Agenda Leidse gemeenteraad Yoga geen eenvoudige zaak DONDERDAG 21 MAART 1963 DE LEIDSCHE COU.IANT PAGINA 12 De raad der gemeente Leiden komt op maandag 25 maart te 2 uur 's-mid- diags in openbare zitting bijeen. Het college van b. en w. stelt de raad voor te benoemen aan het Rem brandt-lyceum de volgende docenten: de heer A. Lagerwey tot leraar licha melijke opvoeding; de heer J. E. P. Zuidhoff voor het cursusjaar 1962-'63 tot tijdelijk leraar in de biologie; mej. dirs I. A. Gerlings voor het huidige cursusjaar tot tijdelijk lerares in de Spaanse taal en letterkunde; de heer drs. E. van der Starre tot leraar Franse taal en letterkunde voor het cursusjaar 19631964 aan de Louis»? de Coligny-HBS. Voorts stelt het college voor te be noemen: mevrouw M. K. Oostra-Hod- jes tot onderwijzeres aan de school De Valk; mevr. Th. M. Verlaak-Drij- vers tot ondrewijzeres aan de Pesta- lozzischool; mej. G. C. de Hart tot onderwijzeres aan de Du Rieuschool; mej. H. J. van der Klein tot onder wijzeres aan de dr. van Voorthuysen- school. Door tussentijds aftreden van dr. P. J. Kaiser, arts en medewerker aan het Bureau voor de Medische Sport keuring, is een vacature ontstaan in de raad van beheer van de Sport stichting. Het college draagt voor de vervulling van deze vacatun? voor de artsen J. H. Postel en D. Gaasbeek. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer P. A. Wisse uit zijn betrekking van hoofd van de openbare school voor uitgebreid la ger onderwijs aan de Jacob van Cam- penlaan. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mevr. P. M. v. Zon neveld-de Vries, uit haar betrekking van onderwijzeres aan de Marnix van St. Aidegondeschool (school voor g.l.o. aan de Maresingel). Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het treffen van voorzieningen en het doen van aanschaffingen ten behoeve van di verse openbare scholen in deze ge meente. De met een en ander gemoeide kos ten worden geraamd voor het Stede lijk Gymnasium op 7.550, voor het Rembrandt-lyceum op 9.600, voor het g.l.o. op 67.986, voor het b.l.o. op 1.500 en voor het kleuteronder wijs op 44.911. Voorstel inzake het vaststellen van de bedragen, bedoeld in artikel 55ter, le lid, van de Lager-onderwijswet 1920, met betrekking tot het open baar gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs over het jaar 1961. Voorstel inzake het verlenen van voorschotten op de exploitatievergoe ding aan de besturen van de bijzon dere scholen voor gewoon, voortge zet gewoon en uitgebreid lager on derwijs voor het jaar 1963. Voorstel inzake het verlenen van voorschotten op de vergoeding we gens kosten van vakonderwijs der bijzondere scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid la ger onderwijsh voor het jaar 1963. Voorstel inzake het verlenen van *^n voorschot op de vergoeding in de sploitatiekosten voor het jaar 1963, -an de besturen van de bijzondere scholen voor buitengewoon lager on derwijs. Voorstel inzake het verlenen van voorschotten op de vergoeding we gens kosten van vakonderwijs der bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs voor het jaar 1963. Voorstel inzake het voorlopig vast stellen van de exploitatiekosten van het openbaar kleuteronderwijs over het jaar 1961. Voorstel inzake het verlenen van voorlopige voorschotten op de exploi tatievergoedingen over het jaar 1963 aan de besturen van bijzondere kleu terscholen. Voorstel inzake het verlenen van een voorschot op de vergoeding, be doeld in artikel 127 van de Kleuter- onderwijswet, aan het bestuur van de Vereniging voor Christelijke Fröbel scholen over het jaar 1963. