VERBETERING EN UITBREIDING JACHTHAVEN KOST 4 1/2 TON Gemeenteraad Het Schaakspel LEIDERDORP KRIJGT GYM-LOKAAL JÜULÜ m f AH B&HAH r w m H Jongeman stond voor drie zaken voor de Leidse kantonrechter PHILIDORII HEEFT GENOEG AAN GELIJKSPEL VOOR KAMPIOENSCHAP DINSDAG 26 MAART 1963 DE LEID3CHE COURANT PAGINA Jaarvergadering „De Kaag SUBSIDIE GEVRAAGD AAN PROVINCIE Onder voorzitterschap van de heer L. van der Steur, hield de Kon. Zeil-, Roei- en Motorsportvereniging „De Kaag" gisteravond haar jaarvergade ring in „Boslust" te Den Haag. Aan wezig was ook de ere-voorzitter, drs. F. K. Langemeijer, burgemeester van Warmond. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. W. Nijman, memoreerde het overlijden op 2 augustus van de heer ir. J. C. van Hoolwerff, oprich ter en gedurende 35 jaar voorzitter der vereniging. Het ledental, dat het vorig jaar voor het eerst de 1500 overschreed, steeg nu weer tot 1613, waarvan 26 buitenlandse leden. De waterski-afdeling der vereni ging telt op het ogenblik 25 leden, doch zeker 50 personen maakten de afgelopen zomer gebruik van de ge legenheid tot waterskiën vanaf het ski-startschip, terwijl de voorzitter opmerkte, dat de belangstelling nog steeds groeiende is. Het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer J. Roos, luidde zeer gunstig, doch het bezit der ver eniging is nog te gering om uitbrei ding te geven aan de algehele plan nen tot uitbreiding van de jachtha ven in Warmond, welke op stapel staan. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de heer H. W. Nijman herkozen werd, naar hij zelf zeide ditmaal voor net laatst, want als hij de vier jaren mag volmaken, wil hij zijn plaats gaarne aan een jongere kracht afstaan. In de plaats van de heer A. J. ten Hoeve, die niet her kiesbaar was, werd gekozen de heer W. A. Dwars. De dr. Coops-beker werd hierna uitgereikt aan de heer W. Ritman voor diens vele bemoeienissen voor de ontwikkeling van de Solo-klasse in het afgelopen jaar. Programma De Kaagweek wordt gehouden van 2024 juli. De onderlinge wedstrij den beginnen op 11 en 12 mei met de Voor-Kaag, waarna op 19, 23 en 26 mei de oefenwedstrijden worden HILEEGOM Elf jubilarissen bij „St. WillibroréT Zaterdagavond hield de Neder landse katholieke Bond van Werk nemers (sters) in Industriële Bedrij ven „St. Willibrordus" in huize „Wel tevreden" de jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Snreeuw, ver heugde zich over het groot aantal dames, dat aanwezig was en heette in het bijzonder de heer J. Smit, als vertegenwoordiger van het Hoofdbe stuur, welkom. Het was een zeer bij zondere bijeenkomst, aldus de voor zitter, omdat er een groot aantal le den gehuldigd zouden worden van wege het langdurig lidmaatschap van de bond, althans van de KAB. Daarna volgde het jaarverslag van de penningmeester en de secretaris. Bij de bestuursverkiezing werden de heren H. van Leur en J. Spreeuw herkozen en de heer G. Prins geko zen in de plaats van de heer H. Dries- sen. In de controlecommissie werden gekozen de heren A. Vos en A. Teeu- wen. De bondsbestuurder J. Smit was met plezier weer eens naar Hille- gom, zijn oude district, gekomen, om de meest plezierige taak van een bondsbestuurder te voltrekken, de huldiging van een aantal veteranen. Zich richtende tot de jubilarissen herinnerd hij aan de Werkzaamheid van vele van deze personen in het belang van de organisatie en dankte hen daarvoor. In het