JONGENS PANTALON fflIJ Laatste Nederlandse rechter terug uit Nieuw-Guinea KREYMB0R6 WOENSDAG NU 10.4° KREYMBORG r DINSDAG 19 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT Grotere variatie op Haarlemse keuring De laatste nieuwe foto uit het Perzische keizerlijke paleis in Teheran. We zien keizerin Farah, die haar dochtertje Farahnaz op de arm houdt, de Sjah en het prinsje Rezah. Amerikanen worden „warm" gemaakt voor toeristisch bezoek aan Nederland Waarin wij uitmunten: vriendelijkheid en hulpvaardigheid De verwachting is, dat er meer dan achthonderdduizend Amerikanen dit jaar hun vakantie in Europa zul len gaan doorbrengen. Vrijwel elk Europees land heeft in New York een toeristenbureau, dat zich bezig houdt met de aandacht te vestigen op het land dat het vertegenwoor digt ook Nederland en van 21 maart af is Nederland in New York zelfs heel goed vertegenwoordigd. Er wordt dan een nieuw kantoor ge opend in het hartje van Manhattan 605 Fifth Avenue met als bu ren het gezamenlijke kantoor van de KLM en de Holland Amerika Lijn. Directeur Onno Libaert van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen verkeer, kantoor New York, is meer dan tevreden over de nieuwe behui zing en bovenal met de nieuwe, rui mere middelen, waarover hij sdnds december kan beschikken om voor Nederland meer propaganda te kun nen maken. Zo wordt gedurende een week via een t.v.-show, die in ons land wordt opgenomen (waaraan wij voor 200 duizend gulden kosten moeten beta len) reclame voor Nederland ge maakt die miljoenen Amerikanen zal kunnen bereiken. Directeur Libaert probeert Neder land te verkopen als het entree van Europa. „Geen Amerikaan die de oceaan oversteekt is van plan ergens lang te blijven. Hij wil graag zoveel mogelijk zien. Maar als zijn eerste indruk van Europa prettig is, en hij doet die eerste indruk in Nederland op, dan komt hij er zeker terug. Is het niet aan het einde van zijn trip dan is het een andere keer". Illusie in stand houden Waar Nederland in Amerika voor bekend staat is voor onze goede kwa liteit, onze eerlijkheid en onze hulp vaardigheid. Onze hotels zijn heus goed. Wat zij misschien aan comfort missen maken zij dubbel goed door de paar woorden Engels die ieder een spreekt en door de vriendelijk heid waarmee de Amerikaan er wordt ontvangen. Dit legt een ver- ANGST VOOR VERVUILING? DEN HAAG WIL 5-DAAGSE SCHOOLWEEK Sinds de invoering van de vijfdaagse werkweek heeft men op de scholen op zaterdag in toenemende mate te maken met te laat komende kinderen, met half aangeklede kinderen, met kinderen die helemaal niet of te weinig hebben gegeten en met kinderen, die zich niet of onvoldoende hebben gewas sen. Dit zei de wethouder van Onderwijs van Den Haag, mr. M. Vrolijk, gisteren in de Haag se gemeenteraad bij het be spreken van het voor en tegen van de vijfdaagse schoolweek. De wethouder zei dat B. en W. nog geen standpunt hebben bepaald. Persoonlijk is hij voor invoering van de vijfdaagse schoolweek. Wanneer daartoe niet wordt overgegaan, zal het aantrekken van personeel niet gemakkelijker worden. Nu het maatschappelijk leven zich steeds meer gaat richten op de vijfdaagse werkweek, zullen de gezinnen ook op andere wij ze 't weekeinde gaan besteden. De kinderen moeten hierbij ook worden ingeschakeld, zo zei Ie Haagse wethouder. Mr. Vrolijk meent, dat Den Haag een proef moet nemen met een vijfdaagse schoolweek bij het gehele Lager Onderwas tot en met het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onder wijs. J plichtin/g op. Een Amerikaan die in Frankrijk is ergert zich niet als nie mand hem verstaat als het hotel niet helemaal schoon is of als de taxi chauffeur te 'eel rekent. Maar de zelfde Amerikaan is woedend als hem dat in Nederland overkomt, omdat hij dan van een illusie wordt be roofd. Een and-r