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs om medewer king voor de inrichting van twee lo kalen ten behoeve van de hervormde kleuterschool Munnikenstraat 1. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het vervoer van leerlingen van lagere scholen naar en van het instructiebad aan de Zweilandlaan. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet R.K. Bejaarden genoten van genoeglijke filmavond De filmavond van de R.K. Bejaar- denbond, gisteravond in het St. An- tonius Clubhuis is een zeer geslaagde bijeenkomst geworden. Voorzitter de heer F. A. van Hees heeft een welkomstwoord gesproken tot de talrijke aanwezigen, in het bij zonder tot de gastheren n.l. „de olie- produkten en Steenkolen- Handels vereniging n.v. PAM". In een vlot tempo werd voor de pauze een viertal kleurenfilms ver toond, wat zelfs voor de meest ver stokte televisiekijker een grote ver rassing was. Door het bestuur hiertoe in de ge legenheid gesteld, genoot men van de koffie met koek. Bovendien mochten alle aanwezigen van de PAM-heren een souvenirtje in ontvangst nemen met een consumptie naar keuze. Met een tweetal dolkomische kluch ten n.l. een heer die o zo graag papa wilde zijn en een geestig avontuur van Stan Laurel en Oliver Hardy werd het programma besloten. Voorzitter, de heer F. A. van Hees, dankte op de eerste plaats de heren van de PAM voor de genoeglijke avond en de talrijke aanwezigen voor hun opkomst. Met een herinnering aan de jaar vergadering op maandagmiddag 25 maart a.s. kwam een einde aan deze geslaagde avond. voor extra aanlegkosten en voor de aocommodatie van het sportvelden complex in Leiden-noord en van een krediet voor het plaatsen van een hulpbemalingsinstallatie ten behoeve van het volkstuincomplex van dat stadsdeel. Voorstel inzake het aankopen van de woning Waardgragcht 104 en een erf, gelegen aan de Oranjegracht. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aankoop van auto's ten behoeve van de politie. Voorstel inzake de wijziging van de gemeentebegroting en de begroting van het Grondbedrijf voor het dienst jaar 1962. Voorstel inzake wijziging van de leveringsvoorwaarden van de N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland. Voorstel inzake wijziging van het besluit van de raad d.d. 22 janiuari 1962, nr. 25, tot het vaststellen van het tarief voor de verpleging in de psychiatrische inrichting „Endegeest" en „Voorgeest" voor het jaar 1962. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet ten behoeve van de verbouwing van het paviljoen mannen B, de verbete ring van de ingang van het paviljoen A en de vernieuwing van het meubi lair c.a. van het paviljoen mannen B van de psychiatrische inrichtingen Endegeest c.a. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van de verbouwing en restauratie van het paviljoen vrouwen B en het treffen van een aantal aanvul lende voorzieningen in het A-gebouw van de psychiatrische inrichtingen Endegeest c.a. Voorstel tot het goedkeuren van de rekeningen over de jaren 1960 en 1961 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. GEZONDE WETENSCHAP Uitgaande van de Sticht ng Yoga Nederland, die zich ten doel stelt de bestudering, verbreiding en toepas sing van de Yoga-wetenschap in de meest uitgebreide zin van het woord te bevorderen, is gisteravond in het Prytaneum aan het Rapenburg een lezing gehouden voor een aantal be langstellenden. De heer R. Polder man, arts te Baarn, hield in zijn in leiding een beschouwing over het begrip Yoga. Op de eenvoudige vraag, wat Yoga is, kan een