bii zonder dank te hi; de voorzitter, die buitenge woon veel heeft gedaan in dienst van de vakbeweging. Hij speldde hem als eerste het zilveren insigne op. Na de heer J. Spreeuw volgden de volgen de zilveren jubilarissen: A. de Boe., C. Pijnakker, A. Bos, A. Weijers, J. van der Ploeg, L. P. van Loon, A. Tweeuw en de gouden ju bilarissen J. Weijers, P. van der Put ten en J. Heeres. KATWIJK De raad dezer gemeente komt don derdagavond om half acht in open bare vergadering bijeen. Punten van behandeling zijn o.m.: Aankoop van gronden van de heer A. van der Marei. Aankoop van de percelen Baljuwstraat 34 en 34a van de erven G. de Best Kz. Aankoop grond en opstallen van de NZHV. Verkoop van een strookje grond ach ter het perceel Kerkstraat 56 aan de heer P. Kompier. Verkoop van grond ten noorden van de Boslaan aan de Ver. v. Geref. Onderwijs. Verkoop van bouwgrond in Overduin-Zuid aan de heer W. de Visser. Het aan gaan van een grondtransactie met de heer A. Verdoes betreffende grond met opstallen op de hoek Badstraat- Freek van Rhoonstraat en bouw grond aan de Willy Sluyterstraat. Idem aan de Princesstraat met de heer N. v. d. Meij. Het voeren van rechtsgedingen tegen een vijftal pachters van gronden in .jCleijn- duyn" ter zake van de definitieve beëindiging van pachtcontracten. Het aangaan van een geldlening ad. f 1.000.000 met de N.V. Bank v. Ned. Gemeenten. Voorstel tot het verho gen van de presentiegelden voor het bijwonen van de raadsvergaderingen en de commissievergaderingen. Het gehouden, op 25 mei de lange afstand wedstrijd en op 9 juni de wedstrijd voor Ronde- en Platbodemvaartui gen. De voorz. deelde vervolgens o.a. mede, dat er een clubtocht naar Zee land in voorbereiding is. Uitbreiding en a rbetering Wat de grote verbetering van de uitbreiding van de jachthaven te Warmond betreft, zeide de voorat, dat de kosten hiervan zullen bedra gen 41/» ton. Dat kan de vereniging evenwel niet alleen, zodat subsidie is aangevraagd bij de Provincie. Dank zij het fonds, dat de leden bij het gouden jubileum der vereniging heb ben aangeboden, is het evenwel mo gelijk reeds enige verbeteringen aan te brengen, welke in het kader van de grote uitbreiding vallen door aan de overkant van de jachthaven een daar liggende landtong weg te gra ven en een steiger te maken, waar weer enkele woonschepen kunnen liggen. Bij de Kaagsociëteit wordt naast de öphaalplaats voor kleinere bootjes een steiger gemaakt langs de rietwal, waar 10 a 12 woonschepen ligplaats kunnen krijgen. Iedere phase van de schaakpartij kent z'n bijzondere moeilijkheden. De opening vereist een inzicht in de juiste wijze, waarop men z'n stelilng moet opbouwen om, of de basis te leggen voor een ver antwoorde aanval, of de positie in te nemen een vijandelijke aanval te weer staan. Bij het middenspel is van belang die kennis van de kenmerken van de stel ling; een stelling, die na iedere zet kan veranderen. Het eindspel vereist een grondige kennis van de krachten en mo gelijkheden van een vaak telkens kleiner wordend aantal stukken. Het eindspel kan men niet zo maar uit boekjes leren, hier speelt veel ervaring, maar ook veel inzicht een grote rol. Dit keer enige eindspelen. erger is, dat een zwarte pion op het punt staat te promoveren. Toch kan wit de partij winnen. De eerste zet moet na tuurlijk zijn: 1. Lh5-f3t, Kg2-gl. Nu is weliswaar de promotie waardeloos ge maakt, maar ten koste van de