punt, dat de heer Li baert aansneed, was Nederland als goedkoopte-eiland. Dat is niet meer zo, zeker niet als de gemeenschappe lijke markt zich verder ontwikkelt. Onze vriendelijkheid en hulpvaar digheid zullen het moeten doen. „En wat de molens en de klompen betreft, dit is ons handelsmerk. An dere landen geven miljoenen uiit om zulk een handelsmerk te vinden. Het zou geld weggooden zjjn als wij het nj.et meer zouden gebruiken. Na tuurlijk, iedere Amerikaan weet wel, dat Nederland in vele opzichten een modern land is. Maar daarvoor komt hij niet. Is hij eenmaal in Nederland dan maken de moderne Nederlandse steden diepe indruk op hem". Machinist van dragline verdronken ln de industriehaven te 's-Herto- genbosch is maandagmiddag een dragline in het water gevallen. De machinist, de 44-jarige heer Van der Lee uit Oss, kon niet tijdig uit de cabine gehaald worden en verdronk. Het ongeluk gebeurde, toen een tros brak van het schip waar de dragline opgereden zou worden. Het schip dreef een eindje van de wal, waardoor de dragline in het water stortte. Nederlandse vliegers boven Nigeria Nederlandse vliegers, in dienst van Aero Contractors of Nigeria Ltd. (dochtermaatschappij van Schreiner Aero Contractors in Den Haag) zul len boven de grenzen van Nigeria gaan patrouilleren met daartoe spe ciaal aangeschafte nieuwe vliegtui gen. Eind- vorige week heeft de fe derale minister van financiën, Fes- tus Okotie-Eboh, in Lagos met een direktielid van Aero Contractors de overeenkomst getekend. De Neder landse vliegers zullen met name de ongeveer 550 mijl lange kust van Nigeria in het oog houden. De be doeling van de Nigeriaanse regering is op deze wijze het smokkelen, dat kennelijk grote afmetingen heeft aangenomen, te bestrijden. WITTE ft y DE echte PIJNSTILLER Een maand gaat vlug. Met WITTE KRUIS (poeders, tabletten of cachets) hoeft u niet meer op te zien tegen nare dagen. WITTE KRUIS Landbouwer door bliksem gedood Tijdens een kort maar zwaar on weer is gistermiddag de 51-jarige landbouwer J. Hermans uit Everts- oord (gem. Sevenum), terwijl hij met paard en wagen zijn asperge- land aan het bemesten was, door de bliksem getroffen en op slag gedood. Een passerende automobilist zag eerst het paard dood op het veld lig gen en toen ook de man. De heer Herman laat een vtouw en vijf kinderen achter. Twee jaar geleden werd een kind van het ge zin, Hansje, door een zekere B. ver moord. Het onweer, dat gepaard ging met zware hagel, woedde vooral boven de Peel. Uitlaatgassen tasten verkeerslichten aan Door de uitlaatgassen van auto mobielen raakt het apparatuur van de automatische verkeerslichten in Rotterdam defect. De apparatuur komt, ondanks de gesloten kasten, dik onder het vuil te zitten. Zelfs de soldeerpunten worden door de gassen aangetast. Men gaat nu waar schijnlijk twee kasten om een appa ratuur bouwen. Politieagenten die het verkeer met de hand regelen, staan niet langer dan een uur op drukke verkeerspun ten. Ook de tunnelwachters doen niet langer dan een uur dienst in de van vuil en rook bezwangerde at mosfeer. Uit een onderzoek is geble ken, dat wanneer een tunnelwachter niet langer dan een uur dienst doen, het effect van de uitlaatgassen op zijn gezondheid minder schadelijk is dan het roken van een sigaret. NA MEI VLIEGT KLM NIET MEER OP BIAK Na een verblijf van 16 jaren op Nieuw-Guinea is zaterdagmiddag de laatste Nederlandse rechter, mr. J. J. de Zoete, uit Biak op Schiphol terug gekeerd. Hij was tot vorig jaar land rechter in Hollandia en fungeerde 't laatste jaar als raadsheer in het hof van Jrrtitie te Hollandia. Op Schip hol deelde hij desgevraagd mede, dat het hof thans geheel uit Indonesische juristen bestaat. Het was onze landgenoot opgeval len, dat Indonesië de laatste weken een uitzonderlijk vriendelijke toon laat