Eerste Nederlander in rij der allergrootsten wzebotteljam is zo gezond Toernooi om de Oxford-cup KRACHTMETING ZATERDAG-ZONDAG NU 00K NOORDWIJK WINNAAR IN LEIDSE SCHAAKCOMPETITIE m m mm DONDERDAG 26 MAART 1262 DE LEIDSCHE COURANT JO DE ROO LEVERDE BESTE PRESTATIES IN VORIG SEIZOEN De Internationale trofee „Edmond Gentil", een kleinood ter beschikking gesteld voor de beste wielerprestatie in het Jaar 1962 is toegewezen aan de Ne derlandse renner Jo de Roo, voor i(|n overwinningen in Bordeaux-Parijs, Pa rijs-Tours en de ronde van Lombardije. Voor de eerste maal sedert de Instel ling van deze trofee waren alle leden van de Jury het met elkaar eens. Jo de Roo kreeg alle de'rtien stemmen. De erelijst van de trofee Edmond dentil, ingesteld in 1946, vermeld slechts namen van de allergrootsten. Onder meer was het kleinood een jaar of lan ger in handen van de Italianen Fausto Coppi en Ercole Baldini, de Zwitsers Ferdi Kiibler en Hogo Koblet (gedeeld), de Belgen Brik Schotte, Stan Ockers en Rik van Looy, de Fransen Louison Bobet, Roger Riviere en Jacques An- quetll, de Luxemburger Charly Gaul en de Engelse sprinter Reg Harris. AUTOMOBILISME Grote deelname aan T ulpenrallye In totaal 134 equipes hebben, tot nu ingeschreven voor de 15e internationale Tulpenrallye, die van dinsdag 23 tot en met donderdag 25 april a.s. wordt gehouden. Hoewel de inschrijving offi cieel reeds is gesloten zullen de komen de dagen nog inschrijvingen worden geaccepteerd. Gezien de diverse mon delinge toezeggingen kan nu al worden gezegd, dat het aantal deelnemers vorig jaar startten er 135 teams de 150 wel zal passeren. Opnieuw heeft Engeland het grootste contingent. Er komen namelijk 61 Brit ten aan de start. Voorts schreven 35 Nederlanders in, 15 Zweden, 10 Duitsers, 8 Denen, 5 Fransen, 2 Ieren, 1 Belg, 1 Amerikaan en 1 Zwitser. Vrijwel alle coureurs van naam heb ben voor deze 15e Tulpenrallye inge schreven. Het officiële Sunbeam-teain zal worden gevormd door Peter Harper- Ian Hall, Tiny Lewis-Peter Procter en Rosemary Smith. De Triumph fabrieken schreven drie Tr4-wagens van 2.2 liter in, die worden gereden door Jean Jacques Thuner-John Gretener, Vic El- ford-David Stone, Roy Fidler-John Hop- wood. Andere bekende deelnemers zijn Eugen Boehrimger (Mercedes), Erik Carlsson (Saab), Gunnar Anderssen (Volvo), Ewy Rosqvist-Ursula Wirtih (Mercedes), Pat Moss (Ford) en Sylvia" Osterberg (Volvo). Uiteraard is de Ne derlander De Jager de c ige rijder die in alle 15 Tulpenrally's startte, ook nu van de pertij. N vale jaren van afwe zigheid zal voorts Carl Niemoller weer aan de sterrit van de RAC-we«t u/itko- Zaterdagelftal te sterk voor Amsterdams amateurelftal Een bondszaterdagelftal heeft woens dag in Uithoorn met 20 gewonnen van het Amsterdams amateur-elftal. Deze stand was reeds Id ij de rust bereikt door doelpunten van Slagboom (De Zwerver), beide malen uit een voorzet van Van der Maas (Kozakken Boys). De zaterdag voetballers waren veel sterker dan hun tegenstanders, die niettemin enkele