SUNIL bleekt voor u SUNIL blauwt voor u èn SUNIL is nylon-actief SUNIL WAST STRALEND WIT m Voorstel LBS over verhoging van politiek niet haalbaar elkprijs het geheim van de blauwe trein Ow.vLiEKDAG 21 MAART 1963 DE LE1DSCHP- 'f M t'AlllNA l MR. BROUWER VOOR JoKVP-KRING LEIDEN: Mr. T. Brouwer, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, heeft gisteravond voor de Jo KVP van de kring Leiden, stelling genomen tegen de uitspraak van de vergadering van de kring Leiden van de LTB, dat de heer E. J. M. Kolfschoten, eveneens Tweede Kamer-lid, mede verant woordelijk moet worden gesteld voor het mislukken van de onderhande lingen over de melkprijs. De huidige garantieprijs voor de melk is 27 cent. Zoals bekend was bepleit de melkprijs te brengen op 28 cent. Mr. Brouwer betoogde, dat het Landbouwschap en dus ook de heer Kolfschoten, voorzitter van de LTB en bestuurslid van het Landbouw schap, wel degelijk een verhoging van de melkprijs tot 28 cent hadden geëist. Haagse politierechter ren. De zieke plekken mag men hier niet laten zitten, noch in de land-> bouw, noch in de Industrie. Rozen met doornen Het prijsbeleid, aldus mr. Brouwer, Een 46_jarige kweker uit Boskoop ral er op gericht dienen te z«n, dat had zich voor de Economische politie- .in van boeren met rechter te verantwoorden, omdat hij achter blijven. een partjj r0zen als B-kwaliteit naar Na de causerie van mr. Brouwer Duitsland had geëxporteerd, beneden volgde tenslotte een levendig vraag- de daarvoor vastgestelde prijs, bene- gesprek tussen de inleider en de Jo vens een groter hoeveelheid dan KVP'ers, onder leiding van de voor- waarvoor hij vergunning bezat, woord horen. In Duitsland en Frank- zitter, de heer J. Ponsioen. Op deze Naar de kweker uiteen zette wa- rijk subsidieert men tot in het ab- boeiende en leerzame avond was ook ren de rozen van slechte kwaliteit, surde toe om de produktie zó hoog aanwezig de voorzitter van de „se- zodat daarvoor een lager prijs werd op te jagen, dat men over zeven jaar nioren"-kring Leiden van. de KVP, de bedongen. „Het was altijd nog mee- VERWIJTEN AAN DE HEER KOLFSCHOTEN ZIJN NIET JUIST een hogere prijs, te verhalen op die consument. Toetreding van Engelandl tot de EEG is voorts van vitaal belang voor de landbouw, omdat de verdelings industrie een kans krijgt. De graan- Bij de onderhandelingen vorig jaar PrÜzen van Frankrijk en Duitsland werden door het Landbouwschap drie bggen namelijk beduidend hoger dan motieven aangevoerd, die een verho- Engeland. ging noodzakelijk maakten: de geste- Het grootste gevaar van een EEG gen produktiekosten; de vergroting zPnder Engeland is echter, dat Ame- van het bedrijfsrisico en een achter- nka tolmuren zal gaan optrekken stand in het loon van de boerenarbei- v0.°^.^f ^es. Nederland is van de zes der van ongeveeor 16% in vergelij- relatief de grootste exporteur naar king met andere takken van be- Daarbij va.Jt °P, te merken, drijf in Nederland. Tegen het derde <*at ^5% he* Nederlandse volk argument, dat van de loonachter- pmect of indirect bij de landbouw zo weinig mogelijk behoeft in te voe- heer B. de Kousemaeker. ■tand, werd echter door de regering een principieel bezwaar aangevoerd, n.l. dat van het voortijdig open breken van de CAO. Het was dus een politiek niet haalbaar voorstel. Mr. Brouwer vroeg zich evenwel af, of de betrokken is. VERBETERING CONCURRENTIEPOSITIE In de komende zeven jaar zal het afwijzing van de verhoging door de landbouwbeleid er op gericht moeten getuigde. Immers, een achterstand, zijn om de landbouwer een concur- die aangetoond kan worden, mag rentiepositie te verschaffen. De boer ingehaald worden. Bovendien had de moet een vakbekwame ondernemer minister door een keer royaal te zijn, worden, die in staat is met kwali- aanvragen voor toelagen kunnen ver- teitsprodukten in de geringe behoef- mijden. Mr. Brouwer verzekerde te van de overige vijf te voorzien, daarom dat het Landbouwschap nu Ruilverkaveling, onderwijs, voorlich- alles in het werk stelt om iets ex- ting en vooral