raadsheer en de strijd zou, zonder een bijzondere finesse voor wit zelfs fataal kunmien zijn. Bijv. 2. Kd3, hlD, 3 Lxhl.Kxhl; 4. Kc4 Kg2; 5. Kd5, Kf3; 6. Kxe6, Kxe4 en zw. winit. Hopeloos dus? Geeszins! Want wit speelt: 2. Lf3-hl!, Kglxhl; 3. Ke2-fl!, d6- d5; 4. e4xdö, e5-e4; 5. dö-d6, e4-e3, 6.db- dT7. e3-e2t; 7. Kflxe2, Khl-g2; 8. d7-d8D, h2-hlD; 9. Dd8-g5t. Kg2h3; 10. Dg5-h&t, Kh3-g2; 11. Dh5-g4t, Kg2-h2; 12. Ke2-f2 en zwart heeft geen dekking meer voor het driegende mat, dan door eerst de dame nog te offeren. N.B. op Dhl-f3 geen Dxf3 wegens pat. maar Kxf3. (Een compositie van Del Rio). LEIDERDORP Applaus in raadsvergadering: ABCDEFGH Zwart is een pion vóór en wat voor een. Bijna aan „de overkant", de koning erbij, de toren dekt het promotieveld. En toch, wit kan remise houden. 1. Ta7-a2t, Ke2-el; 2. Kg2-f3 en 't is remise. Op 1 Ke2-d3; 2. Ta2-a3t en op 1 Tdl-d2; 2. Ta 2-al, Td2-b2; 3. Kg2-g3! en wit kan remise houden, maar een foutzetje nl. 3. Kg2-gl zou verliezen wegens 3 Tb2-b8; 4. Tal-a2t. Ke2-f3 enz. Het komt voor, dat, om de winst te behalen materiaal weggeven moet wor den. Een voorbeeld, waarin een eindspel van koning en twee pionnen tegen ko ning en raadsheer door de pionnen-partij gewonnen kan worden, doordat één van de pionnen wordt opgeofferd is het vol gende: Een gymnastieklokaal voor Leider dorp: dit was de verrassende en met applaus begroete mededeling van burgemeester Gallas, gisteravond bij de aanvang van de raadszitting. Het betreft hier de rijksgoedkeuring voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de chr. ULO-school. Het bestuur van het chr. ULO-onderwijs he°ft de bouw gegund aan de heer C. Meer burg te Leiderdorp. Reeds jarenlang is het gemeente bestuur van Leiderdorp bezig een vergunning te bemachtigen voor een centraal gymnastieklokaal. Zonder resultaat evenwel omdat de kosten te hoog waren en bouwvergunning schaars. Toen echter, met de uitbrei ding van de scholen, aan een gym nastieklokaal steeds groter behoefte kwam, is er ook een plan gemaakt voor een gymnastieklokaal aange bouwd aan de Ulo-school. Afdoende zal dit lokaal evenwel niet zijn want, zoals reeds is becij ferd, zelfs als er nog een centraal gymnastieklokaal bii zou komen, zal dit geheel zijn bezet. Voordat met de agenda werd be gonnen beantwoordde de voorzitter nog enkele vragen die door de raads leden in de vorige zitting waren ge steld. De heer Lolling werd mede gedeeld. dat de Leiderdorpse Harmo- niekaoel een bepaalde regeling heeft voor het verlenen van medewerking bü diverse gelegenheden. Fluoridering De heer Van der Sluis, die ge vraagd had de fluoridering van het drinkwater nog eens te bezien kreeg te horen, dat destijds met het water leidingbedrijf te Boskoop hierover kontakt is opgenomen, maar dat dit toen werd afgewezen. Nu is ook met andere gemeenten hierover van ge dachten gewisseld en zal binnenkort opnieuw met het waterleidingbedrijf kontakt worden opgenomen. Bij de ingekomen stukken was o.a. de koninklijke goedkeuring op het door Ged. Staten vastgestelde par tiële uitbreidingsplan in onderdelen „Zijllaan en Meyepolder 1961". Van de Culturele raad in Leider dorp was een brief ontvangen in zake de bouw van een Cultureel cen trum. De Culturele raad gaf in overweging hiervoor een commis sie van advies in te stellen. Met het antwoord van b. en w. om de Cul turele raad mede te delen, dat er geen behoefte bestaat hiervoor een