horen. „Verscheidene Nederlan ders, die pas enkele jaren geleden uit Indonesië naar Nieuw Guinea zijn gekomen en wier hart nog steeds naar Indonesië trekt, gaan er nu weer eens poolshoogte nemen en dat kan gemakkelijk, want de Indonesische regering is uiterst mild met het ver strekken van visa", aldus mr. de Zoete. Papoea's onverminderd. pro-Nederlands Volgens mr. De Zoete zijn de Pa poea's nog onverminderd pro-Neder lands. „Zij rekenen er op, dat wij in 1969 na het referendum terug zullen komen", zei hij. „Ze verwachten niet, dat de Indonesiërs in de komende jaren pogingen zullen doen hen ver der rijp te maken voor onafhanke lijkheid en dus denken ze ons in 1969 weer nodig te hebben om de thans afgebroken opbouw in die rich ting voort te zeten. Leidende en an dere Papoea's hebben er bij mij yp aangediongen in Nederland de ge dachte warm te houden, dat zij niet van zins zijn het zelfbeschikkings recht, dat hun door de Verenigde Naties voor 1969 plechtig is toege zegd, los te laten." Naar schatting zijn er thans nog een 200-tal Nederlandse ambtenaren bij het Untea-bestuur in functie. Daarnaast nog een even groot aantal andere Nederlanders, onder wie za kenlieden en winkeliers, doch mr. De Zoete verwachtte met vrij grote stelligheid, dat zij allemaal uiterlijk volgende maand Nieuw-Guinea zul len verlat. Ook voor zakenlieden zag hij weinig perspectief. Het laatste nieuws, dat mr. De Zoete uit Hollandia meebracht, had hij uit de mond van de Nederlandse vertegenwoordiger bij het Unitea- bestuur, de heer Goedhart: de KLM zal in mei niet meer op Biak vlie gen. De laatste vlucht van Biajc naar Nederland is vastgesteld op woens dag 24 april a.s. Verwacht wordt, dat met deze laatste DC-8 uit Biak tevens het laatste 100-tal Nederlan ders van Nieuw-Guinea naar Neder land terug zal komen. Het wordt voorjaar. Dat kon men gisteren ook zien op de wekelijkse keuring in Haarlem. Daar zag men nl. veel meer variaties dan de laatste tijd het geval is geweest. Men zag er naast de tulpen en de narcissen ook hyacinten, cyclamen, lelies, ixia's en hippeastrums. Narcissen waren minder in aantal: de warme kas- narcissen raken op en in de koude kas bloeien ze nog lang niet. Bij de hyacinten zagen we weer de mooie nieuwe roserode Amster dam, in goede conditie naar voren gebracht door gebrs. Segers, Lisse. De fa. C. J. Zonneveld, De Drechs- berg, Voorhout, bracht een aantal nieuwe hyacinten-zaailingen, waar van ons de lichtblauwe 136 het meest bekoorde. Naast een forse groep cyclamen van de fa. J. C. Maarse, Aalsmeer, waarin we enkele tinten tegen kwamen die we tot nu toe bij de cyclamen tevergeefs zochten. De bloemvorm was echter wat „romme lig". Van de fa. De Jong uit An dlij k zagen we vijf potten met prima geforceerde lelies: n.l. Harmony, Enchantment en Cinmdbar. Het ge heel zag er best en gezond uit. De Lissense bijgoedkweker P. Drost liet wat ixia's zien en een imponerende groep Amaryllis hippeastrum werd door K. Warmenhoven, Hillegom, naar voren gebracht. We noteerden zeven verschillende variëteiten en stuk voor stuk waren ze uitstekend van bouw en vorm. Grote sortering tulpen. Tulpen waren er nog heel wat. Veel bekends uiteraard, maar daar naast ook enkele min of meer nieu we variëteiten. Die kon men o.m. vinden in de groep darwinhybriden en -sports van C. Nieuwenhuis, Lis- se. Daarin prijkte o.m. een oranje sport uit Madame Lefeber en gele en abrikooskleurige verlopingen uit diverse rode darwinhybriden. Naar het abrikooskleurige neigt ook de sport uit General Eisenhower, die Ja. van Reisen, Voorhout, exposeer de. Een heel goede indruk maakte ook de scharlaken met cerise gete kende Clara Benedict van J. C. Nieu wenhuis^ Lisse, terwijl Gebrs. Faase, Noordwijk, enkele interessante tuli- pa's etaleerden, o.m. de creme-gele Intermezzo. Een tulp die