eenvou dig antwoord volgen: Yoga is de sleutel tot het hart, de sleutel tot vrede en geluk en tot een gezond en harmonisch leven. Dit antwoord is echter even eenvoudig als onvolledig Het dient metterdaad aangevuld te worden en gezien de demonstratie, gegeven doo reen broodmagere Yo- ga-instructeur, is Yoga geen eenvou dige zaak, die men met een half uur tje „gymnastiek" afhandelt. Het gaat hier in hoofdzaak om de Hatha Yoga, een „etappe" in het ge heel; eèn van de vele wegen, die tot het doel voeren. Het systeem is ge richt op de noodzakelijke harmonie van lichaam en geest en het wil be paalde tegenstrijdigheden in de mens oplossen: een soort twee-een heid door lichaamstraining en adem- beheersing, beheersing uiteindelijk van de menselijke emoties. Dokter Polderman, die in India de nodige ervaring in Yoga heeft opge daan, voerde aan, dat de mens door gaans 60% overbodige energie in het dagelijks leven verbruikt; 't lichaam wordt niet economisch gebruikt. Het belangrijkste aspect van de Hatha Yoga zijn niet zozeer de verschillen de houdingen tijdens de beoefening als wel de juiste ademhaling. Een volledige ademhaling geeft bij een minimum aan energiegebruik een maximum aan rendement. Het komt er op aan, dat men het instrument van het lichaam leert bewuster te gaan gebruiken. In de zin zoals de Indiër de Yoga beoefent: het trachten naar eenwor ding met het goddelijke, zullen de christelijke yogi's die er in een ongedacht aantal zijn deze we tenschap niet hanteren. Maar ook in bet Westen is men er van overtuigd geraakt, dat Yoga tot rijke en ver heugende resultaten kan leiden. Dokter Polderman noemde Yoga de praktische filosofie, die de mens helpt te bereiken, dat je jezelf niet voor de gek houdt. De demonstraties werden met de grootste aandacht gevolgd. Ongetwij feld heeft deze „onbeweeglijke gym nastiek" respect, bewondering en bij deze of gene twijfel-aan-zichzelf op geroepen. Voor velen zal het verza melen van energie 's morgens vóór het ontbijt door een „kopstandje" van vijf minuten en het zich verze keren van een ongestoorde, gezonde slaap door geconcentreerde gecon troleerde opladingen en ontspannin gen in lang niet gemakkelijke hou dingen, wel een utopie blijven. Boeiende lezing over „Kastelen in Frankrijk" In het kader van haar winterpro- gramma 19621963, heeft de afde ling Leiden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde gis teravond in het Gereformeerd Jeugd huis een goed bezochte ledenbijeen komst gehouden. De afdelingsvoor zitter, de heer J. H. Smit, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom en richtte zich hierin in het bijzonder tot de heer J. Vermande, chef van de gemeente lijke Plantsoenendienst, die na het huishoudelijk gedeelte een lezing hield over „Kastelen in Frankrijk". Na voorlezing van de notulen en ingekomen stukken, wees de voor zitter de aanwezigen nog eens met nadruk op de jaarlijkse „Vriend schappelijke Bijeenkomst" van de Maatschappij leden, die dit jaar op 16 mei te Hilvarenbeek (N.-Br.) zal worden gehouden en waarvoor zich reeds een groot aantal afdelingsleden opgaf, voor de gezamenlijke reis daarheen. Voorts kon de voorzitter nog enige mededelingen doen wat betreft het excursieprogramma in 't komende zomerseizoen en waarin weer een aantal zeer leerzame en aantrekkelijke excursies zullen wor den opgenomen. Nadat het voorlopig programma aan een nadere beschou wing was onderworpen, werd alsnog besloten met enkele uit de vergade ring voortkomende suggesties en ver langens bij de samenstelling van het definitieve programma terdege reke