3)e &2l<i6e(3ou4a/itt NIET UITGESLOTEN DAT REGERING HEENGAAT ALS KAMER TV-NOTA AFWUST Kabinet beraadt zich tot dinsdag DE TYFUS KENNEDY IN JUNI NAAR WEST-BERLUN AMNESTIE IN HONGARIJE Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 22 MAART 196S 53e JAARGANG No. 15.884 StOrlnG OP HET kabiNET lelef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33 839 (tussen 17.30 en 19.00 O.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w.. 2.80 p. mnd., 8,25 p. kw.. Franco p.p. i 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 Kabinetsberaad bleek nodig na een dagenlang debat over de televisie nota, waarvan minister Cals in de Tweede Kamer terloops verklaard had, dat niet slechts de staatssekretarissen Scholten (OKW) en Gijzeis (eco nomische zaken) maar ook hijzelf en vrijwel alle leden van het kabinet er achter staan. Men heeft het debat geschorst, omdat 'n regeringskrisis dreigt. Het debat liep vooral gistermiddag hoog. Inzet was in de eerste plaats een door de meerderheid van de Kamer (behalve door de liberalen en het merendeel van de CH alsmede enige katholieken en socialisten) ge steunde motie van de heer Aarden (KVP), waarin de regering werd uitgenodigd om, voordat tot verlening van zendmachtiging voor het tweede televisienet aan anderen, dan de huidige concessionarissen wordt overgegaan, eerst te komen met een wetsontwerp, waarbij de voorwaar den van een dergelijke concessie worden geregeld op een andere grond, dan die welke in de nota is vervat. Ook werd gevraagd naar de voor waarden, waarop het uitzenden van reclameboodschappen zou kunnen worden toegelaten. Behalve de twaalf sprekers in eerste termijn kwamen over deze kwestie ook de fraktieleiders van VVD, KVP en PvdA in het vuur. van prof. Oud, wat de staatssecreta rissen Sdholten en Gij zeis dan moe ten doen, wanneer ze het standpunt van de Kamer niet delen. Door de heer Smallenbroek werd gezegd: „Ze kunnen heengaan". Minister Cals mompelde toen zo iets als: „Die kans is niet uitgesloten", waarop de span ning uiteraard nog groter werd. Verkeerde politiek Kamer en regering hebben ieder hun eigen verantwoordelijkheden, zo be toogde de heer Oud. De heer Von deling zei, dat de heer Oud staats rechtelijk misschien wel gelijk zou hebben, maar dat hij in politiek op zicht de plank toch mis sloeg. De katholieke fractieleider, de heer De Kort, eiste o.m., dat de regering zou verklaren, wat zij met een der te aanvaarden moties zou doen. „Indien gevreesd wordt dat de me ning van de meerderheid van de Ka mer wordt getrotseerd, dan behoort een motie van wantrouwen te wor den ingediend", zo had de heer Oud al eerder gezegd. Rumoerig De liberale aanvoerder Oud kwam Het d?bat ,verlieS ™oral tijdens ie betogen, dat de Kamer niet op de spreekbeurt van de heer Oud rmnoe- stoelen van de regering mag gaan "8- De anti-revolrutionarre heren uitten en dat de regering ook leen Smallenbroek en Bruins Slot onder- orders voor het beleid mag geven. braken die™ toespraak herhaalde- De onderhavige nota werd inge- te betogen, dat moties over JEGEN veler verwachting in heeft ^grlnd van TweedenKamer°ove?Shet klemmende daarvan kan de Kamer de regering deel of van een geheIe begro- vraagstuk van de „TV-reclame" de echter geen dwingend voorschrift ung AangMien Tolgens de verklaring HEVIGE SPANNING belangstellenden en -hebbenden voor handelen opleggen. gisteren nog in het ongewisse gela ten inzake de vermoedelijke plan nen van de regering in dit opzicht. De Kamer heeft het op het span nendst moment van de gehele dis cussie niet verder kunnen brengen dan de uitermate pikante vraag aan het kabinet, wat het met een even tueel aanvaarde motie van een par lementaire meerderheid zou doen, waarin om het voorlopig op stal zet ten van de bewuste TV-opzet wordt gevraagd en minister Cals vermocht daarop niet zonder een speciaal ka binetsberaad uitsluitsel te verstrek ken. Daarmee heeft deze kwestie die toch eigenlijk veel meer een irenisch nationaal karakter zou be horen te dragen een zwaar gela den politiek accent gekregen, die de al bestaande spanningen geen goed doet. Daar staat echter gelukkig te genover, dat er nu enkele dagen van hopelijk nuchter overwegen zowel