paral per dag! Vragen in Kamer over Leidse politie DONDERDAG 21 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 De zangeres Annie Palmen is gisteravond van Schiphol naar Londen vertrokken voor 't Europese liedjesfestival. Zoals bekend, zal Annie Palmen voor Nederland het liedje „De Speeldoos" zingen. Op de foto wordt Annie Palmen uitgeleide gedaan door de burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruisma. Het Tweede-Kamerlid de heer Franssen (PvdA), heeft aan de mi nisters van Justitie en van Binnen landse zaken schriftelijk gevraagd of de bewindslieden mededeling willen doen van de uitkomst van het onderzoek naar een beweerde mishandeling op het Leidse politie bureau. Heeft zich sindsdien een inwoner van Leiden beklaagd over onheuse behandeling door Leidse politie mannen bij gelegenheid van zijn overbrenging naar en verblijf in 't politiebureau, en welk gevolg is aan deze klacht gegeven, aldus het kamerlid. Zijn de mededelingen van de Leide- naar juist, dat hij sinds zijn beklag Lilian Harvey op Schiphol Om negen uur gisteravond stapte een kleine tengere vrouw als eerste passagier vriendelijk glimlachend uit een kjritoestel van de Sabena uit Brussel, dat zojuist op Schiphol was geland. Het was Lilian Harvey, de beroemde filmster uit de dertiger jaren, die eertijds furore maakte als „de blonde droom" van Willy Forst en Willly Fritsch met wie zij voor de oorlog grote bekendheid kréég in de UFA-films. „Drei von der Tankstel- le" is daar misschien wel het spre kendste voorbeeld van. Zij werd verwelkomd door de chef. de réception van de KRÓ, de heer F. van Turenhout en de acteur Her- bert Joeks, diie met André Meurs, als samenstellers van het KRO-program- rna Tierlantijnen een oude-schlager- potpourri zal samenstellen. In deze potpourri waarvan de opname mor genavond in de KRO-studio zal plaats vinden, zuülen songs uit de bekende films, waarin. Lilian Harvey heeft opgetreden worden opgenomen. „In welke aflevering van het KRO-radiö- programma zij te horen zal zijn is jjog niet bekend", vertelde de heer Van Turenhout op Schiphol. Vrijdagochtend zal zij haar korte bezoek in ons land beëindigen en aidh weer naar het winkeltje, dat zij iln Nice drijft, Op de foto biedt Herbert Joek s bloemen aan; in het midden Yvonne van Turenhout onderworpen is geweest aan aanhou dingen, controles en processen-ver baal van een vexatoir karakter en frequentie? Tenslote vraagt hij of het de ministers bekend is, dat het ver moeden is gerezen is, dat er verband bestaat tussen de verkeersovertreding en de aanhouding en controles van deze Leidenaar. In het bevestigende geval vraagt het kamierlid hierom trent nadere inlichtingen. Het bezoek van Prinses Irene aan Limburg GEVECHTEN OM KAPITALISTISCHE „HOT DOGS" Een aantal Amerikaanse re clamemensen, die in Madrid ,,/hot diogs", broodje warme wor9t, uitdeelden, wekten niet die reacties waarop zij hadden gehoopt. Twee aantrekkelijke stewar dessen waren druk doende de lekkernijen uit te delen terwijl vertegenwoordigers van Ame rikaanse worstfabrieken han denwrijvend toekeken, toen 'n vurige Madrileen een hem aangeboden broodje met worst resoluut weigerde onder de uit roep: „Houdt je voedsel maar, Amerikaanse kapitalisten". Er vielen boze woorden, 'n worst jesman werd neergeslagen en een fotograaf liep een blauw oog op. De politie braciht ver volgens het gezelschap naar 'n politiebureau, waar de stewar dessen dank zij de Spaanse hoffelijkheid spoedig mochten vertrekken. De overige Ame rikanen bleven echter in ar rest. Een functionaris van de Amerikaanse ambassade moest tweemaal op het bureau gaan pleiten om zijn landgenoten los te krijgen. Men gelooft dat het incident is ontstaan omdat vele Spanjaarden tegenwoordig van mening zijn dat buitenlanders de indruk willen vestigen als 2k>u Spanje een achterlijk land zijn. f Met aile vitaminen onmisbaar voor uw j gezondheid! Bij prikkelbaarheid, over- j vermoeidheid en neerslachtigheid. j UMBO-SAN per flacon