RECTOR L P. M. VESTER NAM MET EEN ZWAAR HART AFSCHEID „Dat uit-je is ons heel wat waard" iet geheim van de VK1JDAG 22 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 ONDERSCHEIDING VAN GEMEENTE LEIDEN Rector L P. M. Vester, vandaag geïnstalleerd als pastoor tn Maassluis, heeft gisteren officieel een punt gezet achter zeventien jaar rectoraat in Leiden. Het was de -ector aan te zien, dat het afscheid van Leiden hem bijzonder zwaar viel. Al die jaren heeft hij, zoals hij zelf verklaarde met byzonder veel plezier zijn vele taken hier vervuld. De nieuwe pastoor, die in Leiden een onmogelijk lijkende hoeveel heid van organisaties en instellingen met zijn steun en advies heeft gediend, komt ook in Maassluis voor een zware taak te staan. Zo veelomvattend en moeilijk wordt dit pastoraat, dat de scheidende rector zelf verklaarde: „Wanneer ik het menselijk bekijk, dan kan ik het niet. Maar ik vertrouw erop, dat God met mij zal zijn." ERKENTELIJKHEID VAN BEIDE KANTEN Een inderhaast in het leven ge- roepen commissie, bestaande uit de ken W. P. Haring, rector L. Verbeek on de heren J. C. J. Lambermont en J. Lijten, had deze afscheidsavond belegd, waarop alle verenigingen en Instellingen, die met rector Vester contact hebben gehad, waren ver tegenwoordigd. Leiden - en zeker niet alleen het katholieke volksdeel - zal een mar kante figuur gaan missen. Een pries ter, die met geweldige wilskracht, inzicht en doorzettingsvermogen zijn werk heeft verricht en die daarvan ook de konsekwenties durfde te dragen. Met opoffering en blijdschap heeft hij dit alles gedaan. Het was de deken van Leiden, kanunnik W. P. M. Haring, die zo de vertrekkende rector typeerde tij dens deze huldigingsavond in restau rant Van der Heyden. „Wees een gelukkige pastoor in de niet gemakkelijke parochie die u krijgt," aldus eindigde deken Haring zijn toespraak. De heer Lambermont, die namens alle organisaties en verenigingen sprak, noemde de kwaliteiten van rector Vester, die in Leiden vele jaren hard heeft gewerkt op zoveel verschillende terreinen. „De sterk uiteenlopende problemen bent u met blümoedigheid en zakelijk inzicht te lyf gegaan, maar vooral daarbij heeft ons getroffen uw sterk Godsvertrou wen. We zullen u missen met uw bromfiets en uw alpinopet. Met ons RECTOR VESTER moeilijk besluit gebed zullen wij u steunen bij uw zware werk in Maassluis." Namens allen bracht de heer J. C. J. Lambermont de dankbaarheid over, die men in Leiden voor rector Vester bij dit afscheid zo duidelijk voelt opkomen. ONDERSCHEIDING Ook het college van b. en w., gis teravond vertegenwoordigd door wethouder S. Menken, wilde van die dankbaarheid getuigen. Een kost baar presse-papier met wapen van Leiden was voor rector Vester het bewijs van die gemeentelijke erken telijkheid. „En deze onderscheiding wordt niet vaak uitgereikt," aldus de wethouder. Wethouder Menken roemde de grote ijver van de scheidende pries ter, die o.a. naar voren kwam bij de stichting van de katholieke techni sche school in Leiden en bij de her oprichting van de Lodewijk-parochie. Dankwoord De bioscoop voorziet ook voor hen in een behoefte. Zij voelen, dat ze het nodig hebben. Gezelligheid vindt U volop in de bioscoop; of er nu een lachfilm of een thriller draait, de bioscoop biedt wat U zoekt. Daarom moet U regelmatig gaan. Weet U nog niet wat U vanavond of morgenavond gaat doen De bioscoop is open, de film draait! T.v.debat levert weinig spanning. Drie avonden achtereen heeft men de Tweede Kamer in de huiskamer gekregen. Het ging over het debat inzake de regeringsnota televisie-re clame. We kunnen bepaald niet zeg gen, dat hetgeen vertoond werd het beeld schonk van een levendige ge- dachtenwisseling behoudens gisteren het incident Oud-Smallenbroek. De camera bleef doorgaans gericht op „de