mi nuten voor het einde verzuimden de eer te redden, toen linksbinnen De Ko ning (JOS) een strafschop onbenut liet. ZUID-AMERIKAANSE V OETB ALTITEL ONTGAAT BRAZILIË Het Braziliaanse voetbalelftal, dat in 1962 in Chili het wereldkampioenschap veroverde, is uitgeschakeld voor de Zuidamerikaanse titel. In het toernooi heeft Brazilië reeds een wedstrijd ver loren en woensdag in Cochabamfoa kwam het tegen Equadlor niet verder den een gelijkspel: 22. Paraguay won met 41 van Peru. van Zwaardemaker BILJARTEN BADMINTO* Toernooi om titel driebanden begonnen Woensdag is te Brussel het toernooi om het Europees kampioenschap drie banden begonnen. Door het hoge aan tal deelnemers (10) wordt in twee pou les gespeeld. De eerste uitslagen waren: Poule a: Rico (Spanje) 32 52 5 0.615 Popeijus (Ned.) 60 52 6 1.153 Soegaard (Den.) 52 75 6 0.693 Lassere (Frankr.) 60 75 6 0.800 Ceulemans (Belg.) wa6 vrij. Poule b: Blanc (Zwits.) 60 95 7 0.691 Vieira (Port.) 57 95 4 0.600 Rudolph (WDld) 52 74 9 0.702 Steijlaerts (Belg." 60 74 5 0.810 Soherz (Oostenrijk) was vrij. ZWAARDEMAKER BADMINTON Pakistan is ingedeeld in de Europese zone van het toernooi om de Thomas cup, het officieuze wereldkampioen schap badminton voor landenteams. Elf landen zijn in deze zone ondergebracht: België, Denemarken, Duitsland, Enge land, Nederland, Ierland, Malta, Noor wegen, Pakistan, Schotland en Zweden. België en Malta nemen voor de eerste maal aan het reeds vijf maal gehouden toernooi deel. terwijl Duitsland zich na een negenjarige onderbreking weer heeft aangemeld. In de voorronde zijn Denemarken, Engeland, Schotland en Zweden vrij. De finales zullen in mei in Tokio worden gespeeld. Poule a: Ceulemans (Belg.) 60 58 7 1.034 Soegaard (Den.) 53 58 7 0.913 Popeijus in de tweede ronde vrij. Poule b: Scherz (Oost.) 60 46 11 1.304 Viera (Pört.) 37 46 6 0.804 Steijlaerts (Belg.) was vrij. De uitslag van de laatste partij voor de tweede ronde in poule a was: Rico (Sp.) 41 68 5 0.602 Lassere (Fr.) 00 68 9 0.882 De stand na de eerste dag in poule a: Lassere 2 gesp., 4 p., alg. gem. 0.838. Popeijus 1 2, 1.53. Ceulemans 1 2, 1.034. Soegaard 2 0. 0.789. Rico 2— 0. 0.608. De uitslag va nde laatste partij voor de tweede ronde in poule b was: Rudolph 37 66 4 0.560 Blanc 60 66 5 0.909 De stand na de eerste dag in poule b: Blanc 2 4, 0.745. Rudolph 2 0, 0.635. VOLLEYBAL Goede overwinning van Argos op Teylingen De moeilijk uitwedstrijd tegen Tey lingen-1 leverde Argos gisteravond een verdiende 30 overwinning op. Een moeilijke wedstrijd, niet alleen omdat het een uitwedstrijd betrof, maar ook omdat Teylingen in eigen zaal altijd een uiterst zware tegenstander is. Bovendien is fte,. thuiszaal van de Sassertheimse dames nogal laag, waaraan Teylingen uiteraard goed gewend is. Argos nam in de le set geen enkel risico. De harde service van Teylingen werd niet te hoog gestopt, waarna de bal vaak direct over het net werd ge- Zilveren Molentoernooi van LFC HILLEGOM MET 2-1 VERSLAGEN Gisteravond vond de tweede wedstrijd plaats