voor regering als Kamer zijn ver kregen, zodat de beslissing niet be hoefde te worden genomen in de hitte, waarop het debat gisteren na werd getekend door de heren Bruins Slot (AR), Kleywegt en Kranenburg (Arb.), Kikkert (CHU) en De Kort (KVP)) con sequenties zou kunnen hebben voor de staatssecretarissen en wellicht ook voor andere leden van het kabinet, werd tot schor sing van de beraadslaging beslo ten. Open bestel Naast de motde-Aarden is er nog een motie-Kleywegt ter tafel gekomen, waarin de wenselijkheid tot spoedi ge vergroting van keuzemogelijkheid in TV-programma's wordt gestipu leerd met zonodig medewerking van nieuwe gegadigden, met de bestaan de, voor een zendmachtiging. Daar bij, aldus die motie, moet een zo groot mogelijke samenwerking tot stand komen onder een overkoepe lend orgaan op basis van een in te dienen wetsontwerp. Aangedrongen wordt op een open bestel. Van re geringszijde is tot dusver staande gehouden, dat de telefoon- en tele- graafwet en het geldende televisie- besluit de regering de bevoegdheid geven voor het verlenen van iedere door haar gewenste zendmachtiging. Een derde motie-v. Someren (VVD) ondersteunt de plannen van de nota. Het openbare beraad wordt dins dag voortgezet. In de felle discussie was de vraag President Kennedy heeft donderdagavond op zijn persconferentie be vestigd, dat hij tijdens zijn komende reis naar Europa ook een bezoek an Berlijn hoopt te brengen. Het Witte Huis had al eerder aangekondigd, dat hij een staatsiebezoek aan Italië en een onofficieel bezoek aan Bonn zou brengen en Amerikaanse regeringskringen zeiden, dat hij een bezoek aan West-Berlijn overwoog. Kennedy gaf nog geen verdere bijzonderheden over zijn reisplannen en het tijdstip van de reis, maar volgens welinge lichte kringen zal dit waarschijnlijk de tweede helft van juni zijn. ri 1 j scheppen van een strijdmacht met ijUDR moet worden oppervlakte-schepen, die met polaris- raketten zijn uitgerust is niet essen- n-AÏcnloar/l tieel voor de veili£heid van de Ver_ geisoieeru enigde Staten, maar is voorgesteld C om aan de behoeften van West- j Europa tegemoet te komen. Over de Cubaanse kwestie zei de drie dagen van sudderen op een laag Amerikaanse president, dat de Cu- De Ver. Staten zullen voortgaan pitje en zonder nieuwe elementen baanse ballingen, die beweren deze te trachten tot een kernstop verdrag was aanbeland. week met Russen gevochten te heb- te komen, omdat er tegen 1975 wel ben tijdens een aanval op de Cu- 15 of 20 landen met kernwapens ^/OOR het kabinet is de beslissing baanse kust, in generlei verbinding kunnen zijn. De president zei dat stellig niet eenvoudig. Het heeft met de Ver. Staten staan. De afge- zijn hoop op een kernstopverdrag via de nota en eigenlijk al aanstonds lopen weken zijn 3000 Sowjetrussi- iets is verminderd. De verbreiding na zijn optreden in 1959 heel duide- sche soldaten van Cuba teruggetrok- van kernwapens over een landen be- lijk verklaard, dat het zijn vaste ken en hopelijk zullen voor eind schouwt hij als „het grootst moge overtuiging is, dat aan de wens naar maart nog- meer soldaten naar de lijke gevaar". De Ver. Staten zullen een reële vorm van TV-reclame Sowjet-Unie terugkeren, aldus de daarom bij de Sowjet-Unie blijven en dan wel op commerciële basis president. De Verenigde Staten zul- aandringen op het aannemen van liefst gestalte behoorti te worden ien alles doen wat verantwoord en een kernstopverdrag. gegeven en het heeft dat tegen zeer doelmatig is om Cuba te isoleren. veel kritiek, vooral ook uit de we- De Ver. Staten staan volledig ach- bezoek van Adzjoebei reld van het omroepbestel staande ter het plan voor economische inte- gehouden. In de Kamer kreeg de re- gratie van Midden-Amerika, maar Het bezoek dat Alexei Adzjoebei, gering omstandig te horen, dat een voordat de bijzonderheden hiervan hoofdredakteur van de Izvestia en aanzienlijke meerderheid niet van bekend zijn kan nog niet gezegd wor- schoonzoon van Chroesjtsjov, on- de voorgelegde plannen wil weten, den hoe hoog het bedrag van de langs aan de paus heeft gebracht, hetgeen met een concept-motie werd Amerikaanse hulp hierbij zal zijn. heeft geen enkele internationale