2)e £aidte(3o\ViCM FYFFES President De Gaulle lunchte vanmiddag in het „Huis ten Bosch" Franse episcopaat roept bevolking op om de stakende mijnwerkers te steunen Adz joebei acht Russen het best ingelichte volk ter wereld Directeur J. P. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIS EN OMSTREKEN ZATERDAG 18 MAART Mfl» 53e JAARGANG No- M.8T9 ,Vrijetutter dag voor De Gaulle Telef. 20935 Red. 80015, 25594 - Advert. 30 826 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Ad». 17 et p. nun., Teletoontjes f 1.50 Officiële ontvangst op „Ypenburg" OOK PRINSESSEN AAN DE LUNCH Gaulle uitgeleide en nemen bij de trap van het vliegtuig afscheid. Het Franse volkslied wordt gespeeld, van president De Gaulle, H.K.H. Prin- uu,r: vertrek van het presi- ses Irene links van de Franse am- d,€,n'«ele vliegtuig, bassadeur, minister Luns rechts van mevrouw De Gaulle. Het programma van het particu lier bezoek diat de president van Frankrijk en mevrouw De Gaulle he den aan H.M. de koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden brengen, luidt als volgt: 12.00 uur: Aankomst van het pre- Het menu in „witte eetkamer" 15.00 uur: H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden ne men afscheid van hun gasten. Tijdens het vertrek van president en mevrouw De Gaul'le wordt de pa- Petite soufflés froids de jambon rademars ten gehore gebracht. (koude ham) (Corton Charlemag- sidentiële vlieetuiir on de vlieehasis 15,20 uur: Aankomst vliegbasis ne I960). Ypenburg. De president en me4ouw ffeT?°ht Va+n ?tarbotl turbotin ^"«-Alliance Hp Craiillp mpt hnn ppvoIp wnrdpn de koninklijke luchtmacht. De groot- (tarbot). beeroet door de erwtmlIstS- ™n ht* meester> de minister van buitenland- Cotelettes d'agneau printanière HuTva^HM- -ken, de ambassadeur van Frank lamsvlees) (Chateau du Tertre w™ rroT, „1® rijk, de commandant commando lucht- 1»29). verdediging en de basis-commandant Fromages de Hollande (kaas). Fruits. baron Van Lynden, als vertegen woordiger van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlïnden, 006,1 de en mevrouw De Z.E. de mininster van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, Z.E. de ambassadeur van Frankrijk, graaf De Crouy-Chanel, de commandant van de vliegbasis Ypenburg, kolonel H. J. Doornbos. Het Franse volkslied wordt ge speeld. De commandant van de erewacht, bestaande uit een detachement van de Koninklijke Luchtmacht en de Luchtmachtkapel, meldt zich by de president. Gedurende de inspectie wordt de president gevolgd door zijn adjudant. Mevrouw De Gaulle wordt bege leid door de grootmeester, de minis ter van buitenlandse zaken en de ambassadeur van Frankrijk. Na de inspectie van de erewacht worden voorgesteld: de commandant com mando luchtverdediging, de Commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de gouverneur der re sident, de eerste stalmeester van H.M. de Koningin, de burgemeester van Rijswijk, de burgemeester van 's-Gravenhage. 12.15 uur: vertrek naar paleis „Huis ten Bosch". 12.30 uur: aankomst bij paleis „Huis ten Bosch". Nadat de president en mevrouw De Gaulle zijn uitgestapt wordt het Franse volkslied gespeeld. De commandant van de erewacht, bestaande uit een compagnie van het garderegiment grenadiers, met vaan del en vaandel wacht en de Koninklij ke Militaire Kapel, meldt zich bij de president. Na de inspectie betreden de hoge gasten het bordes en worden welkom geheten door H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederland. 13.00 uur: lunch in de „witte eet kamer". Vrijdagochtend zijn de „wintergasten" van Artis, de gedurende de strenge vorst bij de dierentuin afgeleverde vogels, weer in de vrije natuur losgelaten. Met een vrachtauto werden zij naar de kust van het IJsselmeer gebracht, waar zij opgewekt en weer helemaal gezond de lente-zon tegemoet vlogen. geen woorden maar daden! (Advertentie) Morgen Franse kernproef in Sahara NIEUWE REGERING IN ZUID-KOREA De hoge raad in Zuid-Korea heeft na de aanvaarding van het ontslag van de regering van premier Kim Frankrijk is van plan om zondag Hjoeng Sjoel deze onmiddellijk met in het Hoggar-gebergte in de Sahara de vorming van een nieuwe regering een ondergrondse kernproef te ne- belast. Premier Kim heeft vier nieu- men, zo is vrijdag van doorgaans we ministers benoemd en alle