in de ontmoetingen voor het toernooi om de Zilveren Molen, georga niseerd door LFC aan de Boshulzerkade. Ditmaal kwamen NoördWijk en Hille- gom tassen de krijtlijnen om elkaar te bekampen. En ook ln deze wedstrijd was het een zaterdagmiddagolub, even als vorige week woensdag Quiek Boys, nu NoordwiJk, die de overwinning be haalde. >*r' Al vrij'-spqedig. na het begin kwJ^iT de Noordwijkqps enige malen gevaar lijk voor het doel van Hillegom, maar door steeds het korte spel te spelen tot bijna op de doellijn, kon de Hillegomse verdediging vele aanvallen al vroeg tijdig een halt toeroepen. Echter ook Hillegom ondernam regelmatig gevaar lijke tegenaanvallen en bij zo'n aanval kwam midvoor De Jong vrij voor doel man De Niet van Noordwijk doch zijn schot trof geen doel, daar De Niet op fraaie wijze höt leer wist te stoppen. Hillegom bracht de verdediging van Noordwijk nog wal eens in moeilijkhe den door de aanvallen veelal via de vleugels t« ondernemen. Binnen enkele minuten In de 35e minuut bracht M. Marijt de bal goed op, gaf een schérpe voorzet en Spaanderman kon Ongehinderd 0—1 in de touwen leggen. Direct daarop weer een aanval, opnieuw voorbereid door Marijt,, die een trekballetje gaf, waarop Heemskerk hert tweede doelpunt voor Noordwijk kon laten aantekenen en met deze 02 voorsprong brak óe rust aan. Direct na de aftrap voor de tweedie helft werd het doel van Noordwijk onder zware druk gezet door de Hillegommers doch met een in prima vorm verkerende doelman De Niet wisten de badplaats- bewoners de stand, welke zij voor rust hadden veroverd, vast te houden en daarna, toen het Hillegomse offensief was geluwd, ging Noordwijk weer tot de aanval over, maar ook Haasnoot en v. di. Lippe konden doelman v. Waals ditmaal niet passeren. Éindelijk in de 42e minuut was het linkshalf Arnold!, diq een goede voorzet lanceerde naar Braam, die, doordat de Noordwijkse achterhoede een grove dek- kir.gsfout maakte, de stand in 12 kon veranderen. Volgende week woensdagavond zullen in het veld komen LFC en Rijnsburgse Boys. SASSENHEIM KAMPIOEN IN TWEEDE KLAS EN PROMOVEERT Het Nederlandse studentenelftel heeft woensdag in Drachten een 02 neder laag geleden tegen hun Britse collega's. Bij de rust was de stand van deze ont moeting door een doelpunt van Farr 01 in het voordeel van de Britten. In de tweede helft stelde Mulgrew drie minuten voor het einde die zege veilig: 0—2. r Dames moeten heren naar voetbal lokken Na overleg met het gemeente bestuur van Doetinchem heeft de tweede ddvisieclub De Graafschap besloten de eerste twee thuiswed strijden geen entreeprijzen te hef fen voor vrouwelijke toeschou wers. Deze maatregel, die reeds eerder door een aantal buiten landse clubs werd genomen, betï- keret voor Nederland een primeur. De bedoeling ls. dat door het gra tis toelaten van de dames ook de heren meer animo zullen krijgen om de thuiswedstrijden van De Graafschap bij te wonen. ATLETIEK Dr. Pavel Kantorek start in marathon van Enschede De Tsjechische atletiekbond heeft meegedeeld