. M. KOENS Moofdredakteux L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ETS OMSTREKETS VRIJDAG 26 MAART 1963 53e JAARGANG No. 15.890 DE KERN VAN DE ZAAK Teiet. 2 0 9 3 5 Bed. 20015, 2 5 5 9 4 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,65 p. w„ f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm.. Telefoontjes 1,50 NA REQUISITOIR VAN TWEE UUR: Na een requisitoir van precies twee uur eiste de officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. G. H. C. van Dijken, gisteravond gevangenisstraffen van twaalf en zeven jaar tegen de verdachten in de Baarnse moordzaak. Zowel tegen Hennie W. als Boudewijn H. eiste de officier een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek van voorarrest en een onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De eis tegen Ewout H. luidde zeven jaar met aftrek van voor arrest. Rechtbank kwam niet achter de waarheid een schat van gegevens van deskun digen beschikt om in deze zaak licht te verschaffen. Alle facetten zijn be studeerd en neergelegd in lijvige rapporten van bepaald hoog niveau. De gebroeders H., zo zei de officier, zijn in hun opvoeding bijzonder veel tekort gekomen. Zij zijn de kinderen van de gegoede familie, die woont in dat grote huis in Baarn, waar ve len die er nog nooit in zijn geweest, jaloers op zijn. Hennie W. is de jongen uit het eenvoudige milieu, die goed kon le ren, maar die vervreemdde van het ouderlijk huis toen hij naar de hbs ging. Ten aanzien van alle drie ver dachten geldt, aldus de officier, dat psychische gestoordheid op zichzelf nog niet de verklaring vormt voor de moord. Alle drie zijn, volgens de deskundigen, verminderd toereke ningsvatbaar. De officier legde er de nadruk op, dat de verdachten bij het plegen van de verschrikkelijke daad, nog op groeiende jongens waren. Hier zal steeds rekening mee moeten worden gehouden, aldus de officier, met na me bij het bepalen van de strafmaat. De verdachten ontkenden aanvan kelijk na hun arrestatie, maar later hebben zij ingezien, dat een bekente nis in hun eigen belang beter was. Op vele punten zijn de verdach ten thans opzettelijk vaag, aldus de officier. Boudewijn H. of Henny W. liegt met betrekking tot de rol die zij hebben gespeeld bij het doden van Theo Mastwijk met het hakmes. Het slachtoffer schilderde hij als een moeilijk opvoedbare jongen die voorbestemd was opgenomen te wor den in een opvoedingsgesticht. Hij wist dit en wilde onderduiken. Daarom wendde hij zich voor steun en hulp tot Hennie W. Daarbij heeft hij enige druk uitgeoefend, omdat hij op de hoogte was van een jaantal diefstallen, die Hennie W. had ge pleegd. Of Mastwijk nog meer mid delen had om Hennie W. te dwingen hem te helpen is op de zitting niet komen vast te staan. Er zijn wel vage verhalen over, maar iets posi tiefs is niet naar voren gebracht. De gebroeders H. verleenden onmiddel lijk medewerking uit een bepaald solidariteitsgevoel en vrees, dat hun eigen diefstallen zouden uitkomen. Uit niets is gebleken, dat Mastwijk, tegen zijn wil opgesloten heeft ge zeten, aldus de officier. Onder ede liegen Argeloos, zo zei de officier, is het slachtoffer naar de plaats van de executie in de tuin gelokt. Bij de eerste poging om de jongen te wur gen, heeft Hennie W.' zich terugge trokken en liep weg. Boudewijn is hem achterna gelopen om hem toch weer te bewegen de verschrikkelijke daad uit te voeren. Wie de da,ad met het hakmes heeft uitgevoerd staat niet vast. Een van de twee, Boudewijn of Hennie W., staat onder ede te lie gen. Ze zijn te laf om te bekennen. Ze begrijpen niet, dat het in hun eigen belang is er voor uit te ko men, wie het heeft gedaan. Dood stil was het in de zaal toen de officier deze woorden sprak. De ogen van de rechters waren op de verdachten gericht. De verdachten bewogen zich niet. Koel staarden zij voor zich uit. Niemand stond op. Wat de strafmaat betreft, merkte de officier op, dat de rechtbank over aanmerking genomen dienen te wor den de psychische toestand, de jeugd en persoonlijkheidsstruktuur van de verdachten. Als men dit aanvaardt, is een beduidende vermindering van de straf die in „normale omstandig heden" op zijn plaats zou zijn ge