leden Aan tafel zijn H.M. de Koningin welingelichte zijde in Parijs verno- van het oude kabinet gehandhaafd, en Z.K.H. de Prins tegenover elkaar men. Volgens „Le Monde" zal dit de De regering telt nu 9 burgers, 4 ge- gezeten. Rechts van H.M. de Konin- achtste kernproef zijn van Frank- neraals en 4 oud-generaals. gin zit president De Gaulle, rechts rijk. van Z.K.H. mevrouw De Gaulle. In de Sahara zijn tot nu toe vier Links van H.M. zit de Franse am- bovengrondse proeven genomen. Van bassadeur in Nederland en links van officiële Franse zijde is slechts een de Prins de gravin Crouy-Chanel, ondergrondse proef bekendgemaakt, echtgenote van de Franse ambassa- In het gebied van* de Hoggar zouden deur. H.K.H. Prinses Beatrix zit rechts er echter nog meer zijn genomen. De kardinalen en aartsbisschoppen van Frankrijk hebben het katholieke deel der bevolking opgewekt hulp en bijstand te verlenen aan de stakende mijnwerkers. Reeds van het begin van de staking af, heeft de Kerk de stakers gesteund, doch tot dusver droeg deze steun een locaal karakter. In een verklaring voor de pers, die vrijdag werd gepubliceerd, wekken thans de kardinalen en aartsbisschoppen van geheel Frankrijk „de ge lovigen op, zich niet afzijdig te houden van het streven tot het verlenen van broederlijke onderlinge hulp, waartoe het Evangelie zelf hen op roept." In hun verklaringen spreken de bisschoppen de wens uit, dat oprechte besprekingen een snelle en rechtvaardige oplossing zullen brengen, die een onpartijdige organisatie van het beroep verzekert en aan de eisen van algemeen belang voldoet. ten zal moeten bestuderen. Hierdoor, zo vrezen de spoorwegmensen, zullen de onderhandelingen over hun eisen, die thans via een speciale gemengde commissie worden gevoerd, in het gedrang komen. ONLUSTEN IN MEXICO Gedachtenwisseling met Paus is nuttig De hoofdredakteur van het Rus sische regeringsblad „Izvestia" Alexei Adzjoebei, die zoals bekend een schoonzoon van Sowjet-premier Chroesjtsjov is, gelooft dat een aan tal Europese landen spoedig zal overgaan tot erkenning van Oost- Duitsland. Hij zei op een persconfe rentie in de Oostenrijkse hoofdstad, dat er geen verandering kan worden gebracht in het feit van de grenzen en het bestaan van Oost-Duitsland zonder wapengeweld. Maar volgens hem zal geen verantwoordelijke staatsman het in zijn hoofd halen, een oorlog te ontketenen. In antwoord op vragen herhaalde Adzjoebei, dat hij geen speciale boodschap van de paus voor premier Chroesjtsjov bij zich had. Op de vraag, of de paus Chroesjtsjov naar het Vaticaan had uitgenodigd wees de Russische journalist erop, dat zyn onderhoud met de paus een privé- karakter had. „Ik kan u echter verzekeren," zo zei Adzjoebei, „dat de heer Chroesjtsjov, de eerste-minister van een groot land, nooit een bezoek zal afleggen zonder een uitnodiging daartoe te hebben ontvangen." „De paus is een staatshoofd en iedere gedachtenwisseling is nuttig, zelfs al kan er nooit sprake zijn van een vreedzame coëxistentie tussen de godsdienst en onze communistische leer, daar deze stelsels teveel van elkaar verschillen," zo zei Adzjoebei tenslotte. Waarom niet Adzjoebei zei ook nog, dat als de Sowjet-Unie diplomatieke betrek kingen met West-Duitsland heeft „waarom zou zij deze dan ook niet met de Heilige Stoel hebben? Ten slotte is het Vaticaan een staat en aan het hoofd daarvan staat een man, die in vreedzaam naast elkaar be staan gelooft. We hebben hem in dat opzicht dikwijls gesteund," aldus Adzjoebei. Adzjoebei veroorzaakte op zijn pers conferentie grote hilariteit onder de ongeveer 150 aanwezige verslagge vers toen hij tijdens een langdurige discussie over de vrije meningsuiting in de Sowjet-Unie opmerkte: „Ons volk is het best ingelichte ter we reld." Toen de rust enigszins was weergekeerd zei hij: „Hoe kunt u dan verklaren, dat de oplage van mijn eigen krant Izvestia in de afge lopen twee jaar is verdriedubbeld?" Indonesië handhaaft maatregelen tegen Nederlandse zeelieden De Indonesische oorlogsraad heeft zijn instructies hernieuwd, waarin is bepaald, dat Nederlandse bemannin gen van buitenlandse schepen, die Indonesische havens aandoen, niet van boord mogen gaan, tenzij zij daarvoor speciale toestemming ont vangen, aldus Antara. Een order van deze strekking is korte