twee maratonlopers te zul len afvaardigen naar de internationale marathon, die tijdens de zeslamdenwed- strijd op 13 juli a.s. in Enschede wordt gehouden. Een van de atleten is de bekende dr. Pavel Kantorek. Het orga nisatiecomité van de zeslandenwedstrijd wil naast de 24 marathonlopers uit Frankrijk, België, Italië, Zwiteerland. West-Duitsland en Nederland, namelijk ook nog twee atleten Tsjechoslowakije en Groot Brittanmdë uitnodigen. ZWEMMEN Zwemploeg zaterdag terug uit Z.-Afrika De dames-zwemploeg, die de afge lopen weken met zoveel succes heeft deelgenomen aan wedstrijden in Zuid- Afrika, komt zaterdagmiddag a.s. om kwart voor vtJf op Schiphol terug. Wieger Mensonides (ZIAN) en Jan Jiskoot (Merwede) zullen zaterdag en zondag a.s. op uitnodiging deelnemen aan internationale zwemwedstrijden in Za greb (Zuidslavië). Op deze wedstrijden, waar behalve Zuidslavische zwemmers en zwemsters ook Oostduitsers, Italianen, Hongaren, Polen en Oostenrijkers aan de start ver schijnen, komt Mensonides uit op de 100 en 200 meter schoolslag en Jiskoot op de 100 m. vlinderslag en de 200 m. wisselslag. De beslissingswedstrijd tussen OFK Belgrado en FC Napoli voor 'n plaats in de halve finales van het toernooi voor bekerwinnaars zal woensdag 3 april In Marseille worden geepeeld. Zo- als bekend zal de winnaar "an deze ont moeting uitkomen tegen Tottenham Hotspur. De uiterst spannende nek-aan-nek race tussen Sassenheim, Leithen en Katwijk in de tweede klasse B geduren de het grootste gedeelte van deze com petitie, is met een sprankelende finale bekroond. Sassenheim 1, dat dit seizoen verrassend sterk voor de dag is ge komen kon als lachende derde met het kampioenschap gaan strijken, nadat de twee grote concurrenten Katwijk en Leithen elkaar gisteren in een spannend duel .het leven hadden verzuurd Thans kan Sassenheim met een half puntje voorsprong het kampioensfeest gaan vieren en zich prepareren op een waarschijnlijk toch wel moeilijk debuut in de eerste klasse. Gedetailleerd: J. Koet (Leithen 1)- J. H. Edeling (Katwijk 1) 10; Jerry Bey-E. H. van Galen 10; Jac. Gal- jaard-NN 1—0; P. J. Planjer-M. v. d. Plas 1—0; J, A. F. Planjer-A. C. Berk- hey sr 1—0: F. Teleng-D. Hoek 0—1; C. J. Verbiest-W. B. Swets (res.) 10; M. J. de Bock (res.)-A. Vermeer 01; W. Bey-P. Bavelaar 0—1; A. v. Haaster (res.)-A. Haasnoot (res.) 1—0. Totaal 7—3. In de derde klase A werd de belang rijke wedstrijd Revanche-Alphen 4 ge speeld. Vooral belangrijk, omdat Alphen met het oog op een vrij kansrijk protest tegen Hazerswoude nog steeds goede kampioenskansen heeft. Of deze kansen blijven bestaan, is nog zeer de vraag. De wedstrijd werd nl. afgebroken met pas een1 2«/»-l'/* voorsprong voor Alphen Revanche heeft in de afgebroken par tijen over het algemeen de beste kansen. Bij een zege van Revanche is Hazers woude kampioen van 3A. Bij een an dere uitslag houdt Alphen 4 een rede lijk goede kans. Gedetailleerd: C. de Raadt (Revanche).