INTERNATIONALE BLOEMENSTOET Lopen Zuid-Molukkers in Nieuw Guinea gevaar? De mist plaagt ook Parijs OP HET CORSO RIJNSBURG - LEIDEN Bidault wil politieke acties niet staken Eerste zaterdag in augustus Duitse lekebroeder verdacht van poging tot moord Duitse straaljager bij Barneveld neergestort jr-" DONDERDAG 21 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 fris en verkwikkend als het voorjaar is de natuurzuivere KING (Advertentie) NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Het hoofd van de politieke missie van de republiek der Zuid-Molukken in Nederland, ir. J. A. Manusama, heeft gisteren in Den Haag 'n pers conferentie gehouden in verband met de omstandigheden, waarin een aan tal in Nieuw-Guinea achtergebleven Zuid-Molukkers op het ogenblik ver keert. Hij releveerde o.m., dat de'minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman op 13 maart, in de Tweede Kamer heeft verklaard, dat de regering de rede lijke zekerheid heeft, dat alle Zuid- Molukkers, voor wie het verblijf al daar na 30 april 1963 gevaar kan op leveren, tijdig zijn afgevoerd. Ook zijn aan de betrokken ministers en aan de staatssecretaris van binnenlandse zaken geen evidente gevallen bekend van weigering van een overtocht naar Nederland aan een aantal personen, dat gerekend kan worden tot degenen die door en voor Nederland zijn ge bruikt in de strijd tegen de Indo nesische parachutisten. Ir. Manusama zei dat hij zeer er kentelijk is voor de gelegenheid, die een aantal van omstreeks 260 Zuid- Molukkers heeft gekregen de afge lopen maanden naar Nederland te komen. Onder hen bevindt zich een groep in Marauke, die aldus ir. Ma nusama, wel degeüjk door de Neder landse regering is gebruikt bij de be strijding van Indonesische parachu tisten en bij de bewaking van in de gevangenis opgesloten pro-Indone sische elementen. Hij zei rapporten te hebben ontvangen, waaruit blijkt dat him toestand onhoudlbaar is. KORT GEDING Omdat de overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië snel nadert en er reeds na 1 april vrijwel geen Ne derlanders meer in Nieuw-Guinea zullen zijn, heeft ir. Manusama een beroep gedaan op de minister-presi dent spoedig alsnog de benodigde visa te doen verlenen. Hij zei, dat zonodig een kort geding tegen de Ne derlandse staat zal worden aange spannen omdat de reeds een jaar ge leden door de Nederlandse regering „Grand Gala in Monaco" op het eorso op de eerste zaterdag in augus- De Franse verzetsleider Georges Bidault heeft de ontvangst bevestigd van de brief van de Beierse overheid waarin hem gezegd werd, dat hij alle politieke activiteit moet staken als hij in Beieren wil blijven. Het Beierse ministerie van binnen landse zaken deelt mede, dat deze brief geen nieuwe gezichtpunten be vat. Het ministerie gaat nu zijn be slissing voorbereiden. In een gesprek met het Milanese weekblad „Epoca" heeft Bidault de zer dagen verklaard, dat hij de strijd tegen De Gaulle desnoods van Groen land of Zuid-Korea uit zal voortzet ten. DUBBELE MOORD OP AMERIKAANSE MARINEBASIS Op de Amerikaanse marinebasis op de Midway-eilanden in de Stille Oce aan zijn dinsdag twee wachtposten vermoord aangetroffen. De marine heeft onmiddellijk iedereen kwar tierarrest opgelegd. Een woordvoerder van de marine in Pearl Harbor deelde mee dat vol gens de berichten een derde wacht post vermist wordt. Het is mogelijk dat hij de twee andere heeft neerge schoten. Amerikanen en Russen gaan samenwerken in de ruimte Amerikaanse en Russische geleer den, die sinds elf maart in Rome be sprekingen over wetenschappelijke samenwerking in ruimteprojecten hebben gevoerd, hebben gisteren meegedeeld, dat overeenstemming is bereikt over een program van uit wisseling van weerkundige gegevens, verkregen door middel van satellie ten» waarvan er altijd minstens een Mr. de Wilde directeur Stedelijk Museum Amsterdam Na een geheim beraad van onge veer vijf uur is gisternacht mr. E. de Wilde benoemd tot directeur van het Stedelijk Museum van Amster dam. Na lange discussies gaf de raad de voorkeur aan de benoeming van mr. de Wilde. Verscheidene raads leden wilden op het laatste moment dr. H. Jafté benoemd zien, die vroe ger adjunct-directeur van het Stede lijk Museum is geweest TER AAR Geboren: Johanna H. d.v. C. W. Roest en M. A. de Jong; Margaretha J. M. d.v. J. P. J. Hoogervorst