be- duidelijk gemaakt, die mede van de tekenis, aldus president Kennedy, regeringsgezinde fracties afkomstig NAVO-KERNMACHT voorts zei, dat Paus Johannes, is- Tegen de tijd dat de NAVO- evenals andere religieuze leiders, be- Wanneer het kabinet toch doorzet ministers mej in ottowa bijeen- lang stelt in het voorkomen van een in de richting, die t blijkbaar over- komen moet er enige voortgang ge- kernoorlog en van mening is, dat eenkomstig zijn overtuiging moet maakt zijn bij het vormen van een dit onder meer bereikt kan worden gaan, zou de Kamermeerderheid het multiiaterale NAVO-kernmacht. Het door onderlinge contacten. (opnieuw) ter verantwoording moe ten roepen, om dan-zonder veel twij- fel het team-de Quay de laan uit te sturen. IN DE gegeven omstandigheden lijkt een dreigement daartoe ech ter nogal onwezenlijk. Het kabinet is weldra demissionair en wat zou het zich dus aan dreigementen van de Kamer behoeven te laten gelegen liggen? Of men er echter goed aan doet van zulk een omstandigheid (listig) gebruik te maken, is een netelige vraag. Hoe ver strekt de overtuiging van de regering en de daaraan verbonden consequenties? Voor het parlement geldt zeker 'n soortgelijk dilemma. Het maakt een vuist van een hand, die er ternau wernood is, onmachtig ook de poging te verwezenlijken om tot een uit spraak te komen, die zoveel moge lijk gelijkgezinden verenigt. Het is op dit moment te vroeg hangende het nader beraad tot conclusies te komen, ook niet tot bespiegelingen over de vermoede lijke afloop van het debat. Wel is de wens op haar plaats, dat men de politieke geladenheid, die het debat gisteren tegen het voorlopig slot kenmerkte, dinsdag bij de hervat ting goeddeels zal weten te vermij den. Het liberale dreigement om met deze kwestie (ook al) de ver kiezingen in te gaan, belooft weinig goeds. Zo min als in angst, worden in overmatige politieke spanningen goede besluiten geboren. Het is te hopen, dat alle partijen in dit ge ding dat in de extra verkregen tijd voor comtemplatie zullen inzien! In Brighton (Engeland) zijn op last van de overheid twee restaurants ge sloten, nadat bij een kelner, die voor beide zaken werkte, tyfus was ge constateerd. De man is eind februari van een vakantie in Zwitserland te ruggekeerd en het is niet uitgeslo ten, dat hij nadien klanten heeft be smet. Het aantal tyfusgevallen in Enge land is nu 31. Alle zieken op een na zijn met vakantie in Zermatt ge weest. Ook tyfus in Frankrijk Ook in Frankrijk zijn vier ver moedelijke gevallen van tyfus ge constateerd. De patiënten zijn Fran se toeristen, die een vakantie in Zer- scheppen van een strijdmacht met matt hebben doorgebracht. De toe- - - stand van een van hen, een meisje, wordt ernstig genoemd. Keizer Haile Selassie van Ethiopië vertoeft op het ogenblik in Zwitser land, waar hij in Baden, nabij Zürich," een geneeskundige behandeling ondergaat. De burgemeester van Zürich, dr. Landolt, heeft de keizer dezer dagen een banket aangeboden op het oude landgoed Muraltengut bij Zürich. De bijgaande foto werd gemaakt, toen de burgemeester met zijn hoge gast Muraltengut na afloop van het diner verlieten. OOK TYFUS IN RIJSWIJK Bij een inwoonster van Rijswijk is tyfus geconstateerd. De besmetting heeft zij hoogstwaarschijnlijk in de Zwitserse wintersportplaats Zermatt opgëlopen. Het totaal aantal in Ne derland vastgesteld tyfus-gevallen bedraagt thans vijf, waarvan drie in Rotterdam. Volgens de inspecteur voor be smettelijke ziekten van de Genees kundige Inspectie van de Volksge zondheid, de arts B. V. Bekker, be staat er geen reden tot bezorgdheid. De heer Bekker wijst er op, dat de therapie sinds de tweede wereld oorlog aanmerkelijk verbeterd is. Bo vendien zijn in Nederland de open bare voorzieningen voldoende bevei ligd, zodat voor besmetting via voed sel of waterleiding niet gevreesd hoeft te worden. De maatregelen kunnen dan ook beperkt blijven tot het isoleren van de met tyfus be smette personen en het via bactorio- logische wijze vaststellen, of mensen, die met hen in aanraking geweest zijn, al dan niet geïnfecteerd zijn. In Hongarije is donderdag 'n uit gebreide amnestie afgekondigd, waar van allen, die veroordeeld zijn