van 100 multivitamine parels f 3.S0 Bij apotheker en drogïs.t De heer W. G. Voslamber, die met ingang van 1 april a.s. benoemd is tot burgemeester van de gemeente Finsterwolde. Ir. Bierdrager vraagt afkoopsom voor wachtgeld De oud-directeur van gemeente werken van Deventer ir. E. A. Bier drager heeft aan B. en W. van deze gemeente verzocht het hem verleen de wachtgeld te vervangen door een afkoopsom. Deze zal ongeveer 119.000 gulden bedragen. Dit bedrag komt nagenoeg overeen met dat in het eerste voorstel van B. en W., dat door G.S. werd afgekeurd. Het afkopen van het wachtgeld wordt mogelijk gemaakt door artikel 15 van de wachtgeldverordening. B. en W. van Deventer stellen voor het genoemde bedrag op de be groting uit te trekken. Zij menen dat inwilliging van het verzoek in het belang is van de gemeente. De ge meenteraad zal het voorstel op 25 maart behandelen. Sittard en Brunssum zijn de voor naamste haltepunten in het informa tieve bezoek dat Prinses Irene zater dag 23 maart aan Limburg brengt. Het sluitstuk wordt gevormd door een treinreisje over het mijnspoor, langs diverse mijncomplexen met als eindpunt de haven van Stein. Prinses Irene wordt des morgens om 11.40 uur verwacht bij de Sociale Akademie aan de Kastanjelaan te Sittard. In de bibliotheek volgt een ge sprek over het werk van de school en bezichtiging van het handenar- beidlokaal. De leerlingen zullen in de aula, voor de koninklijke gaste een eigen gemaakt poppenspel opvoeren. Omstreeks 12.40 uur vertrekt prin ses Irene naar de Brigidahuishoud- school te Brunssum. Na de lunch wordt het geschenk der gemeente Brunssum aangeboden. De leerlingen van de huishoudschool zullen de prinses een eigengemaakte taart overhandigen. Na een gymnastiekdemonstratie door „Fidelitas", zal de prinses het naar haar genoemde gemeenschaps huis bezoeken, waar ds. D. Mons- houwer zal vertellen over het buurt huiswerk. Vervolgens worden de Be- thelkerk en hét Bejaardencentrum bezocht. Tenslotte gaat de tocht naar het staatsmij nbedrij f Amsterdam koopt Bellevue voor 2.75 miljoen Zonder hoofdelijke stemming heeft de Amsterdamse gemeenteraad gis termiddag besloten het feestgebou wen-complex Bellevue met het bij behorende bioscooptheater Calypso en zeven aangrenzende woonhuizen bij het Leidseplein te kopen voor f 2.750.000. Met het oog op de toekomstige ont wikkelingen nabij het Leidseplein, waarbij het verkeer en het parkeer probleem een rol zullen spelen acht ten B. en W. de aankoop van grote betekenis. Bovendien bestaat de mo gelijkheid, dat het terrein te zijner tijd zal worden bestemd voor metro station. De wethouder voor publieke werken, drs. J. M. Denuyl, deelde desgevraagd mede dat hoewel het metrotracee nog niet definitief vast staat er in ieder geval in de buurt van het Leidseplein ruimte nodig zal zijn bij een metro-aanleg. „Hoe de bestemming ook zal zijn, deze aan koop zal de gemeente nooit bezuren". Het ligt in de bedoeling de exploi tatie van de gebouwen voorlopig op de gewone voet voort te zetten. Het personeel zal dan ook in dienst kun nen blijven. Geen eerste prijs in luisterspelwedstrijd De jury heeft geen van 89 ma nuscripten, die voor de luisterspel- wedstrijd van de Nederlandse Radio- Unie en de Belgische Radio en Tele visie waren ingezonden, goedgekeurd voor de eerste prijs. De tweede prijs werd toegekend aan Andries Poppe uit Brussel voor het spel „Tweede Deur Rechts". De derde prijs gaat naar Will Barnard in Bussum voor „Dode Bloesem". Van de overige wer ken werd er geen voor uitzending aanbevolen. De jury bestond uit de heren Ary van Nierop, Bernard Verhoeven, Max B. Teipe, Marcel Colle, Jos de Haes, Herman N'ëls en Bert v. Kerkhoven. Ben Essing werkt voor Zwolsman De initiatiefnemer van het „Blok ker Festival", Ben Essing, gaat voor de Exploitatie Maatsdhapij Soheve- ningen van Landbanlk-directeur R. Zwolsman het amusement en de re creatie verzorgen. Hiertoe is het In ternationaal Organisatiebureau, waar van Ben Essing directeur