geachte afgevaardigde", die op het spreekgestoelte in 's lands vergaderzaal zijn inzicht gaf, al of niet van het papier voorgedragen. Overigens ging alles heel eerlijk: alle sprekende Kamerleden, de com munist inbegrepen, werden over dezelfde kam geschoren. Weidde de spreker te zeer uit, dan was er de nieuwslezer, die met een bondige samenvatting in 't beeld ver scheen. Even zijn we opgeveerd, toen in 'n extra „Achter 't nieuws" van de Vara met uitspraken van deskundi gen werd duidelijk gemaakt, dat staatssecretaris Scholten teveel had beweerd voor wat betreft het door dringen van reclame vanuit Duits land. Dat zal hoogstens tot onze Wad- denkust zijn, en niet tot de kust van Noordwij k, zoals men hier wellicht alreeds heeft gemeend. rubriek van dokter Van Swol wa» in de aanvang ietwat op een zij spoor gesteld, maar allengs begonnen de beelden te leven en vernamen we vertrouwde geluiden. We hopen verder dat verloofde en gehuwden het zielzorgelijke woord van mgr Bekkers zullen hebben ver staan. Komende uitzendingen. Vanavond komt de Avro met een nieuwe Music-hall, voorafgegaan door Vriend Higgins. En dan zaterdag hebben we de grote avond van het Eurovisie-songfestival in Londen. Van de zestien landen, die deel nemen is Nederland als nummer twee aan de beurt. Annie Palmen, uit Beverwijk, die tot en met gerepe teerd heeft, zingt dan „Een speel doos", waarvan men de melodie reeds op een Philipsplaatje heeft kunnen horen. Hoogtepunt op a.s. zondag is een t.v.-spel bij de Vara „Diamanten bij het diner", een hoog tepunt namelijk voor wat spanning betreft. (Advertentie) Tijdens rij-examen overleden Een winkelier uit Axel, de 47-ja rige heer P. de Rijck, is gistermid dag bij hei afleggen van het rijexa men achter het stuur overleden. Hij is op het parkoers in Nieuw-Hulst onwel geworden en vermoedelijk di rect daarop gestorven. De examina tor merkte bijtijds, dat er iets niet in orde was en wist de auto zonder ongelukken op de weg tot stilstand te brengen. Een arts, die spoedig bij de hand was, kon slechts de dood vaststellen. Het slachtoffer is nog naar het ziekenhuis in Hulst ge. bracht, waar meul getracht heeft met eegt zuurstofapparaat, de levensgees ten op te wekken. De heer De Rijck was gehuwd en had vijf kinderen. Brand in keet: 60 woningen later klaar, f 45.000 schade Een felle brand heeft woensdag middag op een bouwterrein in het uitbreidingsplan „Zij del waard II" in Uithoorn een bouwkeet-opslagplaats tiet bouwmaterialen verwoest. De afbouw van een complex van zestig woningen zal hierdoor enige weken stagneren. De schade aan materiaal en loods wordt geschat op 45.000. De brand, vermoedelijk ontstaan door het in ongerede raken van een oliekachel, dreigde aan de Nic. Beetslaan op het bouwterrein van de Amsterdamse aannemingsmaatschap pij over te slaan naar een aangren zende opslagruimte. Daarin lagen veel uitermate brandbare materialen van een schildersbedrijf. De vrijwil lige brandweer van Uithoorn wist uitbreiding van de brand te voor komen. Zij kon niet verhinderen, dat de bouwkeet met materialen als ar chitraven, plinten, hang- en sluit werk, voor het grootste gedeelte in vlammen opging. In zijn dankwoord wees rector Vester nog eens' duidelijk op de zwa- re taak, waarvoor hij nu gesteld is. Bij zonder erkentelijk was IIET RIJMENDE PAARD de onderscheiding, hem door de ge meente Leiden verleend. „De laatste weken zijn me bijzon der zwaar gevallen, maar vooral de ze dag. Vanmorgen het afscheid van de kinderen op de scholen, vanavond het afscheid van de kinderen in het St Lidwinahuis en nu dit afscheid." Hij dankte voor de medewerking en de steun en de sympathie in Leiden ondervonden, waardoor het hem mo gelijk werd anderen te stimuleren, in het belang van de stad Leiden en de wijde omgeving. Tenslotte noem de