BERS STEDELIJK GYMNASIUM FEESTELIJK ONTVANGEN IN LEIDSE BURGERZAAL De VEBO-Paasvee- tentoonstelling Afscheid van rector Vester Hulp van vrienden OOK TWEEDE SCHAKELCURSUS BLOEMENTEELT GROOT SUCCES MEDISCHE DIENSTEN Tekeningen en aquarellen van Hokusai Burgerlijke Stand Weerbericht Het weer in Europa Marktberichten ZATERDAG 16 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT RAGI.» A Gistermiddag om half vijf ont-Gymnasium een opleidingspeil, ge vingen de Leidse gemeentebestuur- lijk aan dat van de tweede klas deren in de Burgerzaal van het Stad- H.B.S. vereist was. huis het jubilerende Stedelijk „Dit zegt wel iets over de kwaliteit Gymnasium. Het is een stijlvolle van 't onderwijs op dit gymnasium", en feestelijke inleiding geworden Hij memoreerde bovendien het feit, op de officiële festiviteiten, die van- dat vroeger het „ius promovendi" daag om tien uur zijn begonnen. Als uitsluitend aan het gymnasium was eerste nam het woord de burgemees- voorbehouden. „Dit gaf aanleiding tot ter, jhr. mr. F. H. van Kinschot, als de vreemdste situaties", aldus de vertegenwoordiger van 't Leidse ge- spreker, „kleine gymnasia, die eigen- jneentebestuur. Hij wenste het Ste- lijk geen enkele reden van bestaan delijk Gymnasium van harte geluk hadden, gingen eindxamens afne- met de vier lustra, die voor de ko- men, zeer tot ongenoegen van de mende weken op het programma universiteiten. Zij zaten maar al te staan. Het meest in het oog sprin- vaak met gebrekkig geschoolde gend is wel het feit, dat „ons Gym- leerlingen. Om aan deze verhouding nasium" nu reeds 135 jaar bestaat, tussen Gymnasium en Universiteit „Het jaar 1838 is echter in meer een einde te maken, werd de bepa- dap een opzicht van groot belang, ling van kracht, dat de toelatings maar voor onze gemeente is dit jaar examens voor de universiteiten door zo belangrijk, aangezien dit jaar het deze universiteiten zelf verzorgd jaar van oprichting van het Leidse moesten worden. Dat ook deze oplos Stedelijk Gymnasium is". Hij teken- sing verre van ideaal was, bleek wel de hierbij aan, dat deze oprichting uit het feit, dat de oudere jaars, door geen oprichting in de strikte zin degeopende deuren propjes papier des woords is, maar eer) voortzet- met de vertaling van de aan de can ting van een traditie, die reeds enige didaten voorgelegde Latijnse of eeuwen tevoren door de Latijnse Griekse tekst wierpen. De deuren School gevestigd was. Onder grote stonden open, want het was immers hilariteit van de aanwezigen ver- een openbaar examen. De ideale meldde de burgervader nog, dat hij oplossing kwam in het jaar 1906: het de vroeger voor de rectoren van de eigen gymnasium eindexamen, in te- Latijnse School geldende vrijdom, genwoordigheid van Rijksgecommit- van accijnzen niet op de rectrix van teerden. Spreker besloot met een tegenwoordig van toepassing kon voor de moderne tijd bijzonder amu- doen zijn. sant citaatje uit een verklaring van Een bijzonder woord van dank enige eeuwen terug waarin beschre- richtte hij tot het college van Cu- ven stoat de aanstelling van een,1e- ratoren, de rectrix, mej. dr. A. M. faar' dle da overheid motiveert door M. Smit en het lerarencorps. Slechts ie. dat de betrokkene, voor een naam uit het lerarencorps wen- anders geschikt zijnde, slechts ■te hij te noemen: die van dr. A. J. bekwaam is in het instrueren van de Koster, die binnenkort 35 jaar aan J^eid, maar daarin is hy