Jaarlijk se Goldrush gaat weer beginnen ZATERDAG 16 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 8 WEEKELYKSE CRONYCKE In opspraeck quam die Leydsche maoht, die sou geslaeghen hebben en niet soo sacht. Een meegepickte arrestant, toonde sich ietwat recalcitrant. Soo stond het tenminste in meenighe crant. Ick en weet niet watter precies is geschied, nieuwsgierigh en ben ick daernaer oock niet. Maar was ick eenen arrestant, ick en toonde me vast niet recalcitrant. Ick en hou niet van myn naem in de crant. Opgeblaesen sal het geval wel syn, sulx leyt in de publique lyn. Met een meegepickte arrestant is altyd wel iet of wat aen de hand en toont sich diickwyls wat recalcitrant. In opspraeck quam de Leydsche macht, maer politie is eenmael niet al te sacht waer het gaet om eenen arrestant, d'ie sich een tickelt jen recalcitrant heyt getoond. Tenminste.... volghens de crant. Schietpartij in Havanna De Cubaanse radio-omroep heeft vrijdag gemeld, dat Cubaanse militie mannen donderdag jl. in Havanna 'n man hebben doodgeschoten en een andere gewond. Dit geschiedde, toen vier „tegen- revolutionairen" in een volgens de radio gestolen leger jeep het terrein van de ambassade van Urugay in Ha vanna opreden. Er stond een militie man op wacht bij de toegang tot het ambassadeterrein, die de jeep wilde laten stoppen. Deze reed echter door, waarop hij werd beschoten. Volgens de Cubaanse radio-omroep verschenen er, toen de schietpartij begon, verscheidene bewapende te- genrevolutionairen op toet dak van het gebouw van de Uruguese ambas sade, waarin zij een toevlucht hebben gevonden. „Deze ambassade is een waar toe vluchtsoord voor Cubaanse tegen- revolutionairen geworden", aldus de Cubaanse radio-omroep. Door de Uruguese ambassade, waar ruim tweehonderd Cubanen toevlucht hebben gezocht, is geen verklaring over het incident gegeven. Volgens wederzijdse internationale overeenkomsten inzake het recht op asiel, die tot stand zijn gebracht voor dat premier Castro aan de macht kwam, mogen Cubanen politiek asiel zoeken in ambassadegebouwen van Latijns-Amerikaanse landen. Er verblijven thans ongeveer 425 in Latijns-Amerikaanse ambassades. Onder hen bevindt zich dr. Manuel Urutia, die de eerste president tij dens het Castro-bewind was. Hij ver toef reeds twee jaar in de ambassade van Mexico. Amerika verwerpt Sowjet-beschuldiging Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag be kendgemaakt, dat de Ver. Staten de Russische beschuldiging over de be schieting van een Russische treiler met oefengranaten door Amerikaan se oorlogsschepen hebben verworpen. In een nota die donderdagavond op de Russische ambassade in Was hington is overhandigd wordt ge zegd, dat verleden week vrijdag geen enkel Amerikaans oorlosschip in het gebied van de Atlantische Oceaan waar het incident volgens Moskou plaats had, schoten had gelost die schepen of vliegtuigen in dat gebied in gevaar hadden kunnen brengen. In een Russische nota van 12 maart werd, zoals gemeld enstige bezorgd heid geuit over het afvuren van oefenganaten door twee Amerikaan se kruisers en een torpedobootjager op een Russische treiler met koel ruimte die1 zich op ruim 110 kilome ter ten oosten van Norfolk, Virginia, bevond. SORAYA Ex-keizerin Soraya van Perzië, die filmambities schijnt te hebben, zou haar maandelijkse uitkering, in Ne derlands geld uitgedrukt, ongeveer 15.000 gulden, alsook haar titel van prinses kunnen verspelen als de sjah het niet zou goedvinden dat zij film ster wordt, aldus is van welingelich te zijde in Teheran vernomen. Uit goede bron is vernomen, dat Soraya de vereiste toestemming