ning te houden. Na een algemene interessante in leiding over het prachtige Franse landschap, nam de heer Vermande zijn gehoor in gedachten mee op een tocht langs de Loire, waar in het landschap de hunnebedden en diver se steenresten getuigen, dat langs haar oevers de oudste bewoners uit het stenen tijdperk hebben ge woond. Zeer geslaagde avond van „Salus Infimorum" Gisteravond zijn de leden vam de Ned. R.K. Bond voor Ziekenverple- genden „Salus Infirmorum" getuige geweest van een zeer merkwaardige avond. In het St. Elisabeth-ziekenhuis al hier, zijn opgetreden de 27-jarige ze»er begaafde mezzo-sopraan Tine Appelman en de 26-jarige even be gaafde pinaniste 'Annelies Brinkman. Voor een enthousiast publiek heb ben zij een gevarieerd programma ten gehore gebracht, waaronder wer ken van Mozart, Pergelosi en Schu mann. De liederen van Schumann zijn op meesterlijke wijze vertolkt, zowel door de mezzo-sopraan als door de pianiste. Na de pauze hebben de aanwezigen kunnen genieten van enkele zeer goed uitgevoerde opera-scènes, waar van „Voce di donna" uit „La Gio- conda" van Ponchielli zeer veel in druk heeft gemaakt. Tine Appelman is haar muziek studies begonnen aan 't Amsterdams Conservatorium, nadat zij in 1959 had deelgenomen aan een Haydn-Schu- bert concours te Wenen, waar dit veelbelovende talent werd ontdekt. De pianiste Annelies Brinkman, die eveneens haar conservatorium-oplei ding te Amsterdam heeft genoten, ontwikkelt haar talent thans nog onder de bekwame leiding van Felix de Nobel. Een Arabesque van Schumann en een Rhapsodie van Brahms, de twee pianosoli, die zij op eminente wijze wist te brengen, hebben haar dan L.0.-leerlingen behaalden zwemdiploma's in Leidse „Overdekte" (Vervolg). Bij het zwemmen voor het diploma zijn de volgende leerlingen van Leid se lagere scholen geslaagd: DIPLOMA A: Oppenheimstraat (Hr. van Iter- son): Corrie van Bemmelen, Anneke Naju, Milou Penseel, Leuntje v. Bek- kum, Hanneke Selier, Yvonne de Ja ger, Yvonne v. d. Slegtenhorst, Ma rian v. d. Zeeuw, Ria den Os, Mickie v. d. Dries, Casper Schreuder, Rob Hensen, Mattie Vancourt, Freerik Smit, Pieter de Wit, Saskia Schutter. Storm Buysingstraat (Hr. Datemn): Willy Vrij, Marian de Vries, Loek Tjio, Jan van Staveren, Bert Vrij, Oosterstraat (Hr. de Jonge): Ada Vister, Hety Stavleu, Hans Beekman, Wim Haasnoot. Potgieterlaan (Hr. van Ouden hoven): Marianne Lith, Loden Schra- ma. Stadhouderslaan (Hr. v. d. Brink): Nella Duuren, Erik Schoten- drei ;r, Cees Hulsbos, Peter Visser, Bert de la Rie, Jan de Graaf, Hank- Jan v. d. Pluim. Johan Wagenaarlaan (Hr. Cos- see): Gerda Haverhoek, Linda Dool, Anneke Ligtvoet, Ronald Hansen, Ri chard de Groot. Os- en Paardenlaan (Hr. LIp- pits): Hans Gijbbels, Albert Hoge- doorn, Aüpie Biever. Lusthof laan (Hr. Kraaije van ger) Thea Biegstraten, Ineke van der Akker, Carla Kuytenhoven, Gina van Kralingen. Lusthoflaan (Hr. de Vries)Wil ly Delmer, Liesbeth de Wolf, Jan van Tongeren, Louis van Egmond. Driftstraat (Hr. de Vries): Nelly Boekmer, Carla Bronsgeest, Willy Ba- rendse, Geertje Meyer, Gerda Couvé, Dick Vermond, Robbie Blansjaar, Ja cob Spijker, Jan Ouwerkerk, André van Schie. Sumatrastraat(Hr. Bartelsman): Beppie Schellens, Annie de Tombe, Lenie Habraken, Terry Pieo, Liesbeth Singeling, Thea Boon, Truus v. d. Weyden. Erik Pink, Wim Brouwer, Dick Onderwater, Jan v. d. Wiel, Hans Chrispijn. Zuidsingel (Hr. v. d. Neut): An neke v. d. Reyen, Koos de Roode, Ge rard Kokkedee, Frits van Es, Marry Smit. Du Rieustraat (Hr. Slegtenhorst): Karin Jansen, Annemieke Schuchard, Judith