SKODA'63 ijüS ij reden in een „doodkist" Gemeenteraad van Katwijk gerustgesteld over pachters „CLeyn Duyn* SPECIALE AANBIEDINGEN Felle debatten in Raad van Leidschendam over subsidie Wij kochten een tweede-hands wagen en Leidenaar gewond bij autobotsing VRIJDAG 29 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA II) OMDAT DE EXTRA SOLIDE SKODA-BOUW U MEER VEILIGHEID GARANDEI RT oersterk buisliggerchassis - knikweerstand 70 000 kg. geheel stalen carrosserie - van 1. mm dikke staalplaat zéér korte remweg - van 60 km/u tot 0 12 90 meter Geheel compleet - v.a. f 5250, Octavia Combi v.a f 6475. een veilige keuze H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010* De raad van Katwijk kwam gis teravond onder leiding van burge meester H. Duiker in openbare ver gadering bijeen. Afwezig wegens ziekte de heer H. J. Grimbegen en de heer Fetter. Het eerste punt dat veel aandacht vroeg was het punt over het voeren van rechtsgedingen tegen een vijftal pachters betreffen de teeltgronden in „Cleijn Duyn" terzake van de definitieve beindi- ging van de pachtcontracten. De heren G. van der Does, dr. G. W. O verdij kink en C. van Dijk, konden zich met het voorstel niet vereni gen. De pachters moeten over meer dere jaren zekerheid hebben, dat ze de grond nog mogen betelen en de eerste jaren zijn de gronden voor woningbouw nog niet nodig. Wet- LINKS GEWEVEN EN GEPLATTEERDE DAMESKOUSEN 1.69 MICRO DAMES NYLONS met en zonder naad nu ga ONZE KOUSENKAART UW VOORDEEL HET 13e PAAR GRATIS Overal kijken maar kopen bij HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA HAZERSWOUDE Auto over de kop. Woensdag morgen is de heer H. de Vogel, wo nend aan de Rijndijk, omstreeks zes uur met een personenauto over de kop geslagen ter hoogte van de Kou- dekerkse brug. Het voertuig werd ernstig beschadigd; de bestuurder liep lichte verwondingen op. Vanwege een zogenaamde klapband nam de auto, komend uit de rich ting Alphen, van het wegdek gera kend, een betonnen paaltje, schoot een grasveldje in en kwam over de kop geslagen in de Bruggestraat te recht. houder mr. J. van der Plas gaf een uitvoerige toelichting. Het voorstel wil niet zeggen, dat de tuinders di rect van het land afmoeten, maar de gemeente moet tijdig zekerheid hebben dat deze gronden bouwrijp gemaakt kunnen worden. Dat zal voor de een binnen b.v. 2 jaar, voor anderen over meerdere jaren helt geval zijn. Bovendien wordt een re delijke schadevergoeding gegeven. Het overleg met de betrokken tuin ders komt trouwens nog. Met de stem van de heer J. J. Timmermans tegen wordt het voorstel aangeno men. De gedachte, dat het voorstel tot verhoging van de presentiegeld ad 25 voor raadsvergaderingen en 12.50 voor commissievergaderin gen er als koek in zouden gaan kwam niet uit. Het voorstel werd aangenomen met 3 stemmen tegen. Ook het voorstel tot aankoop van een motorboot en een jeep ten be hoeve van die politie voor gebruik op het strand lokte nogal besprekin gen uit maar behoudens de heer dr. Overdijkink en Nic. Parlevliet spra ken allen zich, na toelichting door de voorzitter, uit voor het voorstel dat dus werd aangenomen. Het punt verlenen van een kre diet voor de reconstructie van de Rijnstraat-noord en de Noordwijker- weg vroeg ook bijzondere aandacht. De heer G. van der Does had be zwaar tegen het aanleggen van een groenstrook langs de Noordwijker- weg, ook de heren D. Nasveld, J. J. Timmermans en A. C. Berkheij had den dezelfde bezwaren. Wethouder H. P. Bloot Legde uit dat bij uit#- voering van de plannen genoemde bezwaren juist zouden blijken, b. en w. nog van het oorspronkelijke plan zouden afwijken. Daarna werd het voorstel z.h.st. aangenomen. Alle andere punten, in de voor beschouwing genoemd, gingen hetzij na