weest, gerechtvaardigd. De officier meende, dat voor de twee oudste verdachten een onvoor waardelijke terbeschikkingstelling dient te volgen op de gevangenis* straf. Dit is ook de conclusie van de psychiatrische rapporten. Hij acht het in het eigenbelang van de verdach ten, dat zij na het uitzitten van hun gevangenisstraf niet naar huis gaan, omdat zij dan een gevaar voor de samenleving kunnen opleveren. Voor wat Ewout betreft refereerde de officier aan het over deze ver dachte uitgebrachte psychiatrische rapport, dat op therapeutische gron den een onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling afwijst. Hierna for muleerde de officier zijn-eisen. Van de gelegenheid om van het laatste woord gebruik te maken, za- De minister van lan(ib0UWi z. Exc, mr. V. G. M. Marijnen heeft woensdagmiddag de K eukenhof in Lisse of- gen de verdachten al. fideel geopend. Hoewel het buiten, op de koude grond, allemaal nog wat kaal was, heerste er in de kassen al Invlfhtirtrr tuil p.n/iiif de ware lentesfeer; geen wonder dat de bewindsman, Vrouwe Jacoba van Beieren en de voorzitter van de Ken- lliruilllllg Wil LiWUlll kenhof, mr. Th. M. J. de Graaf tijdens de rondgang ogen tekort kwamen. niet opnemen Minister Marijnen opende Keukenhof De rechtbank, zo zei de officier, zal echter zwaar moeten laten gel den het „Gij zult niet doden", een gebod, waarvan de overtreding met een gevangenisstraf van lange duur moet worden beboet. Evenwel zal in Bij de aanvang van de middagzit ting vroeg de raadsman van Ewout H., mr. H. C. Dietz, alsnog een reclas- seringsambtenaar over zijn cliënt te horen. Na in de raadskamer te heb ben overlegd, wees de rechtbank dit verzoek toe. Deze reclasseringsambte- werd gistermiddag door Jacoba van naar deelde mede, dat telefonisch Beieren, Gravin van Holland, Zee- bericht was ontvangen dat de in- land en Henegouwen als ridder van richting Zandwijk niet bereid is de gouden tulp in haar gevolg op- heden. Daartoe zijn de bloem in huis, het boeket, de bloemen in het veld en zeker de lust van Keukenhof een belangrijke bijdrage. Hij bracht dank aan de kwekers voor hetgeen zij het mensdom bie- Een stralende minister Marijnen den. Ofschoon niet verantwoordelijk voor het weer, meende de minister toch, dat deze openingsplechtigheid in stralend zonlicht een bijzonder plezierige bijdrage tot het inluiden Drie kopjes water in de rechtszaal De jongste verdachte in de Baarnse moordzaak, Ewout H., zakte gistermiddag tijdens de lange reeks arresten van de Hoge Raad, die de officier van justitie in zijn requisitoir voor las, steeds verder onderuit in zijn stoel. De president vroeg hem bezorgd, of hij zich wel goed voelde. Ewout schudde zijn hoofd ont kennend, maar zei, dat het wel meeviel en dat hij toch bij het requisitoir wilde blijven. De president liet toen een glaasje water voor hem halen. De agent die deze opdracht uit voerde nam het zekere maar voor het onzekere: hij keerde terug met een presenteer blaadje waarop drie kopjes water stonden. Zowel Ewout als Boudewijn en Hennie W. accepteerden deze verfrissing dankbaar, temeer, daar het in de vrij kleine zaal inmiddels bijzonder warm was geworden. De drie kopjes werden in één teug geleegd en de mensen op de publieke tribune keken iet wat afgunstig toe. Ewout H. op te nemen. Woensdag- genomen. De minister verwierf de- van de lentetentoonstelling is. Hij avond werd gepubliceerd, dat de re- ze onderscheiding, toen hij in de rol zei er schertsend bij„Wat zou het classeringsvereniging dit instituut „Opperjagermeester" de jachthoorn een electorale perspektieven bieden, geadviseerd had voor Ewout H. luide blies en daarmee het symbool indien ik wel het weer kon beïnvloe- De reclasseringsambtenaar ver- van de winter, een goedaardige den." klaarde thans, dat Ewout gezien sneeuwpop, tussen kale stammen moet worden als een puber. Uit re- verjoeg en vrouwe Jacoba temidden nv^rrittlr van do Tweede r»1 ascpi-inpsnverwecinPen aohtte hii van bloesemtakken tevoorschiin to- 5?te, ^e vooizitter van d GETAPT Een 46-jarige boer uit de Oostfranse plaats Vesoul, robert Courtier, is donderdag tot een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij olie had gestolen uit een Navo-pijp- leiding. Hij had met een par ticulier leidinkje in enige maan den duizenden liters vliegtuig brandstof afgetapt. classeringsoverwegingen achtte hij van bloesemtakken tevoorschijn to- het ongewenst, dat de verdachte in verde. de gevangenis tot een nog verwron- gener persoonlijkheidsontwikkeling Voordat mr. Marijnen ridder van komt. de gouden tulp werd hield hij een Ook achtte deze ambtenaar het korte toespraak, waarin hij wees op Kamer mr. F. J. van Thiel, alsmede enkele Gedeputeerden en de griffier de Staten van Zuid-Holland, als uok acntxe aeze aiuuieuaax net ituite luesjjidcin., wcwim hjj wees ujj j. Motinnsio onjuist, dat de verdachte spoedig het creatieve en recreatieve aspekten ïïïïSmtmrtönmMBMKeukenhof contact met zijn ouders hervat. van de bloembollenteelt. De kweker L.JSSSfi? Kritiek in Engeland: ook burgemeesters uit de duin- en j j bollen gemeenten werden door de raleizen zijn te duur Huis van bewaring: geen commentaar De directie van het huis van be waring in Utredht wilde vanmorgen geen commentaar geven op de me dedeling van mr. Pauwels, dat de heeft de gave van de natuur en met zijn eigen gaven schept hij deze in vormen en kleuren in grote verschei denheid. Het is duidelijk aldus de minister, dat recreatie voor de mens van bijzondere betekenis, zelfs nood zakelijk is. Herscheppen tot beter mens mr. De Graaf, in een inleidende toe spraak hartelijk begroet. SORAYA ALS FILMSTER GOED BETAALD Prinses Soraya zal voor haar eer- Het Labourlid William Hamilton wil op 9 april in het Britse Lager huis vragen stellen over de stijging van de kosten van Engelands ko ninklijke paleizen. Zo wil hij weten waarom de kosten voor het meubi lair in deze paleizen van rond 30.000 gulden in 1962 tot rond 50.000 gulden in 1963 zijn gestegen. Hij begrijpt ook niet waarom prinses Margarets ste optreden als fümactrice 200.000 njeuwe huis in Kensington 170.000 dollar plus 20 procent van de op- gUiden duurder is dan aanvankelijk gevangenen via de verwarmingsbui- Hij heeft voor zichzelf de plicht en brengst ontvangen, aldus een woord- geschat en waarom de moderni- zen contact met elkaar onderhouden, de taak zich te herscheppen tot een voerder van de filmmaatschappij serjng van het sanitair en dergelijke Men wilde ook niet zeggen of dit beter mens. De bloembollencultuur Dino de Laurentiis. Het contract werd van Windsor Castle, Koningin Eliza- in theorie mogelijk is. w»rwiiri+ Pn T7#»rc»rnr»t mnffriliik- twpp wpkpn Éfeleden Petekend. i.i.j verwijdt en vergroot deze mogelijk- twee weken geleden getekend. AMERIKAANSE MINISTER MCNAMARA: beths huis voor de weekeinden, vier miljoen gulden gaat kosten in plaats van 2Vï miljoen zoals aanvankelijk was aangenomen. Verder wil hij graag weten hoe het komt, dat men voor brandstof voor de koninklijke paleizen in 1962-1963 ruim 970.000 gulden heeft betaald. De Amerikaanse minister van landsverdediging, Robert McNamara heeft uitgebreide verklaringen, die 526 pagina's druk beslaan, afgelegd voor de Commissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden. Zijn relaas is, hier en daar gecensureerd, heden voor publikatie vrij gegeven. Het volgende is eraan ontleend: McNamara schatte het aantal Amerikaanse slachtoffers bij een Sowjetrussische kernaanval op tenminste tien miljoen. ,,Dit is een absoluut minimum. Het is meer waarschijnlijk te achten dat dit getal verscheidene malen groter zou zijn," aldus de minister. MINIMAAL TIEN MILJOEN SLACHTOFFERS IN AMERIKA Een testpiloot en zijn assistent zijn om het leven gekomen toen zij woens dag met een tweemotorig toestel van het type Varsity een noodlanding moesten maken op het dak van een huis in Gloucester (foto). Drie vrouwen, die zich in het huis bevonden, kwamen temidden van een grote ravage, met de schrik vrij. Het vliegtuig miste op zeer korte afstand een scholencomplex, waarin zich meer dan duizend kinderen bevonden. Aangenomen wordt dat hef ongeluk is te wijten aan het weigeren van de •tie van de twee motoren, waarop het vliegtuig bij wjjae van proef vloog. Zijn antwoord op de vraag, hoe groot het aantal Sowjetrussische slachtoffers zou zijn bij een overeen komstige