nog niet heeft gevraagd. Toen in 1958 het kinderloze hu welijk van Soraya met de sjah werd ontbonden kreeg Soraya een toelage en de titel van prinses. Gisteravond heeft zij op een persconferentie in Rome gezegd, dat zij een contract had getekend voor het optreden in een film waarvan de produktie in handen is van de Italiaan Dino de Laurentiis. De Arabische eenheid De Syrische regering heeft meege deeld, dat er mogelijk een volks stemming zal worden gehouden in Syrië, de VAR en Irak over de vorm van eenheid van deze landen. Jemen en Algerië zouden desgewenst aan de samenwerking kunnen deelne men. Volksstemming De Syrische premier en minister van buitenlandse zaken Salah Bitar zei donderdagavond in een radiotoe spraak, dat een uit vertegenwoordi gers van Syrië, Egypte en Irak sa mengestelde commissie de grond principes van een unie tussen deze drie landen zal bespreken. De con clusie van deze commissies zullen zo spoedig mogelijk aan een volksstem ming worden onderworpen, aldus de premier. Bitar vervolgde: „De revolutio naire regering beschouwt 't als haar fundamentele taak Syrië in een unie met Egypte in Irak te voeren. De unie zal openstaan voor Algerië en Jemen, terwijl in de toekomst ook andere vrije Arabische staten tot de unie zullen kunnen toetreden". Zweedse chirurgen zien er geen been in „Het meisje was 1.87 meter lang en wanhopig ongelukkig hierdoor. Ik wist, dat ik haar helpen moest om haar kracht te geven te leven". Dat ver klaarde de Zweedse chirurg professor Gunnar Wiberg in Lund en de hulp die hij meen de te moeten verlenen bestond in het verkorten van de benen van het achttienjarig meisje met vijf centimeter. „Nu is zij gelukkig en ik hoop, dat zij het blyft", aldus kon de professor na uitvoering van zijn voorne men zeggen. Reeds eerder was in Zwe den een dergelijke „verkor- tings-operatie" op een overi gens gezond persoon uitge voerd, óók op een achttien jarig meisje, dat zeer onder het feit van haar buitengewone li chaamslengte gebukt ging. De professor had ook al een man geholpen die aan zoge naamde acromegalic (abnor male groei der extremiteiten) leed en die 2.28 meter lang was. Bij hem had hij stukken van tien centimeter uit de dij benen weggenomen en van zes centimeter uit het scheenbeen. Een andere chirurg, dr. Kurt Stenport, heeft eens van een man met x-benen er een met o-benen gemaakt omdat die man zo graag bij het paarden volk wilde dienen maar met zijn zwakke benen niet goed in het zadel kon blijven. v. J Arabieren naar Vaticaan met Palestijnse kwestie De regering van Jordanië heeft be skoten een delegatie naar het Vati- kaan te zenden om aan paus Johan nes de Palestijnse kwestie uiteen te zetten. Deze stap, aldus een in Amman uitgegeven communiqué, is het ge volg van een recent verzoek van de Arabische liga aan al haar leden om het Vatikaan en de landen van La tijns-Amerika te winnen voor de zaak van de Palestijnse Arabieren. Tabaksveiling in Bremen Op de markt voor Indonesische ta bak in Bremen zijn op een semi-of- ficiële veiling 6.928 balen Javatabak verkocht. Het betrof hier nog par tijen van de oogst 1961- Van de 7.117 aangeboden balen bleven er slechts 189 onverkocht. Bij vlotte verkoop bracht de tabak meer dan 2,5 mil joen mark op. De voornaamste ko pers waren Duitse en Nederlandse handelaren en de Nederlandse in dustrie. Zware straffen geëist tegen oorlogsmisdadigers In het proves tegen twaalf voor malige bewakers van het vernieti gingskamp Kulmihof bij de Poolste stad Poznan heeft de aanklager zwa re -traffen geëist. Tegen drie be klaagden werd levenslang geëist (te gen de voormalige