Kleine Italiaan had maagpijn en schoot op Roosevelt! In de toekomst: Kosmonauten in diepvries naar planeten Hij had bijna de loop van de wereldgeschiedenis gewijzigd MENSELIJKE „WINTERSLAAP" DOOR MIDDEL INJECTIE Paar dagen nadat hij tot president van Ver. Staten gekozen was Niemand had erg in dat kleine mannetje, dat onder de palmen stond in de schaduw van het door schijn werpers fel verlichte podium. Niemand wist ook, dat hij weer last van zijn maag had. Trouwens, wie zou dit interesseren? Het liep al tegen half tien die avond en elk ogenblik kon de auto van Amerika's pas geko zen president, Franklin Delano Roosevelt in zicht komen Het Bay Front Park te Miami in de Amerikaanse staat Florida stond propvol op die prille avond van de 15e februari 1933. Elke plaats was al uren tevoren bezet: zelfs tot op de gangpaden tussen de stoelen rijen was het publiek opgedrongen. Meer dan 10.000 uitgelaten Amerikanen wachtten vol spanning op het ogenblik, dat ze een glimp konden opvangen van de man, die hen weer uit het economische moe ras, waarin het land verzeild was geraakt, zou helpen. Een troosteloze, verschrikkelijke winter was vlak achter de rug. Amerika, wreed getroffen door een grote economische crisis, kraakte in zijn voegen. President Herbert Hoover, met nog slechts drie weken regeringsbevoegdheid voor de boeg, zat verslagen en hulpeloos in Washington. Zou de nieuwe president zyn volk opnieuw welvaart kunnen verschaffen? Indien hy dit klaarspeelde, leken de Amerikanen best in staat om hem byna dictatoriale bevoegheden te geven 1 Op die bewuste avond in het Bay Front Park lette dus niemand op die tengere 82 jaar oude in Italië geboren straatmaker Guiseppe Zangara („Joe noemden zijn weinige vrienden hem), die 't onder de palmen te kwaad kreeg met zijn maag. Maar het duurde niet lang of hy viel wel degelyk op. Door z\jn verbijsterende daad, een paar minuten later, had hij byna de loop van de wereldgeschiedenis voorgoed gewy- zigd Het had dan een flink duur betaalde „buikpijn" voor de gehele mensheid kunnen worden die avond, nu dertig jaar geleden de chauffeur. In de derde auto zat mil jonair Vincent Astor gezellig te babbelen met een regeringsautoriteit. Hij reed mee in de stoet omdat Roosevelt logeerde aan boord van zyn jacht. ,,Als iemand je wil vermoorden", zo had hy gezegd, dan moet ny het nu doen want zo'n gelegenheid krijgt hij nooit weer. De autoriteit had geglimlacht. Alleen de gedachte al...! Gered door berisping De blauwe Buick reed het geïmprovi seerde pleintje voor de muziektent op. Toen pas kwam Guiseppe in actie. Met zyn ellebogen werkend slaagde hy er in om door het publiek op het gangpad naar voren te dringen, tot op enkele meters afstand van de auto van de president Toen kreeg eindelyk iemand hem in de gaten... Iemand uit het pu bliek hield hem tegen en berispte hem vanwege zyn opdringerige manieren. Dit kleine lesje in wellevendheid had op dat ogenblik verstrekkender gevolgen dan men had kunnen vermoeden. Het is waar- schynlyk Roosevelts redding geweest... Toen de door kinderverlamming kreu pele president zich namelyk oprichtte in zyn auto en zyn kiezers toesprak, bleef Guiseppe nog steeds door een beweeglijke mensenmassa van de president geschei den. -Maar opeens kwam er nog een gele. Guiseppe had altyd al last van zyn maag gehad zolang als hy zich herinneren kon tenminste. De doktoren hadden hem tientallen injecties gegeven, hem geope reerd, maar konden ondanks dat de oor zaak van de kwaal