een korte toelichting, hetzij zon der discussie, onder de hamer door, zodat de 36 punten tellende agenda nog voor half elf was afgedaan. ALPHEN AAN DEN RIJN L. VAN LEEUWEN VIERDE ZILVEREN JUBILEUM BIJ „INDUSTRIE" De heer L. van Leeuwen, slijper bij de motorenfabriek „De Industrie" van D. en Joh. Boot, herdacht giste ren op feestelijke wijze het feit, dat hij een kwart eeuw geleden als kot- teraar in dienst trad bij dit bedrijf. In de kantine werd de jubilaris met zijn gezin gistermorgen in ver band met dit jubileum op hartelijke wijze gehuldigd en o.m. toegesproken door de directeur, ir. D. Boot, die herinneringen ophaalde uit deze kwart eeuw. Hij overhandigde, namens de di rectie een geschenk onder couvert en voorts de zilveren legpenning met oorkonde van de Maatschappij voor Nijverheid en handel. Mevrouw Van Leeuwen ontving een fraai bloemstuk. In enkele welgekozen woorden dankte de heer Van Leeuwen voor de hartelijke woorden tot hem ge sproken en voor de geschenken hem en zijn vrouw daarbij aangeboden. Bij de ingekomen stukken deelde de burgemeester mede, dat de minister van binnenlandse zaken zich akkoord had verklaard met de zienswijze van Ged. Staten ten opzichte van de weigering om Den Haag electriciteit te doen leve ren aan Leidschendam. Volgens de minister zou de levering door Den Haag moeiijkheden veroor zaken voor de provinciale electricteits- voorziening. De burgemeester deelde mede dat de gemeente thans in beroep is gegaan bij de Kroon. Spr. stelde dui delijk in het licht dat door die beslissing van de minister het recht van de kleine gemeenten te kort wordt gedaan en dat de weigering door de minister voor zal veroorzaken van enige tienduizenden guldens terwijl hiervan het gevolg zal zijn dat de tarieven drastisoh verhoogd moeten worden. Na een opmerking door de heer Van Keule, dat het beroep op de Kroon vechten is tegen de bierkaai antwoordde de burgemeester dat hij voor het be lang van de gemeente zal vechten tot het bitter einde. Subsidie-debat De afhandeling van de agenda ging als van een leien dakje maar het laatste punt bracht de gehele raad in een heftig debat. B. en w. stelden voor aan de chr. subsidie te verlenen van 1500.— ter dekking van het nadelig saldo, dat „Zanglust" heeft opgelopen b(j de uit voering van „Elias". Van christelijke zijde werd dit voor stel met vreugde begroet en de heer Kranenburg (Chr.) verwachtte dat een dergelijke subsidie verlening traditie zou worden. De heer Van Keule (WD) kwam tegen een traditionele subsidie ten sterkste op. De heer Boone meende, dat Zanglust de financiële strop voor een groot gedeelte aan zich zelf te öan- ken heeft omdat voor de uitvoering vrij wel geen propaganda is gemaakt. Tegen een eenmalige subsidie had deze 9pr. geen bezwaar. De moeilijkheid in het debat begon toen de heer Wilke (KVP) er op attent maakte dat b. en w. met het verlenen van subsidie niet gemak kelijk moeten omspringen. Spr. bracht duidelijk naar voren dait b. en w. met twee mait enmeten. Toen de katholieke zangvereniging vorig jaar in moeilijk heden was gekomen na de uitvoering van „Die Schöpfung" heeft Arti et Cha- ritati ge ensubsidie gekregen maar een renteloos voorschot met de verplichting het voorschot met 100.per jaar terug te betalen. Dit geschiedde toen op aan dringen van de heer Boone (PvdA) die toen tevens als zijn mening uitsprak, dat Arti geen culturele avonden kon geven. De heer Wilke stelde voor het algemeen beleid ten opzichte van het verlenen van subsidie aan de beide zangverenigingen nader In ogenschouw te nemen en het in behandeling zijnde voorstel aan te houden totdat Arti op gelijke voet be handeld zal worden als nu Zanglust. Uitdrukkelijk verklaarde hij daarbij, dat hij en zijn fractie niet tegen het ver lenen van de 1500.subsidie was, maar hij eiste gelijke behandeling van de beide verenigingen. De burgemeester betoogde op heftige wijze dat de sub sidie van 1500.