politie-opzichtei Alois Haefele zelfs viermaal) met verlies van de burgerschapsrechten. De eisen tegen de anderen liepen uit een van vijftien tot. vijf jaar gevan- genisttraf. Volgens de aanklager wa ren de beklaagden medeplichig aan de dood van ongeveer 150.000 Joden (mannen, vrouwen en kinderen), die in Kulmhof verbrand en vergast waren. Een groep van dertig Colum- biaanse bandieten, die door 'n vrouw werd geleid, heeft dertien personen ter dood gebracht. De slachtoffers werden aan bomen of palen gebon den en vervolgens doodgeschoten Dit is meegedeeld door overlevenden van de overval. Marine en oud beroepsmilitairen De Koninklijke Marine heeft een groot aantal oud-beroepsmilitairen opgeroepen voor herhalingsoefenin gen, die op 24 april beginnen en 31 dagen duren. Het betreft hier oud- officieren, die tenminste tien jaar, en oud-onderofficieren en manschap pen, die tenminste zes jaar de ma rine als beroepsmilitair hebben ge diend. Velen van hen zijn al vijf ja ren of langer geleden met ontslag gegaan, aldus „Trouw". Voor de meesten kwam de oproe ping zeer onverwacht, omdat herha lingsoefeningen voor oud-beroeps militairen ongebruikelijk zijn. De Koninklijke Marine staat echter op het standpunt, d'at de oud-militairen bij hun ontslag zijn overgegaan tot de Koninklijke-Marinereserve en derhalve precies als de ex-dienst plichtigen gevechtsklaar moeten blij ven. Het hoofd van de Marine-voor lichtingsdienst bleek gisteravond nog niet op de hoogte te zijn van de op handen zijnde herhalingsoefeningen. Hij kon ons geen nadere toelichting geven op de Marinemaatregel. Ik kom er an, zei de portier De hoofdportier van een Tilburgse industrie met enkele vestigingen ver spreid in de stad is een nauwgezet man, die zelfs geen rust heeft als zijn diensturen al zijn verstreken. Op een goede avond, het was bijna nacht, wilde hij nog even gaan zien of zijn ondergeschikten wel klaarwak ker waren bij het bewaken van een der fabrieksgebouwen. In burger ging hij naar het bedrijf en hij wipte in het nachtelijk duister over het hek. Een fractie later gevoelde de man zich in de kraag gegrepen door de be wakers, die inderdaad klaarwakker waren. Het gebeurde heeft op het grote bedrijf tot een schlager geleid die op de wijze van Catootje begint met „Op het hek, op het hek, zei de portier, ik kom er an, ik kom er an, zei de brigadier." Iedereen zingt het uit volle borst mee, behalve de hoofdportier, die het lied maar weinig kan waarderen. MIDDENFTANDSBONDEN WIJZEN COMMERCIëLE TELEVISIE AF De Christelijke Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond hebben de leden van de Tweede Kamer medegedeeld, flat zij commerciële televisie op algemeen maatschappelijke overwegingen af wijzen. Televisie voor reclamedoeleinden kan slechts van betekenis zijn voor een zeer beperkte groep kapitaal krachtige, grote bedrijven. De bon den vrezen voorts een vervlakkende invloed op het peil der programma's en wellicht ook op de programma's van de bestaande omroepen. Dat reclametelevisie de positie van het Nederlandse bedrijfsleven op de Nederlandse markt zou versterken, zien de bonden niet in. De hoge kos ten maken televisiereclame voor het overgrote deel van de Nederlandse ondernemingen onbereikbaar. Studenten keuren „Reigen" af 't Bestuur van de katholieke vrou welijke Amsterdamse studentenver eniging R.J.A. heeft het toneelstuk „Reigen" van Arthur Schnitzler, dat ter gelegenheid van het negende lus trum zou worden gevoerd, afgekeurd. Het stuk, dat door de toneelafdeling van de studentenvereniging Thomas was uitgekozen en vertaald, is daar om verboden. Men acht het