dan ook het Leidse gymnasium als leraar in bijzonder bekwaam, de Klassieke Talen verbonden. De Na een kort en puntig toespraakje burgemeester noemde hem een men- van de president van het College van selijk en bekwaam leraar, die de Curatoren prof. mr. H. F. W. D. Fi- hem toegezwaaide lof ten volle ver- scher, waarin hij zijn gehoor wees op dient. Vevolgens was het woord aan de goede sfeer, die er heerst in de de heer De Boer, de vertegenwoor- schoolgemeenschap, was het slot- diger van het Ministerie van Onder- woord aan de rectrix, mej. dr. A. M. wijs. Hij ontving mej. v. d. Vliet M. Smit, Zij gewaagde van de goede de inspectrice voor het Leidse Mid- samenwerking, die bestond met de delbaar Onderwijs, die door de vorige wethouder van Onderwijs, de zpoorwegstaking in Frankrijk ge- heer Van Schaik. „Dit neemt echter dwongen was haar verblijf te Parijs niet weg, dat ook onze contacten met te verlengen. De heer De Boer noem- de huidige wethouder van Onderwijs de het een gelukkig feit, dat hem uit zeer hartelijk zijn", aldus mej. Smit de archieven van de Inspectie niets „Wij zijn trots op de naam van ons over het Leidse Stedelijk Gymnasi- gymnasium: het Stedelijk Gymnasi um duidelijk was geworden. Wel was het hem bekend, dat voor toelating tot de eerste klas van het Leidse In JLeids Museum um, omdat deze naam de nauwe band tussen gemeente en gymnasium zo voortreffelijk weergeeft". Met de ze uitspraak van mej. Smit zijn onge twijfeld alle lerareq en leerlingen het roerend eens. Mej. Smit besloot haar toespraak met de aanbieding van een exemplaar van het door A. H. Huus- sen Sr. geschreven en door uitgeverij E. J. Brill geheel belangloos ver zorgde uitgave van een artikel, ge titeld „Robert Fruin en het Stedelijk Gymnasium te Leiden, 18501860" aan de burgemeester. Bij de uitgang werd door leerlingen aan iedere ge nodigde bovendien een exemplaar het lustrumnummer van hun school- aangeboden van het lustrumnummer van hun schoolorgaan „Socius", dat eveneens geheel belangeloos door uitgeverij E. J. Birll verzorgd werd. Een waardige inleiding voor het veelbelovende lustrumprogramma. Vrijdag 39 maart a.s. zal des mor gens om tien uur in Café-Restaurant „In den Vergulden Turk", Steenstraat 2, de officiële opening van de Paas- veetentoonstelldng plaatsvinden. De opening zal verricht worden door de Leidse wethouder van het Marktwe zen, de heer ir. J. J. G. van Hoek. De heer mr. A. A. Wildeman, alg. secre taris van de Ned. Bond van vee- en Varkenshandelaren en secretaris van het bedrijfschap Veehandel, zal een rede uitspreken over het onderwerp: „De belangrijkheid van de Veemarkt". GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden: woonhuis Jan van Goyenkade 29 in bod: ƒ20.600.-, koper J. C. Kruyt te Leiden, q.q. voor ƒ21.100.-. Woonhuis Burgsteeg 3 in bod 8.400.-, koper J. C. van Oos tenrijk te Leiden, q.q. voor: ƒ9.100.-. Woonhuis Vliet 40 in bod: ƒ5.100.-, koper C. J. L. Coster te Wassenaar, q.q. voor ƒ5.110.-. Woonhuis Mare- singel 76 in bod: ƒ3.000.-, koper: H. D. van Weizen te Öegstgeest q.q. voor 3.400.-. Woonhuis Deutzstraat 14 in bod: 16.600.-, koper H. D. van Wei zen te Öegstgeest q.q. voor: 22.600.-. Woonhuizen Oude Rijnzichtweg 21 en 23 tezamen in bod: 16.100.- ko per A. Bakker te 's Gravenhage voor 16.800.