Brief Uit: sms Bfl! Studentenkleding basis voor de tienermode 0nder onó gezeefd Verwen uw man een beetje Tips voor de huisvrouw Nederlander eet gemiddeld ruim 44 kg vlees per jaar Waar bacteriën binnenvallen Goede „hobby" voor een vrouw: In kranten en tijdschriften worden we vaak opgewekt tot het uibreiden van onze interessen tijdens de winter maanden, tot het doen aan de slanke i\jn, het leren van een vreemde taal, het instuderen van Griekse volksdan sen, het proberen van nieuwe recep ten of een cursus in kunstschilderen. Men wil blykbaar dat iedere vrouw elke lente met een nieuw talent voor de dag kan komen. De mannen komen er, vanzelfspre kend, niet zo gemakkelijk af. Zij be horen hobby's te hebben, die het he le jaar duren. Op de een of andere manier wordt de man, die zich bezig houdt met de volkomen nutteloze lief hebberij als bijvoorbeeld lucifersdoos jes verzamelen, automatisch be schouwd aio een solide burger, eer lijk, recht-doorzee en vriende lijk voor buren, kinderen, honden en zijn vrouw. De man, die durft toe te geven, dat hjj helemaal geen liefheb berjjen heeft, wordt door de maat schappij vaak met enige achterdocht bekeken. Vrouwen mogen gelukkig tijdens de zomer hobbyloos z\jn - als zij tenmin ste bij het begin van de herfst maar vast van plan zijn zich te laten in schrijven voor de een of andere avond cursus van de vrouwenvereniging. Het is evenwel mogelijk een liefhebberij te hebben, die het niet nodig maakt, dat men urenlang in bijvoorbeeld een noodklasse zit. En aangezien nog maar weinig vrouwen deze hobby heb ben, zal dit een niet te versmaden status geven. Waarom maakt u 's winters uw echtgenoot niet tot uw .liefhebberij?' Om dit te doen zult u hem moeten behandelen alsof hij een kind van zes jaar was of als een vreemde. Ver wen hem als de kinderen. Breng hem Brussels lof op nieuwe manier klaargemaakt Brussels lof is deze winter bijzon der populair. Deze groente, die in kassen gekweekt wordt, heeft weinig van de koude te lijden. Toch kan het wel eens voorkomen, dat het lof tij dens het vervoer dicht bij bevriezing komt, en daardoor wat bitter wordt. Als het lof op onderstaande wijze bereid wordt, gaat de bittere smaak er beslist af. Reken voor vier per sonen een kilo lof. Snijd de stronken over de lengte in vieren en snijd de bittere kern er uit. Smelt in een bak pan twee eetlepels boter en twee eet lepels olie. Voeg hier een paar stuk jes foelie en een mespuntje kerrie bij Bak het schoongewassen lof eventjes in dit mengsel, maar zorg er voor, dat het niet bruin wordt. Voeg daar na zout en zo nodig iets water toe en laat het lof een half uur stoven op een laag pitje Bij zeer uik lof duurt het nog iets langer, voordat het lof helemaal gaar is. Voor het opdienen kan er desgewenst geraspte kaas over worden gestrooid. Dit lof smaakt vooral lekker bij kalfsvlees of „ham- puree", dat is puree volgens het be kende recept, waar per persoon onge veer een ons fijn gesnipperde ham doorgeroerd is. in de weekeinden zijn ontbijt op bed. Koop af en toe een kleinigheid voor hem. Sla aanbiedingen om te helpen met huishoudelijke karweitjes af. Be heers u als hij as morst of zijn voe ten niet veegt. Kus hem als hij weg gaat en kus hem als hij thuiskomt. Verkleedt u alsof hij een vreemde was, op wie u een goede indruk wilt maken. Haal die „zondagse" kleren uit de kast en draag ze als hij thuis is. Besteed zoveel zorg en aandacht aan het middageten, alsof er speciale gasten kwamen. Laat hem lachen. Als u een dag vol narigheid niet kunt omtoveren in een dag vol grappige voorvallen, houd dan uw mond. Prijs hem ook regel matig. Laat hem weten, dat u hem een goede echtgenoot vindt, een lieve vader, een handig zakenman of ge woon lief, knap of aardig. Luister naar hem - zonder uw aan dacht zijdelings aan iets anders te schenken. Dit alles zal u niet zo moei lijk vallen als het instuderen van een vreemde taal en heel wat interessan ter dan potjes maken uit klei. En misschien zult u zelfs met deze hobby doorgaan als de winter voor bij is. VERWENNEN Chaperonne voor prinses Beatrice