stuik ongeschikt om op een vrouwelijk studentenfeest te vertonen. Toch zal „Reigen" een op voering beleven, maar dan buiten de lustrumviering. Op 1 mei zal 't ten tonele worden gevoerd onder regie van Peter Oosthoek in de Kleine Ko medie te Amsterdam. Vrachtauto stort in ruim van schip Gisteren is in de gemeentehaven van Stein aan het Julianakanaal een met zilverzand geladen vrachtauto door een laadsteiger gezakt en naar beneden gestort, juist in de laadruim van de heer J. Oostenwaal uit Velzen. te van het 1115 ton metende schip De val van de auto werd gestuit door ruim 600 ton reeds gestort zilver zand. Het slechts een jaar oude schip en de vrachtauto werden zwaar be schadigd. De vrachtauto is inmiddels uit het schip getakeld. Men zal het schip waarschijnlijk naar de nabijge legen haven van de Staatsmijnen sle pen, die is uitgerust mét zeer grote kranen. B. en w. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld onder hands de aandelen (nominaal groot 120.000) van de „N.V. maatschappij tot Exploitatie van het hotel en café „Hollandais" voor de som van 2.750.000 te kopen. Het betreft het feestgebouwencomplex Bellevue met het bijbehorende bioscooptheater „Calypso" en 7 aangrenzende woon huizen bij het Leidseplein. B. en w. achten de aankoop van grote betekenis met hat oog op de toekomstige ontwikkelingen nabij het Leidseplein, waarbij het verkeer en het parkeerprobleem een rol zul len spelen. Voorts acht het college de aankoop van het complex van be lang in verband met de nog in studie zijnde plannen voor het stadsspoor- wegnet. VISSEN BIJ GROENLAND BEPERKT? Als het betrokken wetsontwerp wordt aangenomen, zal mer in de toekomst niet binnen de 12 zeemijl van Groenlands kust kunnen vissen. Het wetsontwerp, dat donderdag bij het Deense parlement is ingediend, machtigt de minister voor Groenland om vissers uit landen, die traditio nele visrechten in Groenlands wa teren hebben, tot 1970 verlof te ge ven om te vissen in de zone tussen de 6 en 12 mijl. In 1970 zal voor alle landen de nieuwe grens van 12 mijl gelden. DIVIDEND ALBERT HEIJN In de vergadering van commissa rissen en bestuur van Albert Heijn n.v. is besloten t.z.t. aan de alge mene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen over het boek jaar 1962 een dividend van 12 procent uit te keren (v.j. 12 pet, waarvan 2 pet in contanten en 10 pet naar keuze in aandelen of contanten), aldus deelt men van de zijde van het be drijf mede. KON. OLIE VERHOOGT DIVIDEND TOT 6,25 De Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Maatschappij stelt over 1962 een dividend voor van f 6,25 tegen f 5,25 over het voorgaande jaar. De netto-winst van de Kon.-Shell-groep steeg met 9,4 pet tot 204'/s (v.j. 187) miljoen. De produktie was 11 pet hoger en de opbrengst van de verkopen 7 pet. Russische trek uit Cuba Ongeveer duizend Russen zullen met het Sowjet-Russisclie lijnschip „Admiraal Makhimov" uit Cuba naar hun land terugkeren. Het schip kwam enkele dagen geleden in Havanna aan. De Russen begonnen zich vrij dagmiddag in te schepen. Het schip heeft accommodatie voor twaalfdui zend personen. De repatrianten waren in burger en het was niet bekend of zij mili tairen of technici waren. Het is de eerste repatriëring van Russen op grotere schaal sinds het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken op 20 februari j.l. be kend maakte, dat de Sowjet - Unie verscheidene duizenden militairen omstreeks half maart van Cuba zou terugtrekken. Israëlische agenten in Zwitserland gearresteerd Op 2 maart zijn te Zürich een Is raëlisch staatsburger en een Oosten rijker gearresteerd die