VASTENACTIE 1963 DE KERN VAN HET ONTWIKKELINGSVRAAGSTUK Vakantieweken - voor invaliden Boer van Hof ten eet weer SATERDAG 16 MAART 196S DB LBID6CHE COURANT PAGWA 7 WEEK VAN DE MANNEN washokken. Gedreven door terat grote armoede op het platteland van reumatiek apit, verkoudheid, hoofd- en zenuwpijnen of andere trekken duizenden naar de grote ste- den in Zuid-Amerika. In 1800 telde pijnen? Dèn Togel! Helpt snel en goed. Bn veilig. Met Togal is uw stemming Santiago 35>.o0o inwoners, in 1950: altijd zonnig. Weer of geen weer. Bh apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. 1.500.000; Buenos Aires in 1800: 40.000 stad met 2 230 000 inwoners ^De toe stad met 2.230.000 inwoners. De toe- standen in de krot-buitenwijken de z.g. favela's van deze stedten zijn on beschrijflijk. De UN Tropical Housing Mission maakte in 1957 een schatting dat mo gelijk 150 miljoen Aziatische gezinnen (van gemiddeld vijf personen) in overvolle, ongezonde en onvoldoende ingerichte huizen wonen. Religieus aspect. Tenslotte is er nog een belangrijk aspect (dat helaas vaak over het hoofd wordt gezien) waar we over moeten spreken met betrekking tot die mannen: de godsdienst. De man komt die leidende functie toe in de godsdienst. Misschien treedt de man pas volledig naar voren in de religie. Hij is niet louter kostwinner, werker voor gezin en land. Zijn grootheid manifesteert zich nog meer als hij zich neerbuigt voor zijn Schepper, de*Gro te Werker vanaf het begin. De man moet zijn gezin voorgaan in de godsdienst. Hij is er de leiding gevende figuur. Ook hierin moeten wij hem tegemoetkomen. Wij moeten hem helpen aan kerkgebouwen, bij bels en andere middelen, diie nodig zijn om hem in de gelegenheid te stellen zijn taak als man op gods dienst terrein te kunnen uitoefenen. Sommige jongemannen wensen zich geheel aan de godsdienst te wijden als religieus of priester. Opleidings huizen ontbreken vaak. Er is in ver schillende streken vraag naar bezin ningscentra, voor intiem onderling oonfbact en uitwisseling van gedach ten. Dit waren enikele aspecten, die we in verband met de mannen konden signaleren. Verschillende punten la ten ook in onze „welvaarts-landen" nog te wensen over. Maar in verge lijking met de noden in de ontwikke lingsgebieden, kunnen we niet anders dan ons inspannen hun nood drage lijker te maken en de basis te schep pen voor een menswaardig bestaan. Spreken we over de mannen in de ontwikkelingslanden, dan zitten wij; In de kern van het ontwikkelingsvraagstuk. Honger baart armoede en armoede baart honger en zij maken het veld vrij voor ziekte in de ver schrikkelijkste en meest massale vormen. De beste sanering is de efficiente ontwikkeling. Vrijwel alle hongerende volken zijn agrarische volken. Zij zijn voort durend van de bodem afhankelijk. Bovendien hebben, met uitzondering misschien van China en Egypte, in vrijwel alle landen de agrarische ver houdingen lange tijd de druk getorst van de overheersing van het groot grondbezit, gewoonlijk gepaard aan zeer ongunstige pachtgewoonten. In Irak bezaten, volgens de telling van 1953, 85.990 boeren bedrijfjes van minder dan 20 ha. (8 procent van de bouwgrond), terwijl 33.000 groot grondbezitters over landerijen met meer dan 100 ha. (86 procent van het land) beschikten. Zonder ingrijpende bemoeienis van „buitenaf" kan armoede hier slechts nieuwe armoede voortbrengen. Daar de produktie ontoereikend en de verdeling van de bouwgrond ongelijk is, ontbreekt het aan kapitaal tot ontwikkeling van de gebrekkige en ontredderde economieën. De middelen ontbreken om zelfs maar aan de voorwaarden voor economische sanering- van dezeJ landen te voldoen: straten, spoorwegen, hygiënische voorzie ningen, inrichtingen van onderwijs, bestuurs-, verdelings-, bankinstituten en dergelijke. èn zorgt U voor een (goed) gevuld envelopje LANDWINNING EN INDUSTRIALISATIE Hoewel het jaarinkomen per hoofd van die bevolking gezien de uiteenlo pende koopkracht een