sterk de aandacht trok was de kloeke warmkleurige Alpine Glow, eveneens van de ge noemde Noordwij kse firma. In het rood mocht de mooie Boston van Gebrs. van Graven, De Zilk, er trou wens ook best wezen. De purperen Auto van Prinses Irene beroofd Tijdens het weekeinde heeft een onverlaat te Amsterdam zich vergre pen aan de auto van prinses Irene. Met een mesje sneed hij een gat in de linnen kap en opende vervolgens het portier. De man stal een tas met persoonlijke bezittingen van de prin ses. Aanvaiikelijk dacht men, dat het gebeurd zou zijn tijdens het bezoek van de prinses aan de modeshow van Pierre Cardin in het Hilton Hotel. Een woordvoerder van het hotel heeft echter verklaard, dat dit on mogelijk is, daar de auto van de prinses, een Fiat 1690, recht voor de ingang stond en dat er voortdurend vier man personeel buiten was ge weest. De Amsterdamse politie hult zich ^ver deze diefstal in het diepste stilzwijgen. Pocket kelder bar in Nijmegen Onder de kelder van het Nijmeeg se Luxor Theater aan het Plein 1944 tot voor kort in gebruik als fiet senstalling is een grote pocket- kelder met een sortering van ruim 25.000 pockets gemaakt. Men zal in de kelder uitsluitend pockets, uit binnen- en bui te nlend kunnen ko pen. Er is een pocketbar waar men de boekjes kan inkijken en (gedeel telijk) lezen. De Nijmegenaren ver onderstellen dat deze zelfbedienings kelder de grootste van Europa is. Behalve voor het uitstallen van 25.000 pockets is er ook een magazijn voor de opslag van nog eens hon derdduizend pockets. De kopers be talen bij de uitgang aan een kassa. 25 maart zal de wethouder van on derwijs in Nijmegen, mr. J. J. de Haas de zaak openen. Bij die gele genheid zal Anton van Duinkerken over de invloed van de pocket in de huidige wereld van het boek spre ken. Chauffeur zat na botsing twee uur bekneld Op dc weg tussen Utrecht en De Bilt zijn vanmorgen vroeg 2 vracht auto's met elkaar in botsing geko men. Een van de chauffeurs, G. S. uit Doornspijk, raakte bekneld. Het duurde twee uur voordat brandweer en G.G. en G.D. hem met snijbran ders uit zijn benarde positie hadden verlost. Ter plaatse is de man een bloedtransfusie toegediend en daar na overgebracht naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Hij had, naar bij een eerste onder zoek was vastgesteld, een arm en 'n been gebroken en een shook opge lopen. Kardinaal Alfrink voor KRO-televisie Woensdag 27 maart zal Kardinaal Alfrink voor de KRO-televisie de aandacht vragen voor de bisschoppe lijke vastenactie. Deze actie stelt de christenen in de gelegenheid hun fi nanciële offers ter beschikking van de bisschoppen te stellen, die ze be steden aan de grote behoeften in de nood gebieden i n de wereldkerk. Prince Charles van die fa. Hopman uit Hillegom, ontbrak ook nu niet op het appèl. De prachtige Oranje Zon, ongetwijfeld de mooiste oranje tulp die er is, werd weer door Gebrs. Lammers, Lisse, in prima conditie voor het voetlicht gebracht. Er ston den wel vijftien potten van. Een lust voor het oog. Van deze firma zagen we ook de mooie randtulp Royal Court, L. van Berkel, Vogelenzang, die al meerdere mooie nieuwigheden naar voren heeft gebracht, toonde nu een rode zaailing, die er best uit zag. De glans van Abe Lenstra als sportman mag dan verminderd zijn, de tulp die naar hem genoemd is blijkt nog steeds sterke. We zagen deze aparte zilverkleurige tulp van de fa. Van Ruiten uit Lisse, en uit hetzelfde bollendorp kwam P. Da mes met de rode Hannibal. Een goe de gele tulp vonden we Yellow Pre sent van P. Nelis, Heemstede. „SOUVENIR", ELEGANTE NARCIS Bij de narcissen trok de zoveelste prestatie van N. Straathof, Roelof- arendsveen, sterk de aandacht. Hoe deze Veen-bewoner de trompet en Golden Harvest en Rembrandt zo best krijgt, is zonder meer een won der. Souvenir is