beschuldigd worden van medeplichtigheid aan een aktie tegen voor Egypte wer kende Duitsers, zo heeft het Zwitser se ministerie van justitie en politie gisteren meegedeeld. Behalve nog de mededeling, dat de zaak aan het licht was gekomen door een „poging tot intimidatie" te Bazel heeft het ministerie niets los gelaten. De gerechtelijke autoriteiten te Bazel hebben momenteel het onder zoek in handen van de aanslag op dr. Kleinwaechter, een Duitse raketge leerde, wiens auto op 20 februiari bij Loerrach, in de buurt van de Zwit serse grens, werd beschoten. Dr. Kleinwachter, die vorige maand nabij zijn woning in Loerrach werd beschoten, zou voor Egypte werken aan de ontwikkeling van een appa ratuur voor het leiden van raketten. Hij is een deskundige op elektro nisch gebied. Soebandrio ontving mr. Luns' telegram Een officiële woordvoerder in Dja karta heeft gisteren gezegd, dat het telegram van de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, „onmiddellijk" naar de Indonesische minister van buiten landse zaken dr. Soebandrio werd gebracht, toen deze in conferentie was met president Soekarno in het „Merdeka"-paleis in Diakarta. In de boodschap wordt het herstel der diplomatieke betrekkingen be groet, die door Indonesië in augustus 1960 waren afgebroken. Dr. Soebandrio zei later tot ver slaggevers, dat hij niet onmiddellijk commentaar had op het telegram. Padvinder als zaakgelastigde? De nieuwe Indonesische zaakgelas tigde in Den Haag, Mohammed Sha rif, zei gisteren tot verslaggevers, dat hij een opdracht om naar Den Haag te gaan, nog moest krijgen, „maar, zoals een padvinder, st? ik altijd klaar". Hon vaar ma? (bijna) alles schrijven Ik kan schrijven wat ik wil, als het maar niet anti-communistisch is, zo heeft de vooraanstaande Hongaar se schrijver Tibor Dery in Wenen verklaard. Hij maakt een rondreis door West-Europa, waarbij hij uit eigen werk voordraagt. De 68-jarige Dery zei, dat de ne gen jaar gevangenisstraf, die hem in 1957 wegens „tegen de staat gerichte activiteiten" gedurende de opstand in Hongarije in de herfst van 1956 was opgelegd, onrechtvaardig was. Na drie jaar van deze straf te hebben uitgezeten, werd hij vrijgelaten. Ponomarenko volgt Molotof in Wenen op Panteleimon Ponomarenko gaat bij de Internationale Organisatie voor Kernenergie in Wenen de zetel in nemen, die Molotof vacant heeft ge laten. Ponomarenko is ambassadeur ge weest in Nederland. Hij kreeg die functie, omdat de Nederlandse rege ring de benoeming van Molotof tot ambassadeur in Den Haag minder geschikt vond Ponomarenko moest einde 1961 Nederland verlaten na het incident op Schinhol met het echt paar Goloeb. Onder Staün heeft hij hoge partij functies bekleed maar na 1953 in zijn politieke fortuin sterk gedaald tegelijk met die van de anti- partijgroep, van Molotof, Malenkof eri Kaganowitsj. KORTE GOLF In Lithauen zijn dinsdag twee nersonen ter dood veroordeeld om dat zij staatsgoederen hadden ver duisterd. Verscheidene kregen lang durige gevangenisstraffen. De ver oordeelden hadden de staat voor on geveer tweehonderdduizend gulden benadeeld door poederen als schrijf- maohines, meubelen, piano's uit de- oóts waar zij werkten ten eigen bate te verkopen. Een vliegtuig met tanijten is op weg van Teheran naar Beiroet kort na vertrek uit de Perzische hoofdstad neergestort. De vier inzittenden ziin omgekomen. De piloot was een Ca nadees en de tweede piloot een Zwit ser. De hoofdvlnotaalmoezenier mgr. J. F. M. de Sain, zal over enkele maanden ziin functie neerleggen Het episcopaat heeft nog geen opvolger benoemd. President Kennedy zal volgens niet-bevestipde