-A. N. de Bruin (res.) (Alphen 4) afg.; J. A. Vos-W. de Ruiter 10; J. Sonneveld-C. H. Knook afg.; F. Fakkel-A. Booy (res.) 0—1; N. J. v. d. Linden-C. Dozy afg.; J. v. d. Mey-P. Wijnbeek afg.; Joh. Vos-F. v. d. Neut (res.) afg.: J. G. Vreeswljk-C. Niemeyer (res.) 01: C. Westdijk-J. J. Verbree (res.) afg.; Jac. Vos-M. ven Nierop Vi—Voorlopig: l'/a2»/». In de derde klasse B moest een on volledig Philidor 6 in een onbelangrijk duel de eer aan SPW 2 laten. Gede tailleerd: H. v. d. Zeeuw (res.) (SPW 2)- B. v. d. Reek (Philidor 6) n,o. 10; J. de Vries (res.)-R. J. Lippens (res.) De Fransman Jacqnes Anquetil fi nishte woensdag in de Franse badplaats Saint-Tropez als winnaar van de 2e etappe in de ronde van de VAR; Jan Janssen (Ned.) werd elfde, Jo de Roo werd 35e. Om het bezit van de hierbij afge beelde fraaie wisselbeker zal in de ko mende weken een halve competitie worden gespeeld tussen de Leidse ver enigingen: PV Stadhuis, Racketeers, Smash en Veglo. De Oxford cup is twee jaar geleden door de badminton-spelers van de Ox- ford-ploeg beschikbaar gesteld. Van elke vereniging nemen drie gemeragd-dubbel 10; E. v. d. Veen-J. Barendse n,.o. 1—0; C. Visser-E. van Niekerk 1—0; C. de Nie-F. Vis 0—1; J. A. G. Ver- kuyl-G. J. van Dissel (res.) 10; C. Wannee-J. Barendse 01; J. van Bilzen- G. van Houten 10; J. van Tol-J. Ede laar (res.) 01; W. van Velzen-D. de Laaf 0—1. UITDAGER PETROSJAN HEEFT VOORDEEL IN AFGEBROKEN PARTIJ De derde partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen titelhouder Botwinnlk (Rusland) eh zijn landgenoot Petrosjan is woens dag te Moskon afgebroken. Botwinnlk, die met zwart speelde, gaf zijn 41e zet onder couvert af. De titelhouder leidt ln de tweekamp met l'/i'/f. p. Het verloop van de partij was als volgt: Wit: 1. d2-d4-zwart p. g8-f6; 2. p. gl—f3, e7-e6; 3. g2-g3, b7-b6; 4. 1. fl- g2, 1. c8-b75. c2-c4, 1. f8-e7; 6. 0-0, 0-0; 7. p. bl-c3, p. f6-e4; 8. p. c3xe4, 1. b7xe4; 9. p. f3-el, 1. e4xg2; 10. p.elxg2, d7-d5; 11. d. dl-a4, c7-c5; 12. 1. cl-e3, d. d8-d7; 13. a4-xd7, p. b8xd7; 14. c4xd5, e6xd5; 15. p. g2-f4, p. d7-f6; 16. d4xc5, b6xc5; 17. t. al-cl, dö-d4; 18. 1. e3- d2, a7-a5; 19. p. f4-d3, p. f6-d7; 20. e2-e3, d4-xe3; 21. 1. d2xe3, t. £8-b8; 22. t fl-dl, a5-a4; 23. k. gl-g2, h7-h6; 24. t. dl-d2, t. b8-b5; 25. p. d3-f4, p. d7-f6; 26. k. g2-f3, t. a8-b8; 27. p. f4-d3, p. f6-d7; 28. 1. e3-f4, t. b8-b7; 29. 1. f4-e3, f7-f6; 30. h2-h4, h6-h5; 31. t. cl-c4, p. d7-b6; 32. t. c4-c2, c5-c4; 33. 1. e3xb6, c4xd3; 34. t. c2-c8 schaak, k, g<8-f7; 35, 1. b6-d4, g7-g5; 36. t. c8-c4, t. b5-b4; 37. t. c4xb4, t. b7xb4; 38. 1. d4-c3, t. b4-c4; 39. h4xg5. (6xg5; 40. t. d2xd3. 