-. Onder leiding van de deken heeft zich een comité gevormd om rector Vester bij zijn vertrek naar Maas sluis te huldigen. Voor alle verenigingen en instan ties, waarmee rector Vester zovele jaren kontakt heeft gehad, zal een afscheidsavond worden belegd op donderdagavond 8 uur in restaurant Van der Heijden, Breestraat. Deze mededeling is een voorlopige kennisgeving. Het comité zal aan de bedoelde verenigingen en instanties nader bericht zenden. ALPHEN AAN DEN RIJN Cor van Roon kreeg invalidewagen Reeds vele maanden geleden had den enkele vrienden en kennissen van het echtpaar Van Roon aan de Herenweg het plan opgevat er voor te zorgen, dat de door kinderverlam ming gehandicapte zoon, als hij de la gere school zou verlaten, een speciaal vervoermiddel zou krijgen, waardoor het hem mogelijk wordt de lessen voor electromonteur te kunnen vol gen aan de Chr. Technische school in Alphen a. d. Rijn. Het hoofd van de openbare school Religieuze Kunithendel Haarlemmerstraat 123 leiden Tel. 01710-22889 Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen (Advertentie) aan het Thorbeckeplein, de heer J. H. Boot, stelde zich met de diienst van sociale zaken in verbinding en wist bovendien tal van kennissen, vrienden en familieleden te bewegen financiële steun aan ddit plan te ver lenen. Hierdoor werd htat mogelijk niet alleen een geschikt mechanisch voer tuig aan te kopen, maar bovendien ook nog een z.g. rolstoel voor in de woning. Gistermiddag heeft de heer Boot namens alle gavers en geefsters de in een Bilthovense fabriek vervaar digde „Elkalectric" scooter aange boden. Reeds direct maakte Cor (14 jaar) enkele proefritten en viel het ieder op, met hoeveel gemak hij de zeer eenvoudige bediening direct on der de knie had. Cor zelf was dolgelukkig en hoopt nu volgende week de lessen aan de Chr. Technische school te kunnen be ginnen. Uiteraard waren ook de ouders van Cor en zijn negenjarig zusje zeer verheugd. NOORD WIJKERHOUT ook het aantal cursussen beperkt voor Volkenkunde Leiden en Omgeving Leiden De artsen Roodenburg Vermaat, Boshuizerlaan 8, tel. 26655; Van Wingerden, Boshuizerkade 28, tel. 30719; Van Gent, Plantage 14, tel. 22538; Wydicks, Witte Singel 17, tèl. 30177 en Sastrowijoto, Titus Brands- malaan 20, tel. 34779. Apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; tandarts W. G. van Leeu wen, tel. 32095. Alkemade en Leimuiden De art sen Schüler, tel. 01713-511, Oude We tering, en Brinkhorst, tel. 01721-269, Leimuiden. Alphen a. d. Rijn Dkt. P. Stee houwer, tel. 2170 en apotheek Allart, telef. 3185. Bodegraven Dkt. C. van Beek, Burg. Van Dobben de Bruynstraat, tel. 2268 en zr. A. de Groot, Irenestr. tel. 2599. Boskoop Dkt. De Wilde, tel. 2740; wijkverpl. zr. Van Dam, tel. 2141. Hazerswoude Dkt. H. P. Baay, tel. 01714-344, Bilderdijklaan 52; zus ter zie Leiderdorp. Hillegom Dkt. C. M. Wijkmans, tel. 5771; Wit-Gele Kruis zr. M. Glas, Meerstraat 206, tel. 5351; tandarts: C. Chr. Beek. Hoofdstraat 8, tel. 5723. Katwijk Rijn Dkt. J. Bergman, tel. 2921; apotheek Kon. Julianalaan 18, tel. 4370. Katwijk Zee Dkt. P. A. Visser, tel. 2023; apotheek zie Katwijk Rijn. Koudekerk a. d. Rijn zie Ha zerswoude en Leiderdorp. Langeraar Dkt. J. Nooter, tel. 01729-104. Leiderdorp zie Hazerswoude; zuster Hoogvliet, tel. 01710-24909, b.g.g. 31297. Leidschendam Dkt. Uhl, tel. 3039; Wit-Gele Kruis, tel. 4161 of 3682. ambulance rijkspolitie, tel. 3923. Lisse Tandarts zie Hillegom. Nieuwkoop en Noorden Dkt. G. J. Bremer, Nieuwkoop, tel. 01725-103; dkt. B. P. Visser, Noorden, tel. 