commissie in het leven te roepen waren enkele raadsleden het niet eens. Wat nu niet nodig is kan over drie maanden misschien wel nodig zijn. Besloten werd daarna het ant woord te wijzigen zodanig, dat ge lezen wordt: „dat op het ogenblik hieraan nog geen behoefte is". Aan sluitend op deze kwestie zei de voor zitter nog dat hij over dit punt wel documentatie-materiaal heeft en dit wordt bestudeerd. In een vlot tempo werd vervolgens de agenda afgewerkt. Slechts op en kele punten werd nader ingegaan. De heer Los had bezwaren tegen de verlenging van de termijn van ont ruiming van onbewoonbaarverklaar- de woningen. Hij zou graag zien, dat de gemeente op de een of andere wijze de gedupeerden tegemoet kwam. De voorz. antwoordde, dat dit in het college van b. en w. ook reeds is overwogen en de gedachten zijn uitgegaan naar het aankopen van de panden of een bijdrage te vragen uit het Krotopruimingsfonds. Als lid van het Bureau Sociale Zorg te Leiderdorp werd herkozen de heer H. Brinksma. In de plaats van het voorstel in zake de beplanting tussen de Hoofd straat en de Rijn ter weerszijden van het viaduct, dat nog voor een nadere bestudering werd teruggenomen, kwam een ander punt ter behande ling n.l. het aangaan van een vaste geldlening ad. f 1.250.000,- ter finan ciering van de kosten van aankoop en bouwrijp maken van gronden in het uitbreidingsplan Zijllaan en Meijepolder. Ook dit punt werd. evenals de ove rige, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Schuilkelders Bij de rondvraag vroeg de heer Evers de aandacht voor de mogelijk heid van schuilkelders bij de bouw van scholen. De voorz. zei, dat bin nen afzienbare tijd een voorstel voor de bouw van een schuilkelder in de raad zal komen. De mogelijkheid bij de bouw van scholen zal nader be zien worden. De heer Lolling vroeg meer toe zicht op het werpen van huisvuil in de Rijn opdat men deze niet als vuil nisvat gebruikt. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat de nieuwe veegmachine sinds korte tijd in gebruik is gesteld en deze door b. en w. is bezichtigd. Bin nenkort hoopt de voorzitter de raads leden uit te nodigen om hen in de gelegenheid te stellen de machine in bedrijf te zien. ABCDEFGH Wit heeft tegenover drie zwarte pion nen een raadsheer en één pion. Maar aw MM ^jjjj n v m m m ABCDEFGH 1. a4-a5, Lg7-f8; 2. Ke4-dö (belet de loper op diagonaal a7-gl te komen). 2. Lf8-h6; 3. g4-g5t!, Lhflxgö (op Kxg5 volgt 4.a6 enz.). 4. Kd5-e4! (en nu staat de zwarte koning de eigen raadsheer in de weg). 4Lg5-h4; 5. Ke4-f3! en de promotie van de enige witte pion is verzekerd! Competitie Leidse Schaakbond BESLISSING NOG AFHANKELIJK VAN AFGEBROKEN PARTIJEN Gisteren werd op een drukke Philldor- clubavond de belangrijkste wedstrijd van het seizoen verspeeld. De ontmoe ting tusseh de reserveteams van LSG en Philidor, beslissend over het kampioen schap van de hoogste klasse van de LSB-compctitie, heeft de laatste tijd sterk in de belangstelling van schaak- minnend Leiden gestaan en zelfs de wed strijd tussen de eerste teams van Lei- dens grootste verenigingen binnenkort, wat naar de achtergrond gedrongen. Philidor 2 en LSG 2 hebben elkaar in deze competitie weinig toegegeven en het geringe krachtsverschil is ook in dit beslissende duel wel tot uitdrukking ge komen. Philidor 2 had echter, gezien een kleine voorsprong op de ranglijst, aan een gelijk spel genoeg voor het kam- verlenen van