Roosenschoon, Marianne de Wolf, Christie Visman, Joke Mossel man, Jan Baak, Joop Verlind, Robbie Bloot, Dikkie Privé, Bart Jekel, Frans van Dorp, Hanco Bakker, Karei van Eek, Nico Croon, Wim Knötels, Henk Fokkema, Machteld Kolenbrander. Haarlemmerstraat (Hr. Hurts): Coby Mink, Elly Colpa, Anneke Prins, Henny van Eggen, Rob Kieft, Jan Stouten, Artie Stouten, Bernard de Goey, Leo Engel. Pelikaanstraat (Mej. Bonnet): Toos Hogervorst, Nell eke Gouds waard, Joke Brandsma, Jacquelien Meerpoel, Plonie Oudshoorn,, Nellie Schouten, Irene Zirkzee, Tiny v. d. Hoeven, Willy v. d. Ploeg, Anneke Hoogervorst, Joke v. d. Pouw-Kraan, Gerda Schoutemaker, Ria Hooimans. Ineke Gelein, Joke Voordouw, Els Lammers, Joke Kerkvliet. Hooglandse Kerkgracht (Hr. Zui- derveld): Marja Zanoli, Ria Nauta, Anja Stuurwold, Elly Chaudron, Jan- neke van Eygen. Johan Chrispijn, Paul Schouten, Rob Ladan, Sjaak den Heeten. Damlaan (Hr. ^luyt): Dieneke Sierag. Oppenheimstraat (Hr. Poodt): Franca Peer, Annemarie Bom, Maria van Iersel, Gees Holstegge, Hans Ver steeg. Damlaan (Hr. van Adrichem): José van Deventer, Tineke v. Kaam, Kees Looloos, Hans Akerboom, Ag nes van Staden. Hoge Morsweg (Hr. Sierat): An- nemarijke van Elswijk, Marion van Elswijk, Kees Schouten, Jan Moer land. Asserstraat (Hr. van Schaik): Albertine van Peursen, Ada Verhoef, Nelleke Marbus, Dirk-Jan Haitsma, Dick Coster, Rob v. d. Woerd. Noordeinde (Hr. Prévo): Ellen Mulde, Marion v. d. Heiden, Berny van Putten. Mieke Mulder, Joke Lan- genberg, Maarten Muller, Geert-Jan Goekoop, Frits van Berge-Henegou- wen. Obrechtstraat (Hr. Noorduin): Henny Immink, Remond Stegehuis. Peter Meyers, Herman Groenewegen, Loesje Maas. Langebrug (Hr. Goddijn): Sil via Slijkhuis, Martien Verbree, Willy v. d. Hoeven, Eddy Ouwersloot, Nico Volker, Hugo Horstmaal, Tonny Hoenselaar, Bert Boersma, Hendri Verschoor, Jan Biesheuvel, Edmundt Passchier, Henny Merbis, Frans v. d. Ende, Aad v. d. Velde, Nico Rijns- wou, Jan van Tol. Marnixstraat (Hr. den Haan): Dolly Martien, Leen van Westbroek, Freek Kiehl, Henny Rodenburg, En- no Korpelshoek, Johan Onderwater, René van Klaveren. Breestraat (Hr. Hettinga): Peter v. d. Wal, Erik Beek, Sjaak Kerkvliet, Christiaan Wolkers, Gerard Volwa- ter, Henk Prins, Willy v. d. Leylie, Alfons Korpel. Lammenschansweg (Zr. Accur- sia): Ria Roosemalen, Anneke Ber- kensteijn, Thea Wijnands, Jannie Stouten, Lenie Verweij, Hennie Neu teboom. Rapenburg (Hr. v. d. Neut): Ma rijke Drijfhout, Cees Huiskens, Cees Kelder, Paula Garitsen, Ria Muit, Marian Opdam, Petra Rynders, Mar- leine Bahlmann, René van Oosten, Rinus Menken, Han Hensing, Mar tien Wieringen, Theo Roozendaal. Plantsoen (Hr. Huigens): Hen ny Philippo. Hoge Morsweg (Hr. v. d. Engh) Nelleke v. d. Leer, Rienie van Ewijk, Marianne van Dijk, Kees v. d. Stelt. Willem de Zwijgerlaan (Hr. Schuurman): Willy Kleinman. Ditty Sinteur, Meta van Erk-v. d. Sluys, Bert Brugmans, Henny Starr, Koos Schavendijk, Chris van As, Rina van Egmond. Van Vollenhovenkade (Hr. de Vries): Vera Delfos, Marian Zierik- zee, Joke van Staden, Lileke v. d. Linden, Marian Brouwer, Paula Tes- ke, Sam Mielen, Richard van Lingen, Bert Hulsbos, Rudi Boon, Arjan Lam- merdin, Myrna Faber. Oude Vest (Hr. de Graaf): Ria Azier, Cobie Duivermans. Ria" Bent veld, Frank v. Dijk, Peter Boom, Jan Kriek, Gerrit de Wit, Cor v. d. Burg. Haarlemmerstraat 'Hr. v. Veld hoven): Elsje Blom, Nelly v. d. Geest, Anneke Groenendijk, Joke Rood, Jo ke Valk. Timorstraat (Hr. Wijngaards): Margie Keinning, Willy Beugelsdijk, Riet l'Ami, Jasquelien v. d. Geest, Elly