Ofschoon het leerprogramma van de Oxford-universiteit niet veel be ter is dan dat van andere beroemde universiteiten in Europa en Amerika, is een studieperiode aan Oxford toch een zeer belangrijke zaak voor jonge man of vrouw. Zo heeft zich daar kortgeleden laten inschrijven als studente de jongste van de drie doch ters van ex-koning Umberto van Ita lië, prinses Maria Beatrice. Toen :ij in 1943 geboren werd, schold Mussolini voor deze gelegenheid alle disciplinaire straffen in het leger kwijt maar verder is prinses Beatrice een prinses, die haar koninklijke leven al leen kent van de verhalen van haar ouders. Haar vader moest immers af stand doen van de troon toen zij een kleuter was e: de koninklijke familie woont nu al jaren in Portugal. Toch laat koning Umberto geen gele genheid voorbij gaan zijn dochter er aan te herinneren, dat zij van konin klijke afkomst is. Toen zij als 16-jarig meisje haar eerste bal meemaakte in Estoril en een dure creatie van de modekoning Balmain droeg, moest zij bij het muurbloemje gaan zitten. „Het ljjkt me ongepast dat je gezien je leeftijd in het publiek danst", zei haar vader streng. Later maakte koning Umberto hard vochtig een einde aan een liefde tussen Beatrice en 'n gewoon burger Giorgio Guglienone, de zoon van een Turrjnse industrieel. „Ik verbied je ooit nog in Turijn te komen", zei haar vader. Hoe zal de aantrekkelijke prinses het maken tussen de vlotte Oxford-studen ten? Vader heeft de nodige voor zorgsmaatregelen genomen. Prinses Beatrice woont in Oxford vergezeld van'een chaperonne, niemand minder dan de Contessa Maria Christina Lore dan van Verona GEWAPEND TEGEN REGEN EN KOU Sedert kort is in Nederland winter- kleding verkrijgbaar, waarin de eigen schappen van regen- en winterjas (wa terafstotmd en warm) zjjn verenigd en die ook bij langdurig dragen vol komen vlekkeloos blijft. De combinatie van deze eigenschap pen is te denken aan een aantal be werkingen die het weefsel heeft onder gaan. Het wordt namelijk eerst be handeld met een finish, die vuil, wa ter en andere vloeistoffen afstoot. Hierna wordt de achterkant bespoten met een uiterst licht, dun laagje plastic, welk de warmte vasthoudt Het gevolg van dit alles is dat de gene die deze kleding draagt niet al leen warm maar ook droog blijft. Een groot voordeel is bovendien, dat de kleding gemakkelijk kan worden wassen of gestoomd, wanneer dit on verhoopt toch nodig mocht zijn. Tij dens dit wassen of stomen blijven de beschermende eigenschappen behou den. Ook de schuimplastic-laag wordt niet aangetast. De combinatie textiel met schuim- plastic wordt reeds lang met veel succes gebruikt in de Verenigde Sta ten, waar vorig jaar alleen al meer dan 80 miljoen meter van deze stof werd vervaardigd. Parfum. Parfumvlekken op een lederen hand tas kunnen worden verwijderd door een prop watten te bevochtigen met wat methyl - alcohol en hiermee voor zichtig om en over de vlekken te gaan. Nare lucht. Mevr. M.D. heeft van alles gepro beerd om de nare lucht van braak sel uit haar vloerkleed te krijgen, doch tevergeefs. Probeert u eens met chloran.ine het er uit te krijgen. U kunt dit bij de drogist kopen. Maak een oplossing van een halve theelepel chloramine op een liter kokend water Laat dit afkoelen. Behandel de vlek ken hiermee en u zult ontdekken, dat de onaangename lucht is verdwenen. Condensatie. Op gladde muurvlakken kan gemak kelijk condensatie ontstaan bij tempe ratuurschommelingen. Dit is heel vervelend en kan alleen voorkomen worden door een geregelde verwar ming en ventilatie. Eventueel kan men zijn toevlucht nemen tot de aan schaffing van eer ventilator. Deskun dig advies is evenwel gewenst Olijfolie. Olijfolievlekken in een wollen jum per gaan er met een gewone was beurt niet uit. Leg de jumper op een zachte handdoek, sprenkel wat carbon tetra-chloride op een propje watten en dep de vlekken voorzichtig. De olie moet als het goed is in de handdoek oplossen. Hierna de jumper nog eens wassen en wat soda of ammoniak aan het water toevoegen voor eventuele olierestanten. Kinderwagen De