hij het prettige contact, dat hij met de niet-katholieke bevolking van Leiden heeft gehad. Leiden is een goed rector armer geworden en Maassluis een goed pastoor rijker. Enkele hoogtepunten. De KRO heeft de kijker donderdag stellig een genoegen gedaan met de opvoering van het middeleeuwse spel „Elckerlijc". Mogelijk hebben som migen wat moeite gehad met de be gintekst, in elk geval zal iedereen zijn getroffen door de bedoeling van het stuk en ook door het spel zelf, dat zo voortreffelijke vertolkers heeft gevonden. De nieuw aangekomen Julien Schoenaerts heeft de titelrol vervuld en hij deed het met eenzelfde élan als de verschillende anderen. Henk de By de beeldhouwer-schrijver Jan Wolkers voorgesteld en mèt hem Daags tevoren bij de Vara heeft een serie beelden uit Oegstgeest en omgeving, want Wolkers heeft gestu deerd aan de Leidse schilder-acade mie. Het werd een uitgebreid en diepgaand tweegesprek. Daarop volg de een discusie tussen professor Vondeling van de P. v. d. A. en vier toonaangevende journalisten. Het voordeel van de nog al tamme ge- dachtenwisseling was, dat niemand in een verkeerde toon is vervallen. In het VPRO-prpgramma heeft Simon van Collenueeri duidelijk portret ge tekend van de grote Franse toneel- en "filipspè!er Louis Jouvet; het werd een boeiende roud-up. De medische (Advertentie) Aetherklanken ZATERDAG 23 MAART 1963 HILVERSUM I 402 m. 7.00 Nws. 7.10 Ochtend gymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (Om 7.35 Van de voorpag.). 8.00 Nws. en Soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 8.40 Klassieke gram. 8.50 Wegwijs, tips voor trips en vakanties. 9.00 Och- tendgymn. voor de vrouw. 9.10 Klas sieke gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Meisjeskoor. 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Bijbelse miniaturen. 10.20 Licht instrumentaal kwintet. 12.15 Tussen mens en nevelvlek, po pulair-wetenschappelijke lezing. 12.30 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sportnieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Radio Jazzclub. 14.50 Een ko ninkrijk voor een huis, lezing. 15.06 Lichte muziekmatinee. 15.45 Gitaar spel. 16.00 Roemeens orkest. 16.25 Theaterorkest. 16.55 Boekenwijsheid. 17.15 Vocaal-instrumentaal ensemble. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nws. en commentaar. 18.20 Operafragmenten (gr.). 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Christendom in ontmoeting met wereldgodsdiensten, lezing. 19.45 Moderne gram. 19.55 Deze week, praatje. 20.00 Nws. 20.05 Oude en nieuwe dansen. 20.40 Specialiteiten- theater, gevarieerde radio-show. 21.35 Soc. commentaar. 21.50 Nws. 22.00 Internationale finale van het Euro visie-Songfestival. È3.30 Babysitten: lichte gram met commentaar. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.0024.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klassieke gram. en strip voor de jeugd. 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8j00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Djiffln, gevar. programma. 12.30 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht intrumentaal ensemble. 12.55 Katholiek nieuws. 13,00 Nws. 13.15 Platennieuws. 13.20 Musice rende dilettanten: Jongenskoor. 13.45 Franse les. 14.05 Voor de jeugd. 15.00 Tierelantijnen, gevar. programma. 16.00 Als de dag van gisteren, klank beeld. 16.30 Licht orkest en zangso listen. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Gouden Platen Kabinet. 17.30 Boek- bespr. 17.40 Interlandwedstr. hockey SchotlandNederland. 18.00 Kunst kroniek. 18.30 Corte Metten: licht progr. 18.50 Klassieke gram.muziek. 19.00 Nws. 19.10 Astualiteiten. 19.22 Sportperiscoop. 19.30 De Oelewappers, gevar. progr. 20.00 Kamerorkest en zangsolist: klassieke muziek. 20.50 Lichtbaken, lezing. 