01724- 203. Nieuwveen zie Langeraar. Noordwijk Dkt. Goudriaan, tel. 2333; Wit-Gele Kruis zr. Hooymans, tel. 3388, b.g.g. 2524; apotheek alleen De Duinrand. Noordwijkerhout en De Zilk Dkt. B. C. C. Wösten, tel. 02533-2285; tandarts zie Hillegom; Wit - Gele Kruis, Rusthof 1. tel 2468. Öegstgeest Dkt. H. A. Reterink, tel. 50394; Wit-Gele Kruis zr. v. d. Kleii, tel. 52426, b.g.g. 33773. Rijnsburg zie Katwijk Rijn. Sassenheim Dkt. H. Kwint, tel. 02532-7253: Groene Kruis zie Voor hout; wijkverpl. zr. Groenestege, Hoofdstraat 82, tel. 7645, tandarts zie Hillegom. Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorhout Dkt. A. W. Bots, tel. 02532-7393: Groene Kruis zr. Meijs- sen, tel. 02532-7796, Kerklaan 17a. Voorschoten Dkt, W. I. M. van Dam, prof. Asserlaan 26, tel. 3960. Warmond zie Voorhout. Wassenaar De artsen dr. R. S. ten Cate, Burchtlaan 9, tel. 3027 en J. C. de Neef, Wilhelminaplein 1, tel. 8303. Apotheek Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Woubrugge zie Langeraar. Zwammerdam Dkt. G. J. Bre mer, Nieuwkoop, tel. 01725-103. In de voor wisselende tentoonstel lingen bestemde zaal in het Rijksmu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat te Leiden, kan men van heden af een aantal tekeningen en aquarellen bewonderen van de we reldberoemde Japanse kunstenaar Katsushika Hokusai (1760-1849). Van zijn veelomvattende werk zijn vooral de kleurenhoutsneden prenten en boekillustraties in het Westen be kend geworden en vorig jaar nog heeft men b.v. de beroemde gezich ten op de berg Fuji in al hun glorie in Amsterdam kunnen bewonderen. Toch leert men Hokusai in zijn veelzijdigheid en in zijn volle groot heid eerst goed kennen, wanneer men ook zijn schilderingen en tekeningen in het gezichtsveld betrekt. Vooral in de penseeltekeningen openbaart zich de kunstenaar in een onbe waakt ogenblik niet zoals hij zijn wil of zich voordoet te zijn, maar onherroepelijk zoals hij is. Voor Ho kusai geldt dit in zeer bijzondere mate. Zijn schetsen en ontwerpen vormen in de meest letterlijke zin van het woord zijn dagelijks „hand schrift" en juist zoals bij een Rem brandt of bij een Van Gogh komt de man achter het werk ons het meest nabij door de wijze waarop hij in tekeningen telkens en telkens weer het leven en daarmee zich zelf betrapt. Hokusai moet dui zenden schetsen hebben gemaakt, maar duizenden ook zullen door zijn spreekwoordelijke slordigheid, door brand en onachtzaamheid verloren zijn geraakt. Van het weinige, dat anderen liefdevol bewaarden, bezit Nederland maar een zeer klein deel. Daaruit werd nu een selectie ten toongesteld. Het hoogtepunt is en blijft het zelfportret van de 83-jarige Hokusai op een brief aan zijn uit gever. Het is een der weinige, authen tieke zelfportretten van de meester. Leidse Agenda ZONDAG 17 MAART Rijksmuseum voor Volkenkunde „Zuizee-aardewerk", films over het ma ken van aardewerk bij Zuidzee-volken, ingeleid door de heer H. R. van Heeke ren, conservator van de prehistorische afdeling. Aanvang 3 uur. MAANDAG 18 MAART K.A.V., afd. Herensingel Jaar vergadering in Maria Gijzensteeg, 20 uur. Na de pauze het toneelstuk „Blauw Bloed". BIOSCOPEN De films in de week van 15-21 maart zijn door de KFC als volgt gekeurd: Casino: „King of Kings", 14 jaar. Dagelijks: 2.30 en 8.00 uur; zoniclag: 2.00, 5.00 en 8.00 u. Lido: „Als twee druppels water" 14 jaar. Dgl.: 2.30, 7.00 en 9.15 uur; znd.: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 u, Luxor: „De langste dag" (prol.), 14 jaar. Dgl. (ook znd.): 2.30 en 8 u. Studio: „Eclips" (prol), volw. Dgl.: 2.30, 7.00 en 9.15 uur; znd.: 2.30,4.45,7 00 en 9.15 u Trianon: „Taras Bulba" (prol.), 14 j. Dgl.: 2.30, 7.00 en 9.15 uur; znd.: 2.15,4.30, 7.00 en 9.15 u. Rex: „Robin Hood en de piraten" 14 jaar. Dgl.