1. e7-f6; 41. a2-a3. speeld. Eenzelfde speltype paste ook Teylingen toe, maar Argos bleef vort- durend in de meerderheid en won met 2—15. In de volgende sets stond het spelpeil gelukkig op een wat hoger plan. Tey lingen bood fellere tegenstand, maar moest in de 2e set toch weer zwichiten voor de betere aanval van Argos: 12-15. In de 3e set nam Argos weer spoedig een voorsprong, 25, en bekwaam ver dedigd-en Alice Rijsbergen cs. deze voorsprong. Met 1015 won Argos deze set. In het toernooi om de Europese be ker voor landenteams zegevierde woens dagmiddag in Istanboel het Italiaanse elftal met 10 over Turkije. Bij rust was de stand 00. De eerste wedstrijd, in Rome gespeeld, eindigde in een 60 zege voor de Italianen. Italië heeft zich hier meegeplaaitst voor de achtste finales en treft als vol gende tegenstander Rusland, HAZERSWOUDE Slaagvaardig-nieuwtjes Het eer ste herenteam van de tafeltennisver eniging Slaagvaardig heeft zijn laat ste competitiewedstrijd in de vierde klasse NTTB van de Haagse afdeling in het seizoen 1962/1903 beëindigd met een 8-2 zege. De tegenstanders, Steeds Vooruit, moesten toezien, hoe de Groenendijkers Eric Pietersz 3 x en Jacob de Jong en Egbert v. Ben nek om elk twee keer zegevierden. Laatstgenoemden eisten in deze ont moeting ook hei dubbel voor zich op. Door genoemd resultaat bezet Slaagvaardig de derde plaats. Het tweede herenteam ging met 6-4 ten onder tegen het Noordwijkse TOV. De Slagvaardigpunten werden gescoord door Theo Wortman (2), Paul van de Pluim en Frans Zand bergen. Tijdens de jaarvergadering van Slag- vaardigd zijn Jacob de Jong en Eg- bert van Bennekom herkozen als voorzitter resp. secrtaris. Mejuffrouw Toos Boers werd benoemd tot pen- ningmeesteresse. Voorts werd beslo ten om de contributie van de junio ren te stellen op dertig cent p. week In verband met het volgende jaar te vieren koperen jubileum zagen de dames Greet Boers en Corrie Wortman en de heer Dick v Wetten ziah in de feestcommissie opgenomen. Om nog even andere toekomstplan nen in ogenschouw te nemen: dit jaar zullen de clubkampioenschap pen en de tweekamp met Steeds Vooruit uit Warmond onder meer hun beslag krijgen. Voorts zal trai ner D. M. de Veth, die staande de vergadering technische uiteenzettin gen gaf, binnenkort de junioren de praktische examens afnemen. Binnen niet al te lange tijd zal tenslotte ook met de z.g. glazenverkoop worden gestart. De baten komen ten goede aan de kas van Slagvaardig. De partij werd afgebroken in onder staande stand. Volgens waarnemers is de partij afgebroken in een voor Pe trosjan gunstige stelling. IK HT«B i. BA mi m i ;,TaPtè>o ■Dl r. t ABCDEFGH paren deel. Elk paar speelt tegen alle drie paren vam de andere verenigingen, zodat een wedstrijd dius negen partijen omvat. De winnaar van deze competitie mag zich voor een jaar eigenaar noemen van de bijzonder aantrekkelijke bokaal. Vorig jaar toonde Veglo zich de sterkste, gevolgd door Smash. De beide andere clubs hadden nog te weinig routine om een kans te maken. Ongetwijfeld hebben ze echter in de afgelopen competitie hun spelpeil weten op te voeren. Enkele spannende partijen zijn dan zeker te verwachten, vooral als Stad huis tegen Racketeers en Smash tegen Veglo in de ring stappen. Het programma is als volgt: Zondag 31 maart: Veglo-Racketeers, Franchimontlaan aanv. 14.00 u.; woens dag 3 april: Smash-Stadhuis, Mariën- poelstraat aanv. 19.30 u.; Zaterdag 6 april: Stadhuis-Veglo, Plesmanlaan, aanv. 