Schreuder, Marjan Wagenaar, Els Beek, Marjan de Boekern, Peter Ciere, Kees v. d. Bosch. Gé Meertens, Robbie Bezouwen, Wim van Schaik, Cees Beek. Pasteurstraat (Hr. den Hartog): Mieneke Boot, Henneke Kromhout, Ansje Vink, Ling Batenberg, Niel de Haas. DIPLOMA B Boommarkt (Hr. van Eisen): Piet Barends, Albert Burgmeyer, Pe ter van Dam, Gerard de Jong. Levendaal (Zr. Mirjam: Hannie Muik, Lenie Everaart, Annemieke Wamelink, Lies Opdam, Alexandra van Herwij nen. Noordeinde (Hr. Ypenburg): Arie Kwist. Rijnsburgersingel (Hr. Bronner): Gada Verhoog; Koos Kareis. Potgieterlaan (Hr. van Ouden hoven) Theo Couwenberg, Luciën Lommers. Zuidsingel (Hr. v. d. Neut): Cor Braamzeel. Pelikaanstraat (Mej. Bonnet): Bep van Kraningen, Judy Zwetsloot, Lia Nijhoff. Rapenburg (Hr. v. d. Neut): Bert de Hosson, Rietje de Romijn. Plantsoen (Hr. Huigens): Gerard Verdoes, Evert Stikvoort, Wim v. d. Molen, Henk Zuurmond. Hoge Morsweg (Hr. v. d. Engh) Jantien Slagter. Oude Vest (Hr. de Graaf)Frans van Tongeren; Ria Mast. Asserstraat (Hr. van Schaik): Ike Teekens, Anneke Neuteboom, Dick Jan Pleiter, Peter Selier, Han neke Vos, Mieke Vos. Marnixstraat (Hr. den Haan): Jan van Oosten, Chris de Tombe. Breestraat (Hr. Hettinga): Ber- tus van Leeuwen. Lammenschansweg (Zr. Accur- sia): Jannie Overdevest, Nolda van Egmond, Greetje Schoo. ook terecht iaën langdurig en harte lijk applaus bezorgd. Deze twee begaafde jonge mensen hebben de aanwezigen ervan over tuigd, dat zij een nog veelbelovende carrière tegemoet zullen gaan. LEIDSE BRIDGEBOND Parenoompetitie, groep Zwart: Na de 5e ronde luidt de stand: (gemid delde 250): 1 mej. Nagel-Schölvinck 280.28, 2 dames v. Zijp-Verboog 273.65, 3 v. d. Meer-Verboog 272.45, 4 dames Kuilman-Zandivliet 252.55, 5 Leenhouts-Kuilman 249.44, 6 hr. en mevr. Krul 239.68, 7 dames Visser- v. d. Meer 231.34, 8 hr. en mevr. Hol landers 229.32, 9 Parmentier-de Pree 221.27. Groep Groen: In deze groep zijn nu 6 ronden gespeeld, en de stand is (bij een gemiddelde van 300): 1 hr. en mevr. Brouwer 365.40, 2 sv. Leeu wen-v. d. Voort 326.-, 3 hr. en mevr. Eiahhorn 310.92, 4 Plouvier-Lange- meyer 303.77, 5 hr. en mevr. Beek 290.68, 6 dames Verstraaten-den Hol der 289.13, 7 dames v. Heusden- Sdhneider 288.66, 8 dames v. Berge Henegouwen-Petersen 282.21, 9 da mes Sels-v. Alphen 280.44, 10 v. Heus- den-Kluit 272.14. Een Britse V-bommenwerper is de buurt van Stamford neergestort en in vlammen opgegaan. Het vlieg tuig had een bemanning van zes koppen. Een hiervan is in veiligheid, de anderen worden vermist. Veertien jeugdige OAS-leden zijn tot gevangenisstraffen variërend van vijf tot twintig jaar veroordeeld we gens hun aandeel in veertien aan slagen met kneedbommen die in ja nuari 1962 in Parijs zijn gepleegd. Drie van hen kregen twintig jaar omdat zij o.m. een bom hadden la ten ontploffen bij de woning van de minister van cultuur, André Mal- raux, waarbij een vierjarig meisje ernstig werd gewond en half blind is geworden. LEIDERDORP Geboren: Marget d.v. G. J. de Haas en C Geerlof; Johanna Hendnka d. v. J. H. Meijer en A. Paling; Rober- tus Gerardus Maria z.v. F. A. Zwart jes en W M. Stuifzand. Overleden: Gerritje de Bruijn 83 jaar, e.v, G. v. d. Bosch. VOORSCHOTEN VOORSCHOTENSE COöP. BOERENLEENBANK De Voorschotense Coöp. Boeren leenbank hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer A. Q. Does wijk. Deze memoreerde allereerst de in het afgelopen jaar door de dood ont vallen leden, waarna de vergadering een ogenblik stilte in acht nam. De voorzitter achtte de bedrijfsresultaten van de agrarische leden niet