voor oorlogsmisdaden ook zij, die naar aanleiding van hun houding bij le opstand van 1956 gestraft zijn zul len profiteren. De amnestie geldt ook voor mensen, die op illegale wijze het land hebben trachten te verlaten en „gewone" misdadigers, die in ver beteringskampen zitten. Het desbe treffende wetsontwerp werd don derdag met algemene stemmen door het Hongaarse parlement goedge keurd. Mensen die veroordeeld zijn voor tegen de staat gerichte activi teit, spionage of hoogverraad, of re cidivisten vallen niet onder de am nestiebepalingen maar zouden een verzoek om amnestie kunnen indie nen. Ook voor kardinaal Mindszenty? Premier Janos Kadar zei donder dag in het parlement, dat de betrek kingen met de Rooms-Katholieke Kerk „genormaliseerd" zijn. Er be hoeft niet langer een politieke strijd tegen de Kerk te worden gevoerd, zo zei hij. Politieke waarnemers zien in deze woorden een aanwijzing, dat ook kardinaal Mindszenty, de pri maat van Hongarije, die sinds de op stand van 1956 in het gebouw van de Amerikaanse legatie te Boedapest verblijft, een kans op amnestie maakt. Toen de opstand uitbrak was de kardinaal onder huisarrest na een gevangenisstraf van zes jaar te heb- bén uitgezeten. Hij was begin 1949 Treinwaarneming per televisie De Nederlandse Spoorwegen gaan binnenkort op een treinwaarnemings- post in Harderwijk, gebruik maken van televisie. Een hoog gemonteerde t.v.-camera vangt het beeld op van een op een afstand van 10 km nade rende trein en geeft dit op 'n soherm in de waarnemingspost weer Op dezie manier kan men het materieel op een baanvak nauwkeurig volgen Tot nu toe is nog nergens in Euro pa televisie ingeschakeld bij trein waarneming, aldus de voorlichtings dienst van de Nederlandse Spoorwe gen. veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf op beschuldiging van ver raad, spionage, pogingen tot omver werping van de regëring en illegale deviezenhandel. De amnestie is ook van toepassing op Hongaren die naar het buitenland zijn uitgeweken en tot de in de be palingen omschreven categorieën be horen. zo heeft premier Kadar nog gezegd. De amnestie zal op de Hon gaarse bevrijdingsdag, 4 april, van kracht worden. ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarljstraat 207 heeft ze Zeer grote keuze Op 't graveren kunt U wachten. (Advertentie) Donderdag is een magazijn van Vroom en Dreesman aan de Nieuwestad in Leeuwarden uitgebrand. Op de bovenverdieping van het aangrenzende bedrijf van Bervoetc kon de brand gelukkig worden gelokaliseerd. Geen visum nodig voor Canada Staatsburgers van Nederland, Bel gië, Duitsland en Luxemburg zullen na 1 april geen visum meer nodig hebben voor een bezoek aan Canada. Dit is meegedeeld door het departe ment voor immigratie in Ottawa. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's LICHTE VORST De aanvoer van koude lucht naar ons land werd vannacht weer ster ker, toen de wind naar het noord oosten draaide en toenam. Dit ge beurde, nadat een storing in de ho gere luchtlagen met wat lichte sneeuw ons land gepasseerd was. De toeneming van de wind hing sa men met luchtdrukstijgingen boven de Britse eilanden, die in verband met een hogedrukgebied bij IJsland dat zich naar Schotland verplaatst. Tegelijkertijd handhaaft zich een depressie boven Italië. Deze wordt nog versterkt door een kleine sto ring, die over de Pyreneeën naar de Middellandse Zee trekt. Op de flank van het hogedrukge bied bij IJsland staat een krachtige noordelijke luchtstroming, die kou de lucht langs de Noorse kust naar het zuiden transporteert. Het front, dat deze koude lucht begrenst, zal in de komende 24 uur over ons land trekken. Daarbij zullen plaatselijk enkele buien vallen, maar zullen er ook opklaringen voorkomen. In de afgelopen nacht heeft het op vele plaatsen i tot 2 graden ge vroren, ook in de komende nachten moet op lichte vorst worden gere kend. ZON- EN MAANSTANDEN 23 Maart: zon op 06.38, onder 18.56; maan op 06.08, onder 16.10. Hoogwaterstanden 23 Maart: v.m. 1.52; n.m. 14.10. KORRELTJE Wie een kooi smeedt uit wantrou wen en jalouzie, zal bemerken, iat de Liefde ondanks de tralies weet te ontsnappen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1