niet ontdekken. De hardnekkige pyn bleef. Het was deze dageiykse „explosie" in zyn ingewanden, die hem steeds weer aan al zyn misère herinnerde. Het deed hem terugdenken aan de manier, waarop hy als kind in Italië hard had moeten ploeteren terwyl andere kinderen naar school konden gaan. Het bracht hem in gedachten terug naar die vreselyke jaren van zwoegen op een steenbakkerij en naar zyn militaire diensttijd in de Oostenrykse bergen, waar de kou de pijn nog heviger maakte. Aanslag op koning Emanuel III mislukte Telkens wanneer het tot een uitbarsting kwam, mopperde Guiseppe op degenen, wier schuld het was. En hij wist maar al te goed wie dat waren: presidenten, koningen, beursmagnaten uit Wall Street, eerste ministers, burgemeesters... kortom mensen met veel geld, die het maar „voor het zeggen" hadden. Hy wist al jaren wat hem te doen stond. "Neerschieten, allemaal. Dan iou zyn maagpijn wel draaglyker worden, Hy had het al eens een keer geprobeerd in zyn oude vaderland, voordat hy Amerikaans staatsburger was geworden. Hij bad al ergens een geweer gekocht en was al op weg geweest om een aanslag te plegen op koning Victor Emanuel HI van Italië. Maar toen was er geen door. komen aan geweest met die koninklyke garde en die menigte mensen. Hij had een voudig de kans niet gekregen en zijn maag had hem meer geplaagd dan ooit tevoren. Nu hier in Miami had hij besloten het nog eens te proberen. Toen hij op het haven hoofd zat een paar dagen geleden bad hij het hele plan uitgedacht. Hij had wer. kelijk niet beseft wat voor een bijzondere krachtige figuur hij uit de weg had willen ruimen Revolver gekocht President Hoover was ook goed geweest maar dan had hy naar Washington moeten reizen. Het was daar koud, dus slecht voor zyn maag. Toen hoorde Guiseppe een krantejongen schreeuwen, dat Roosevelt binnenkort de staat zou bezoeken. Hij kocht prompt een krant en las de byzonderheden. Dat was het Roosevelt moest eraan geloven. Het ging er niet om, dat hy iets tegen de pas gekozen president had fei- telyk mocht hy hem graag, als mens dan. Maar het was een kapitalist, precies als de rest. En Guiseppe kon hem „koud maken", zonder dat hij Miami's heeilyk warme klimaat behoefde te verlaten. Zyn voorbereiding was eenvoudig. Hy liep een wapenhandel binnen en kocht een revolver met tien patronen voor acht dol lar. En nu wachtte hy Het zou vast niet lang meer duren, meende hy. Hij kon in de Verte het gejuich al horen genheid toen persfotografen Roosevelt vroegen of hy nog eens zou willen gaan staan en iets zou willen zeggen. Schot na schot Gelukkig weigerde Roosevelt. Slechts zijn hoofd en zyn schouders waren acnter in de auto te zien. De mensen gingen voldaan naar huis het was afgelopen. Maar niet voor Zangara. Snel zich een weg naar voren banend, klom hij op de eerste de beste lege stoel, die hy kon vinden. Hij was toen nog slechts een paar meter van zijn slachtoffer verwyderd en kon ongehinderd zijn gang gaan. Het ging allemaal razend snel in zijn werk. Bur gemeester Anton Cermak van Chicago was van het podium afgestapt om nog even iets met Roosevelt te bespreken. Terwyi ze met elkaar spraken trok de kleine Italiaan zijn revolver, richtte en vuurde schot na schot. Kort nadat Zy hadden hem gekozen, de menigte juichte hem toemaar het scheelde maar heel weinig of Roo sevelt was nooit op het Witte Huis gekomen het laatste schot gevallen was, realiseerde men zich wat er aan de hand was. Een foto-journalist zei tegen Cermak: „Dat