— op geheel andere re denen berustte dan het destijds aan Arti verleende renteloos voorschot, maar de heer Wilke liet zich ondanks het mede verzet van de andere partijen niet vam zijn stuk afbrengen. Verwar* Het debat werö zo verward dait de voorzitter de vergadering voor enige tijd schorste om aan de KVP gelegen heid te geven nog een nader overleg over deze subsidie te plegen. In de raad kamer was blijkbaar besloten voet bij stuk te houden als de katholieke zang vereniging niet op gelijke wijze be handeld zou worden ais de christelijke. Aan diit raadikameroverleg namen ook deel de fractieleiders van de andere partijen. Nadat de vergadering heropend was, deelde de heer Wilke mede dat zijn fractie met het voorstel van b. en w. akkoord zou gaan als destijds aan Arti gegeven voorschot waarvan reede 100.— waa terugbetaald, in zijn geheel als subsidie zou wordien omgezet. De andere partijen gingen ten slotte met dit voorstel akkoord zodat Zanglust 1500.— krijgt en Arti het voorschot niet behoeft terug te geven en de reede afbetaalde f 100.— terug zal krijgen. Het debat over deee kwestie duurde meer dsn een uur. Kleedgelegenheld. Wethouder van der Lain deelde nog mede, dat de Markseweg naar Zoeter - meer wegens opdooi gevaarlijk te be rijden is en noodzakelijk verbeterd moet worden. De kosten hiervan wor den geraamd op 63400.Voor de gemeente worden de kosten geraamd 'op 33400.— de rest komt voor reke ning van de Prov. Waterstaat. Verder deelde de wethouder mede dat de directeur van wederopbouw geen vergunning had gegeven de plan-' nen (kosten 80.000.—) voor de bouw van kleedgelegenheden bij het te stichten provisorisch zwembad uit te voeren. Genoemde directeur had al leen vergunning gegeven voor kleed, gelegenheden met een tijdelijk karak ter welke niet meer mochten kosten dan 50.000.—. De gemeente is er in AutobedrijfSy. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L C. OHO. Herenweg 21, Noordwijk-B., tel. 282 (Advertentie) Veel auto'» lijken betrouwbaar, doch zijn een gevaar Teehno-keuring brengt verborgen gebreken aan het licht Rotterdam (P P) - „De wagen Wet wat olie, maar verder is hij wel in goede staat. Ik heb er zelf jaren lang in gereden en nooit moei lijkheden gehad". Dat waren de woorden van de handelaar, een prima vakman leek het, die ons een „occasion" te koop aanbood. Het was een Chrysler Imperial acht cilinder, een schitterende Amerikaanse slee, zoals dat bij die typen gebruikelijk is, voorzien van alle moder ne snufjes, zoals automatische versnelling, stuurbekrachtiging, elek trische raamopeners, enz. We liepen eens om de wagen heen. Ja, hij zag er voortreffelijk uit, goed van lak en glimmend chroom. We maakten een proefritje en waren verrukt. Goed, we moesten deze wagen maar nemen. De koop werd gesloten. Met deze willekeurige wagen reden wij deze week naar het gloednieuwe techno-station van de A.N.W.B. te Rotterdam, een instelling waar door ervaren auto technici met gebruik van de modernste technische hulpmiddelen auto's worden getest en in al zijn details beschreven met de nodige op- en aanmerkingen, als „onvoldoende", „voldoende" en „te zijner tijd te vernieuwen". De eigenaar weet den ook precies waar hij met zijn auto aan toe is. kwam naar ons toe. „Weet u dat uw wagen olie lekt informeerde hij. Wij knikten. „Zeker, dat is wat olie uit het carter", bevestigden we. Hij glimlachte „Ik geloof het niet, het komt uit de automatische versnel lingsbak", meende hij. „Zullen we hem eens op de brug zetten V Wij begaven ons juist met een „occasion" naar dit techno-station