binnenzijde van de kinderwagen kan gereinigd worden met een doek die in heet zeepwater gedoopt is. ten drogm en daarna opwrijven met wat kleurloze schoencrème. Een plas- ti- badje kan opgeknapt worden met zeepwater, waaraan soda is toege voegd. Dit laatste kan namelijk de kleur wat ophalen. vleesconsumptie neemt ook In Nederland jaar na jaar toe. Daar ech ter de binnenlandse produktle niet In gelijke mate gestegen Is, nam de im port van vlees uit Argentinië en enke Ie andere landen naar Nederland toe In 1961 werd alleen reeds aan rund kalfsvlees 25.859 ton (1960: 19.401 ton) ingevoerd. Dit importvlees is voornamelijk af komstig uit Argentinië (10.812 ton) en Frankrijk ((«.099 ton), maar ook uit de Verenigde Staten (4.402 ton). Aan rund- en kalfsvlees was in Nederland in 1961 m totaal 230.135 ton beschik baar. Dit is bijna de helft van al het vlees dat in ons land geconsumeerd wordt (513.675 ton). De Nederlander at in 1961 per hoofd in totaal ruim 44 kg vlees. Hierbg is 20 kg rund en kalfsvlees. Is het verbruik van vlees in Neder land, in vergelijking met een aan tal jaren geleden gestegen, in verge- Bediende voor de nacht Een Franse firma heeft zojuist een vierdelige klerenhanger op de markt gebracht onder de naam „valet de nuit" hetgeen- vrij vertaald „bediende voor de nacht" betekent. Deze kle renhanger, die aan een haak tegen de muur kan worden opgehangen, be staat uit vier deleneen iets schuin naar binnen aflopend plankje, waarop de inhoud van de zakken kan worden gedeponeerd. Daaronder is een gewo ne klerenhanger voor de jas met in het midden een metalen ring voor de das. terwjjl aan de voorkant een me talen stang is aangebracht waarover dr broek kan worden opgehangen. Een leuk en praktis-h verjaardagsge schenk voor de man. doorfSgggSi Het menselijk hoofd heeft zes vrij grote hol tes. Waaror dat zo is, is niet geheel verklaar, baar, maar waarschijn lijk zou een geheel ge sloten schedel teveel problemen veroorzaken Er zouden heel wat spiere.-» e-tra nodig zijn om het hoofd op te kun nen houden en het te doen bewegen. Ook het horen zou eei. probleem geworden zijn en mis schien zouden we zelfs moeite hebben gehad het h' *d koel te hou den Hoe dan ook, deze ruim tes in ons hoofd geven de moder.ie mens ook veel moedlrjJcheden, zij het op c n ander gebied De holtes zijn namelijk gebieden, waar bacte riën dol op zijn. 't Is er warm, veilig, vochtig, schemerig er er is voed sel aanwezig Ideale om standigheden dus voor Vel: kleine ondieren, die verantwoordelijk zijn voor het ontstaan van ziekten van de gewone verkoudheid of zelfs hooikoorts. Als de bacteriën zich eenmaal hebben geves tigd zoals bij een ver koudheid, irriteren zij de tere, zijdeachtige ,,voerin_' var. deze hol tes. Er ontstaan verlik- kingen en de nauwe ver bindingswegen naar de neus raken geblokkeerd Öm te proberen deze nare indringers te ver drijven, fabriceren de - cellen, di de binnen zijdes van de holten vormen, grote hoeveel heden vocht. De druk nee l. toe, de vloeistof fen kunnen niet snel genoeg wegkomen en de pa' iënt moet niet al leen herhaaldelijk zjjn zakdoek gebruiken, hij krijgt hoofdpijn boven dien. In 't geval van chroni sche catarre ontwikkelt zich een eindeloze hoofd koude. Het is gemakke lijk te zeggen wat er gebeuren moet om een gewone k u of catarre *.e genezen. Er moet ruimte gemaakt wor den in de doorgangs wegen zodat de bacte riën de boel niet lan ger kunnen blokkeren -a de bacteriën moe ten worden aangeval len via de bloedstroom. Soms worden hiervoor antibiotica gebruikt, maar deze zijn beslist ongeschikt voor chro nische catarre en kun nen niet gebruikt wor den voor een gewone kou. Het menselijk li chaam kan deze anti biotica voor veel ern stiger ziekten nodig hebben en bij overdose ring kunnen bacteriën er immuum voor wor den. Allerlei inhaleringsmid delen, druppels en spuit jes zijn uitgevonden, doch deze doen meestal de tere weefsels van de d organgswegen meer kwaad dan goed. Er is een tijd geweest dat voor sommige gevallen van chronische ontste kingen operatief moest worden ingegrepen. De