weinig scher pe maatstaf is ter bepaling van ar moede en welvaart, verspreidt hij toch voldoende licht om er de situa tie in det onderontwikkelde landen mee toe te lichten. Zo bedroeg het jaarlijks inkomen per hoofd in het jaar 1950 in de Verenigde Staten: 1500 dollar, Australië 879, Nieuw- Zeeland 876, Canada 870, Denemar ken 786, Zweden 780, Engeland 773, de overige Westeuropese landen tus sen de 500 en 600 dollar. Zo ook Ar gentinië en de Unie van Zuid-Afrika (246), Chili, Columbia, Brazilië, Peru, Joegoslavië, Griekenland Turkije, Egypte: tussen de 100 en 200 dollar. Kerken gevraagd Het bisdom Kroonstad (Z. Afrika) is, geholpen door in dustriële ontwikkeling, in kor te tijd snel in bevolking toe genomen. In de afgelopen 14 jaren verviervoudigde zich bij na het aantal katholieken. In deze tijd werden 14 kerken bijgebouwd, waarop nog een zware schuld rust. Noodzake lijk moeten er zo spoedig mo gelijk nog 9 kerkjes worden opgetrokken. Een pastoor in de buitenwijken van Recife in Noord-oost-Brazilië draagt zondags met een kapelaan ie der drie H. Missen op in een kapel van 13 bij 9 meter, die uitpuilt van de mensen (hon gerige, ongeschoolde arbei ders). Een nieuwe kerk moet hoognodig worden gebouwd. Maar waar moet men het geld vandaan halen? De Apostolische Prefect van Malakal in Soedan (Afrika) schrijft aam de Bisschoppelijke Vastenactie: „In de 24 jaar dat wij hier werken, heeft de hoofdstatie het zonder kerkje moeten doen. Twee kamers waarvan de tussenmuur nooit gebouwd is, heeft ons als kerk ruimte moeten dienen. Een kerkje wordt nu toch wel een dringende noodzaak. Vooral op de zondagen doet zich het gebrek aan ruimte steeds meer voelen. Sommigen zeggen: de kerk is al vol, voor ons is er geen plaats. Als wij een kerkje voor ongeveer 150 mensen willen bouwen, zullen we toch minstens 75.000 gulden nodig hebben. Hoe daaraan te komen? Mag ik onze nood aan de Vastenactie voorleggen?" In gewone omstandigheden „mag" dat niet. Dan hebben bisschoppen hun eigen kerken- bouwfondsen. Maar in de bui tengewone omstandigheden waarin de bisschoppen van de noodgebieden werken liggen de zaken anders. De Vastenactie is geen bouwfonds. Maar soms is enige hulp bij bescheiden bouw reeds een grote bijdra ge tot het hele opbouw-werk. Japan: 100 dollar. De helft van de wereldbevolking (1.125 miljard men sen): het gehele zuidoosten van Azië, Indië (57) in Pakistan 51 dollar ter wijl de boer in Rood-China een ge middeld" jaarinkomen heeft van 70 yen, dat is 30 dollar. De scala van de nationale inkomens houdt ongeveer gelijke tred met de verdeling van de calorieën over de aarde: honger en armoede gaan hand in hand. Landbouw-industrialisatie. Nu zou men geneigd zijn te den ken dat de noodgebiedtn er beter aan deden eerst hun landbouw te ontwikkelen en pas dan aan indus trialisatie te d'enken. Dit is evenwel niet mogelijk. Immers, het blijkt dat bijvoorbeeld in Azië gebrek aan bouwrijpe grond die voornaamste oorzaak is van hun armoede. Land winning zal dus punt een op het pro gramma moeten zijn. Het ontginnen van nieuwe bodem op korte termijn vergt evenwel een zekere mate van industrialisatie, teneinde de techni sche middelen tot landwinning en lanidlbewerking op grote schaal te kun nen verkrijgen. Voorbeelden van ma te waarin landwinning afhankelijk is van de technische omstandigheden, zijn de bevloeiingsinstallaties (voor het winnen van nieuwe cultuurgrond in de tropische en subtropische ge bieden onontbeerlijk), stuwdammen (de Assoeanstuw kan de bouwgrond in Egypte met een derde vergroten), het reguleren van de brede rivieren in China en Achter-Indië. Deze pro jecten verslinden niet alleen tijd en geld, maar vergen ook een uitzonder lijke industriële capaciteit én techni sche ervaring. Er is nog een reden waarom tot in dustrialisatie moet worden overge gaan: de geweldige bevolkingsaan was. Het ligt voor de hand dat een hoofdzakelijk agrarische economie, Bruiloft in Someren: Waar is het bruidspaar? Een bruiloft zonder bruidspaar. Dit vreemde voorval kan men vandaag aantreffen in Someren (L.). 