lykt hier wel wild.west, eh, burgemees ter!" Maar toen hield hy plotseling In. Een van de kogels had de burgemeester getroffen Cermak viel van de auto en rolde op de grond Beschermd door lijfwacht Vier anderen uit het publiek werden eveneens getroffen: twee vrouwen en twee mannen een van hen was een New yorkse detective, die juist met vakantie in Miami was Vrywel onmiddellijk na Een foto van Roosevelt ■met zijn moeder en gezin kort nadat Franklin Delano tot president van de Verenigde Staten POSTZEGELS VERTELLEN Dood op postkantoor De geschiedenis van speculanten - beroepe- speculanten, die een beperkte oplage post zegels opkopen in de hoop er spoedig een flinke winst mee te maken - gaat ver in het verleden terug. Een van de eerste voorbeelden ervan be treft de postzegel, die hierby wordt afge drukt - een 2 c. post zegel van Hong Kong met een overdruk ln het eerste schot sprong de lyfwacht op 1891 ter gelegenheid om Roosevelt te beschermen met zyn van het feit, dat Hong enorme lichaam. Maar de president duwde hem kalmpjes opzy en zei tot de Kon& toen een menigte: „Er is met my niets aan de eeuw een Britse ko- hand Ik voel me best!" totaal Zyn moedige houding maakte Indruk op de omstanders Indien er nog een spoor- werden er slechts tje van twyfel was biyven bestaan of dit 50.000 zegels voorzien wel de man zou zyn, die hen opnieuw wei-druk welvaart zou kunnen verschaffen zyn kalme houding tydens dit incident, ver- Ook was meegedeeld, joeg dit meteen. deZe speciale ze- Zangara, die op het politiebureau werd ondervraagd, liet eerst geen woord los. slechts drie da- „Ja, ik heb Cermak geraakt", schreeuwde gen te koop zouden hi| een paar keer en daar bleel het bfl. felt Toen hy later wat bygekomen was ver telde hy tydens het verhoor, dat hy com- de ia^e waarde van munist noch fascist was. Hy was zelfs zegels maakte voor geen anarchist. Hy was republikeins... Het had voor hem weinig uitgemaakt velen leuke "P*" of hy nu op Hoover, de republikeinse culatie mogeiyk zon- president zou hebben geschoten of op een der dat hiermede veel ander, zo verzekerde hy de politie. Was de crisis soms zyn schuld niet? Hy vond £eld gemoeid was. het jammer, dat hy Roosevelt niet ge- De postale autoritei- raakt had. Volgens hem moesten alle pre- ,„^1 sidenten, kontagen en eerste minister. ten zullen e0htei We' worden neergeschoten. Hy wilde Musso- niet de grote gevolgen lini en koning George V ook vermoorden hiervan hebben voor als hy de kans kreeg... Bovendien zyn maag begon weer pyn zien want toon d« te doen. Hy vertelde de politie zyn levens- postzegels voor de eer veryü\ d« kapitaJjsten in zyn 3te maal in Hong geboorteland Calabne zijn vader te weinig lieten verdienen, dat hy moest Kong werden ver werken inplaats van naar school te kun nen gaan. Dat hy daardoor maagpatiënt was geworden Hij vertelde, hoe hy er ook aan gedacht had om president Calvin Coolidge te ver moorden en waarom hy naar Miami was gegaan. Psychiaters, die Zangara onder zochten, verklaarden hem „psychisch gestoord" en „iemand, die voortdurend met de maatschappy overhoop lag". Maar hoe het ook zy, president Roose velt zoii nooit op het Witte Huis zyn gekomen, indien Guiseppe zyn werkeiyke plannen had kunnen uitvoeren... (Copyright Opera Mundi) 11 li 1 riiiriiiri'M nitiiMir 111 miustri 1- l-l'l I KUIIII.IMI.Inn I II III I I I I' KMI I-N Sensationele vorderingen van medische wetenschap Lijfwacht Toen de stoet in zicht kwam, merkte Zangara pas, dat hy het zichzelf