doorgangswegen naar de neus werden verb reed en de virussen konden of op natuurlijke wijze of op kunstmatige wij ze gemakkelijk worden weggespoeld. Het na deel van dez operaties was evenwel, dat de bacteriën oolc gemak kelijker naar binnen konden sluipen. Toch is een operatie vaak de enige ho p op beter schap. De beslissing ligt bij een specialist. Behandeling van een gewo: 3 verkoudheid thuis is vrijwel gelijk gebleven. Blijf uit de buurt va- huisgenoten en gebruik papieren zakdoeken, die ver brand kunnen worden. Een inhaleringsprepa- raat zal de koude niet genezen. Zes collecties per jaar! Nergens in de wereld zijn er zoveel modeseizoenen als in het Newyorkse kledingeentrum aan de Seventh Ave nue. Veel van de toonaangevende fa brikanten produceren zelfs zes collec ties per jaar en één van de belang rijkste hiervan is de collectie, die wel Back to the College-collectie ge noemd wordt Het waarom hiervan is nogal dui delijk. De meisjes, die nu naar de mid del ba re scholen gaan, zullen als zij een maal een betrekking hebben veel geld aan kleding uitgeven en hun gevoel voor mode is meestal goed ontwik keld. Zij hebben minstens evenveel smaak als de dames, die méér geld hebben en zich „high fashion"-kleding kunnen veroorloven. Een ontwerper, die kleding voor studentes maakt, heeft er alttfd voor te zorgen, dat de ontwerpen vlot zijn. Schoolmeisjes hebben geen tijd voor kleding met veel strikjes en kwikken waarmee ze veel werk hebben in het oderhoud of voor modes, die elk seizoen verande ren. ALS HET REGENT Bermuda-shorts, korte broeken, die tot aan de knie reiken en die elke Ame rikaanse huisvrouw graag in haai- gar derobe wil hebben, zijn er dit seizoen in grof geweven stoffen, die er uitzien alsof zij met de hand gebreid zjjn. Bij deze Bermuda shorts kunnen dan bijpassende mouwloze sweaters, die over de heupen reiken, of slankzitten- de bloesjes, met stroken, gedragen worden. Regenmantels zijn er uit dit sei zoen. Zjj hebben plaats moeten ma ken voor regenpakjes, handige kle dingstukken van dun, glanzend plas tic, die zo over sportkleding aange trokken kunnen worden. De kleu ren van de verkeerslichten: rood, groen en oranje, zullen dit voorjaar zeer geliefd zijn. De pakjes kunnen gecompleteerd worden met bijpas sende hoedjes en laarsjes. Als mantelpakje is heel geliefd een combinatie van een geruit jasje met een effen rok of andersom. Hierbij wordt een korte cape gedragen, die ef fen is aan de ene kant en geruit aan de andere. Schoenen- en kousenfabrikanten heb ben al jarenlang geprobeerd de toe wijding van hun studerende clientele aan gebreide sokken en hoge schoenen met veters te breken, doch dit is niet gelukt. Deze dagelijkse dracht, hoewel wat onvrouwelijk, wordt eer der als een status dan als een mode beschouwd. WIKKELROKKEN Wijde, gerende rokken, die altijd ook als de dracht voor studentes wer den beschouwd, hebben echter wel af gedaan en zjj moeten overal plaats ma ken voor rechte wikkelrokken, die in de stijl van een Schotse kilt met een grote veiligheidsspeld aan één kant sluiten. Voor cdcktailjaponnen is in de mees te grote zaken een afzonderlijke afde ling. Studerende meisjes houden voor al van gewone, effen tinten, zoals zwart en wit. Dit jaar zijn vooral Sheath-japonnen in zijde of crepe met een chiffon over- rok favoriet. Met fladderende panden, die van de schouders afhangen of als stola om de schouders geslagen. Voor lange avondjaponnen voor de danszaal zijn pastelkleuren mode. De lange lijfjes (tot de heupen reikend) verdwijnen in enorme wijde rokken van tule vol met kraal- of bloembor- duursel. Rechts: regenpak jes van glanzend plastic kleur vuurrood. Bij het jas je in mandarijnstijl de rok met de zij-knoop sluitxng en het geheel ge completeerd met een vuurrood hoofddoekje en vuurrode laarzen. Links: een pakje in ruit en effen. Het jasje toont rose-ioitte ruit, heeft afhangende schouders en drie kwart mouwen. De rok is effen rose. Onder het jasje wordt een rose, effen blouse zonder mouwen lijking r..et enkele andere Europese landen is het vleesverbruik bfl