onguns tig, hoewel het in de veehouderij wel iets minder wordt. Demidden- standsbedrijven profiteren nog van de huidige conjunctuur, ofschoon ve len te kampen hebben met personeels gebrek. Hij wees voorts op de hogere omzet van de bank, welke steeg van 50 tot 63 miljoen. Jaarverslag. De kassier gaf een korte toelioh- ting op het toegezonden jaarverslag, uit welke verslag o.a. werden ge- noed de toename van de spaargelden met ruim 600.000 en grote uitbreiding van de werkzaamheden, zo steeg het aantal boekingsposten met ruim 7000 tot 33600. De netto winst ad. 5749,68 zal worden toegevoegd aan de reser ve, waarna deze zal bedragen 93.025,84. Het voorstel tot wijziging van sta tuten en huishoudelijk reglement werd met algemene stemmen aan vaard. Door deze wijzigingen kan de bank haar werkzaamheden aanpassen bij de gewijzigde omstandigheden en wordt tegemoet gekomen aan ver schillende bezwaren welke destijds zijn geuit in het rèpport van de com missie landbouwkrediet. Bestuursverkiezing. Het aftredende lid van bestuur, de heer M. Lakeman was wegens het bereiken van de in de statuten vast gestelde maximum leeftijd niet her kiesbaar. De voorzitter dankte hem namens de vergadering voor de prettige sa menwerking in de jaar, dat hij be stuurslid was, en liet deze woorden van waardering vergezeld gaan van een fruitmand. Als nieuw bestuurslid werd de heer P. G. Niersman gekozen, die voorheen lid was van de Raad van Toezicht. Het aftredende lid van de Raad van Toezicht J. Koot werd her kozen. In de vakature van de heer Niersman in de Raad van Toezicht werd gekozen de heer A. A. v. d. Mijn. Eerste uitvoering Zaterdag 23 maart a.s. geeft de gymnastiekvereni ging „De Zwervers" o.l.v. mej. D. v. d. Kwaak in de zaal van het Cultureel Centrum haar eerste sportuitvoering. Geboren- Rudolf Theodorus Henri- cus z.v. G. J. E. Herkströter en L. A. Doets; Paul z.v Chr. J Drillenburg, ook genaamd Lel ij veld er P. A. Beij- ersbergen; Cornelis z.v. C. Hulsbos en A M. den Hertog; Jan z.v. T. v.d. Bij en M. de Wit; Anna Amalia J,v, J. v. d. Noort en C. N. 't Gilde; Eve line Dorine d.v. J. J. W. Heese en W. Rens; Lucas Antonius z.v. A. v. d. Volk en G. H. v. Vliet; Alexandra Deborah d.v. W. Biesheuvel en A. Biesheuvel. Ondertrouwd: K. Bleekveld 33 j. en E. G. J. Langeveld 20 j.; J. Ko renhof 54 j. en H. A. v. Nieuwenhuij- zen 45 j.; W. H. v.d. Luit 34 j. en A, P. Kop 33 j. Gehuwd: G. H. v.d. Plas 34 j. en Chr. E. Harmelink 31 j.; A. v.d. Vel den 24 j. en A. Odijk 20 j. Overleden: Ronald Heijmans 10 m. OEGSTGEEST Geboren- Robert Everard Cornelis z.v. A. v. d. Meer en J. C. Lubbe; Marcellinus Johannes z.v. G. H. Komst en T. C. Schrijvers; Ewald Theodore z.v. T. I. M. v. d. Mortel en E. I. M. v. Leeuwen; Catharina Petronella Beraardina Maria d.v. A. J. M. v. Haasteren en C. M. Borst; Eric Raymond Winfred Leopold Qui- rijn z.v. A. A. v. Varik en G. C. Driessen. Getrouwd: R. Blomsma en M. W. G. W. Snellink;, L. H. IJpelaar en C. A. v. Stijn. Overleden: S. v.d. Steen w.v. D. v. Egmond; P. Verschoor w.v. J F. Spittel; H. Wassenburg; E L. Deketh w.v. J. C. de Vulder van Noorden; W. R. Smits. ZOETERWOUDE Pastoor Emmen voor KAB en KAV: OPVOEDEN MET GEDULDIGE LIEFDE Het kleine getal leden van de KAB en de KAV, dat bijeen gekomen was voor de lezing over de opvoeding van de rijpere jeugd, vormde een huise lijke kring rond pastoor Emmen, die vaderlijk zijn gehoor wist te boeien, en tot aller voldoening onderwijzend, veel heeft geleerd. Puttende uit de rijke ervaringen van priesterlijke arbeid bracht deze geestelijk raadsman veel