21.00 Tierelan tijnen, gevar. progr. 22.00 Licht en semble en zangsolisten. 22.20 22.26 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Nouveauté's. 23.5624.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 12.20—12.55 Oxford-Cam bridge, reportage van de traditionele jaarlijkse roei wedstrijd op de Theems. NCRV: 15.00 Dickens-film. 15.25 Filatelistisch allerlei. 15.40 Licht orkest. NTS: 15.50 Morgen brengen, progr. over een ongewoon, spectaculair transport. NCRV: 16.25 De politie-muis, tekenfilm. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Het Testament, TV-feuilleton Arthur en Eva (deel 6) 21.05 De buurvrouw is 'n beroemd hedd, TV-film. 21.50 Morgen is het zondag. NTS: 22.00 Eurovisie Song Festival 1963. 23.30—23.55 Journaal. 49) „Wanneer begon u het meisje te wan trouwen?" „Pas onlangs. Maar een onbelangrijk feit vestigde mijn aandacht op haar. De sigare'.temcoker die in de wagen werd gevonden was volgens haar door ma dame Kettering aan haar man gegeven. Nu was dat, in de bekende omstandig heden, hoogst onwaarschijnlijk. Dit deed mij twijfelen aan de waarde van Ada Masons beweringen. Dan was er verder de verdachte omstandigheid dat ze slechts twee maanden in dienst van haar meesteres was geweest. Het leek natuurlijk alsof ze niets met het mis drijf uitstaande had, omdat ze te Parijs was achtergebleven en madame Kette ring later door verschillende personen levend was gezien, maar" hij wacht te „maar ik ben een goed detective. Ik ben wantrouwend. Ik geloof niets wat mij verteld wordt. Ik zei tot me zelf: „Hoe weten we dat Ada Mason te Parijs achterbleef?" En op het eerste gezicht leek het antwoord op die vraag volkomen afdoende. Daar was de ver klaring van uw secretaris, majoor Knighton, een buitenstaander, wiens getuigenis volkomen onpartijdig scheen, en daar waren de woorden van de ge dode vrouw tot de conducteur. Maar ik zette dat laatste een poosje uit mijn hoofd, omdat een zeer eigenaardige ge dachte een gedachte, misschien fan tastisch en onmogelijk bij mij post vatte. „Ik concentreerde mij op het grote struikelblok voor mijn theorie, majoor Knightons bewering dat hij Ada Mason gezien had in het RitzboteL, nadat de blauwe trein Parijs verlaten had. Toen ik de feiten nauwkeurig naging, ont dekte ik twee eigenaardige dingen. In de eerste plaats dat door een bijzonder toeval, hij evenals Ada Mason pas twee maanden in dienst was. In de tweede plaats was de beginletter van zijn naam een „K". Veronderstlt dat het nu eens zijn sigarettenkoker was die in de wagen was gevonden! Als hij samen werkte met Ada Mason en ztf de koker herkende toen we haar die lieten zien, zou ze dan niet precies doen zoals ze deed? Eerst toen ze ondervraagd werd bedacht ze snel een verklaring die wees op Ketterings schuld. Maar dat was niet de oorspronkelijke afspraak geweest. Graaf de la Roche moest de zonden- bok zijn, zodat Ada niet al te positief mocht beweren hem te herkennen, om dat hij misschien een alibi zou kunnen aanvoeren. „Als u nu nog eens aan die tijd terug denkt, zult u zich iets zeer opmerkelijks herinneren. Ik suggereerde Ada Mason dat de man die ze gezien had niet graaf de la Roche geweest was, maar Derek Kettering. Ze scheen eerst onzeker, maar nadat ik in mijn hotel was terug gekeerd, belde u mij op en vertelde me dat ze bij u was gekomen en gezegd had dat ze over de zaak had nage dacht en nu overtuigd was dat de man die ze gezien had mr. Kettering was ge weest. Ik had iets dergelijks verwacht. Er kon slechts één verklaring bestaan voor deze plotselinge verandering: na mijn vertrek uit het motel moest zij tiid hebben gehad met iemand overleg te plegen en instructies te ontvangen. Wie had haar deze instructies gege ven? Majoor Knighton. En er was nog een detail, dat misschien niets, maar ook heel veel