en M. H. v. Smoorenburg; Johannes W. A. z.v. J. Verboom en M. B. van der Voort; Nicolaas J. M. z.v. S. W. M. van Straalen en J. G. de Koning. Getrouwd: G. A. A. Koeleman en M. A. Sassen. Overleden: J. Koeleman, 89 jr; M. B. Hogenbociffi, 65 jr; C. P. Visser, 82 j;., w.v. P. Sjerps; M. C. Toornent, 73 jr., w.v. C. den Haan. NOODKREET VAN MANUSAMA gedane toezeggingen ten aanzien van de veiligheid van in Nieuw-Guinea verblijvende Zuid-Molukkers niet ge heel zijn nagekomen. Ir. Manusama deed een beroep op het gehele Nederlandse volk ruim hartig te zijn bij de toelating van deze mensen in nood. Aan het einde van de persconferentie werd nog op gemerkt dat het ms Kaloekoe op 10 april leeg uit Sorong vertrekt. Met diit schip zou de gehele in gevaar ver kerende groep naar Nederland kun nen worden vervoerd. van elk land in de lucht zal zijn, bij voorkeur in verschillende banen om elkaar aanvullende gegevens te ver krijgen. Voorts is overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijke proef, waarbij ruimteverbinding via een sa telliet, van het Amerikaanse type ,,Echo-2", tot stand wordt gebracht. Mogelijk via het observatorium van Jodrell Bank, dat gegevens zou kun nen opvangen en doorzenden. Deze satelliet, die een diameter van 3'5 me ter heeft voor weerkaatsing van sig nalen en welke dus passief is zonder zendapparatuur, zal voor het eerst binnen enkele maanden de lucht in worden gestuurd. Over gemeenschappelijke lance ring ter bestudering van het magne tisch veld van de aarde zal waar schijnlijk in mei, verder worden be sproken. Een vijftal in Geestbrug verblij vende „Indonesiërs van Molukse af komst" heeft zich maandag in een brief tot de Nederlandse minister van buitenlandse zaken gewend. In deze brief stellen zij, dat de nieuwe banden tussen Nederland en Indo nesië niet tot een goede samenwer king en vriendschap zullen leiden, zolang de Nederlandse regering het verblijf van een „vertegenwoordiging van de republiek der Zuid-Moluk ken" in Nederland toelaat en hen niet belemmert in het propageren van verder verzet tegen de Indonesische republiek. Zij zijn tegenstanders van het overbrengen van in Nieuw-Gui nea verblijvende Zuid-Molukkers naar Nederland door de Nederlandse regering. Het lijkt nog wat vroeg om over het augustus-corso te denken, maar in Rijnsburg is men er al lang mee begonnen. Sterker nog, gisteravond stonden de vertegenwoordigers van de verschillende buurt- en kwekersverenigingen klaar om een keuze te doen uit de tekeningen, die de heer G. J. Kiersch reeds op papier heeft gezet met veel warme zwier in de afgelopen koude winter periode. In de kantine van de veiling „Flora" te Rijnsburg maakte hij be kend, dat het motto van het Leids-Oegstgeest-Rijnsburgs bloemen corso - op de eerste zaterdag in augustus - zal zijn: „Internationale Bloemenparade". Dit zijn enige titels van praalwagens: „Tango Espagnol", „Médi- terranée", „Grand Gala in Monaco", Venetiaanse Gouden Gondel", „Moskouse Nachten", Folies Bergères". ken. Dankzij dit gebaar is het moge lijk de opbouw van alle wagens uit te "besteden, en wel aan het Leidse bureau Ziegelaar, dat met het maken van stands en tentoonstellingmateri aal zijn sporen reeds verdiend heeft. De deelnemers krijgen dus een „voorgevormde" wagm, die zij al leen van bloemen behoeven te voor zien. De voorzitter ziet hierin een aanzienlijke verbetering, omdat men aan het werken met-de-Franse slag in de laatste uren kan voorkomen. Vorig jaar is er terecht nog wel eens kritiek uitgeoefend op de afwerking van verschillende wagens. De binders „We hebben nu een top bereikt" zei gisteravond de heer C. Leeuwen burg, voorzitter van de „Stichting Rijnsburgs Bloemencorso"; ontwer per Kiersch zei het mét hem. Hij zette uiteen, dat met de beschikbare financiën men niet hoger kan ko men. Het corso heeft zijn eigen ka rakter; heeft niet de bloemen over vloed van een Aalsmeers, Zunderts of buitenlands corso. Van het Aals meers corso kosten sommige wagens vijftienduizend gulden per stuk. „Ergens moet je je afvragen", al dus gisteravond de heer Kiersch of zó'n besteding voor één dag plezier wel verantwoord is. Met het Rijns burgs corso doet men het kalmer aan. Het is een bloemenstoet, die vooral goede kansen geeft aan de binders. De wagens zijn niet een en al bloem, maar worden met bloem- toeven