•Brief uit Gestoorde kinderen die zich „te goed" gedragen Zomerse dit jaar vakantiekleding zal erg bloemrijk zijn 0ncler onó cjezecfd EMOTIES VORMEN VAAK ONDRAGELIJKE DRUK TIPS Tips voor de huisvrouw HOEVEEL HEEFT U VOOR UW ECHTGENOOT OVER? Hardnekkige hoest nooit te licht opvatten Vaak verwaarloosd emotioneel probleem bij de jeugd De psychiater Wayne M. Weisner, voormalig medisch- directeur van de kinderkliniek St. Charles in Brooklyn heeft een tot nu toe verwaarloosd emotioneel probleem by de jeugd ontdekt. „We hebben ons zozeer bezig gehouden met onze jeugdige delinquenten, die met messen op zak liepen en ruiten ingooiden, dat we de kinderen, die zich keurig gedroegen, totaal uit het oog verloren hebben," zegt dr. Weisner. „Maar al te vaak wordt het geval van het gestoorde kind, dat zich „te goed" gedraagt, niet opgemerkt. De grootste deugniet uit de klas is meestal degene, die direct terecht komt bij de directeur. Het ongelukkige kind echter, dat zich „goed" gedraagt, Lykt van buiten bezien volkomen rustig. Zij ondergaan de emoties van woede, afkeer, jaloezie en heftige aggressiviteit, maar in plaats, dat zy deze emoties accepteren en uitleven, onderdrukken zij die gevoelens en proberen het bestaan ervan te ontkennen, zelfs tegenover zichzelf! Maar op een bepaald moment gaan deze emoties een ondrage lijke druk vormen en bepaalde verschijnselen treden dan aan de dag. Af en toe lezen we in de krant over een teenager, die plotseling zijn zelfcontrole verliest en het kind wordt dan beschreven als zynde „altyd zo'n aardige rustige, beleefde jongen". Dergelijke gevallen zijn even wel zeldzaam by het gewetensvolle kind. Zijn probleem is juist, dat hy teveel, ongezond aandoende, zelfcontrole bezit. in rusthuizen en andere klinieken vrijwel gelijk". Kan het „te braaf willen zijn" tot ernstige geestelijke stoornissen lel den? „Ik heb kinderen meegemaakt, die zo in de war waren betreffende wat goed of slecht is, dat zij problemen kregen bij het eten en zelfs „toestem ming" van moeder nodig hadden om te gaan eten. Ademhalen was zuur stof stelen, dit niet van hen was. Ze dachten, dat het zondig was om te spuwen, te hoesten, tegen meubi lair te stoten of per ongeluk tegen Iemand op te lopen. Dikwijls maken zij zich te druk over hun bescheiden heid en hun uiterlijk. Zij geraken door deze gedachten en overdreven schuld gevoelens soms zó verward, dat zij* niet meer kunnen leren of slapen". Zyn deze „te goede kinderen" van een minder dan normale intelligentie? „In de meeste gevallen zijn het intelligente kinderen, die met dit probleem worstelen en dikwijls ge dragen zij zich op school en elders boven hun mormale potentieel. Dit past in de gedragslijn. Zi) krijgen altijd een acht voor gedrag en vlijt" Zijn de ouders schuldig? „In vele gevallen bestaat er een zeer innige moeder - kind verhou ding en de moeder heeft de nei ging het kind teveel in bescherming te nemen. Het kind is meestal emo tioneel zeer onrijp, zeer afhankelijk van moeder en verlangend haar goedkeuring te verwerven. Het kan daarom moeilijk beslissingen nemen e. kampt met vele onzekerheden". „Het kind is meestal ernstig, ver legen, overgevoelig en eenzaam. Meestal is het erg schoon en net jes van uiterlijk. Het studeert ijve rig en behoeft weinig correcties. Het kind kan 't met zijn vriendjes of vriendinnetjes meestal niet best vin den en lijkt niet bij hen te passen. Meestal wekken zij zyn afkeer op als zijnde wild, vies, gemeen of „slecht". Hebben teenagers ook met dit pro bleem te maken? „Het is meestal gedurende het tien de tot dertiende levensjaar, dat het probleem voor het kind in de meest acute en pijnlijke fase is. De puber teit is dikwijls een opstandige perio de in hun leven en aangezien zij niet in staat zijn woede of andere n.r.iet