tyd geleden naar de haven meester van Ampenan op Bali ge zonden. Hij werd er aan herinnerd, dat buitenlandse schepen het aantal Nederlanders, dat zij aan boord heb ben, moeten opgeven zodra zij de ha ven zijn binnengelopen of voor an ker zijn gegaan. Gisteren hebben zich in Morelia, ongeveer 200 km ten noord-westen van Mexico, ernstige incidenten voor gedaan waarbij een student en een militair om het leven gekomen zijn en vijf studenten, een troepeneom- mandant, twee militairen en drie politiemannen verwondingen hebben opgelopen. De hoofdstad van de staat Michoa- can was gisteren nagenoeg in een slagveld herschapen. De incidenten begonnen toen gouverneur Ariaga bekend gemaakt had, dat de rector van de universiteit, De Gortari, ont slagen was en dat een door de rege ring benoemde commissie de leiding van de universiteit zou overnemen. Onihiddellijk begonnen studenten te betogen. De politie probeerde hen met traangasbommen te verspreiden. Daarop verschansten de studenten zich in de universiteit die vervolgens door troepen werd omsingeld. Vol gens de officiële lezing wisten de studenten zich van wapens meester te maken en er ontbrandde een ware veldslag. De ontslagen rector heeft zijn volgelingen opgewekt tot een socialistische revolutie en omver werping van niet al'leen de regering van de staat Michoacan maar ook die van Mexico. Russisch wrak voor Duitse kust kan opgeruimd De Sowjet-Unie heeft afstand ge daan van haar eigendomsrechten op het vrachtschip „Kholmogory", dat op 22 maart 1959 voor de Duitse kust in dichte mist is vergaan. Het wrak ligt buiten de Westduitse wateren voor de mondingen van de Wezer en de Elbe. Op 18 april 1959 stootte een Britse vrachtvaarder op het wrrak en zonk eveneens. Op 15 februari van dit jaar kwam de gevaarlijke ligging van de wrakken nog eens duidelijk aan het licht toen het ongeveer 15 duizend ton metende Nederlandse passagi-rssohip „Maasdam" ermee in aanvaring kwam en zware schade onder de waterlijn opliep. „WIJZE MANNEN BEGONNEN HUN BESPREKINGEN Dooi' de 24-uursstaking van de 350.000 man spoorwegpersoneel, aan gesloten bij de vier Franse spoorweg vakbonden, werden de verbindingen in Frankrijk in een volledige chaos gedompeld. Het donderdagavond uit gegeven stakingsparool werd vrijwel volledig opgevolgd. Vanochtend is in geheel Frankrijk bij de spoorwegen het werk hervat. GEWELDIGE CHAOS Door het uitvallen van het buurt verkeer bij Parijs, waarvan dagelijks duizenden forensen gebruik maken, ontstonden op de wegen naar en in de hoofdstad enorme verkeersopstop pingen, terwijl de mjatro de stromen van passagiers nauwelijks kon ver werken. Ook de telefoondienst on dervond moeilijkheden door de tal lozen, die hun werkgevers wilden op bellen om te vertellen dat zij hun werk niet konden bereiken. Deze 24-uursstaking was bedoeld als protest tegen het besluit der re gering om de eisen van het spoor wegpersoneel tot hogere lonen en minder arbeidsuren voor te leggen aan de commissie van „wijze man nen", die de lonen in de staats- en genationaliseerde bedrijven en diens- Franse minister slaat Britse lunch af De Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murville, heeft een uitnodiging van zijn Britse ambtgenoot afgeslagen om woensdag te komen lunchen in de Britse am bassade te Parijs. Dit is vrijdag van gezaghebbende zijde in Londen ver nomen. Lord Home heeft ook invitaties ge richt aan enige andere collega's en permanente afgevaardigden die de bijeenkomst van de Navo-raad in Pa rijs zullen bijwonen. Als Couve de Murville de uitnodi ging zou hebben aangenomen, zou het de eerste ontmoeting tussen hem en Lord Home zijn sinds de misluk king van het Brusselse overleg over de toelating van Engeland tot de EEG. Volgens gezaghebbende kringen had de Franse minister voor woens dag al een lunchafspraak gemaakt. BOLIVIAANS VLIEGTUIG VERMIST In het noorden van Chili wordt een vliegtuig van de Boliviaanse luchtvaartmaatschappij „Lloyd Ae- reo Boliviano" vermist. Er zijn 36 passagiers en 5 beman ningsleden aan boord. Het toestel - een DC-6 - was op weg van Arica in het uiterste noorden van Chili naar de Boliviaanse hoofdstad La Paz. Als gevolg van deze staking gingen in geheel Frankrijk vrijdag ongeveer 600.000 man personeel van de staats- en genationaliseerde industrieën