ons nog betrekkelijk laag te noemen. De Fransman bijvoorbeeld eet ongeveer 70 kg per hoofd per jaar en de En gelsman 65 kg. Nieuwe badmode met fellere kleuren De zoete fondant- en pastelkleuren verliezen terrein in de nieuwe bad stofmode. Het zijn dit seizoen meer felle, donkere kleuren die men zal vinden in de baddoeken en badla kens la-.gs de stranden en de zwem baden. Vooral bla- is favoriet, oran je en bruin is van het vorige sei zoen overgebleven en groen heeft het d moeten ruimen. In de wat meer traditionele sector zijn het vooral de naturalistische, flo rale dessins die de aandacht vragen; zelfs in de badstof keukendoeken vindt men deze dessins terug. Heel tra ditioneel, maar voor de uitzet we] praktisch, zijn de effen baddoeken in talrijke kleuren, die jarenlang in de collektie blijven, waardoor men de samenstelling van de linnenkast op t punt constant kan houden. In de sector van de stranddoeken hebben de ontwerpers un fantasie dc vrije loop kunnen laten. Zo vindt men er non figuratieve dessins onder, die wat aan gordijnstof doen denken; men vindt er tekeningen van meeu wen en schepen en zelfs het VN-em- bleem heeft model gestaan voor een baddoek, waarin een mouliné-effect Is t .egepasl zwart met blauw samen- getwijnde garens geven een lus met een korrelig effect. Maar daarnaast kan men weer te kust en te keur gaan in strepen en sterren, ruiten en cirkels, wanneer man van baddoek of badlakens een badaccessolre wil maken die plezie rig is om aan te zie Tutti frutti als groente 300 gr. tutti frutti weinig suiker, wat aardappelmeel of sago, een stuk je citroen- of sinaasappelschil. Zet de gewass entutti frutti 24 uur in de week met ruim water en een stukje schil. Breng de gezwollen vruchten (de appeltjes onder in de pan) lang zaam aan de kook en laat ze in een half uur zachtjes gaar. worden. Voeg tijdens het koken suiker naar smaak toe, maar maak tutti frutti die bq aardappelen en vlees zal wor den gegeten niet te zoet. Verwijder het schilletje en bind het nog aan wezige nat met wat aardappelmeel. Een goed idee bij varkensvlees, lamsvlees, gehakt of rolpens, maar ook bij wild en gevogelte erg lekker. Schoonmaakbeurt voor lampekap Het loopt weer tegen de schoon maaktijd. Een van de moeilijk te rei nigen voorwerpen is altijd weer de lampekap. Een lampekap van perka ment of geprepareerd papier kan wor den afgenomen met een sponsje, ge doopt in een lauwwarm sop van een zachte zeepsoort. Hetzelfde geldt voor plastic kappen. Het verdient de voorkeur, stoffen kappen naar een goed reinigingsbe- drijf te brengen. Wilt U het toch zelf proberen, dan moet U ze vlug door een teil met lauw zeepsop halen, daar na met lauw water naspoelen. Vooral de metalen onderdelen dienen snel ge droogd te worden opdat ze niet zul len roesten. Van top tot teen Hoe staat het met de spieren? (Van onze schoonheidsspecialiste) Vereist het werk, dat u vele uren per dag zit of achter de toonbank staat? In dat geval is het nodig regelma tig bepaalde lichaamsbeweging te ne men om de spieren fit te houden. De plaats, waar spierverslapping en vor- mii van vetrolletjes het spoedigst optreden is wel onder of boven het middenrif. Onderzoek eens, hoe het er mee staat en geef dan eerlijk toe: „Is er meer dan er wezen moet?" Als het antwoord „ja" is, dan kan een goede ademhaling een goede schoonheidsbehandeling zjjn. Plaats de voeten apart en leg de handen op de heupen. Trek de spieren in en adem diep en langzaam. Doe dit twalf maal per dag, 's morgens en 's avonds. Neem nu de armen en de schouders onder de loep. Hoe staat het met de spieren? Als ze slap z\jn doe dan de volgende oefening. Breng de ellebogen op gelijk hoogte met de schouders en breng de vingers naar elkaar. Dan de armen wfld spreiden en weer terugbrengen in de eerste stand. Doe deze oefening eerst zes maal en voer het tempo op tot twaalf maal. Slappe bovenbenen? Sta met de voeten apart en de rug recht. Buig langzaam door de knieën en ga elke dag een beetje verder tot de beweging soepel is geworden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5