kon betekenen. In de loop van een toevallig gesprek met made moiselle Grey had Knighton het ge had over een juwelendiefstal in Yorks hire in een huis waar hij toen vertoef de. Misschien een bloot toeval mis schien een nieuw schakeltje in de ke ten". „Maar er is één ding dat ik niet be grijp, mr. Poirot. Wie was de man in de irein te Parijs? Werek Kettering of graaf de la Roche?" „Dat is zo eenvoudig als iets. Er was geen man. Merkt u niet hoe handig alles in elkaar was gezet? Wie had verteld dat er een man was geweest? Alleen Ada Mason. En we geloofden Mason op grond van Knightons mededeling dat ze in Parijs was achtegelaten." ,Maar Ruth zelf zei tegen de conduc teur dat ze haar meisje had achtergela ten". „Juist, daar kom ik nu aan. We heb ben hier dus de getuigenis van Ruth Kettering zelf, maar aan de andere kant hebben we haar getuigenis niet, omdat een dode geen getuigenis kan afleggen. Het is niet haar getuigenis, maar die van deconducteur van de terin iets heel anders tenslotte. „Dus u denkt dat de man loogv" „Neen, neen, volstrekt niet. Hij ver telde wat hij voor de waarheid hield. Maar de vrouw die tegen hem zei dat ze haar kamenier te Parijs had achter gelaten, was niet madame Kettering. Van Aldin" staarde hem aan. „Monsieur Van Aldin, Ruth Kette ring was dood voordat de trein aan het Gare de Lyon aankwam. Het was Ada Mason, gekleed in het zeer opval'ende costuum van haar meesteres die een mandje met een diner kocht en die de boodschap aan de conducteur gaf." „Onmogelijk!" „Neen, neen, monsieur Van Aldin, niet onmogelijk. Alle vrouwen lijken tegen woordig zoveel op elkaar, *i? men ze beter aan haar kleren dan aan het ge- zioht kan herkennen. Ada Mason was even groot als uw dochter. Trouwens, de conducteur had nog niet eeraer mei uw dochter gesproken, naar u zich zult herinneren. Als hij erg intelligent was geweest, zou hij hoogstens bij zich zelf de opmerking hebben gemaakt dat meesteres en dienstbare veel op elkaar geleken; maar zelfs dat heeft hij niet gedaan. En vergeet u niet, Ada Mason was een actrice, ze kon gemakkelijk haar stem en houding veranderen. Neen, neen, er was geen reden om te vrezen dat hü de kamenier in de kle ren van haar meesteres zou herkennen; maar wel bestond het gevaar dat de con ducteur, als hij het lijk vond, zou zien dat ze niet de vrouw was met wie hij de vorige avond gesproken had. En daar hebt u de reden van de verminking van het gelaat. Het grootste gevaar dat Ada Mason liep was dat Katherine Grey haar coupé zou bezoeken, nadat de trein Parijs verlaten had; en daarom ver scheen ze niet in de spijswagen, maar gebuikte het diner in haar comparti ment en sloot zich daarin op." „Maar wie doodde Ruth, en wan neer?" „U moet in de eerste plaats in het oog houden dat de misdaad door hen beiden was beraamd Knighton en Ada Mason. Knighton was die dag door u naar Parijs gezonden. Hij is ergens op de ceintuurbaan in de trein gestapt. Madame Kettering zou verrast zijn als ze hem zag, maar ze zou volkomen op haar gemak zijn. Misschien vestigt hij haar aandacht op iets buiten, en als ze zich omdraait om te kijken werpt hij het koord om haar hals en alles is in een paar seconden afgelopen. De deur van het compartiment wordt af gesloten en hij en Ada Mason gaan aan het werk. Ze trekken de dode vrouw de bovenkleding uit. Mason en Knigh ton rollen het Lijk in een reisdeken en leggen het in de andere coupé op de bank. Knighton verlaat de trein en neemt de tas met robijnen mee. Aan gezien de moord wel niet eerde dae over een uur of twaalf zal worden ontdekt, is hij volkomen veilig; en zijn getuigenis en de woorden van de vermeende ma dame Kettering tegen de conducteur zullen een onaanvechtbaar alibi ver schaffen aan zijn medeplichtige. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2