en diensten niet aan het werk. Het personeel van de aardigasbe- drijyen in Lacq, in het zuidwesten van het land, waar de produkti»® m de afgelopen tien dagen reeds was gehalveerd, heeft gedreigd vandaag het werk volledig neer te leggen, als aan htm looneisen geen gevolg wordt gegeven. Libanese miljonair politicus verongelukt De Libanese miljonair Emile Boe- stani, een van de vermogendste en invloedrijkste zakenlieden en politi ci in het Midden-Oosten, is vrijdag verongelukt. Zijn particuliere vlieg tuig waarmee hij, met twee andere passagiers, van Beiroet op weg was naar een bijeenkomst van de Arabi sche Bank in Damascus, stortte na bij de Libanese kust in de Middel landse Zee. De piloot had in zijn laatste bood schap gemeld, dat hij niet in Damas cus kon landen en terugvloog naar Beiroet. De in 1907 geboren Emile Moersjid Boestani was eens een arme Arabi sche jongen, die als bordenwasser het geld moest verdienen voor zijn studie voor civiel ingenieur. In 1938 richtte hij de aannemers- en handelsmaatschappij (cat) op, die begon met de bouw van huizen en geleidelijk grotere regeringscon tracten kreeg. Deze maatschappij groeide tot een reusachtige onderne ming uit, die na de oorlog enige van de grootste ontwikkelingsprojecten in het Midden-Oosten uitvoerde. Als zakenman en politicus was hy een krachtig voorstander van een goede verhouding tussen de Arabi sche wereld en het westen, in het bijzonder met Engeland. W.-Duitsland heeft gebrek aan arbeidskrachten Een groep afgevaardigden van de christen-democratische en de vrije democratische partij in West-Duits land zal de regering vragen of het geen tijd wordt voorlopig 'n halt toe te roepen aan de neiging tot arbeids- verkorting. Het tekort aan arbeids krachten, dat 700.000 bedraagt, kan alleen maar door harder werken worden overwonnen en niet door de invoer van buitenlandse arbeids krachten, menen xy. Inmiddels is de commissie van „wijze mannen" vrijdag met haar taak begonnen en werden besprekin gen gevoerd met vertegenwoordi gers van de vakbonden in de myn- gas- en elektriciteitsindustrieën. PTT OOK IN STAKING De communistische en katholieke vakbonden hebben vrijdag het PTT- personeel opgewekt tot afdelingsge- wijze 24-uutsstakingen, te beginnen donderdag a.s. met de bestellers, ge volgd door een staking op vrijdag van technisch personeel en op zater dag van administratieve krachten. De socialistische vakbond heeft zich echter bij deze actie, waaraan loon eisen en gewijzigde werktijden ten grondslag liggen, niet aangesloten. Een kwairt miljoen arbeiders in de Franse chemische industrie zag zich vrijdag een vierde week betaalde va kantie per jaar toegekend. De Gaulle's populariteit taant Blijkens een opinie-onderzoek, ge publiceerd door „France-Soir", is de populariteit van De Gaulle in Frank rijk zelf gedaald na het uitbreken van de mijnwerkersstaking, nu veer tien dagen geleden. Maar 55 procent van de ondervraagden was tevreden over De Gaulle. Sinds januari, veer tien dagen na De Gaulle's perscon ferentie, die leidde tot de breuk tus sen de EEG en Engeland, was 64 pet. der ondervraagden voor De Gaulle. Het minst populair was De Gaulle in januari 1962 toen het resultaat van d ontwikkeling in Algerië nog onzeker was. 5? Procent der onder vraagden was toen maar tevreden over De Gaulle. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's OPKLARINGEN Het KNMI deelt mede: Een depres sie die gisteren boven de Golf van Biscaye was aangekomen, koerst via Ierland in noordelijke richting. Het regengebied van deze storing be reikte vanmorgen ons land. Een vol gende storing zal zondag voor de Golf van Biscaye zijn aangekomen. Deze storing wordt voorafgegaan door een gebied van wat hogere luchtdruk met opklaringen. In ver band daarmee zal er morgen in ons land slechts op enkele plaatsen een regenbuitje vallen, afgewisseld door enkele opklaringen. In het tempera- tuurverloop komt niet veel veran dering. ZON- EN MAANSTANDEN 17 Maart: zon op 06.52, onder 18.46; maar op 01.16, onder 10.09. 18 Maart: zon op 06.50, onder 18.48; maan op 02.1U onder 10.46. Laatste kwartier. Hoogwaterstanden 17 Maart: v.m. 7.30; n.m. 19.53. 18 Maart: v.m. 8.10; n.m. 20.41. KORRELTJE Heb de moed om wys te zyn. (Hor a tiu»)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1