concrete feiten naar voren getuigend van practische studie. Mot overtuigende voorbeelden, uit eigen ondervindingen, hield spr. als hoofdmotief voor, dat alleen met een voortdurende vertrouwende en voor al geduldige liefde bij de jeugd iets bereikt kan worden. Vooral de schildering van de tafe relen uit een harmonieus gezin, waar in vader en moeder het begrip heb ben er te zijn voor de jeugd, waar door de moeilijkheden, in liefde over wonnen, vanzelf wegvallen, was prachtig. Fouten. Scherp tekende spr. de grove fou ten; als een „lief zusje", lief wordt ten koste van een ander kind, dat moet horen, dat het met zjjn drif ten „net zo'n driftkop als zijn vader" „net zo kattig als zijn moeder" is. De kinderen moeten altijd weer opgevangen worden, de volle belang stelling van de ouders krijgen. Als de grote kinderen thuis komen moet vader zijn krant even neer leggen en moet moeder even tijd hebben om te luisteren naar de zoon of dochter, die hun moeilijkheden van de dag willen Er zijn vaders, die altijd zelf maar willen praten om te voorkomen dat het tot een gesprek komt met de kinderen. Veel kinderen tobben het meest over hum eigen opvoeders. Ernstig waarschuwt spr. voor een opvoeding tot prestatie, uitsluitend gericht om iets te bereiken ten koste van het persoonlijke, altijd maar weer om het wat, om toch vooral maar niet maatschappelijk te misluk ken, terwijl het bij een gelovig mens toch op de eerste plaats moet gaan om het wie. Een meisje uit een woonwagenkamp met een goede natuurlijke opvoeding kan in het leven tenvolle slagen, terwijl een „beschaafd" meisje gees telijk onvolwassen kan blijven en een mispunt kan worden. Fatale vergissingen worden ge maakt bij opvoedingen tot idealen, waarvan moeder zegt „dat zij er voor wil krom liggen". Mens zijn is liefhebben. Het beeld en de gelijkenis van de mens tot God is in de liefde het sterkst aan te tonen. Jeugd minder rijp. Spr. moet constateren, dat onze jeugd geestelijk minder rijp is als vroeger; dit betreft niet de geslachte lijke rijpheid, maar wel het notitie nemen van veel dingen, die nooig zijn tot geestelijke volwassenheid. Vele menselijke zwakheden en wel in het bijzonder het gebrek aan eerbied voor ouders en gezag zijn het ge volg van dezelfde onevenwichtighe den van de ouders. Liefde en tederheid in de opvoe ding mogen echter niet leiden tot meegaan met de fouten van de kin deren. Het intellect van de geest moet zich paren aan de begeleidende liefde Ten opzichte van de bevordering van de godsdienstigheid geeft spr. onverbloemde lessen over de mede verantwoordelijkheid Als de ouders de vaders op de vrije zaterdagen en de moeders van gezinnen, waarvan de kinderen al wat groter zijn, voort durend voorbeeld geven tot kerk bezoek, dan zullen de kinderen al licht volgen. Alles draait op het voorbeeld van de volwassenen. Als de kinderen fouten maken, behoudt dan toch nog een warm hart voor hen; wij hebben allemaal een liefdevolle heilige hemelse Vader. Voorzitter Van der Ploeg getuigde met recht in zijn dankwoord, dat de pastoor het anders had gezegd dan vorige sprekers over dit onder werp, maar tot zeer grote lering: als deze wooden ter harte worden geno men dan komen vele van de opvoe dingsproblemen wel in orde. Met een gebed voor de geestelijke zorgen van het gezin, besloot pas toor Emmen zijn wijze lessen. ZOETER WOUDE LTJ. Vrijdag 22 maart a.s. (mor gen) organiseert de LTJ een kaart avond (prijsjassen) 'oor de LTM- LTB en hun echtgenoten in het Don Boscohuis. Aanvang 8 uur precies.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 12