niet ge makkelijk had gemaakt. Als a.s. president genoot Roosevelt reeds bescherming van de geheime dienst. Zes potige rechercheurs liepen naast de auto, die omzwermd werd door 21 motorpolitie-agenten. Langs de route naar de bont versierde muziektent in het park, van welke hy een toespraak Zou houden, stonden honderd politieman nen, stram en waakzaam. Een patrouille van het Amerikaanse leger hield in het veertig hectare grote park een oogje in het zeil. Roosevelt op de achterbank van zyn grote blauwe open Buick zag er ge bruind en gelukkig uit. Naast hem zaten burgemeester R. B. Gauthier van Miami en de voorzitter van de ontvangstcommis sie, de heer George Hussey. Roosevelts particuliere lyfwacht, de Newyorkse detective Gus Gennerich, zat voorin, naast Ut toekomst: In „diepvries" naar de planeten De medische wetenschap heeft de laatste jaren enorme vorderingen gemaakt en In het byzonder in de Ver. Staten en de Sovjet Unie zijn verrassende en sensationele ontdekkingen gedaan, o.a. in de medische afdelingen by het ruimteonderzoek. Wat dit laatste betreft zyn kortgeleden byva berichten gelanceerd, waarin werd meege deeld, dat het wellicht spoedig mogelyk zal zyn bepaalde functies van het menselyk lichaam stil te leggen niet voor korte tijd zoals by een gewone verdoving maar voor vele jaren. Een ontdekking, die van veel belang wordt geacht voor toekomstige ruimtereizen, die jaren in beslag kunnen nemen men nu het zgn. „uitgesteld levens proces" zou toepassen op de mens, kunnen toestanden ontstaan, die vreemder zijn dan een romanschrij ver ooit zou kunnen bedenken OVER Vl-JF JAAR? Sommige medici ln de grote labo ratoria zijn van mening, dat een lan ge menselijke winters' tap door mid del van een injectia binnen vijf jaar werkelijkheid kan zijn. Een recent onderzoek onthulde zelfs, dat een aan tal vooraanstaande geleerden van me ning s dat men door middel van kunstmatige Ingrepen een winter slaap bij de dieren wel kan verlen gen tot enige hoi derden jaren Het is niet juist dit sensationele nieuws direct van de hand te wijzen als zijnde louter fantasie. De Russi sche astronauten, Gagarin en Titov, waren bijvoorbeeld al bij deze medi sche experimenten betrokken al heeft men er geer. nadere bijzonderheden over bekend gemaakt. Vele geleerden zijn op het ogenblik bij het onder zoek van het zgn. „uitgesteld levens proces" betrokken omdat de ontwik kelingen van de ruimtevaart, waarbij zeer langdurige reizen naar planeten en sterren tot de mogelijkheden zijn gaan behoren, daartoe alle aanlei ding geven. Verjongde ratten Een belangrijke stap in de richting van het stilleggen van bepaalde func ties van het menselijk lichaam is ook reeds gedaan in het Nationale Insti tuut voor Medische Research te Lon den. Hier is men er o.m. in geslaagd klieren van volwassen ratten te ver wijderen en een Jaar in diepvries te bewaren. De organen werden na die periode langzaam weer op hun nor male temperatuur teruggebracht en bij vele proeven bleek toen, dat de klieren nog net zo gezond waren als op het ogenblik toen ze de dieren ontnomen werden. De klieren waren zelfs zo gezon^, dat ze aan ue ratten werden teruggegeven en de ratten ble ken toen veel vitaler dan *oorheen! Deze experimenter hebben .'