brave" emoties te uiten, ontstaan spanningen. Een jongen van die leef tijd zou bijvoorbeeld pertinent kun nen weigeren toe te geven, dat hij belangstelling heeft voor meisjes, alleen omdat hij die belangstelling alleen al zondig acht. Toch bestaat die belangstelling en een conflict is onvermijdelijk. Juist op het ge bied van sexe en agressie krijgen deze tieners meestal moeilijkheden" Inderdaad en vrijwel in gelijke mate. In het algemeen komen even wel meer jongens dan meisjes ten slotte bij een psychiater terécht. Maar op latere leeftijd is het aantal manlijke en vrouwelijke Glasgordijnen. Doe bij het ophangen van tere glas gordijnen een vingerhoed aan de roede Dit vermindert het gevaar van uit scheuren. Schroeivlek. Schroeivlekken kunnen vrijwel niet verdoezeld worden. Is het materiaal wit, dan kan men een lichte schroei vlek bleken door deze wat vochtig te maken en dan in te wrijven met borax Is de schroeivlek op gekleurder ma teriaal gekomen, dan zit er niets an ders op dan het kledingstuk naar een zaak te brengen waa men onzicht baar kan stoppen. L\jm. Een hardnekkige lijm vlek op kleding kan worden verwijderd met wat brand spiritus of benzine. Wrijf voorzichtig rondom en over de vlek om deze los te maken. „Het kind dat „te braaf" is, te be zorgd om wat goed of fout is, te netjes op zijn uiterlijk, te precies met eten en te gewetensvol waar het kleine jeugdvergrijpen betreft, kan emotioneel gestoord raken. Mocht deze toestand aanhouden dan is des kundige hulp zeer nodig". Hoe kunnen ouders het verschil on derkennen tussen een braaf kind en een „te braaf" kind? „Een normaal, lief kind is spon taan. Als hy kwaad is, schreeuwt hij; als hy beledigd is of zich te kort gedaan voelt, huilt hi); als hy geslagen wordt, slaat hij terug. Hij doet zijn best op school, doch be hoeft niet bepaald een uitblinker te zijn. Maar hij is niet, zoals het te brave kind, altijd ingespannen be zig, gespannen en bezorgd. Een nor maal, braaf kind, is een gelukkig kind! Prinses Alexandra's bruidstoilet Het volgende grote huwelijk is na tuurlijk dat van de Britse prinses Alexandra op 24 april. En voor deze gelegenheid doen ongeveer een kwart miljoen zijderupsen hun uiterste best om de zijde van Alexandra's trouw japon en uitzet te produceren; zy doen dat op een zijderupsfarm in Hertford shire. Deze zijderupsboerderij wordt geleid door Lady Hart Dyke, die voor vier koninklijke huwelijken en vele an dere koninklijke gelegenheden voor de zijdevoorziening heeft gezorgd. De baby van de hertogin van Kent bij voorbeeld, had 'n uitzet, die gemaakt was van Hart Dyke-zijde. Zij begon haar boerderij in 1932 achter de oude muren van het Lui- lingstone Kasteel in Kent. Zij bestu deerde Chinese en Italiaanse produk- tiemethodes. Haar echtgenoot, Sir Oli ver Hart Dyke, ontwierp een speciale zijdehaspel en reeds bij de kroning van George VI in 1936, was er ge noeg zijde beschikbaar voor het kro ningskleed. Dit was de eerste grote hoeveelheid zijde, die in natuurlijke staat in Engeland werd geproduceerd sinds de tijd van Karei n, bijna drie honderd jaar geleden... Lady Hart Dyke's bedrijf bloeide als gevolg van haar enorme energie en vermogen initiatieven te nemen, hetgeen moge blijken uit de volgende geschiedenis. Enige Zwitserse vrien dinnen van de Lady hadden gehoord dat zij een nieuw soort bosbessenstruik had gekweekt, die het belangrijkste voedsel voor de zijderupsen levert. Ze wilden deze plant zien, maar de Zwit serse douane liet niet toe, dat een dergelijke plant ingevoerd werd. Lady Hart Dyke schilderde een bosbessen struikje rose en stapte Zwitserland binnen met het plantje rond haar hoed gedrapeerd.... Suède-schoenen Suède-schoenen die glimmende plek ken krijgen, kan men op de volgende manier behandelen. Doop een tanden borstel