berichten tijdens zijn bezoek aan Rome een zaligverklaring in de Sint Pi eter biiwonen. Het zou de zaligverklaring betreffen van de eorste aartsbisschop van Philadelphia, Newman. Bondskanselier Adenauer gaat vandaag naar Italië. Hij zal vier we ken in riadenabbia aan het Como ro eer blijven. Een eenpersoons duikbootie, dat minder kost dan de gemiddelde auto vormt de grootste attractie van de Westberliinse watersport- en kam- neertentooostelling 1963. De .Delnhin' is gemaakt van nolyester plastic en heeft een glazen koepel. Het vaar tuig kan tot een diepte van dertig meter duiken en drie uur achtereen onder water blijven. Een opvarende van een Russi sche treiler, de 27-iarige Peter Ilkiw, heeft in Canada een verblijfsvergun ning gevraagd. Hij verliet zijn schip twee dagen geleden toen het in de haven van Sydney op Nieuw-Schot- land lag. 's Werelds eigenaardigheden EEN NIEUWE LENTE TEGEMOET MET BIDAULT (wat hadden we die bejaarde extremist graag op onze beeldbuis gezien met al zijn diepgewortelde rancunes), en de Gaulle, die vandaag z'n vrije zater dag in Nederland doorbrengt om er wat te eten en te babbelen, en met een voor kennisgeving aangenomen v. d. Pufrten-staartje, met het Fran se stakerslegioen-met-lonende-voor - uitzicihten, met een vergeestelijkende Ohroesjtsjov, die in juni misschien bij de Paus op de koffie komt, met al deze opdoffers gaan we 'n nieuwe lente tegemoet. Niet alleen onze verwachtingen over een nieuwe volksvertegenwoor diging bloeien op, ook de crocusjes hebben de kopjes boven de grond gestoken. Straks gaat de Keukenhof weer open, nét iets te laat voor de Gaulle, die helaas toch wel wat an ders aan het hoofd heeft, dan dat hij bij Lisse etaleert. Maar wat zou het heerlijk zijn, als wij al deze figuren-aan-de-top, die vaak geplaagde, onder verantwoor delijkheden gebukt gaande mensen met elkaar eens een onbezorgd uur tje in de Keukenhof konden aanbie den. Allemaal heel gewoon en men selijk de bus in en ze dan het bos insturen. De Gaulle en Bidault zou den er samen heel diep adem kun nen halen en ervaren, dat onder de zuiverheid van de lentezon geen plaats is voor haat. Of zou dit óók een sprookje zijn? De „Proteus", het verzorgings schip voor met Polarisraketten uit geruste Amerikaanse atoomduikbo ten, is na een ligtijd van twee jaar in Holy Loch in Schotland naar Char leston in de staat Zuid-Carolina ver trokken voor een grote dokbeurt. 185 van de opvarenden bleven in Schot land achter. Ruim honderd van hen zijn intussen met Schotse meisjes ge trouwd. De Franse illegale „nationale verzetsraad" heeft '/rijdag in Parijs door middel van pamfletten de vor ming van 'n „Bastien-Thiry comman do" bekend gemaakt. Dit commando zou de dood van de leider van de aanslag op De Gaulle van augustus j.l. moeten wreken. Zoals bekend is Bastien-Thriy enkele dagen geleden terechtgesteld. 49 Oostduitsers, onder wie 7 mi litairen, zijn tussen 20 december '62 en 1 maart 1963 over ijsvelden langs de Oostzeekust naar West-Duitsland gevlucht. De Oostduiters hebben, als tegenmaatregel, hun wachtposten in het grensgebied versterkt Ook had den zij op vele plaatsen onder het ijs springsfcofladingen aangebracht. Minstens dertig wegwerkers kwamen om het levtn en werden er 39 gewond, toen twee vrachtauto's nabij Sao Paulo in Brazilië op een brug met elkaar in botsing kwamen en in een rivier stortten. Aangereden en gedood door een loco-motor werd gisteren de heer Pennekamp uit Blokker, toen hij aan het werk was op het spoorweg-empla cement te Uitgeest. Hij was in dienst bij een aannemingsbedrijf, dat werk zaamheden verricht voor