eenheid zijn hiertoe middelen. Wat het vergrote afzet gebied binnen de EEG betreft, liet mr. Brouwer een waarschuwend Twee militairen stichtten brand Het dorpje Zetten in de Over-Be- tra's te krijgen. Eenheid bewaren. Na de gebeurtenissen in Holland- scheveld is de kritiek losgebroken over het Landbouwschap. De heren Koekoek en Voortman zijn van plan zich kandidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Een groot gevaar dreigt thans: het verliezen van de tuwe is de laatste tijd nogal eens eenheid. Er moet een organisatie zijn, opgeschrikt door branden, vooral in waarin wensen van de boeren gebun- schuren en onbewoonde panden. Ook deld zijn tot een eenheid. Een organi- het katholieke verenigingsgebouw satie, en dit is wel het belangrijkste, ging in de vlammen op. aldus mr. Brouwer, die zich beweegt De ter plaatse gedetacheerde poli- binnen het kader van de grote poli- tie kreeg geen vat op de daders, tieke partijen. Gisteren echter zijn op grond van Over de recente moeilijkheden met aanwijzingen, die men kreeg van en- de „Vrije Boeren" merkte mr. Brou- kele ingezetenen twee militairen aan- wer op, dat deze wellicht hadden kun- gehouden. Deze militairen, afkomstig nen worden voorkomen als in de be- uit Zetten waren resp. gelegerd in trokken gebieden meer gedaan was Bergen op Zoom en Steenwijk. Door aan voorlichting betreffende taak en de marechaussee zijn ze daar opge- werkwijze van het Landbouwschap, haald. Door gebrek aan voorlichting konden thans getroffen boeren getroffen na vier jaar moeizaam onderhande len door het Landbouwschap mis leid worden. Bijzondere marktpositie. Mr. Brouwer gaf ook een „externe" H. WIJDINGEN PATERS MONTFORTANEN Mgr. W. M. Bekkers, bisschop van 's-Hertogenbosah, zal op zondag Lae- tare, 24 maart, in de kapel van het Moederhuis der Zusters Francisca- SUBSIDIE VERKIESLIJKER Daarmee is Sunil het meest complete wasmiddel voor de grote witte was en tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. Sunil wast veilig en behoedzaam, Sunil wast stralend wit. Geen wonder dat Sunil Nederlands grootste wasmiddel is. Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van nylon e.d. tegen. genomen wat ik ervoor kreeg, anders had ik ze weg moeten gooien", zo luidde zijn standnunt. De officier van justitie vond echter, dat dit niet aan gaat, omdat hierdoor de gehele han del wordt benadeeld. De eis luidde dan ook f 1000 boete of 20 dagen hechtenis voor de te lage prijzen en f 250 of 10 dagen hechtenis voor de te grote hoeveel heid. De politierechter veroordeelde overeenkomstig die eis. Benadeling gemeenschap „Als u meer teelt, dan waarop u recht hebt. dan benadeelt u de ge meenschap", zo constateerde de Haagse politierechter jegens een kweker uit Roelofa»-ends^een, die te recht stond, omdat hij 300 m° asters, anjers en chrysanten teveel had ge teeld. Dit werd echter door verdachte ontkend, de meting zou fout zijn ge weest. De officier van justitie con stateerde echter, dat het Product- schaD er wel meer van weet en heeft berekend, dat verdachte een teveel van f 750 had ontvangen door die teelt. Verdachte heeft een klein bedrijf en de rechtei adviseerde hem dan ook maar liever in loondienst te gaan werken. De officier eiste f 200 boete of 10 dagen hechtenis. „Dat valt me tegen, ik zou niet weten waarvan ik het moet betalen", aldus verdachte, die een gezin met 12 kinderen heeft. De rechter hield met die omstandigheid rekening en legde f 100 boete op. Extra NTS-uitzending van TV-debat Naar aanleiding van de voortzet ting der Kamerdebatten inzake le nota reclame-televisie zal de NTS hedenavond (21 maart) om 20.00 uur, aansluitend op het NTS jour- naad, in een extra uitzending een samenvattende reportage van deze debaten verzorgen. Het aangekon digde KRO-programma zal 15 minu ten worden opgeschoven. Aan de gevolgen van een ver keersongeval is gisteravond in het ziekenhuis te Laren de 74-jarige J. van der Tweel uit Hilversum over leden. Hij had op 't kruispunt Rijks- weg-Hilversumseweg tg Laren per rijwiel geen voorrang verleend aan een bestelauto, die met een snelheid van 80 km op de rijksweg reed. Bij de botsing liep hij zware verwondingen op. De bestuurder van de bestelauto kreeg slechts schaafwonden. OD R de moderne Zig-Zag naaimachine ^395. fantastisch...! Kom kiiken MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK Breesfraal 171 (Advertentie) Aether klank en VRIJDAG 22 MAART 1963 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VP RO. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte gram. (Om 7.35 Van de voorpag.). 8.00 Nws en soc. strijd lied. 8.18 Lichte gram 9.00 Ochtend- gymn. voor de vrouw. 9.10 Moderne grar.i. (Om 9.35-9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Clavecimbel-recital. 11.40 Orgelspel: lichte muz. AVRO: 12.00 Dixielandork. 12.20 Regerings uitzending: Uitzending voor de land bouw. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sport en recreatie. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded., eventueel act. of gram. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ork. met zangsol. 14.00 Bariton en harp. 14.20 Boekenschouw. 14.40 Kerkorgelconcert. 15.00 Hou je aan je woord, een programma vol speelse invallen en literaire spits vondigheden (herh. v. zondag 17 mrt jl.). VARA: 16.00 Dansork. met zang sol. en voc. ensemble. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de teenagers. 17.50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Politieke lezing: PvdA. 18 25 Licht ork. met zangsol. 18.50 Onder het mes, praatje. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Toneelmuz. 19.50 Daar om lezing. 20.05 Drie vragen over de hulpverlening aan ontwikkelings gebieden, lezing. 20.20 Orgel en fluit: klass. muz. 20.40 Boekbespreking. 20.50 Wereld in beweging. VARA: 21.00 Tango-rumba-ork. met zangsol. 21.35 Das Vierte Reich, docum. over Communisme en Nationaal Soc. in Oost-Duitsl. 22.15 Buitenl. weekover zicht. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Voor dat de nacht valtpoëtische me ditatie. VARA: 23.00 Soc. nws in Es peranto. 23.10 Spontane reacties, mu zikale discussie. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. m. 1007 kc/s. en „interne" verantwoording van het "®ssen te Oirsahot het H. Priester- landbouwbeleid. Dat de regering s^ap toedienen aan de navolgende 400,000,000 uit de staatskas moet led4en der Nederlandse provincie der geven aan de landbouw vloeit voort Paters Montfortanen: J. Corbey, uit de bijzondere marktpositie van de Hoensbroek; B_ Gerhmann, Erle-Gel- landbouw, waarin men in tegenstel- s^irchên (Did.)H. Wennrich, ling tot andere takken van bedrijf Grdnberg (Did.)J. Mitftels, Tilburg; door middel van monopolie of kartel- Gens, Gellik (B.); J. Jacobs, vorming niet kan komen tot de vast- Eygelshoven; P. Verlaan, Alkmaar; stelling van prijzen. Het is boven- Naus, Kaldenkirchen (Did.); M. dien niet juist te menen, dat de re- Vanaerde, Bissegem (B.); H. Jans*- gering niets doet voor andere takken Venray-Oirlo; A. Sevenheck, van bedrijf. Zij legt heffingen op en Schaesberg; L. Muit j ens, Voeren- maakt beschermende bepalingen, daal; P. Stevens, Echt; L. Amand, Fnuikend voor de landbouw is het Opoeteren (B J. Ranke, Bever- ook, dat de vraag niet toeneemt naar W1JK; G- Goltstein, Heerlen; H. Keu- mate de welvaart stijgt. Het voedsel- nen, Blerick; J. Packbier, Hulsberg. pakket blijft in tijden van hoogcon- junctuur hetzelfde. Het geld wordt besteed aan luxe-produkten van de industrie. De boer wil echter ook in de welvaart delen en gaat meer pro duceren om de kosten te drukken. En hiermede zijn de surplussen ver klaard. Dit noemde mr. Brouwer het „noodlot" van de landbouw. Valsheid in geschrifte: Communistisch Kamerlid wordt voorgeleid Het van valsiheid in geschrifte ver dachte communistische Eerste-Ka- merlid en raadslid te Finsterw^lde H. H. zal morgen worden voorgeleid De landbouw bevindt zich ook in voor de officier van Justitie te Gro- de „prijsschaar". De prijs van het ningen. Het Kamerlid zal morgen- product blijft laag, terwijl het „kos- vroeg vanuit Winschoten, waar zijn tenklimaat" (machines, vervoer etc.) aanhouding plaats had, worden over stijgt. Mocht men bezwaren maken gebracht naar Groningen. Dit heeft tegen subsidie van de landbouw, mr. de officier van Justitie te Groningen, Brouwer stelde, dat subsidie, sociaal mr. J. Muntendam, gisteravond mee- gezien, altijd nog verkieslijker is dan gedeeld. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-be- richten. 7.10 Dagopening 7.25 Klass. gram. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram. 8.45 Licht piano spel gr. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 So praan, fluit en clavecimbel. 11.15 In 't zilver, progr. voor oudere luiste raars. 12.00 Lichte gram. 12.30 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrum. trio. 12.50 Gram., event, act. 13.00 Nieuws. 13.15 Per plaat door Europa. 13.45 Italiaanse liedjes gr. 14.05 Schoolradio. 14.25 Klass. kamer- muz. gr. 15.30 Klass. gram. 15.55 Rit misch kwartet. 16.15 Klimplanten voor de kamer, praatje. 16.30 Mod. kamermuz. gr. 17.00 Voordracht. 17.20 Lichte gram. 17.40 Beursberich ten. 17.45 Meisjeskoor gr. 18.00 Mili taire kapel. 18.20 De hangmat, een progr. dat schommelt. 18.50 Rege ringsuitzending: Maatsch. opbouw werk in streekverband, gesprek met de heer G. v. Dam, directeur van de Stichting Friesland voor maatschapp. werk, en drs. W. Nijboer te Drachten. 19.00 Nws en weerpr. 19.10 Licht in strum. ensemble. 19.30 Radiokrant. 19.50 Licht instrum. kwintet. 20.10 Prisma, gevar. progr. 21.15 Samen zang: geestelijke liederen. 21.45 Kom- mentaar en diskussie. 22.00 Amuse- mentsmuz. gr. 22.30 Nws. 22.40 Wijd als de wereld, lezing 23.00 Klass. en mod. oi" .muz. 23.45 Lichte gram. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 19.30 Rooster..!, kroniek voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Tele vi zier. 20.30 Onze vriend Higgens, TV- film. 21.00 Music-Hall. 22.00 Vernie tiging van de Indianen, docum (deel III). NTS: 22.35-22.40 Journaal. Toen scheen hij lotse.'jng een idee te krijgen. Hij greep Van Aldin bij de arm. „Maar dat is daar niet aan ge dacht heb! We moeten onze reis te Pa rijs onderbreken. Vlug, vlug, we mce- teL dadelijk uitstappen. Hij greep zijn koffers en snelde de trem uit. Van A'/in en Kinghton, ver baasd doch gehoo v.aarn, volgden hem. Van Aldin, die rich eenmaal een opinie had gevormd over Poirots bekwaam heid, liet die niet gemakkelijk weer varen. Aan de uitgang werden ze te gengehouden. Hun biljetten waren in het bezit van de conducteur van de trein, iets wat ze alle drie waren ver geten. Poirot legde de zaak uit, vlug, wel- ■prekend, dringend; maar de beambte liet zich niet verbidden. En opeens zweeg Poirot. Midden in een zin bleef hij steken. „Ik ben een idioot geweest", zei hij eenvoudig. „Ma foi, nu heb ik toch eens mijn hoofd verloren. Laten we maar teruggaan en de reis voortzet ten. Als we geluk hebben is de trein nog niet weg." Ze waren nog maar juist op tijd; en de trein vertrok, toen Knighton, als laatste der drie, zich met zijn koffer tje naar binnen hees. De conducteur hielp hen om hun vo rige coupé's weer te vinden. Van Al din zei niets, maar het was duidelijk te zien, dat hij zich ergerde aan Poi rots dwaas gedrag. Poirot putte zich uit in verontschuldigingen. Van Al din luisterde zwijgend toe en wist een paar hatelijke opmerkingen binnen te houden. Zij gebruikten het diner in de spijs- wagen en daarna stelde Poirot voor dat ze alle drie zouden gaan zitten in het compartiment van de miljonair. De miljonair keek hem nieuwsgie rig aan. ,Is er iets dat u voor ons verbergt, mr. Poirot?" „Ik?" Poirot opende vol onschul dige verbazing wijd zijn ogen. „Wat een idee!" Van Aldin zei niets meer, maar hij was niet voldaan. De conducteur kreeg de boodschap dat hij de bedden niet hoefde op te maken. Mogelijke verwondering van de map werd met een fooi, die Van Aldin hem gaf, be zworen De drie mannen zaten zwijgend bij elkaar. Poirot scheen rusteloos te zijn. Nu wendde hij zich tot de