Amerikaanse aanval op de Sowj et-Unie, werd niet voor publi katie vrijgegeven. De minister vervolgde: „Geen der partijen zou in staat zijn een oorlog met kernwapens, in de orthodoxe zin van het woord, te winnen De verliezen, die beiden zouden lijden, zouden de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie na een kernwapenoor log tot mogendheden van de tweede of de derde rang maken. OOK EUROPA McNamara zei verder: „Naar mijn beste weten bezitten noch de Sowj et- Unie, noch de Verenigde Staten me- gatonbommen van honderd ton. Amerika is in staat dergelijke bom men te vervaardigen, doch het komt ons thans niet noodzakelijk voor hier toe over te gaan. De minister vervolgde: „De Ver. Sta ten zijn militair sterker dan de Sow- j et-Unie en wel met name op het gebied der kernbewapening. Er be vinden zich verscheidene duizenden Amerikaanse kernwapens in Europa en zij zullen worden aangewend, in dien dit noodzakelijk zou zijn om grote belangen te beschermen." De minister gaf hiermee een in- direkt antwoord aan die Europeanen die het in twijfel hebben getrokken of de Ver. Staten een Sowjetrussi sche aanval met kernwapens op Europa zouden beantwoorden met een overeenkomstige aanval op de Sowjet-Unie zelf. VOOR WIE DE KLOK LUIDT De Pauselijke gendarmes hebben donderdag hun geheime uitkijkpos ten verlaten en hun verrekijkers op geborgen, nadat zij de oplossing van het raadsel van de mysterieuze klok kenluider in de pelgrimskerk had den vernomen. Een journalist van het Vaticaanse dagblad Osservatore Romano had namelijk aan zijn col lega's opgebiecht, dat hij niet kon weerstaan aan de drang steeds maar weer, op de meest ongebruikelijke tijden, aan het klokkekoord te trek ken, dat vlak naast het raam van het krantenkantoor hangt CHINA In antwoord op vragen over de ontwikkeling van kernwapens in de Chinese volksrepubliek verklaarde McNamara: „Ik geloof dat de Sow jet-Unie China in het verleden op kerngebied heeft geholpen. Maar ik geloof dat ook deze Russische hulp thans geheel of gedeeltelijk gestaakt is en dat China meer en meer af hankelijk is geworden van zijn eigen hulpbronnen." Hij zei verder: „De Ver. Staten zijn thans niet voornemens hun ge vechtstroepen in het buitenland te rug te halen. Verbetering van het stelsel van troepenvervoer door de lucht en het grotere afstanden doen overbruggen door gevechtsvlieg tuigen zouden het evenwel mogelijk maken meer Amerikaanse troepen in de Verenigde Staten zelf te con centreren." Staking bij Belgische T.V. De Belgische televisiekijkers zijn donderdagavond van het eerste deel van het avondprogramma verstoken gebleven. Een staking van het tech nische personeel maakte de uitvoe ring van het normale programma onmogelijk, zowel voor de Frans- als voor de Nederlandstalige uitzending. Tot half negen 's avonds konden de Vlaamse kijkers in België alleen maar kijken naar een aankondiging op hun scherm: „staking tot 20.30 uur". De staking is gericht op verbete ring van de arbeidsvoorwaarden van de technici. Uit het water van de Wittemkade werd gisteren opgehaald het lichaam van de 75-jarige gepensioneerde Am sterdammer A. P. Orsel, die sinds 27 maart werd vermist. Voor A.E.G. vol-automatische wasmachines IEMCO n.v. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Buien en zon De Bilt, vrijdag 10 uur; het KNMI deelt mede: een depressie is in ,n langzaam tem po van IJsland naar Ierland getrok ken. De storing beweegt nog voortdu rend verder naar het zuidoosten in de richting van het Kanaal. Rondom het centrum stroomt onsta biele lucht van polaire oorsprong. Het weer in Nederland heeft daar door 'n veranderlijk karakter, waar bij perioden met verhoogde buiig heid worden afgewisseld door opkla ringen. In de temperatuur is maar weinig verandering te verwachten. Lichte - vorst komt nog steeds voor in Polen en in grote delen van Scan dinavië. In Finland is de vorst streng met op sommige plaatsen meer dan 30 graden vorst. ZON- EN MAANSTANDEN 30 Maart: zon op 06.22, onder 19.08; maan op 09.28, onder 00,35. Hoogwaterstanden 30 Maart: v.rn. 6.48; n.m. 19.16. KORRELTJE Het slechtste besluit ie besluite loosheid.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1