opgemaakt. „Laten we niet proberen andere corso's te imiteren. Ons corso moet zijn karakter hebben". Meer geld Niettemin is het besluit gevallen meer geld te besteden aan de uit voering van het corso. Dit geld wordt andere bijkomstige zaken onttrok- Een rechtbank in Deggendorf, in Beieren, heeft gisteren een begin ge maakt met de behandeling van een strafzaak tegen een 66-jarige Bene dictijner lekebroeder die, tezamen met een 37-jarige elektricien, be schuldigd wordt van poging tot moord op een andere broeder. Ook wordt hun verduistering van kloos tereigendommen ter waarde van vierduizend mark en het uitoefenen van pressie op een andere monnik ten laste gelegd. De eerste beklaagde stond al 30 jaren lang aan het hoofd van de kippenfokkerij van zijn klooster, tot hij in 1961 dit baantje moest neer leggen omdat hij zijn boeken niet goed bijhield. Een mede-broeder werd tot zijn opvolger benoemd. De twee beklaagden hadden er echter belang bij om deze mutatie te ver hinderen omdat de broeder geld en goederen van het klooster verduisterd had en aan de elektricien in bewa ring had gegeven. De beklaagden installeerden een apparaat in een schuur in de hoop dat de nieuwe kippen-broeder die daar vaak werkte, bij aanraking een schok zou krijgen, die sterk genoeg zou zijn om hem te doden. Bij zijn verhoor op de eerste zit tingsdag verklaarde de beklaagde broeder, die ter terechtzitting zijn monnikspij voor bruine jas en grijze broek had verwisseld, dat hij alleen maar eigen geld, dat hij in de kip penfokkerij had gestoken, weer had teruggenomen. „Ik had het er stie kem ingestoken en nam het er stie kem weer uit," zo verklaarde hij. „Gouden Gondel", praalwagen uit het Rijnsburgs Bloemencorso. kunnen zich nu geheel op de af werking van de wagens concentre ren. Ook dit jaar trekken weer jeeps de praalwagens. Een ernstige waar schuwing liet de voorzitter horen aan het adres van de chauffeurs: „geen meisje of vriend erbij in de jeep". Vlaggen Ook de burgerij kan aan de feest vreugde bijdragen door op de corso- dag de vlag uit te steken. Op deze vergadering warén de voorzitter en de directeur van de VVV-Leiden de heer J. A. Harteloh en G. van Weelden, wethouder P. S. Harmsen en burgemeester B. H. Koo- mans van Rijnsburg aanwezig. De heer C. Deerenberg toonde de 16 mm film, die hij van het corso 1962 heeft opgenomen en de heer Schouten toonde kleurrijke dia's van het zeer rijke bloemencorso in Pasgdena, Ca- lifornië (Ver. St.). De gebruikelijke verloting, en een keuze uit de geslaagde ontwerpen, besloot de vergadering. De lente in Parijs, in vroeger jaren het mooiste jaargetijde, wordt steeds korter. Met klimaat heeft dit ver schijnsel niets te maken. Het is de verstikkende, dikke rookwolk, die boven de stad hangt en die het on mogelijk maakt voor de lentezon om de schilderachtige stad te bereiken. 150 dagen per jaar is Parijs gehuld in een dichte, vette mist, diie niet veel meer verschild van de beruchte Lon- dlense mist. De mist wondt veroor zaakt door de uitlaatgassen van de auto's en de miljoenen schoonstenen van fabrieken en huizen in Parijs. Veertig jaar geleden was het aan tal mistdagen in Parijs nog maar 60. De Parijzenaar heeft ook 25 pet min der zon dan zijn stadgenoot tijdens de eeuwwisseling. Onderzoekingen hebben ook uitgewezen, dat het ge halte koolmonxyde de laatste drie jaar met 30 pet is toegenomen. Medici verklaren uit het hoge per centage bedorven lucht ook de ver dubbeling van het aantal gevallen van longkanker in de laatste tien jaar. Op het platteland komen bedui dend minder gevallen van longkanker voor. Door de verstikkende atmos feer is Parijs ook een van de ver moeiendste steden ter wereld gewor den. Op de boulevards in de buurt van de Opera en op de Boulevard St. Michel is een langdurig verblijf zelfs ongezond. In Barneveld is vanmorgen om half twaalf een Duitse straaljager van het type F 84-F neergestort. Het toestel kwam terecht op de Lunterse- weg op ongeveer honderd meter van een boerderij. De straaljager was opgestegen van de basis Hopsten bij Munster. Het vliegtuig werd gebruikt tijdens een oefening om middels grond-radar op het vliegveld SoestJerberg te worden „binnengepraat". De Duitse piloot is daarbij omge komen. De oorzaak is nog niet be kend. i

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3