.e geleer den tot de conclusie gebracht, dat er zowel een clinische als een biologi sch dood is. De clinische dood is niet wat wij normaal onder de dood ver staan. Het is een toestand van uit gesteld leven. Deze clinische dood kan bijvoorbeeld tot stand gebracht werden door de temperatuur van het levende lichuam te verlagen. Een periode van een jaar in het leven van een rat Is ongeveer gelijk aan 25 menselijke levensjaren. Als I MtM I It-l-ll I I I MM NN'M>t>l EN SLAAP GESUST Hoewel men de grote technische problemen ten aanzien van zeer lang durige ruimtereizen steeds meer on der de knie krijgt, zal het nog zeer veel onderz ek vergen eer hemelli chamen, die biljoenen kilometers ver van ons verwijderd zijn, binnen het bereik van ruimtevaarders kunnen komen. Bemande ruimtevluchten, zelfs naar de dichtstbygelegen planeet zou zo lang duren, dat de problemen betreffende zuurstofvoorraad. voed sel en water voor ruimtevaarders vrijwel onoplosbaar zouden zijn. Deze prob'eioen zouden heel wat min de lastig worden indien ruimtevaar ders hun zee. langdurige tocht zgn. „slapend" zouden kunnen doorbren- en. Vanda- de zeer grote belang stelling v u. de wetenschap voor de vindingen op het gebied van het zgn. „uitgesteld levensproces" van de me dici! WAKKER WORDEN IN DE RUIMTE Sovjet-geleerden experimenteren reeds met een zgn. „menselijke win terslaap" Experimenten, waarbij de temperatuur Ln de capsule van het ruimtevaartuig langzamerhand wordt verlaagu tot de kosmonauten inert zijn. Later - misschien jaren later - zou de temperatrur langzaam weer tot normaal kunnen worden opge voerd. De kosmonauten zullen dan waklier moeten worden op een tijd- schip, waarop bet noodzakelijk is be paalde controle, of besturlngswerk- zaamheden te doen voor de ruimte- vlucht. Hetzelfde zou ook kunnen worden toegepast tijdens de terug reis. Hoewel een langdurige winterslaap no0 volkomen in het experimentele stadium vex-keert heeft men mensen wel bereids aan een korte winter slaap onderworpen. Men .ieeft bij een mens in die „diepvries"-toe8iand zelfs al operaties uitgevoerd en met succes. Ook behandeling van zeer ernstige brandwonden is uitgevoerd bij mensen, die m een dergelijke toe stand waren gebracht, eveneens met gc xd resultaat. Kennis op deze manier vergaard alsmede bij de experimenten op die ren, zullen steeds verder gaan ln dit opwindende nieuwe gebied van de me dische wetenschap met al de revolu tionaire mogelijkheden HU II MK-M.I H'HoHI I 1 HIHIMII lllllll I n.ldri M'l'lf II 'ISIM-M'HUW kocht speelden zich heel wat wilde tonelen af. Van het moment Z af, dat het postkan- 2 toor geopend was - - op 22 januari 1891 om I 7 uur in de morgen - Z stroomden honderden S tegelijk hot kantoor 1 binnen en verdrongen elkaar voor de loket- ten. Er werd gesla- Z gen en het was er een Z hevig gedrang. Twee 2 Portugezen werden 1 doodgedrukt door de Z massa en een Neder- Z landse zeeman kwam 2 om bij een hevige Z vechtparty voor de 1 loketten. Z Om acht uur besloten Z de autoriteiten op het 2 postkantoor de zegels te c.istribueren. Iede- I re bezo ker kon niet Z meer dan 20 zegels te- - gelijk verkrijgen. In 5 korte tijd waren deze - zegels dertigmaal zo- 1 veel waard als de op Z de zegels aangegeven waarde... Thans ech- 2 ter staat deze zegel - voor slechts 12% shil 1 ling geprysd in de Z postzegelcatalogi, zo- dat ie speculatie ach- 2 teraf meer risico's dan Z voordelen heeft opge- Z leverd. 2 De enige gelukkige 2 speculanten waxen zy 3 die er in slaagden ze- Z gels ln handen te krij- r gen, waarbij per ver- 2 gissing tweemaal een 2 overdruk was aange- Z bracht. Deze zegels Z zijn thans bijzonder Z zeldzaam en zeer veel waard! BOBBY de SPORTHELD

Leidse Courant | 1963 | | pagina 15