en eige naar is, opgenomen in de EMS. Het bureau Essing zal worden overge plaatst naar Sdheveningen, waar het ook als zelfstandig orgarueafiehu- reau aaH optreden. Melkaflevering ivordt afgeremd Naar het ANP verneemt, heeft het bestuur van het Produktschap voor Zuivel in zijn gisteren gehouden be sloten vergadering een korte bespre king gewijd aan een nota betreffende afremming van de melkaflevering door veehouders aan zuivelfabrieken, opgesteld door een door dit Produkt schap en het Landbouwschap inge stelde gemengde commissie. Te ver wachten is, dat het bestuur van het Landbouwschap in zijn volgende week te houden vergadering ook aan dacht aan deze nota zal besteden. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft gisteren nog geen uitspraak gedaan over de voorstellen der gemengde commissie. Besloten werd eerst het advies te vragen van de in dit bestuur vertegenwoordigde organisaties. Waarschijnlijk zal het onderwerp dan niet eerder dan be gin mei opnieuw door het Produkt- schapsbestuur kunnen worden be sproken. Naar het ANP voorts verneemt, zou de door de commissie voorge stelde regeling neerkomen op „be vriezing" van de melkaflevering aan fabrieken per veehouder in een be paald jaar op 100 procent van de aflevering in een voorgaand jaar. De veehouder die meer aflevert zou over het meerdere een heffing moeten be talen. Een kleine minderheid der commissie zou ook een premie willen geven aan veehouders, die minder afleveren dan in het basisjaar. In de nota wordt voorts de vraag besproken, of de regeling voor een geheel jaar of voor een zomer- of winter-half jaar zal moeten gelden. Of de regeling, indien zij aanvaard wordt, reeds dit jaar zou kunnen in gaan, staat nog niet vast, mede ge zien de tijd die de organisaties nodig hebben voor het uitbrengen van hun advies. BEROEP VAN ENGELSE JOURNALISTEN AFGEWEZEN De Britse minister van binnenlandse zaken, Henry Brook, heeft het be roep, dat 500 journalisten op hem hebben gedaan tot invrijheidstelling van twee collegia's, die tot gevange nisstraffen zijn veroordeeld in ver band met hun weigering om voor een officieel tribunaal de bronnen van door hen gepubliceerde berich ten te genomen, van de hand ge wezen. 100 PARELS (Advertentie) hoord. Zij is in Duitsland geboren en is 60 jaar oud. Zij heeft bijna een jaar in Wolfheze gewoond en in die tijd zou zij een groot aantal mensen in diverse plaatsen financieel hebben benadeeld. Mevr. S. zal don derdag voor de officier van Justitie te'Arnhem worden geleid. Omgekomen vliegers aan boord van „De Ruyter" herdacht Aan boord van hr. ms. Kruiser „De Ruyter", die voer op de plaats waar maandagavond een S2F-onderzee- bootbestrijdingsvliegtuig van de Ma rine Luchtvaartdienst in zee is ge stort, zijn gisteren tijdens een „alle hens voor de boeg" de twee vliegers, die sinds dat ongeval worden ver mist en waarvan moet worden aangenomen dat ze zijn omgekomen herdacht. Vlootgeestelijken lazen een gedeelte uit de Bijbel en hiel den een meditatie. Daarna hield de commandant van het bij smaldeel I ingedeelde detachement van de Ma rine Luchtvaartdienst, luitenant ter zee-vlieger der eerste klasse, E. Kragt, een korte toespraak. Personeel van de Marine Lucht vaartdienst wierp op de plaats, waar het toestel in zee is gestort, 'n krans uit. Bij de plechtigheid waren ver der aanwezig een deputatie van vliegtuigesquadron 2 van de Marine Luchtvaartdienst en een deputatie van de in Gibraltar gestationeerde Britse Royal Air Force. De tuberculose-explosie in Ekehaar Op 8 mei geen melk aan huis: BONDEN BIJEEN Op woensdag 8 mei zal er in het overgrote deel van Nederland geen melk worden bezorgd. Op die dag vergaderen namelijk twee van de drie bonden van melkslijters. Om alle leden in de gelegenheid te stellen deze vergaderingen bij te wonen, heeft men besloten de bezorging die dag stil te leggen. De christelijke handela ren in zuivel- en melkprodukten ver gaderen op die dag in Amsterdam. De algemene bond vergadert