in de azijn en strijk hiermee over de schoenen. Laten drogen, de schoenen zijn dan weer als vanouds. Haarlakproblemen Haarlak wil wel eens op andere plaatsen dan op het haar terechtko men.De beste behandeling is een doek in de brandspiritus, azijn of ammo niak te dopen en hiermee flink over de vlekKen wrijven. Hardnekkige plek ken kan men bewerken met wat schuurpoeder. Wacht met de behande ling geen moment langer dan nodig is. Laten wij stellen, dat U een gewone huisvrouw bent en dat uw man een vaste betrekking heeft (met pensioenregeling), dat U spaart voor een eigen huis en twee kinderen moet groot brengen. Op een dag komt uw man thuis en zegt: „Ik wil mijn werk eraan geven. Altijd heb ik er naar verlangd naar de kunstacademie te gaan en mijn verlangen is zó groot dat ik nu zou willen gaan". Wat zou hierop uw reactie zijn? Een kennisje van me heeft dit echt meegemaakt en haar reactie was: „Doe het maar!" Ik moet zeggen, dat ik de grootste bewondering heb voor deze reactie en voor de achtergrond ervan: „Liever vijf magere jaren met een gelukkige man, dan misschien vijftig met een man, die in zijn hart voelt dat ik hem in de weg heb gestaan." Zij zal de gedachte aan een eigen huisde na zijn pensionering naar een huis moeten opgeven en de kinderen zullen het voorlopig zonder extraatjes moeten st-llen. Is de zaak dit offer waard? Is het wel verantwoord de zekerheid van het gezin op te geven? Is haar man alleen maar een egoïst? Ik sta geheel achter hen. Hij kan namelijk altijd zijn betrekking terug krijgen als blijkt, dat zijn talent niet groot genoeg is. En waar het gezin ook zal wonen, er zal altijd een hech te eenheid en geluk tussen de echte lieden zijn. In deze sfeer zullen de kinderen naar mijn idee een levens les krijgen die zij nimmer zullen ver geten. En met zo'n vrouw achter zich is het best mogelijk dat h(J de vonk van liefde zal laten flitsen en flonkeren in zijn kunstwerken. DROOMHUIS Het zyn niet alleen de vrouwen, die in het huwelijk wel eens een offer moe ten brengen. Een vriend van mij ver- Meer lichtgewicht costuums voor mannen Er zijn plannen bij de heren con- fectie-industrie om het lichtgewicht costuum - niet van zuiver wol, doch van wol met een kunstvezel - sterk te gaan propageren. De Nederlandse man gaat in navolging van It lianen en Fransen, meer aandacht schenken aan minder traditionele kleding. Het sportcolbert geraakt op de achter grond en de voorkeur wordt gege ven aan lichtgewicht costuums, heer lijk makkelijk zittend en draagbaar in alle Jaargetijden, vooral natuurlijk In de zomer. Een normaal herencos- tuum heeft een gewicht van tussen de 3 en 4 kg. Lichtgewicht costuums zij er echter al van 2 tot 3 kg. En al zal aan de coupe van zo'n cos tuum het jaar van vervaardiging wel eerder zijn af te zien dan aan een normaal herencostuum, de kleuren voor dit voorjaar zullen waarschijn lijk wél langer dan één seizoen „in de mode" blijven. Het zijn namelijk blauw en grijs. Ook groene en zwart bruine costuums krijgen een plaats in de collecties. door! Het is vrij algemeen, dat oudere mensen dik. wijls plotseling gaan lijden aan een ziekte. We vinden het niet vreemd als opa een kuchje krijgt; we den ken, dat het bij zyn leeftijd hoort en waar schijnlijk komt 't omdat hij in zijn leven teveel heeft gerookt. Het ia evenwel een feit, dat tuberculose nog een werkelijk gevaar betekent voor mensen van middelbare leeftijd en ouder. Velen zullen zich hierover verbazen, aangezien de laatste vijftig jaren een won derlijke en wonderbaar lijke vooruitgang in de tuberculosebestrijding is tot stand gekomen. Deze vooruitgang is evenwel niet zo duide lijk te bespeuren bij oudere mensen! De gevaarlijke periode is nu die van het zes tigste tot het zeven tigste jaar en het zijn voornamelijk