machtigingaan B. en W. tot het indienen van bezwaar- of beroepsschriften tegen onjuiste aan slagen ter zake van belastingen en heffingen. Voorstel tot het verlenen van cre- diet voor de aankoop van een bere- geningstoestel ten behoeve van het sportpark Nieuw Zuid. Voorstel tot het verlepep van een crediet voor de aankoop van een jeep en een mo torboot ten behoeve van de strand- politie. Voorstel tot het instellen van een commisie ad hoc met betrek king tot de kwestie omtrent de brandweergroep te Katwijk aan den Rijn. Verlenen van crediet voor het treffen van voorzieningen t.b.v. de vuilnisstortplaats aan de 's-Graven- dijkse weg te Noordwijk. Onbewoon baar verklaren van de woningen Louwestraat 39 h en 39 i. Verhoging van het jaarlijkse subsidie aan de Katw. Reddingsbrigade. Verlenen van crediet voor de uitbreding van de strandpost-noord van de Katw. Reddingsbrigade. Verlenen van cre diet voor de reconstructie van het noordelijk deel van de Rijnstraat en van de Noordwijker weg. Verlenen van crediet voor de omlegging van leidingen der gemeentebedrijven te Katwijk aan den Rijn. Vaststelling van het verkeersbesluit Verlenen van crediet voor de bouw en inrich ting van een afwasgelegenheid e.d. op het kampeerterrein in de Zuid duinen. Verlenen van crediet voor de bouw van een verkoopgelegenheid op het kampeerterrein in de Zuid duinen. pioenschap en de LSG-reserves konden dus slechts met alle risico's op een over winning spelen. Enerverende tijdnood- duels, die bij een ware schaakstrijd eigenlijk niet gemist kunnen worden, kon men weer ten volle gadeslaan. De stand, waarbij de wedstrijd is afgebror ken, is thans 44, maar de stand van de twee afgebroken partijen garandeert Philidor 2 wel tenminste een gelijkspel, hetgeen voor het kampioenschap dus vol doende zal zijn. Gedetailleerd^ uitslagen; Drs. P. Selier (Philidor 2)-J, Kijne (LSG 2) (res.) 1—0; mr. A. J. Mulder- dr. M. J. Hardonk l/f'/tl dr. C. de Vroedt-L. G. Barendregt 01; A. v. d. Berg jr.-A. v. Oosten 10; C. H. v. d. Bosch-R. W. v. d. Waall 0—1; S. Boel- sma-M. M. Segaar afg.; Y. Hortensius (res.)-ir. J. H Ellerbroek 10; E. Ket- ting-dr. J. H. Meilink afg.; P. J. Pree- nen-dr. J. B. Wilderdiruk »/iJ. Koet- P. J. Piket 01. Voorlopig 41. Voorts ontvingen wij nog de gedetail leerde uitslagen van de wedstrijd Kou dekerk 1-Rijnsburg 1. J. de Wit (Koudekerk)-H. v. Weizen (Rijnsburg) 10; G. de Wit-H. v. d. Mey 01; H. Boelee-G. v. Egmond 10; L. v. d. Wulp-G. Kromhout 10; H. van Vliet-H. de Mooy 10; J .Colijm-G Slingerland 10; C. Rijneveld-J. Heems kerk 10; A. de Witte-G. v. d. Schrier 10; P. Vemet-G. v. Egmond Gz. 10; G. Snatersen-G. v. Starkenborg 10. TER AAR GEWONDE BIJ AANRIJDING Gistermorgen om even over tienen vond op de driesprong van de we gen naar Woubrugge, Ter Aar en Langeraar bij de landbouwer Hen driks een frontale botsing plaats tus sen een bus van de NAL en een per sonenwagen. Deze laatste werd be stuurd door de heer M. van Luiing te Woubrugge en reed in de binnen- bocht richting Ter Aar. De chauffeur van de bus kwam uit tegenoverge stelde richting en sneed daarbij de bocht veel te veel af, waardoor een botsing onvermijdelijk werd. De heer M. van L. liep bij de bot sing enkele verwondingen aan het gelaat en aan beide benen een knie- fractuur op. Zijn broer P. G. van L., die naast hem zat, kwam met de schrik vrij. De auto werd zwaar be schadigd. De bestuurder kon, na te Leiden in