't Paar is namelijk in Australië en treedt daar oan 5 uur Nederlandse tijd in het huwelijk. De bruidegom, Wim Vlemmix uit Someren, vatte enige tijd geleden het püan op om te gaan emigreren, waarop zijn verloofde Toos Maas uit Tilburg de verkering verbrak. Wim zette door, en door middel van een briefwisseling kwam alles weer in orde. Toos volgde hem toen naar Australië, en daar zullen zij dus vandaag in het huwelijk tre den. Het bruiloftsfeest in Someren is 'n gevolg van het feit, dat de beide fa milies wel eens met elkaar kennis willen maken. Ru'im 30 gasten zul len aanwezig zijn op dit eigenaardige feest. mutatie aan top bij philips Aan de aandeelhoudersvergadering van Philips zal worden voorgesteld jhr. H. A. C. van Riemsdijk te be noemen tot lid van de Raad van Be stuur. De heer L. de Kok zal de functie van hoofddirecteur van Phi lips Nederland van jhr. Van Riems dijk overnemen. die niet in staat is een gelijkblijvend inwoneraantal toereikend van voed sel en werk te voorzien, in nog min der mate in staat zal zijn een zich uitbreidende bevolking een bestaan te garanderen. Woningnood. Het zwaarst worden de steden van Latijns-Amerika, Afrika en Azië door de woningnood getroffen. Wilihelmy maakte in 1955 melding van „huizen" zonder enig licht van buitenaf, zonder water en sanitaire voorzieningen, waarin Zuidamerikaanse kleurlingen en halfbloeden in vrijwel elke Zuid amerikaanse miljoenenstad bij elkaar hokken. Deze „conventillos" (kloos tertjes) gaan schuil achter indruk wekkende gevels van de voorname winkelstraten. Soms huizen 140 per sonen in 1'8 vertrekken. Samen be- IN WERELDN00D ONS V ASTENOFFER giro 5850 ten name van Bisschoppelijke Vastenactie Utrecht In het I.C.C. in Amsterdam is vrijdagmiddag onder voorzitterschap van Z.K.H. Prins Bernhard een persbijeenkomst gehouden van de Europese oulturele stichting, waarvan prins Bernhard voorzitter is. Foto: de hand nog steeds in het gips als gevolg van een val tijdens een ski-tocht, en genietend van zijn pijp, leidt prins Bernhard de vergadering. (Advertentie) VORST KOSTTE BOUWWERELD 200 MILJOEN GULDEN De langdurige winter heeft de bouwwereld 200 miljoen gulden ge kost. Dit lezen we in het blad van de Katholieke Aannemers- en Pa troonsbond „De Bouwvakpatroon". Aan vorstverlet werd uitbetaald 185 miljoen gulden, aan zieke bouwvak kers 400.000 gulden en tien miljoen werd betaald aan koudetoeslag. RISICOFONDS De kajs van het Risicofonds, die door de werkgevers wordt gevuld, is leeg. Dit is maar een onderdeel van de lijst met verliezen, die door de patroons wordt aangevoerd. De drie maanden strenge vorst betekenen bovendien het derven van een kwart van de jaaromzet, grote schade aan bouwwerken en materiaal en geen Reclame in de T.V. Bioscopen willen ook meedoen Een groep van ondernemingen, die de helft van het Nederlandse film en bioscoopbèdrijf vertegenwoordigt, heeft maandag j.l. opgericht een TV- syndicaat voor het Nederlandse film en bioscoopbedrijf. Het syndicaat stelt zich ten doel deel te nemen in het kapitaal van een eventuele con cessionaris voor reclametelevisie via een tweede net. Dit heeft de voor zitter van het uit de oprichters ge vormde comité, de heer R. Uges (ex ploitant van enige bioscopen te Den Haag en Leiden) op een persconfe rentie te Amsterdam medegedeeld. Het syndicaat zal geen concessie aan vragen voor commerciële televisie of het verzorgen daarvan. Wel echter maken plaats en betekenis van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf op het terrein van de ontspanning het noodzakelijk, aldus het comité, zich ten aanzien van de nieuwe tele visie-ontwikkeling te presenteren. Het film- en bioscoopbedrijf verzorgt 50 procent van de totale ontspanning in ons land, waaronder begrepen het bezoek aan sportwedstrijden. Het kapitaal van het syndicaat is voorlopig gesteld op vijf miljoen