mannen, die gevaai lopen tuber culose te krijgen. Dit verschil in sexen is moeilijk te verklaren, maar waarschijnlijk kunnen oudere mensen in hun jeugd gemakke lijker ee tuberculose- aanleg ontwikkelen en deze conditie vererge ren op oudere leeftijd. Mannen lopen in hun loopbaan grotere geva ren; zij werken temid den van stof en vuil. WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT wvwvwwwww Het is van he grootste belang pogingen in het werk te stellen de oude re mensen t« vrijwaren voor deze infectie, niet alleen in ïun eigen be- lang, maar ook omdat achtmaal zo succes zij een infectiebron vol als de vroegere kunnen vormen voor methoden. Ook be- alle Jonge kinderen met hoeft de patiënt niet wie zij in contact ko- altijd in een zieken- men. huis te kuren. Het is Een hardnekkige hoest dus zaak, opa's hoest mag nooit te licht wor- niet te verwaarlozen. den opgevat, op welke leeftijd oo'-. Een diep gaand onderzoek met doorlichting is voor grootouders net zo be langrijk als voor de kleinkinderen. Jammer genoeg is het zo, dat oudere mensen niet veel oph^b'-nn met de mo derne onderzoekings methoden! Zijpbben een groot be zwaar tegen zieken huizen en willen dat men „hen met rust laat". Zij trekken zich niets aan vai. hun hoest en worden boos als an deren zich ermee gaan bemoeien. Als een geval van tu berculose wordt ont dekt, zelfs aL de pa tiënt al tachtig is, kan een behanMing met moderne middelen bij zonder succesvol zijn. De nieuwe behandeling van oudere mensen is We denken intussen alweer aan een 'heerlijke vakantie met veel zonne warmte. Vandaar de grote belangstel ling voor de vakantiekledlng, waar van de eerste shows al gehouden wor den als de winkels nog vol liggen met warme wollen goederen. Wat zal de komende zomer aan nieuwigheden bie den? Zwempakken. Er 1.' een grote opleving in eendeli ge zwempakken. De nieuwste zwem pakken lijken tweedelig te zijn, aan gezien b-'enstuk en benedenstuk in contrasterende kleuren zijn uitgevoerd De nieuwste badpakken laten de rug geheel onbedekt. De schouderbandjes zijn breder en de hals is laag uitge sneden. Badmutsen. Hoedjes met bloemgarnering heb ben zoveel succes gehad, dat we nu zelfs met gebloemde hoofden in zee zullen duiken. Men kan zelf kiezen wel ke bloemen het - waterdichte - hoofd deksel zullen vormen: camelia's, ma deliefjes, zonnebloemen, noem maar op. Bloemen zullen trouwens niet alleen het hoofd sieren doch ook de hals en de enkels! Shorts. Favoriete materialen voor dit jaar zijn denim en badstof. Denim behoort gestreept te zijn en de badstoffenbroek jes kunnen effen zijn of in een fleurig dessin. Blouses Men zal zich overal kunnen verto nen in een klassieke blouse of van zuiver zijde of in een veredelde soort katoen, die bijna niet van echte zijde te onderscheiden is. Pantalons Twee soorten pantalons deze zomer straksluitende exemplaren van stretch materiaal of broeken met zeer wijde pijpen, de zogenaamde „bell bottom trousers". Sweaters Voor zeilen en zonnebaden zijn swea ters van katoen ln een ribbelsteek ge breid populair. De polosweaters, die deze winter zó populai» geweest zyn, zullen het ook deze zomer Myven doen, vooral indien uitgevoerd in brede, horizontale strepen. Rokken Populair zullen ook zijn wikkelrok ken van felgekleurde katoen en geren de rokken van badstof. Bjj de nieuwe vakantiekleding ho ren verder glanzende strohoeden, bij passende strand tassen en sandalen met glinsterende stenen gegarneerd. Links: bedelblouse, gecombineerd met nauwe katoen - met - nylon stretch pantalon. Rechts: Zuidzee-idyTle, als acces soires bij uw nieuwe zwempak zult u een bloemenkrans, een bloemen- badmuts en een bloemenenkelband dragen. bungalow aan de kust. Byna 25 jaar lang had hy niets anders gedaan dan sparen en plannen maken voor zijn