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; znd.: 2.30,4.45,7.15 en 9.15 u. Ook de tekst van de brief kon thans worden gelezen en vertaald. Maar ook de schilderingen möken een integrerend deel uit van Hoku- sai's oeuvre. En hiervan is zo moge lijk nog minder in Nederlandse col lecties aan te treffen. Daarom mag het Rijksmuseum voor Volkenkunde zich gelukkig prijzen, dat zich bij het vele, dat Ph. F. von Siebold in 1830 uit Japan mee terugbracht, ook een album met 16 aquarellen bevond, waarvan thans wel met zekerheid vaststaat, dat ze van Hokusai's pen seel zijn. Voor het eerst na 130 jaar wordt daar nu een deel van tentoon gesteld. De schilderingen zijn prachtig be waard gebleven en vormen behalve een kunsthistorisch, ook een histo risch bezit van grote waarde. Im mers, zij zijn op hollands papier ge schilderd, een medium, dat Hokusai alleen via de Nederlandse Factorij op Deshima (Nagasaki) bereikt kan hebben en dat de veronderstelling wettigt, dat de serie in opdracht werd vervaardigd. Dit geschiedde in 1824 (naar de datering op een der aquarellen). Ook de onderwerpen, ontleend aan het dagelijks leven en meer in het bijzonder de „wetenswaardigheden" daarvan, doen een opdracht vermoe den. Uit Japanse bronnen blijkt van contact tussen Hokusai en de Hol landers op Deshima. De Von Siebold- serie laat echter nog vele vragen, die op een nadere oplossing wachten, open. Het is voor het Rijksmuseum voor Volkenkunde een grote vreugde de ze zeldzame schilderingen voor het eerst te mogen tonen. De expositie is geopend dagelijks van 10 tot 17 uur; op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uiur. Geboren; Frederick Francois z. v. C. F. A. Borchardt en S. H. J. J. Viljoen. Petra Elisobeth d. v. G. G. Zanoli en H. Ouwerkerk. Hendrik Sijbrand z. v. C. H. Munnik en J. Koren. Theodorus Jaco- bur z. v. A. J. A. v. Velzen en M. J. Tersteeg. Johannes Wilhelmus z. v. J. J. S. v. d. Zand en F. Honders. Eitje d. v. W. Verloop en T. E. Hof. Hendrik z. v. A. Duijvennam en M. E. Philips. Ro nald Jozef z. v. C. A. Onderwater en C. M. Leuven Cornelis Gerardu® z. v. L. v. d. Bent en H. Koelewijn. Wilhel mus Johannes z. van A. Stokkel en P. G. Hogendorp. Simone Caroline d. v. S. P. van Kins en B. M. Briët. Robertus Hendrikus z. van M. L. Bode en A. M. Luurssen. Imca d. v. C. Scheffer en A. F. E. Haneveld. Overleden: A. E. Groen 78 jaar vrouw. I. M. A. Wempe 67 jaar echtgen. van H. P. G. de Cler. F. J. Oorneüsse 71 j. man. A. C. Reekers 89 j. vrouw. M. Godé 91 jaar wed. van M. Zeelenberg. G. van Leeuwen 83 jaar wed. van J. A. Lafeber. Ondertrouwd): E. A. G. d'Orio en E, M. Ouwerkerk. W. J. Star en Sa van Klave ren. P. J. Molenaar en M. van der Vos. G. Houwelin-g en C. Beij. D. van der Veere en J. E. Benschop. J. D. M. Wisse en K. A. Pouw, L. P. Heems- A. Rijnhart. G. Kramer en J. Slegten- kerk en E. Flippo. A. J. C. van West en C. M. Samethini. J. C. Rinner en W. horst. J. W. van Kuijk en P. A. Lugtig- heid. H. J. van der Steen en A. M. Breedeveld. H. J. Evers en L. E. Goe- mens. S. de Jong