gul den, waarvoor de oprichters zich ga rant hebben gesteld. Deelneming in het kapitaal, staat open voor alle le den van de Nederlandse Bioscoop bond. Dodelijk verongelukte gisteren de 14-jarige Leo Knoester uit Sche- veningen toen hij kort voor het mid daguur in die Badhuisstraat te Sche- veningen onder een vrachtauto ge raakte. Hij overleed ter plaatse. dekking voor de normale kosten, zo als lonen voor kantoorpersoneel en onderhoud van het renteloos liggen de machinepark. Over een inhalen van de achter stand zijn de katholieke bouwpa- troons niet erg optimistisch gestemd. Volgens hen bestaat er bij de bouw vakarbeidersbonden geen interesse in de zomer lamiger te werken. SCHADE AAN WEGEN De schade aan de wegen moet vol gens de becijfering van de heer G. Slotboom, direkteur van de Kon. Maatschappij Wegenbouw, worden geschat op rond 20 miljoen gulden. Het grootste deel van die schade zal naar zijn mening liggen bij die we gen, die reeds aan een normaal her stel toe waren. De achterstand in de wegenbouw, ontstaan door de vorst periode, kan volgens hem niet meer worden ingehaald. Zelfs als de ar beiders bereid zouden zijn op zater dag te werken. De Nederlandse Katholieke Invali- denibond Sint Liduina gaait voor haar invaliden-leden vakantieweken orga niseren. Dank zij de voor deze organisatie zeer aanvaardbare voorwaarden heb ben zij voor twee weken beslag we ten te leggen op een der voormalige werkkampen te LJsselstein onder de gemeente Venray. 150 invaliden uit het gehele land zullen kennis kunnen maken met de ongerepte Peel, zoals deze nog in die omgeving van het kampt te vinden is. Auto-bezitters uit de gemeente Venray en omge ving hebben toegezegd voor de in validen dagtochten te maken in de omgeving. De afdeling Noord-Limburg van de katholieke invalidenbond St. Liduina geeft sinds 17 september aan 40 vol wassen gehandicapten zwemonder- richt in het sportfondsenbad te Ven- lo. Het bestuur van de afdeling heeft nu het besluit genomen om ook aan gehandicapten vanaf 7 jaar zwem- onderricht te geven in dit sportfond- senbad. In verenigingsverband is dit een primeur voor ons land. Tussen de Domeinen en de Heer- waardense landbouwer W. van Hof- ten is een voorlopig akkoord tot stand gekomen. De boer was maandag j.l. in hongerstaking gegaan, aange zien hij van mening was, dat hij ten onrechte geen schadevergoeding ont ving van de Domeinen voor het be langrijk in waarde verminderen van verschillende hectaren grasland. De Rijkswaterstaat, die de schade aan zijn inmiddels door Rijkswaterstaat zelf afgegraven uiterwaarden, heeft vastgesteld, heeft dit veel te laag ge taxeerd, aldus de heer Van Hoften. Hij kon geen nieuw weiland pachten en moest toen zijn vee op een zeer ongunstig tijdstip verkopen, hetgeen hem op zware verliezen kwam te staan. De Domeinen hebben de heer Van Hoften een voorschot aangebo den. Het juiste bedrag zal nader wor den vastgesteld. HOGE RAAD: Zeister zomerhuisjes terecht verivijderd De Hoge Raad heeft verworpen het beroep van mevrouw H. Meertens in Den Haag tegen een uitspraak van het gerechtshof in Amsterdam, dat weigerde het verwijderen van zomer huisjes in Zeist, die op particulier terrein stonden, zonder bouwvergun ning, voor onrechtmatig te verkla ren. Zij, die deze objecten daar had den neergezet, hebben ze als kam peerwagens beschouwd. De Hoge Raad heeft thans uitge maakt, dat het gerechtshof deze zo genaamde kampeerwagens naar aan zien beoordeeld heeft als vallende onder de woningwet, dat dit oordeël geen nadere motivering vereist en de gemeente dus op grond van haar bouwverordening het recht had ze te verwijderen. Op een rumoerige persconferentie in Rome is bekend gemaakt, dat ex-keizerin Soraya gaat filmen onder lei ding van de Italiaanse producer Dino de Laurentis. Foto: ten gerieve van de fotografen zoent De Laurentiz tijdens deze persconferentie de hand van de schone ex-keizerin.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7