om er de tweede-hands wagen eens op de korrel te laten nemen. We troffen er ëen fraai gloednieuw ge bouw, waar vijf auto's tegelijk op de brug gaan. Vijf technochefs ne men ieder een wagen vooy hun re kening en controleren deze met ge bruikmaking van de modernste ap paratuur, waaronder sppciale .units' om de elektrische installatie te con troleren .apparatuur om de motor te 'testen, efen installatie om de stand en speling, in de wielen op hun juist heid, na te gaan, kortom alle denk-, bare grote en kleine apparaten en instrumenten die voor een dergeMjk 1 onderzoek nodig zijn. De mannen die hier werken, hebben veel weg van artsen, er wordt zelfs gewerkt met een „ste thoscoop", die op cardanas en ove rige draaiende delen wordt geplaatst terwijl 6e wielen draaien, ora op die manier in staat te zijn eventuele vreemde zachte geluiden te kunnen horen die aanwijzingen zouden kun nen zijn voor een mankement. Ook het spiegeltje van de tandarts ont breekt niet. De heer B. A. Ooetenbmg, van de sectie werkvoorbereiding en in richting techno-stations nam met belangstelling onze Chrysler op. Hij Met moderne apparaten wordt het elektrisch eireuit op kwaliteit beoordeeld. DE VERRASSING Na een korte proefrit reed de heer J. F. van Langeveld, techno- chef, onze auto op de brug en even later steeg de zware wagen als een veertje zo licht omhoog, zodat de technici en wij er onder konden staan en het geheel aan de onder kant eens konden bekijken. De heren Oostenbrug en Lange veld schudden het hoofd. „Weet u wat dit betekent vroeg de chef. „Dat houdt een reparatie in van ongeveer duizend gulden Het klonk ons als een donderslag in de oren. „Wat zegt u informeerden we beduusd. „Duizend gulden repa ratie f" herhaalde de m het vak vergroeide chef. „Zullen we eens kijken of deze wagen zo'n reparatie waard is T' vroeg de heer Oostenbrug. Daar was het juist om begonnen want we wil den graag precies weten wat voor gebreken een wagen kan vertonen, die de liefhebber aan een z.g. ver trouwd adres en op gezag van een „deskundige" koopt. De benodigde apparatuur werd ter hand genomen en langzaam maar zeker werd de auto van voor naar achteren, van onder tot boven door genomen en getest, terwijl tevens het techno-rapport werd ingevuld met een „v" wanneer het onderdeel in orde, een „o" wanneer het defect of ernstig versleten of onvoldoende was en een kruisje indien het bin nenkort vernieuwd zou moeten wor den. EEN RIJDENDE „DOODKIST" Aangezien het een belangrijke proef betrof volgden we alle handelingen op de voet en zagen met schrik dat ex steeds meer „o's" genoteerd moesten worden. Op dat moment werd het ons dui delijk hoe gemakkelijk een particu liere autobezitter kleine en verbor gen grote gebreken over het hoofd ziet .Zo op het oog mocht onze gen er zeker zijn. Hij zag er keurig uit en buiten het olieverlies man keerde hij in lekenogen niets. D< man die hem ons had verkocht, wai zeker te goeder trouw, want vol gens zijn eigen woorden had hij er nooit iets mee gehad. Maar tijdens de grondige techno-keuring kwamen de gebreken tevoorschijn en rijden raden Het achterwiel lage r links was ver sleten. De motor diende gerevideerd te worden, de remvoeringen moesten worden vernieuwd, evenals, de kop pelingsplaat en daarbij kwamen dan nog enige tientallen kleine andere dingen, die volkomen vergaan waren en vernieuwd dienden te worden. Algehele conclusie van het techno- station „SlechtWij adviseren u geen kotten aan deze auto te maken, maar verkoop te overwegen De ruggestie verkoopwas hier bedoeld als verkoop aan een sloper. Want uiteraard zou verkoop aan een particulier een misdaad betekenen. Waarde9 cent per kilo. „Ja", zei de heer Oostenbrug, „zo op het oog had ik dit ook niet gedacht. De