het ziekenhuis verbonden te zijn, naar zijn woning vervoerd worden. De buschauffeur, die blijk baar te veel naar rechts heeft geke- ken, beweerde de zwarte luxe wagen niet gezien te hebben. De bus werd slechts licht beschadigd. Toen de laatste verdachte gisteravond de rechtzaal verliet en kantonrechter mr. W. de Koning met een hamerklop de zitting sloot, wees de klok precies 7.15 uur aan. Wederom was een zeer drukke zittingsdag geëindigd, nadat weer vele verkeerszondaars en andere wetsovertreders terecht hadden gestaan en de magistraten dus niet over gebrek aan „belangstelling" te klagen hebben gehad. DRIE IN EEN. Minder goed waren de magistraten gisteren te spreken over het gedrag van een 17-jarige loswerkman uit Noordwijkerhout, die nogal duidelijk liet blijken, dat de drie zaken waarin hij achtereenvolgens terecht moest staan en de 6 proces-verbalen, die hij in een zeer kort tijdsbestek op zijn naam kreeg, hem weinig of niets deer den. De eerste zaak, die tegen hem diende, droeg een vrij onschuldig ka rakter. Op 22 januari j.L had hij name lijk in de Hoofdstraat ter plaatse zijn hond los laten lopen, welke overtre ding prompt met een proces-verbaal werd gehonoreerd. „Er liepen zeker wel zes honden vrij rond, maar die agent heeft alleen mij een bekeuring gegeven en liet dus andere eigenaars vrijuit gaan", beklaagde verdachte zich tegenover de kantonrechter. „Daar komt nog bij, dat mijn hond al was in geënt en ik dus dacht, dat hij wel vrij mocht rondlopen", voegde hij er nog aan toe. Hij overlegde min of meer triomfantelijk het inentingsbewijs, waaruit bleek, dat zijn hond Inderdaad op 14 januari, dus 8 dagen tevoren was gevaccineerd. Nadat de officier, mr. C. Siuijk, verdachte erop had ge wezen, dat ook ingeënte honden nog steeds aan de lijn moesten worden ge houden, eiste hij 15 boete subs 3 da gen en wel in afwijking van het „vaste tarief' t.w ƒ25.omdat hy genoemde vaccinatie als een strafver lichtende factor wilde laetn gelden. De kantonrechter, mr. W. de Ko ning, maakte er 10.subs. 2 dagen Van. Wildstrikken L Toen verdachte de verdachten-bank wilde verlaten riep de kantonrechter hem echter terug, omdat hij nóg „een appeltje met hem had te schillen". Het bleek een nogal vrij zuur appeltje te zijn, want ditmaal droeg verdaohtes zaak een heel wat minder onschuldig karakter. Op 5 december j.l. werd hij in het Langeveld nabij Noordwijker hout door een jachtopziener aangehou den, nadat deze kort tevoren enige pas opgestelde wild-strikken had ont dekt. Bij nader onderzoek kwamen onder verdaohtes jas 20 wildstrikken te voorschijn, waarvan het materiaal en de constructie overeen kwamen met de vangklaar opgestelde strik ken. Uiteraard ontkende verdachte ten stelligste dat de opgestelde strikken van hem waren. Daar hij bij het op stellen hiervan niet op heterdaad was betrapt, kreeg hij „slechts" een pro. ces-verbaal wegens het vervoer van genoemde strikken, welk feit een over. treding van art. 22 van de jachtwet Inhoudt. Ook ter zitting ontkende ver dachte categorisch, dat die vangklare strikken niet van hem waren. Een zekere spanning tussen de magistra ten en de verdachte een spanning, die zioh ln de derde zaak nog aanmer kelijk zou vernauwen, ontstond duide lijk merkbaar, toen de jongeman het verwijt inzake de onder zijn jas ver borgen wildstrikken nogal merkbaar „voor kennisgeving" aannam en even merkbaar liet blijken, dat een op he