en C. W. Wolter®. Gisteravond is in hotel „Het Witte Huis" de tweede Noordwijkerhoutse schakelcursus bloementeelt officieel beëindigd en werden de behaalde di ploma's uitgereikt. Waren het vorige week zesentwintig oudere en jongere bloembollenkwekers, die met het di ploma het recht verwierven om in kas of warenhuis bloemen te trekken, nu werden achtentwintig bijna alle maal jonge kwekers met het diploma gelukkig gemaakt. Bovendien was er nog één jongeman, zelf reeds leraar aan de tuinbouwschool, die waar schijnlijk om andere redenen dan om een erkenning als bloemkweker te verwerven, de cursus volgde en met succes. Het was natuurlijk niet te voorko men, dat deze officiële sluitingsavond met diploma-uitreiking een gedeelte lijke copy werd van de beëindiging van de eerste cursus. Wederom reikte de heer J. J. Kwaad, adjunct-directeur van de Tuinbouwschool te Lisse de diploma's uit. Ook nu sprak de afdelingsvoor zitter van de afdeling Noordwijker hout van de LTB-KVOB de heer P. S. van Leeuwen de gediplomeerden toe en drukte hij als insider in het vak hen op het hart toch nimmer hun vakkennis te overschatten. De zeker binnen enkele jaren te ver wachten vrijheid in het vak zal tot gevolg hebben, dat steeds hogere ei sen aan die vakbekwaamheid van de kwekers en de kwaliteit van hun produkten zullen worden gesteld. Maar toch waren er grote verschil len. De leider van deze tweede cur sus was de heer D. Twisk en deze beperkte zich in zijn inleiding niet tot enkele algemene opmerkingen over de grote ijver en de zeer goede resultaten van de leerlingen, goede raad voor de praktijk en gelukwen sen. Hij maakte van de gelegenheid dat thans zowel de Inspecteur van het Land- en Tuinonderwijs ir. J. Doorenbos als de vice-voorzitter van de Onderwij sverendging der LTB, de heer W. Onderwater en de algemene voorzitter van de LTB, de heer C. Meskers aanwezig waren, gebruik om hen uitvoerig in te lichten over de stof, welke hij tijdens de cursus had behandeld. Bovendien liet hij de leer lingen zelf in het verloop van zijn betoog vele vragen beantwoorden, zo- diat genoemde autoriteiten zich per soonlijk enigszins van de kennis der cursisten konden overtuigen. Nuttige kennis. Uit de uiteenzetting van de heer Twisk bleek wel duidelijk welk een grote hoeveelheid zeer nuttige ken nis det cursisten was bijgebracht. De heer Twisk gaf deze cursus zonder assistentie van andere docenten. Goede opkomst. Ondanks de Siberische weers omstandigheden waren leraar en leerlingen elke lesavond praktisch allemaal aanwezig. De leraar liet geen enkel keer verstek gaan en gedurende de twintig lesavonden met eenendertig cursisten waren er slechts twaalf absenten en dan nog bijna allemaal wegens ziek te. De heer Twisk roemde niet alleen de ijver, maar ook het peil van de cursisten. Zowel het eerste, geheel onverwacht gege ven proefwerk als de beide tevo ren aangekondigde en de versla gen van de excursies vormen daarvan een sprekend bewijs. De aanwezigheid van inspecteur J. Doorenbos gaf deze avond een bij zonder cachet. In een korte toespraak tot de gediplomeerden schetste de in specteur de moeilijkheden bij het in het leven roepen van de cursussen, welke moeilijkheden tot vertraging aanleiding gaven. Die vertraging gaf op haar beurt weer aanleiding tot de veronderstelling, dat er in Den Haag gebrek aan medewerking zou zijn. De directie landbouwonderwijs kreeg echter op een gegeven momenit op dracht voor de adspirant-bloemisten cursussen te organiseren, die in een minimum-aantal lesuren een maxi mum aan kwaliteit lesstof en een praktijk van normaal twee jaren moesten bieden. Het aantal docenten dat aan de hoge eisen voor een dergelijke cur sus voldeed, bleek beperk^ zodat (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) OPKLARINGEN Opklaringen en op slechts en kele plaatsen een regenbui. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. Over wegend matige wind tussen zuidwest en zuid. HELSINKI geh. bew. -2 -11 STOCKHOLM licht bew. -3 -7 OSLO zwaar bew. -4 -10 KOPENHAGEN half bew. -2 -3 ABERDEEN zwaar bew. 3 LONDEN zwaar bew. 15 7 AMSTERDAM zwaar bew. 13 4 BRUSSEL zwaar bew. 14 7 LUXEMBURG zwaar bew. 14 7 PARIJS regen 15 8 BORDEAUX geh. bew. 19 11 GRENOBLE geh. bew. 18 4 NICE geh. bew. 18 4 BERLIJN zwaar bew. 2 -2 FRANKFURT mist 13 1 ZüRICH mist 9 -2 GENEVE geh. bew. 14 1 LOCARNO onbew. 13 -2 WENEN geh. bew. 1 -1 INNSBRUCK mist 9 -3 BELGRADO licht bew. 5 -7 ATHENE half )ew. 15 8 ROME onbew. 17 1 AJACCIO zwaai" bew. 16 3 MADRID motregen 15 10 MALLORCA half bew. 22 7 LISSABON motregen 16 14 organisaties. Ir. Doorenbos wekte de gediplo meerden op om door te gaan met kennis te vergaren. Hij beval het vormen van studiegroepen, het hou den van gespreksavonden onder des kundige leiding en zelfstudie aan. Ook de heer Van Leuven deed zulks en gaf de verzekering, dat het afdelingsbestuur gaarne alle mede werking zal verlenen. Tenslotte spraken ook de heer W. Onderwater en de heer C. Meskers nog zeer behartigenswaardige woor den. Over en weer werd oprecht ge meende dank gebracht. Tenslotte dankte de heer M. Knep- pers namens alle cursisten de heer Twisk voor de buitengewone wijze, waarop hij de lessen had gegeven. Hij deed zijn woorden vergezeld gaan van twee boekwerken voor de heer Twisk zelf en èen mooie plant voor diens echtgenote. STOMPWIJK Stille Omgang. Morgen, zondag 17 maart, zijn voor de Stille Omgang kaarten verkrijgbaar aan de pastorie, na alle H.H. Missen. De prijzen zijn: f 5,met ontbijt; f 3,50 met koffie. De Stille Omgang zal worden gehou den in de nacht van 23 op 24 maart. NOORDWIJK KON. MIJ. v. TUINBOUW. De maandelijkse bijeenkomst van de Kon. Mij. v. Tuinbouw in Hotel Het Hof van Holland had, zoals gewoonlijk, een zeer goede belangstelling. Voorzit ter P. de Groot had bericht van ver* hindering ingezonden. Hij werd waarge. nomen door de heer H. Schipper. Na een korte terugblik over de afgelopen barre winter, welke in land- en tuin. bouw zeker veel schade zal hebben ver oorzaakt, herdacht de voorzitter met en kele woorden het overleden lid de heer A. S. Rotteveel met een ogenblik van stilte. Excursie. De voorjaarsexcursie werd vastge steld op 16 mei a.s. Bij deze gelegenheid zal de bijeenkomst van de Maatschap pij Hilvarenbeek worden bezocht. Het programma van deze bijeenkomst geeft aan: officiële ontvangst door de burge meester van Hilvarenbeek In het ge meentehuis en beiaard-bespeling. Hier na gaat de tocht naar het landgoed „Es- beek" voor de bijeenkomst, waarna ex cursie door dit enorme landgoed en be zoek aan het pinetum, samengesteld door de stichter van het landgoed de heer W. P. Ingenegeren. De verdere plannen voor deze zomer- excursie zullen op de volgende ver gadering worden medegedeeld. Opga ven voor deze excursie kunnen vanaf heden reeds gedaan worden bij de heer H. Sohipper. Bindcursus. De