secretaris. .Majoor Knighton, is de deur van uw compartiment gegrendeld? De deur naar de corridor bedoel ik." „Ja, ik heb ze juist zelf gegrendeld." „Weet u het wel zeker?" vroeg Poi rot. „Ik wil nog weieens gaan kijken voor de zekerheid", zei Knighton. „O neen, rerangeer u niet. Ik zal zelf wel gaan kijken." Hij ging door de tussendeur en kwam enkele seconden later hoofdschuddend terug. „Ja, ja, het is zoals u zei. U moet een oude man zijn dwaarheid maar vergeven." Hij sloot de verbindingsdeur en nam zijn plaats in de rechter hoek weer ln. De uren gingen voorbij. De drie maakten het zich gemakke lijk en dommelden in. Nu en dan keek Poirot op zyn horloge, schudde het hoofd en sliep weer in. Eenmaal stond hij op van zijn plaats, opende de ver bindingsdeur en kwam toen hoofd- schucdend terug. „Wat is er?" fluisterde Knighton. Vei'wacht u dat er iets zal gebeu ren?" „Ik ben zo zenuwachtig als een kat. Ieder geluidje doet me opschrikken." Knighton geeuwde. Hij en Van Aldin zaten weer te dom melen, toen Poirot voor de veertiende keer op zijn horloge keek en de mil jonair op de schouder tikte. „Wat is er?" „Over vijf of tien minuten zullen we te Lyon aankomen, monsieur Van Al din." „O!" Van Aldins gezicht zag er bleek en slecht uil in het flauwe licht. „Dan is het omsireeks deze tijd geweest dat mijn arme Ruth werd vermoord. Hij zat techt voor zich uit te starer Zijn lippen trilden een weinig, in zijn geest liet hij de vreselijke traged'e, cue een schaduw over zijn gehele leven had geworpen, weer aan zich voorbijgaan. De trein verminderde zijn vaart en stopte te Lyon. Van Aldin liet het raampje neer en keek naar buiten „Als het Derek niet is geweest sn uv nieuwe theorie juist is, dan heeft de man hier de trein verlaten?" vro»g hij over zijn schouder. Tot zijn verbazing schudde Poirjt het hoofd. „Neen' zei hij, „geen man verliet de trein, maar ik geloof ja, ik geloof dat een vrouw dat gedaan heeft." Knightons adem stokte. ,Een vrouw?" vr« eg Van Aldin scherp. „Ja, een vrouw zei Poirot. „U zul! u herinneren, mons:eur Van Aldin. dat mademoiselle Grey vertelde dat er een jongeman uitstapte om wat luent te happen, een jongeman in overjas en net een pet op. Ik denk dat die jongeman hoogstwaarschijnlijk een vrouw is ge weest". „Maar wie was net dan?" Van Aldins gezicht drukte ongeloof uit. maar Poirot antwoordde ernstig en zonder aarzelen: „Haar naam of de naam waaron der zc vele jaren bekend is geweest is Kitty K dd; maai u, mijnheer Van Aldin, kent iw: onder een andere naam die van Ada Mason." Knighton spr< i.g op. „Wat?" riep hij uit. Poirot keeide z.tb tot hem. „O ja, voordat ik het vergeet." Hij haalde \e'a uit zijn zak en hield het Knighton vror „Mag ik u eer sigaret aanbieden uit uw eigen s-gaiettenkoker? Het was onvooriiqhtig van u die te laten vallen toen u te Parijs in de trein stapte. Knighton stond verstomd te K.jken Toen maakte tij een beweging, maar Poirot stak waarschuwend zijn haar. op. „Neen, beweeg u niet", sprak hij op zachte toon, „de c'eur naar het andere compartiment is open en u staat onder bewaking. Ik heb toen we Parijs verbe ter. de deur ontgrtndeld, en onze v jen den van de poiitie hebben daar olaals genomen. U zult wel begrijpen dat de Franse politie u heel graag zou sp.e- ken, majoor Knighton of zullen we maar zeggen monsieus de Marquis". HOOFDSTUK XXXIII. VERKLARINGEN. „Verklaringen?" Poirot glimiachte Hij zat te lunchen tegenover de miljt nair in zijn privé ap partement in „Negresco". Van Aldin was opgelucht, maai nieuwsgierig. rot leunde achterover in zijn stoe. en staarde nadenkend naar het plafond „Ja, ik zal aliei verklaren. Het begon met het ene punt dat me bezighield het verminkte gezicht van de vermoor de vrouw. De eerste vraag was die naar de identiteit. Was die vrouw inderdaad mevrouw Kettering? Maar dit 'ei 1de tot niets, want de getuigenis van ma demoiselle Grey was positief en liet geer, plaats voor twijfel De dode vrouw was inderdaad Ruth Kettering."

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2