terdaad betrappen van het zette van strikken aan de neus van de betref fende jachtopziener voorbij was ge gaan. Uitgezonderd zijn vermelde ont kenning, zweeg hij overigens in alle talen, doch zijn houding en glimlach jes lieten niets aan duidelijkheid te wensen over. „Via deze zaak staat U thans voor het eerst bij het Parket en de politie als overtreder van de jachtwet en can- didaat-stroper bekend en daarom kan ik slechts ƒ25.boete subs. 5 dagen eisen', merkte de officier in zijn re quisitoir met een veelbetekenende na druk op. De kantonrechter zag geen enkele reden om van de eis iets af te doen en vonniste derhalve conform. Wildstrikken II. Ten tweede male werd verdachte weer teruggeroepen, omdat de ma gistraten ditmaal zoals later bleek, een zeer wrang appeltje met hem te schillen hadden, waarbij de celdeur voor hem op een kier werd gezet. Ge zien de vorige zaak, behoeft het geen betoog, dat de kantonrechter na het voorlezen van de tenlasteleggingen t.w. „op 15 en 16 januari j.l. aangetrof fen op verboden terrein in het duinge bied van de Amsterdamse Duinwater leiding; op 15 januari met 18 wild strikken onder zijn jas en op 16 januari vergezeld van zijn (loslopende) hond, ditmaal zijn ergernis over de minach ting, die de jeugdige recidivist voor de wet aan de dag legde, niet onder stoe len of banken stak, De spanning ver nauwde zich, toen verdachte, na met een hoofdknike de feiten te hebben toegegeven, zowel door zijn houding als zijn opmerking „er stond geen bordje met verboden toegang erop" overduidelijk liet bjijken, dat hij vol komen onverschillig tegenover deze zaak en de wet stond. „Ik hoop voor u, dat de houding die u thans aanneemt slechts een pose is, want anders zie ik de toekomst voor u donker in", aldus liet de officier niet alleen zichtbaar doch ook hoorbaar zijn mishagen over verdachtes houding blijken. „Als u op het stroperspad doorgaat, dan blijft het niet bij gelboetes en zeg ik u nu al bij voorbaat toe, dat ik niet zal aarzelen een gevoelige vrijheidsstraf tegen u te eisen", waarschuwde hij verdachte met grote nadruk. Gezien de vorige zaak eiste hij thans t.a.v. de overtreding van de jachtwet 50 boe te subs, 10 dagen, voor het lopen op verboden terrein, 2 x ƒ5 subs 1 dag en inzake het loslopen van meer ge noemde hond 15.subs. 3 dagen. Nadat de kantonrechter de hoop had uitgesproken, dat deze nog zo jeugdige verdachte genoemde waarschuwing ter harte zou nemen, vonniste hij hem ditmaal nog met reap, ƒ35 subs. 7 da gen. t.a.v. de tachtwetovertreding en conform de eisen inzake de beide an dere overtredingen. In totaal kreeg deze 17-jarige loswerkman-stroper dus 95.boete met een vrijheidsstraf in het vooruitzicht als hij op het stro perspad blijft voortgaan. Mogelijk zal dit hem tot nadenken brengen. „VERKEER TE WATER" IN GEVAAR GEBRACHT. Een 44-jarige mesthandelaar uit Hil. legrom stond terecht, omdat hij met zijn motorschuit in het Rijn-en Schie- kanaal, nabij Allemansgeest „het ver keer te water" in gevaar had gebracht en derhalve ingevolge art. 57 van het Zuid-Hollands Vaarreglement een pro ces-verbaal had opgelopen. „Hij voer met zijn sohuit op volle kracht vlak langs een klein motorbootje en ik zag direct al dat daar ongelukken van zouden komen", aldus getuigde een toe vallige voorbijgangster, die zeer ter zake kundig bleek te zijn. „Ja ik weet er inderdaad wel het een en ander van. want ik roei zelf viermaal per dag