ook op die dag. Slechts de katholieke bond zal die dag niet vergaderen. Deze bond houdt zijn jaarvergadering al eind april, maar de leden zullen op 8 mei ook niet bezorgen. Slachtoffers van tante Lotte melden zich Alleen al in de gemeente Renkum hebben zioh bij de politie 19 perso nen gemeld, die beweren door de als „Tante Lotte" bekend staande mevr. C. A. S. door oplichting, flessetrek- kerij of door het niet terugbetalen van leningen te zijn benadeeld. Het bedrag van deze financiële schade zou ruim f 140.000,- groot zijn. Er is een „slachtoffer", dat benadeling tot een bedrag van 102.050 heeft aan gegeven. Acht middenstanders gaven flessetrekkerij tot een totaal van 4.000 gullden aan. Behalve de aange geven benadelingen van ruim een ton, lopen de oplichtingen e.d., waar van de politie nu is verwittigd, uit een van 25 tot 14.000 gulden. Haar grote slag, heeft „Tante Lot te" in Arnhem geslagen. Een Arn hems miljonair is, zo vernemen wij van de recherche in Arnhem, de grootste schuldeiser van de zestig jarige mevr. C. A. S. alias tante Lot te, die nog wordt verhoord in het bureau van politie in Oosterbeek, in afwachting van haar voorgeleiding voor de officier van Justitie en over brenging naar het Huis van Bewa ring in Arnhem. De betrokken Arn hemmer heeft een vordering van 'n half miljoen gulden op mevr. S. Of hier sprake is van oplichting, is nog geen uitgemaakte zaak. In totaal hebben in Arnhem, naar thans is komen vast te staan, vijf of zes men sen een vordering op deze vrouw. Mevr. S. werd in Utrecht door de politie aangehouden en naar Ooster beek gebracht om te worden ver- Op een bijeenkomst in het districts consultatiebureau voor tuberculose te Assen, heeft de districtstubercu- lose-arts, de heer J. Franssen, gister middag nadrukkelijk verklaard, dat mag worden aangenomen, dat geen verdere verspreiding van de tuber culose-explosie te Ekehaar zal plaats vinden. Het aantal personen dat in verband met het onderzoek is of wordt opgenomen in een sanatorium, bedraagt tot op dit moment 15. Evenals de inspecteur voor de volksgezondheid, de heer R, Man- iinigh, is de heer Franssen van me ning, dat het aantal gevallen van ac tieve tuberculose niet meer dan 20 zal gaan bedragen. Bij het onderzoek zijn in totaal vijf a zeshonderd per sonen betrokken. Om volledige zekerheid te krijgen omtrent de omvang van de Ekehaar- se tuberculose-explosie worden de leerlingen en de leraren van de la gere school, de leden van de Eke- haarse gymnastiekvereniging en de familieleden van de opgenomen per sonen onderzooht. Ook personen, van wie verwacht moet worden dat zij met de besmettingsbronnen in con tact zijn geweest, zullen worden on derzocht. Daarmee hoopt men tevens te bereiken, dat uitbreiding van het aantal tubercuiose-gevallen wordt voorkomen. Districts-tuberculose-arts Franssen verklaarde eveneens nadrukkelijk, dat er geen aanleiding tot ongerust heid is. Het opnemen van 15 perso nen in een sanatorium houdt geens zins in dat zij ziek zijn. Men neemt aan dat slechts drie van hen de „ex plosie" hebben veroorzaakt. De ove rigen zijn met deze drie in contact geweest. Zij, die geïnfecteerd zijn zonder duidelijke afwijkingen, krij gen medicamenten om verdere ziek te te voorkomen. De heer Franssen verklaarde, dat in het district Assen, waarin 121.192 personen wonen, het laatste half jaar praktisch geen tuberculose-ge- vallen zijn geconstateerd. Het is vrij normaal, dat in het voorjaar 't aan tal gevallen toeneemt. Mijnwerker onder kolen bedolven Op de 546 meter verdieping van staatsmijn „Emma" is de 30-jarige houwer J. B. A. Hermans uit Hoens- broek verongelukt. Het slachtoffer was bezig met het afsteken van bo- venkool, toen hij bedolven werd on der uitslaande kolen. De heer Her mans, die gehuwd is en vader van één kind, overleed ter plaatse. de Htewa-watersportteotoonsteiling in het Amsterdamse RAI-gebouw. De Biswa is te bezichtigen van 2181 maart.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9