een creatie van gebrs Van Graven, De Zilk, een baby trompetje van het jonquille-type, dat er zeer elegant uitzag. De voorname gele trompet Explorer van J. Rijke- lijkhuizen, Hillegom, maakte ook nu weer een uitstekende indruk. Ruig- roks Broeiproevenbedrijf, Hillegom, bracht de aardige crème trompet Le- mone en voor het overige was er bij de narcissen jiiet veel nieuws onder de zon. SUBSIDIE FACULTEITEN GODGELEERDHEID VOORGESTELD Een wetsontwerp tot subsidiëring van de faculteit der godjgeleerdheid Van de Kath. Universiteit van Nij megen en die van de Vrije Universi teiten, zal naar de mening van mi nister Cals in geen enkel opzicht door het nieuwe wetsontwerp in het geding komen. Pakj es boter van twintig gram Er zullen binnenkort pakjes boter van twintig gram op de markt wor den gebracht. Negen zuivelfabrieken in de Achterhoek zijn op dit idee ge komen. Hun plan wordt uitgevoerd via een handelscombinatie. Het is de bedoeling, dat de kleine pakjes boter het balletje boter, dat in de restau rants wordt geserveerd, zullen gaan vervangen. In Zwitserland worden allang in hotels en restaurants der gelijke pakjes gebruikt. Het is de negen fabrieken gebleken, dat er wel belangstelling bestaat voor hun plan. ARRESTATIES IN FINSTERWOLDE IN VERBAND MET BRAND De arrestatie van vijf communis ten in de „roodste plaats van Neder land", Finsterwolde, heeft onder de bewoners van hert dorp geen verba zing gewekt. „Er moest eens nodig opruiming worden gehouden," zegt men daar. De meest opvallende ar restatie was gisteren wel die van het Eerste Kamerlid H.H., die be schuldigd wordt van valsheid in ge schrifte, hoewel hij zowel als de an deren van deze valsheid geen of zeer weinig persoonlijk voordeel heb ben gehad. Zijn arrestatie had te maken met de brand in „Het Centrum", het com munistische volksgebouw van Fin sterwolde, op 6 augustus 1960. De brand veroorzaakte voor veertigdui zend gulden schade; later werd aan een commissariaat, waarvan thans drie man zyn opgesloten, een uitke ring gedaan van 50.000 a 60.000 guil- den. De justitie zal nu willen weten, of het geld ten onrechte werd uitge keerd (men denkt aan brandstich ting), of dat het uitgekeerde geld in verkeerde handen is gekomen. „Verhinderd" Overigens had minister Veldkamp vandaag in de Eerste Kamer moeten antwoorden op vragen van de giste ren opgesloten communistische sena tor. De minister acht zich thans van deze plicht ontslagen en zal met het antwoord rustig wachten tot de heer H. veilig en wel in de Kamer is teruggekeerd. Waarborg-kwalltelt. Kamgaren met poly- ester In grijs en multi colours. Alleen geldig 20 maart a.s. voor leeftijd 6 jaar kl. stijging p. m. Haarlemmerstraat 143 - Leiden (Advertentie) Nieuwe reddingboot „Koningin Juliana te water gelaten Gisteren is op de n.v. Scheepswerf en Machinefabriek De Merwede in Hardinxveld-Giessendam een nieuwe reddingboot voor de Koninklijke Zuidhollandse Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen te water gelaten. Het vaartuig zal de naam van Koningin Juliana dragen. De snelheid zal ongeveer tien knopen bedragen. Voor de bovenbouw is vrijwel uitsluitend lichtmetaal ge bruikt, maar de onderbouw is ex tra verzwaard met een dertig cm brede kiel, om de stabiliteit van het scheepje te vergroten. Als het scheepje aan de gestelde verwach tingen beantwoordt, zal binnen af zienbare tijd een tweede, van het zelfde model, worden gebouwd en in de vaart gebracht. In geval van nood kan het scheepje onderdeks 100 drenkelingen veiligheid ver schaffen. Shirley Temple, die in haar kindertijd triomfen oogstte als filmster, poseert met de eerste Shirley Temple pop, welke in 1934 werd gemaakt. Dit gebeurde tijdens een diner ter ere van Abe Katz, de ontwerper van de Shirley Temple pop.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7