met ons bootje mijn kinderen over het ka naal, omdat zij dan de kortste weg naar school kunnen nemen", bevestig de getuige het vermoeden van de kan tonrechter. dat hij niet alleen met een objectieve, dooh tevens ook met een Dat verdachtes stunt inderdaad niet zonder gevolgen bleef, kwam de eigenaar van het bootje nog eens na drukkelijk bevestigen. „Ik voer met geringe snelheid vlak langs de kant en toen hij mij op zeer korte afstand ging inhalen werd mijn bootje eerst tegen zijn schuit aangezogen en ver volgens door het schroefwater op de kant gesmeten, zodat mijn vrouw en ik eruit werden geslingerd en kopje onder gingen", betoogde getuigen in 'n vlot tempo. Gelukkig bleken getuige en. zijn vrouw goed te kunnen zwem men en kwam bovendien direct hulp opdagen. Zijn bootje liep echter een schade van ruim 800 op en die zag hij uiteraard wel heel graag volledig vergoed. „Geen bezwaar, want ik ben verzekerd1", stelde verdachte hem ge rust. Minder toeschietelijk was ver dachte echter wat betreft het toege ven van zijn schuld. Tegen de verkla ringen van de getuigen in, hield hij nl. strak en stijf vol, dat hij het boot je met gestopte motor had ingehaald en de afstand zo kort moest houden, omdat er een „tegenligger" naderde. „Hij stuurde zijn bootje bovendien met zijn voet op de helmstok en raakte, toen ik langs kwam, de maoht over het roer kwijt, omdat zyn voet uitgleed", voerde verdachte nog als een extra bewijs van zijn onschuld aan. Desgevraagd bevestigden beide getuigen nog eens nadrukkelijk, dat verdachte zowel wat betreft de ge stopte motor als het „sturen met de voet" willens en wetens bezijden de waarheid zat. De officier achtte het derhalve afdoende bewezen, dat ver dachte op z'n zachtst uitgedrukt „zeer onbehoorlijk" had gevaren en eiste dan ook niet minder dan 80 boete subs 16 dagen. „Volgens art. 50 van het vaarreglement had hij moeten stoppen toen ik een stoot met de toe ter gaf", klonk verdachtes laatste po ging tot verweer. Edoch, ook die stoot op de toeter ontkenden getuigen ten stelligste, zodat ook deze strohalm voor verdachte verloren ging. Met 50 boete subs 10 dagen velde de kanton rechter uiteindelijk nog een betrekke lijk mild vonnis. Geen koudetoeslag voor gepensioneerden ln tegenstelling tot de rijksambte naren, zullen de gepensioneerden geen koudetoeslag ontvangen. Het vraag stuk van het geven van een toeslag op pensioenen is van geheel andere aard dan de beslissing van de rijks overheid, als werkgeefster, om aan een bepaalde groep actief dienende ambtenaren een uitkering t.e verlenen. De regering is dan ook van oordeel, dat het geven van een koudetoeslag aan rijksambtenaren niet behoeft te leiden tot een overeenkomstige maat regel voor de overheidsgepensioneer- den, evenmin zulks in het voornemen ligt ten aanzien van degenen, die een uitkering genieten krachtens de AOW en de AWW. Dit deelt de minister van Binnen landse Zaken, mr. E, H, Toxopeus, mede in antwoord op schriftelijke vragen terzake van het lid van de Tweede Kamer de heer Blom (PvdA) Verwijzing naar de komende wel vaartsvastheid der ambtelijke pen sioenen acht de bewindsman niet juist, omdat het verlenen van de onderhavige uitkering niet het gevolg is van een algemene verhoging van het salaris der ambtenaren, doch een incidentele voorziening betreft ten gunste van een beperkte groep over heidsdienaren.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9