15.00 u.; maandag 8 april: Racketeers- Smash, Potgieterlaan, a.mv, 19.15 u.; vrijdag 26 april: Stadhuis-Racketeers, Plesmanlaan, aanv. 19.30 u.; zondag 28 april: Veglo-Smash, Plesmanlaan, aanv. 14.00 u. Belangstellenden zijn uiteraard van harte welkom. van de tafel geveegd. Welgelegen C 4 verloor met 2-7 van Sport C 4. De Driesprong kwam echter met hakken over de sloot (5-4) tot de volle winst tegen Sport C 3. De stand in C 1 is nu: Welgelegen 102 uit 21; Het Groene Laken 93 uit 21; De Driesprong 92 uit 21; Centrum 89 uit 22. Het programma luidt: De Drie sprong C la-Welgelegen C 1 op 1 april; 3 april: Het Groene Laken C la-De Driesprong C lb. Geboren: Cornelia E. d.v. H. Oudijk en E. C. de Feber; Johannes z.v. J. v. d. Heiden en W. F. Woudenberg; Freddy z.v. J. v. d. Heiden en W. F. Woudenberg. Ondertrouwd: W. van Santen en J. F. Groeneveld; C. Heins en P. Fase. Getrouwd: M. P. van den Berg en M. R. H. van den Berg. BOSKOOP Biljarten NKBB Gouda. In de le klasse C van de competitie van de KNBB afd. Gouda kan het kam pioenschap aan Welgelegen vrijwel niet meer ontgaan. Door een 7-0 over winning op DHL is de voorsprong op nummer 2 (Het Groene Laken) nu 9 punten met nog drie wedstrijden te spelen. Het Boskoopse Driesprong C 1 blijft goed volgen door een zege op Centrum het 2-5. Driesprong B won met 7-0 van Sport C. In klasse C 2 moest Welge legen met 5-4 het hoofd buigen voor DHL. In klasse C 4 kreeg Driesprong met 1-8 klop van Tunnel C 3. Welge legen deed het in deze klasse nog slechter en werd met 9-0 door Spil Schadevergoedings- eis na 100 jaar Wij schrijven 3856. William Walker, een uit Tennessee af komstige Amerikaanse vrijbui ter, heeft met succes een strooptocht in Nicaragua on dernomen. Zijn succes is zo groot, dat men besluit hem tot president uit te roepen. Walker is getroffen door dit gebaar. Hij reageert er onder meer op door de Nicaraguaan se plaats Granada te laten plunderen, waarna er op ou derwetse wijze de brand in wordt gestoken. Geschiedkun digen achten het niet uitgeslo ten, dat Walker deze, zijn eer ste „beleidsdaad" heeft bedre ven, om zijn gezag als presi dent stevig te vestigen. Het vervolg speelt zich af in onze dagen en wel, om het nauwkeuriger te zeggen, tijdens de conferentie die Amerikaanse staatshoofden kortgeleden in de Costaricaanse hoofdstad San Jo sé hebben gehouden. José Maria Borgen Rivera, Nicaraguaans afgevaardigde en directeur van een tijdschrift, dat in het inmid dels herbouwde Granada ver schijnt, kan hetgeen zich in 1856 in zijn woonplaats heeft afge speeld, maar niet vergeten. Hij stelt zelf een stuk op, waarin hij tot een schatting van de indertijd aangerichte schade berekend naar de huidige gelds waarde, komt. En op de confe rentie te San José wist hij tot president Kennedy door te drin gen en hem het stuk te over handigen. Het Amerikaans^ staatshoofd heeft toegezegd de ze na ruim een eeuw ingedien de schadeloosstellingseis te zul len bestuderen. i

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10