droomhuis aan zee on nu was zyn droom waarheid geworden. Hy en zyn vrouw hadden voordien altyd in de stad ge wo. d en na enige tyd bleek dat zyn vrouw de stilte en de een zaamheid van de nieuwe woonplaats niet kon verdragen na het leven in de stad en het grootbrengen van de vier kinderen. Mijn vriend gaf zijn ideaal op zon der protest. Hij verkocht de bungalow n ging weer werken om mogelijk te maken, dat er een huis gekocht kon worden in de stad, waar de kinderen woonden. De opoffering van myn vriend was niet eens zo groot als men bedenkt dat hjj in ruste dik be gon te worden, zich verveelde en ru zies uitlokte. En zijn vrouw is geluk kig omdat haar kinderen e- kleinkin deren nu regelmatig bij haar thuis kunnen komen! Gloria Gordon. Wat is Uw antwoord Moeilijkheden met de slager JULES zegt: „Maar als Je ontevre den bent over het vlees, breng het dan terug naar de slager. Het is niet de eerste keer dat je slecht vlees V -ijgt en als je daarvan niets zegt, zal de slager denken dat hij jou kan geven wat hy kwjjt wii. De winkel is vlak by. Als ik jou was zou ik het direct terugbrengen". JET zegt: „O neen, dat durf Ik niet. Dat heb je nu altijd als je het vlees laat thuisbezorgen. Je weet nooit wat je krijgt voor je het pakje open maakt. Maar het is vervelend. Breng het maar even terug, Jules, je hebt vanochtend toch niets be langrijks te doen". Wie heeft gelijk? JULES toont hier de meest zake lijke talenten en Jet moet zijn raad opvolgen, en het vlees terugbrengen. Misschien is de slager wel boos, maar hij zal haar meer respecteren en de volgende keer zal hy beter opletten als hy vlees moet thuisbezorgen. Hy weet dat ze gemakkelyk een andere slager kan nemen. Het is niet eerlijk va,. Jet dit baantje op Jules af te schuiven. De proviandering is tenslot te haar taak. Verloving die ie denken geeft Is een meisje van zestien jaar te jong om zich te verloven? Deze vraag, die vele bezorgde ouders zich hebben gesteld, is nu zowaar een internationaal on derwerp geworden van gesprek door de aankondiging van de verloving van prinses Anne-Ma- rie van Denemarken met kroon prins Constantyn, de 22-jarige Griekse troonopvolger. Anne-Ma rie is niet alleen „sweet-sixteen" zij is ook nog een schoolmeisje, dat de exclusieve „Zahlesschool' in Denemarken bezoekt. Daaren boven hebben de prinses, zo jong als zy is, en Constantyn, al geruime tyd verkering met elkaar gehad, ze ontmoetten el kaar op een koninklyk bal toen zy nog maar veertien jaar was. Heel erg vreemd is het ove rigens niet, want vooral tn ko ninklyke kringen heeft men niet zoveel bezwaar tegen jonge lief de. In het byzonder in de Griek se koninklyke familie zyn tal van jonge bruidjes geweest. Prinses Sophie, jongste zuster van prinr Philip, verloofde zich byvoorbeeld slechts twee weken na haar zestiende verjaardag in 1930 met prins Christoffer van Hessen. Hy was majoor in de Luftwaffe en sneuvelde ln de laatste oorlog. De eerste koning van de huidige Griekse dynas tie, George 1, trouwde de Rus sische groothertogin ülga ln 1867 toen zy zestien was. Prins Con- s'antijns overgrootmoeder Vlcto ria, oudste dochter van koningin Victoria, verloofde zich in 1855, nog vóór haar vyftiende verjaar dag. In het algemeen bestaat er in de wereld wel sympathie voor jonge liefde. Anne Marie zal nog wel een poosje wachten met trouwen. Koninklyke families hebben graag wat tyd om ao'n huwe ïyk te arrangeren en het ls ook geen overbodige luxe iets aan het leren van een vreemde taal te doen. Het jonge meisje, dat waarschyniyk koningin van Grie kenland zal worden, leert Grieks en Constantyn tracht, zich heel beleefd wat Deens eigen te ma ken. Beiden spreken gelukkig Engels en beheersen zoals men mag verwachten, de taal der liefde!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9