de .NS te Uitgeest. De film „Rotterdam" zal de Ne derlandse filmindustrie gaan verte genwoordigen op het zesde Internatio nale Televisie-Filmfestival in Cannes. Deze toeristische kleurenfilm werd vorig jaar door de Nederlandse Film- Droduktie Maatschapoij. onder reeie van Eimert Kruithof en naar een script van Jan Blokker vervaardigd. SCHEEPSBEWCHTEN Alblasserdijk 15 te Rotterdam Diogenes 15 v. Rotterdam h. Antw. Kelletia 15 v. Rotterdam naar Oslo Leiderkerk 16 te Rotterdam Onoba (t) 15 te Rotterdam Parkhaven 15 v. Rotterdam n. Antw. Philidora t. 15 v. Rotterdam n. Mena Pieter-s 15 te Rotterdam Adonis 15 te Port au Prince; Al- bireo 15 v. Rio de Janeiro n. Viktona; Amstelkroon 15 te Bremen; Andijk 18 te Le Havre verw.; Daphnis 15 v. Pto. Ordaz n. Barbados; Diemer- dijk 15 dw. Great Inagua n Cristo bal; Dongedijk 16 te New Westmin ster; Echo 16 te Gravesend; Eem- land 15 v. Santos n. Pto, Alegre; Eos 15 v. Piraeus n. Volos, Fravizo 15 v. London n. Malmoe; Ganymedes 15 v. Barbados n. Port of Spain. Geen oesterteelt in de Grevelingen Er is geen kjjk op, dat er in de toekomst in de Grevelingen oesters geteeld zullen worden. Dit hebben de ministers Korthals (Verkeer en Waterstaat) en Marijnen (Landbouw en Visserij) meegedeeld. Volgens de rapporter van de deskundigen heeft deze teelt daar geen /oldoende kans van slagen. Er zullen daarom niet langer proeven worden genomen in de Grevelingen en het Veerse Meer. Hierdoor zal een einde komen aan de bedrijven van de oesterkwekers in Yerseke en Tholen. Zij zullen zo spoedig mogelijk, financieel worden schadeloosgesteld. In afwachting daarvan zullen voorschotten worden verstrekt aan de kwekers. Hoewel de sneeuw in de berger, van Alas ka no>g meters hoog ligt staian goudzoekers al voor de vijftiende maal klaar om de bergen in te trek ken. Ieder jaar weer, tegen de tijd, dat de winter min der streng wordt, trekken hoopvolle avonturiers naar de berg Sanford in Mid- den-Alaska. Zij zoeken het wrak van een vliegtuig, waarin volgens de geruch ten voor verscheidene mil joenen dollar aan goud ligt. Het is in maart 1948 tegen de 4940 meter hoge top van de berg, die 320 km ten oosten van Anorage ligt, te pletter gevlogen. Het vliegtuig was eigen dom van de „Northwest Oriental" luchtvaartmaat schappij en was onderweg van Sjanghai naar New York. Op de hele route was maar één obstakel van die hoogte, en daar vloog het tegenop. De dertig pas sagiers kwamen om het leven. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen is nooit bekend geworden, 't Vliegtuig zakte volgons ooggetuigen na de botsing tegen de berg meer dan 600 meter omlaag voor het tot stilstand kwam en uit brandde. Niet lang daarna verspreidde zich het ge rucht, dat aan boord van het vliegtuig een geldsbe drag, dat door de verkoop van een tanker aan China was ontvangen en het loon van de bemanning van de ze tanker, in goud werd vervoerd. Aanvankelijk zwegen de autoriteiten en functionarissen van de luchtvaartmij. hierover, maar later ontkende zij dat er een grote geldsom aar boord zou zijn. De goudzoekers blij'vn echter optimisrisch en vol hardend. De laatste vijf tien jaar zijn zij er bijna ieder jaar op uitgetrokken om het wrak te bereiken, .naar niemand is daar nog in geslaagd. Een van hen kwam met behulp van alu- minimum ladder tot op 'n afstand van 90 meter van de nog zichtbare staart, maar hij moest het opge ven. Verscheidene zoekers werden gewond De mees ten zijn erg zwijgziam voor zij er op uit trekken. Een van hen zei, dat hij alleen maar foto's van het gebied wilde nemen

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8