voorgenomen plannen voor het organiseren van een plaatselijke bind cursus, zijn in voorbereiding. Als de plannen definitief worden zal het be stuur hierover nadere mededelingen doen. De aangekondigde causerie van de heer K. de Wit over binnen- en buiten landse tentoonstellingn kon geen door gang vinden, omdat deze spreker ver hinderd was. Het bestuur had de heer Vermande, hoofd van de Plantsoenen dienst te Leiden, bereid gevonden een causerie te houden over zijn reizen in Frankrijk, waarbij hij vertelde over de schoonheden van het landschap in Ver sailles en Bretagne met zijn oude kas telen en prachtige kasteeltuinen, een en ander toegelicht met fraaie dia's. Tot slot had een verloting plaats van een grote partij opgeplante bollen op pot, waardoor het mogelijk werd dat alle bezoekers hun broei-capaciteiten thuis^ kunnen toepassen. RAADSAGENDA. De gemeenteraad zal in openbare zitting bijeen komen op dinsdagavond PAUZE Morgen: 3e zondag in de Vasten. Mis: „Oculi mei mijn ogen zijn altijd gericht op de Heer" (uit psalm 24). Het gemakkelijkst zou zijn het evangelie van morgen handig uit de weg te lopen! Het is het verhaal over de acht duivels (1+7!) in 't schoon gemaakte en versierde huis. Je be hoeft niet te vragen wat een keet het er zal zijn! Toehoorders, die al van plan waren tegen Pasen schoon schip te maken, bedanken er na dit evangelie feestelijk voor. Je kunt hun geen ongelijk geven. Wat O. L. Heer ermee heeft bedoeld? Dat we ten we niet. Echter zeker niet dat wat we er nu uit lezen. In de ver- slaggeverij ervaren, veronderstellen we, dat de weergave van het gespro kene gebrekkig of onvolledig is. Lu- kas' zegslieden hebben iets wegge laten, wat zij wellicht vanzelfspre kend vonden. In de trant van de toespraak had er op moeten volgen zo iets als: „Maar wie bij Mij blijft, is de sterkere man, die alle duivels overwint". We kunnen O.L. Heer niet rechtstreeks raadplegen, maar we denken, dat Hij ermede akkoord gaat! PUZZEL Oplossing s. 508 Horizontaal: 1 Rh ens, 5 beo, 6 oir, 8 ga, 9 elk, 11 o.r., 13 Ulm, 15 ego, 16 innen, 17 ink, 19 kas, 21 K.E.. 22 rob, 24 Ne, 25 lei, 27 ent, 29 Padua. Vertikaal: 1 re, 2 hoe, 3 nok, 4 si, 5 bal, 7 rog, 8 Gulik, 10 lento, 12 Ronse, 14 mik, 15 enk, 18 nel, 20ant, 22 Ria, 23 beu, 26 e.p., 28 na. PUNT KATWIJK a. d. RIJN, 15-3. Groen te Waspeen p. kist: A-extra 11.00- 13.50, Al 9.90-11.70, A2 5.50-10.10, B- extra 12.80-13.50, BI 11.20-12.90, BI (grof) 3.20-5.30, B22.00-2.90, witlof: I 135.00; II 79.00. Aanvoer waspeen 140.000 kg, waarvan 100.000 kg voor export en 10.000 kg voor de industrie werd verkocht. te 8 uur voor het behandelen van de volgende agenda: Erkenning sociëteiten krachtens algemene Politieverordening; regeling in principe van erfpacht voor grond voor restaurant aan de Langevel- derslag; verpachting teelland aan de Duinweg; verpachting teelland nabij het Sluispad; ingebruikgeving van een strookje grond aan de Q. v. Uffordstr.; huur van strandgedeelten ten noorden van de vuurtoren; intrekking raadsbe sluit inzake gemeentelijke voorschotten aan woningbouwverenigingen; wijziging statuten stichting „De Werkplaats" te Sassenheim; krediet voor centraal-an- tenne-systeem woningwetwoningen; kre diet voor verbetering straatverlichting Caloramaplan en omgeving en beroep schrift tegen weigering van een bouw vergunning aan J. de Mooij.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3