wagen zag er nog heel aardig uit r RIJDT U OOK IN EEN „DOODKIST" Onze ervaring kan een les voor an deren betekenen. Brand en stuur loosheid loerden op ons leven, ter wijl andere kleine gebreken ons in bijzonder onprettige moeilijkheden hadden kunnen brengen. En het gaat niet alleen om ons eigen leven. Maar wie kan zeggen of wij bij een plotselinge stuurloosheid van de auto niet in botsing hadden kunnen komen met een andere weggebrui ker, die daar misschien vergezeld van zijn vrouw en kinderen rustig en correct rijdt met een auto die wel goed en betrouwbaar is Deze on- schuldigen zouden de dupe kunnen worden van ons. Maar ook van u 1 tot een afschuwelijke Enkele van de belangrijkste defecten bestempelden onze wagen tot een rijdende „doodkist" Het ernstige lekken van de automatische versnel lingsbak en het carter kon tot een ramp leiden, aangezien de olie op de uitlaat lekte en hierdoor brand kon ontstaan. Toen de wagen op de brug werd geprobeerd en men de wielen behoorlijk liet draaien, spoot de olie bij stralen onder de wagen uit. In minder dan geen tijd wat de gehele ruimte gevuld met rook en stank van olie. Zo hadden w(j gereden zon der de ernst van de toestand te be seffen. Reparatiekosten zoals gezegd duizend gulden. BIJNA STUURLOOS Een ander belangrijk punt dat de chef aanwees en dat wij (of de over levenden) vermoedelijk pas na eep ernstig ongeluk ontdekt zouden heb ben was wel, dat de stuurarmkogel versleten was. De mogelijkheid ber stend, dat deze stuurarmkogel het tijdens het rijden zou begeven, waardoor de wagen Op slag volko men stuurloos zou zijn. En de gevol- Kijkt u eens nncr de speling btf deze stuurarmkogel. hevensgevaar- lëk, uweri r De moesten kunnen evenmin als wij toeten of ze niet in een rijt ende „doodkist" zitten. Hoevelen zijn er niet die van een particulier of op de automarkt voor weinig geld een aar dig uitziend wagentje kopen. En hoeveel van die voertuigen zullen geen lugubere monsters in schaaps vel zijn. Monsters die geen argwaan wekken maar plotseling toeslaan Gezien onze eigen ervaring 2011dm wij iedere adspirantkoper adviseren verlang een technorapport van de wagen en is dat er niet by koop dan niet voordat u de auto heeft laten keuren. Het kost wat geld. Maar is uw leven, dat van uw gezinsleden en van andere weggebruikers nier veel en veel meer waard Overheid en vele garagehouders zijn dikwijls niet in staat we diepgaand te onder: 1. liet er niet op aan komen. Neem uw iot in eigen handen (Nadruk verboden) geslaagd een aannemer te engageren die bereid is dia tijdelijke kleedgele genheid tegen de toegestane prijs bin nen 2 a 3 maanden te realiseren. De raad ging met het verstrekken van- crediet voor de wegverbetering an de kleedkamers accoord. OEGSTGEEST Op de rijksweg, ter hoogte van de Vinkenlaan in Oegstgeest, is gister avond om half acht er i ongeluk ge beurd, waarbij de 60-jarige H. de M. uit Leiden vrij erpstig werd gewond. Hij werd in de Annakliniek opgeno men met o.a. kwetsuren aan *ijn borstkas. Het ongeluk gebeurde toen de heer De M. vanuit de Vinkenlaan de rijks weg opreed. Vanuit de richting Am sterdam naderde met grote snelheid een personenauto, bestuurd door de 50-jarige heer M. G. uit Amsterdam. Bij de botsing werd de heer De M. uit rijn bestelauto geslingerd. De in zittenden van de personenauto, een echtpaar, werden niet gewond dank- twaalf witte schapen van veehouder A. K. de Boer uit Terzooi in friesland hebben dezer dagen 22 - Mn 6 A In1 aiHf,'/ werd a rota lammeren geworpen. Wit en zwart dartelen lustig dooreen als een levend bewijs, dat er onder de dieren i l^ad. Wtoacbt JhMvx" ,~o ,»enproMe«n ia - an da< da lento toeh werkelijk k, het toad to.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10